EIDEN Steun voor bibliotheek ,eids kabelnet veer in verkoop Lezers rouwen om sluiting filialen Discriminerende grappen zijn verboden bij LWO ifuis opent gebouw Aziatische studies CDA: Leiden geen elitaire cultuurstad Walkant bijna klaar esjoemel met uitkering ^OERPAP 11 ME11995971 Politiek akkoord met sluiting filialen Het bestuur van de openbare bibliotheek Leiden krijgt van een aantal politieke partijen steun voor zijn voorstel om een drietal filialen in de wijken te sluiten. „Ik vind het prijzenswaardig dat de bibliotheek haar verantwoorde lijkheid neemt", zei CDA'er A. van Bochove gisteravond in de commissie cultuur. ,,De bibliotheek staat met haar rug tegen de muur en moet een keuze maken", zei SP'er T. van Houten. FOTO HIELCO KUIPERS Enige dames aan het snuffelen in de bibliotheek: „Waar moet ik nu mijn streekromans halen?" en aap rietveld g geen anderhalf jaar na de koop van het Leidse kabelnet 1 de EWR is het regionale irgiebedrijf alweer bezig zijn idelen in de kabel te verko- 1. De kabelmaatschappij aland (KMR), een volle doch- van de EWR, is in opdracht i de EWR in onderhandeling 1 'grote marktpartijen' over verkoop van het aandelen- ket. De KMR zou te klein 10m in 'kabelland' zelfstan- te overleven. Een ontevre- 1 commissie cultuur dwong leren, na vragen van de WD, 1 extra vergadering af. Tientallen miljoenen betaalde KMR in november 1993 voor Leidse kabel. Leiden kon tal 1 vernieuwingen tegemoet n, beloofde directeur Hage- ars. De capciteit van de kabel 1 optimaal worden benut, ar anderhalf jaar later heeft service aan de kabelabon- es nog geen enkele uitbrei- ig ondergaan. En wil de KMR inelijk alweer van de kabel „De KMR heeft niet meer ge- an dan anderhalf jaar op de ikel passen", zegt WD'er A. ertsema. ieertsema heeft naar aanlei- ig van de verkoopplannen, hem door de interim-direc- ir van de EWR zijn bevestigd, iriftelijke vragen gesteld aan rgemeester en wethouders 1 Leiden. Hij is vooral be- uwd naar het antwoord op vraag, of de Leidse wethou- sociale recherche heeft gis- en in Leiden een. 47-jarige Hiw aangehouden in verband ft uitkeringsfraude. Het gaat totaal om een bedrag van OOO gulden aan uitkerings- Iden. De vrouw, die in België tont, woonde aan het eind n de jaren tachtig in Leiden, vroeg en kreeg een uitkering, ndat zij geen vast adres had ders die commissaris zijn van de KMR (D66'er P. Langenberg) en de EWR (CDA'er J. Walen kamp en D66'er H. de Goede) op de hoogte waren van de ver- koopplannen. En waarom zij, als zij daarvan op de hoogte zijn, de gemeenteraad niet heb ben ingelicht. Volgens de WD vallen met de manoeuvre van de KMR en de EWR de argumenten van het vorige college om de kabel aan de KMR te verkopen weg. Want met de verkoop aan de KMR hoopte de gemeente de invloed op het kabelaanbod te behou den. En die verdwijnt als KMR zijn aandelenpakket van de hand doet, meent Geertsema. Bovendien bedong de gemeen te in '93 het recht de kabel terug te kopen, als KMR er niet naar tevredenheid gebruik van maakte. Maar ook dat recht ver valt als de Rijnlandse kabel maatschappij geen eigenaar meer is, denkt de WD. Wethouder Langenberg ont kende aanvankelijk, dat de KMR er op uit zou zijn de kabel al weer te verkopen. En hij be schuldigde Geertsema ervan ge bruik te maken van 'geheime stukken en geheime informa tie'. Maar ten slotte moest hij toegeven, dat Geertsema zijn zaakjes op orde had. En stemde hij in met een extra vergadering van de commissie verkeer, be stuurlijke vernieuwing en cul tuur als het marktonderzoek van KMR is afgerond. in Leiden werd de uitkering na twee maanden stopgezet. Zij huurde daarna een kamer en vroeg en kreeg opnieuw een uit kering. Met haar hospita gooide ze het op een akkoord. Deze 57- jarige Leidse vrouw vulde vanaf dat moment de inkomstenver klaring in en ondertekende deze ook. Waarop de Belgische haar uitkering bleef ontvangen. Daarvan betaalde ze de hospita 175 gulden per maand. leiden» cees van hoore De volwassen lezer in biblio theek 't Spoortje aan de Leidse Bemhardkade rouwt. ,,We zijn weer terug bij af', zegt een tachtigjarige dame. „Ik ben al vanaf mijn veertiende lid van de bibliotheek en nu wordt-ie dus gesloten. Hoe moet dat nu? Waar moet ik nu mijn streekro mans halen? Televisie kijken doe ik nooit. Er zijn al zeven do den gevallen voor de film be gint, dus daar begin ik niet meer aan." De dame klemt een van haar favoriete romans tegen zich aan. 'Als het koren rijp is' staat er op de voorkant. Even verder op, voor de bak met te koop aangeboden boeken, staat een man met baarin een trainings pak. Hij kijkt een beetje mistroostig voor zich uit. „Dit is echt kundde, meneer." De klanten van dit filiaal van de openbare bibliotheek voelen zich ernstig gedupeerd door de maatregelen van de directie om tot sluiting over te gaan. En dat alles vanwege de bezuinigingen. Wethouder Pex Langenberg heeft de bibliotheken bestem peld tot 'verwende kinderen', die alleen maar dwars willen lig gen. „Maar", zo zegt personeelslid Tonnie van Rijnswou, „die wet houder zal wel wat meer verdie nen dan de mensen in deze buurt. Hij heeft misschien geld om boeken te kopen maar dat hebben de mensen in deze buurt zeker niet. Nu zullen de zogenaamde wisselcollecties voor ouderen en gehandicapten wel worden uitgebreid, maar al met al is dit toch een enorme verarming. Dit is een hele wran ge zaak. Om over de arbeidson rust die dit geeft maar niet spre ken." Marijke Moens, jeugdbiblio- thecaresse, die jarenlang de boel heeft helpen opbouwen, is zeer teleurgesteld. In de biblio theek kunnen klassen uit het basisonderwijs nog wel op be zoek komen. „Maar die jeugd moet, als het goed is, doorstro men naar de volwassenen-afde ling en dat is nu niet meer mo gelijk. Met deze maatregel zal het lezen onder bepaalde groe pen niet worden bevorderd. Ze ker niet." Bij de filialen in het Mors- kwartier en Zuid-West is het van hetzelfde laken een pak. Treurnis alom. Des te treurig wordt het als je ziet hoeveel mensen gebruik maken van de ze filialen. In het Morskwartier vorig jaar 2350, in '1 Spoortje 2160 en in de bibliotheek in Zuid-west 2500 leners. Ruw ge schat zo'n twintig procent van de inwoners in die wijken. De sluiting is onvermijdelijk, zo vindt directeur Henk Sannes. „We moeten bij deze bezuini gingen onze'verantwoordelijk heid nemen. De gemeente is al lang van tevoren van de proble men op de hoogte gesteld, dus daar ligt het niet aan. Maar dat betekent niet dat we de deur naar de gemeente dichtgooien." 'Lezen is zon bij regen', zo melden wervende posters in de bibliotheken. Ze doen geda teerd aan. Alsof iemand een sterfhuis betreedt met een la chend gezicht. „Ik heb hier de mooiste romans weggehaald", zegt een oudere man. „Ik ga 's avonds lékker in mijn leunstoel zitten, steek mijn lampje aan en ben zo in een andere wereld. Ik woon twee minuten van de bi bliotheek. Ik heb wel eens ge zegd tegen mijn kleinkinderen: het avontuur ligt om de hoek. Het bezoek aan de bibliotheek was voor mij een kleine ontdek kingstocht. Dat is nu dus voor bij. Het beetje gein dat je nog hebt in je leven, word je op die manier ontnomen. Daarvoor heeft onze generatie zich nou een breuk gewerkt. Narigheid." Gids met gouden tips voor ouderen leiden dorith ugtvoet Een cursus paleografie, infor matie over aerobic voor 55- plussers en tips voor het doen van vrijwilligerswerk. Het is een greep uit de onderwerpen in het gidsje 'Gouden Tijden' dat het Leidse Volkshuis samen met de Stichting Ouderenwerk heeft gemaakt. Het boekje maakt vijf tigplussers wegwijs in vrijetijds besteding. Het is vanaf vrijdag voor 2,50 gulden te koop in het Volkshuis, Appothekersdijk 33a en bij de Stichting Ouderen werk, Hooglandse Kerkgracht 32. Ook is de gids verkrijgbaar bij de dienstencentra van de Stichting Ouderenwerk. Verder is het te bestellen door vijf gul den over te maken op giro 1779858 van de Stichting Oude renwerk Leiden onder vermel ding van 'Gouden Tijden'. leiden annet van aarsen De Leidse Welzijns Organisatie (LWO) heeft gisteren een non- discriminatie gedragscode aan genomen. Dat gebeurde tijdens de officiële start van de organi satie, die begin dit jaar ontstond uit een fusie tussen de Stichting Welzijn Leiden, de Leidse Vrij- willigerscentrale en de stichting SKIL. De managers van de vier stadsdelen kregen gisteren tij dens een feestelijke open dag in het centraal bureau aan de Breestraat het eerste exemplaar van de gedragscode, een lijvig boekwerkje. „De code is een vernieuwend instrument", verklaarde Katrien van de Westeringh, lid van de projectgroep die het document opstelde. „Op de brochures van de LWO staat dat onze organi satie er voor iedereen is. Onze code is het eerste tastbare mid del om dat ook daadwerkelijk te garanderen, om ervoor te zor gen dat elke groep in de samen leving zich bij ons thuis voelt." Minerva /1 q Minerva heeft het I O debattoernooi van de vier studentenvereni gingen in Leiden gisteren gewonnen. leiden «aap rietveld Wethouder P. Langenberg (D66) hield vast aan zijn lezing, dat het voorstel van het biblio- theekbestuur als een donderslag bij heldere hemel was gekomen. En dat de sluiting van drie filia len in het al maanden durende overleg van gemeente en biblio theek nooit op die manier aan de orde was gekomen. „Er lagen veel meer bezuinigingsopties op tafel", zei Langenberg. „Filialen sluiten is er daar maar een van." Ale partijen betreurden de sluiting van een drietal filialen. Maar bij CDA en SP was er toch ten minste begrip voor de actie van het bibliotheekbestuur. „Het overleg met de bibliotheek heeft wel erg lang geduurd", vond CDA'er Van Bochove. „Dan krijg je dat het biblio theekbestuur zijn verantwoor delijkheid neemt om het perso neel duidelijkheid te verschaf fen. Dat heb ik liever dan een bestuur dat voor zijn verant woordelijkheden wegloopt. SP'er Van Houten had - hoe wel hij een uitgesproken tegen stander is van de sluiting van fi- leiden aap rietveld De manifestatie Leiden Cul tuurstad, die in 1997 wordt ge houden, mag geen elitaire aan gelegenheid worden. Dat zei CDA'er A. van Bochove gister- avónd in de commissie verkeer, bestuurlijke vernieuwing en cul tuur. Van Bochove pleitte er voor sport- en volkstuinvereni gingen en buurthuizen bij het gebeuren te betrekken. Hij kreeg bijval van een aantal an dere partijen. Maar behalve Lei den Weer Gezellig/De Groenen zette geen enkele partij vraagte kens bij de 700.000 gulden, die Leiden wil uittrekken om voor en jaar de culturele hoofdstad van de provincie te worden. De politieke partijen waren blij, dat Leiden in '97 eindelijk de culturele hoofdstad van Zuid-Holland wordt. „Het is fantastisch dat zoiets in Leiden staat te gebeuren", zo vertolkte E. van Middelkoop (Groen Links) de mening van de com missie cultuur. Maar de partijen onderschreven de kritiek van het CDA, dat er bij de plannen makerij weer wat al te vanzelf sprekend werd gemikt op de Gestoeld op Artikel 1 van de Grondwet bevat de antidiscri minatie gedragscode, die in ver korte vorm in alle LWO-gebou- wen komt te hangen, regels voor zowel de inhoud van het welzijnswerk, als voor de werk nemers, de vrijwilligers en de bezoekers. Zo verplicht het do cument de LWO bijvoorbeeld een activiteitenpakket aah te bieden dat recht doet aan „de multi-etnische, multi-culturele samenleving". Ook legt de code het streven van de organisatie vast naar een „evenredige vertegenwoordi ging van personen uit de al lochtonen-groepen en een evenredige vertegenwoordiging van mannen en vrouwen" in het personeels- en vrijwilligers- bestand. Daarnaast zijn anders- soortige regeltjes in de code vastgelegd. Zo moet bijvoor beeld vanaf nu bij inschrijving van een bezoeker voor een acti viteit van de LWO worden op geschreven hoe zijn naam wordt uitgesproken. Een be- 17 Chinees yi Het kabelnet in Al- Z I phen wordt waar schijnlijk uitgebreid met de Chinese zender News and Entertainment. lialen - ook alle begrip voor de houding van de bibliotheek. „De bibliotheek stelt de ge meente voor een voldongen feit, maar wordt zelf ook steeds voor voldongen feiten geplaatst. De bieb krijgt de ene na de andere bezuiniging te verwerken. En ondertussen zegt de gemeente, als een soort struikrover die het pistool op de borst van zijn slachtoffer zet: laten we vooral blijven praten." G. van den Berg (PvdA) was het met de houding van de bibliotheek niet eens. Maar ook zij vond dat de ge meente, die juist tot een bezui niging van een half miljoen gul den op de bieb heeft besloten, zich in de onderhandelingen wat bescheiden moet opstellen. Langenberg heeft, zo vertelde hij de commissie, nog niet de hoop opgegeven dat hij met de openbare biblioheek tot over eenstemming komt. En hij vroeg de raadsleden hun kritiek op de gemeente wat te matigen. „Het zou goed zijn als we de kop weer aan het broeden krij gen. En ik hoop toch de biblio theek ervan te kunnen overtui gen, dat dit niet de goede weg is." culturele elite. De dienst cultuur en educatie had voor de manifestatie, die eerder al in Gouda en Dordrecht plaatshad, alvast wat thema's bedacht. Leiden stad van rijkdommen, was een van de voorgestelde kreten, Leiden stad van vrijheid was een ande re. Van Bochove was er niet ge lukkig mee. „Waarom moet de ze gewone, Oudhollandse stad toch altijd in zulke gedragen, oud-testamentische termen worden gevangen", vroeg hij zich af. „Het ruikt allemaal wel erg naar het Rapenburg, naar het publiek met een schouw burg-abonnement." Van Bochove stelde voor om volks tuin- en sportverenigingen en buurthuizen bij het feest te be trekken. Om 'Zuidwest'ook aan de manifestatie te laten mee doen. Dat de gemeente nog niet weet waar zij de benodigde vijf honderdduizend gulden voor de 'Cultuurstad' vandaan moet ha len vond alleen de WD een probleem. „Dat bedrag vinden we wel", zo probeerde wethou der P. Langenberg (D66) de li beralen gerust te stellen. langrijk element van het docu ment is een verbod voor ieder een op het maken van discrimi nerende grappen en opmerkin gen en het verspreiden van dis criminerend materiaal. Overtre dingen daarop in de I.WO-ge- bouwen worden niet getole reerd. Als het toch fout gaat, kan een klacht ingediend worden bij een vertrouwenspersoon, die binnenkort wordt aangesteld. Wethouder Hans de Goede (welzijn) mocht gisteren tijdens de officiële opening van de LWO het nieuwe naambord van de organisatie onthullen. Hij fe liciteerde de nieuwe welzijnsor ganisatie met een goed doorlo pen reorganisatie. „Er is een frisse wind doorheen gegaan. Hier en daar met een forse or kaankracht maar het traject is goed doorlopen", aldus de wet houder. „Er zullen best nog wel een paar plooien moeten wor den gladgestreken maar ik denk dat we het goede spoor kunnen blijven volgen." WNO 1895 Zaterdag 11 Mei S en vermakelijk staaltje van het politietoezicht ten plattelan- wordt ons het volgende uit eene van de aan Leiden grenzen- gemeenten medegedeeld: Op een van de jongstleden Zonda- en, toen velen naar buiten gingen om voor weinig geld bou- [uetje tulpen machtig te worden, zond een veldwachter een be- wht aan een der bloemisten de boodschap, dat mijnheer er wel ens op mocht letten, dat jongens bezig waren de bollen te ste- fn. De bloemist was toen yerplicht dien Zondag zijn eigen ar- *iders op te dragen, toe te zien dat zijne bollen niet gestolen fcrden. WNO 1970 maandag 11 mei begunstigd door fraai wandelweer werden zaterdagmiddag voor Ie 24-ste maal de Nationale Sint Jorismarsen gehouden. De 'artplaats was het park van het kasteel Oud-Poelgeest in Oegst- Sest. Voor deze marsen hadden zich wandelaars gemeld, waar- an 1919 welpen, 1174 kabouters, 668 padvindsters en 529 ver- enners. Ze waren met tientallen autobussen en personenauto's ^ar de startplaats gekomen, zodat het in de omgeving van het •ark een drukte van belang was. De politie had dan ook de han- leiden Belangstellénden die nog wat willen zien van de resten vap de büitenpoort van het historische Ho- jewoerdsbolwerk bij het Utrechtse Veer moeten haast maken. De renovatiewerkzaamheden aan de wal- cant naderen hun einde. Op dit moment bekijkt de gemeente of het waardevolle archeologisch materiaal <an worden 'afgedekt' met een betonnen overkapping. Zonder overkapping kunnen de herstelwerkzaam heden aan het Veer niet doorgaan en door gebruik te maken van zo'n overkapping blijven de archeologi sche resten voor de toekomst bewaard. Monumentenzorg heeft de resten van de buitenpoort uit de vijftiende eeuw, onderzocht. „Door een overkapping eroverheen te plaatsen, bewaren we de poort voor het nageslacht. Dan kunnen archeologen over enige tijd het onderzoek herhalen, maar dan met nog beter materiaal", aldus M. Dolmans van monu mentenzorg. FOTO HENK BOUWMAN) caroline buddingh' het Academiegebouw van de ksuniversiteit Leiden werd teravond onder oorverdo- ïd luid getrommel en geklet- door drie mannen de in- ïkwekkende Zuidchinese uwendans opgevoerd. Deze dde het begin in van de ope- ig van het universitaire com- x Nonnensteeg 1-3. Sinds t zijn daar de Leidse institu- gevestigd die onderzoek en naar Aziatische- en Afri- mse talen en culturen, atssecretaris Nuis (onder cultuur en wetenschap- 1) verrichtte de officiële ope- 'g- zijn toespraak zei Nuis de ncentratie van onderzoeks- lepen belangrijk te vinden zich op eenzelfde vakgebied tighouden. Bovendien is de concentratie volgens de atssecretaris één van de be- manieren voor de kleine leren - waar deze instituten der vallen - om te overleven, ïgezien het kostenbesparend lehalve het International In- tute for Asian Studies (HAS) is de onderzoeksschool CNWS mtrum voor Niet-Westerse idies), de afdeling Projecten de vakgroep Talen en Cul turen van Zuidoost Azië en Oce- annië en het Instituut Kern ge vestigd.^ Nuis-ging daarnaast in op het matschappelijk belang van on derzoek naar vreemde talen en culturen. In een land als Neder land waar nog steeds nieuwe bevolkingsgroepen bijkomen, ontstaat volgens de staatssecre taris meer begrip voor eikaars situatie als er meer inzicht is in eikaars talen en culturen. „Op die manier schaven we aan ons beeld van de ontwikkelingen in de wereld en doen daar ons voordeel mee: bij het integreren van nieuwe medelanders, bij het formuleren van ons buiten lands beleid en even goed bij het drijven van handel of het genieten van andere culturen." De festiviteiten worden van daag en morgen voortgezet. Ge durende een groot aantal mani festaties wordt ingegaan op de- educatieve functie van kunst en cultuur in Aziatische en Afri kaanse landen. Theatervoorstel lingen blijken bijvoorbeeld de beste manier te zijn om infor matie pver te brengen, aange zien het grootste deel van de bevolking uit de derde wereld analfabeet is. Om dit te illustre ren worden voorstellingen gege ven door theatergroepen uit de ze landen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17