Vissinga nieuwe voorzitter synode Serieus afzien voor monopolyrecord Als het in Leiden dan lukt het ons overal Kjerk Samenleving Te gast bij Jomanda XerfcjpCad^ Kerkbode Leiden Literaire avond in 't Spoortje En toen ging opeen de geldkraan dicht WOENSDAG 10 MEI 1995 FNSC redactie dick van der plas. 071. BUITENLAND KORT Tekenen De I-atijnsamerikaanse bis schoppen hebben de extre me armoede, de groeiende werkloosheid, het geweld en de corruptie op hun conti nent veroordeeld. Dit zijn 'tekenen des doods', aldus de bisschoppen in een verkla ring ter afsluiting van de 25ste algemene vergadering van de Raad van Latijnsame- rikaanse Bisschoppenconfe renties (CELAM) in Mexico- Stad. De Cubaanse kardinaal Ortega vindt dat 'onrecht vaardige structuren' v«rant- woordelijk zijn voor de mis standen. Een van de voor naamste oorzaken voor de onrechtvaardigheid is het 'absolutisme' van de krach ten van de vrije markt en het geld. Daarbij wordt vergeten dat de economie in dienst van de mensen staat en niet omgekeerd. Systeem De bisschoppen uitten felle kritiek op het neoliberale economische model dat in een aantal Latijnsamerikaan- se landen wordt gehanteerd. Zij verklaarden zich voor stander van een economisch systeem 'met een menselijk gezicht'. Een groot deel van de zeventig aanwezige kerk leiders noemde de omstre den bevrijdingstheologie, die in de jaren zestig en zeventig in Latijns-Amerika tot bloei kwam, achterhaald. Homopriesters Homogroepen in Brazilië dreigen de namen van vijftig homopriesters en achttien homoseksuele parlementsle den bekend te maken. Zij gaan hiertoe over als het Bra ziliaanse parlement het wets ontwerp verwerpt dat homo seksuelen toestaat te trou wen. Eerder voerde-de Britse homobeweging Outrage een soortgelijke actie. Paul Cesar Pernandes, voorzitter van de homobeweging Atoba in Rio de Janeiro, zei dat zijn orga nisatie de lijst van parlemen tariërs aan het herzien is. ..Achttien is namelijk een te kleine groep op 500 leden. Er moeten meer homo's onder de volksvertegenwoordigers zijn." Gereformeerden breken met traditie De gereformeerde synode heeft gisteren in Haren drs. R. Vissinga (43), predikant in Kampen, gekozen tot voorzit ter. Hij kreeg 42 van de 66 stemmen. Met Vissinga's ver kiezing breekt de synode met de traditie om een modera- menlid tot voorzitter te kiezen. (46) uit Hendrik Ido Ambacht bracht het met 37 stemmen tot eerste assessor (vice-voorzitter) van de synode. Tijdens de vori ge synode was hij tweede asses sor. Hij wisselde stuivertje met drs. A. Hekman, predikant in Assen, die met 34 stemmen tot tweede vice-voorzitter gekozen haren «anp Vissinga volgt ds. P. Boomsma op, die vier jaar voorzitter is ge weest. De synodeleden herko zen de biologe I. van den Ho- ven-Scholtén (53), ouderling in Muiden, tot scriba. Predikant ds. W. Barendrecht De nieuwe synodepreases drs. R. Vissinga. werd. Hekman begon in Haren aan zijn achtste synode en is daarmee het langstzittende sy nodelid. 'Met aarzeling' en 'verward' aanvaardde Vissinga zijn verkie zing tot praeses. Zijn naam werd wel in de wandelgangen genoemd, maar niet op zo'n manier dat hij er veel acht op had geslagen. Tot zijn verras sing liet hij Barendrecht ver achter zich. Vissinga profileerde zich tijdens de vorige synode als voorzitter van de commissie kerkrecht. Als synodelid vroeg hij de afgelopen vier jaar regel matig het woord tijdens verga deringen. Het belangrijkste thema in de komende tijd is wat hem betreft het Samen op Weg-proces van de hervormde, gereformeerde en lutherse kerken. Met dit pro ces heeft hij zowel uitstekende als diep teleurstellende ervarin gen. Zijn eigen gemeente in Kampen heeft grote weerstand tegen SoW. ,,lk accepteer dat ze nog niet zover zijn, maar wil te gelijkertijd wel alle voorwaar den scheppen tot eenheid en geen blokkades opwerpen." Behalve het Samen op Weg- proces komt de positie van jon geren in de kerk wat Vissinga betreft tijdens zijn voorzitter schap hoog op de agenda. Be gin vorig jaar diende hij namens het jongerensynodeberaad een amendement in waarbij de Ge reformeerde Kerken besloten meer contacten met de al- lochtonenkerken in Nederland te zoeken. De synode nam deze motie zonder tegenstemmen NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Vriezenveen (buitenge wone wijkgemeente Beth-El): M. van Kooten te Montfoort; te Zwolle (wijk 4) (toez.): M. Oostenbrink te Baam- brugge (part-time); te Harderwijk (wijk 1): L W.Ch. Ruijgrok te Middel- harnis. die bedankte voor Veenen- daan(wijk6). GEREFORMEERDE KERKEN BEROEPINGSWERK Benoemd: té Leiden als pastoraal werker mevr. H.S. de Jong-Bol, wo nende te Zegveld, die deze benoe ming heeft aangenomen. Aangenomen: naar Katwijk aan den Rijn: drs. A B Wolters te Staphors- t/Rouveen. CHR.OEREF. KERKEN Beroepen: te Zwolle: A. Hilberste Emmen. Aangenomen: naar Alblasserdam: W.W. Nijdam te Hilversum-Oost. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Moerkapelle: C.G. Vreugdenhil te Lelystad. ZELFSTANDIGE BAPTISTEN GEM. Beroepen: te Maastricht: D. Besjes, wonende aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. DE KERKBLADEN Met enkele gemeenteleden had ds. P.J. van Midden het er al vaak over gehad, maar in de praktijk 'kwam het er maar niet van'. ,,Er zijn en blijven nu eenmaal belangrijker din gen dan een bezoek aan Jo manda", schrijft de Lissese predikant in het blad De Kruisvaan. Maar op 18 april reed Van Midden dan toch richting Tiel, naar 'het gene zend medi um, de scha kel tussen he mel en aarde'. Tegen beta ling van tien gulden kreeg het gezel schap uit Lis- se 'een plastic mapje met informatie, een inge straald kaart je, een vaag muntje en een soort fan mailkaartje, waarop de apostel Jo manda ons diepzinnig toelacht'. „We kwamen aan de late kant binnen - Jomanda daalde net de trap af, alsof ze uit de hemel kwam", beschrijft Van Midden. Al bij het zingen van het eer ste lied (met een 'lekker vage tekst') ging een mevrouw on middellijk uit haar dak. „Alsof ze onder de zonnebank van Jomanda's energie lag. Maar ik denk dat dat mij ook wel was gelukt. Zo'n type leek het me wel." Jomanda nodigt vervolgens allerlei mensen uit om op het podium op een soort brancard te komen liggen. Ook wordt ie dereen die 'voor een ander aanwezig is' - gewaagd een fo to van hem/haar op de knie te leggen. Van Midden: „Als die zou krullen, zou je voor die man/vrouw de juiste tussen persoon zijn. Helaas had ik al leen een vreselijke foto van mezelf bij me, die mijn rijbe wijs ontsiert, maar Marion had een mooie foto van echtge noot Peter bij zich die, u raadt het al, o wonder..., krulde. Pro beer het thuis maar", vervolgt de predikant sceptisch, „op een warme knie krult elke foto, maar hier hebben de goddelij ke machten het gedaan." Inmiddels komt er voor in de zaal op de brancards wat leven in de brouwerij, ziet Van Midden. „Een mevrouw begint met armen en benen te slaan, een ander in een rol stoel begint te gillen, weer een ander slaat met haar hoofd heen en weer als in een dui velse dans. Jomanda komt af en toe als een soort Flo rence Nigh tingale langs en wandelt verder de zaal door." Als de pre dikant even later zelf naar voren loopt ziet hij op de eerste rijen 'een grote groep ellendigen, mensen die overal zijn uitge dokterd. die een laatste stro halm zoeken. En daar loopt dan zo'n 'genezend medium' tussendoor, een - handopleg ging hier en een nietszeggend praatje daar, maar met een perfecte performance, de uit voering is prachtig, gepolijst, professioneel'. Maar Van Mid den zelf wordt er alleen maar beroerd van: „Hier loopt ie mand met de ellende van een ander entertainment te bedrij ven." De slotconclusie van Van Midden luidt echter dat 'ook wij' het ons mogen aantrekken dat duizenden mensen hun heil zoeken bij Jomanda. „Het is één van de onbetaalde reke ningen van de kerk. We moe ten niet roepen 'uit den boze' en vervolgens de struisvogel uithangen. Wat doen wij voor al die ellendigen?" Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING sgg PETRUS INFOnna uk OTEME Im LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071 -356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M.Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel dag. 9.30 - 11.30 uur of per post REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chefsportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 071- Hoofdredactie 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 171 071. ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB Voor mensen die moeilijk lezen, slech 'racl hebben of blind zijn (of een andere li dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch C geluidscassette beschikbaar. Voor inf 08860-82345 (Centrum voor Gesprot en dorp ZIEKENHUIZE ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13 00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconesse 1 en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, vooi >ech ners bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur gul Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19 00-19.30 ifbon na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoend^ pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur.en 18.30-19.30 uur, klass II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling. 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.00 uur Spoedeisende hultf dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, k en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): all^ patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 18.30-19.30 uur. Avondbe/.oekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslij" voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een zoekmogelijkheid in overlee met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- ei kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkun, heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15- uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. noe utc br chef henny van egmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 Herendispuut Con DOMO plus Homo wil weer in Guinness Book leiden kees van kuilenburg Vijf jaar geleden begon één van de deelnemers tijdens de re cordpoging uit een asbak te eten. Hij dacht dat het chips waren. Of dergelijke tonelen zich ook volgende week voor doen bij de poging van het he rendispuut Con DOMO plus I lomo om het wereldrecord monopolyspelen te verbeteren, is uiteraard nog niet duidelijk. Wel zijn de spelers Karst Fol- kerts, Harold Nelissen, Bram F.ngbers en Bojan Michiels van Kessenich ervan overtuigd dat het een zware klus gaat worden en dat zij ongetwijfeld moeilijke momenten zullen beleven. De recordpoging in gebouw Quintus aan de Korte Mare 34 in Leiden begint dinsdag en eindigt - als alles naar wens ver loopt - donderdag. Om het re cord te kunnen verbeteren moet er minimaal 51 uur wor den gespeeld. Het is de bedoe ling van het viertal om de 52 uur vol te maken. Slaagt de po ging, dan wacht een huldiging door een wethouders en komt het Leidse viertal in het Guinne ss Book of Records. Overigens staat hét herendis puut Con DOMO plus Homo - 'deze naam heeft één of andere gek bedacht', merkt Harold Ne lissen op - al in het beroemde boek. Bij het tweede lustrum werd 72 uur doorgebracht ach ter het mens-erger-je-niet-spel. „Bij het eerste lustrum, toen een ploeg aan het ganzeborden was, ging het nodige fout, zodat het recordboek op jammerlijke wijze werd gemist", vertelt Erik Campagnard, één van de orga nisatoren van het evenement. leiden 't Spoortje aan de Bernhardkade 38 in Lei< 2ES< Belangstellenden hebben gratis toegang tolorS( Hassan Nedjmi (dichter, schrijver) en Amjad bijeenkomst die om 20.00 uur begint. Voorllor Nasser (journalist, dichter) zijn op 12 mei tij- formatie kan contact worden opgenomen i dens een 'literaire avond' te gast in bibliotheek 071-221695 (Fatiha Afajjay). Engelse lingerie-keten strijkt neer in Haarlemmerstraat Steekpenninkjes De vier zijn door hun collega's - het dispuut telt zo'n twintig ac tieve leden - op democratische wijze uitverkoren. „Wat steek penninkjes hier en daar", lacht Bojan Michels van Kessenich. „Eigenlijk met het idee om er even een paar dagen pn nach ten voor te gaan zitten en het record te breken. Maar naarma te het moment dichterbij komt ga ik er meer tegenop zien", al dus Bram Engbers. „Wij zijn toch heel wat uren in touw." De vier spelers hebben de af- Het herendispuut Con Domo plus Homo is er klaar voor. Van links naar rechts de spelers Bram Engbers, Harold Nelissen en Bojan Michels van Kes senich. Erik Campagnard en Stan Heltzel zitten in de organisatie van het evenement. foto henk bouwman gelopen weken gebruikt om de vorm aan te scherpen. „Wat sporten, een goed leefritme en het nalaten van het gebruik van alcoholische versnaperingen. Het laatste weekeinde voor de recordpoging gaan we met z'n allen naar een trainingskamp. Bij één van onze ouders thuis", lacht Harold Nelissen. „Dan moeten we voldoende op scherp staan om de klus te kun nen klaren." Gedurende de recordpoging - die zich afspeelt in een speciaal ingerichte huiskamer in Quin tus - worden de vier bijgestaan door een medisch team. „Daarnaast is er een team van de universiteit dat de spelers in het kader van een onderzoek volgt. Dat luistert erg scherp. Als de dokter oordeelt dat een spe ler niet meer in staat is om ver der te spelen, wordt de record poging afgeblazen", legt Erik Campagnard uit. Ook zijn er voortdurend 'ge tuigen' in de buurt die controle ren of alles goed verloopt en of er een redelijk spelniveau wordt gehaald. „Dat laatste baart ons wel wat zorgen. Monopoly is toch een moeilijk spel als je dat erg lang moet spelen. Maar uit eindelijk hebben we er zelf voor gekozen." De spelers hebben elk uur vijf minuten pauze. Die tijd hoeven ze niet gelijk te consumeren, maar kan worden opgespaard voor moeilijke momenten. „Met z'n allen even onder de douche bijvoorbeeld of .even een stukje wandelen. Maar dat wordt wel duidelijk, gedurende de vele uren dat we in touw zijn. Duidelijk is dat we op de zelfde lijn moeten zitten. Als er iemand een pauze wil, moeten we alle vier stoppen." leiden «ad van kaam „Waarom juist in Leiden? Om dat als het in Leiden lukt, dan lukt het overal", zegt Senta de Vries van Knickerbox, de Engel se lingerie-keten die sinds giste ren officieel ook in Nederland is neergestreken. Als locatie is ge kozen voor de vroegere winkel van De Drie Eenen aan de Haarlemmerstraat, daar waar 93 jaar achtereen vooral verf en behang over de toonbank ging. Dat ziet er nu dus wel even an ders uit. Dat heeft een heel an der kleurtje gekregen. „Leiden", zo verklaart De Vries zich nader, „staat bekend als een stad waar de mensen de kat uit de boom kijken. Slaat onze formule hier aan, dan mag je gevoegelijLaannemen dat het elders ook wel zal lukken. Voor de goede orde, we zijn intussen al bezig met vier andere locaties elders in den lande. Want dat het lukt met ons produkt, daar van zijn we overtuigd." De naam Knickerbox zegt hier nog weinig, maar is in Engeland een begrip op het gebied van lingerie en badmode. De keten, in 1986 opgericht door Stephen Schaffer en Janie Godber, telt daar 70 winkels op franchise basis die verspreid zijn over het hele land. De zaken zijn altijd gesitueerd in drukke winkelstra ten, vaak ook bij stations of op luchthavens. Op het continent zijn er nu ook winkels in Spanje, Denemarken en IJsland. Het produkt Knickerbox om vat een veelvuldig wisselende collectie lingerie, onderkleding, badkleding, kousen en panties. Senta de Vries: „Vooral dat snel le wisselen van het assortiment, maar ook dat modische aspect, onderscheidt ons van andere, wat traditionelere zaken. Elke zes weken wisselt de lijn van ei gen onderwerpen, waarvoor uit sluitend hoogwaardig materiaal wordt gebruikt. Onze doelgroep is de mode- en stijlbewuste vrouw tussen de 15 en 35 jaar, al zijn die van 55 ook van harte welkom, hoor. Per slot van reke ning ben je net zo jong als je je voelt. Of we duur zijn? Ach, wat heet duur. We hebben slips van tussen de 9 en 39 gulden. Voor elk wat wils dus." Ondergoed en lingerie - er is nog nooit zoveel aandacht voor geweest als juist de laatste ja ren. „Wat dat betreft", lacht De Vries, heeft Madonna baan brekend werk verricht voor on ze branche. In haar clips trad ze dikwijls op in bustiers. De jeugd heeft dat overgenomen. Vri werd een BH louter gezie een figuur-corrigerend kle> ,nt£ stuk. Die tijd is voorbij. De na£ sins-en uitvoering zijn t< |e'rc woordig zo leuk, dat je ze r gemakkelijk als bovenklt kunt dragen." Knickerbox is er oven niet uitsluitend voor vrou „Nee, we hebben ook eet voor mannen. Een beschc lijn boxershorts en hem Daar komen in het nieuwt zoen t-shirts bij. Hoe de b stelling tot nu toe is (officie de zaak al een weekje op red.)? Men kijkt de kat i boom. Volgens verwachtinj derdaad. Dat is Leiden." ioi Drie jaren na de start van de onderneming zat de groei er goed in. To ?d gingen twee opdrachtgevers failliet waardoor belangrijke vordering 'Ie onbetaald bleven. Vanwege de overschrijding van de kredietlimtd draaide de bank direct de geldkraan dicht. Zonder behoorlijk overlc Kan dat zomaar? Teekens Advokaten heeft de expertise in huis orai zo'n situatie uw rechtspositie juist in te schatten. Zeker zo belangrijk is echter vorderingen aan Teekens Advokaten u incasso aan te bieden op het moment dat verhaal nog mogelijk is TEEKENS ADVOKATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de l Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel 071 -41 30 21, fax 071 -41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14