Grens extra werk bereikt 'Echt, ze zijn gek daar bij de gemeente' Brug klaar voor marathon )pknapbeurt centrum 3(j itgesteld na protesten ts4; raamzorg voortaan ook in nachtelijke uren 1DAG 9 ME11995 inner ïfo rtei V dt eve* 65! overleg met bewoners en rijven over het opknappen de autoluwe binnenstad is riopig uitgesteld. Dat is ge- Td naar aanleiding van kri- die werd geuit tijdens een jrmatiebijeenkomst over inrichting van de Oude Vest. het verwijderen van de lenaartjes en de verhoogde toirs komt de veiligheid van ■gangers in gevaar, menen ■oners en ondernemers. twel de nota Buitenruimte nenstad nog door de ge- ■nteraad moet worden vast- ■eld is de herinrichting van Leidse binnenstad al in volle Stille Rijn bijvoorbeeld is jericht zoals volgens de no- hele binnenstad eruit „ian zien. De zogenaam- JVaal-paaltjes zijn er verdwe- het voetgangersgedeelte is oerd in rode baksteen en ligt niet meer hoger dan de rest van de straat. Schriftelijke vragen van D66 konden burgemeester en wet houders er niet toe bewegen do», operatie in de binnenstad stil te leggen. Maar na de kritiek op de informatie-avond is daar alsnog toe besloten. Zowel aan de Ou de Vest, de Nieuwstraat, het Pieterskerkhof en de Kloksteeg zijn brieven gestuurd, dat het overleg pas doorgaat als de ge meenteraad een besluit heeft genomen. Veiligheid De nota wordt op 1 juni bespro ken in een extra vergadering van de commissies volkshuis vesting en ruimtelijke ordening en economische zaken, financi en en grondzaken. Of de kritiek ook tot aanpassingen leidt wil projectleider J. Vellekoop niet zeggen. Wel belooft hij bewo ners en bedrijven in de brief, dat de veiligheid van de voet ganger een belangrijke rol zal spelen in de verdere discussies. Schoenmaker Orthopedisch schoeisel maakt hij. Een man dus die zorgt dat anderen niet wankel over de wereld hoeven te gaan. Maar dat wil niet zeggen dat hij zelf altijd met beide benen waterpas staat. Vorig jaar zette hij opeens zijn vlijmscherpe leermes in de banden van zeven auto's. Uit woede over het parkeerbeleid van de gemeente. Eén zucht en ze lieten het leven, de autoban den van zijn buren. Gisterochtend moest de schoenmaker zich voor deze woede-uitbarsting verantwoor den bij de politierechter in Lei den. Een keurige man, die schoenmaker. Hij keek getergd. Met zijn woelige, rode .haardos bood hij de aanblik van een on begrepen geleerde die zijn rela- tiviteitsformule er bij de weten schap had proberen door te drukken maar overal was weg gehoond. Ja, hij gaf toe dat hij wel een beetje te ver was ge gaan. Maar in die tijd ging het met zijn zaak niet erg best en op de koop toe gleed hij ook nog uit in de badkamer en brak hij een been. Terwijl hij nota bene al met een been in het gips liep. het nooit, nee, nooit meer doen, beloofden ze. „Zoiets kan je he le toekomst verzieken", fluister de een van hen. Zestig uur dienstverlening kregen ze aan hun broek en natuurlijk moes ten ze de schade betalen. „Aardige jongens, eigenlijk", zei de rechter, toen ze in ganzepas de rechtszaal hadden verlaten. Sportief Met zijn kort geknipte, al wat dunnende, haar en gebruinde gelaat maakte hij een frisse in druk, de Waddinxvener die te rechtstond voor het ingooien van een ruit. Brooddronken was hij geweest na een feestje bij de voetbalclub. En niet hij werd op die noodlottige avond gepakt maar twee van zijn makkers die van de prins geen kwaad wis ten. Maar toen hij eenmaal thuis was en zijn sporttas had neergezet, besloot de Waddinx vener zichzelf aan te geven bij de politie. „Dat is tenminste nog eens sportief', sprak de rechter. Maar de officier vond dat de verdachte, die zich had gedra gen als een 'dronken droppie'. toch een flinke tik op de vingers nodig had. Hij kreeg van de rechter uiteindelijk 750 gulden boete en twee weken voorwaar delijk. Of hij het laatste woord nog wilde hebben? „Ja", zei de Waddinxvener, „ik heb de hele -nacht op het politiebureau vast gezeten. Toen ik 's morgens mijn bed had opgemaakt, zei den ze dat ik eten zou krijgen. Dat eten moet ik nou nog krij gen." Met zijn vriend verliet hij de rechtszaal. Voor de ingang ble ven ze nog wat napraten. De Waddinxvener knipperde met zijn ogen tegen het felle zon licht. Mooie boel. „Zal ik je dan maar meteen naar de Pompsta- tionsweg in Scheveningen bren gen?", zei zijn vriend in een geintje. Maar goed, hij had wel mooi ze venhonderdvijftig gulden boete aan zijn broek voor het ingooi en van een ruit. Dat is, snel om gerekend, toch gauw zo'n drie honderd glazen bier. Over je ei gen glazen ingooien gesproken. Zijn zenuwen hielden het op het laatst niet meer en knapten als veters. En ja, als zoveel duis tere machten tegen je samen spannen dan wil je als schoen maker wel eens van leer trekken tegen die onrechtvaardige we reld. Zijn advocaat sprak over „een etterend puistje dat op eens was opengebroken." De gedupeerde buren waren aanwezig. Een verongelijkte vrouw meldde zich bij de rech ter met de rekening van de ga rage. „Er is ook nog een spiegel vernield", zo sprak ze. „Maar daarvoor staat meneer hier niet terecht. Meneer staat hier te recht voor een linkervoorband", bitste de rechter. „Het is me wat moois", sputterde de vrouw en ze ging mokkend weer zitten. Een van de buren had zelf een' beetje 'Opsporing verzocht' ge speeld. Had op listige wijze een videocamera op zijn wagen aangebracht. En met succes. Op de beelden die met de videoca mera waren gemaakt was de schoenmaker naderhand te zien. De buren eisten schadevergoe ding voor hun banden. Die zou den ze krijgen, beloofde de schoenmaker: „Ik weet niet hoe ik dat heb kun nen doen, je bent dan toch in een andere wereld." Na het pleidooi van zijn advo caat, die inging op de stressvolle periode die de schoenmaker had beleefd, kwam hij eraf met enige weken dienstverlening. En die mag hij zo invullen dat zijn zaak er niet on der lijdt. De schoenmaker verliet de rechts zaal. Langzaam, alsof er lijm on der zijn zolen zat. Alsof hij het toch niet helemaal eens was met de uitspraak. Aardige jongens Even later maakten drie jongens uit Bodegraven hun opwachting bij de politierechter. Na een feestje hadden ze een spoor van vernielingen getrokken door dit dorp. Van zeven au to's waren de ruiten ingeschopt en de spie gels afge broken. Een van de auto's was een Kadet- tje, maar dat gaf, on danks zijn zachte naam, ook al niet erg mee. En passant hadden ze ook nog even een radio ont vreemd. „Hoe kwam dat nou eigenlijk?", vroeg de officier. „We waren op een feestje en daar waren de consumpties erg goedkoop", zo verweerde een van de automis handelaars zich. „O, ja", zei de officier, „en dan zijn wij natuur lijk echte zuinige Hollanders en laten we ons meteen helemaal vollopen." Zo was het inder daad. Maar de jongens zouden ENMA !2-36^ 13606. eisje gewond aan rug Bij een ongeval op de Morsweg in Leiden heeft gisteren 15-jarig meisje uit Voorschoten rugletsel opgelopen. De Irijdster haalde een geparkeerde auto in en werd daarbij aan- I midden door een achter haar rijdende personenauto, die werd luurd door een 29-jarige Leiderdorper. braak in bedrijf u« agd Gri 6-817 2Lï uit een kantoor aan de Zoeterwoudsesingel in Leiden is lenacht van zondag op maandag een klein geldbedrag gesto- Via een steiger klommen de inbrekers naar boven en sloe- een ruit in. Een zilveren koffieset en sigaretten werden in vuilniszak gestopt om mee te nemen. Uiteidelijk lieten de ven de zak staan, omdat zij vermoedelijk werden gestoord. uimt iode ir :idenaar met mes gestoken en. EEn 30-jarige Leidenaar is dit weekeinde in een café aan .eidse Beestenmarkt door een bezoeker met een mes in het icht gestoken. De identiteit van de dader is bij de politie be- De oorzaak van het voorval is nog niet duidelijk. grui. ranJ^I onderzoek der verlofgangers voor de gemeenten Voorhout, senheim, Hillegom, Lisse en Warmond zal plaats hebben te senheim op Donderdag 6 Juni te tien uren. Voor de gemeen- Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg op Zaterdag 15 Juni, ook te turen, te Noordwijk. Den verlofgangers, die ter inspectie be- IZeifren te verschijnen, ingevolge art. 140 der Militiewet, wordt finnerd dat zij, in uniform gekleed, voorzien zijn van de lings- en uitrustingsstukken, hun bij het vertrek met verlof luteni degegeven, en van hun zakboekjes en verlofpassen. \INO 1970 en ctie i NO 1895 Donderdag 9 Mei zaterdag 9 n groep van 25 Leidenaren, die op uitnodiging van Experi- tnteel Kerkewerk een bijeenkomst over de woningnood in Lei- bijwoonden, hebben een brief opgesteld, waarin ze eisen het tempo waarin nieuwe woningen worden gebouwd othanjximaal wordt opgevoerd, opdat jaarlijks tenminste duizend ningen in Leiden worden gebouwd: In de Merenwijk alleen woningzoekenden kunnen gaan wonen, die economisch aan den zijn gebonden: op het ogenblik ontbreekt de garantie dat zal gebeuren te enen male. )ud 'Additioneelpersoneel vaak een last' De dienst Milieu en Beheer in Leiden kan er geen banen poolers of banen via het Jeugdwerkgarantieplan meer bij hebben. Dat zegt chef wijkbeheer M. Buiks in een artikel in het AbvaKabo-blad Aaneen. Rond de twintig procent van het personeelsbestand van de dienst is, zoals dat heet, 'additioneel'. En daarmee, zegt Buiks, is de grens bereikt. leiden aap rietveldmoet dus heel goed kijken of de sector dat nog wel kan opne- Uit een onderzoek van het bu- men." reau Research en Beleid blijkt, Volgens Laurier bieden de dat langdurig werklozen en plannen van staatssecretaris werkloze jongeren niet de plaats Melkert om extra vaste banen te innemen van reguliere werkne- scheppen bij de gemeenten een mers. Maar de aanwezigheid oplossing voor het probleem van additionele medewerkers van de banenpoolers. „Het leidt volgens het rapport wel tot grootste probleem voor die spanningen. „Door de gemeen- mensen is, dat ze altijd voor een telijke functionarissen wordt de minimuminkomen moeten inzet van additioneel personeel werken en geen perspectief eerder als een last dan als een hebben op iets anders. Dankzij lust ervaren." Buiks onder- de Melkert-banen kunnen ze schrijft dat. „Mensen hebben eindelijk doorstromen." aandacht en begeleiding nodig Maar beleidsmedewerkster J. en daar zit een grens aan voor Stoel van de AbvaKabo voorziet ons. Bovendien kun je niet een door de Melkert-banen juist bedrijf laten draaien op additio- nieuwe problemen. „Veel ba- nele krachten." nenpoolplaatsen worden omge- Wethouder J. Laurier (Groen- zet in Melkert-banen. Daar Links/werkgelegenheid) erkent, moeten nieuwe additionele dat met het creëren van extra plaatsen voor terugkomen, werk voorzichtig moet worden Maar waar moet de gemeente omgesprongen. „Maar dat doen nog werk vinden. Op een gege- wij ook. Alles gebeurt in nauw ven moment houdt het op. Dan overleg met de diensten. Met krijg je Chinese toestanden: name in de sector wijkbeheer mensen die blaadjes van de werken veel banenpoolers. Je struiken vegen." Terras 't Hart van Leyden voor derde keer weggehaald Het verhaal over het bootterras van café-restaurant 't Hart van Leyden bégint in 1992 en lijkt een neverending story. Het gaat steeds mis tussen 't Hart van Leyden, politie, gemeente en omwonenden én ook nu zijn de stoelen en tafels weer in het be zit van de politie. „Ik kan de tent wel dichtgooien", zegt be drijfsleider A. Harroui. „Zo kan ik m'n klanten toch niet ont vangen. Ik begrijp niets van die inbeslagname, ik overtreed de wet toch niet?" Volgens politiewoordvoerder A.N. Stuifbergen is het daaren tegen duidelijk: „De eigenaar van het bedrijf had geen ver gunning voor het bootterras en werd daarop aangesproken. Toen hij op deze waarschuwing niet reageerde, zijn we overge gaan tot ontruiming." Het was niet de eerste en waarschijnlijk ook niet de laatste keer dat de drijvende zit gelegenheid voor problemen zorgt. In juni 1992 klaagde de vrouw van slager De Vrind die ook aan de Nieuwe Rijn geves tigd is steen en been over het la waai, dat vanaf het terras van 't Hart van Leyden zou komen. Het terras was overigens des tijds op advies van de politie aangelegd. Uitbater J. Harmsen nam namelijk eerst onrechtma tig twee parkeerplaatsen in be slag. Dit gebeurde maar gedeel telijk, omdat Harmsen duizend handtekeningen wist te verza melen van mensen die het ter ras wilden houden. Het jaar daarna kreeg de eigenaar naar zijn zin niet snel genoeg reactie op zijn nieuwe aanvraag en leg de alvast een terras aan. Dit werd echter wel door de politie weggehaald. En vorig jaar nog nam het protest van omwonen den serieuze vormen aan in een rechtszaak tegen de eetgelegen heid. Zondag was kortom een lo gisch vervolg op een lange ge schiedenis. Bedrijfsleider Har roui stond te kijken hoe eerst vier patrouillewagens en een politiebusje kwamen voorrij den, vervolgens de klanten op het bomvolle terras werden ver zocht op te staan en hoe later zijn meubilair stuk voor stuk in de politievoertuigen werd inge laden. „Dat is toch niet te gelo ven", zegt Harroui, nog steeds hevig verontwaardigd. Maak je Leiden gezelliger, zorg je voor een behoorlijke werkgelegen heid en dan word je daarvoor nog gestraft ook. Ze zijn gek daar bij de gemeente, echt, die willen gewoon dat mijn perso neel in de WW terechtkomt. Bo vendien hadden we zaterdag van iemand van de politie toe stemming gekregen het terras neer te zetten." Volgens Stuifbergen van de politie is er naar de eigenaar van het etablissement, J. Harm sen, alleen een oproepkaart voor een gesprek met de politie gestuurd. „Naar mijn weten heeft Harmsen een voorlopige noch een definitieve vergun ning." De voorlopige vergunning die de bedrijfsleider zegt te hebben, zou het resultaat kunnen zijn van een vergunningaanvraag die zijn baas in augustus 1994 heeft ingediend. Deze vergun ning is voor de periode van april tot en met augustus 1995 aan gevraagd. Eind vorige week maakte gemeente Leiden merk waardig genoeg bekend dat de ze vergunning ter inzage ligt op het gemeentehuis. Volgens gemeentelijk woord voerder M. Welsh van de haven dienst heeft de eigenaar van 't Hart van Leyden de inbeslagna me geheel aan zichzelf te dan ken. Volgens hem is de aan vraag pas op 21 februari bij de gemeente Leiden binnengeko men. Dat het zo lang duurt voordat de vergunning wordt verleend, is volgens hem niet vreemd. „Dat komt omdat er in Leiden geen sluitend beleid is over terrassen en met name ter- rasboten. We hebben het dit keer netjes willen doen en dus geven we gelegenheid beden kingen in te brengen tegen ons voornemen om de vergunning te verlenen. Als de eigenaar dan willens en wetens het terras buiten zet, voordat er een ver gunning is, loopt hij het risico dat een en ander in beslag wordt genomen." opt en B\ -2269 ers die 's avonds of 's lts problemen hebben met baby kunnen voortaan bel- ,i®- B met de piepeidienst van imz.org Rijn en Vliet in Lei- Ouders die tot 14 dagen na kos evalling met dringende vra- zitten over de verzorging hun kind, kunnen buiten de »0rt nale tijden een kraamver- ing zorger 'bestellen'. De nieuwe 'pieperdienst bij kraamzorgpro blemen' is sinds 8 mei 24 uur per dag bereikbaar. Ouders moeten deze extra dienstverlening wel zelf betalen, de verzekering vergoedt de kos ten niet. Volgens M. Geerse van Kraamzorg Rijn en Vfiët wordt nu geregeld een beroep gedaan op de kraamzorg buiten de kan tooruren. „We worden zeker wel een paar keer per week 's avonds en 's nachts gebeld door verontruste ouders. Het gaat dan bijvoorbeeld over de borst voeding die niet lukt, over een bloedend naveltje of langdurig huilen van de baby. Zeker bij het eerste kind weten ouders niet altijd wat ze moeten doen. Dan is het prettig dat zij een be roep kunnen doen op een kraamverzorgster. De dienstdoende verpleeg kundige van Rijn en Vliet staat de bellende ouders te woord, geeft ze advies en roept zonodig de hulp in van een kraamver- zorger. De voorrijkosten bedra gen 15 gulden, voor een half uur kraamzorg pioet 25 gulden wor den betaald. Het telefoonnum mer van Kraamzorg Rijn en Vliet is: tel. 071-120005. opgestapelde terras van 't Hart van Leyden. De tafels en stoelen die zonder vergunning op de boot ston- zijn in beslag genomen door de politie. foto henk bouwman itiek bewoners en ondernemers Studentenstops bij universiteit den haag/leiden jan kuys haags redacteur Onderwijsminister Ritzen laat het komende studiejaar maxi maal 180 studenten toe tot de opleiding geneeskunde aan de rijksuniversiteit Leiden (RUL). Ritzen hanteert deze studenten stop, omdat er in heel Neder land al langere tijd meer afge studeerden zijn dan banen. Door loting wordt bepaald wel ke studenten aan de opleiding geneeskunde mogen deelne men. Ook andere studierichtingen worden getroffen door een 'nu merus fixus'. Bij de sectie bio medische wetenschappen aan de RUL kunnen maximaal tach tig studenten worden inge schreven. De beperking hier is het gevolg van het grote aantal inschrijvingen, waardoor de in stellingen onvoldoende oplei dingscapaciteit hebben. Anders dan voorgaande jaren zal de lo ting bij deze zogeheten 'landelijke fixus' soepeler zijn. Er mag een aantal studenten extra worden ingeloot, omdat rekening wordt gehouden met een aantal studenten dat uitein delijk toch geen gebruik zal ma ken van de toegewezen plaats. In het hoger beroepsonder wijs gelden eveneens studen tenstops voor sommige oplei dingen. De Leidse Hogeschool krijgt te maken met een ar- beidsmarktfixus (meer afgestu deerden dan banen) voor fysio therapie en mag maximaal 85 studenten inschrijven. Voor de richting sociaal juridische dienstverlening geldt een stu dentenstop bij 30 inschrijvingen vanwege een instellingsfixus (onvoldoende capaciteit van de gezamenlijke opleidingen). Duo betrapt in gestolen auto leiden Twee mannen en een vrouw uit Leiden zijn gisteren door de po litie op de Morsweg ingerekend. De twee reden in een auto die was gestolen. leiden Juist op tijd voor de 3M- marathon - op 11 juni - is de nieuwe Haagsche Schouwbrug klaar. De 38 meter lange brug ligt er al, maar aan de Haagsche Schouwweg wordt nog volop ge werkt. De brug wordt op 9 juni feestelijk geopend. De opening van de brug moet vooral een feest worden voor be woners van de Stevenshof. De 'slachtoffers', noemt een woord voerder van de gemeente hen. Want toen drie jaar geleden bleek dat de oude brug te gam mel was geworden om hem nog langer open te houden was de Stevenshof een van zijn twee verbindingen met de rest van de stad kwijt. „De opening wordt een beetje een goedmakertje, omdat het afkeuren van die brug de mensen toen rauw op hun dak is gevallen. We denken aan een zonnig kindergebeuren, met een tekenwedstrijd en gratis ijsjes." Van de brug, die anderhalve week geleden werd ingevaren, moet alleen het hydraulische me chaniek van het beweegbare middenstuk nog worden geïn stalleerd. „En dan is het nog maar een kwestie van afwerken; een verfje hier en daar." De brug wordt vermoedelijk geopend door een wethouder en een provinciaal gedeputeerde. Ter gelegenheid van de opening wordt een boekje uitgegeven over de geschiedenis van de brug. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11