Steeds meer schoolverlaters werkloos Het Motorhuis Nieuwe spoorlijnen: kiezen uit regio, Randstad of 'mainports' taadslid treedt af als bevolking kiest voor stadsprovincie Randstad Waar zie je nog zulke mooie modellen? Vliegers spannen kort geding aan tegen KLM Ziekenfondsen weigeren patiënten verzekering Wildgroei in kraamzorg «DAG 9 ME11995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071-356484. PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS, 071 -356481 kaarten Landelijke Fietsdag. Het wordt steeds fraaier op de weg. Auto's met strakke re lijnen, rondere vormen. Dat moet ook wel, dat is de vooruitgang. Maar in de natuur blijft gelukkig alles bij het oude. Aan de schoonheid van bijvoorbeeld een kudde grazen de koeien mag niets veranderd worden. Dat is de natuur op z'n mooist, z'n indrukwekkendst. Je vraagt je af waarom we die natuur toch niet veel vaker opzoeken? Daarom organi- ON WUEEls seert Opel de "Freedom on Wheels"-actie. Waarbij alle Opel dealers gratis Corsa Sport heeft standaard o.a.: Opel-veiligheidspakket 1 A-motor (60 DIN-pk/44 kW) elektronische startblokkering (op diesel vanaf najaar '95) 5-versnellingsbak brede "165/70 R13 "-banden met speciale wieldoppen sportvering 6-speakersysteem en dakantenne lucht- recirailatiesysteem met microfilters info-display getint glas elektrisch bedienbare ramen toerenteller in hoogte verstelbare bestuurdersstoel "Petit Point"-bekleding sportstoelen in delen neerklapbare achterbankleuning achterspoiler en buitenspiegels in kleur 3-spaak sportstuur. Opel Corsa Sport 3-deurs 1.4, vanaf f26.750,-. Opel Corsa, vanaf f23.900,- De Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers heeft be sloten een kort geding aan te spannen tegen de KLM we gens een CAO-conflict uit 1993. Het kort geding heeft geen betrekking op het con flict tussen de KLM en de pilo ten over de cao 1995, in ver band waarmee de VNV mo menteel acties voorbereid. Het kort geding heeft te ma ken met een afspraak in de cao 1992/1993, waarin stond dat de vliegers, net als het ove rige personeel, per 1 juli 1993 recht hadden op een loonsver hoging van 2,5 procent. De VNV heeft destijds besloten deze loonsverhoging te laten zitten, omdat het bedrijfseco nomisch met de luchtvaart maatschappij niet goed ging. De KLM zou in ruil daarvoor met de vliegers gaan praten over een aantal immateriële verbeteringen van de arbeids voorwaarden. Dat laatste is echter een sle pende kwestie geworden, waarin de KLM naar de me ning van de VNV zijn verplich tingen niet is nagekomen. In verband daarmee heeft de pi lo tenvakbond van de KLM ge- eist de gemaakte afspraken alsnog na te komen. De KLM- directie kon daar uiterlijk gis teren op reageren. Nu dat niet gebeurd is, heeft de VNV be sloten naar de rechter te stap pen. De eis in het kort geding zal zijn dat de KLM de 2,5 pro cent loonsverhoging uit 1993 alsnog uitbetaalt. Voorzitter Baksteen van de VNV gaat ervan uit dat er een uitspraak van de rechter kan zijn, voordat eind mei de eer ste werkonderbrekingen in het kader van het huidige cao conflict een feit zullen zijn. Een datum voor het kort ge ding is nog niet vastgesteld. cht jaar cel voor granaatgooier Ltfrpam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een Harige man uit Zwanenburg conform de eis veroordeeld tot it jaar gevangenisstraf, onder meer wegens het plegen van i aanslag met een scherfhandgranaat op het Politie Oplei- [gscentrum Noord-Holland in september 1993. Volgens het !heeft de man 'welbewust levens in gevaar gebracht' door de naat tot ontploffing te brengen. Op het moment van de ex- sie waren er 200 mensen in het gebouw. Niemand raakte ge- nd. De materiële schade bedroeg ruim 60.000 gulden. De anenburger werd tevens veroordeeld voor het gooien van een naat bij een informatiecentrum in Velsen en wegens een jetpartij met de politie in Ede. ierdaagse werkweek Vlaardingen moiNGENAls eerste gemeente in Nederland voert de ge- erite Vlaardingen binnenkort een vierdaagse werkweek in. De btenarenbonden hebben dit gisteren met de Vlaardingse thouder A. Kool (personeelszaken) vastgelegd in een princi- akkoord. De reguliere werkweek wordt 34 uur. Volgens Abva- jo bestuurder T. de Jong is er na langdurige onderhandlelin- sprake van een doorbraak. ,,ln de rest van het land is 36 uur week de inzet. Hier zijn we al verder." Vlaardingse ambtena- krijgen een werkweek van 4 x 8,5 uur. Zij behouden het hui- e salaris, dat is gebaseerd op een werkweek van 38 uur. Daar at tegenover dat de 850 ambtenaren in Vlaardingen hun hui- e 12 atv-dagen per jaar moeten inleveren. Het aantal verlof- jen wordt licht beperkt, van gemiddeld 23 nu tot 21,6 straks. Jlochtonen krijgen racistische brief irdam Een aantal allochtone studenten van de lerarenop- ding (paBo) aan-de Hogeschool van Amsterdam heeft gisteren i racistische brief gekregen. Vijf studenten vonden de brief in 3 tas en drie kregen die thuis gestuurd. De directie onder stof er nog meer exemplaren zijn verspreid. In de brief staat der meer: ,,Deze school is alleen bestemd voor Nederlandse msen en niet voor buitenlanders. Buitenlanders zijn te dom jrdeze school. We weten ook jullie adressen dus als ik jullie szou ik maar oprotten. Dit is jullie eerste waarschuwing." De efis ondertekend met 'pabo-leerlingen'. Directeur C. Kerve- wil onderzoeken op wat voor schaal de brief is verspreid en edt in overleg met de politie over de aanpak van de kwestie. Bijna een kwart van alle schoolverlaters raakt werkloos. Dat blijkt uit de Schoolverlatersbrief 1995 van de Ar beidsvoorziening. De werkloosheid steeg met ruim de helft in de periode 1991 tot 1993, het laatste jaar waar over volledige cijfers beschikbaar zijn. RUSWIJK GPD der schoolverlaters daalde ook het aantal openstaande vacatu- Het aantal werkloze scholieren res tot een dramatisch laag ni- en studenten is daarmee drie veau van 11.500 (in 1991 was keer hoger dan onder de totale dat nog 36.800). beroepsbevolking. Met de toe- De Arbeidsvoorziening (de name van de werkloosheid on- vroegere arbeidsbureaus) con stateren in de Schoolverlaters- brief dat jongeren nog steeds verkeerde schoolopleidingen kiezen. Het blijkt dat binnen kort tekorten kunnen ontstaan aan technisch opgeleiden van alle niveaus en scholieren die een verzorgend beroep hebben gekozen. Aan ziekenverzorgers, verpleegkundigen, dokters- en apothekersassistenten en dok ters, dierenartsen, tandartsen en apothekers zal een tekort ontstaan. Meer en meer ongediplo- meerden en academici met een opleiding in de letteren en de sociale wetenschappen zullen geen baan (meer) vinden. Voor academici geldt daarenboven dat de arbeidsmarkt het grote aanbod van afgestudeerden niet kan verwerken. Lossers Jaarlijks verlaat rond tien pro cent van alle scholieren (rond 24.000) de school zonder diplo- haags redacteur De uitbreiding van het spoornet na 1998 kan op drie manieren gestalte krijgen: het uitbouwen van regionale verbindingen, het verbeteren van de bereikbaarheid van de mainports Rotterdam en Amsterdam of het aanleggen van een hoogwaardige railver binding tussen de vier. stadsgewesten in de Randstad. Deze voorstellen heeft Railned aangebo den aan minister Jorritsma van verkeer en waterstaat. Railned is een onafhankelijke organisatie, die voor de Nederlandse Spoor wegen de planning van nieuwe railinfra structuur verzorgt. Aan de orde is nu het vervolg van Rail 21, het ambitieuze uitbrei dingsplan van de NS. De eerste fase van Rail 21 loopt eind 1997 af. Voor de tweede fase van 1998 tot 2005 is ongeveer zes mil jard gulden beschikbaar. Aangezien de NS plannen heeft met een omvang van 20 mil jard gulden, zal de politiek moeten kiezen welke voorstellen bij voorrang moeten wor den uitgevoerd. Om die keuze te vergemak kelijken heeft Railned drie pakketten sa mengesteld. In het eerste pakket ligt het accent op het uitbouwen van regionale verbindingen over ma. Zij vinden het moeilijkste een baan omdat werkgevers door de ruime arbeidsmarkt ge makkelijk gediplomeerden met een mavo- of voorbereidend be- roepsonderwijs-diploma kun nen aantrekken. Deze groepen hebben het gemakkelijk. Zij vinden werk als laders, los sers, magazijnbedienden, agra risch personeel, winkelbedien den en administratief perso neel. Naast technisch opgeleiden het hele land. Dit pakket is voor de NS min der aantrekkelijk, omdat de opbrengsten daarvan naar verhouding lager zijn. Het tweede pakket voorziet in het tegengaan van files op de Randstadwegen door de aanleg van meer en beter railvervoer. Te vens kunnen aldus verbindingen tot stand komen tussen grote nieuwbouwlocaties (Zoetermeer, Hoofddorp) in het westen van het land. Het derde pakket moet Schiphol en de Rotterdamse haven een betere ont sluiting geven met het achterland. De nieuwe hoge snelheidslijnen naar Bel gië en Duitsland zijn in deze pakketten bui ten beschouwing gelaten. hebben ook jonge scholieren die snel werk zoeken en zij die in het westen en zuiden van het land wonen, een lichte voor sprong. In het noorden en oos ten blijken banen nog moeilij ker te vinden. L.aag opgeleide migranten hebben het veelal Ook moeilij ker dan hun even laag opgeleide Nederlandse vrienden. Voor de hoger opgeleiden geldt dat min der. Veel klachten over tandartskosten Veel ziekenfondsen weigeren patiënten aanvullend voor de tandarts te verzekeren omdat hun gebit niet goed genoeg is. Bij de Consumentenbond zijn hierover al ruim 400 klachten binnengekomen. Vanaf 1 janua ri wordt een groot deel van de tandartskosten niet meer door het ziekenfonds vergoed. „Dit is slechts het topje van de ijsberg. De grootste stroom klachten moet nog komen", aldus een woordvoerster. De problemen doen zich nu vooral voor bij mensen die een uitgebreide tandartsverzekering willen afsluiten. Zij ondergaan regelmatig een ingrijpende be handeling en willen zich extra goed verzekeren - een premie is dan ongeveer 20 gulden per maand - zodat ze de hoge on kosten zoveel mogelijk vergoed krijgen. Maar veel ziekenfond sen weigeren de patiënt zo'n verzekering toe te kennen, om dat ze vrezen dat ze dan te veel geld moeten uitkeren. Voordat een verzekering wordt geaccepteerd, moet de tandarts een zogenoemde 'staat van het gebit' doorgeven aan de verzekeraar. Als blijkt dat de pa tiënt bijvoorbeeld een paar slechte kiezen heeft waar bin nenkort kronen op moeten wor den gezet, kunnen de verzeke raars deze 'elementen' uitslui ten op de polis. „Een patiënt heeft weinig aan zo'n verzeke ring. Als hij een nieuwe kroon moet, kan hij de onkosten zelf betalen", aldus Anda Verhoe ven, juridisch medewerker bij de Consumentenbond. De Consumentenbond is in middels al begonnen met het aanspannen van juridische pro cedures tegen verzekeraars. De Ziekenfondsraad erkent dat er problemen zijn met de aanvullende tandartsverzeke ringen. Op verzoek van minister Borst van volksgezondheid in ventariseert de raad alle ver schillende tandartsverzekerin gen die de 26 ziekenfondsen en de 80 particuliere verzekeraars aanbieden. De raad verwacht dat het onderzoek volgende maand klaar is. In de kraamzorg worden steeds meer BV's en stichtingen opge richt. Dat gebeurt door erkende instellingen die op die manier proberen uit te komen onder de tariefafspraken en cao's waar aan zij zijn gebonden. De er kende instellingen willen zo de concurrentie aangaan met par ticuliere instellingen in de kraamzorg waarvoor de vaste tarieven en cao-afspraken niet gelden. In de kraamzorg is de kluwe BV's en stichtingen niet meer te ontwarren. Het probleem komt niet alleen in deze sector van de gezondheidszorg voor. Ook el ders waar de concurrentie moet worden aangegaan, worden op die manier cao s en tariefafspra ken ontdoken. In de kraamzorg gaat officieel 377 miljoen gul den om. De overkoepelende organisa tie Kraamzorg Nederland wil de problemen met een aantal maatregelen aanpakken. Zo zouden BV's en stichtingen niet langer op de markt actief mo gen zijn. Verder zijn algemene regels over opleiding van perso neel en kwaliteit van zorg nodig. Verzekeraars zouden alleen nog zorg van erkende instellingen moeten vergoeden. Krijgt de cliënt een eigen budget dan zou dat ook alleen bij erkende in stellingen mogen worden be steed. Voorzitter Bloemenveiling: overheid laat sierteelt aan haar lot over De Nederlandse sierteelt kan steeds minder rekenen op steun van "de overheid. Die laat de sector steeds meer aan zijn lot over. Dat stelde voorzitter P. van Dijk van Bloemenveiling Holland maandag tijdens de presentatie van het jaarverslag 1994. Volgens Van Dijk dient het ministerie van landbouw juist de noodzakelijke voorwaarden te scheppen om de tuinbouw- economie welvarend te houden. De voorzitter waarschuwde dat de Nederlandse telers hun marktpositie aan het verliezen zijn. „De concurrentieverhoudin gen zijn danig uit hun verband gerukt. Terwijl Nederlandse tuinders gedwongen zijn de ko mende jaren fors te investeren om aan de milieuwetgeving te kunnen voldoen, worden hun buitenlandse concurrenten ge spekt door financiële injecties en subsidies. De markt is dan ook lang niet zo open als wei eens wordt gesteld. Bovendien staan onze leden extra zwak, omdat ze te maken hebben met negatieve rendementen," aldus Van Dijk. Bloemenveiling Holjand boekte vorig jaar een omzet van ruim 2,1 miljard gulden. Dat is in vergelijking met 1993 een stijging van 2,9 procent. Het be drijfsresultaat van de veiling kwam uit op 12 miljoen gulden. :nen-politicus Roel van Duijn stapt uit de terdamse gemeenteraad als een meerderheid de bevolking tijdens het referendum van 17 ■vóór de komst van een stadsprovincie stemt, len brief aan burgemeester Patijn schrijft Van n 'de schadelijke gevolgen van een dergelijke itieve keuze niet voor zijn rekening te willen len'. [-kabouter en ex-provo Van Duijn meent dat istelling van een stadsprovincie leidt tot een vermindering van de leefbaarheid in de regio, ho gere bestuurskosten en bovenal tot een verlies aan democratisch gehalte. Zeker 50.000 Amsterdammers van buitenland se herkomst verliezen hun stemrecht in de nieu we provincie. Momenteel mogen ze wèl stem men bij gemeente- en deelraadsverkiezingen, als ze vijf jaar in Amsterdam wonen. Om hun stem recht binnen de stadsprovincie veilig te stellen is een grondwetswijziging nodig. De procedure daarvoor neemt jaren in beslag. De noodzaak tot regionale samenwerking op het gebied van de woningbouw en één havenau toriteit rechtvaardigen volgens Van Duijn al even min een zo geforceerde oplossing als de opsplit sing van Amsterdam en de instelling van een stadsprovincie. Dezelfde resultaten zijn te berei ken langs de weg van samenwerking tussen ge meenten, zoals dat nu ook gebeurt, aldus het raadslid. Van Duijn bestrijdt burgemeester Patijns op vatting dat de stadsprovincie de Amsterdammers niet meer gaat kosten. De gemeente trok onlangs 15 miljoen gulden uit voor de opbouw van het ROA, de voorloper van de provincie. „Die kosten zullen allengs via de onroerende-zaakbelasting op de burger verhaald worden", verwacht Van Duijn. Het raadslid besluit zijn brief met een oproep aan burgemeester Patijn om de uitslag van het referendum te respecteren. Patijn heeft in een eerder stadium gezegd dat de volksraadpleging te vroeg plaatsvindt en dat hij de gemeenteraad ad viseert om door te gaan met de provincievor ming, ook als de bevolking 'nee' zegt. deelnamekaarten* weggeven voor de Landèlijke Fietsdag in 13 mei a.s. Op die manier kunt u er een dag heerlijk op uit gaan in de natuur. En als u toch bij ons bent, informeer dan meteen naar de "Check- me-over" Opel-vakantiecontrole en maak ken nis met de Opel Corsa Sport. De sportiefste auto om uw fiets mee te vervoeren naar het startpunt van uw fietsroute op 13 mei. OPEL"0- Opel. Voor wie meer wil. rbchoudcn. 'Maximaal 2 kaarten per bezoeker, zolang de voorraad /trekt. Vondellaan 80, Leiden, Telefoon 071-351800.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15