Sluiting van bibliotheek iBlauw-witte' Gamma verkiest luxere uitstraling ve no¥ Rijn Veenstreek De Grote Polder, zuurstof voor de Randstad wiiiin ?Stt§CWCllCl WLTO in actie tegen bouwplannen Grote Polder ^ei Groen: 'Gemeente wist van vervuiling' Rijnwoude betaalt mee aan onderzoek bedrijventerrein Molens krijgen warm onthaal in Rijnwoude I pENSDAG 10 MEI 1995 jn gestolen uit een woonboot aan de Ripselaan in Rijpwete- ig. Bij een winkelier aan het Ambachtsplein in Hazerswoude- naa jrp werd in de nacht van maandag op dinsdag de kassa ge- Er werd een klein geldbedrag meegenomen, is nog rd woi at kan ong loopt voor oud oubrugge Zo'n 150 leerlingen van de rooms-katholieke basis- iooI Ter Does in Hoogmade, de christelijke basisschool Wou- ugge en de christelijk nationale school De Hoeksteen in jnsaterwoude doen morgen mee aan een sponsorloop voor Woubrugse verzorgingshuis Woudsoord. Met de loop wordt ld ingezameld voor de jaarlijkse vakantie van circa 35 bewo- rs van Woudsoord en zelfstandig Wonenden ouderen uit Ja- bswoude. argun „1 erras mei t een of i meti e. Oo Mot *en?' CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356*114, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356*129 liefstal uit woonboot pwetering/hazerswoude-dorp» Een autotelefoon en sieraden Ide vi it te bi 'o or da Wi in Ech of ht[inderlijke hobbel ig wa wat en, of elofarendsveen Hobbels in het wegdek. Uitstekend als ver- ersremmer. Maar soms ook onbedoeld hinderlijk, zo consta- irde burgerlid P. Koek gisteravond tijdens de vergadering van commissie ruimtelijke ordening in Alkemade. „Bewoners van Schoener klagen dat ze vaak met de onderkant van hun auto er zo'n hobbel schuren. Dat kan toch niet de bedoeling zijn? ■t( e hobbels in bijvoorbeeld de Nachtegaallaan voldoen. Dus het wel. Misschien kunnen de hobbels in de Schoener wat lager? Wethouder W. Nugteren zegde toe het probleem onder de ip te nemen. "^,,v leterwoucle trekt extra geld uit m.,\l -m erma 7 A bibliotheek in de Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijn- k krijgt een extra gemeentelijke subsidie van 8000 gul- h om sluiting te voorkomen. Die toezegging deed gis- Conts avond de raadscommissie welzijn. De leeszaal trok het der aan de noodrem, omdat er schulden dreigen te tstaan. De bibliotheek vroeg het geld om onder meer huur en het leenrecht te kunnen betalen. De vrijwilli gs bekostigen al uit eigen zak telefoon- en portokosten. nog maar drie tijdschriften. Dus er zijn lezers die nu naar Leider dorp of Leiden gaan." De raadscommissie welzijn zegde toe de tekorten voor dit jaar te vergoeden, maar vooral de WD en Progressief Zoeter- woude lieten doorschemeren dat radicale keuzes onontkoom- bibliotheek waarschuwde jaar bij de behandeling het welzijnsprogramma al ir de slechte financiële situa- die er onder meer voor zorgt 6r veel minder nieuwe boe- -et( «kunnen worden gekocht, denk rmoet iets structureels ge in gr: wen, we moeten duidelijk- ;n vi< d verschaffen hoe we verder )e K( tn. De bibliotheek draait al irzuinigst. Als we nog zuini- moeten werken, is er geen liotheek meer", aldus wet- uder R. Hogenelst (CDA/wel- gisteravond. De Ki 'olgens woordvoerster C. het r iijt van de bibliotheek zorgen bezuinigingen ook weer voor kosten. „We moeten Dor jc fds meer boeken aanvragen de Provinciale Bibliotheek ntrale en dat kost ook weer d. We hebben steeds minder appe eken te bieden en we hebben lm op ftNDEL EN WANDEL - p°' De borden van de Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie in de Grote Polder. Als het aan de landbouwers ligt, blijft de polder groen en onbebouwd, FOTO HIELCO KUIPERS erwou de-rijn dijk» zoeterwoude liesbeth buitink 'De Grote Polder zuurstof voor de Rand stad.' 'De Grote Polder zo houden!' En: 'Het groene Hart is ook het kloppend hart van Zoeterwoude.' De teksten die de Zoeterwoudse afdeling van de Weste lijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) gisteravond langs de rijksweg 11, de Nieuwe Weg en het Molenpad heeft geplaatst, spreken voor zichzelf. Als het aan de agrariërs in Zoeterwoude ligt, blijft de Grote Polder onbebouwd en moet de gemeente Leiden het woon ruimteprobleem ergens anders oplos sen. Volgens woordvoerder T. van Leeu wen moet de regio een betere afweging maken tussen de natuurwaarden van de Grote Polder en de belangen van de agrariërs. „We hebben net deze maand de herverkaveling in dit gebied afgerond en dat was een miljoenenklus. En nu zijn er geluiden om dat hele project te vernietigen ten gunste van woningbouw. Dat is minachting voor de belastingbeta ler. Dat is zoiets als een gloednieuwe au to inrijden en dan naar de schroothoop brengen." Van Leeuwen vindt dat andere polders gemakkelijker kunnen worden opgeof ferd voor de Leidse woningzoekenden. „De Grote Polder is een goed agrarisch gebied. Andere gebieden liggen vanuit agrarisch oogpunt meer voor de hand, maar daar zouden de natuurwaarden hoger zijn. Wij vinden dat onzin, want heel Zuid-Holland is hoe dan ook een geméékt landschap. Die borden atten deren er op dat er weer een aanslag wordt gepleegd op het Groene Hart." „Ik wil niet naar andere gebieden wij zen, dat moet de politiek maar doen. Maar aan de andere kant van Leiden ligt een beter terrein voor woningbouw", doelt Van Leeuwen op de Boterhuispol- der. Zijn collega N. Captein ziet ook mo gelijkheden in de Cronesteinse of Knot- terpolder. „Die worden helemaal ont zien, omdat die te klein zouden zijn." Met de borden aan de randen van de Grote Polder wil de WLTO vooral de pu blieke opinie beïnvloeden. Van Leeu wen: „De gemeente Zoeterwoude is tot nu toe onze partner geweest, maar nu willen ze een soort brede maatschappe lijke discussie met de bevolking gaan houden om te peilen hoe die over be bouwing denkt. We hopen dat die bor den de mensen aan het denken zetten. En we zullen ook in die discussie flink wat inbrengen." De borden werden gisteren geplaatst, omdat aanstaande zaterdag de landelij ke fietsdag is. En één van de fietsroutes voert dwars door de groene Grote Pol der. 'Kijk, hier ligt Alkemade roelofarendsveen herman joust ra De naam Alkemade is niet zo vreselijk bekend. Roelo- farendsveen, dat kennen de mensen wel. Oude en Nieu we Wetering zijn ook beken de namen. Maar dat dat een paar van de dorpen zijn die de gemeente Alkemade vor men, weten veel regiogeno ten niet. Waarom niet een aantal verkeersborden ge plaatst bij de gemeentegren zen met daarop de toevoe ging gemeente Alkemade? Te duur, luidt het standpunt van de gemeente. Plet rapport over die kwestie rept van tien borden die nodig zijn, plus nog eens een aantal reserve borden. Die kosten in totaal zo om en nabij de zevendui zend gulden. En in deze tijd van broodnodige bezuinigin gen is dat veel geld. Volgens P. Koek, burgerlid van de commissie ruimtelijke ordening, openbare werken en milieuzaken, is er echter nog wel een tussenoplossing. Die droeg hij in elk geval gis teravond aan tijdens de ver gadering van de commissie. „Kunnen er niet gewoon wat minder borden geplaatst worden? Alleen bij de be langrijksteinvalswegen?" Want nodig zijn die bor den absoluut, zo betoogde Koek. „Het gaat erom de bui tenwereld alert te maken. Zo van: Kijk, hier ligt Alkemade! De overige commissieleden konden zich daar wel in vin den. Wethouder W. Nugteren zegde dan ook toe de geop perde mogelijkheid te onder zoeken. „Alleen", wilde CDA'er J. Uit den Boogaard weten, „Hoe komen die andere bor den in Roelofarendsveen? Met Welkom in Roelo farendsveen, bloem van de Randstad. Is dat een actie van de gemeente? En zo ja, hoe valt dat dan te rijmen met de conclusie dat die an dere borden te duur zijn?" Nugteren wist te melden dat die borden waren geplaatst door Stibela, de Stichting Be langen Alkemade. Het is de bedoeling dat deze borden blijven staan. baar zijn. „We willen de biblio theek in ieder geval het jaar door laten komen. Maar we hebben de afgelopen jaren het vet weggesneden en we zitten nu op het bot. Dat betekent dat we straks moeten kiezen: öf meer geld geven öf verder gaan met één bibliotheek in heel Zoeterwoude", waarschuwde WD'er R. de Ridder. De toe komst van de bibliotheek in Zoeterwoude-Rijndijk èn de leeszaal in Dorp komt aan de orde in de kerntakendiscussie, die naar verwachting in juni wordt gevoerd. Dan moet dui delijk worden of Zoeterwoude twee bibliotheken houdt. koudekerk aan den rijn ruud sep vervolg van voorpagina Volgens directeur L. Groen van het Benthuizer aannemersbe drijf zit de fout niet bij hem. De vergunning voor de bouw van de Koudekerkse villa werd zo'n drie jaar geleden door de ge meente verstrekt. „Dat was vóór de tijd dat je niet op ver vuilde grond mocht bouwen", aldus Groen. Volgens hem is de gemeente later wel degelijk op de hoogte gesteld van de ver vuiling die in de bodem aan wezig was. „Over die vervuiling hebben we nooit geheimzinnig Dat de vervuiling pas werd opgeruimd nadat het huis was gebouwd, had volgens de aan nemer te maken met de lange procedures voor het afgraven van vervuilde grond en de door de koper gewenste opleverda- tum. Groen: „We zijn daar vo rig jaar februari begonnen en de koper wilde er op 1 novem ber in. Omdat we de procedu res niet zo snel rond konden krijgen, zijn we eerst maar gaan bouwen en hebben we.de extra kosten van het later afgraven maar voor lief genomen." Door alle commotie over de vervui ling van de grond staat de villa overigens nog altijd leeg. De aannemer zit erg in zijn maag met de plotselinge aan dacht van justitie voor de han del en wandel van zijn bedrijf. „We zijn een familiebedrijf van zeventig jaar oud en we zijn nog nooit met justitie in aanra king geweest. Ik heb de indruk dat ze ons gewoon om zeep proberen te brengen." Noch de gemeente, noch jus titie wil in het belang van het onderzoek iets kwijt over de verdenkingen. runwoude» ruud sep 'en kees van kuilenburg andere locatie en een ge- vernieuwde huisstijl. Voor Leidse Gamma bouwmarkt ;r nogal wat veranderd. Met ang van vandaag is het be- \A jf gevestigd aan de Flevoweg in de sleutelstad, op een enworp afstand van de plek ar de bouwmarkt tot dusver ionderkomen had. )e reden dat het bedrijf is e. huisd heeft twee oorzaken. 'e waren op de oude plek uit jasje gegroeid. Bovendien iben we meer ruimte nodig onze produkten te laten n. Niet meer alleen die lange lappen en rekken met mate- he! maar a'les 20 tonen dat er 0[ a bepaalde uitstraling vanuit wa at. De ruimte met bijvoor- keukens en badkamers iet er ook werkelijk chique Ha z'en- Het publiek wil dat ook, escJ onze ervaring", zegt bedrijfs- eig F-A- Mulder van de Leidse awmarkt. „Verder is er in het 't delen van de ruimte een grote 2U ormatiebalie. Voor het huren gereedschap is er een apar- toonbank. Op die manier anen we veel klantgerichter ricuf™-" loreai net nieuwe pand - ge- llWrl rlnnr Hp .Sns'ipnhpimqp Bedrijfsleider Mulder: „Het ziet er allemaal wat aardiger uit nu het allemaal wat ruimer is opgezet". „Geel staat voor goedkoop en wit en blauw geven een wat luxere uitstraling. Bovendien fnoet je na een jaar of tien eens wat anders." Een verandering die volgens Mulder niet ten kos te gaat van de herkenbaarheid van Gamma. „Ons lettertype is hetzelfde gebleven. Alleen in een andere kleur." Overigens verdwijnt de gele kleur de komende maanden bij alle Gamma bouwmarkten. „Gamma Leiden maakt deel uit van de Alphense bouwmarkt- groep Goedhart. In totaal heeft Goedhart elf bouwmarkten in Zuid- en Noord-Holland. De markt in Gouda was de eerste die op de nieuwe huisstijl fe overgegaan en wij volgen tils tweede", vertelt de bedrijfslei der. Goedhart is een zogenoem de franchise-ondernemer. „Bij die constructie ben je eigen baas, maar maak je gebruik van de faciliteiten van Gamma", legt Mulder uit. In de nieuwe opzet is ook het personeel betrokken. „Alle me dewerkers zijn geschoold door middel van speciaal voor Gam ma geschreven cursussen. Iede re medewerker is daardoor ver antwoordelijk voor zijn of haar 'winkeltje' binnen het bedrijf. FOTO HIELCO KUIPERS Het zijn dan ook zeker geen, wat je helaas nog wel eens hooit, alleen maar vakkenvul lers. Dat is een misvatting." Om de veranderingen aan het publiek te laten zien is Gamma deze week - met uitzondering van zaterdag - tot negen uur 's avonds geopend. Daarnaast zijn er feestaanbiedingen en activi teiten voor kinderen, zoals een springkussen en poffertjes. Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071 -321921 Boekhouding De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt maandag 15 mei en donderdag 18 mei twee the- maTbijeenkomsten voor dege nen die pas een eigen bedrijf zijn begonnen of die voor zich zelf willen beginnen. De bijeen komst op 15 mei behandelt het onderwerp boekhouding, die op 17 mei gaat over free-lance'- werk. De bijeenkomst over boekhouden is van 20.00 tot 22.00 uur, die over freelancen van 13.30 tot 15.30 uur. Deelna me aan de bijeenkomsten kost 25 gulden, aanmelden vooraf is noodzakelijk via 071 -146878. Verhuisd Makelaardij De Leeuw heeft een nieuw onderkomen' in Leiden. Het bedrijf is verhuisd vanaf de Steenstraat naar een nieuw kan toor aan de Molenwerf, tegen over molen De Valk. De etalage van de makelaar blijft wel in stand. Op een frontbreedte van 17 vierkante meter wordt het huizenaanbod getoond. Vertrek Het reclamebureau van Paul Arts is uit Leiderdorp vertrok ken. Sinds 1 mei is het bedrijf gévestigd aan de Frambozen - weg 27 in Leiden. Op het indu strieterrein tussen de Lammen- schansweg en de Zoeter- woudesweg beschikt het bureau over meer ruimte dan tot dus verre aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. zal worden bestemd voor het lokale bedrijfsleven'. Het bedrij venterrein is voorheen steeds gepresenteerd als zijnde be stemd voor bedrijven uit de Leidse regio. Ten slotte dreigt de gemeente iedere invloed op de plannen te verliezen wanneer zij buiten spel blijft staan bij de haalbaar heidsstudie. Het initiatief bij de plannenmakerij rond het be drijventerrein is steeds uitge gaan van de provincie. Het op 113.000 gulden geraamde on derzoek wordt dan ook voor de helft gefinancierd door Den Haag. Alleen H. Gerritse (D66) hield gisteren tijdens de verga dering van de commissie ruim telijke ordening zijn pool stijf. Als het aan de democraat ligt, mag de gemeente alleen beta len als de provincie een 'niet goed, geld terug' garantie geeft. De andere commissieleden maakten de ommezwaai. „Nu moeten we de zaak niet langer vertragen", verwoordde J. Mai ze (SGP/RPF) de mening van de meerderheid van de commissie. De gemeente Rijnwoude is met veel pijn en moeite bereid om zonder verdere voorwaarden 20.000 gulden bij te dragen aan een onderzoek naar de haal baarheid van het geplande be drijventerrein Groenendijk. Tol nu toe wilde de gemeente slechts betalen als de provincie beloofde de Rijnwoudse bijdra ge terug te geven wanneer zou blijken dat de exploitatie van het terrein niet mogelijk is. De gemeente vreest dat dat laatste het geval is, omdat het geplande tracé van de hogesnelheidslijn dwars door het beoogde bedrij venterrein loopt. Dat de gemeente nu toch om is, heeft verschillende oorzaken. Om te beginnen is de gemeen telijke bijdrage aan het onder zoek verlaagd van 25.000 naar 20.000 gulden. Belangrijker is echter dat de provincie in een recente brief aan de gemeente bedrijventerrein Groenendijk voor het eerst aanmerkt als een terrein dat 'voor een groot deel hazerswoude-runduk» ruud sep Een ruime meerderheid van de Rijnwoudse politiek heeft geen bezwaar tegen de bouw van één of twee zeventig meter hoge windmolens bij de kruising van de Gemeneweg met de nieuwe rijksweg 11. De meerderheid van de politici vindt wel dat er voor moet worden gewaakt dat de gemeente niet wordt volge bouwd met moderne molens voor de opwekking van elektri citeit. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de commis sie ruimtelijke ordening. De molens zijn een particulier initiatief van vader en zoon Reyneveld uit Koudekerk. Deze agrariërs hebben grond direct ten westen van de Gemeneweg in Hazerswoude. Even ten zui den van de kruising met de nieuwe rijksweg, op slechts en kele honderden meters van de zeventiende eeuwse molen De Rooie Wip, willen zij twee mo lens bouwen van 1,3 miljoen gulden per stuk. Iedere molen zou elektriciteit kunnen leveren voor 350 huishoudens. Door de hoge prijs die elektriciteitsbe drijven voor windenergie beta len, is de bouw van een molen op een goede plek een commer cieel verantwoorde investering. De volksvertegenwoordigers van CDA, PvdA en D66 bleken gisteren zeer te spreken over het initiatief van de Koudekerkers. Dat de molen nogal nadrukke lijk aanwezig zal zijn in het vlak ke polderlandschap, is geen probleem. Op de plek waar de molen gepland staat, bij de kruising van twee drukke we gen, is het landschap toch al zo verstoord, dat die molen er nog wel bij kan, aldus de meeste po litici. J. Steinhart (WD) en J. Matze (SGP/RPF) waren echter heel wat minder gelukkig met de plannen van de ondernemende agrariërs. Steinhart verwees de molens naar de plaats waar 'de ze bedrijfsvoering' volgens hem thuishoort: de Koudekerkers moeten maar een plekje zoeken op een bedrijventerrein. Matze stelde vast dat de bouw van elektriciteitsmolens niet mag worden overgelaten aan parti culieren „die kriskras door het land molens neerzetten". Nu de politiek in meerderheid welwillend staat tegenover de plannen, kunnen de initiatief nemers de zaak samen met de gemeente verder uitwerken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17