Geen lachje na fraaie redding Minerva wint debattoernooi Kerk Samenleving Vroeger dacht ik ook: hè bah, de kerk' 1 Leiden Eco-econoom te gast in de Groene Salon DONDERDAG 11 ME11995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-33 BUITENLAND KORT DE ROEPING Roger Schutz Oprichter Roger Schutz van de bekende oecumenische gemeenschap in Taizé wordt vrijdag 12 mei 80 jaar. De Zwitserse theoloog richtte in de jaren '40 in het kleine Franse plaatsje een oecume nisch klooster op dat tegen woordig bijna tweehonderd duizend mensen trekt, vooral jongeren uit West- en Oost- Europa. Schutz vestigde zich na zijn theologiestudie in 1940 in Taizé, onder de plaats Cluny. Frère Roger, zoals hij zich vanaf die tijd noemde, richtte er een kloos ter op dat tot doel had de verschillende christelijke denominaties met elkaar te verzoenen en een eenvoudi ge levenswandel te propage ren. Kloosterling In 1949 legden de eerste broeders, afkomstig uit pro testantse kerken, er de gelof te af. Daarmee verplichten ze zich, net als in kloosters in de Rooms-Katholieke Kerk, voortaan sober en celibatair te leven. De gemeenschap nam later, in 1968, voor het eerst ook katholieke broeders op als kloosterling. Momen teel heeft Taizé negentig kloosterlingen, afkomstig uit alle christelijke denomina ties. Het geesteskind van frè re Roger heeft zich ontwik keld tot een internationaal bekend symbool voor sa menwerking tussen kerken. Concilies De grootste aantrekkings kracht van de gemeenschap zijn sinds 1974 de zoge noemde 'Concilies van de jeugd'. Ieder jaar wordt er rond de jaarwisseling op steeds een andere plek in Eu ropa een bijeenkomst gehou den waar standaard tiendui zenden jongeren op af ko men. Vorig jaar werd het concilie in Parijs gehouden. Frère Roger, de geestelijke vader van deze beweging, werd bij zijn 75e verjaardag door de Duitse bondskanse lier Helmut Kohl 'een groot voorbeeld voor de jeugd' en een 'wegbereider van de oe cumenische beweging' ge noemd. Zonder Jezus was West-Europa nooit tot het geloof ge komen, meent drs. Erik Asscher (1960, Alkmaar). Ge boren uit een joodse vader en een gereformeerde moe der, kreeg hij van huis uit geen geloof mee. Pas tijdens zijn rechtenstudie in Leiden ervoer Asscher de behoefte aan een religie en zo begon een zoektocht langs de ver schillende uitingen daarvan. Hoewel hij zich bij het jo dendom betrokken voelde, wist hij zich door zijn af komst buitengesloten van joodse kring. Via een vriend kwam Asscher bij de jongerendiensten en gespreks groepen van ds. R. Steenstra in Wassenaar terecht, die hem mateloos boeiden. Dit en de ontmoeting met zijn hervormde vrouw hadden tot gevolg dat Asscher zich bij de Nederlandse Hervormde kerk inschreef en zijn roeping om predi kant te worden volgde. Hij begon in 1985 zijn studie theologie, die hij in februari van dit jaar afrondde. Mo menteel vervangt Asscher voor enige maanden ds. Mondeel van de Hillegomse wijk Zuid die voor studie verlof naar het buitenland is vertrokken. ,,Het geeft altijd een raar gevoel als joden mij vragen of ik joods ben. Volgens de wetten ben ik dat immers niet, maar ik voel me wel betrokken bij het joodse gedachtengoed. Mijn vader bracht mij de joodse humor bij, maar verder was hij zo geassi- mileérd dat ik niet veel joodse tradities ken. Toch speelt mijn gedeeltelijk joodse afkomst een rol bij mijn christelijke geloofs beleving. Je kunt namelijk niet weten wie Jezus is zonder het Oude Testament te kennen. Je zus verwijst in het Nieuwe Tes tament constant naar joodse waarden en tradities. Geloof is geworteld in traditie. God is in de eerste plaats de God van Is raël, maar christenen hebben Jezus. Voor'ons is Jezus een weg, een middel om tot het ge loof te komen. Hij heeft de scheidsmuur tussen het joodse en het christelijke geloof wegge haald. Door Jezus is de religie ook onze kant opgekomen en kregen wij er deel aan. In 1985 ben ik in het burger lijk recht afgestudeerd. Mijn va der is rechter en hij heeft mij ei genlijk overgehaald'om rechten te gaan studeren, hoewel het mij niet bijster interesseerde. Ik werd lid van Minerva en stortte me volledig in het studentenle ven. Maar op een gegeven mo ment was ik daar niet meer te vreden over. Ik ging op zoek naar zingeving, wilde weten waar het bestaan over ging. Het predikantschap is voor mij een roeping en ik herinner me het moment nog waarop dat tot mij is doorgedrongen. Ik liep stage op een advocatenkan toor en met één van de advoca ten bezocht ik eens een cliënt die in de gevangenis zat wegens, drugshandel. Het gesprek dat die advocaat met die man had, trof me als zo'n 'niet-gesprek': de gevangene vertelde de advo- Drs. Erik Asscher: „Geloof is geworteld in traditie." foto hielco kuipers caat alleen wat deze wilde ho ren, en wat hij moest weten om de cliënt vrij te kunnen pleiten. Er was totaal geen aandacht voor de wereld van ellende, on zekerheid, angst en 'eenzaam heid die ik bij de gevangene vermoedde. Toen dacht ik: zo wil ik niet worden, ik wil anders met mensen praten. Het geloof is vloeibaar, je kunt het niet vastgrijpen. Elke keer als mensen daar een po ging toe doen, zoals het op schrijven van Jezus' woorden, wordt het een twistappel. Dan moet je gaan interpreteren, uit leggen. Jezus is voor mij een brandpunt waar alle lijnen sa menkomen. Net als hij wil ik op een nieuwe manier tussen de mensen staan: niet wantrou wend, haatdragend of jaloers. De predikant is een soort plaatsvervanger van Jezus. Niet dat ik mezelf op Zijn stoel wil plaatsen, maar het gaat om her kenning. Iemand herkent tij dens een gesprek in mijn hou ding iets van de liefde van God. God zelf is verborgen, hij geeft geen antwoord als je eenzaam of verward bent. Maar de domi nee kan erop wijzen dat je een plaats in de traditie hebt, dat je je eigen roots hebt. En zo kan iemand met zichzelf in het rei ne komen. Ik kan me goed voorstellen dat jongeren zich niet in de kerk thuis voelen. Ook ik dacht vroeger: hè bah, de kerk. En nog steeds kan ik dat gevoel nog moeiteloos terugroe pen, het is een heel fundamen teel gevoel. Maar het gaat erom dat jongeren iets herkennen in kerkdiensten en dat ze er daar om naar toe komen. Zo was ik zelf bij de paas- dienst van ds. Alblas, hier in Leiden. Hij nam ons letterlijk mee naar het kruis. Op deze manier wordt je geconfronteerd met een symbool en dat werkt veel effectiever dan alleen het horen van woorden waar je geen referentiekader bij hebt. En wie niet geïnteresseerd is in de kerkdienst, kan naar een ge spreksgroep gaan. Dat vind ik een heel goede manier om het wij-zij-denken op te lossen. Er achter komen hoeveel vooroor delen je hebt. Dit brengt vol gens mij veel meer jongeren naar het geloof dan popbands in de kerk of andere aanpassin gen aan de interessesfeer van de jeugd. Ik heb het bijna dagelijks dat mensen mij, nadat ik bij ze op bezoek ben geweest, beloven dat ze naar de dienst komen. Dat is herkenning." CARINE DAMEN BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Haaksbergen-Buur- se: J A. Kremerte Franekeren Herbayum; door de Generale Syno de als predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (ten behoeve van de protestants geestelijke ver zorging in de inrichtingen van jus titie): H. Brandsen, predikant voor bijzondere werkzaamheden te Har derwijk (geestelijk verzorger be jaardencentrum 'Weideheem'). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Vlagtwedde: R.E. Stiemer, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: R.E. Stiemer, kandidaat te Vlagtwedde GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: J.J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt: voor Westkapel Ie: J.M Kleppe te Rijssen. Gereformeerde synode: extra vergadering na bezinning hervormden HAREN ANP De gereformeerde synode be legt op 22 juni een extra verga dering om te reageren op de uitkomst van de extra synode vergadering van de hervormden half juni. Dat hebben de syno deleden in Haren besloten. Na dat de hervormden hun plaats hebben bepaald in het Samen op Weg-proces, zullen de gere formeerden nu hun positie hierin gaan bepalen. Het voorstel voor een extra vergadering kwam van ds. P. Boomsma, de vorige synode voorzitter, die de laatste ontwik kelingen in het SoW-proces voor de deels nieuwe synodele den op een rijtje zette. Hij bena drukte dat de gereformeerden en lutheranen er alles aan heb ben gedaan om de gezamenlij ke synodevergadering van mei door te laten gaan, maar dat daar bij de hervormden op dit moment geen draagvlak voor bestaat. Een groot aantal hervormde classes (regionale kerkvergade ringen) heeft de hervormde sy node gevraagd zich in een af zonderlijke vergadering uit te spreken over haar positie in het Samen op Weg-proces van her vormden, gereformeerden en lutheranen, alvorens dit proces op synodeniveau wordt voort gezet. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071 -128 030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H C M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE G J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red Groot Leiden A.J B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok. chef eindredactie algemeen WF Wegman, chef red Duin-en Boilenstreek W Spierdijk, chefsportredactie J Preenen, chef binnen-, buitènland, eco 071-323 ler' 023-31? 1 di' Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 071-315 071 -142 h ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) IJ LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN! Voor mensen die moeilijk lezen, slechtet 1 hebben of blind zijn (of een andere lees' dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Lcdscn Dagclj end geluidscassette beschikbaar Voor infcr^ jnd 08860-82345 (Centrum voor Gesproken f.|e( K E N H U I z ONGEVALLENDIENST foi Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 env» woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconessenhfSÖ^ en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. ur Irzj BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorp una ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30—11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uu na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2' uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uui 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uui en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uui leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluit voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorh kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkundi heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 boxenafdeling: volgens afspraak. i 18.30-19.30 uur, klas ■lfsi CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-3! 'Je moei de clichés uil je mouw kunnen schudden LEIDEN. BRENDAFILIPPO Voor de volgende stelling is geen debat nodig. Een spreker die door zijn geringe postuur wegzinkt in het spreekgestoelte maalct een zwakkere indruk dan zijn lange, breedgeschouderde tegenstander. Bezit de kleine man echter een scherpe tong en charisma, dan lijkt hij opeens een boom van een kerel. Ook tijdens het MASQ Debattoer nooi streden presentatie en ar gumentatie gisteravond voor durend om de eer. In een bomvolle zaal van het Leidse Academiegebouw betra den de studentenverenigingen LSV Minerva, LWS Augustinus, SSR Leiden en ALSV Quintus het strijdperk der woorden. Na zeven discussieronden ging Mi nerva er uiteindelijk met de me dailles vandoor. Tijdens het avondvullende programma zijn kritische en lu dieke opmerkingen niet van de lucht. Vanaf de banken luiste ren studenten, docenten en an dere belangstellenden aandach tig naar wat de sprekers zeggen. Ze begroeten goede argumen ten en kwinkslagen met luid ap plaus. Daarentegen straffen zij versprekingen ('Een schoonma ker kan niet professeren, eeh, geen professor worden') of een weifelende houding ('Volgens mij') met lachsalvo's af. Maar voordat de sprekers een woord kunnen uitbrengen, neemt het publiek hen al kri tisch onder de loep. Wanneer een Quintus-lid zijn keel schraapt alvorens zijn betoog te beginnen, kreunt een bekende: „Koop toch eens stropdas voor die man." Bij spreken in het openbaar speelt het uiterlijk wel degelijk mee. Als de inhoud ver volgens niet boeit, lokken een schorre stem en vet, piekerig haar dodelijk commentaar van de zijlijn uit. Een rechtenstudent uit het Augustinus-kamp vindt het be langrijk om goed te kunnen de batteren. „Het is nodig voor je werk." Hij weet dan ook zeker dat de deelname aan debattoer nooi op een curriculum vitae thuishoort. „Als je veel heb ge debatteerd, is dal gewoon een pre' bij een sollicitatie." Hij doet uit de doeken hoe een goede spreker zich staande houdt in een debat: „Een grote woorden schat. Je moet de clichés echt uit je mouw kunnen schudden. Verder is de toon heel belang rijk. Duidelijk en rustig spreken. Blijf in je argumentatie scherp en 'to the point'." Om hem heen wordt even instemmend geknikt. Volgens één van de organisa toren A. Treebus is het zesde MASQ Debattoernooi dan ook een goede traditie. „Het is een training voor spreken in het openbaar. Je leert een mening te verkondigen die niet geheel van jezelf is. Verder kun je op die manier kennis overbrengen en maatschappelijke problemen uitdiepen". aldusTreebus. VRIJE TIJD Wethouder P.j. Langenberg stelt zich persoonlijk op de hoogte van de toestand van het slachtoffer. foto dick hocewoninc De 'eco-econoom' W. Hoog- endijk is zondagavond 14 mei te gast in de Groene Salon van de politieke partij Leiden Weer Gezellig/De Groenen. Hoog- endijk heeft het in zijn voor dracht over duurzame werkge legenheid, een belangrijk punt in het programma van de milieupartij. De Groene Salon wordt ge houden in de regentenkamer van het Meermanshof aan de Oude Vest 159 en begint om 20.00 uur. LEIDEN JOHAN ZWAAN Eigenlijk was het de bedoeling dat wethou der van verkeer P.J. Langenberg uit het toe getakelde autowrak zou worden geknipt en gebogen, maar dat feest ging niet door. Gis terochtend kreeg het Mondriaancollege aan de Vijf Meilaan te horen dat er al e'en zoge heten Lotus-slachtoffer was geregeld. Lan genberg was evenwel bij de demonstratie van de brandweer aanwezig en keek toe hoe het nep-slachtoffer spectaculair doch vakkundig werd bevrijd uit haar benarde si tuatie. De demonstratie was de afsluiting van een groot verkeersproject dat gisteren op het Mondriaancollege de leerlingen van de onderbouw bezighield. Het project bestond in totaal uit zestien verschillende onderde len, waarvoor onder andere een Wegen wacht-auto van de ANWB, een ambulance en een 'rollenbank' van de politie werden gebruikt. Met het laatste meetinstrument kon het vermogen van een bromfietsmotor worden vastgesteld. „Hiervan werd gretig gebruik gemaakt door de leerlingenver telde B. Ramphorst, coördinator van de ver- keersdag. „Maar niet nadat de politie na drukkelijk had vermeld dat er aan de tests geen gevolgen waren verbonden. Dat was maar goed ook, want uiteindelijk bleek 75 procent van de geteste brommers te zijn opgevoerd." Het klapstuk moest de spectaculaire red dingsactie worden van een bekneld slacht offer in een krom gereden voertuig. Het wrak was door een plaatselijke autodealer geleverd en door bezoekers van een disco theek in Zoeterwoude op verzoek in elkaar gemept. Toch kreeg de brandweer voor de demonstratie nog wel even van de school het verzoek voorzichtig te zijn met de mo tor. „Want die wordt weer gebruikt voor de techniek-lessen." Nadat de twee brandweerwagens en de ambulance met gillende banden en sirenes naast de school tot stilstand waren geko men, werd direct een uit de kluiten gewas sen knipschaar gepakt en op het onherken baar hoopje schroot met menselijke inhoud losgelaten. Alsof de schaar te maken had met een overrijpe banaan, zo moeiteloos gaf het blikken koetswerk zich gewonnen. Zo'n 200 leerlingen zagen uiteindelijk hoe het dak van het onfortuinlijke voertuig werd afgetild en hoe het slachtoffer werd bevrijd. Ondanks haar fraaie redding kon er geen lachje af. Volgens een leerling lag dat aan 'haar ongestelde hoofd'. Siali; LEIDEN Kinderkoor. Het kinderkoor van Aafke de Groot komt op maandi fm^ 15 mei voor 55+'ers zingen in het dienstencentrum Merenwijk aai de Rosmolen 6. De toegang is gratis. De zaal gaat open om 13.30 te uur iag( Tuinieren. Verschillende tuinbouw- en milieuinstellingen geveno j1 15 en 29 mei de cursus 'natuurlijk tuinieren'. Doel van de cursusii |°aa tuinierders te leren hun aangelegde stukje groen een natuurlijke i straling te geven. Op 20 mei en 10 juni worden excursies gehoude Informatie na 19.00 uur via 071-133004. e|te Borderline. De werkgroepen familieleden en vrienden van psychi trische patiënten organiseren dinsdag 16 mei een bijeenkomst ove pe[ een Borderline-stoomis. De bijeenkomst begint om 19.45 uur bijó ,2( GGD Leiden aan de Roodenburgerstraat la. De kosten bedragen 3,50 gulden. Informatie: 071-163337. Zwangerschap. Op vier achtereenvolgende dinsdagochtenden kuc nen Marokkaanse vrouwen voorlichting krijgen over zwangerschaj Vanaf 16 mei begint de gratis cursus in Vrouwen Gezondheids Ces n(j trum HARA, Bonairestraat 4 in Leiden. Voor meer informatie: 071 233209 (op maandag, dinsdag en woensdag). Activiteiten begeleiding 'Het verleden, heden en toekomst van de '^er activiteitenbegeleiding'. Dat is de naam van de tentoonstelling die wethouder H. Koek op donderdag 18 mei om 13.30 uur opent in h Holtlantcollege aan de Potgieterlaan in Leiden. De expositie vanoi r kostuums en spelmateriaal is ingericht door leerlingen va tte 1 de opleiding activiteitenbegeleiding, in het kader van een eindexa Iphei menproject. Zij zijn ook aanwezig om vragen te beantwoorden ovt iwej de opleiding. pen Wandelen. De Vereniging vopr Natuur- en Milieu-educatie IVN houdt op maandag 22 mei een natuurwandeling door Leiden. Deal en; wandeling is gericht op de specifieke natuur in de stad. Gemeentel wij. groen, bomen, wilde planten en vogels zullen hierbij aandacht krij woi gen. De wandeling duurt 2,5 uur en begint om 19.15 bij de Burcht Eetproblemen. Het Vrouwengezondheidscentrum HARA begint onin voldoende belangstelling nog voor de zomer een gespreksgroep vt vrouwen met lijngerichte eetproblemen. De groep staat onder bega erhL leiding van twee maatschappelijk werksters. Aanmelding en infor- tit l matie bij het Maatschappelijk Werk Leiden: 071-222727. ALPHEN AAN DEN RUN Poppencursus. Gedurende vier avonden wordt in Vrije School derspoor aan de Hoefbladstraat 46 in Alphen aan den Rijn les gege- ven in het maken van lappenpoppen. Dit gebeurt om precies te zijo op 11,17, 24 en 31 mei. De cursus kost 60 gulden, inclusief de mat? rialen. Voor informatie of inschrijving kunnen geïnteresseerden tó len met Ria Postma of Bema Polij, respectievelijk 01720-34283 en 01720-43318. Stroopwafelactie. Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord inA phen aan den Rijn heeft de gewoonte elk jaar een stroopwafelactie houden. Dit jaar doen ze dit op donderdag 11 mei. De medewerket (st)ers verkopen de Goudse lekkernijen van 18.30 tot 21.00 uur de Vorselenburgstraat 25. VOORSCHOTEN Rommelmarkt. Exultate Deo, de Voorschotense christelijke orator? - s um vereniging, organiseert zaterdag 13 mei op het plein van Dorps kerk 'het Kruispunt' haar jaarlijkse rommelmarkt. Naast een rad va avontuur is er koffie en zijn er poffertjes. Volgens het persbericht is e ook do zon besteld. De markt rommelt van 9.00 tot 16.00 uur. OEGSTGEEST Ruilavond. Postzegels kunnen vrijdag 12 mei weer geruild worden op de maandelijkse ruilavond van Postzegelvereniging Oegstgeest. De avond begint om 19.00 uur in 't Groot Profijt aan het Boerhave- plein in Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18