Niet te wild, niet te grof en niet te saai Dr. Martensschoen keert met regelmaat terug in modebeeld 1" <3 Consument DINSDAG 9 ME11995 REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-150265 De vaktrucs van trendvolger Wehkamp Het moet er gelikt uitzien, want voor een postorder bedrijf is de catalogus de levensader. De pagina's zijn de winkelschappen. Daarom legt Wehkamp in Zwolle, het grootste post orderbedrijfvan Neder land, alleen voor de lente- en najaarscatalogus elk jaar al dertig miljoen op ta fel. JELLE BOONSTRA Altijd schipperen geblazen. Je moet pogen onder de tarief- grens van 1.500 gram te blijven en je wilt toch ook wat laten zien. Zo'n hoofdcatalogus heeft minstens 800 pagina's: een dik te om de nieuwsgierigheid op te wekken. Veel dunner mag niet, dan lijkt het net of je opeens minder spullen hebt. „Over alles wordt diep nage dacht, niks is toevallig", zegt al gemeen directeur T. Schelle- kens. Hij laat zich tegenwoordig op pagina twee afdrukken met een vertrouwenwekkende blik achter een vuistdik bureaublad. Daar zit hij nu ook, op de derde verdieping van het Wehkamp- bolwerk. Een analyse van de catalogus? Dat kan! Waarom er altijd een dame op de voorkant staat, met parelwitte tanden en blonde ha ren? „Ons handelsmerk", zegt de directeur. Want voor buiten staanders mogen de gidsen van Neckermann tot Otto op elkaar lijken, maar er zijn verschillen: Neckermann zet een familie voorop, Otto kiest de combina tie man/vróuw. De Fransen zien liever een moeder met kind. Schellekens zag daar ook wel wat in, maar de klant wilde het niet. Dat wéét Wehkamp door regelmatige tes ten bij doelgroepen. De ene krijgt de catalogus met blonde dame, de andere met de moe der kind en een derde met een stoere vent in trui van scheepjeswol. Tot nu toe kiest de klant conser vatief: de lachende dame moet het wezen en zal het dus zijn, want het is riskant ver van je succesformule af te dwalen. Het logo van Wehkamp wordt in blauw meegedrukt. Ook geen toeval, op het kleurenpalet staat dat voor degelijk en betrouw baar. Over degelijk gesproken, dat geldt zeker voor de modefoto grafie van Wehkamp. Al jaren hetzelfde: de modellen zijn scherp, de achtergrond vaag. „Die mag riiet afleiden van wat je verkoopt", meent de direc teur. Ingetogenheid is het parool vol gens marketing-directeur Milo Laseur. Geen glamour, geen jachten, fonteinen of champag ne. „Het dient binnen het be reik van de klant te liggen, die boodschap moet elke pagina uitstralen". Wehkamp prefe reert modellen vanaf maatje 38 boven de ijldunne paspoppen uit de haute couture: tenslotte heeft niet elke klant een ideale Parijse maat. De indeling van de catalogus is voorspelbaar: damesmode, on dergoed, schoenen, kinderen, mannenmode, meubelen, hifi, gereedschap. Kan dat niet an ders? „Nee, herkenbaarheid bo ven alles", aldus Laseur. Een gids is een winkelstraat. De winkels staan op een vaste stek. De klant weet dat Wehkamp be gint met mode en eindigt met apparatuur. Daar zitje dus aan vast. De prominente plek voor damesmode is geen toeval. De vrouw is vaak de eerste thuis die de catalogus openslaat. „Ze wil weten: wat zijn de trends? Dat prikkelt omverder te bladeren." Cameraatjes Met interesse bestudeert Weh kamp de (Amerikaanse) onder zoeken over leesgedrag. In labo ratoria wordt met cameraatjes gemeten welke bewegingen de ogen maken. Wat ziet men het eerste bij het openslaan van wil lekeurige pagina's. Wat zijn fixatiepunten? Belangrijk om te weten. Daar zet je leuke dingen uit het assortiment neer. Als je de punten goed verspreidt, danst de blik vanzelfvan de ene pagina naar de andere, zonder dat de klant de catalogus ga pend weglegt. „Als de blik ge trokken wordt, heb je al een beetje gewonnen", zegt Laseur. Waar die fixatiepunten zitten? Bierenbroodspot schudt de voorbeelden uit de mouw. Op een pagina vol gouden ringen zal er altijd eentje extra fonke len. Bij vier pagina's bedden, ligt wel ergens een dame op het matras, 't glas champagne reeds in de hand. Op een tv-scherm is het stekelhoofd van weerman John Bernhard te ontwaren (blijkbaar is Wehkamp over tuigd dat ook daar een werven de werking van uitgaat). De grote lijnen staan vast, de details mogen ze zelf invullen. Coördinator Maria Streng vat de voorkeuren van bestellend Ne derland samen: rieten meube len worden gekiekt in een inte rieur met houten vloer. Zwarte meubelen? 'n Lila achterwandje! Tinnen lampjes? Tegen een wand van stucwerk! Een uitbundige bar van kla tergoud mag best worden ge kiekt in een Zangeres-zonder- Naam interieur. „Maar hoe je het ook doet, het moet appe leren aan het Wehkamp-ge- voel." Wat dat dan mag wezen? Maria vat het samen: „Niet te wild, niet te grof, niet te saai. Doorsnee. Behoudend. Weh kamp is een trendvolger, geen trendsetter. Dat brengen we tot uitdrukking." Kunstledematen met gevoel Chuck Tiemann wordt, sinds hij enkele malen in lokale televisieprogramma's is verschenen, de bionische man genoemd, naar de held uit een populair televisiepro gramma uit de jaren '70. Tiemann, een onderhoudsmonteur die 15 jaar geleden bij een ongeluk met een elek trische leiding zijn linkerbeen en rechter arm verloor, probeert als proefpersoon nieuwe kunstledematen uit die de bezitter een gevoel van aanraking, warmte en kou moeten teruggeven. De bionische man van de televisie kon au to's optillen en harder lopen dan een trein. Tiemann houdt zich met simpelere hande lingen bezig. Najaren heeft hij, toen hij zijn vrouw aanraakte, weer de warmte van haar huid kunnen voelen. „Een heel emo tioneel moment." Het sensor-systeem dat de kunstledematen met de zintuigen verbindt is ontwikkeld door een onderzoekscentrum voor prothe sen in Oklahoma City. John Sabolich, di recteur van de prothese-afdeling van het moederbedrijf Novacare, zei dat de proe ven binnenkort worden uitgebreid en dat de nieuwe produkten voor het eind van het jaar op de markt kunnen verschijnen. Ver der constateerde hij dat de zintuigelijke ge waarwordingen mensen een beter even wicht geven en daarmee mogelijkheden om te lopen en rennen en „dingen te doen die zij graag willen doen." DOROTHÉ DUIJVES De Dr. Martensschoen bestaat 35 jaar. Reden om een Dr. Martens Footwear Award uit te reiken. De 24 deelnemers aan de schoenontwer- perswedstrijd hadden als opdracht twee tot vijf ontwerpen te ontwikke len, die hoe kan het ook anders creatief, innovatief en origineel zijn en e.en duidelijke visie op de Dr. Martens laten zien. Bovendien moes ten de ontwerpen commercieel te vertalen zijn. -Geen slecht idee van Dr. Martens om jong talent eens de kans te geven zich te laten zien. Zeker nu er in de Parijse modeshows geen kistje meer te zien is, hoogstens een paar bij de herenafdeling. Tijd dus om te beden ken op welke manier de Dr. Martens- klassieker zich kan voegen in de nieuwe mode. De ontwerpen van de deelnemers aan de Dr. Martens Foot wear Award bevestigden dat er nog legio actuele variaties mogelijk zijn op de ruige veterbottine, herkenbaar aan het gele stiksel aan de zijkant van de speciale 'air wairzool', een zool met honingraatvormige luchtvakjes en zachte kussentjes onder de bal van de voet. Dr. Martens zal zich geen echte zor gen maken, want al 35 jaar komt de schoen met regelmaat terug in het modebeeld. Wat ooit begon als een orthopedische schoen is nu de modi euze Dr. Martensschoen. Na een ski ongeluk had een Duitse arts behoefte aan comfortabele schoenen. Samen met een vriend, die ingenieur was, ontwikkelde hij een flexibele lichtge wicht schoen met een luchtkussen- zool, gemaakt van oude fietsbanden. Skinheads De vondst bleek zo effectief dat het tweetal de schoen verder ontwikkel de en patent aanvroeg. De oudere dames die eind jaren vijftig moeilijke voeten hadden gekregen van te ele gante pumps en dankbaar gebruik maakten van de orthopedische vin ding van Claus Maertens, waren hun tijd ver vooruit. In april 1960 werd de Dr. Martens Dr. Martensschoenen: voor jong, oud, punk, skinheads en klassieke dames die even genoeg hebben van de pumps. foto cpd voor het eerst in produktie genomen als werkmansschoen. Al snel namen de skinheads hem op in hun dracht om net als punkers die zich de Dr. Martens later ook toeëigenden te koketteren met het working class imago. In diverse modetrends die op dit moment naast elkaar bestaan komt de klassieke Dr. Martens voor in allerlei kleuren en materialen: van Schotse ruiten stof tot zilverkleurig leer. Zjef van Bezouw won de Dr. Martens Footwear Award. De schoenontwer per die al een hele rits galerieën en shows in zijn curriculum vitae heeft staan, liet vijf monniken zijn schoe nenparen showen: zwarte sandalen, muilen, schoenen en laarzen op dik ke zwarte rubber zolen. In het buite nissige bovenwerk van de schoenen gebruikte hij naast leer ook materia len als rubber, deurmat en zwart gaatjesnylon. Genoeg inspiratie voor een nieuwe Dr. Martens. 2 3 6 9 4 4 5 7 10 5 1 1 9 9 7 1 6 2 8 8 5 9 10 7 1 6 9 8 5 10 6 9 10 6 9 8 6 9 9 9 10 7 7 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. veelstemmig muziekstuk; 2. zwerver (Fr.); 3. springen; 4. bergbeklimmer; 5. behandeling; 6. spannend verhaal; 7. gelijk; 8. militaire rang. WOORDZOEKER Overgebleven woord: STUDIETOELAGE HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Hachelbouten Getooid met verf, schors, oude takjes en vieze veertjes zat heer Ollie op het gazon smartelijk om Joost te roepen.. Het nest was hem diep over de ogen gezakt en het ronddwarrrelende stof sloeg hem op de keel, zodat hij slechts een piepend geluid kon voortbrengen. De trouwe bediende hoorde hem dan ook niet, doch een passerende vreemdeling werd aangetrokken door het droeve geroep en baande zich een weg door de struiken. „Joost", kreet heer Bommel, die het geluid van krakende takken hoorde. „Waar blijf je toch? Zie je dan niet dat ik je nodig heb? De beuk is op mij gevallen en nu kan ik niets meer zien! Doe dan toch iets! Sta daar niet te kijken! Help me hier uit!" „Ach, arme!" sprak een onbekende stem. „Het is niet de beuk, die u ge troffen heeft, 't is erger! Uw toestand is hachelijk! En het zal nog grolliger worden!" Heer Ollie tastte in verwarring naar zijn schedel en lichtte zijn vreemde hoofddeksel. „W-wie bent u?" vroeg hij, terwijl hij vergeefs iets trachtte te zien met zijn tranende ogen. „En wat bedoelt u... als u begrijpt wat ik bedoel?" „Ik ben Hobbel Hachelbout", ant woordde de onbekende, „en het is duidelijk, dat er zwarte tijden voor uw deur staan: uw huisnummer, dat 13 is, een oud ravennest, dat op uw hoofd valt, een zéér slecht voorteken; die kale plek in uw tuin... een hek senkring. Het is alles kommer en kwel. 't Is hachelijk! Hiertegen helpt alleen berusting!" H T W E R Weersvooruitzich WOENSDAG 10 MEI Neerslagkans DOOR HANS VAN ES De periode van de IJsheiligen (11 tot 14 mei) is van oudsher bekend als een tijdvak met ma ger voorjaarsweer. Met behulp van temperatuurreeksen over ve le jaren valt er rond het midden van de maand mei inderdaad een dip te constateren; een onderbre king van de stijgende tempera- tuurlijn, die we normaliter in de ze tijd van het jaar zien. Het weerbeeld wordt vaak door de- pessies boven Noord- of Cen- traal-Europa beheerst. Koele zee lucht wordt vanuit het noorden of noordwesten het continent bin nengevoerd, soms begeleid door regen- en hagelbuien. Na een mooie zomerse periode, waarin de gewassen al flink omhoogge- schoten zijn, kunnen in deze pe riode nog zware nachtvorsten voorkomen. De laatste jaren hebben veelal warm meiweer opgeleverd en van een terugslag tijdens de IJsheiligen was weinig te merken, in 199 leverde dit tijdvak zelfs zomers weer op met 20 tot 25 graden. Na mooie ouverture van de huidige meimaand lijkt de traditie van del heiligen weer wat in ere hersteld. De weersomslag was gisteren va merkbaar aan de temperatuur; deze bleef bijna 10 graden lager d< zondag. De maxima liepen uiteen van 13 tot 18 graden. Voor hetenst{ rige viel het weer niet echt tegen; het bleef droog en af en toe liett |nj'j zon zich even zien. Vandaag is het nog wat koeler bij een aantrekk "na.0 de noordwestenwind. Daarnaast is de kans op een bui wat groter. De rest van deze week moet aanhoudend op ondermaatse temperj ren worden gerekend. De wind blijft voorlopig meest uit het noorde !ter waaien, maar is minder sterk dan vandaag. De maxima schommeli voorlopig tussen 11 en 15 graden. De kans op een losse bui houdt voorlopig aan, maar er is ook ruimte voor een paar flinke opklaring! >ian Kleine storingen, die in de polaire stroming meedrijven zorgen afe visie toe voor verhoogde buiigheid. Donderdag koerst een depressie via *nhl Zuid-Engeland naar het zuidoosten. Een regengebied schampt heteder zuiden van Nederland, maar laat onze regio grotendeels lin.ks ligge Voor het komende weekeinde is de situatie nog minder gunstig dtx eng de vorming' van een actieve Zuid-Europese depressie. De kans opi spoedige terugkeer van het stabiele zomerweer is voorlopig klein. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met woensdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Mid- dagtemperatuur 6 tot 10 graden. - Zweden: In het zuiden overwegend bewolkt en perioden met regen. In het midden en noorden af en toe zon en overwegend droog. Mor gen vanuit het westen meer bewolking en af en toe regen. Middagtempe- ratuur van 4 graden in het noorden tot 11 in het zui- Denemarken: Bewolkt en af en toe re gen. Vandaagmiddag en - avond tijdelijk opklaringen en droog. Middagtempera- tuur omstreeks 11 graden. -ft zonnig ,neeuw -T- hagel H 19 temperatu ur 1000 I Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en Noord-lerland wisse lend bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel. Elders perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen in Ierland meer bewolking en enige tijd regen. Maxima van 8 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. -Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Noord-en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en vandaag met name in het midden van Frankrijk ook perioden met zon. Vooral in het noorden en oos ten kans op een bui. Middagtempera tuur tussen 16 en 19 graden, maar langs de Kanaalkust ongeveer 12 gra- Portugal: Perioden met zon, later op de dag enke le stapelwolken en kans op een onweers bui. Middagtemperatuur rond 24 gra- Madeira: Wolkenvelden afgewisseld, door zon en droog. Middagtemperatuur rond 23 gra- Spanje: Zonnige perioden, maar ook enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden, langs de Golf van Biskaje ongeveer 20 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, aan de noord kant van de eilanden ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon, ook van tijd tot tijd wolkenvelden en een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur aan het strand rond 23 graden. Tunesië: 4 Zonnig. Middagtemperafuur tussen 27 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag overwegend zonnig. Middag temperatuur variërend van 23 tot 27 graden. Morgen vanuit het noorden en kele wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Temperatuur dalend naar 18 tot 21 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Italië: Zonnig, morgen vooral in het noorden ook stapelwolken en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tus sen 22 en 26 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur onge veer 24 graden. Malta: Zonnig. Middagtemperatuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 22 graden, aan de oostkant van het Griekse vasteland plaatselijk maxima rond 30 graden, Turkije en Cyprus: Veel zon en droog. Alleen op Cyprus en in het oosten van Turkije kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Meeste buien in het noorden en oosten. Morgen in het zuiden overwegend droog en meer zon. Middagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Zwitserland: Geleidelijk wolkenvelden en vooral aan de noordkant van de Alpen van tijd tot tijd regen. Aan de zuidflank aanhou dend flinke zonnige perioden. Middag temperatuur in het noorden 16 tot 19 graden, in het zuiden 21 tot 24 graden. Oostenrijk: Vandaag perioden met z noorden ook af en toe regen. Ma meer bewolking en vooral i kans op een bui. Middagtemperi tussen 16 en 22 graden. Vandaag veel bewolking en pen met regen. Morgen af en toe wat zi enkele buien. Middagtemperatuuro 12 graden, 'vandaag in het zuic ten nog circa 15. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en enkele buien. Mid temperatuur ongeveer 16 graden. Hongarije: Af en toe zon en vooral vandaag ee kele bui. Middagtemperatuur va- er g het WOENSDAG 10 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.54 Zon onder Maan op 15.52 MaanonderO !pu Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.15 12.49 23.48 Laag 08.06 20.45 07.47 2 d Weerrapporten 08 mei 20 u Amsterdam half bew wnw6 14 Den Helder Rotterdam li Bordeaux Brussel Cyprus Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga licht bew. regenbui half bew. licht bew half bew. licht. bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. half bew half bew 30 22 15 6 24 12 pe -m ee zkzdc czrc

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8