Vragen omtrent asperges Gemiste kans voor zwembad De Vliet fiisjSSisj iRZÉIW "Wal z 55.- w Een geurige verrassing van Douglas Schrijvende Lezers OMBUDSMAN Wordt term 'allochtoon' discriminerend gebruikt? V - si^mtegi Jfflh 39. 64.- 19?5 59.- 42.95 zondag 14 mei 29. 24. 55.- WOENSDAG 10 ME11995 TENSI CHEF ADRIAAN 8RANDENBUHG, 071-1 LEIDSCH DAGBLAD - INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN Een lezeres vindt dat de krant termen als buitenlanders, asiel zoekers, allochtonen en min derheden nogal willekeurig door elkaar gebruikt 'en dat geeft vaak verwarring'. En ze wijst er verder op dat officiële instanties zich in haar ogen schuldig maken aan een uitleg van de term allochtonen die dicht tegen discriminerend aan ligt. Wat is een allochtoon? Het woordenboek geeft als beteke nis 'iemand die van elders is'. Dat houdt dus in: alle buiten landers. Maar hoe legt het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP) de term uit? „Op pagina drie van de krant van 22 maart staat dat precies beschreven. Het gaat dan 'met name om mensen uit Turkije, Marokko, Suriname of de Nederlandse Antillen'. De scheidslijn is blijk baar de huidskleur. De krant neemt de interpretatie van het SCP zonder commentaar over, mij ergert het. 'Allochtoon' ver wordt zo tot scheldwoord. Dat is het eigenlijk al. Belgen, Brit ten, Duitsers e.a. in ons land zijn ook allochtonen, maar blank en dat is blijkbaar de re den ze niet met mensen met een andere huidskleur onder één noemer te brengen", aldus de lezeres. Wat hier ook van zij, ik heb de hoofdredactie gevraagd de in dit verband gebruikte termino logie eens met de redactie door te nemen. Een andere lezer wijst op een bericht in de krant van 14 april: Helft aantal gevangenen alloch toon. „Aan de ene kant houdt u als richtlijn aan dat niet bij elk bericht over criminaliteit wordt vermeld of hier buitenlanders in het geding zijn, maar nu ver meldt u wel dat de gevangenis sen voor de helft gevuld zijn met allochtonen, dat vind ik moeilijk te rijmen", aldus deze lezer. Het ging in dat bericht om een aantal statistische gegevens, afkomstig van het ministerie van justitie. Ik zie er het be zwaar niet van in om die weer te geven. Dat is heel wat anders dan om in elk bericht het ge boorteland van de dader(s) van een misdrijf te vermelden. Dat zou al gauw voedsel kunnen ge ven aan vooroordelen jegens al- lebuitenlanders/allochtonen en daar wenst de krant niet aan RUUD PAAUW mee te werken. Verdrietig Een lezer was er niet gelukkig mee dat de hoofdredac tie Pim Fortuyn ruimte bood om zijn artikel Eens per jaar stilstaan bij onze sulligheid (de krant van woens dags mei) te publi ceren. Het is een heel eenzijdige kijk op de zaak die al lerlei mensen geen recht doet, zo vindt hij. Meer malen per jaar gaat deze lezer naar de erebegraafplaats in Overveen, want daar liggen vrienden van hem uit het ver zet. „Gedenk ik daar nu onze sulligheid, meneer, nee, daar gedenk ik heel wat anders. De heer Fortuyn schrijft dat het herdenken van onze zeer schaarse heldendaden wat hem betreft achterwege kan blijven. Dat vind ik zo'n impertinentie, zo'n koude opmerking. Alsof ze er niet meer toe doen". „We waren naïef, misschien zelfs onnozel toen de bezetting over ons kwam, maar was ons dat kwalijk te nemen? Als je zoals wij zo lang buiten elke vorm van oorlogvoering was ge bleven dan ben je op weinig voorbereid. Dat heeft niets met sulligheid te maken. Ordelijk heid, helderheid, nauwgezet heid vormden de kracht van ons land; tijdens de bezetting werk te dat nu juist tegen ons. De be zetter kon er gebruik, nee mis bruik van maken. Klein, vlak en overzichtelijk landje als we zijn konden we er ook geen partiza nenleger op nahouden zoals Ti to in Joegoslavië. Maar hebben we het zo veel sulliger gedaan dan een veel groter en machti ger land dan Frankrijk? Nee. Natuurlijk, er zijn fouten ge maakt, ernstige zelfs. Maar sul ligheid, nee, dat woord vind ik misplaatst. Een miskenning van wat er werkelijk aan de hand was Met veel van wat de lezer hier naar voren brengt, kan ik mee voelen. Maar daar gaat het niet om. De vraag is: mag For tuyn over dit onder werp zeggen wat hij te zeggen heeft? Het antwoord hoort be vestigend te zijn. De columnist komt die ruimte toe. Wat hier plaatsheeft is een botsing van menin gen. Fortuyn beziet de houding van Nederland vlak voor en tijdens de bezetting in haar algemeenheid, de lezer zet daar de daden van individuën tegenover. Zowel de stem van de een als van de ander verdient de aandacht. Wonderful „De redactie heeft", aldus een lezer, „af en toe al moeite ge noeg om de eigen taal correct te schrijven. Zo trof ik in de krant van 3 mei in een grote kop het woord springplank aan. Op de lagere school heb ik dat anders leren spellen. Het wordt dan he lemaal een hachelijke zaak als de redactie zich aan het Engels waagt. Tot twee keer toe trof ik in de krant van afgelopen zater dag 'A wonderfull welcome' aan. Wonderful is met een en kele 1. Waarom niet gewoon de zin vertaald in 'een heerlijk of prachtig welkom'?" Afkortingen We leven in een maatschappij waarin we overvoerd worden met afkortingen en lettercombi naties. Er zijn erbij die door het vele gebruik algemeen bekend zijn, zelfs zonder dat menigeen misschien kan aangeven waar de letters precies voor staan: AOW en WAO. De krant mag aannemen dat de lezer door het vele gebruik van deze afkortin gen de betekenis ervan kent. Bij minder bekende lettercombina ties behoort de krant wel pre- De ombudsman van het Leidsch Dagblad is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar van 9<80-11.30 uur onder telefoonnummer (071)-356215. Brieven kan men richten aan het adres: Ombudsman Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Het werk van de ombudsman valt buiten de verantwoordelijkheid van de hoofdredactie. Voor klachten over de bezorging gelieve men te bellen (071) - 128030. cies aan te geven wat er onder wordt verstaan. Dat gebeurt ook vrijwel altijd. Maar ook dan zul len lezers soms blijven zitten met problemen: het leest vaak tamelijk moeizaam. Als voorbeeld gebruik ik het artikel CDA Voorschoten baseert zich op landelijk programma. 'Bouu> SV1 niet nodig' in de krant van 3 mei. Hierin komen de volgende lettercombinaties voor SVI (scheidings- en vergis- tingsinstallatie), OTA (Ontwerp Tienjarenprogramma), AOÖ (Afval Overleg Orgaan), Gevulei (het samenwerkingsverband van de gemeenten uit de regio op het gebied van de vuilver werking). In het begin van het stuk geeft de verslaggever keu rig weer wat al die afkortingen betekenen. Een kolom verder citeert hij uit een brief van het CDA-Voorschoten deze passa ge: ,,Daar komt bij dat ook het door Gevulei gehanteerde argu ment dat de SVI een regionale afvalverwijderingsfunctie voor de Gevulei-regio heeft, lijkt te worden ondergraven: het AOO wil immers een overstap kunnen maken van een regionale plan ning - tot voor kort algemeen uitgangspunt - naar een lande lijke. Hierdoor zal de investe ringsbeslissing voor een eventue le Leidse SVI op geheel andere overwegingen gestoeld moeten worden dan tot dusver. Welke argumenten zijn dit?" Het citaat zal ongetwijfeld juist zijn en de journalist heeft, zoals gezegd, in het begin van zijn stuk uitgelegd wat al die termen betekenen. Strikt geno men valt er weinig op aan te merken. Toch zal hier voor het gros van de lezers de vervreem ding toeslaan, want wat staat hier nu eigenlijk? Zij zullen bij het lezen van deze passage steeds moeten kijken wat die termen ook al weer betekenen. De kans is dan groot dat ze in tussen de draad van het citaat kwijt raken. Het CDA schrijft in zijn brief voor ingewijden en die weten van de hoed en de randi de journalist doet dat voor leken. Dat verschil is in dit geval te weinig merkbaar. De journalist had de lezers beter bediend door beknopt in eigen woorden weer te geven wat hier aan de orde was. Het citaat werkte nu eerder versluierend dan verhel derend. Onlangs bezocht mevrouw Koek ons spreekuur en uitte haar verbazing over een reke ning die zij had ontvangen voor het betalen van motorrijtuigen belasting. Er moest volgens me vrouw Koek een vergissing in het spel zijn, want er was al ge ruime tijd niet meer met haar auto gereden. Haar man was anderhalf jaar geleden overle den. Hij was zeer gehecht ge weest aan de auto en had hem heel goed onderhouden. Het was zijn lust en zijn leven en daarom heeft mevrouw Koek nog geen afstand van de auto kunnen doen. Zelf rijdt ze niet meer. Niet dat ze haar rijbewijs niet heeft, maar haar man zat altijd achter het stuur. Nu durft ze zelf niet meer té rijden. Om dat de auto sindsdien onaange raakt in de garage staat, betaalt mevrouw Koek geen motorrij tuigenbelasting. Ze weet dan ook zeker dat ze niet gefotogra feerd kan zijn en dat het om een vergissing moet gaan. Helaas, we moesten mevrouw Koek teleurstellen. Per 1 april 1995 is een ingrijpende wijzi ging van de Wet op de Motorrij tuigenbelasting in werking ge treden. De belangrijkste wijzi ging van de wet is dat de ver plichting om belasting te beta len niet meer gekoppeld is aan het gebruik van de openbare weg. maar aan de kentekenregi stratie: iedereen dié het kente ken van een auto op zijn naam heeft staan, moet motorrijtui genbelasting betalen. „Dus ook als ik helemaal niet met de auto rijd, moet ik motor rijtuigenbelasting betalen?", vraagt mevrouw Koek. In derdaad, maar er is een mogelijkheid om schorsing te vragen bij de grote re postkantoren. U hoeft tijdens een schorsing geen motorrijtuigenbe lasting te betalen. De schorsing duurt één jaar en kost bij een eerste aan vraag 150 gulden en bij verlenging 50 gulden. Bij een schorsing wordt een stempel ge plaatst op deel twee van uw kente kenbewijs. De schorsing kan op de dag dat u het aanvraagt ingaan. Wanneer u voor een kortere perio de dan een jaar wilt schorsen, kunt u in de loop van het schorsingsjaar ontschorsing vra gen. U ontvangt dan een nieuw deel twee van uw kentekenbe wijs. Hieraan zijn geen kosten verbonden. U moet er dan wel op letten dat de schorsing ten minste drie maanden heeft ge duurd! want als dat niet het ge val is, moet u toch vanaf de da tum waarop de schorsing in werking is getreden motorrijtui genbelasting betalen. U heeft dan geen enkel belastingvoor deel en voor niets de schor- singskosten betaald. Niet rijden en toch belasting betalen de wetswijziging dat zij vanaf 1 april 1995 mo torrijtuigenbelas ting moet beta len tot de dag waarop zij schor sing aanvraagt. We hebben haar dan ook geadvi seerd nog die zelfde dag de schorsing bij het postkantoor aan te vragen. Hoe wel ze niet geluk kig was met de belasting en de schorsingskosten die ze nu moest betalen, was ze blij dat ze hier mee grotere uit gaven heeft kun nen voorkomen. Het voordeel van de gewijzigde Wet op de Mo torrijtuigenbelas ting is dat u voortaan geen aangifte meer t hoeft te doen voor het betalen van de motorrijtuigenbelasting. In het vervolg valt bij het aanko pen van een auto de aangifte motorrijtuigenbelasting samen met het aanvragen van het ken tekenbewijs. Dit bespaart zowel u als de overheid een hoop tijd. Bovendien kan het zwart rijden beter worden tegengegaan, om dat nu administratief gecontro leerd kan worden of motorrij tuigenbelasting is betaald. dat het geen zin meer hee zwart te rijden in de hoop u niet zullen fotograferen, dat u op basis van uw kem ieder kwartaal automatiscl rekening ontvangt die u betalen. Niet betalen zal u delijk leiden tot invorderin de deurwaarder. Een ander gevolg va wetswijziging is dat er verAd lende tarieven gelden vooi sonenauto's en bestela (vol-tarief), voor motorrijvv (half-tarief) en kampeera etsen (kwart-tarief). Verder geliWexa een vrijstelling voor caravaiden (op verzoek) voor auto's d^r jaar of ouder zijn. Tenslo van belang dat u bij ver van uw auto alleen voor t( aasis gave van motorrijtuigenb01 ting over de periode na de koopdatum in aanmerking itfian komen, indien u uw autof een door de Rijksdienst v Wegverkeer erkende handi garage of sloper verkoopi ]ereenp verkoop aan een particuü rns0r geen belastingteruggave n h lijk. t, ma Voor mevrouw Koek betekent Het is van belang dat u beseft Wanneer u meer wilt i over de wijziging van de W è'r'wo de Motorrijtuigenbelasting ie zoekt u dan één van onze i spreekuren of maakt u eei spraak. Instituut Burgerraadslii Breestraat 92, 2311 CV Le 93 o tel. 167700. Mr. J. Mons,^ H.P. Lohmann en Weernekers. Open spreek jg wo maandag 11.00-12.00 uu t leve donderdagavond 18.30-;1vai uur en op afspraak. llerlai cetol In het L.D. van dinsdag 2 mei jl. liet CDA-kamerlid Van der Lin den weten dat er ruim vijfhon derd Polen aan de slag konden gaan in Limburg/Brabant, als het aan hem lag. Er zijn zelfs al Kamervragen over gesteld, inza ke de politiek rond dit wereld nieuws. Minister Melkert had het over een strafkorting voor hen die weigeren asperges te steken, wat dan weer door de FNV in baargeld zou worden aange vuld. Ik neem aan als protest, waar ik voor 100 achter wil staan. Zelfs uit het verre Portugal wil men mensen laten komen om .dit Limburgse goud te laten ste ken, of die zijn nu al bezig, als je het mij vraagt. Maar als je voor slechts één week wil steken uit eigen bewe ging (zie L.D. 3 mei jl. voorpagi na) dan kan dit niet. Dan heb je nog geen ervaring genoeg, om eventueel daarna de aardbeien te plukken. Is het u niet opgevallen dat de laatste jaren inzake het steken en/of plukken van asperges en/of aardbeien; dat men vroe ger géén hulp nodig had, en nu broodnodig wel. Zou dit komen doordat er geen of weinig familieleden en aangetrouwden asperges meer (willen) steken. Of zit er zó wei nig omzet/winst aan vast, dat je alleen uit moderne slavenarbeid dit uit de grond kan halen. Of zou dit komen door de strenge re controles van FIOD- en GSD- rechercheurs. Je zou bijna aan de deskundi gen in politiek Den Haag voor stellen, asperges steken als schoolvak in te voeren, naast aardbeien plukken. Waar is de tijd, dat je kon kiezen uit vakan tiewerk zoals bollenpellen of druivenplukken in Frankrijk. Als ik iets wil kweken waarbij geen hond mij later wil helpen, zal ik er geen gulden in willen steken. Bram Hensing, Leiderdorp. Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubli ceerd? Brieven worden in het al gemeen in deze krant on dertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. De eerste meiweek was aange naam warm. Het zonnetje deed zijn best om het ons naar de zin te maken. De kinderen, vrij van school, hadden volop gelegen heid om er op uit te trekken. Hoe krijg je het dan als sport - paus van Leiden verzonnen om het openluchtzwembad De Vliet juist die week gesloten te hou den. Pas op zaterdag gingen de poorten van het bad open. En meteen die eerste dag reeds een topscore van bijna negenhon derd bezoekers. Dat hadden er die week wel duizenden kunnen zijn. Wordt er niet nagedacht? Is er dan in het geheel geen overleg tussen de ambtenaren? Kennelijk ontbreekt het te enen male aan onderlinge afstem ming. De dooddoener zal wel (weer) zijn: gebrek aan perso neel. Wie z'n pappenheimers kent, weet dat de handen slechts moeizaam uit de mou wen worden gestoken. Straks begint het. gepraat weer over de aantallen bezoe kers. Maar wie zo'n kans voor open doel mist, heeft geen recht van spreken. -De Vliet had tijdig de poorten moeten openen voor al die I^idse gezinnen wier beurs te krap is om naar de du re pretparken te gaan. Ongebrij- pelijk dat een wethouder z'n in- EU mar om y r gedommelde staf niet wakker Leidse jeugd had vele frisse dui- schudt. Er hadden wellicht dui- ken kunnen nemen in het zenden seizoenkaarten ver- mooiste openluchtbad van Hol- kocht kunnen worden. En de land. Onder curatele die handel. spray, 30 ml 95 eau de toilette, spray, 30 ml Gabriela Sabatini eau de toilette, spray, 15 ml Kashaya Paris eau de toilette, spray. 30 ml K Met meer dan 400 merken vindt u bij Douglas altijd de juiste geur voor de juiste prijs. Bovendien maakt Douglas van elk Moederdagcadeau een feestelijk geschenk. Dus kom naar Douglas voor de nieuwste geuren en een persoonlijk advies. Aanbiedingen geldig zolang de eau de toilette, spray, 30 ml 95 miniaturenset 95 Tuscany bij aankoop v£ Tuscany per Sunflowers -50 uitg Donkersteeg 18 - 2312 HA Lei3i?Tnrëlrö7T^mf) 12

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10