Leidsch Dagblad Bij Defensie toch minder banen weg Het extraatje ran Liga Blédina. asino maakt kans op Federation Cup Opmiming bij Bakker 5TW op sportkaartjes ;aat naar zes procent Happening op Arnhemse brug Einde lijndienst Umuiden-Engeland Schaap zorgt voor paniek GOED NIEUWS Agressieve soldaat bijt eend kop af 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40769 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 l. [zilk In een razend tempo Vdt in De Zilk gewerkt aan het ruimen van de ravage die 3 erbleef na de miljoenenbrand tuinpostorderbedrijf Bakker llegom BV, in de nacht van 13 14 april. Vorige week maan- is met het werk begonnen, i 5,16 oo id volgende week moet de is zijn geklaard. Inmiddels irdt ook gewerkt aan de voor- Spui 27. nnispark in Noordwijk 'belangrijkste kandidaat' dag. 16 RPWUK ROB VAN DER ZANDEN duel (bij bereidingen voor de herbouw. Op de grond aan de Beeklaan komt een groot magazijn. Het hoofdkantoor van Bakker BV, dat ook in De Zilk was gevestigd, verhuist definitief naar het be drijventerrein Meer en Duin in Lisse. Daar wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de nieuwbouw van het Bakkerpand dat ruim een jaar geleden af brandde. De oorzaak van de brand in De Zilk is nog altijd niet bekend. De politie is nog bezig met een buurtonderzoek en het horen van getuigen. Omdat geen technische oorzaak is aange toond, wordt er ernstig rekening mee gehouden dat er sprake is van brandstichting. foto dick hocewoninc tennispark Casino in 15 160 rdwijk wordt waarschijnlijk 'ocatie voor de Federation -wedstrijd van het Neder- ig Ise vrouwentennisteam te- Oostenrijk. olgens Casino-eigenaar Ab der Wiel zijn de onderhan- ngen in een vergevorderd lium en 'ziet het er goed uit', woordvoerder van de ten- jond noemt Casino de 'be- kandidaat' voor de ï'iYé, i ^wedstrijd. De Federation is de vrouwelijke uitgave de Davis Cup. ilveren Kruis in Noordwijk is da8 18 Is kort de hoofdsponsor van CNLTB en Casino is de enige dag 17 LTB-baan in de kustplaats, werd de link gelegd. Van der „Deze week valt de beslis- het gaat echter duidelijk pedekant op." i 152 geplande datum voor het gaat Nederland ldgroep van de beste acht landen) is zaterdag 22 en zondag 23 juli, maar de bond wil graag een weekeinde eerder spelen omdat de inter land anders samenvalt met het finaleweekeinde van het prof- toernooi in Scheveningen. De aanvraag voor een verschuiving naar 15 en 16 juli moet nog door de Internationale Tennis Federatie (ITF) worden goedge keurd. Nederland won een maarfd geleden de uitwedstrijd tegen Zweden en kan nu de sprong naar de top maken. De ver wachting is dat Brenda Schultz, die in Zweden vanwege een blessure niet speelde, ook zal aantreden. Op zaterdag worden twee enkelpartijen gespeeld, op zondag opnieuw twee singles en een dybbel. Het is de bedoeling dat bij Casino een centre-court wordt <een automatische prijsverlaging BTW op sportkaartjes gaat laag. Vanaf 1996 hoeft er 15'aar zes procent belasting rer te worden betaald in aats van 17,5 procent. Ook ijgen sportkantines een iets Jgere BTW-vrijstelling. ~W De staatssecretarissen Ver- t y leend van financiën en ïpstra van VWS hebben dat lorgesteld aan de minister ial!, die daar volgende week n besluit over neemt. De lagere BTW betekent niet itomatisch dat kaartjes yoor fêtbalwedstrijden en andere j lortevenementen goedkoper "den. Door de BTW-verla- ging komt er zo'n twintig mil joen gulden- extra vrij voor de sport. Terpstra overlegt nog met de clubs hoe dat geld zal worden besteed. Er wordt on der meer gedacht aan een ex tra impuls voor de gehandi' captensport. Ook in de culturele sector komt extra geld vrij, door een verlaging van de BTW op en treekaartjes voor bioscoop, theater en musea. De 26 mil joen die daardoor ter beschik king komt, is bedoeld om be zuinigingen op te vangen. Het is niet de bedoeling om be zoek aan bioscoop of theater goedkoper te maken. ieke tsjoek daar komt een hapje., het itje van Uga bestaat niet alleen uit tel aantrekkelijke prijsaanbieding, irook uit een vrolijk lepel-tje H«mee voeren en smlk- n nog leuker wordt In n van een stoomboot ai treintje. Deze week bl P Blédina, kruidendrank of 'sap,4-pak A /IQ o liter AWHMJ fe lepeltje 'n 4-pak. Liga fruit diverse smaken, potje "I A Q 130 gram Ja'i.'+J Gratis lepeltje bij 3 potjes. zant o,° ize week alleen bij Albert Heijn. Uil AWBZ-fraude 3 Nuts Verzekeringen prees vooral zichzelf in de markt, zo blijkt uit ac countantsonderzoek. Succes Dini 5 Het zakenkabinet van de Italiaanse premier Dim scoort met het ak koord over de staatspen- Synode sl Aan de synode van I 2 de Gereformeerde Kerken in Nederland is de komende jaren de naam van 'Haren' verbonden. Schoolverlaters A C Bijna een kwart van I 3 alle schoolverlaters raakt werkloos, zo blijkt uit de Schoolverlatersbrief 1995, Drugsschip voor kust Katwijk aangehouden katwuk» frans v Voor de kust van Katwijk is van nacht het Noorse schip Narwhal met ruim 3.000 kilo hasjies on derschept. Vier Nederlanders zijn aangehouden. Het schip is in IJmuiden aan de ketting ge- legd. Op basis van onderzoek werd vannacht om twee uur de geza menlijke actie van douane, Kustwacht en het Korps Lande lijke Politiediensten (waaronder de waterpolitie valt) uitgevoerd. Een schip van de Kustwacht bracht de smokkelboot op ter hoogte van Katwijk, waar het schip binnen de territoriale wa teren voer. Het voormalige offshorebevoorradingsschip Narhwal voer onder Noorse vlag en was met de drie ton drugs op weg naar een Nederlandse ha.- ven. De vier bemanningsleden waren overigens Nederlanders en zijn bij de actie aangehou den. De boot en de verdachten zijn naar IJmuiden overge bracht. Hangende het onder zoek wil de waterpolitie in IJmuiden geen nadere medede lingen doen. Ginelich Meijling: 3.300 banen in plaats van 4.000 Bij Defensie verdwijnen vanwege nieuwe bezuinigingen 3.300 banen, 700 minder dan eerder is aangekondigd. Gedwongen ontslagen zijn niet uit te sluiten, maar zullen 'tot een minimum worden beperkt'. Door doelmatiger te gaan werken kan de krijgsmacht in het jaar 2.000 zo'n 450 miljoen gulden besparen, heeft staatssecretaris Gme- lich Meijling de Kamer gisteren geschreven. De voorstellen zijn een uitwer king van de in het regeerak koord afgesproken bezuinigin gen. De banen verdwijnen voor al door te besparen op onder houd en logistiek (1.100 func ties), onderwijs (430 functies), geestelijke verzorging (143) en het sluiten van de militaire ge vangenis Nieuwersluis (130 ba nen). Bij het ministerie en de zogeheten 'Haagse staven' (be leidsfuncties van vooral hoge officieren) moeten daarnaast 450 arbeidsplaatsen vervallen. Concrete voorstellen zijn hier voor nog niet gemaakt, hetgeen gisteren direct tot boze reacties van de bonden leidde. De 3.300 banen die nog moeten verdwij nen, komen bovenop de al in de Prioriteitenota vastgestelde 4.000 waarbij wèl gedwongen ontslagen vallen. De 'doelmatigheidswinst' moet vooral gevonden worden gebouwd waar minimaal 2000 mensen kunnen zitten. Er zal een hard-court vloer worden aangelegd. Het is alweer zes jaar geleden dat er in Noordwijk internatio naal toptennis te zien was. Ja ren geleden streken profs en aankomende profs neer in de kustplaats voor het jaarlijkse badgastentoernooi. Noordwijk was onderdeel van het Satellite- circuit en grootheden als Rod Laver en Ken Rosewall speelden er. Later verloor het evenement zijn officiële karakter en bloed de het langzaam dood. Spelers als Alberto Mancini, Magnus Gustafsson en Karei Novacek waren in '88 de laatste profs die in Noordwijk tennisten en zou den een jaar later internationaal doorbreken. Van der Wiel: „Casino kan met de Federation Cup weer terug op de kaart ko men. Dat zou fantastisch zijh." Scherpe keuring video's op komst den haag gpd Zowel binnen de huidige rege ring als de volksvertegenwoor diging is het besef doorgedron gen dat het experiment met zelfregulering in de videobran che absoluut niet als geslaagd kan worden bestempeld. Er is vooral grote ontsteltenis over de bij middelbare scholieren popu laire Faces of Death-video's. Deze films tonen aaneenge schakelde beelden van echte moorden, executies en andere weerzinwekkende. gebeurtenis- De kans dat de Nederlandse Filmkeuring rigoureus zal wor den opgedoekt, is daarom vrij wel tot nul gereduceerd. Dat be tekent dat er een einde lijkt te komen aan de zelfregulering in de videobranche'. De Filmkeu ring voert al een half jaar inten sief overleg met de ministeries van justitie en VWS, en er is overeenstemming ontstaan dat „het water over de rand is gelo pen", aldus voorzitter Cor Crans. Campagne tegen kinderarbeid verflauwt NEW DEHLI Rtr-ANP Binnen de Wereldhandelsorga nisatie (WTO) is steeds minder te vinden voor een voor stel om ontwikkelingslanden die kinderarbeid toelaten aller lei handelsvoordelen te ontzeg gen. Volgens de Indiase minis ter Chidambaram van handel beseffen landen zoals Australië, Canada, Zuid-Afrika en sommi ge andere landen dat de WTO niet het geëigende forum is voor een debat over kinderar beid. Volgens schattingen wer ken in India zo'n twintig mil joen kinderen, in Pakistan zes miljoen. arnhem. Honderden figuranten, tientallen tanks, vliegtuigen, helikopters, parachutisten en een kapitaal vuurwerk tot slot. De Rijn en de John Frostbrug stonden gisteravond centraal tijdens World Liberty Concert in Arnhem. Het moest ook allemaal imponeren. Het grootste podium ooit in Europa gebouwd, een televisie-uitzending in tientallen landen. Met 85.000 bezoekers was het festivalterrein meer dan vol. Het publiek danste, deed de wave als het zo uitkwam en zong massaal refreinen mee met onder anderen Cyndi Lauper, UB40, Wet Wet Wet en René Froger. 'Het vi breerde', zoals popster Alan Parson het na afloop uitdrukte. Pagina 16: Hoofdrol voor Arnhemse brug in fraai spektakel. foto ci HET WOORD IS AAN Bertus Aafjes e tijdwinst is kijken n door meer samenwerking tus sen de krijgsmachtdelen. Zo moeten de verschillende orga nisaties op het gebied van ver keer en vervoer, automatisering en werving, keuring en selectie opgaan in gezamenlijke dien sten. De werkplaatsen voor on derhoud van voertuigen en de centra voor aankoop en beheer van munitie worden samenge voegd. Ook moeten bepaalde onderdelen kosten in rekening gaan brengen bij andere krijgs machtdelen. Daarnaast worden de oplei dingen korter (ongeveer 20 pro cent) en moeten tijdelijke con tracten voor de landmacht ver lengd worden (van 2,5 jaar naar vier jaar). Delen van de Defen sie Leergangen worden opge doekt. De muziekkorpsen leve ren 33 muzikanten in. VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Economie/Beurs- Familieberichten Programma's Randstad Religie - Sport HET WEER Weersverwachting Enkele buien Wisselend bewolkt en een enkele bui Minimumtemperatuur om streeks 5, middagtemperatuur on geveer 12 graden. Noordwesten wind, zwak tot matig, rond kracht Dollar en pond drukken winst van Unilever rotterdam gpd Voor het eerst in vele jaren is bij Unilever de kwartaalwinst ge daald. Het concern schrijft het toe aan de negatieve invloed van de valuta-koersen. In het eerste kwartaal van dit jaar kwam de nettowinst uit op 783 miljoen gulden, een daling met zeven procent ten opzichte van de 845 miljoen gulden in de maanden januari, februari en maart van 1994. Dl- winst per aandeel daalde van 3,02 tot 2,79 gulden. Vooral de waardedalingen van de Amerikaanse dollar en het Britse pond sterling waren er oorzaak van dat bij omreke ning in harde guldens het kwar taalresultaat bij Unilever een stuk lager uitkwam. Als de wis selkoersen constant waren ge bleven, dan was de kwartaal winst vrijwel gelijk gebleven. Uitgedrukt in Britse ponden zou het resultaat in het eerste kwar taal met twee procent zijn ge stegen en in dollars zelfs met acht procent. De omzetcijfers (in guldens) zien er veel beter uit. In het eer ste kwartaal steeg die met zeven procent tot 19,8 miljard gulden. De bedrijfswinst steeg eveneens met zeven procent tot 1.415 miljoen gulden en de winst voor belastingen met drie procent tot 1.292 miljoen gulden. De bedrijfswinst in Europa daalde met negentien procent tot 666 miljoen gulden. umuiden pieter v De Engelse rederij Mannin Line heeft de vrachtlijndienst IJmui- den-Great Yarmouth stopgezet. De Raad van Commissarissen van het moederbedrijf Isle of Man Steam Packett Company zag geen brood meer in de ver binding. Het vrachtschip Belard voer gisteren niet meer uit. De lijndienst tussen Engeland en IJmuiden heeft ruim anderhalf jaar bestaan. In IJmuiden raken acht personeelsleden hun baan kwijt. Directe aanleiding tot het stopzetten van de lijn is de slechte gang van zaken gedu rende het eerste jaar. Afgesloten werd met een verlies van twee miljoen Engelse ponden, onge veer vijf miljoen gulden. Bij het bekend worden van de resulta ten zakte de koers van het aan deel op de Engelse beurs met ongeveer twintig procent. Het beursbestuur dwong daarop de directie van Isle of Man Steam Packett Company tot ingrijpen de maatregelen. De Raad van Commissarissen heeft daarop niet willen wach ten. Vlak voor de jaarlijkse aan deelhoudersvergadering, afgelo pen donderdag, maakte de Raad bekend dat de lijn met in gang van maandag zou worden opgeheven. De Belard wordt nu door het moederbedrijf voor een lijndienst in de Ierse Zee in gezet. Directeur van de Neder landse vestiging van Mannin Li ne, Hans Huizinga, is de ko ken. Het is de tweede keer in am per vijf jaar dat er een einde komt aan een lijnverbinding per vrachtschip vanuit IJmuiden naar Engeland. Ruim vier jaar geleden werd de ferrydienst van de ADF-line tussen IJmuiden en Ramsgate gestaakt. Deze vrachtbootverbinding heeft slechts enkele maanden ge draaid. Gekeken is of deze dienst onder een Engelse vlag zou kunnen worden voortgezet. Onderhandelingen zijn toen op niets uitgelopen. Desondanks bleef de interesse in een lijnver binding bestaan. Verkeer in Wassenaar opgeschrikt wassenaar kees van kuilenburg tussen de rijdende auto's van door. De chauffeur van de vracht wagen, die werd gewaarschuwd door andere weggebruikers, holde in paniek achter zijn schaap aan. Uiteindelijk lukte het twee agenten om het beest te vangen. In alle consternatie vergat de politie de chauffeur op de bon te slingeren. De chauffeur van een veewagen had gistermiddag over geluk niet te klagen. Rond vijf uur klom een schaap over het hek van een over de Rijksstraatweg in Wassenaar rijdende veewa gen. Ondanks de val op het wegdek liep het dier geen letsel op. Het beest ging er vervolgens PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. n. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. i I Naam:—Voorletters:m/v I Adres: ARNHEM GPt> Walgelijk en absurd, zo betitelde pfficier van justi tie Philippart gisteren bij de militaire rechtbank in Arnhem het staaltje dierenmishandeling van een 19-jarige inwoner van Kerkdriel. De toenma lige dienstplichtig soldaat had op 9 juni vorig jaar in de Eindhovense Irenekazerne een volwassen eend de kop afgebeten. Hij wilde in een dronken bui een geintje uitha len met een kamergenoot, viste de eend uit de vij ver op het kazemeterrein en legde die bij zijn maat in bed. Toen die medelijden met het dier toonde, riep de dienstplichtige: 'Noem je dat zie lig', en beet de kop van de eend eraf. „Ik ben stomverbaasd en ontzet. Dit heb ik nog nooit meegemaakt", aldus een geschokte politie rechter Verjans. „Ik was zo ver heen dat ik niet wist wat ik deed. Ik ben er zeker niet trots op", luidde de verdediging van de verdachte. De leger leiding ontsloeg de Kerkdrielenaar onmiddellijk uit dienst. De jongeman is door een psychiater onderzocht, die constateerde dat hij boordevol agressie zit. De officier van justitie ging voor een gepaste strafeis te rade bij enkele collega's omdat hij zich naar eigen zeggen geen raad wist met de situatie. Hij vorderde uiteindelijk 750 gulden boete en een week voorwaardelijke militaire detentie. De rech ter vonniste conform. Postcode:- Tel: Nr. bank/giro: I Handtekening:- Deze bon in een envelop, z OF BEL 071-12 80 30 8 712141 400114 laandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1