'Verplaats ambassade VS naar Jeruzalem' MEGA- MEUBELDAGEN! w HF Geding tegen stakende luchtverkeersleiders Buitenland 'Veilig' Sarajevo weer onder vuur Rusland laat wereld spierballen zien Dodental stijgt in verkiezingsgeweld Filipijnen TOT KORTING stoutenbeeh uiaancentrum 'OENSDAG 10 ME11995 Doden bij overstroming New Orleans s. I Inwoners van een buitenwijk v het droge gebracht. hew Orleans Grote delen van het zuidoosten van de Ameri kaanse staat Louisiana stonden gisteren onder water nadat er 46 centimeter regen was gevallen. In de stad New Orleans kwamen "ïensen in het noodweer om het leven: drie verdronken en aan stierf aan een hartaanval toen hij in zijn auto door het water werd overvallen. Afgelopen weekeinde kwamen bij nood weer in de zuidelijke staten Texas en Oklahoma meer dan 20 mensen om het leven. Ebolavirus in Zaïrese stad Kinshasa De 600.000 inwoners tellende Zaïrese stad Kikwit, op i0 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kinshasa, is gisteren quarantaine gesteld nadat sinds half april meer dan 100 men sen zijn gestorven aan een geheimzinnige ziekte. Volgens een [microbioloog die verbonden is aan tie Wereldgezondheidsorga nisatie zijn de ziektegevallen het gevolg van besmetting met het ebolavirus. Het ebolavirus doodt 90 procent van de mensen die ermee zijn besmet en er bestaat geen vaccin of behandeling te gen. Turkse leger doodt 27 Koerden diyarbakir Turkse soldaten hebben gisteren bij gevechten in het zuidoosten van het land 27 Koerdrsche rebellen gedood, iheeft de staatstelevisie gemeld. In de buurt van de plaats Hani in de provincie Diyarbakir werden tien rebellen gedood. Bij een an der treffen, bij Yayladare in de provincie Bingol, werden 17 guer rillastrijders gedood. Geweld in KwaZulu-Natal, elf doden durban Onbekenden hebben gisteren in een landelijk gebied noorden van Durban, in de oostelijke provincie KwaZulu- Natal, met automatische geweren het vuur geopend op drie ensen die op weg waren naar hun werk. Elf mensen zijn daarbij gedood. Een politiewoordvoerder zei dat gezocht wordt naar vier mannen die de moorden zouden hebben ge- Over hun motief is niets bekend. Beyers Naudé actief voor ANC De Zuidafrikaanse predikant C.F. Beyers Naudé heeft ondergrondse activiteiten van het African Na tional Congress (ANC). Hij heeft meegeholpen om jonge men- buurlanden te smokkelen waarvandaan zij de gewa pende strijd tegen de blanke regering in Zuid-Afrika gingen voe ren. Dit staat in een boek dat hem gisteren tijdens een speciale zitting van het Zuidafrikaanse parlement werd aangeboden ter zijn 80ste verjaardag op 10 mei. Brusselse luchthaven wordt 'gegijzeld' Tientallen doden door overstromingen jakarta In Indonesië zijn de afgelopen week zeker 55 mensen om het leven gekomen bij aardverschuivingen en overstromin gen tengevolge van hevige regenval. Er worden nog 58 personen vermist. Ongeveer 17.500 mensen op Java en Sumatra zijn dakloos geworden. CORRESPONDENT kort geding in Brussel wordt tidaag een stopzetting geëist tan de stakingsacties van de uchtverkeersleiders op het vliegveld Zaventem. Gister avond om zes uur legden de /erkeersleiders voor de zesde maal binnen enkele dagen voor vee uur alle vliegverkeer van naar Zaventem stil. De vereniging van vertegen woordigers van de luchtvaart maatschappijen in België (BAR) dreigde aanvankelijk de ver- teersleiders persoonlijk voor de echter te dagen. Zij zouden 'uit )uur eigenbelang de luchtha- gijzelen', zoals een woord voerder zei. Gisteren werd ech- er besloten om de Regie der -lichtwegen aan te spreken, de overheidsinstatie waaronder het personeel van Zaventem valt. Wel wil de BAR de namen van Minister Christopher fel tegen plan Republikeinen De Amerikaanse Republikeinen hebben gisteren in beide kamers van het Congres wetsvoorstellen ingediend om de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv over te plaatsen naar Jeruzalem. Minister Christopher van buitenlandse zaken en PLO-leider Arafat hebben het plan fel veroor deeld. huisd en uiterlijk op 31 mei 1999 officieel worden geopend. Om het ministerie van buiten landse zaken hiertoe te dwin gen, willen de Republikeinen de helft van de bouwfondsen voor 1997 van het ministerie inhou den, totdat debouw van het nieuwe ambassadegebouw is begonnen. De bouwfondsen voor 1999 blijven eveneens ge halveerd tot de opening van de ambassade. Volgens Dole was de regering van tevoren ingelicht over zijn plan. ,,We hebben niet gepro beerd de regering te We denken dat het ec woordelijk voorstel i: het vredesproces niet „Als we de verhuizing van de ambassade uitstellen, zou dat slechts valse verwachtingen wekken", zei de Republikeinse fractieleider Bob Dole bij de presentatie van zijn plan in de Senaat. Hetzelfde wetsvoorstel werd in het Huis van Afgevaar digden ingediend door de voor zitter van het Huis, cfe Republi kein Newt Gingrich. Dole lan ceerde zijn plan maandag na een ontmoeting in Washington met de Israëlische premier Ra bin. Krachtens het Republikeinse voorstel moet de ambassade te gen 31 december 1996 zijn ver- len zal rijden." Gingrich wil met het initiatief beklemtonen ,,dat Israël het recht heeft te bepalen waar zijn hoofdstad is". Dole zegt dat het voorstel ook van Democratische zijde steun geniet. Vorig jaar drongen 93 senatoren van beide partijen er bij de regering op aan de am bassade uiterlijk in mei 1999 over te brengen naar Jeruzalem. Minister Christopher van bui tenlandse zaken heeft de Repu blikeinse stap fel bekritiseerd. Voor de onderhandelingen tus sen Israël en de Arabieren is er geen zaak die zo gevoelig ligt als die rond Jeruzalem, liet hij we ten. „Juist daarom menen we dat het oprakelen van deze kwestie op dit moment ondoor dacht is en schadelijk voor het vredesproces." Bovendien wordt hiermee het primaat van de Amerikaanse president op het voeren van het buitenlandse beleid aangetast. De Israëlische premier Rabin wil geen standpunt i wat hij een 'interne aangelegen heid' van de VS acht. PLO-voor- zitter Arafat zei de plannen te betreuren en riep Washington op ervan af te zien. Zijn woord voerder Nabil Abu Rudeinah zei: „We zijn verbaasd dat 'dit gebeurt op een moment dat de Israëlische regering land ontei gent in Jeruzalem." Hij verwees daarmee naar het omstreden plan van Israël om 53 hectare grond van Arabieren in Oost-Jeruzalem te confisque ren om er huizen voor joden te bouwen. De PLO heeft de zaak aanhangig gemaakt bij de VN- Veiligheidsraad, die er waar schijnlijk morgen over verga dert. De Verenigde Staten zullen zich verzetten tegen elke uit spraak of resolutie door de VN- Veiligheidsraad over dit omstre den plan. De Amerikaanse dele gatie bij de VN ging gisteren nog niet zo ver om openlijk met een veto te dreigen. De Bosnische hoofdstad Sa rajevo is gisteren voor de derde achtereenvolgende dag door de Bosnische Scr- vapcr be- viërs, red.) kunnen Sarajevo beschieten en moorden wan neer ze dat willen", aldus Si- lajdzic. De nieuwe Servische omsingeling van Sarajevo dreigt volgens de Bosnische premier daarnaast op korte voedseltekorten schoten. Daarbij raakte vol gens de Bosnische regering een burger gewond. Zondag en maandag kwamen bij mortierbeschiclingen al der tien mensen om het leven, terwijl tientallen andere in woners van de stad gewond raakten. Een VN-woordvoeder zei gisteren dat de Verenigde Naties de beschietingen on gestraft hebben gelaten 'in het belang van de vrede'. De VN vreest dat het inzetten van NAVO-vliegtuigen tegen Bosnisch-Servische stellin gen de kans op een politieke oplossing van het conflict al leen maar verkleint. Volgens de Bosnische pre mier Silajdzic bèstaat het 'veilige gebied' rond de hoofdstad in werkelijkheid al lang niet meer. „Ze (de Ser- termijn t te leiden. VN-gez: verluidt rr nt Akashi, die naar aandag persoonlijk een verzoek van de VN-op- perbevelhebber in Sarajevo, luitenant-generaal Rupert Smith, om NAVO-vliegtuigen in te zetten afwees, sprak gis teren opnieuw met de Servi sche leider Slobodan Milose vic. Over het verloop van het gesprek liet de Japanse VN- gezant na afloop weinig los. Secretaris-generaal Bout ros Boutros-Ghali van de VN heeft voor vrijdag een bijeen komst uitgeschreven van de hoogste militaire en burger- medewerkers van de VN in ex-Joegoslavië. Hij zal spre ken met Yasushi Akashi, de militaire VN-commandant in de regio luitenant-generaal, Bernard Janvier en de VN-af gezant Thorvald Stoltenberg. Terwijl staatshoofden en regeringsleiders zich in Moskou met het officiële herdenkingsprogramma bezighielden, maakten e Wereldoorlog gisterert op straat een geintje. de stakers weten. Voorts is een dwangsom van 1 miljoen gul den geëist voor ieder uur dat er nog verder wordt gestaakt. De meeste van de 450 lucht verkeersleiders op Zaventem zijn aangesloten bij het Gilde der Luchtverkeersleiders. De Regie der Luchtwegen erkent deze organisatie echter niet als officiële vakbond, waardoor ge sprekken over hun financiële ei sen nagenoeg onmogelijk zijn. Volgens de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena komt het stilleggen van Za ventem voor telkens twee uur neer op een verlies van ruim 1,25 miljoen gulden per keer. De acties hebben vooral in de spitsuren plaats. Andere lucht vaartmaatschappijen hebben al gezegd dat 'het promoten van Brussel als Europese hoofdstad met dit soort acties een lachter- tje wordt'. CORRESPONDENT Met een indrukwekkende militaire para de heeft Rusland gisteren de hele wereld, al te vrijmoedige ex-Sovjetrepublieken en het eigen volk laten zien dat het nog altijd een geduchte militaire macht is. Tegelijkertijd onderstreepte de Russi sche president Jeltsin dat zijn land geen nieuwe confrontatie met het Westen wil. Maar dan moeten de Westerse landen, de VS voorop, de uitbreiding van de NAVO in oostelijke richting wel op een laag pitje zetten. Tijdens een groot gala banket in het Kremlin zei Jeltsin gis- teragavond dat hij „de hand voor part nerschap uitstrekt naar alle landen in de wereld". Vanochtend besprak hij de we reldpolitiek met zijn Amerikaanse ambt genoot Clinton. „De Koude Oorlog ligt achter ons, een enorme historische verzoening tussen de volkeren heeft plaatsgevonden. We leven in één wereld. Ik geloof dat humaniteit het begin van de 21ste eeuw zal bepalen en dat de haat tussen de landen, het ver schrikkelijke totalitarisme en de wereld oorlog voorgoed achter ons liggen. Ze zullen plaatsmaken voor vrede en een le ven in vrijheid", aldus Jeltsin gister avond. Hij toonde zich eerder uitermate be zorgd over de Westerse plannen om ex- Warschaupactstaten op korte termijn toe te laten tot de NAVO. „Er moet in het be lang van Europa, van Rusland en van de wereld in zijn geheel een oplossing wor den gevonden", liet hij de Britse premier Major gisteren weten. Ook bij een ont moeting met de Duitse kanselier Kohl speelde dit thema een rol. Verder heeft Jeltsin Kohl meegedeeld dat „niemand zich zorgen hoeft te maken" over de voorgenomen verkoop door Rusland van kerncentrales en nucleaire technologie aan Iran. Over Tsjetsjenië zei Jeltsin tegen Kohl dat hij er zeker van is dat in de opstandi ge deelrepubliek de orde zal worden her steld. „Tsjetsjenië blijft Russisch, maar zal worden bestuurd door Tsjetsjenen", citeerde Jeltsins woordvoerder de presi dent. De staatshoofden en regeringsleiders legden kransen bij het graf van de onbe kende soldaat. In een speech refereerde president Clinton aan de oorlog in Tsjetsjenië door te zeggen dat alle volke ren recht hebben om in vrijheid te leven. Kanselier Kohl hield geen toespraak. Pre mier Kok zei na afloop van de plechtig heid dat Nederland bezwaren heeft te gen de manier waarop het Tsjetsjeense conflict is aangepakt: met schendingen van de mensenrechten. Met het leggen van de krans wilde hij demonstreren dat Nederland „erkentelijk is en waardering heeft voor wat het Russische volk ook in ons belang heeft gedaan". De grootscheepse parade waaraan gis termiddag bijna 10.000 man elitetroepen in honderden tanks, pantserwagens en mobiele raketlanceerinrichtingen mee deden, was een duidelijk signaal in di verse richtingen. In de eerste plaats moest zichtbaar worden dat de Russi sche strijdkrachten achter de president staan. In de tweede plaats kregen ex- Sovjetrep.ublieken die mogelijk een af wijkende koers willen gaan varen, te zien dat Rusland zeer goed in staat is daar iets tegen te doen. In de derde plaats werd het Westen getoond dat Rusland militair nog wel degelijk meetelt: En in de vierde plaats was het een show voor potentiële kopers van Russisch wapen tuig. Voor het eerst sinds 1954 nam ook de Russische luchtmacht deel aan een der gelijk spektakel en wel met het modern ste materieel. De meeste Westerse lei ders meden deze parade uit protest te gen de oorlog in Tsjetsjenië, maar hun militaire waarnemers volgden het mili taire machtsvertoon met argusogen. Minister van defensie Gratsjov wees er in zijn toespraak tot de troepen op dat de militaire dreiging van binnen en bui ten nog altijd bestaat en dat daarom de krachten gebundeld zouden moeten worden om de Russische strijdkrachten te moderniseren. Terwijl de meeste aandacht urging naar het officiële programma, trokken elders in Moskou enige duizenden men sen door de straten om hun ovrede met het huidige bewind lucht te geven. Ze voerden portretten van Lenin, Stalin en Jezus mee. Laatste Rwandese vluchtelingen verlaten kanip NAIROBI/KIGALIRtr-DPA-AFP De laatste 540 Hutu-vluchtelin- gen hebben gisteren hel Zuidr- wandese kamp Kibeho vrijwillig verlaten. Vrachtwagens brach ten de meeste Rwandezen terug naar hun dorpen. Het Rwande se leger van rivaliserende Tutsi's liet de landgenoten vooralsnog ongemoeid, aldus een woord voerder van de VN-bijstands- missie in Rwanda (UNAMIR). De ruim vijfhonderd Hutu's waren samen met ongeveer duizend stamgenoten weken lang opgesloten in enkele ge bouwen van het kamp. Dat leid de tot mensonwaardige toe standen. Rwandese regerings troepen omsingelden de groep en lieten geen water en voedsel meer door. De Hutu's besloten vorige week hun verzet te sta ken. Historisch overleg over N.-Ierland LONDEN ANP De Britse onderi Noord-Ierland Ancram en Mar tin McGuinness van Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, komen vandaag bijeen in Belfast voor wal officieel ver kennende besprekingen over de toekomst van Noord-Ierland heet. Premier Major bevestigde gis teren in Moskou dat hel histori sche overleg in het oude parle mentsgebouw Stormönt buiten Belfast doorgang vindt. Het zijn de eerste officiële besprekingen van dit karakter in 23 jaar. Humanitaire hulp vertienvoudigd GENEVE DPA^AFP De uitgaven in de wereld voor humanitaire hulp bij catastrofes zijn van 1983 tot 1993 vertien voudigd en bedragen inmiddels ruim 4,8 miljard gulden per jaar4 Dat meldt de internationa le federatie van de hulporgani saties Rode Kruis en Rode Halve Maan (voor islamitische lan den) in haar jaarbericht voor 1995. In het bedrag is de voedsel hulp niet opgenomen, aldus het vandaag tegelijkertijd in Genève en Londen gepubliceerde rap port. Volgens de federatie waren er nog nooit zoveel hulporgani saties op de wereld. DONDERDAG 1 1 AAEI - VRIJDAG 1 2 MEI - ZATERDAG 1 3 AAEI Leger houdt klopjacht op islamitische rebellen Montis Leolux Hülsta Rolf Benz Gelderland HF-Style MEER DAN 100 SHOWROOMMODELLEN VAN TOONAANGEVENDE MEUBELMERKEN. FABRIEKSNIEUWE, PUNTGAVE MEUBELEN, KARPETTEN EN KAMERBREED TAPIJT. JViET DUIZENDEN GULDENS KORTING! UITSLUITEND BIJ STOUTENBEEK. Beverwijk: Meubelboulevard Tel.:(02510) 29033 Leiderdorp: Meubelplein Tel.:(071) 899323 Het Filipijnse leger heeft giste ren een grootscheepse klop jacht gehouden op islamitische rebellen nadat bij verkiezings geweld 40 doden waren geval len. Kandidaten die trouw zijn aan president Fidel Ramos le ken op weg naar een grote ver kiezingsoverwinning. De katho lieke kerk zei meer geweld te verwachten als mocht blijken dat er is gefraudeerd bij de ver kiezingen van maandag. De zoon van voormalig dicta tor Ferdinand Marcos, Ferdi nand 'Bongbong' Marcos ju nior, slaagde er niet in een se naatszetel te veroveren, maar I zijn moeder Imelda stevende af op een overwinning in de strijd om een zetel in het Huis van Af gevaardigden. Aanhangers van Ramos wa ren op weg tien van de twaalf open senaatszetels te veroveren. Ramqp, die in 1992 met de kleinste meerderheid uit de Fili pijnse geschiedenis werd geko zen, sprak van een 'nieuw man daat'. Van de oppositiekandida ten liet Miriam Defensor Santia go het beste resultaat zien. In de lijst voor de Senaat bezette zij de zesde plaats. Op het zuidelijke eiland Jolo voerden de strijdkrachten giste ren luchtaanvallen uit op aan hangers van een islamitische burgemeesterskandidaat die er van werden beschuldigd maan dag een konvooi mariniers te hebben overvallen. De mari niers waren naar het gebied op het zuidelijke eiland Jolo ge stuurd om een eind te maken aan gevechten tussen de aan hangers van Khan Tulawie en de aanhangers van diens neef en tegenkandidaat. Bij een schietpartij na de overval wer den acht aanhangers van Tula wie gedood en raakten vijf ma riniersgewond. Het zal zeker drie weken du ren voor de officiële einduitslag van de verkiezingen bekend wordt, maar de officieuze tellin gen van Namfrel Nationale Beweging voor Vrije Verkiezin gen gaven de door Ramos gesteunde kandidaten voor tien van de twaalf senaatszetels een voorsprong. Behalve 12 van de 24 senatoren moesten bij de verkiezingen van maandag 204 leden van het Huis van Afge vaardigden, gouverneurs, bur gemeesters en gemeenteraden worden gekozen. Senatoren worden landelijk gekozen, afge vaardigden per district. De politie maakte bekend dat het aantal slachtoffers van het over het hele land verspreide verkiezingsgeweld was opgelo pen tot veertig. Met de slachtof fers die tijdens de campagne vielen, kwam de tol van deze verkiezingen daarmee op mini maal zeventig levens.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7