Kleinood over Texelse natuur Natuur Milieu PEN tevreden over IJsselmeermolens bENS iENSDAG 10 MEI 1995 ïith IP er Texel en de rijke na- ir op dit waddeneiland al heel wat boeken ver benen. Onder supervisie ni lEcomare, centrum |]jj >r wadden en Noordzee Texel, is er dit voorjaar kleinood aan toege- igd: Texel- de Hoge ;g en het Lage Land', i beeldend kunstenaar nlcvan Ommen. Het boek 130 aquarellen, teke- gen en etsen, van voor- ogels en landschappen, rk dat Van Ommen be- 1994 op het 'Gouden Itje' heeft gemaakt. ^el id flipi schijl Smit zakk i ent,, plas schaa el me flipp zijn mei c' 'a8fhi tl- de Hoge Berg en het La- and' geeft een beeld van »een dit eiland anno 1995 natuurschoon heeft te bie- Dat is nog heel wat. Na- rlijk, sinds natuurvorser Jac. lijsse het beroemde Verka- Jbum over Texel schreef 7), is er veel veranderd. En niet altijd ten goede. Toch 'ben de eilanders {net) op ingezien dat de natuur een arrelkip is die gouden eieren Daar moet je zuinig op Veel toeristen komen im- s naar de waddenparel - ^ral in voor- en naseizoen - wege de rijke en gevarieerde uur. boek beschrijft een route langs een aantal kenmer- de plekken van Texel voert: af de Mokbaai en de Petten, landschapsreservaat de ge Berg, langs de weidevo- eservaten Waal en Burg en Kleine vuurx'linder Zuinig onkruid bestrijden De waterleidingbedrijven, ver enigd in de Vewin, onderzoe ken in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen, de gemeente Eindhoven en het ministerie van defensie of een nieuwe spuittechniek bij de bestrijding van onkruid zo ef fectief is als de fabrikant be weert. Volgens de producent kan de hoeveelheid bestrij dingsmiddel met 95 procent worden verminderd. Bestrijdingsmiddelen vervui len in ernstige mate het op pervlaktewater. De waterlei dingbedrijven moeten kostba re zuiveringstechnieken toe passen bij de produktie van drinkwater. Daarom is hen er veel aan gelegen om die ver ontreiniging te verminderen. De nieuwe apparatuur detec teert onkruid, waarna het ge- riGht wordt bestreden met een chemisch middel. Het onder zoek richt zich op de prakti sche bruikbaarheid van deze nieuwe methode. De NS past de techniek toe langs enkele baanvakken en op perrons. De gemeente Eindhoven heeft en kele proefvelden aangelegd, en het ministerie van defensie probeert de techniek uit op parkeerterreinen op de vlieg basis Eindhoven. Gifpieper op zijn retour Op Texel zijn 33 soorten dagvlinders waargenomen, waaronder zeer schaarse dwaalgasten. Op de aquarel van Erik van Ommen staan afgebeeld de duinparelmoervlinder, kommavlinder, heideblauwtje, klein geaderd witje, hooibee^tje, distelvlinderen de kleine vuurvlinder. de Bol, door het kweldergebied van de Slufter, en via de Eyer- landse duinen naar de vuurto ren bij de Cocksdorp. Bij de illu straties van Erik van Ommen le verde Wilma Brinkhof de bege leidende teksten, die zijn geba seerd op een interview met de Texelse natuurkenner Adriaan Dijksen. 'Texel- de Hoge Berg en het La ge Land' is een uniek boekje ge worden, passend in de rij: 'Texel', Verkade-album van Jac. P. Thijsse, 'Texel het vogelei1 land' van Jan Drijver, 'De vogels van Texel' en 'Gids voor de vo gels van Texel' van Adriaan Dijksen e.a., en 'Texel, uniek vo gelparadijs' van Jan P. Strijbos. Erik van Ómmen heeft als na- tuurillustrator zijn sporen al ruimschoots verdiend. En wei nigen kennen de Texelse natuur beter dan Adriaan Dijksen. Lijs ten van op Texel waargenomen vogels, waaronder een aparte lijst van heel zeldzame soorten, en van waargenomen vlinders, geven het boek (gebonden, uit gegeven op half-formaat) een toegevoegde waarde. De orginele aquarellen en tekeningen die gebruikt zijn voor het boek zijn tol en met 8 juni te zien in Art Gallery 'Het Poslhuys, Brink 16 in De Koog. Openingstijden dinsdag, donderdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur, en in Ecomare, Ruyslaan 92 in De Koog, openingstijden dage lijks van 09.00 lot 17.00 uur. Het boek is te koop bij Ecomare en in de boekhandel (ISBN 90-75318-01-4). Het kost 25. De 'gifpieper' lijkt op z'n retour. Hoewel daarover nog geen exacte cijfers beschikbaar zijn, is er volgens milieuorganisaties en de aardappelsector bij het terugdringen van het bestrij- dingsmiddelengebruik sprake van een positieve trend. Zo wor den er bij de teelt van aardap pels veel minder grondontsmet- tingsmiddelen gebruikt. Specta culair minder zelfs: ten opzichte van de periode ,1984-1988 was de reductie vorig jaar 89%. Een groot probleem is de nog onveranderde afhankelijkheid van veel aardappelrassen van bestrijdingsmiddelen, ter voor koming van phytophtora. Een beruchte schimmelziekte. Bo vendien blijft de produktie en verkoop van biologische (zon der gif) geteelde aardappels achter bij de verwachtingen. Vorig jaar besloten milieuorga nisaties en aardappelsector niet langer als kemphanen tegen over elkaar te blijven staan. Ze sloten een unieke kingsovereenkomst. De toen ge maakte afspraken zijn een dezer dagen geevalueerd. Ondanks hun kritiek op, en teleurstelling over de tot nu bereikte resulta ten, erkennen de milieuorgani saties dat er stappen op de goe de weg zijn gemaakt. De sa menwerking zal daarom voort gezet worden. De milieuorganisaties rekenen er wel op dat dit jaar meer werk gemaakt zal worden van het marktgericht promoten van biologisch verbouwde aardap pelrassen, en van het promoten van rassen die minder gevoelig zijn voor phytopthora. Op de minder gevoelige rassen hoeft veel minder gif gesproeid te worden. Die taakstelling voor de aardappelsector is een zware klus. Want Nederland eet nog massaal bintjes, bildstars en ei- genheiemers, en dat zijn nu juist voor pieperziekten gevoeli ge rassen. 'andeling door lomkruinen Hortus Botanicus Amster- n beschikt over een nieuwe actie: een loopbrug door de te drie-klimatenkas. De brug akt het mogelijk als het ware wandeling te maken door boomkruinen van een sub- pisch en een tropisch bos. De jöb i pbrug, 33 meter lang, stond r' uime tijd op het verlang- van het Hortus-bestuur, kon door geldgebrek niet der worden gerealiseerd. z.oekers die van de brug ge- uik/naken, zullen ontdekken het (sub)tropi- dimensies Geheel in de stijl van de matenkas zijn geavanceerde hnieken voor dragende glas- istracties toegepast. De Hor- Botanicus is gevestigd aan Plantage Middenlaan 2a in isterdam. Op werkdagen ge- 09.00 tot 17.00 uur, de weekeinden van 11.00 tot 00 uur. GELI Het Provinciaal Energiebedrijf Noord-Holland (PEN) is in z'n nopjes met de vier windmolens (kosten 9,2 miljoen gulden) in het IJsselmeer bij Medemblik. Ze doen het volgens het PEN boven verwachting. Na krap ne gen maanden draaien heeft Ne derlands eerste buitengaatse windpark al 90% van de ver wachte jaarproduktie (3,5 mil joen kilowattuur elektriciteit) gehaald. Het kwartet molens produceert voldoende schone elektriciteit voor 1300 huishou dens. Het PEN d.enkt dat windmolen parken buitengaats - in de Noordzee - de toekomst heb ben. Op land is voor echt groot schalige ontwikkelingen onvol doende plaats. Het windpark in het IJsselmeer is bedoeld om er varing op te doen met offshore- Z E L stroomopwekking, opdat vol gende plannen beter beoor deeld kunnen worden. Daarom is er aan het project een uitge breid onderzoeksprogramma Onder andere zal komende zo mer door het Nipo onderzocht worden hoe gebruikers van het IJsselmeér (beroeps- en plezier- vaar) over de wentelwieken in hun vaarwater denken. Ook Rijkswaterstaat en omwonen den mogen hun mening ken baar maken. Een ander onder zoek moet antwoord geven op de vraag of de visstand in het IJsselmeer last heeft van de windmolens, bij voorbeeld van wege lichtschitteringen van de bladen, of trillingen van de fun daties. Onder diverse weersom standigheden zullen proefvang- sten gedaan worden rond de IPGAVE OPLOSSING UISW00RDRAADSEL s nzontaal: 1 militair; 2. lekkernij, plant; 3. 3Ü bels profeet, zijrivier v.d. Rijn; s aanvankelijk; 5. fruit, deel v.d. 3}j at;6. bloeiwijze; 7. drijftil, me- 'l;8. troep; 9. Noorse godheid, ifdier; 10. gerecht, aange goten; 11. zoldering. ticaal: 3 wreed heerser, schoollokaal; toverheks, handgreep, waswa- ;3. kruisboog, boom; 4. mu- kpoot, verdieping, familielid; bijwoord, de onbekende; 6. orzetsel, gevecht, tegenover; uitgelezen gedeelte, telwoord; Plezier, een zekere, bejaard; geestdrift, stilte. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. symfonie; 2. clochard; 3. hup pelen; 4. alpinist; 5. therapie-, 6. thriller; 7. identiek; 8. generaal. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: SCHAT TIG en MOPPEREN. Het sleutel woord luidt: PSYCHIATER. turbines, door een onderzoeks-» bureau. Eerder al is gemeten op welke hoogte eenden en ganzen vlie gen die vanuit het IJsselmeer naar de Wieringermeer vliegen, of vice versa. Dit onderzoek helpt mee een antwoord te vin den op de vraag hoe gevaarlijk windmolens voor vogels zijn, vooral als ze drukke vogelroutes kruisen. s Heer Ollie hoorde dat de voetstappen van de onbekende zich verwijderden. Hij was geheel verslagen door de sombere voorspellingen, die deze hem had toegevoegd, maar het viel hem moeilijk te berusten. ,,Hela!" riep hij met tranende ogen. „Laat me hier niet zo staan. Ik kan niets zien! Ik wil me wassen, als u be grijpt wat ik bedoel." „Arme verblinde", mompelde de an der, al voortlopende. „Men kan de tekenen niet afwassen. Men moet berusting leren." Heer Bommel be greep, dat hij van deze kant geen hulp te wachten had en daarom be gaf hij zich, blindelings tastend, naar de keuken waar een kraan was. De vreemdeling vervolgde intussen zijn weg door de tuin en kwam zo doende Joost tegen. De trouwe bediende duwde een krui wagen mfest voort, die hij voor de ka le plek tussen de paddestoelen be stemd had. Doch toen hij het vreem de figuurtje zag hield hij verbaasd de pas in. „Wie bent u?" vroeg hij, de wenkbrauwen optrekkend. Zoekt u iets, met uw welnemen?" „Ik ben Hobbel Hachelbout", ant woordde de ander, „en ik kom u een raad geven: Stort iets van die mest op de drempel van uw slaapkamer!" „W-watblief?" stamelde de knecht geschokt. „Wat moet ik in mijn slaapkamer storten, als ik zo vrij mag zijn?" „Mest", hernam de onbekende. „Dan wordt u misschien niet meege- sleurd.door het onheil van uw mees ter. Want diens toestand is hachelijk: er wacht hem niets dan kommer." Met deze woorden vervolgde hij zijn wandeling en Joost keek hem ver ward na. Juist wilde hij hem nalopen om enige opheldering te vragen, toen lawaai uit de keuken zijn gedachten afleidde. H W E R Weersvooruitzicht DONDERDAG 11 MEI DOOR HANS VAN ES De meeste landen in West- en Midden-Europa gingen dinsdag gebukt onder fris, bewolkt weer. De tong koude lucht van polaire origine had zich uitgebreid tot over Zuid-Frankrijk. Onze regio werd bezocht door en kele buien, die in de onstabiele lucht vanuit zee kwamen aandrij ven. De zon liet zich amper zien en bij een krachtige noordwes tenwind daalde het kwik soms tot onder 10 graden; een uiterst kille ervaring na zoveel warme dagen. Tussen een wegtrekkende de pressie boven West-Rusland en hogedruk in de regio IJsland komt de stroming ook vandaag uit een gure hoek, maar doordat de wind flink in kracht is afgeno men voelt het niet meer zo koud aan. Bovendien komen er gelei delijk bredere opklaringen en val len er minder buien. De drukver schillen nemen verder af, zodat er de komende 24 uur niet veel wind staat. Als het komende nacht wat langer opklaart is er landinwaarts kans op vorst aan de grond. Morgen ziet het weer er vriendelijk uit. Tussen het hemelblauw drij ven wel stapelwolken, maar afgezien van een enkele bui in het bin nenland blijft het droog. Het kwik haalt op sommige plaatsen weer 15 graden. Er lijkt dus een nieuwe weersverbetering aan te komen, maar de schijn bedriegt. Een kleinè storing loopt zich momenteel ten westen van Ierland warm voor een Europees avontuur. In eerste instantie is er Neerslagkans nog v i de hand. Het neérslaggebied van de storing trekt don- Eenmaal boven Zuid-Frankrijk aangekomen volgt een razendsnelle depressie-ontwikeling. De koude lucht van de oceaan komt in botsing rpet hete lucht uit de Sahara, die door de depressie wordt aangezo gen. Boven de Balkan wordt op vrijdag de 30-gradengrens met gemak overschreden. De warme lucht glijdt boven Midden-Europa tegen de koude lucht op en er ontstaat een omvangrijk regengebied, dat tijdens het weekeinde over Nederland schuift. De depressie diept uit tot ca. 980 millibar en neemt een voor ons ongunstige koers. Het systeem trekt via Duitsland naar het noorden, zodat wij geheel aan de koude kant van de storing blijven. De noordenwind trekt daarbij wellicht aan tot hard of stormachtig. Na een tijdelijke opleving neemt de regen kans vanaf vrijdagavond snel toe. Tijdens het weekeinde moet met koud, herfstachtig weer rekening worden gehouden bij temperaturen van'hooguit 10 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag enkele opklarin gen en af en toe wat re gen. Morgen meer bewol king en enige tijd regen. Middagtemperatuur tus sen 8 en 12 graden. Zweden: Vandaag wolkenvelden er hier en daar regen. Mor Denemarken: Overwegend bewolkt en perioden met regen. Van daag vooral in de ochtend ook enkele opklaringen. Middagtemperatuur circa 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: - Vandaag wolkenvelden, noorden ook een enkele met hagel. In Ierland in de loop van de dag meer bewolking gevolgd door enige tijd regen. Morgen trekt de regen via Wales en Engeland naar het zuiden weg. Maxima van 8 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. België en Luxemburg: bui. Middagtemperatuur ongeveer 12 Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en hier en daar een bui. Morgen later op de dag in het westen perioden met regen. Middagtempera tuur tussen 16 en 19 graden, maar langs de Kanaalkust ongeveer 12 gra- Wolkenvelden, ook perioden met zon en vooral in de middag en avond buien, soms ook onweer, in de loop van morgen vooral langs de westkust tamelijk veel wind. Middagtemperatuur 18 tot 23 graden, tijdens buien enkele graden la ger. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld met zon. Overwegend droog. Middagtemperatuur 22 graden. Spanje: Zonnige perioden, maar ook wolkenvel- dagtemperatuur tussen 20 en 25 gra- Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord kant van de eilanden ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, ook van tijd tot tijd wolkenvelden en een regen- of onweersbui.1 Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 22 graden. Zonnig, maar geleidelijk ook wolkenvel den. Vooral morgen grotere kans op een bui. Middagtemperatuur circa 30 gra- Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, maar ook flinke perioden met zon, Vrijwel overal droog, Middag temperatuur tussen 20 en 24 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag zonnig, maar ook enkele sta pelwolken. Morgen meer bewolking en vooral later op de dag enkele buien. Middagtemperatuur dalend naar 22 gra- Italië: Vandaag zonnig, met in het noorden en kele stapelwolken en kans op een regen- of onweersbui. Morgen overal meer be wolking en toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur van 22 graden in het noorden tot 29 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag vrij zonnig. Morgen flinke sta pelwolken en een enkele bui. Middag temperatuur ongeveer 24 graden. Malta: Zonnig, morgen enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur rond 27 graden. het noorden wolkenvelden en een e kele bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden, aan de oostkant van het Griekse vasteland plaatselijk maxima rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Alleen op Cyprus en in het oosten van Turkije vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden Duitsland: 12 en 15 graden. Zwitserland: Wolkenvelden, maar vooral aan de zuid kant van de Alpen ook perioden met zon. Van tijd tot-tijd een bui. Middag temperatuur in het noorden ongeveer 14 graden, in het zuiden rond 18 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in het laagland enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur omstreeks 17 graden. Polen: Af en toe zon en enkele buien. Middag temperatuur ongeveer 12 graden. Tsjechië en Slowakije: DONDERDAG 11 MEI 1995 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 0.1.19 13.50 00.52 13.23 Laag 09.15 22.16 08.56 21.57 Weerrapporten 09 m ei 20 u station weer wind tem eersl Amsterdam regenbui 9 2.0 De Bilt zwaar bew. 9 5.0 Deelen regenbui 13 9.0 Eelde regenbui 2.0 Eindhoven 14 8 0.2 nw6 12 9 0.6 Rolterdam zwaar bew. nw5 12 9 0.8 nw5 13 5.0 nw5 0.9 Maastricht zwaar bew. wnw5 13 9 0.2 regen 9 6 8.0 25 17 0.0 z 2 27 16 0,1 Berlijn regenbui wnw5 14 8 4,0 Boedapest 2.0 24 0.0 Brussel nnw5 14 8 0.0 Cyprus 22 13 0.0 half bew. nw3 12 0.1 licht bew. 15 9 2.0 Genève 12 0.2 i2 10 0.0 half bew. ono2 16 11 0.3 zzw3 -24 14 0.5 Klagenfurt regenbui o2 21 8 1.0 Kopenhagen n 5 8 0.0 Las Palmas hall bew. nno 12 24 19 0.0 nw5 21 14 0.0 w2 25 12 0.0 nnw3 16 6 0.0 Luxemburg 14 6 0.1 Madrid zwaar bew. z 2 25 Malaga zv/7 28 Mallorca half bew. 30 13 ojo 16 0.0 Moskou haif'bew. nno 1 20 0.3 hall bew. 15 10 14.0 onbew. 20 14 0.0 15 3 Parijs 18 12 o!o Praag half bew. 14 6.0 22 10 0.0 Spl't ozo2 11 0.0 Stockholm nl 10 0 0.0 Warschau regenbui 13 10 5.0 nnw6 13 0.5 Zurich half bew. wnw5 18 8.0 Bangkok licht bew. 35 26 0.1 Buenos Aires nw 5 19 13 0.0 Casablanca half bew. wnw3 22 16 0.0 Johannesburg w.s.O 22 0.0 Los Angeles 19 11 0.0 New Orleans regenbui wzwö 22 0.0 New York 22 11 0.0 Tel Aviv nnw2 25 11 Tokyo 24 15 0.0 Toronto regenbui o 7 15 8 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9