Leidsch SS Dagblad ibliotheek sluit Irie wijkfilialen Leidse discotheek In Casa ingewijd f mooi 1 l Half. J V gelaJ fi Onderzoek naar bouw >p gifgrond Koudekerk Koninklijke ontmoeting Schiphol wordt een Erote luchtvervuiler De hulpverlener kent zijn legerdebielen :r Nog 3 dagen /heel A KRtVMBORG HOE GROOT IS EUROPA PARKET? Noodlanding Leidenaar NIEUW GOED NIEUWS 1 iENSDAG 10 ME11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40770 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 ■ugsbaas op TV i Waarom zou een grote i drugsbaas geen inter- >w mogen geven voor 0. Dat wil KRO's Brand- mt weten. Synodevoorzitter A a De gereformeerde I H; synode heeft giste ren drs. R. Vissinga (43), predikant in Kampen, ge kozen tot voorzitter. 1 Q Yitesse is woedend I -/ op Louis van Gaal. De Ajax-trainer benaderde onlangs spits Roy Makaay. ids college verbijsterd over besluit Openbare Bibliotheek Leiden heeft besloten per 1 ok- j__ Jber haar filialen in het Morskwartier, Zuid-West en in 't Pj loortje in Leiden-Noord te sluiten. Het algemeen be- r ïur van de bibliotheek heeft de knoop doorgehakt om- at nog langer wachten niet verstandig zou zijn. Door- I Jran °P büidigc voet betekent dat er volgend jaar een m kort ontstaat van 450.000 gulden, fors oplopend in de ren daarna, zegt vice-voorzitter R. Kreuse van het be- den» annetv t college van burgemeester 1 wethouders heeft gisteren en brief naar de biblio- leek gestuurd waarin uiterste I rbazing wordt uitgesproken rer het besluit drie van de vijf ijkfilialen te sluiten. ,,We zijn irbijsterd. Een donderslag bij ildere hemel", zegt wethouder Langen berg (D66/cult uur). Deren sinds november ctieve gesprekken met het bestuur vgn de bibliotheek over te nemen maatregelen. Daarbij leek het er telkens op dat we gezamenlijk oplossingen zouden kunnen vinden. En dan nu is er deze plotselinge koers wijziging." Het voornemen van de biblio theek filialen te sluiten is niet nieuw. Er werd voor het eerst over gesproken in het plan Openbare Bibliotheek Leiden 2000, dat vorig jaar door het be stuur, de directie en de mede werkers van de bibliotheek werd opgesteld. Het gemeente bestuur vreesde toen dat 'sprei ding over de stad, bereikbaar heid en toegankelijkheid' niet meer voor alle bevolkingsgroe pen gegarandeerd zou zijn. Die vrees bestaat nu nog steeds. ,,De gebruikers worden het slachtoffer", voorspelt Langen- berg, die in zijn brief aan het bi- bliotheekbèstuur spreekt van een onverantwoorde en onno dige stap. „We gaan nu uitzoe ken of de bibliotheek zomaar fi lialen kan sluiten. We hebben een budgetovereenkomst met de bibliotheek afgesloten waar in staat dat de filialen moeten worden opengehouden. Het be sluit van het bibliotheekbestuur is contractbreuk." Pagina Leiden: 'Wat heb je aan bibliotheken als ze nooit open zijn'. leiden «rudolf kleun „Nu zijn-het de ouders die ko men kijken, straks komen hun kinderen de zaak echt in ge bruik nemen." Enige zelfspot was de bezoekers van Danssa lon In Casa aan de Leidse Lam mermarkt gisteravond niet \xeemd. Een groot aantal geno digden maakte gisteren mee hoe de spiksplinternieuwe dis cotheek, opvolger van de roem ruchte Koets-o-theek aan de Kruisstraat, voor het eerst echt draaide. De eerste uren gebeurde dat nog op een laag pitje. Maar hoe relatief bezadigd het publiek van overwegend ondernemers, politici en buurtbewoners ook was, na verloop van tijd ging het met wat fantasie toch steeds meer op een zaal vol discogan gers lijken. De dansvloer liep vol, het volume ging omhoog, laser- en lichtshows kwamen op gang en optredens van het Leid se duo Indigo en zanger Gordon maakten het feest compleet. In het tumult dook eigenaar Leo Kamphues op steeds weer an dere plekken op, steeds weer getooid met een trotse grijns. De stijlvolle discotheek waar de splinternieuwe bar nog naar vers hout rook, herinnert in niets aan de uitgewoonde vroe gere 'Koets'. Dat was ook de re den. om van naam te verande ren. Muurschilderingen, aparte bars in Italiaanse sfeer, een bal kon in de grote zaal, een gigan tische kroonluchter en een Ondernemers, politici en buren vierden gisteren de opening computergestuurde lichtinstal latie bepalen naast het geluid de sfeer. Maar belangrijker voor de omgeving is wel dat de muren 55 centimeter dik zijn en het dak 1.20 meter. De dansvloer is zwevend opgehangen en ligt op rubberblokken. Maatregelen die er toe moeten leiden dat de buurt geen overlast heeft. Verschillende buurtbewoners lieten gisteren blijken daar een hard hoofd in te hebben. „Maandag werd er proefge draaid terwijl de deuren open stonden. We wisten niet waar we bleven. Pas na heel veel kla gen kwam er een einde aan." De deuren werden op last van de politie gesloten. Gisteravond kwamen er bij de politie geen klachten over geluidsoverlast binnen. De echte start van In Casa - in principe alleen toegankelijk voor studenten - is gepland voor 19 mei. De Raad van State moet echter nog een uitspraak doen over de hinderwetvergun ning die de gemeente heeft af gegeven. Pagina Leiden: Walenkamp laat zich opening discotheek niet ontzeggen. uden run. ruuds ■fex! ustitie verdenkt aannemer van fraude waarin melding werd gemaakt van het curieuze feit dat de sa nering van de grond in dit geval plaats had na de bouw. Een week later deed de gemeente Rijnwoude aangifte van vals heid in geschrifte: de aannemer zou de vervuiling hebben ver zwegen. Voordat de gemeente een bouwvergunning verleent, moet een bouwer aantonen dat de grond waarop hij wil bouwen schoon is. Kan hij dat niet, dan verstrekt de gemeente eenvou digweg geen bouwvergunning. Uit het feit dat de grond bij het begin van de bouw niet schoon was, terwijl de aannemer wel een bouwvergunning had. blijkt dat er ergens iets is mis gegaan. verdenkt Bregman uit Benthui- valsheid in geschrifte Sjhet verkrijgen van de bouw- ganning voor een villa aan (bHondsdijk in Koudekerk. En- •le weken geleden heeft de po- bij een inval een deel van administratie van de aanne- beslag genomen. Groen Bregman zou volgens justitie ebben verzwegen dat de grond 'aarop hij de villa wilde bou- en was vervuild. Pas toen het uis zo goed als klaar was, heeft e aaryiemer de vervuilde rond verwijderd en vervangen oor schoon zand. Het is echter ij wet verboden om op vervuil- tgrond te bouwen. De zaak kwam aan het rollen a een publikatie in deze krant Pagina 17: Groen: 'Gemeente wist van vervuiling'. ip/richard mooyman )e bijdrage van de luchthaven chiphol aan de luchtvervuiling Nederland neemt de komen- r vijftien jaar aanzienlijk toe. ij ongewijzigd beleid zal de itbreiding van de nationale ichthaven met een vijfde baan rtoe leiden dat Schiphol een i de grotere luchtvervuilers i ons land wordt. Dat blijkt de nog vertrouwelijke con- ept-nota Luchtverontreiniging n Luchtvaart. Volgens de berekeningen le erde het vliegverkeer rond chiphol in 1990 een bijdrage an 3,6 procent in de totale Ne- erlandse uitstoot aan vèrzu- 'nde stikstofoxyden. Het aan- eel zal in het jaar 2010 bij on gewijzigd beleid oplopen tot 16,4 procent. De bijdrage in de nationale uitstoot van het broei kasgas kooldioxyde door vlieg verkeer van Schiphol stijgt van 3,6 naar 6,3 procent. De luchthaven Schiphol heeft kritiek op de berekeningswijze, waardoor de cijfers een 'verte kend en te negatief beeld' zou den geven. De bijdrage van Schiphol aan de luchtvervuiling zou veel lager zijn. De Tweede- Kamerfracties van D66 en PvdA hebben aangekondigd het rap-' port te betrekken bij de parle mentaire behandeling van de uitbreidingsplannen later dit jaar. Pagina 16: Groei vliegverkeer reden toename vervuiling. Bankbiljet van 1.000 gulden in de maak amsterdam. anp De Nederlandsche Bank is bezig met het ontwerp en de aan maak van een nieuw bankbiljet van duizend gulden. I let ont werp, opnieuw in groen uitge voerd, is weer van de hand van Jaap Drupsteen, die ook verant woordelijk is voor het uiterlijk van het in september 1993 in omloop gebrachte honderdje (steenuil). Het duizendje wordt momen teel al gedrukt bij de bekende Joh. Enschedé in Haarlem. VHP uit Ugchelen levert het papier. DNB Iaat weten nooit mede delingen te doen over het uit brengen van een nieuw biljet totdat het bijna zover is. Maar volgens zeer betrouwbare bron 'ligt het echter gezien het vaste schema bij de bank wel voor de hand dat nu het duizendje aan de beurt is'. Maar ook het nieu we tientje ligt al op de tekenta fel. Veronica biedt films op verzoek aan valkenburg. Koningin Beatrix houdt haar hoed goed vast tijdens een winderige verwelkoming van koning Albert hij op het marinevliegkamp Valkenburg. Hij is in Nederland als gast bij de viering van het honderdjarig bestaan va bond (ANV) in de Grote Kerk in Den Haag. Het behoud van het Nederlands als officiële taal binnen de Europese Unie kerntaak van de ANV. Gisteren arriveerde Hilversum»gpd het Algemeen-Nederlands Ver- den haag dick hofland Nederland is geschokt. 'Onze jongens' in Bosnië die vrouwen hebben verkracht en kinderen als proefkonijn een mijnenveld hebben ingestuurd. Waarheid of verzinsel? „Er zijn geregeld militairen naar huis gestuurd omdat ze zich hadden misdra gen", zegt de anonieme hulp verlener. „Ik geloof er helemaal niets van", zegt de psycholoog. Een soldaat die 'zomaar' een eend de kop afbijt. Een militair die 'zomaar' een vrouw ver kracht. Het gebeurde kort ach ter elkaar, in Vierhouten én Arn hem. „Kun je nagaan als die jongens in Bosnië hadden geze ten." De hulpverlener kent ze wel, 'deze debielen in het leger'. Een aantal is al teruggestuurd door de leiding in Bosnië omdat ze zich misdroegen, ook tegen over kinderen. Het zou hem he lemaal niet verbazen als ze kin deren een mijnenveld hebben ingestuurd door er snoep in te gooien. „Nederlandse VN-sol- daten hebben in Bosnië al heel lang vreselijke dingen gedaan. We moeten ons onderhand echt afvragen of de militairen die worden uitgezonden wel vol doende psychisch zijn onder zocht. Lichamelijk is het alle maal in orde, maar geestelijk beslist niet." Met die mededeling moeten we het doen. Meer zegt hij niet, want daar kan-ie last mee krij gen. De zaak ligt nu eenmaal heel gevoelig. Daarom ook lie ver niet zijn naam in de krant. PsycholoQg dr. R. Mittendorf kan het niet geloven. Hij is di recteur van het Instituut voor Psychotrauma's in Utrecht en bezocht een aantal keren Ne derlandse VN-soldaten in Bos nië. „Ik heb daar heel veel din gen gehoord, maar dit is voor mij volstrekt nieuw. Onbegrij pelijk. Het druist zó in tegen de Voorhoeve gaat wangedrag na den haag gpdkrachting of het misbruiken van kinderen bij het opsporen van mijnen in mijnenvelden geen sprake. Het onderzoek richt zich op 'een voorval' in Srebre nica half januari dit jaar, begaan door leden van het twaalfde ba taljon van de Luchtmobiele Brigade. Het incident kwam bo ven water nadat Defensie zelf vorige week een oriënterend onderzoek instelde naar ge ruchten over misdragingen door Nederlandse militairen in heel Bosnië. Voorhoeve wil we ten waarom de melding zo lang is blijven liggen. Mishandeling van en wapenver koop aan de moslimbevolking, kinderen die met jam besmeer de giftige aanmaakblokjes kre gen en bezoek aan prostituees. Naar die geruchten over het wangedrag van Nederlandse blauwhelmen in Bosnië wordt een tweede onderzoek inge steld, nu door de marechaussee. Dat heeft minister Voorhoeve van defensie gisteren verklaard. Hij wil dat de zaak 'tot op de bodem' wordt uitgezocht. Volgens Voorhoeve is van ver geest van hun opdracht: I let be schermen van burgers." Meer wil hij niet zeggen, omdat hij voor de landmacht werkt en alle informatie die hij krijgt vertrou welijk is. „Die militairen moe ten daar onder zeer moeilijke omstandigheden werken. Ze voelen zich ontzettend machte loos", is alles wat hij nog kwijt wil. Pagina 3: 'Gedrag is bijna niet te voorspellen'. EUROPA PARKET HET WOORD IS AAN Augustinus Het is roemrijker de oorlog te do den met het woord dan met het zwaard, de vrede te winnen met de vrede dan door de oorlog. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten éh meningen - Programma's Randstad Religie - Sport VANDAAG OOK OMBUDSMAN HET WEER Weersverwachting WISSELENDE BEWOLKING Wisselend bewolkt en vrijwel overal droog. Minimumtempera tuur rond 4, middagtemperatuur 12 graden. Vannacht weinig wind. Overdag uit noord tot noordoost, zwak tot matig rond kracht 3. EUROCACUP OP TV 20.20-22.05 Ned 2 Studio Sport: finale Europacup II tussen Arsenal en Real Za ragoza in Parijs. stolwijk/leiden. Veronica wil naast het uitzen den van de gebruikelijke televi- FOTO» REUTER sieprogramma's zo snel moge lijk overgaan tot het aanbieden van video-on-demand (films en TV-programma's op verzoek). Dit zei Veronica's hoofd auto matisering C. Dijkhuis gister avond op een bijeenkomst in Hilversum over de toekomst van de informatiesnelweg in Nederland. Op welk moment Veronica zal beginnen met de nieuwe fa ciliteit kon Dijkhuis niet zeggen. Tot op het moment van 'com- mercieel-gaan' (1 september 1995) mag de omroep geen en kele commerciële activiteit ont plooien. Doordat zijn instructeur een commando iets te laat gaf, moest een 39-jarige Leidse leer lingvlieger gisteravond een noodlanding maken in een wei land aan de Benedenheulseweg in Stolwijk. Beiden konden on gedeerd het eenmotorig vlieg tuigje verlaten. De leerling moest een voorzorgslanding uitvoeren, dal is het nadoen van een landing in een weiland in geval van nood. Dat ging echter mis. Het toestel raakte met de wielen de grond. Het neuswiel kwam in een greppel terecht. Het vliegtuig werd licht bescha- digd. (Jencikova) Kwaliteit, design, voordelig EINDHOVEN-C ^GRONINGEN: PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85 j1 la, dat is goed nieuws. Dus n i proefabonnement. Nr. bank/giro: I Handtekening:. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1