Zakenkabinet Dini scoort Herenakkoord' ijkt dode letter Veteranen marcheren door de straten van Moskou Meerderheid voor kernwapenverdrag Israël houdt vast aan onteigeningen Buitenland -lNSDAG 9 ME11995 a Pnm Agentur gpd geas e Pers Diensten RTR Reut Bloedige schietpartij in Brazilië de janeiro» Bij een schietpartij gisteren in een krottenwijk n de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft de politie veertien irmoedelijke drugshandelaren doodgeschoten. Hoeveel men- n gewond raakten en hoeveel arrestaties zijn verricht was nog ste opjiiet vastgesteld. Een politieman raakte ernstig gewond door een bedrijtiranaat. Volgens een radiostation zijn vijftien mensen opgepakt orig jjn liepen tien mensen verwondingen op. emiddj 1 guWjpNNHet Deense ministerie van justitie heeft het groene licht 1111 egeven voor de uitlevering van de Amerikaanse neonazi Gary auck aan Duitsland. De Deense politie kon de internationaal n pzochte Lauck half maart arresteren. Bonn verzocht om uide- ering omdat de neonazi vaak in Duitsland actief is. Lauck is in utolon jgderiand bekend door het verspreiden van racistisch en antise- eP nitisch materiaal. ISt) garai neten akkeri E?UZALEM sra^l heeft gisteren een begin gemaakt met het vrij- t mee lten van Palestijnse gevangenen. Het is een gebaar van roede wil ter gelegenheid van het islamitische Eid al-Adha, het ifferfeest aan het slot van de bedevaart naar Mekka. Het Israëli- che hooggerechtshof gaf zijn fiat aan de vrijlating. Israël begint vrijlating 250 Palestijnen riiegtu et sala raad t 91 guldi hts tn jARiETTAHet aantal doden als gevolg van de zware stormen die 1 iet afgelopen weekeinde huishielden in de Amerikaanse staten 93 ine 'exas en Oklahoma is gisteren opgelopen tot 22. Ongeveer 100 nanag nensen raakten gewond door tornado's en stormen die gepaard jngen met hevige hagelbuien en overstromingen. Ier onif van nmidi vuilde eden p )oor noodweer in Texas 22 doden id Gevecht leger Peru en Lichtend Pad euen een tre^en tussen militairen en guerrillastrijders in het dienst ,erW0lK' 'n ^et oosten van Peru zijn 20 mensen gedood en 28 Iinderen gewond, heeft het Peruaanse ministerie van defensie jsteren gezegd. Het gevecht vond zondag plaats bij Aucayacu, >p 370 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Lima. Het jebied ligt in een regio waar veel coca verbouwd wordfen dat en bolwerk is van de guerrillabeweging Lichtend Pad. «jOnderzoek verkoop Griekse kinderen en opdracht gegeven tot een onderzoek naar beschuldigingen lat het gemeentelijk weeshuis illegaal honderden kinderen heeft •erkocht. De Griekse pers berichtte het afgelopen weekeinde dat iet weeshuis Agios Stylianos in Saloniki baby's, die eerst werden ipgegeven als overleden, verkocht aan kinderloze echtparen. De ncidenten zouden zich hebben voorgedaan tussen 1935 en 1975. Helikopter verongelukt, vier doden jj piesaEen ongeluk met een helikopter in de Duitse deelstaat 8 iaksen heeft aan alle vier inzittenden het leven gekost. De heli copter was gisteren opgestegen bij Hoyerswerda en stortte door mbekende oorzaak neer in een veld bij het dorp Kreinitz. Het oestel was eigendom van een particulier bedrijf in Dresden en vas door de overheid gehuurd om bosbranden op te sporen. dedapest hans gertsen GEE jë, H \espannen rust in Kroatië drrespondent e situatie in Bosnië en Kroatië lat lijft uiterst gespannen.' In Bos- beschoten Servische troe- en gisteren rond het middag- r de moslim-enclave Tuzla. deze door de VN gegaran- ;rde 'veilige zone' vielen vier oden en minstens zeven ge- onden. Zondag kwamen bij m mortierbeschieting van Sa- ;vo, eveneens een 'veilige zo- tien mensen om het leven, voor het eerst sinds ruim een ir hebben de Serviërs daar steren tanks ingezet. Kroatië bleef het gisteren j, maar van de beloofde te- igtrekking van het Kroatische ?er uit de door de VN beheer- e bufferzone tussen de strij- :nde partijen lijkt nog geen irake. Ondanks de nieuwe, ernstige lending van een door de VN jj garandeerd veilig gebied, lijkt militair antwoord op de irvische aanvallen uitgesloten. Ie VN voelt weinig voor om NAVO te vragen Servische ellingen te beschieten, zoals in et verleden enkele malen ge- eurde. Hen militair antwoord op de Afhaalde Servische beschietin- in van veilige zones dreigt vol- tns het hoofdkwartier van de U in Zagreb averechts te wer- in. De VN vreest in dat geval et alleen represailles tegen auwhelmen, maar ook een Akkoord in Italië over hervorming pensioenstelsel Regering en vakbonden in Italië zijn het gisteren na 20 uur vergaderen eens geworden over de hervorming van het staatspensioenstelsel. Een succes voor het zakenkabi net van premier Dini, die liet weten zijn mandaat in han den te zullen leggen van president Scalfaro zodra de her vorming door het parlement tot wet wordt verheven. laatste 10 jaar voor uittreding heeft verdiend, maar op basis van de afgedragen premies. Verder zullen de anciënniteits- pensioenen, die verantwoorde lijk zijn voor de grootste finan ciële gaten, gaan verdwijnen. Een en ander zal zeer geleide lijk gebeuren. De ancienniteits- pensioenen zullen in het jaar 2008 zijn verdwenen en pas in 2013 zal het nieuwe systeem het oude volledig hebben vervan gen. Deze lange overgangspe riode is scherp bekritiseerd door de werkgeversorganisatie Conf- industria, die gisteren dan ook niet haar handtekening onder het akkoord heeft gezet. Premier Dini pareerde de kri tiek van de werkgevers door te zeggen dat de hervorming de rome eelco van der linden correspondent Dini is geslaagd in een onderne ming die de verschillende kabinetten de afgelopen 20 jaar steeds voor zich uit hebben ge schoven. Iedereen was ervan overtuigd dat de combinatie van een uiterst genereus pen sioenstelsel en een snel vergrij zende bevolking zou leiden tot grote financiële problemen, maar er moest een sobere tech nocraat aan te pas komen om de knoop door te hakken. Kern van de hervorming is dat de pensioengerechtigde leeftijd wordt verhoogd en het pensioen niet meer berekend wordt op basis van het gemid delde salaris dat iemand de komende drie jaar al een bespa ring zal opleveren van een klei ne 15 miljard gulden. „De her vorming is structureel van aard en zal Italië een modern, even wichtig en zeker pensioenstelsel geven", aldus een opgetogen Dini. Hij onderstreepte dat het akkoord Italië in de ogen van het buitenland geloofwaardig zal maken. „De forse stijging van de lire ten opzichte van dol lar en D-mark zijn hier het be wijs van", aldus Dini. De premier kreeg bijval van de vakbondsleiders, die una niem spraken van een 'histo risch akkoord'. Vergeten leken de massale protesten die nog geen jaar geleden plaatsvonden tegen de hervormingsvoorstel len van de toenmalige minister Dini. „De premier heeft oog ge had voor de belangen van de staat, maar ook voor de sociale concensus", aldus Cofferati van de ex-communistische vakbond CGIL. Dini heeft met de hervorming van de pensioenen zijn beperk te programma ten uitvoer ge bracht en zei gisteren dan ook af te zullen treden als het parle ment de hervorming om zal hebben gezet in een wet. Ver wacht wordt dat dit voor het einde van de volgende maand zal geschieden. Wat er daarna zal gebeuren, is niet duidelijk, ook omdat de pas gehouden lo kale verkiezingen de nationale politiek grondig hebben ge-, schokt. De enorme winst van de cen trum-linkse coalities verontrust de rechtse 'Pool van de Vrij heid', die de noodzaak inziet van een nieuwe strategie. Voor al de ex-christen-democraten binnen de 'pool' pleiten voor een bescheidener rol voor Ber lusconi. De ex-premier blijft vervroegde verkiezingen eisen, maar het is geen geheim dat veel van zijn coalitiegenoten voor uitstel zijn en willen pro beren het rechtse blok aantrek kelijker te maken voor de kie zers. Vooralsnog heeft het er alle schijn van dat Italië in oktober naar de stembus gaat. Zowel in het linkse als het rechtse blok gaan echter stemmen op om in de resterende tijd een aantal op papier gebleven hervormingen door te voeren en initiatieven te nemen die de op 11 juni te hou den referenda overbodig ma ken. Een anti-trustwet en een kies stelsel met twee stemronden zijn de belangrijkste wensen van de centrum-linkse alliantie, die Dini graag zou zien in de rol van bemiddelaar. Dit scenario is echter voor Berlusconi onacceptabel. De mediamagnaat, die voelt dat de grond onder zijn voeten weg- brokkelt, zei gisteren 'zich op geladen te hebben en, klaar te zijn voor de aanval'. „Ik hoop dat de heren van links nu ook inzien dat parlementsverkiezin gen de enige remedie vormen voor onze zieke democratie", aldus een getergde Berlusconi. Vertrek van WHO-leider geëist genéve bob kroon correspondent Twaalf Afrikaanse landen eisen het aftreden van de Japanse di recteur-generaal van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO), dr. Hiroshi Nakajima. Ze zijn gebelgd over racistische opmer kingen die de Japanner zou hebben gemaakt over Afrikaan se medewerkers, „die wel goed praten, maai* geen rapporten kunnen lezen of documenten opstellen en zich bovendien niet aanpassen aan de cultuur van Genève". Nakajima spreekt van een „misverstand", maar weigert in te gaan op de eis van hel Afri kaanse blok om de bandopna me van de gewraakte uitlatin gen vrij te geven. De twaalf heb ben op de jaarvergadering van deze 180 leden tellende VN-or ganisatie een ontwerp-resolutie in omloop gebracht waarin zij het vertrek van Nakajima eisen. langdurige sluiting van het vliegveld van Sarajevo en het oplopen vari de toch al gespan nen situatie in Kroatië. Sinds het succesvolle offensief van het Kroatische leger tegen de Servische enclave West-Sla- vonië hebben zowel het Kroati sche leger als de Krajina-Ser- viërs aanzienlijke versterkingen naar de bestandslijnen in het oosten en zuiden gebracht. Een klein incident kan daar een nieuw, grootschalig treffen uit lokken, zo vreest de VN. Gistermorgen meldde VN-ge- zant Akashi dat het Kroatisché leger zich terug zou trekken uit door de VN beheerste bufferzo nes. De Kroatische legerleiding zou een 'herenakkoord' met de Krajina-Serviërs hebben geslo ten om een nieuwe confrontatie te voorkomen. Gisteravond meldde de VN echter dat er van een serieuze terugtocht van het Kroatische leger geen sprake was. Op sommige plaatsen trok het Kroatische leger weliswaar bescheiden aantallen soldaten terug, maar elders was sprake van het versterken van posities. Het 'herenakkoord' tussen de twee strijdende partijen lijkt kortom een'dode letter te blij ven. „Voor een herenakkoord heb je heren nodig en die zijn er in dit land niet veel, zo vrees ik", aldus het cynische com mentaar van een VN-zegsman in Zagreb. Overal in het Verenigd Koninkrijk werd 'VE-day' de dag van de victorie in Europa gevierd met straat feesten, vuurwerk en vreugdevuren. Een half miljoen mensen stroomde samen bij Buckingham Palace om koningin-moeder Elizabeth en haar dochter Elizabeth en Margaret onder leding van onder andere Vera Lynn toe te zingen. foto epa Mitterrand maakt indruk bij herdenking WOU in Berlijn De komende en de gaande man van Frankrijk, Jacques Chirac en Francois Mitterrand, hadden elkaar giste ren bij de plechtigheid in Parijs veel te vertellen. foto reuter philippe wojaer moskou-berlun-parus gpd De oefeningen waren niets voor niets geweest. Hand in hand, in uniform, in grijs pak met pet of gewoon in burger, maar wel met alle me dailles op de borst, marcheerden de Russische veteranen vanmorgen over het Rode Plein in Moskou. Vanaf het mausoleum van Lenin volgde presi dent Boris Jeltsin de parade. De naam Lenin was, waarschijnlijk om de buitenlandse gasten niet te bruskeren, afgedekt. Naast het mausole um stonden de meer dan 50 buitenlandse staats-en regeringsleiders, onder wie de Ameri kaanse president Clinton, de Franse president Mitterrand, de Duitse bondskanselier Kohl erj premier Kok. De bonte optocht van veteranen werd geopend door een oude maarschalk die de rode vlag droeg die in mei 1945 op de Reichstag in Berlijn was gehesen. Hamer en sikkel waren nauwelijks nog zichtbaar. Onder de klanken van vrolijke marsmuziek volgden daarna delegaties van alle President Jeltsin onthulde gisteren in Moskou een monument voor de door Stalin verguisde maar schalk Georgi Zjoekov, tijdens WO II de comman dant van het Rode Leger, foto vladimirmashatin Russische fronttroepen. Oude mannen en vrou wen met verweerde koppen, maar met een trot se blik in de ogen. Dit was de dag waarna ze zo lang hadden uitgekeken. Jeltsin, die een behoor lijk fitte indruk maakte, sprak de helden van het vaderland kort toe. „Laat de herinnering aan de oorlog er nu toe bijdragen dat we ons verenigen. Ik doe een beroep op het Russische volk en op de bevolking van andere landen te voorkomen dat het zaad van het fascisme weer kan ontkie men", zei Jeltsin, die verder de vroegere gealli eerden bedankte voor hun bijdrage aan de strijd tegen nazi-Duitsland. Een strijd, waarbij meer dan 27 miljoen Russische soldaten en burgers sneuvelden. Moskou viert vandaag het grote herdenkings feest van het einde van de Tweede-Wereldoor log. De hele stad hangt vol vlaggen, waaronder opvallend veel rode uit de tijd van het commu nisme. Vooral de veteranen doet het goed dat de oude communistische vlag present is. „Onder die vlag hebben wij gevochten en onder die vlag willen wij nu dit jubileum herdenken. Niet onder dat nieuwe Russische ding", zei een van hen. Dat de rode vlaggen wapperen, is het gevolg van een besluit van het parlement. De Franse president Mitterrand speelde gisteren een belangrijke rol bij de herdenkingen in Parijs en Berlijn. De scheidende president nam in de Duitse hoofdstad, bij zijn voorlaatste grote openbare optreden, dee gelegenheid te baat om zijn toehoorders nog eenmaal te onthalen op zijn specialisme, het met persoonlijke ervarin gen en onnavolgbare politieke finesse gekruide Het was waarschijnlijk niet eens zozeer de in houd van zijn rede waarmee hij zijn gehoor in zijn ban had gehouden. Het was de presentatie, de uitstraling van een groot acteur, van wie ie dereen beseft dat hij op zijn afscheidstoernee is, die hen van zijn eerste tot zijn laatste woord fas cineerde. De broze president vertelde hoe hij als krijgsge vangen soldaat in Duitse gevangenschap aan wanhoop ten prooi was. „Ik dacht dat alles ver loren was. AJles was donker. Hoe kon men ho pen, daar midden in Duitsland, te midden van een verschrikkelijke ideologie, die 1000 jaar zou duren. Maar ik kreeg weer weer hoop toen ik de Duitsers leerde kennen. Het waren soldaten die me moesten bewaken, maar ook mensen, gewo ne mensen die soms een bevel negeerden". Inspelend op de in Duitsland woedende discus sie over de vraag of 8 mei een bevrijding of ne derlaag was, zei de grootmeester vafi de geraffi neerde formulering: „Nederlaag, of overwin ning? Het was nederlaag én overwinning. De ne derlaag van de onderdrukking en de overwin ning van de vrijheid. En vooral, Europa heeft zich zelf overwonnen". Eerder op de dag had Mitterrand met zo'n tach tig buitenlandse gasten, waaronder kroonprins Willem-Alexander, bij de Are de Triomphe in het hart van Parijs de 50ste verjaardag van de over winning op Hitier gevierd. Na de kranslegging bij het Graf van de Onbekende Soldaat volgde een kort militair défilé. Op de tribune naast het echtpaar Mitterrand nam ook Jacques Chirac plaats, de zondag tot nieuwe president van Frankrijk gekozen burgemeester van Parijs. 8 «hington hans de bruun jj ^respondent scharen. Het is nog onzeker of China voor zal stemmen of zich zal onthouden. Maar elf landen, onder aanvoering van Indonesië, hebben al te kennen gegeven een verlen ging met niet meer dan 25 jaar te willen. Op die manier willen zij druk uitoefenen op de kernwapenlanden de VS, Rusland, Chi na, Frankrijk en Engeland om meer werk te maken van nucleaire ontwapening. Bovendien vinden zij en daarin wor den zij gesteund door een groot deel van de ruim zestig landen die nog niet hebben be slist dat verlenging moet worden gekop peld aan de bereidheid van de kernmach ten om hun nucleaire kennis voor vreedza me toepassingen meer te delen met landen die op dat terrein een grote achterstand hebben. De VS hopen dat deze landen, na dat het Indonesische voorstel is wegge stemd, alsnog voor verlenging voor onbe paalde tijd zullen kiezen. Vooral Iran, dat zich bij het Indonesische voorstel heeft aangesloten, dringt aan op een overeenkomst over het delen van nu cleaire kennis. Dat is pikant, omdat de VS Iran er juist van beschuldigen die kennis te willen gebruiken voor het vervaardigen van kernwapens. Washington oefent momen teel grote druk uit op Rusland en China om niet over te gaan tot de voorgenomen leve ring van kerncentrales en andere nucleaire technologie aan Iran. Het zijn vooral de niet-gebonden landen die zich verzetten tegen een onvoorwaarde lijke verlenging voor onbepaalde tijd. Zij vinden dat de vijf kernmachten onvoldoen de ernst maken met verdere ontwapening, zoals die in 1970 was beloofd. Daarom heeft Zuid-Afrika een voorstel ingediend om pe riodiek de ontwapeningsinspanningen van de vijf te toetsen. Over de tekst van dat voorstel is echter nog steeds geen akkoord. Het zal van de on derhandelingen daarover afhangen of de meeste van de niet-gebonden landen uit eindelijk toch achter een onbegrensde ver lenging zullen gaan staan. Sommige landen willen zelfs een tijdschema voor totale nu cleaire ontwapening in een slottekst opne men, iets waartegen vooral de VS zich ver zetten. Ook moet gestemd worden over een totaal verbod op kernproeven, waar de VS juist weer wel voor zijn. Arabische Liga vraagt bijeenkomst V-raad over Oost-Jeruzalem jeruzalem ad bloemendaal correspondent Marokko en de Verenigde Ara bische Emiraten hebben de VN-Veiligheidsraad gisteren gevraagd in spoedzitting bijeen te komen naar aanleiding van Israels besluit om grond van Arabieren in Oost-Jeruzalem te onteigenen. Het afgelopen weekeinde had de Arabische Liga zich al voorgenomen de Veiligheidsraad te vragen zich uit te spreken. De kwestie dreigt het vredesproces in het Midden-Oosten in gevaar te brengen. Volgens Westerse di plomaten zou de zitting moge lijk al donderdag plaatsvinden. Israël en de VS menen dat de kwestie-Jeruzalem een zaak is die enkel Israël en de PLO aan gaat. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) besprak het probleem gisteren in Cairo met president Mubarak, zonder veel resultaat. Een ontmoeting tussen Peres en zijn Egyptische collega Amr Moussa liep zon dag uit op een heftige confron tatie. Moussa zei naderhand dat hij het 'totaal oneens' was met de plannen voor onteigening. Peres zei dat de onteigening moet doorgaan 'ook om huizen te bouwen voor Arabieren. Wij kunnen het leven niet bevrie zen. Het is geen politieke ont wikkeling, maar een demografi sche'. PLO-voorzitter Arafat heeft de Arabische landen gevraagd Is raël te straffen door het multila terale vredesoverleg stop te zet ten. Vooraanstaande Palestijnen in de Gazastrook vinden dat de PLO niet langer met Israël moet onderhandelen. Maar de Israëli sche regering is niet onder de indruk en ze heeft daar goede redenen voor. De onteigening van 53 hectare land in het oos telijk deel van Jeruzalem is niet meer dan een kleine stap in een proces dat in 1967 begon. De Palestijnen hebben steeds ge protesteerd. de rest van de we reld heeft de vinger opgestoken, maar daar bleef het bij Inmiddels heeft Israël al lang bereikt wat het wilde: een situa tie die geen ruimte meer laat voor een fysieke tweedeling. In die wetenschap heeft Israël in de loop van het vredesproces met een gerust hart kunnen in stemmen met onderhandelin gen over de status van de stad. De toekomst van Jeruzalem is geheel in handen van degenen die er daadwerkelijk de macht uitoefenen, en sinds 1967 zijn dat de Israëli's. Ze bezetten en annexeerden het oostelijke Ara bische stadsdeel en brachten daarnaast een flink stuk van de Westelijke Jordaanoever binnen de stadsgrenzen. Daarna begon de bouw van een lappendeken aan joodse woonwijken, rondom en tussen Arabische dorpen en wijken. Op iets grote re afstand verrezen op de Wes telijke Jordaanoever nederzet tingen, als buffers naar het noorden, zuiden en oosten. De verschillende regeringen en gemeentebesturen van Jeru zalem hebben nooit een geheim gemaakt van hun plannen met de stad. In de akkoorden met de PLO staat alleen dat onderhan delingen over de status van Je ruzalem in de laatste fase van het proces zullen beginnen. Arafat heeft zich erbij moeten neerleggen dat nergens is ver meld dat Israël in Oost-Jeruza lem de status-quo moet hand haven.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7