Sorgdrager: Meldpunt computercriminaliteit SmM. Kir- f i )e moeilijkste beslissing van zijn leven Binnenland len haatcampagneeen rijf jacht, vuilspuiterij Bij Zaltbommel straks geen file meer Criminaliteit steeg in '94 met 3 procent VBO- of MAVO-diploma geeft meeste kans op baan 'Ik ben maar tweede keus' Zaken zijn Zaken! ENSDAG 10 MEI 1995 5 fcgressiecijfer voor kinderprogramma 'n omroePgidsen moet bij kinderprogramma's een pjfer staan dat de mate van agressie van het programma aan- n ZOjeefi- Zo kunnen ouders beter bepalen wat ze hun kinderen wel t laten zien. Staatssecretaris Nuis van cultuur heeft de om- rcpbazen gisteren gevraagd daaraan mee te werken. Nuis UKeiViaakt zich zorgen over de schadelijke effecten' op kinderen van :t vaak naar gewelddadige programma's kijken. \utistisch kind krijgt bewaker pLDOQRNHet college van B W van Apeldoorn heeft gisteren i nog deze week een observant te plaatsen op het taxi- raarmee een zevenjarig autistisch kind heen en weer r het orthopedagogisch centrum De Ambelt in Zwolle wordt •bracht. De observant moet het college vertellen of het jongetje lerdaad ontoelaatbaar geestelijk en lichamelijk lijdt onder de èsterijen van andere, oudere kinderen in het busje. I let kind t grote woede varf zijn ouders zijn geschopt en geslagen. estien maanden geëist voor misbruik itphen De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank ïZutphen 24 maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk, geëist igen een 42-jarige man uit Heerde voor seksueel misbruik van rie kinderen van zijn pleegzus. Ook zou de man een ander ieisje jarenlang seksueel hebben misbruikt. Daarbij werd ge il reld niet geschuwd. Verder is de eis dat de man een poliklini- che behandeling ondergaat en de maximale schadevergoeding j etaalt aan drie van de vier slachtoffers van 1.500 gulden elk. De j ïan is verminderd toerekeningsvatbaar. pndriks laaiend over aantijgingen emotioneel en warrig betoog wees het Tweede-Kamerlid Hen- iks alle aantijgingen over vermeend rechtsextremisme van de hand. foto f\np toussaint kluiters Daniël Hermsen, die tevens be weerde een foto in zijn bezit te hebben waarop Hendriks de Hitlergroet brengt. Kamervoor zitter Deetman schakelde justi tie in, nadat hij op de publikatie was gewezen door AOV-fractie- voorzitter Jet Nijpels. Volgens Hendriks probeerde Nijpels daarmee slechts haar ei gen politiek disfunctioneren te camoufleren. Ook de pers kreeg een veeg uit de pan. In een emotioneel en warrig betoog zei Hendriks dat hij het aan de kie zer overlaat om te oor.delen over zijn positie. Daniël Hermsen heeft inmid dels ontkend dat hij iets van doen heeft met JFN '94 en zegt geen interview aan het blad te hebben gegeven. Desondanks heeft Hendriks deze week bij justitie in Arnhem een klacht wegens laster tegen Hermsen ingediend. et onafhankelijk Tweede-Ka- erlid Theo Hendriks heeft gis- miiddag in krachtige bewoor- ngen afstand genomen van de schuldigingen dat hij banden ij hebben met extreemrechts, een toespraak in de Tweede mer noemde Hendriks de be- huldigingen 'vuilspuiterij, een latcampagne, een drijfjacht smede een voorbeeld van de ssintègratie van normen en aarden in onze samenleving', bestaat een krachtenveld en vrij en onafhankelijk ka- lerlid de mond wil snoeren. Ik daar zeer boos over", aldus lidriks. Het voormalig fractielid van ït Algemeen Ouderen Ver- ond werd vorige week in het pemrechts blaadje 'JFN '94' eschuldigd van nationaal-soci- istische sympathieën. Dat ge- mrde door de rechtsextremist Voorlichtingscampagne moet bedrijfsleven wijzen op gevaren Er moet een centraal meldpunt komen voor computer criminaliteit. Dat wil minister Sorgdrager van justitie. Met een meldpunt kan het formele karakter van een aan gifte worden omzeild, maar wordt de aard en omvang van de misbruik van informatietechnologie wel bekend. den haag anpnaliteit genoeg geld heeft, ligt het voor de hand dat zij gebruik zal maken van de meest gea vanceerde apparatuur om haar activiteiten te ondersteunen en zal proberen toegang te krijgen tot vitale informatiesystemen", aldus Sorgdrager. Het Nationaal Platform Cri minaliteitsbestrijding vindt dat gebruikers van computers zich meer bewust moeten worden van het gevaar van diefstal en verlies van opgeslagen gege vens. Vice-voorzitter Rinnooy In aanwezigheid van vertegen woordigers van het bedrijfsle ven, regionale werkgeversvere nigingen en politiekorpsen startte Sorgdrager gisteren in Den Haag de voorlichtingscam pagne Bewustwording Kwets baarheidinformatiesystemen Volgens de minister moet er ook aandach't komen voor een mogelijke relatie met de zware georganiseerde misdaad. „Aan gezien de georganiseerde crimi- Kan stelde dat verlies van com putergegevens een bedrijf of in stelling grote schade kan berok kenen. Onderzoek in Frankrijk heeft volgens hem aangetoond dat slechts één op de drie be drijven een langdurige storing van het computernetwerk over leeft. Het platform heeft een CD- rom laten maken waarop de ge varen van diefstal en beschadi ging van computerbestanden zijn aangegeven, en maatrege len om die te voorkomen. Vol gens het platform kan schade op alle mogelijke manieren ont staan. Diefstal van gegevens, vi russen die de bestanden be schadigen, maar ook bliksemin slag en stroomstoringen kun nen de informatievoorziening verstoren. Andere risico's ont staan volgens Rinnooy Kan door nieuwe activiteiten zoals tele werken, teleshoppen en elektro nisch betalingsverkeer. Zoals in het verleden dijken en forten zijn gebouwd om de slagaders van de economie te beveiligen, zo moeten er vol gens Rinnooy Kan tegenwoor dig hoogwaardige verdedigings linies komen om informatie voorziening veilig te stellen. Minister Sorgdrager riep ook slachtoffers op om computer criminaliteit bij de politie te melden. De omvang van het probleem is volgens haar niet bekend, omdat slachtoffers vaak liever niet openbaar maken dat hun beveiliging niet optimaal is. Oorzaak gevecht van Tielse jeugd lag in provocaties Scheldpartijen, beledigende en discriminerende opmerkingen en obscene gebaren blijken de oorzaak van rellen en vechtpar tijen tussen Molukse en Marok kaanse jongeren in Tiel. Ook groepjes Nederlandse en Turkse jongeren hebben zich in de on enigheid gemengd. De politie heeft gisteren betrokken op bouwwerkers in Tiel gevraagd zich over het probleem te bui gen. Binnenkort worden de eer ste agressors aangehouden. Vorige week escaleerde de al enige' tijd sluimerende onmin tussen de jongeren die in leef tijd'variëren van zestien tot der tig jaar. Tot driemaal toe kwam het tot een grootschalige vecht partij, waarbij onder meer sa bels, boksbeugels, kettingen en ploertendoders gebruikt zijn. Nijpels weg als burgemeester van Breda Burgemeester drs. E. Nijpels van Breda stapt op om per 1 juli president-directeur van de Twaalf Provinciën Landelijke Arbodiensten N.V. te worden in Den Haag. Nijpels (45) heeft dat gistermiddag bekendgemaakt. Hij was sinds 1 april 1990 eerste burger van Breda. De WD'er was al op jonge leeftijd politiek actief. In 1973, op 23-jarige leeftijd, werd hij voorzitter van de liberale jonge renorganisatie JOVD. Vier jaar later maakte hij zijn entree in de Kamer. De populist Ed Nijpels, ook wel omschreven als 'Veronica-liberaal', werd door WD-leider Wiegel in 1982 naar voren geschoven als kandidaat- fractieleider. Aanvankelijk leek het een gouden greep, maar na het aantreden van het eerste ka- binet-Lubbers kreeg Nijpels te maken met een reeks ruzies en schandalen in zijn fractie. Hij ging onderuit bij de benoeming van de toenmalige NOS-ver- slaggever en nep-doctorandus Charles Schwietert tot staatsse cretaris van defensie. Nijpels wist het nog wel te schoppen tot minister van VROM in het tweede kabinet- •Lubbers. Hij ontwikkelde zich tot een gerespecteerd vakminis ter en een van de populairste bewindslieden. Een half jaar na zijn ministerschap vertrok hij naar Breda. m v zaltbommel» De verkeersproblemen bij de brug gewerkt aan een nieuwe brug. Precies over een over de Waal bij Zaltbommel zijn legendarisch. Er jaar moet die klaar zijn. Hij wordt ruim een kilome- gaat bijna geen nieuwsbulletin voorbij of er staat ter lang en 34 meter breed, wel weer een paar kilometer blik voor de smalle foto anp cor mulder brug. Om die problemen op te lossen wordt hard De geregistreerde criminali teit is vorig jaar met 3 procent gestegen ten opzichte van 1993. In totaal heeft de politie van 1,3 miljoen misdrijven een proces-verbaal opge maakt. Opvallend is dat steeds meer vrouwen het cri minele pad kiezen. Ook het aandeel van de jongeren groeit. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). In de afgelopen tien jaar (1984-1994) steeg het aantal vrouwelijke verdachten met 4 procent. Criminaliteit blijft echter in hoofdzaak een man nenzaak. Vorig jaar verhoorde de politie vijf op de duizend vrouwen als verdachte. Bij de mannen was dat 35 op de duizend. In totaal heeft de politie vo rig jaar bijna een kwart mil joen verdachten gehoord. Net als in voorgaande jaren heeft de politie minder dan één op de vijf (20 procent) misdrijven opgehelderd. Het aantal misdrijven met geweld is vorig jaar gestegen. In 1993 waren dat er bijna 61.400. In 1994 klom dit aan tal op tot 65.000. Het aantal geweldsmisdrijven maakt overigens maar een klein deel (5 procent) uit van het totaal aantal misdrijven. Toch noemt het CBS liet een zorg wekkende ontwikkeling dat geweldsmisdrijven in de afge lopen tien jaar een groei van 86 procent hebben laten zien. CBA in jaarlijkse Schoolverlatersbrief: ruswuk» anp de he i de Schoolverlaters met een diplo ma van het voorbereidend be roepsonderwijs (VBO) of MAVO maken de meeste kans op een baan. Onverminderd slecht blij ven de vooruitzichten op werk voor de ongeveer 24.000 jonge ren die jaarlijks zonder enig di ploma het voortgezet onderwijs verlaten en voor universitair op geleiden. Dit blijkt uit de Schoolverlatersbrief 1995, de jaarlijkse publikatie van het Centraal Bestuur van de Ar beidsvoorziening (CBA). Ongeveer 42.000 schoolverla ters die zich aanbieden op de arbeidsmarkt hebben een B<M cliploma. Het aan bod is de laatste jaren afgeno men, veel sterker dan vraag. Dat vergroot de kansen van deze groep. Er is vooral behoefte aan laders, lossers, magazijnbedien den, agrarisch personeel, win kelbedienden en administratief pen Hier zit ook werk bij dat ook door schoolverlaten zonder di ploma zou kunnen worden ver vuld. Maar omdat werkgevers ruime keus hebben uit zelfs 'overgekwalificeerde' kandida ten, valt deze groep uil de boot. Universitair opgeleiden doen het relatief slecht op de arbeids markt. Dat heeft te maken met het grote aanbod (jaarlijks zo'n 21.000) in relatie tot personeels- afslankingen bij de overheid en marktsector, aldus het CBA. Bovendien speelt de eenzijdi ge studiekeuze van studenten nog steeds een rol. Bij studies als letteren, sociale weten schappen en psychologie zijn er veel minder banen beschikbaar dan afgestudeerden. Universitaire studies waar wel toekomst in zit, zijn volgens het CBA medische en technische. Dat geldt ook voor technische VBO-opleidingen. Middelbare beroepsopleidingen (MBO) met toekofnst zijn medische (ver pleegkunde, ziekenverzorging, dokters tandarts apothekers assistent) en agrarische. Hogere beroepsopleidingen (HBO) met een gunstig perspectief zijn eco- nomisch-adminstratieve, medi sche (verpleegkunde) en techni sche (elektrotechniek en bouw kunde). Als jongeren dezelfde schoolkeuzes blijven maken als nu, dan zullen in deze vakken in de nabije toekomst tekorten ontstaan, aldus het CBA. Het CBA constateert dat de werkloosheid onder schoolver laters steeg van 15 procent in 1991 tot 23 procent in 1993. Daarmee is de werkloosheid onder deze groep drie keer zo hoog als de werkloosheid onder de totale beroepsbevolking. De positie van schoolverlaters ver zwakte in 1993 verder ondanks het dalende aanbod aan school verlaters van 206.000 in 1991 tot 166.000 in 1993. Kroonprins bij jubileum Stichting '40- '45: keus. Zij verving premier Kok, die in Moskou het einde van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Borst ging in op de vele krili sche geluiden die er de laatste tijd zijn geweest over de slappe houding van de Nederlanders in de Tweede Wereldoorlog. „Het is goed dat er kritisch wordt ge keken, maar laten we het verzet dat er wel degelijk was toch niet vergeten. Dit is o.nze aandacht en onze waardering ten volle waard." De stichting is op 13 oktober 1944 in Amsterdam opgericht door verzetsmensen. Zij wilden „uitdrukking geven aan het ver antwoordelijkheidsgevoel van de deelnemers aan het binnen landse verzet voor elkanders moeilijkheden en noden". Die moeilijkheden en noden zijn er nog steeds. Vorig jaar nog werd er 30.406 keer een beroep ge daan op de maatschappelijk werkers van de stichting. ..Ik ben blij hier te zijn maar he laas, ik ben maar tweede keus." Dat zei prins Willem-Alexander gisteren in de Jaarbeurs in Utrecht, waar ruim vijfduizend mensen de vijftigste verjaardag van de Stichting 1940-1945 en van de bevrijding vierden. De stichting houdt zich bezig met oorlogsgetroffenen. De prins beklom tamelijk on verwacht het spreekgestoelte om een boodschap van zijn grootvader prins Bernhard, over te brengen. Bernhard is erebe- stuurslid van de stichting '40- '45. Volgens zijn kleinzoon had hij er graag bij willen zijn, maar laat zijn gezondheid dat nog niet toe. „Maar in mijn gedach ten ben ik bij u", zo luidde de boodschap die Bernhard aan Alexander had meegegeven. Ook minister Borst (welzijn) was gisteren een beetje tweede Breda is een geweldige stad. Ik ben eraan verknocht geraakt' «da» 'ij vindt het 'de moeilijkste beslissing' van zijn leven, feggaan uit Breda. Als burgemeester althans, want hij lijft er wel wonen. „Het burgemeesterschap op zich is tn geweldig vak. En Breda is een geweldige stad. In de ijf jaar dat ik hier heb gezeten, ben ik verknocht ge- akt aan deze stad, waar ik als jong manneke vanuit "gen op Zoom al graag kwam. Breda is mijn stad ge- orden Bij zijn aantreden in april 1990 kondigde Ed Nijpels °g dat hij 'zeker acht jaar' in Breda zou blijven. Al- maakte hij daar 'zes jaar' van. Vooral het afgelopen ar werden de speculaties over een eerder vertrek he- Commissaris van de Koningin? Voorzitter van de l«r 'C misschien? Gisteren was het zover. Die zes jaar l||t ft hij niet gehaald. „Maar ik ben wel net aan mijn >de jaar begonnen". Nijpels is voorstander van een uitwisseling van be- tuurders tussen overheid en bedrijfsleven en vice versa n vindt ook dat bestuurders niet te lang op één post joeten blijven. „Het is de tijdgeest. De minister van lonenlandse zaken kondigde onlangs aan dat hij top- nbtenaren voor nog maar vijf jaar wil benoemen. Het «nootschap van Burgemeesters dringt aan op job-ro tation. Het burgemeesterschap moet niet langer per de finitie een eindfunctie zijn". En dat geldt temeer voor hemzelf, vindt Nijpels. „Ge zien mijn leeftijd kan het nooit een eindfunctie zijn. Als ik 55 was geweest, was ik hier zeker gebleven. Maar ik ben 45, vroeg of laat zou ik toch op moeten stappen. Nu deed die kans zich voor." Nijpels zegt nooit gedacht te hebben dat hij ooit nog de overstap naar het bedrijfsleven zou maken. „Maar deze functie spreekt me aan. De Twaalf Provinciën is een dienstverlenend bedrijf op commerciële basis. Het werkterrein is niet puur economisch, er gaat groot menselijk leed achter schuil. Dat sociale element spreekt me aan. Als jong kamerlid was de Arbowet mijn eerste grote klus. En in 1989, toen ik minister van VROM was. heb ik van de Bouw- en Houtbond FNV de Eimert Sinoo-prijs ontvangen voor mijn inzet voor het arbeidsomstandigheden-convenant Als president-directeur wordt Nijpels belast met het uitbouwen van het bedrijf. Er is nog volop voor hem te doen. Bij de oprichting in 1993 kondigde de directie aan binnen een jaar tien procent van de markt in han den te willen hebben. Ongeveer vijfhonderd medewer kers zouden nodig zijn om de 350.000 werknemers die dan onder contract zouden staan, te begeleiden. Begin dit jaar stokte het marktaandeel van De Twaalf Provin- procent, ofte wel 200.000 c personeelsbestand tweehonderd mensen Nijpels vindt zijn ni heid zijn 'blikveld' te stig. De politieke het bedrijf telt enteel functie een fraaie gelegen- „En het tijdstip is gun- Breda was vorig najaar ver- vreugdevol. Nu is die veel beter. De gemeentelij ke herindeling lijkt overeenkomstig de wensen van Bre da haar beslag te krijgen. En de voorbereiding van grote projecten zoals het volledig opknappen van de binnen stad en de Grote Kerk, het nieuwe winkelcomplex rond Vroom Dreesjnann en het NAC-stadion is afgerond". Het merendeel van zijn (openbare) nevenfuncties blijft Nijpels behouden. Zo blijft hij voorzitter van de Raad voor het Milieubeheer, van de Nederlandse afde ling van het Wereld Natuurfonds en van het Nationaal comité tot bestrijding van racisme en vreemdelingen haat. Een terugkeer op termijn in het openbaar bestuur sluit hij niet uit. „Je moet bereid zijn een stap opzij of zelfs terug te doen, maar je moet ook weer beschikbaar zijn." Philips mobiele telefoon voor maar f 29,95* >s mobiele telefoon voor maar f 29.95 Maar vraag de Volkswagen-dealer eerst op zakelijke toon welke 9 luxe extra's er - naast de lichtmetalen velgen nog meer in het Vento Atlantic-pakket (t.w.v f 3 000. zitten Blijf koelbloedig en zeg dat u er niet meer dan 895 gulden voor wilt geven Het Vento Atlantic-pakket voor f 895 - (incl.BTW/BPM) 1

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5