SWA uit de rode cijfers Snelheidsmaniakken aan banden Rijnwoude licht organisatie door Tientje voor een 'concert' op het boerenerf Jacobswoude mag raadhuis bouwen Buren ruziën over overpad Rijn Veenstreek bedrijfsterrein aan iVoubrugse Wilgenlaan Rijbewijzen duurder "jlNSDAG 9 ME11995 -Palingfuiken gestolen e|: Q71-(biipwetering Uit de Lijker- en Veenderpolderin Rijpwetering at 9 feijn in de nacht van maandag op dinsdag 14 palingfuiken gesto- en 2 jen. De waarde van de zeshoepelige fuiken is enkele duizenden Vliegtuigbom onschadelijk gemaakt jAZERSWOUDE-RUNPiJK» De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) g 18.45 ïeeft gisteren op een terrein van Rijkswaterstaat aan de Geme- neweg in Hazerswoude-Rijndijk een vliegtuigbom onschadelijk jemaakt. Het projectiel - een Amerikaanse vliegtuigbom van dag is ien ^1° was eerder op de dag gevonden in een tuin aan de Melkweglaan. De bewoner kwam het voorwerp tegen tijdens jraafwerkzaamheden. De EOD heeft het voorwerp uitgegraven :n in een zandlichaam aan de Gemeneweg tot ontploffing ge nacht. 8.45, aiphen aan den run Een 33-jarige Alphenaar is gistermiddag t20,( door zijn 30-jarige broer met een klauwhamer op het hoofd ge- e dot/ Jagen. De man kreeg de klap tijdens een ruzie in een woning aan de Argostraat. Hij moest met hoofdletsel worden afgevoerd venaar een ziekenhuis. De gewelddadige broer werd in de loop van 9.3 de nacht in een woning aan de Herenhof aangehouden. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. Bij die ruzie aan de \rgostraat werden ook een televisie en een tafel vernield. Vol- a 20,( gens de politie had de vechtpartij mogelijk iets te maken met het n ,e I druggebruik van de 33-jarige. Motorrijders botsen alphen aan den run» Een 24-jarige Alphense vrouw heeft afgelo pen zondagmiddag een gebroken schouder opgelopen bij een aanrijding op de Eisenhouwerlaan. De vrouw zat achterop een motor die werd bestuurd door een 25-jarige plaatsgenoot. Het ongeval gebeurde toen een andere 25-jarige Alphenaar proble men kreeg met zijn motor, waardoor de snelheid wegviel. Een 24-jarige Alphense motorrijdster reed achterop de defecte motor en viel. Hierop kwam ook de derde in de stoet, met achterop het 24-jarige slachtoffer, ten val. De gewonde vrouw is afgevoerd naar een ziekenhuis. fOUBRUGGE LIESBETH BUITINK 'oubrugge krijgt een bedrijfs- irrein tussen de Wilgenlaan, de Graaflaan en de Vrouw- lestweg. Dat stelt het gemeen- l'3estuur voor 'n een ontwerp- estemmingsplan, dat op 18 15,16 iei wordt besproken door de ladscommissie ruimtelijke or- 6, naasening. Het college hoopt met 5 160et nieuwe terrein de bedrijven de oude dorpskernen een ek te kunnen geven. Het ter- >in wordt ongeveer 3900 vier- ante meter groot. Een gedeelte de oppervlakte komt ten g-16. oede aan dë gemeentelijke 18. Hiét terrein moet "een toe- 16 agangsweg krijgen vanaf de Kerk en de A. de Graaflaan. Het ollege verwacht dat er dagelijks ingeveer 300 auto's en vracht- Alphenaar krijgt klap met hamer CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Het ziet er naar uit dat de gemeenten in de Rijnstreek over 1995 niet opnieuw hoeven bij te springen om de be groting van de sociale werkplaats Alphen aan den Rijn (SWA) sluitend te krijgen. Over 1994 had de SWA nog een tekort van zo'n 400.000 gulden, dat moest worden gedekt door de gemeenten waar de werknemers van de sociale werkplaats vandaankomen. Dit jaar stevent de SWA af op een posiüef saldo. Drukte op de waterkant in Woubrugge. Meestal levert het toerisme geen enkel probleem, maar soms ontaardt het gezellig samenzijn in misère waarbij de politie nodig is. foto loek zuyderduin) Waterpolitie vaart weer uit hazerswoude-runduk. wagens over het terrein rijden. De bedrijfsgebouwen mogen niet hoger worden dan tien me ter, hoewel op de hoek van de Wilgenlaan en de A. de Graaf laan een zogenoemd hoogte-ac cent mag worden gebouwd. Verschillende bedrijven uit vooral Woubrugge hebben zich al opgegeven als gegadigden voor een perceel op het nieuwe terrein. CB Auto's, Novus Ser vice Centrale, het transportbe drijf Hoogendoorn, Hans Jan sen Jacht Service, de gas- en watertechnisch installateur R. de Groot, dierenartsenpraktijk 'De Wetering' en het Assurantie Service Bureau 'De Spits' Voelen ét wel voor een plek op het ter rein in te nemen. Ook het schil ders- en afwerkingsbedrijf M. Kuijpers uit Rijnsaterwoude heeft zich opgegeven. monica wesseling Snelheidsduivels, ruziezoekers en smeerpijpen krijgen het deze zomer lastig; de politie van Rijn en Braassem vaart weer uit om overtreders aan te pakken. 'Te- hard-vaarders' en milieu-over treders worden fors aangepakt. Tot eind oktober vaart de po litie in totaal 500 uur op de be langrijkste wateren in het dis trict Rijn en Braassem. „We zijn hard nodig op de Braassem, Oude Rijn, Dwarswetering en Kagerplassen. Het is daar in de zomermaanden stervensdruk. Te hard varen, dronken achter het stuur en ruzies om het on- benulligste komen ontzettend vaak voor. Het water is eigenlijk een klein dorp. Waar veel men sen zijn, moet .de politie ook zijn", zegt coördinator vaarsur- veillance R. van Riessen. Net-als verleden jaar, toen er overigens een kwart minder uren werd gevaren, is de be langrijkste taak de bestrijding van snelheidsduivels. „Daar krijgen we heel veel klachten over. Te hard varen geeft niet alleen veel geluidoverlast, maar vernielt bovendien de beschoei ing." Te hard varen verstoort óók de rust in stiltegebieden en vervuilt extra. De 'boot-agenten' hebben de handen vol aan burenruzies. Akkefietjes die, zeker op warme dagen als de drank rijkelijk vloeit, behoorlijk uit de hand kunnen lopen. „De enë boot eigenaar die de ander naar de keel vliegt omdat hij zijn aan- legplekje in de vrijhaven zoge naamd heeft ingepikt. Daar moet je dus tussenkomen." Natuur en milieu op, onder en bij het water krijgen vanaf de boot de nodige aandacht. De campagnes ter bescherming van het riet hebben effect gesor teerd: er zijn nog maar weinig schippers die hun boot pal in het riet leggen. „Maar wèl wor den veel boten een meter voor het riet afgemeerd. Het anker wordt het riet ingegooid en daarmee wordt dat groen als nog vernield. Bovendien zit on der water, op een metertje af stand van de rietkraag, de jonge aanwas." En dus gaan Riessen en zijn watercollega's ook dit seizoen intensief surveilleren op 'riet- aanleggers'. Olielozingen De 'wateragent': „En dan heb ben we natuurlijk nog de olielo zingen vanaf de boten, de be drijven aan de kade die het wa ter onrechtmatig als koelwater gebruiken en de recreanten die hun viezigheid overboord gooi en. Milieuvervuiling in alle soorten en maten." ALPHEN AAN DEN RUN RUUD SEP Het tekort van vorig jaar werd onder meer veroorzaakt door de nieuwe wet terugdringing ziek teverzuim. Hierdoor komen de eerste dagen dat een werkne mer ziek is voor kosten van de werkgever. Doordat de sociale werkplaats veel mensen met een handicap in dienst heeft, kwam die regeling hier extra hard aan. Samen met andere overheidsmaatregelen zorgde dat voor een daling van de in komsten van 1,2 miljoen gul den. Door efficiënter en gewoon harder te werken kon die kor ting uiteindelijk nog worden goedgemaakt. Diverse kosten stijgingen zorgden echter toch nog voor een negatief saldo. Omdat de bedrijfsreserves in eerdere slechte jaren al volledig waren uitgeput, moest de SWA uiteindelijk haar hand ophou den bij de deelnemende ge meenten. Door er nog weer wat harder aan te trekken, lijkt nu ook dat laatste tekort te verdwijnen. Uit voorlopige cijfers blijkt dat de SWA de eerste drie maanden van dit jaar zelfs een lichte winst heeft gemaakt. „Als dat doorzet, dan hebben we aan het eind van het jaar een sluitende exploitatie", aldus een trotse di recteur J. Huyers. De slechte resultaten van de voorgaande jaren hebben overi gens tot een curieus geschil ge leid binnen de gelederen van de SWA. Aanstaande zaterdag houdt de sociale werkplaats een open dag. De meeste vai\de 500 werknemers laten de buiten wacht zien wat voor bedrijf de sociale werkplaats eigenlijk is. Alles bij elkaar kost die dag de SWA enkele tienduizenden gul dens. En volgens het orgaan van overleg (OVO, de onderne mingsraad van de SWA) is dat geldverspilling, te meer daar èr ruim twee jaar geleden ook al eens een open dag is gehouden. Vandaar dat het OVO zich de monstratief afzijdig heeft ge houden bij het opzetten van de open dag. Huyers is het niet eens met de kritiek van het overlegorgaan. „Met de open dag vergroten we de bekendheid van de SWA, ook bij potentiële klanten", aldus de directeur. „We zijn ervan over tuigd dat de open dag zichzelf terugverdient." De open dag is verder be doeld voor iedereen die eens een kijkje wil nemen op een so ciale werkplaats. Huyers: „Die zullen dan zien dat we hier niet alleen maar enveloppen vou wen. We bouwen hier bijvoor beeld ook scheepsdieselmoto- ren en we maken draadstan daards die naar zeventien lan den worden geëxporteerd." De vestigingen van de SWA aan de Einsteinweg 27 en de Eikenlaan 4 en 237 zijn zaterdag voor ie dereen open van 10.30-16 uur. RIJNWOUDE. RUUD SEP De ambtenaren van de ge meente Rijnwoude kunnen zich opmaken voor de volgende re organisatie. Als het aanrburge- meester en wethouders ligt, gaat de organisatie binnenkort op de helling. De nieuwe amb telijke organisatie moet meer klantgericht worden. B en W willen binnenkort een organisatiebureau opdracht ge- ven om het gemeentehuis eens goed door te lichten. De experts moeten kijken of de huidige or ganisatie te veel (of misschien te weinig) hiërarchisch geor dend is en of er op bepaalde af delingen te veel (of misschien te weinig) amtenaren werken. Ver der zal het organisatiebureau onderzoeken of de procedures op het gemeentehuis kunnen worden versimpeld om op die manier zaken sneller af te kun nen handelen. Er zijn verschillende redenen om de gemeentelijke organisa- ine van Tol stopt na zestig jaar bij Door Gunst Verkregen IUDE WETERING 5778.1 EES VAN KUILENBURG illeen de knop hoeft maar te g-181 rorden omgezet. Daarna vertelt irie van Tol vol vuur over zijn 17 even. Vooral het muzikale ge- eelte als lid van de muziekver- ig Door Gunst Verkregen uitgebreid aandacht. Niet oor niets is de inwoner van )ude Wetering zestig jaar lid an die club. Hij heeft geen antekeningen nodig over zijn verleden'. Het komt allemaal g. li s pontaan of het gisteren plaats- ad. Van Tol (72 jaar) moet het nu m die herinneringen hebben. )p bevrijdingsdag speelde hij irti2ioor het laatst bij DGV. „Het aat nu nog prima, maar straks oop ik ér hinkenpinkend bij. 30,14 lat wil ik voorkomen. Boven- lien kan ik nu weer eens wat mders doen. Het lijkt me wel euk om eens mee te doen aan en solistenconcours", daarmee 213: langevend dat hij de muziek 15,16 !eker niet in de steek laat. In 1935 werd de twaalfjarige 14 \rie lid van DGV. De achtste uit gezin van vijftien kinderen ie op de muziek ging. De rest in het kerkkoor. „Een half |ur lopen naar Nieuwe Wete- ing. Later knutselde ik van ou- ie onderdelen een fiets in el- Vooral in de winter was et kou lijden. Dat had ik er raag voor over." Vanaf z'n Vlaenl'de bespeelde Arie van Tol de deï oio-bugel. Tot z'n zeventigste. ^aarna weer terug naar de art li |eede bugel. Zoals het destijds »k was begonnen. Mooier kan igenlijk niet", vertelt de voor- pei nalig carrosseriebouwer bij zake laarse en Kroon. vi gaan. Zelfs bij ijsfeesten waren we van de partij." Na de bevrijding kon DGV weer in alle openheid musice ren. „Met een boerenkar de. Haarlemmermeer in. Speelden we op het erf bij de boeren. Bij sommigen kregen we een tien tje voor een optreden. Die had den kennelijk nog wat zwart geld achter de hand", zegt Van Tol lachend. „Daar kochten we instrumenten van. Ook de Veense kermis zit in het geheugen van de Oudewe- teringer gegrift. „Bij elke kroeg een deuntje en daarna twee borrels was het patroon. De draaimolen betekende voor de meeste leden het einde van het optreden. Wat dat aangaat is er veel veranderd. Er werd destijds veel meer gelachen, vooral bij concoursen. Op de fiets naar Nieuwkoop of Woubrugge en met een strontschouw naar Lis- se. Voor een mars zette de veer man het gehele korps het Pad- degat over. Dat scheelde een gulden in de onkosten." Met veel genoegen kijkt Van Tol terug op de periode dat de Leidse dirigent Piet Baart het korps leidde. „Zeer sociaal be wogen. Niet alleen gericht op het korps. Als er bijvoorbeeld narigheid was in het gezin was hij er ook. Maar ook muzikaal was het een kei. Van hem moest je een mars uit het hoofd leren. Dan kun je alle aandacht op het lopen richten. Vandaar dat ik nooit muziek bij me heb op straat. Baart bracht ons vanuit de tweede afdeling naar de ere- afdeling", blikt de Oudeweterin- ger terug. Arie van Tol speelde niet al leen bij DGV. Ook was hij vele malen te gast bij het Leidse Nieuw Leven, de NZH-harmo- nie en een korps uit Katwijk. „Ook daar was Baart dirigent. Als er een plechtigheid was bij de NZH kreeg ik vrij bij Maarse en Kroon om daar te spelen. Wat dat betreft heb ik er heel wat uurtjes muziek op zitten." Niet alleen Van Tol zelf. Ook zijn zoon en twee dochters raakten 'besmet'. Al is hij de enige die is overgebleven bij DGV. Zijn zoon speelt bij Prinses Margriet in Rouveen en een van zijn dochters in haar woon plaats Spijkenisse. tie op dit moment eens onder de loep te nemen. Om te begin nen constateert het gemeente bestuur dat het met de ontwik keling van een meer klantge richte organisatie nog niet erg wil vlotten. Daar moet dus iets aan gebeuren. Verder is het in roelofarendsveen De gemeente Alkemade wil de rijbewijzen duurder maken. Nu kost het afhalen nog 30 gulden, maar dat bedrag moet worden opgeschroefd naar 50 gulden. Alkemade vindt dat de gemeen te in vergelijking met de regio te lage legeskosten doorberekent. Ook de leges voor een verkla ring van goed gedrag gaan om deze reden omhoog, van 10 naar 25 gulden. Indien bij de aanvraag van een nieuw rijbewijs het oude niet kan worden overlegd, dient de aanvrager nog eens 30 gul den extra te betalen. Dit omdat extra kosten moeten worden gemaakt bij het naspeuren van de oude aanvraag. Bovendien worden betrokkenen zo volgens de gemeente gestimuleerd de nodige voorzichtigheid te be trachten met officiële docu menten. de mode om steeds meer zaken - zoals het groenbeheer - uil te besteden aan bedrijven, zodat er op bepaalde afdelingen min der ambtenaren nodig zijn. Tenslotte liggen er uit vorige bezuinigingsrondes nog voor nemens om het aantal ambte naren terug te dringen, terwijl nog weer nieuwe bezuinigingen in het verschiet liggen. Burgemeester en wethouders hebben voorlopig drie bureaus uitgenodigd om een offerte ma ken voor een organisatie-onder zoek. Nog deze maand maakt het gemeentebestuur een keuze tussen de drie bureaus. Het on derzoek moet voor de begro tingsbehandeling eind dit jaar zijn afgerond. DEN HAAG/JACOBSWOUDE LIESBETH BUITINK De gemeente Jacobswoude mag binnenkort beginnen met de bouw van een nieuw raadhuis aan de Herenweg in Rijnsater woude. De bestuursrechter K. Zeilemaker heeft gisteren het schorsingsverzoek van de Rijnsaterwoudenaar P. ten Brink tegen de bouwvergunning voor het raadhuis afgewezen. Ten Brink protesteerde tegen de bouw van het gemeentehuis,, omdat hij een toename van het verkeer voor zijn woning vrees de en bang was dat hij zijn uit zicht op de Braassemermeer zou kwijtraken. Hij vond dat de ambtenaren wel konden wor den gehuisvest in de oude raad huizen van de voormalige ge meenten Leimuiden of Wou brugge, of anders nog wel een tijdje in de huidige noodgebou wen aan de Suyderbron in Rijnsaterwoude konden blijven. De gemeente ontkende in de zitting vorige week dat er meer verkeer op het nieuwe raadhuis afkomt dan naar het huidige ge meentehuis, dat zo'n honderd meter verderop ligt. En volgens burgemeester W. van Beek gaal het uitzicht op de Braassemer meer hoe dan ook verdwijnen, omdat het agrarische veld waar op het raadhuis' komt ook een woningbouwlokatie wordt. Die argumenten maakten kennelijk indruk op de rechter, want zij besloot dat het raad huis volgens plan mag worden gebouwd. De eerste paal voor het raadhuis gaat op dinsdag 30 mei de grond in. Arie van Tol: „Wellicht dat ik nu nog eens naar een solistenconcours ga." foto holvast/marklamers „Zelf heb ik al een aantal ke- de Grote Kerk in Enkhuizen. uitvoering speelde ik lustig mee. ren meegespeeld bij het korps Drie weken tevoren kreeg ik Dat geeft wel aan met hoeveel van mijn zoon bij concerten in de muziek toegestuurd en bij de genoegen ik muziek maak." DEN HAAG/OUD APE RUUD SEP Al zeven keer eerder stond de Oudadese agrariër J. Hoogen boom de afgelopen twaalf jaar samen met zijn buren voor de rechter. Omdat ze ruzie hebben. Hoogenbooms buren moeten om van hun huis aan de Akker- slootpolder op de openbare weg te komen, over het erf van de agrariër rijden. Maar boer Hoogenboom wil geen potten kijkers op zijn erf. Gevolg: een hoogoplopende burenruzie en geregeld een retourtje Den Haag, naar het paleis van justi tie. In vorige zaken heeft de rech ter steeds bepaald dat Hoogen boom zijn buren A. van Segge- len en F. Schoonderwoerd geen strobreed in de weg mag leggen als het gaat om hun recht van overpad.-Al loopt daarover nog altijd een bodemprocedure, de buren hebben in principe vrije doorgang. Maar dan moet dat pad natuurlijk wel een beetje begaanbaar zijn. Een karres- poor waarvan de middenberm zo hoog is dat je uitlaat er ach ter blijft hangen voldoet niet. De laatste paar juridische pro cedures gaan over hoe het pad er nou eigenlijk uit moet zien. In kort geding nummer zeven heeft Hoogenboom de verplich ting gekregen het pad over zijn erf beter toegankelijk te maken voof zijn buren. Palen die de doorgang te smal maakten voor ambulance en brandweer moesten worden verwijderd, gaten in de weg moesten wor den gedicht, de middenberm moest worden geschraapt, over hangende takken moesten wor den gesnoeid. En - al had het allemaal wel een paar maanden geduurd - Hoogenboom had aan zijn verplichtingen voldaan. Toch waren zijn buren er niet gerust op. De takken groeien weer en het zand in de kuilen spoelt bij de eerste regenbui ge woon weer weg. Pas als de bu ren zelf het pad mogen onder houden, kan verdere ellende worden voorkomen, vinden Van Seggelen en Schoonderwoerd. Zo kwam gisteren dan de achtste keer dat de drie inwo ners van Oud Ade afreisden naar de residentie. Beide partij en vergezeld van een advocaat. De twee juristen lichtten in hun betogen kleine tipje op van de voortslepende ruzie tussen de buren. De advocaat van Van Seggelen en Schoonderwoerd: „We hebben geprobeerd de zaak niet opnieuw te laten esca leren. De burgemeester heeft nog bemiddeld, maar zonder succes." De advocaat van Hoogenboom: „Ze hebben het gerucht verspreid dat mijn cliënt zijn buurvrouw zou heb ben bedreigd met een lucht buks. Maar hij heeft niet eens een vuurwapen! Het is puur een vete die wordt uigevochten on der hel mom van een geschil overeen pad." Rechter A. van L)elden kon er niet zo veel mee. Hoogenboom was naar zijn mening nogal laks geweest bij het opknappen van het pad. Maar om hem nu te veroordelen omdat de buren vrezen dat de kwaliteit van het pad in de toekomst weer zal af nemen, ging hem wat te ver. Daarom hield hij de zaak voor lopig aan tot 30 september. „Ik zou de spanning er nog even in willen houden", aldus Van Del- den. En tot Hoogenboom: „Pro beer het de komende tijd een beetje rustig te houden..."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17