Eurofraude blijft simpel, ook in Nederland Binnenland tii ia ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti lees dat zwaar gesubsidieerd naar Canada wordt uitgevoerd maar in de VS belandt; een Spaans spoorlijntje dat met >el steun uit Brussel wordt opgelapt hoewel binnenkort op precies dezelfde plaats een hogesnelheidslijn zal worden Twee voorbeelden, die illustreren hoe slordig de Europese Unie met geld omgaat. Het verhaal gaat dat iral in landen als Griekenland en Italië enorm wordt geknoeid, maar volgens oud-staatssecretaris Piet Dankert is ederland maar een middenmotertje bij de bestrijding van Europese fraude. Ingewikkelde regels, loopgravenoorlo- ■nover bevoegdheden, zorg om het eigen bedrijfsleven en koudwatervrees voor internationale samenwerking be moeilijken de strijd. USSEL-ROTTERPAM PETER DE VRIES «RESPONDENT Europese topambtenaar windt zich op. bericht dat de WD in de Tweede Ka- jrde hogere Nederlandse contributie aan ussel pas wil goedkeuren als eerst de Eu- iaude eens wordt aangepakt, valt duide- verkeerd. „Het is een ronduit schande- Jesituatie. Ministers en parlementariërs "k(ï Ien absoluut niet hoe het in de praktijk egaat. Er wordt op gezette tijden stevig op jionderwerp 'fraude' getamboereerd, p aar iedereen vergeet dat tachtig procent J-j n de Europese begroting via de nationale lofdsteden wordt verdeeld en dat die dus rv/\ irantwoordelijk zijn voor de controle. Wie aatover EU-fraude moet niet in Brussel n, maar in Den Haag, Bonn, Rome of Ma- 10 uiA" ie dat advies volgt en aan Nederlandse inisteries de vraag voorlegt wat ons land iet om Eurofraude tegen te gaan, wordt hter niet veel wijzer. „Goeie vraag, ik zou et weten wat het antwoord is", klinkt het Financiën. „De indruk bestaat dat er wel over gepraat wordt", mijmert Justitie: g Vi Veet u, ik stuur u wat nota's toe". Het tsrei indigst is het ministerie van Landbouw: rava >5 isi 1M4 geheim onei n ^u'ts criminoloog die onderzoek deed H ar een Europese slachtpremie voor melk- Hui den, concludeerde dat in tien procent emii i de gevallen ten onrechte subsidie was doru gekeerd. Dat was niet vreemd: de abat- wo rsdie de beesten doodden moesten zelf subsidieregeling controleren. Zoiets is de op het spek binden. De regeling is ver- lerd, maar gebleven is de vuistregel dat met de rest van de 170 miljard gulden iendjrjaar bedragende) EU-begroting in één de tien gevallen wordt gefraudeerd, dat zo? Cijfers wijzen uit dat vorig jaar in )roc twaalf lidstaten 4.264 fraudegevallen met werden opgespoord: drie keer zo el is in 1991. Daarmee was ruim twee ljard gulden 1,2 procent van de begro- g) gemoeid. De gestage stijging stijft de iptici in de overtuiging dat wie zoekt, ook H zal vinden. Maar hoe omvangrijk de tofraude is, weet niemand, is ook moeilijk vast te stellen. Er bestaat schil tussen harde fraude, gesjoemel en rdig beheer. Maar in Brussel is men^ iverig voor dit soort exercities. De Com- sie, het dagelijks bestuur van de EU, 1de er lange tijd niets voor het prachtige EU-topman Santer. foto hans van weel Europese project zo te laten bekladden. De EU-Rekenkamer, die toe moet zien op een sluitende administratie, oogstte met haar vele klachten en aanmerkingen de afgelo pen jaren bij de Commissie vooral ergernis. „De relatie is ronduit slecht", zegt een nauw betrokkene. kentering Sinds enige tijd valt er in Brussel een kente ring waar te nemen. Bij zijn vertrek eind 1994 schreef Eurocommissaris Schmidhu- ber in een vertrouwelijk memo dat admini stratieve procedures te vaak rammelen. De nieuwe Commissie, die onder de Luxem burger Santer in januari aantrad, is vast van plan er werk van te maken. De reputatie dat Europa geld over de balk smijt, heeft „het vertrouwen van de burgers en de geloofwaardigheid aangetast", zo heeft 'fraude-commissaris' Anita Gradin onderkend. Tegen gesjoemel door de 15.000 Commissie-ambtenaren wordt har der opgetreden. De recente arrestatie van drie leden van de dienst toerisme geldt als een doorbraak. En in alle stilte blijkt sinds kort een speciale eenheid van de anti-frau dedienst Uclaf het personeel in de gaten te houden. De interne speurders mogen enkel aan voorzitter Santer rapporteren over de corruptie die ze vinden. Wat er op het Brusselse hoofdkantoor van de EU gebeurt, is echter 'klein bier' vergele ken bij de fraude die plaatsvindt in havens, op het platteland of bouwwerven van de Unie. Want van de 170 miljard gulden die Europa jaarlijks uitgeeft, gaat het grootste deel op aan landbouw (80 miljard) of aan het opkrikken van achtergebleven gebieden (70 miljard) in met name de Zuidelijke lan den, vaak spottend de Club Méditerranée genoemd. Zowel bij het landbouwbeleid als bij de zo genaamde 'structuurfondsen', zijn de natio nale regeringen verantwoordelijk voor de controle. Het is een constructie die garant staat voor wantrouwen, afgunst en laksheid. „Zolang Athene de Grieken controleert, ver trouwen de anderen het niet", verwoordt een ambtenaar de heersende opinie. Waar tachtig procent van de EU-begroting via de hoofdsteden wordt uitgegeven, speuren lid staten slechts tweederde van de fraudege vallen op. De regeringen voelen er niets voor macht met Brussel te delen. Van een Europees ge organiseerde controle willen ze niet weten. Het idee. alleen al dat Brussel algemene mi nimumstraffen voor EU-fraude zou afkon digen, bezorgt de ministers van Justitie (in clusief Nederland) koude rillingen. En het voorstel om knoeiende ondernemingen op een 'zwarte lijst' te plaatsen, stuit bij de na tionale verdedigers van 'hun' bedrijfsleven (waaronder Economische Zaken) op stug verzet. Zo ontbeert de Commissie een volwaardige eigen fraudedienst. Er is een uiterst kleine schare inspecteurs, die enkel op papier de bevoegdheid heeft overal in de lidstaten té controleren. In de praktijk zijn ze niet wel kom en zijn ze met handen en voeten ge bonden aan nationale opsporingsdiensten als de douane. middenmotor Zijn 'wij' in Nederland een haar beter dan de rest? „Welnee", zegt voormalig staatsse cretaris Europese Zaken en huidig Europar lementariër Piet Dankert. „Nederland is een middenmotor. We vinden onszelf erg keurig en melden dus erg weinig fraudegevallen. Maar in vergelijking met andere landen, denk ik dat Engeland en Duitsland het bes te scoren met de fraudebestrijding." Ook Nederland heeft de neiging de splinter in het oog van de anderen te zien maar de balk in het eigen te negeren. Dankert: „De steun aan Friesland wordt door die provin cie zelf gecontroleerd. De controle op de landbouwsubsidies is grotendeels in han Zelfs Flevoland heeft de twijfelachtige eer tot de 'achterstandsgebieden' binnen de Europese Unie te behoren. den van de produktschappen, dus het agra risch bedrijfsleven zelf. Persoonlijk vind ik dat geen gelukkige constructie. Bij het cen traal bestuur van de arbeidsbureaus is ie mand speciaal, op kosten van het sociaal fonds, ingehuurd om na te gaan hoe er geld uit dat zelfde sociaal fonds losgepeuterd kan worden. 'Brussel' heeft daar allemaal weinig over te vertellen. Sterker nog: de Commissie mag bij de controle op de uitga ven uit het sociaal fonds niet eens bewijs stukken opvragen". Diep in hun hart vinden de Noordelijken in Europa de 70 miljard gulden die jaarlijks uitgegeven wordt aan projecten in arme plattelandsgebieden en vervallen industrië le regio's, weggegooid geld. „Tachtig pro cent is onrendabel", concludeerde het Duitse Rekenkamerlid Friedmann laatst. Bij de 'ClubMed' liggen ze niet wakker van die kritiek. Sinds Nederland met veel verbaal geweld ook Flevoland tot achterstandsge bied promoveerde, eet iedereen mee uit de ruif. Bovendien hebben de Zuidelijke lidsta ten het geld hard nodig, willen ze hun zwakkere economie zover opkrikken dat de Europese eenheidsmarkt ooit werkelijkheid wordt. Dat er wordt gerommeld met de structuur fondsen, staat als een paal boven water. De jaarverslagen van de Europese Rekenkamer staan bol van de voorbeelden van nutteloze bouwsels, zwart werk, onjuiste aanbeste dingen en wat dies meer zei. De klaagzang verdwijnt telkens in het archief. Een diplomaat: „Er gebeurt erg weinig mee. We zijn nu zo ver dat de Commissie gaat rapporteren wat ze eigenlijk heeft gedaan met de klachten van de Rekenkamer van het jaar daarvoor. Maar de kern van de zaak is dat in Brussel een non-interventiebegin sel heerst: bemoei je niet met onze zaakjes, dan bemoeien wij ons niet met jou. Elke keer als iemand tegen de 'Club Méditerra née' zegt: 'jullie maken tvel een geweldige rotzooi van die structuurfondsen', dan ant woorden zij: 'kijk eens naar je eigen land bouwsector, hoe die bijvoorbeeld de super heffing op te veel geproduceerde melk ont duikt'." bevroren kip „Is dit een kippepoot of een kwart kip?" lacht Henk Huisman. De baas van het dou ane-informatiecentrum in Vlaardingen krijgt elke dag te maken met de Europese regeltjes, wanneer de douane de vrachtpa pieren controleert van containers in de Rot terdamse haven. Daar worden miljoenen tonnen landbouwprodukten verscheept, vaak met subsidie of juist een heffing van de Europese Unie. Op die manier worden onze producenten beschermd tegen con currenten elders in de wereld, of helpt Brus sel ze een handje hun produkten elders te slijten. Het is een razend ingewikkeld systeem ge worden. Enkele jaren geleden heeft Brussel wel eens geprobeerd de landbouwwetten te versoepelen. Tevergeefs. Toen puntje bij paaltje kwam, bleken de regeringen aan de details gehecht, omdat ze hun boeren, agro-industrie en exporteurs niet tegen de haren in wilden strijken. De commerciële belangen legden meer gewicht in de schaal dan de fraudebestrijding. Zodoende geldt voor gekoeld vlees een ander tarief dan voor bevroren; vlees met bestemming Ca nada krijgt meer subsidie dan bestemming Amerika. Een handige jongen vult op de pa pieren Canada in, transporteert het vlees naar de VS, en strijkt de winst op. Huismans ervaringen met de EU laten zich kort samenvatten: „Je hebt regelrechte cri minele fraude, en je hebt bedrijven die op hel scherpst van de snede balanceren door slim gebruik te maken van onduidelijkhe den in de wetgeving. De EU-regels nodigen gewoon uit tot problemen, vooral in de sec toren vlees, zuivel en graan." luiten dat nu precies sectoren zijn die in het Nederlandse export pakket sterk zijn vertegenwoordigd. misdaad Officier van Justitie mr. C. de Beaufort vajt Huisman bij: „Eurofraude is relatief een voudig. Je knoeit met documenten, stopt een vals certificaat bij de lading, en klaar is Kees. Omdat het vaak om grensoverschrij dende misdaad gaat, is de bestrijding moei lijk." EU-fraude kwam vroeger hoofdzakelijk voor bij bonafide bedrijfjes die een beetje rommelden, zegt De Beaufort. „Maar er duiken nu ook voorbeelden op van penetra tie door de georganiseerde misdaad. Zo zijn we sinds enige tijd bezig met een miljoe nenfraude met de heffingen op melkpoe der. Dat zijn geen gewone bedrijven meer, dat is een gespecialiseerd fraude-circuit." Staat Justitie dan machteloos? „Natuurlijk niet", zegt De Beaufort. „Door fysieke con trole van de vracht, administratieve contro le bij exporteurs en door samenwerking met opsporingsdiensten in andere landen kun je veel onregelmatigheden op het spoor komen. Daarnaast weet je uit ervaring wel ke sectoren, goederen en bedrijven gevoelig zijn voor fraude." Huisman zweert bij dergelijke 'risico-analy ses'. „Brussel schrijft voor dat jaarlijks vijf procent van de vracht aan een fysieke con trole onderworpen moet worden, maar ik betwijfel het nut daarvan", zegt hij. Studie van bedrijfstakken, goederenstromen, trends in importen en exporten levert de douane meer informatie op: verdachte ver anderingen worden veel eerder gesigna leerd. Daarnaast gaat de douane dit jaar van start met controles op de boekhouding van exporterende bedrijven en zullen vier keer per jaar speciaal geselecteerde secto ren extra onder de loupe worden genomen. controle Ook De Beaufort is als landelijk coördine rend Officier van Justitie nog niet echt te vreden. Op dit moment lopen er volgens Justitie zo'n 100 'EU-zaken', en dat aantal vertoont een stijgende lijn. Toch heeft hij „nog wel wat wensen. Het kost enige tijd en moeite voor we alle parketten op één lijn hebben over wat we bijvoorbeeld moeten verstaan onder fraude met superheffing. En de internationale samenwerking zou ge smeerder kunnen verlopen. Dat gaat nu nog erg formeel en op ad-hoc-basis. Brussel bepaalt de regels, maar wij jongens van de werkvloer hebben vervolgens zelf onze internationale contacten ontwikkeld", zegt douane-man Huisman. „We waar schuwen elkaar als er een vracht aan komt waarvan we denken: 'gaat die wel naar de plaats die op de vrachtpapieren staat'? Dat is niet van bovenaf gekomen." Want politici hebben wel de mond vol over de schandvlek van de Eurofraude, veel ver der dan dat komen ze ook niet. Vraag aan Riet Dankert: hoe vaak heeft hij in zijn tijd als staatssecretaris met andere Nederlandse bewindslieden politiek overleg gevoerd over Eurofraude? I let antwoord is ontwijkend: „Ik coördineerde de Nederlandse inbreng naar Brussel, niet het werk van de verschil lende departementen zelf'. Maar deson danks: hoe vaak prijkte het onderwerp de afgelopen vier jaar op zijn politieke agenda? Dankert: „Ik heb samen met Justitie een nötaatje geschreven. Maar voor de rest: nooit over gepraat, en ik geloof ook niet dat dat voor mijn tijd ooit gebeurde." Sappige koeien in een al even sappige wei. Bij de export van vlees valt in de EU vrij eenvoudig tussen de regels door te laveren. foto hans van weel

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5