Ie J Kroatische Serviërs: Geen overleg Buitenland Duitse regering ontvangt Dalai Lama tegen wil China Chirac belooft Fransen een referendum over EU Blijf vooral zakelijk! Geen Turkse troepen Duitsland en meer in Noord-Irak vijanden' vn ieen crisis issen Inkatha Mandela' Hulp aan Rwanda stoppen is 'tragische vergissing' tIJDAG 5 MEI 1995 5 Philips mobiele telefoon voor maar f 29,95* Weer aanval op VN in Bosnië SARAJEVO AP In Bosnië zijn gisteren op nieuw vier aanvallen uitge voerd op soldaten van de Verenigde Naties. Dat beves tigt VN-woordvoerster ma joor Sochacki. Rond het mid daguur werd een Britse le gerpost in Maglaj, ongeveer 75 kilometer ten noordwes ten van Sarajevo, geraakt door drie kogels uit lichte wapens die vanuit Bosnisch- Servische stellingen waren afgevuurd. Woensdagavond raakten zes Britse VN-mili- tairen gewond door een Ser vische tankgranaat op de le gerbasis in Maglaj. In Doboj in centraal Bosnië landden twee granaten op 30 meter afstand van een observatie post. Er werd geen schade aangericht en het is onduide lijk wie de granaten heeft af gevuurd. Ook in de Bosnische hoofdstad Sarajevo werden de VN onder vuur genomen. Niemand raakte gewond. In Hrasnica, een buitenwijk ten zuiden van het vliegveld die in handen is van het rege ringsleger. werden twee Franse pantserwagens be schoten met lichte wapens. Beide voertuigen werden door een kogel geraakt. Laat u vooral niet imponeren door z'n lichtmetalen velgen. Blijf vooral zakelijk Laat de I Volkswagen-dealer u uitleggen uit welke 9 luxe extra's het Vento Atlantic-pakket (t.w.v. f3.000.-) verder besteat. En zeg dan dat u daarvoor maar 895 gulden overhebt. Het Vento Atlantic-pakket voor f895,- (i„<i btw bpmi\ ïliegtuig vliegt tegen berg in Ecuador li Q fjjiTQ— Een vliegtuig dat door een Argentijnse oliemaatschappij 11V |Is gehuurd is gisteren ten zuiden van de Ecuadoriaanse hoofd- ad Quito in de Andes tegen een berg gevlogen. Er zijn volgens f autoriteiten zeer waarschijnlijk geen overlevenden. Aan bord bevonden zich zeventien Argentijnen of Chilenen, onder ie verschillende topmensen van Zuidamerikaanse oliemaat- [happijen. De president-directeur van de Argentijnse petrole- pimaatschappij YPF (Yacimientos Petrolfferos Fiscales), José I f) fl stenssoro, is een van de slachtoffers. De plaats waar het toestel IU U b bergwand raakte, is zeer moeilijk te bereiken. lom in Frankfurt was 'voor crimineel' in» De bom die woensdagochtend in het postkantoor van de litse stad Frankfurt ontplofte, was bestemd voor een Turkse jmineel. Bij de ontploffing kwam een 36-jarige vrouwelijke istbeamte om het leven. Elf mensen werden gewond, van wie jee ernstig. Een politiewoordvoerder deelde gisteren mee dat politie op zoek is naar de verblijfplaats van een 'Turk met cri- inele contacten'. De man zou in de deelstaat Rijnland-Palts men. De politie ging er al van uit dat de bom afkomstig was het 'criminele milieu'. De verdachte, een bekende van Justi- r, wordt volgens de politie gezocht voor'een bloemlezing uit wetboek van strafrecht'. •verval op bus Burundi: 18 doden ik pers< f cannerP iumbura Niet geïdentificeerde gewapende mannen hebben iensdag in het noorden van Burundi een bus overvallen en jhttien inzittenden doodgeschoten. Veel anderen raakten ge- bnd. Dat heeft de Burundese radio gisteren gemeld. De overval [nd plaats in Ruhororo, in het noorden van het land. Over een iogelijke etnische achtergrond van de zaak is niets bekend. Bu- ndi is, evenals buurland Rwanda, verdeeld tussen Hutu's en itsi's. Eerdere incidenten en moordpartijen hebben de vrees ifóe^n °P'aa'en dat Burundi een massale slachting als in Rwanda JV r' en staat- 'AQ|Paanse P°"t'c' aangeklaagd Wip In Spanje zijn gisteren 39 voormalige kopstukken van socialistische partij, de PSOE, en bankiers gedagvaard die be lleken zouden zijn bij illegale financiering van de partij. De irmalige minister Galeote (financiën), de socialistische sena- Sala en de leider van de verkiezingscampagne van de PSOE, jmon Moreda, behoren tot de verdachten in de Filesa-zaak, ïoemd naar een nep-adviesbureau dat gebruikt zou zijn om de socialisten door te sluizen. Banken en bedrijven kiden hoge bedragen hebben betaald aan Filesa en een ander Irijf van de socialisten voor adviseringsrapporten die nooit In teruggevonden. Het geld is mogelijk gebruikt voor de socia- tische verkiezingscampagne. CORRESPONDENT De Duitse regering heeft giste ren het diplomatieke protest van de Chinese regering gene geerd en de Tibetaanse leider Dalai Lama officieel ontvangen. De politieke en feestelijke leider van de Tibetanen maakte zijn opwachting bij minister Kinkel (buitenlandse zaken). Kinkel trotseerde daarmee het protest van de Chinese ambassadeur in Bonn die woensdag de ont vangst van de Dalai Lama had verooordeeld. De Duitse regering heeft met het ontvangen van de Dalai La ma gebroken met een traditie. Tot dusver heeft zij altijd haar oren laten hangen naar de wen sen van Peking, die het ontvan gen van de Tibetaanse leider als een 'onvriendelijke geste' be schouwde. De Dalai Lama brengt een zesdaags bezoek aan Duitsland. Behalve met Kinkel sprak hij ook met een aantal parlementariërs. Met name door het Duitse bedrijfsleven werd gevreesd dat een officieel bezoek aan Bonn de concurren tiepositie in China zou bedrei gen. De Dalai lama is de belang rijkste leider van het Tibetaanse verzet tegen de Chinese inlij ving van deze bergslaat in de Himalaya. Hij leeft sinds het mislukken vim de Tibetaanse opstand tegen de Chinese over heersing in 1959 in balling schap, voornamelijk in India, en kreeg in 1989 de Nobelprijs voor de Vrede. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Jacques Cirac zal een nieuw Eu ropees verdrag aan een referen dum onderwerpen, als hij zon dag tot president van Frankrijk wordt gekozen. Zijn uitlating, die hij vandaag deed in een Franse krant, leidde tot 'een val van de franc. De landen van de Europese Unie beginnen volgend jaar aan onderhandelingen die moeten leiden tot een nieuw verdrag, dat in de plaats komt van het Verdrag van Maastricht. Chirac had al eerder een toespeling ge maakt op een referendum, maar was daar vervolgens weer op terug gekomen. „U kent mijn bereidheid om de Fransen met Europa te verzoenen", zei Chirac tegenover de krant La Croix. „Een referendum lijkt me daartoe een goed middel." Volgens de Franse grondwet kan een internationaal verdrag door het parlement worden be krachtigd. De president heeft echter de bevoegdheid het mid dels een referendum aan het volk voor te leggen. Mitterrrand, de huidige president, deed dat in 1992 met het Verdrag van Maastricht. Hoewel Chirac dat verdrag destijds steunde, zijn er in Parijs twijfels over zijn Euro pa-gezindheid. Eén van zijn naaste medewerkers is Philippe Séguin, de parlementsvoorzitter die in 1992 de strijd tegen 'Maastricht' aanvoerde. Het wa ren die twijfels die gisteren de franc onder druk plaatsten. Chi rac zei dat een Europese een heidsmunt 'onhaalbaar' was in 1997. „Maar in 1999 zal ze noodzakelijk zijn", verklaarde hij. Door een referendum in het vooruitzicht te stellen, hangt Chirac een zwaard van Damo cles boven de komende onder handelingen over een nieuw verdrag. Het referendum over 'Maastricht' gaf maar een nipte meerderheid te zien voor verde re Europese integratie. Een van de struikelblokken lijkt het Eu ropees Parlement te zullen wor den. Duitsland stelt als voor waarde voor de vorming een Europese eenheidsmunt dat het parlement in Straatsburg meer macht krijgt. Dat is voor veel Fransen, die vrezen dat hun soevereiniteit wordt aangetast, onaanvaardbaar. XT IX, Japan nog altijd Handelsakkoord Jordanië en Palestijnen iman» Jordanië en de Palestijnse Nationale Autoriteit het istuur van de autonome Palestijnse gebieden hebben giste- een handelsakkoord getekend waarmee ze elkaar een voor- lursbehandeling zullen geven in de handel in meer dan twintig 3deren. Het akkoord komt voort uit de overeenkomst over sa- inwerking dat de partijen in januari sloten. Het akkoord van iteren werd ondertekend door de Jordaanse minister Abu- gheb (industrie en handel) en minister Qurei (economische ten) van de regering van PLO-leider Arafat.' Wapenopslag neo-nazi's opgerold delberg Bij invallen in woningen en gebouwen van neo-na- heeft de Duitse politie woensdag vuurwapens, nazi-vlaggen uniformen in beslag genomen. Het zwaartepunt van de in to il vijftien huiszoekingen lag in de deelstaat Baden-Württem- rg. De politie-actie was onderdeel van een onderzoek dat het ienbaar ministerie in Heidelberg tegen drie rechts-extremisten iert. De agenten vonden 42 kapmessen, bajonetten en dolken, 1 vuurwapens, 200 munitiemagazijnen en een aantal handgra- |ten. Ook kwamen nazi-vlaggen, propagandamateriaal, en uni- len aan het licht. Vier neo-nazi's werden gearresteerd, maar Irte tijd later weer vrijgelaten. Er bevinden zich geen Turkse troepen meer in Noord-Irak. Dat zei minister Göhan (defen sie) gisteren op weg naar een bijeenkomst van de minister raad. De woordvoerder van de generale staf van het leger, kolo nel Silahcioglu, was niet bereik baar om de woorden van de mi nister te bevestigen. Eerder wer den tegenstrijdige verklaringen uitgegeven over de militaire operatie in Noord-Irak. Afgelopen maandag was pre mier Qiller met Gölhan en de opperbevelhebber van het leger, generaal Karadayi bij de grens om zo'n 20.000 soldaten wel kom te heten, nadat vorige week al ongeveer 10.000 man terugkeerden. Maar omdat de PKK zich opnieuw aan het vesti gen is in de streken die het leger verlaten heeft, werd het nodig geacht om 6000 commando's achter te houden op strategi sche punten. Silahcioglu ver klaarde dinsdag dat zij tot het najaar daar zullen blijven. Dat ontkende het ministerie van de fensie gisteren. De autoriteiten spreken van een groot succes. In 43 dagen tijd is een gebied van 14.000 vierkante kilometer uitgekamd. Daarbij zijn duizenden wapens, granaten, mijnen, mortieren en zelfs 75.000 luchtafweerrakket- ten buitgemaakt. Grotten of an der schuilplaatsen waarin de munitie, maar ook dekens, me dicijnen en voedsel verborgen waren, zijn vernietigd. Onder de PKK-strijders vielen 555 doden, onder de regeringssoldaten 61. Vanaf het begin stelden de mili tairen dat ze niet op mensen jacht waren, maar het juist op de infrastructuur hadden ge munt. ByjN» Duitsland en Japan blijken nog steeds de grootste vijanden van de Verenigde Naties. Bijna vijf tig jaar na afloop van de Twee de Wereldoorlog vermeldt de oprichtingsoorkonde van de volkerenorganisatie uit juni 1945 Duitsland en Japan nog steeds als 'vijandelijke staten'. Het gaat om een toendertijd be grijpelijke, maar al snel achter haalde formulering in de om schrijving van de doelstellingen van de VN. Duitsland ziet af van stappen het document gewij zigd te krijgen. „Het is niet zo dramatisch omdat de VN ons in feite niet meer als vijand behan delen", zegt een regerings woordvoerder in Bonn. Duits land gaat er vanuit dat bij de komende hervorming van de VN de lidstaten de dubieuze formulering uit de charta schrappen. an: Olie veel Unicef-topman Toole: Eerder meer dan minder hulp nodig Totale oorlog dreigt in Oost-Kroatië ijdai o uu I S1' keu< r, belangrijk m te boycotten ARA-WASHINGTON DPA-Rtr-AFP Iraanse olie-industrie zal n problemen ondervinden een door Washington door- reven handelsboycot. Dat ft de Iraanse minister Agasa- (oliezaken) gisteren in de kse stad Ankara gezegd. Vol de minister vindt de indu- gemakkelijk andere afne- i. „Olie is een belangrijke tdstof, waarvan de econo- ën van de wereld afhanke- zijn. Daarom wordt het ini- ef van de VS internationaal niet aanvaard", zei Agasa- e Iraanse olieminister heeft 'urkse regering grotere leve- en van olie en gas toege- Dit jaar zal Iran vier mil- ton olie en twee miljoen ieke meter aardgas aan Tur- leveren. De partijen zouden overeengekomen de leve- ies geleidelijk tot jaarlijks miljoen ton ruwe olie en miljoen kubieke meter Jgas op te voeren, imiddels heeft de Centraala- ische republiek Oezbekistan i uitgesproken voor de door Amerikanen afgekondigde delsboycot. Japan en China tegen. een dag van geruchten over op handen zijnde noodtoe- id in de Züidafrikaanse pro- de KwaZulu-Natal hebben sident Mandela en Zulu-lei- Buthelezi tegenover de pers amenlijk ontkend dat er ike is van een crisis. Eerder Buthelezi erkend dat hij ceuk i wel degelijk beledigd voel- door de uitspraken van de [kident, die woensdag had reigd de grondwet te veran- en om te kunnen optreden het politieke geweld van atha in KwaZulu-Natal. But- £zi ontkende dat zijn aan- igers achter het geweld zit- In Oost-Kroatië dreigt een totale oorlog tussen Serviërs en Kroaten. Op verschillende punten langs de bestandlijn van 1200 kilometer in West-Slavonië werd gisteren op nieuw hevig gevochten. Milan Babic, de 'minister' van buitenlandse zaken van de zelfbenoemde Servische re publiek van Krajina (RSK), sloeg alle hoop op een over eenkomst de bodem in met de mededeling dat de Kroati sche Serviërs niet naar Genève komen voor overleg. ZAGGREB-BELGRADO Rtr-AFP-ANP Eerder op de dag leek het er nog op dat alle partijen ingingen op de uitnodiging van de bemidde laars Owen (EU) en Stoltenberg (VN) voor onderhandelingen over een vredesregeling. „Zo'n bijeenkomst is uitgesloten ge zien de hernieuwde vijandelijk heden en agressie door Kroatië tegen het Servische volk en de RSK", verklaarde Babic. De mi nister leidde in 1991 de opstand van de Krajina-Serviërs tegen de Kroaten die uitmondde in de uitroeping van de onafhankelij ke Servische republiek. Bij Pancrac, aan de rand van de enclave West-Slavonië bo den enkele honderden soldaten gisteren onverwacht opnieuw veel verzet. Pas tegen de avond gaven ook de laatste Serviërs zich over. Ook bij Knin, de hoofdstad van Krajina, en de enclave Okucani leverden de partijen zware strijd. Een, groep Serviërs die uit Krajina naar het noorden van Bosnië is gevlucht, houdt de katholieke aartsbis schop Franjo Komarica en een onbekend aantal Kroaten gegij zeld. Als het Kroatisch leger de Serviërs die zij bij de berg Psunj omsingeld houden niet snel vrij laat zullen de gijzelaars sterven. Dat meldde een Servische sol daat gisteren vanuit Knin. De Bosnische en Kroatische Serviërs dreigden West-Slavonië op de Kroaten te heroveren als de VN het gebied dat in twee dagen door de Kroaten is ver overd niet teruggeeft. De Kroaten controleren de snelweg (E70) door West-Slavonië, de spoorlijn en de stad Okucani. De Bosnisch Servische leider Radovan Karadzic en Milan Marde, president van Krajina, kondigden aan „met alle ter be schikking staande middelen" de herovering te zullen starten. De Noorse VN-onderhande- laar Stoltenberg bracht gisteren een bezoek aan Rotterdam. Hij zei te hopen dat de Kroaten in- Een gewonde vrouw wordt weggehaald uit het Kosevo-ziekenhuis in Sarajevo. De stad wordt opnieuw regel matig beschoten. foto reuter derdaad niet op een nieuwe oorlog uit zijn, zoals de Kroati sche president Tudjman Euro commissaris Van den Broek verzekerde. Volgens Stoltenberg is het snel afgelopen met de aanwezigheid van blauwhelmen in Kroatië en Krajina als de strij dende partijen niet toestaan in plaatsing van de vredesmacht Uncro tussen de fronten. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag gaf gisteren een negatief reisadvies voor Kroatië met uitzondering van Istrië en het gebied ten noorden van Zagreb. Stopzetting van de hulp aan Rwanda zou een 'tragische ver gissing' zijn. De wereld mag het land niet opnieuw in de steek laten. Dat zegt Daniel Toole, het hoofd van de VN-organisatie voor kinderen en onderwijs Unicef in de Rwandese hoofd stad Kigali. Hij brengt deze da gen een bezoek aan Nederland. De Europese Unie bespreekt morgen in Brussel een voorstel om de lange-termijnhulp aan Rwanda op te schorten. Vorige week schortte de Europese Commissie al de hulpverlening ter waarde van meer dan 100 miljoen gulden aan het land op. Ook Nederland en België staak ten voorlopig het verlenen van financiële steun. Dat gebeurde na een moordpartij door solda ten van het door Tutsi's gedo mineerde regeringsleger op Hu tu's in het opvangkamp Kibeho. Vorig jaar kwamen in Rwanda naar schatting een miljoen mensen om. Toole betreurt de recente ge welddadige incidenten in het land. Volgens hem moet „alles wat mogelijk is worden gedaan om bloedige afrekeningen zoals in Kibeho te voorkomen. Op dergelijke uitwassen moet een duidelijke veroordeling volgen. Maar steun aan de nieuwe rege ring is volgens Toole de beste manier om Rwanda een toe komst te bieden, van het land een rechtsstaat te maken. Volgens hem geven de inciden ten aan dat er juist meer hulp nodig is en niet minder. Als voorbeeld noemt hij hulp bij het opnieuw opzetten van een rechterlijke macht om de Rwan- dezen duidelijk te maken dat moordenaars vervolgd worden. „Voorheen was moord een mis daad die je makkelijk ongestraft kon begaan. De huidige rege ring, en ik geef ze daarin gelijk, wil dat anders doen en berecht ook haar eigen soldaten." Maar er zullen nog wel enige tijd problemen met discipline blijven. Ook vergeldingsacties zullen niet van de ene op de an dere dag ophouden, zo erkent Toole. „Er is nu eenmaal, heel begrijpelijk na een miljoen In het Rwandese vluchtelingenkamp Kibeho wachten Hutu's op hun evacuatie. In het kamp richtte het Rwandese leger kort geleden een enorme slachting aan. De VN sturen vrachtwagens om/de vluchtelingen weg te halen. foto reuter moorden, waaronder 300.000 kinderslachtoffers, een grote mate van frustratie, woede en drang naar vergelding. In deze dagen waarin we terugdenken aan het einde van de Tweede Wereldoorlog, zouden we ons moeten realiseren dat in Europa na mei 1945 n'iet alles weer meteen in en op orde was." Rwanda herstelt zich overigens dank zij de internationale hulp op voortvarende wijze, aldus Toole, ondanks het leed en de trauma's van de bevolking. Uni cef heeft in het land veel projec ten lopen. Volgend jaar heeft de organisatie in Rwanda 66 mil joen dollar nodig, waarvan er vooralsnog slechts negen zijn Nederland is een van de belang rijke donorlanden. Toole is on der de indruk van de Neder landse bijdrage en ook de wijze het land die hulp verschaft. Zo geven donors hier ook geld voor minder populaire zaken als kantoorbenodigdheden, ter reinwagens en computers. „Veel organisaties en de gevers van wie ze afhankelijk zijn wil len graag geld geven voor kin dervoeding of inentingen, en schromen bij te dragen aan bij voorbeeld de prijzige maar hoognodige terreinwagens. Maar zonder die wagens zijn talloze hulpbehoevende kinde ren helemaal niet eens te berei ken." Unicef-Nederland heeft vorig jaar 5,5 miljoen dollar bij gedragen aan de projecten in Rwanda. Toole is niet gelukkig met de negatieve publiciteit rond de hulporganisaties, terwijl de be moedigende resultaten nauwe lijks aan bod komen. Volgens hem hebben de problemen van de hulpverleners twee oorza ken. Ten eerste zijn veel hulpor ganisaties, met name niet-gou- vernementele, met noodhulp naar Rwanda gekomen op een moment dat er nog geen rege ring was. Deze instellingen heb ben volgens Toole nu moeite zich te schikken naar de priori teiten en strategieën van een overheid die pas na hun komst is aangetreden. Als tweede oorzaak ziet Toole de gespannen verhouding tus sen de regering en sommige VN-organisaties. En die komt voort uit de frustraties en woede van Rwandezen over het feit dat de VN hen vorig jaar in de steek lieten en niet ingrepen. De lid staten besloten toen de VN- troepenmacht in het land terug te trekken. De Rwandezen stel len de organisaties die nü in het land zijn dus ook verantwoor delijk voor het tragische nalaten vorig jaar, aldus Toole.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5