Gymles ver onder maat 'Militairen oefenden met bezemstelen' 'Hitler had me moeten zien staan' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Iphenaar eist vergoeding }or schade door verkeer Kwiek en Lenig naar Berlijn otorboten "(ogen blijven Braassem Leiderdorp verhoogt kabeltarief Dienstverlening geëist voor ontucht met neefjes Directiewisseling Spanbeton JJDAG 5 ME11995 CHEF HENNY VAN ECMOND,071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP,071 .waar gewond na aanrijding ^icaterwoude Twee inwoners van Rijnsaterwoude, een 24-ja- je man en een 21-jarige vrouw, zijn gisteravond zeer zwaar ge- ónd geraakt bij een aanrijding op de provinciale weg 7 (Al- jen-Leimuiden). De auto van de Rijnsaterwoudenaren, be- uurd door de 24-jarige, kwam uit Alphen en draaide linksaf de 071%renweg op. De bestuurder zag daarbij een tegemoetkomende 023 110, bestuurcl door een 24"jarige Hoofddorper, over het hoofd. 071-Ide aanrijding sloeg de wagen van de Rijnsaterwoudenaren 07i-3Ücele malen over de kop. Met onbekend, maar zeer zwaar let- zijn de twee inzittenden naar het AZL overgebracht. De ot yHofddorper ging licht gewond naar het Elisabeth Ziekenhuis in ties nderdorp. Hij kon na behandeling naar huis. ot 17 uJ 1 ongen (12) valt uit boom i/voude Een 12-jarige jongen uit Hazerswoude-Rijndijk is /jtëravond even na zes uur uit een boom gevallen. De jongen J[am op een hek terecht en liep daarbij een diepe vleeswond Hij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei- gefundeerd op staal. De Gnep hoek was toen nog een karres- poor, dus bij de bouw werd geen rekening gehouden met de zware vrachtwagens die nu langs denderen. Inmiddels fun geert de Gnephoek als de be langrijkste uitvalsweg van het Koudekerkse industrieterrein Hoogewaard en sinds de jaren '80 vertoont het huis steeds gro tere scheuren. Verzekeraar Centraal Beheer heeft inmiddels 15.000 gulden schadevergoeding aangeboden. Maar voor 15.000 gulden kun nen alleen de scheuren worden dichtgesmeerd, met het gevaar dat die in de loop der jaren wéér openbarsten. Óm die reden heeft Betcke dat aanbod van de hand gewezen. Hij wil dat zijn huis wordt aangepast aan de weg, nadat hij eerder vergeefs probeerde de weg te laten aanpassen aan zijn huis. Zijn eis de weg gesloten te verklaren voor vrachtverkeer werd vorig jaar door de recht bank verworpen. Aanpassen van het huis aan de weg bete kent dat er iets moet gebeuren met de fundering, een ingreep die is becijferd op 96.000 gul den. Uitspraak op 21 juni. Gymnastiek betekent vooral veel spelletjes Het gymnastiekonderwijs op de Alphense basisscholen is onder de maat. Vooral in het bijzonder onderwijs laat de lichamelijke opvoeding veel te wensen over. Dat conclu deert een werkgroep van gymleraren die in opdracht van de gemeente onderzoek heeft gedaan naar het bewe gingsonderwijs op de basisscholen in Alphen. 1AG/ALPHEN AAN DEN RUN HjAle Haagse rechtbank in zijn r- Ideel beslist, heeft die uit- t jak grote gevolgen voor jsen die in een vergelijkbare irtie zitten - daar is Alphe- P. Betcke van overtuigd, stond gisteren voor de tbank om van de gemeente jen aan den Rijn bijna )0 gulden schadevergoe- te eisen. Volgens Betcke is bedrag nodig om zijn huis de Gnephoek voor verdere de door het langsrijdende oendejeer te behoeden. !t pikante van de zaak is dat ïiser toegeeft dat de ge- nte niets onrechtmatigs klass tgedaan, terwijl de verzeke- van de gemeente al min of schuld heeft bekend door schadevergoeding aan te en. Echt schuld bekennen je verzekeraar echter niet. at geval zou namelijk ieder- die schade ondervindt van komend verkeer naar de ;ente kunnen stappen voor schadevergoeding. En die eenten kloppen in zo'n ge- feer aan bij de verzekering. Ul tckes verhaal is exempla- Huis gebouwd in 1930, 1.30 ui ir, kl ALPHEN AAN DEN RUN JAN WINDE Tijdens de gymnastieklessen worden er volgens de werk groep vooral spelletjes gedaan, terwijl de leerlingen amper aan het echte lichamelijke opvoe dingswerk toekomen. Meer dan de helft van de leerlingen oefent in acht jaar basisonderwijs niet één keer de handstand en bijna de helft klimt in al die jaren niet één keer in de touwen. Volgens de werkgroep wor den de problemen veroorzaakt doordat er te weinig vakleer krachten voor lichamelijke oefe ning zijn aangesteld. Scholen kunnen zelf bepalen voor welke vakken zij vakleerkrachten aan trekken. Niet één katholieke school die aan het onderzoek meedeed bleek een aparte gym leraar in dienst te hebben en van de zeven protestants-chris telijke scholen die de enquête invulden had er slechts één een aparte gymleraar. De werkgroep pleit ervoor om een consulent bewegingsonder wijs aan te stellen, die de lessen moet begeleiden en coördine ren. Verder wil de werkgroep dat meer scholen vakleerkrach ten inzetten voor de lessen li chamelijke opvoeding. Daar naast kunnen er na schooltijd kennismakingscursussen op het gebied van sport opgezet wor den om kinderen in staat te stellen een gerichte sportkeuze te maken. Onderwijswethouder F. Dales (D66) maakt geen haast om de aanbevelingen van de werk groep op te volgen. Een eventu ele uitbreiding van het aantal lesuren lichamelijke oefening mag volgens Dales niet ten kos te gaan van de kunstzinnige vorming in het basisonderwijs. De wethouder wees erop dat de Alphenaar de weg naar de sportverenigingen goed weet te vinden, terwijl het cultuuraan bod in de gemeente nogal schraal is. Simon Wiesenthal deelt handtekeningen uit tijdens zijn bezoek aan Alphen. FOTO BEN DE BRUYN WOUBRUGGE De Woubrugse gymnastiekvereniging Kwiek en Lenig doet van 9 tot en met 15 juli mee aan de Gymnaesreada in Berlijn. Het evene ment wordt eens in de vier jaar gehouden en bestaat voornamelijk uit demonstraties van gymnastiekverenigingen door de circa 20.000 deelnemers. Kwiek en Lenig vaardigt veertien leden af. De gemeente geeft voor het evenement een extra subsidie van duizend gulden. Simon Wiesenthal krijgt gouden erepenning in Alphen OF/WENDSVEEN wijk, tel maw kemade wil nu dat de rege loor een langere tijd wordt ndhaafd. De gemeente zal °17J iswoude inlichten over standpunt. -2021 01720 Wolterb 20-44! LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK Dé verkoop van hét Leiderdorpse kabelnet aan de kabelmaatschappij Rijnland (KMR) gaat ge paard met een stevige tariefsverhoging voor de burger. Betalen inwoners van Leiderdorp nu nog 8 gulden per maand voor een aansluiting, over vijf jaar zal dat 15,50 gulden zijn. Overigens levert de verkoop van het kabelnet de gemeente 10 miljoen gulden op. Als goedma- kertje voor de tariefsverhoging stelt wethouder Huigen van financiën een eenmalige gift van 100 gulden voor iedere abonnee in het vooruit zicht. Over de tariefsverhoging zegt ze dat die er sowieso zat aan te komen. „Leiderdorp heeft een nogal verouderd kabelnet. Modernisering van de kabel door de gemeente zou ook hebben geleid tot een tariefsverhoging die gelijk is aan het KMR-tarief." De nieuwe eigenaar betaalt 800 gulden per aansluiting aan de gemeente en nog eens 150 gulden winstrecht per aansluiting. Voorts be taalt de KMR gedurende twintig jaar precario rechten. Op 22 mei besluit de gemeenteraad over het collegevoorstel. «ANJOUSTRA iade vindt dat het aantal effingen voor snelle motor- op het Braassemermeer hoeft te worden vermin- 718-26De gemeente pleitte ja st, Voo ing voor een beperking van antal snelle boten, maar uit vens van de politie district en Braassem blijkt nu dat Wh ast van deze boten afge- Joop Peters duikt in de geschiedenis van Voorschoten i jaren niet is toegenomen. Bouiei :emade wil dat voortaan effing moet worden ver- 1 aan iedereen die in het is van een geldig vaarbe- De politie trof meestal niet dan vijf snelle boten tege- op het Braassemermeer. raat 7,1 ^ee steekt het meer bij- er gunstig af ten opzichte lijvoorbeeld de Kagerplas- n de Westeinder, nen met Jacobswoude Alkemade een regeling i!S o!?' k'' jaar'ijks in totaal 85 vér- kuur on 'ingen worden afgegeven eigenaars van speedboten. :egeling die voor twee jaar ALPHEN AAN DEN RUN JOHAN ZWAAN „Aan Simon Wiesenthal. Aangeboden bij de herdenking van onderdrukking en bevrij ding. Geen wraak, maar gerechtigheid." De ze tekst staat gegraveerd in de gouden ere penning die Simon Wiesenthal (86) gisteren in Alphen aan den Rijn uit handen van bur gemeester M. Paats heeft ontvangen. Gerechtigheid was een belangrijk onder werp iil de toespraak die burgemeester Paats voor de ceremonie hield. „Die span nende verhalen van u als nazi-jager hadden nooit zo'n grote indruk gemaakt als u ge dreven was door primaire gevoelens als zucht naar wraak. Niet wraak, maar gerech tigheid was uw drijfveer," zo sprak de Al phense eerste burger. Door die motivatie wist de Oostenrijker zo'n 1200 oorlogsmisdadigers voor het ge recht te slepen. Dit maakte hem wereldbe roemd en waarschijnlijk de meest onder scheiden man ter wereld. Het was te mer ken aan de dankrede die hij in het Alphense Stadskantoor hield. Het betoog dat telkens onderbroken werd door een korte vertaling van zijn goede vriend Alphenaar Simon Speyer, rolde routineus uit zijn mond, maar was daarom niet minder gedreven. De strijd voor gerechtigheid, dat is zijn onderwerp. Wiesenthal verhaalde in zijn dankrede van de bijzondere band die hij met Nederland heeft. „Sinds ik in 1963 voor het eerst in Ne derland kwam, ben ik verliefd op het land en probeer ik als ik reis de terugweg naar Wenen via Amsterdam te laten lopen. De Nederlanders spraken me aan zoals dat nergens anders gebeurde. Heel open, ik kon erg goed met ze praten. Dit is ook het enige land dat van zichzelf zegt dat ze méér had kunnen doen in de oorlog. Gisteravond sprak ik nog in Groningen voor een groep jongeren van wie ook weer diezelfde op merking kwam. Waarschijnlijk ben ik niet zo objectief, maar ik vind dat Nederland heel snel bereid is om te helpen als het er gens in de wereld mis gaat." Juist in die internationale hulp en samen werking ziet Wiesenthal een kans op we reldvrede. Om zijn visie kracht bij te zetten haalde de Oostenrijker een uitspraak van Albert Einstein aan. Deze werd eens ge vraagd welk wapen er tegen de atoombom bestand zou kunnen zijn. Einstein ant woordde: „Een wereldregering." Op dit punt is Wiesenthal het eens met de ver maarde wetenschapper. Ook hij denkt dat een grote centrale overheid kan bijdragen aan de wereldvrede. „Ik zie de contouren van een dergelijke regering ontstaan. Zelf zal ik het waarschijnlijk niet meer meema ken maar misschien dat in het volgende millenium de tijd rijp is voor een wereldwij de overheid." Met hetzelfde optimisme sprak hij vorige week samen met Salman Rushdie 50.000 mensen toe. Op de Weense Heldenplatz, dezelfde plaats waar Hitier door honderd duizenden werd toegejuicht. „Het was prachtig," zei Wiesenthal gisteren, „maar ik had graag gehad dat Hitler me daar had zien staan." VOORSCHOTEN KEES VAN KUILENBURG Heldendaden heeft Joop Peeters niet beschreven in zijn boek Voorschoten tijdens 1940-1945. De oorlog komt er eigenlijk maar bekaaid af. Niet meer dan 25 pagina's heeft de 62-jarige Voorschotenaar er aan besteed. Voor het overige vult Peeters het boek met leuke verhalen en loopt echter in augustus wetenswaardigheden over de 2°0°enstweigeraar 'Mjgt tien tanden cel AAG/ROELOFARENDSVEEN Heerlijkheid aan de Vliet. Een bewuste keuze van free lance-journalist Peeters. „Er is al zoveel over de oorlog gepu bliceerd. Ook wat Voorschoten betreft. Naar mijn idee is er veel meer belangstelling voor die verhaaltjes, zoals ik die heb ge schreven. Uiteindélijk is het boek bestemd als cadeautje voor de deelnemers aan de tra ditionele bejaardenreis, die dit jaar voor de 60ste keer op het programma staat. Dan moet je iets bieden waarvoor ze ook werkelijk belangstelling hebben. Al wil ik zeker niet beweren dat er voor de oorlog geen interesse bij die groep is." In zijn boek beschrijft Peeters vooral het begin van de oorlog. rechtbank heeft gis- uw'bos een 25~Jari8e man 4'r )58. 'farendsveen tot tien stibbefden cel veroordeeld. De moet de cel in omdat hij heeft onttrokken aan zijn Brandjfcngende dienstplicht. Tien ot'dj? lden is de normale straf Een gevecht die de toen 12-jari- dit soort zaken: tweederde ge Voorschotenaar vanuit zijn de tijd die vervulling van -raam aan de Leidseweg aan- vervangende dienstplicht schouwde. Een oorlog die de jonge Peeters evenals vele an deren niet voor mogelijk had gehouden. „Soldaten die voor de oorlog, want Voorschoten was destijds een garnizoens plaats, in het dorp waren gele gerd. Militairen die deel uit maakten van de gemeenschap en de oorlog in werden |ekost. Vener had in eerste in- 5300"' 'e een Paar dagen in m li- dienst gezeten, maar hield gauw voor gezien. Nadat eiderdo» as erkend als gewetensbe kwam vervulling van '1 rvangende dienst hem erg tuit. Hij probeerde vrijstel veen. De man die na het dode lijk ongeval van burgemeester Berkhout tot waarnemer werd benoemd. Berkhout werd sa men met twee politieagenten door een trein overreden. „In die periode heeft Viveen samen met doctor Van der Stoel veel voor Voorschoten gedaan. Sa men met het verzet gezorgd voor voedsel als dat nodig was. Dan werd er een koe gestolen bij een boer die zwart handelde. Het beest werd dan geslacht bij het kindertehuis Nieuw-Voor- dorp waar Viveen directeur was. Zo kwam hpt dat er soms vlees dreef in de bietensoep die bij de gaarkeuken werd uitgedeeld", kijkt Peeters terug. „Triest is dat die man na de oorlog min of meer isdoodgezwegen omdat hij van de CHU overstapte naai de PvdA. Zelfs ontbreekt hij op de eregalerij van burgemeesters in het gemeentehuis. Ook nu nog niet. Dat is jammer en ei genlijk onwaardig." Verder in het boek verhalen over het verre en wat nabijere verleden van de heerlijkheid Voorschoten. Verhalen die het resultaat zijn van spitwerk van de freelance-journalist, die als liefhebberij geschiedenis heeft. Uiteraard komt de historie van de bejaardentocht uitgebreid aan de orde, maar ook bijvoor beeld de opkomst en neergang' van de Zilverfabriek, onder de tucht van de kerk, het badhuis en de bekende Voorschotense predikant Fortgens. Een leuke story handelt over Piet van 'De Knip', de dictator van het pontje over de Rijn- en Schiekanaal (de Vliet). Het bootje'voer zo'n honderd jaar en deed dienst tot 1969. Uit het verhaal van Peeters blijkt dat het een kunst was om Piet aan het werk te krijgen. Belde een klant te luid, dan riep Piet dat hij niet doof was en verdween weer in zijn wachthuisje. Klan ten die te zacht belden hoorde hij simpelweg niet. Dat is toch schitterend. Veel Voorschotena ren kunnen hem nog uitteke nen." DEN HAAG/VOORSCHOTEN Tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk en de resterende vier maanden mogen worden omgezet in dienstverlening. Dat hoorde een 30-jarige inwoner van Voor schoten gisteren tegen zich ei sen bij de Haagse rechtbank voor de jarenlange ontucht die hij met twee neefjes pleegde. Wanneer Voorschotenaar P. precies begonnen is zijn neefjes lastig te vallen weten de jongens noch P. zich precies te herinne ren. Vast staat dat P. jarenlang bij elk familiebezoek de twee zoontjes van zijn oudste broer betastte. In de beginperiode was P. zelf nauwelijks meerder jarig. De neefjes waren volgens eigen zeggen ongeveer negen en zeven jaar oud toen P. ze voor het eerst lastig viel. Dat ging door tot ze respectievelijk vijftien en dertien jaar oud wa ren. Volgens de Voorschotenaar werd hij zich tijdens de ont groeningsperiode in de Delftse studentenwereld voor het eerst bewust van zijn latente homo seksuele gevoelens. Dat gebeur de toen hij op een nacht door vier studiegenoten werd over vallen en seksueel misbruikt. P. vond het een uitermatige angstige ervaring, maar tot zijn verbazing toch ook wel erg spannend. Vanaf die tijd begon P. dan ook zijn neefjes met eni ge regelmaat lastig te vallen met zijn attenties. Ook de twee zoontjes van zijn andere broer werden geconfronteerd met zijn attenties, maar die hebben daar uiteindelijk geen aangifte van gedaan. In 1991 kwam de boel aan het licht. In eerste instantie wilden de broers van P. de zaak binnen de familie houden op voorwaar de dat P. in therapie zou gaan, maar uiteindelijk besloten de ouders van de misbruikte neef jes toch aangifte te doen om herhaling te voorkomen. P. is inmlddel ruim drie jaar in therapie. Hij heeft aangebo den bij wijze van straf een geld bedrag te storten op een reke ning voor kinderen die slachtof fer zijn van seksuele delicten. De rechtbank doet 18 mei uit spraak. Bouwprodukten Industrie in Huissen en van de overkoepe lende organisatie Partek Neder land. Degans wordt bij ook bij deze ondernemingen commis saris. E. Elsinga, die tot voor kort financieel directeur was van Spanbeton wordt lid van de verschillende raden van be stuur. Joop Peeters: „Triest eigenlijk dat Otto Viveen wordt doodgezwegen." FOTO HIELCO KUIPERS Voorzitter H. Degans van de Taad van bestuur van Spanbe ton in Koudekerk heeft zijn functie per 1 mei neergelegd. Degans wordt executive vice- president bij Partek Benelux in Brussel. Spanbeton maakt sinds 1988 deel uit van de Finse Partek Groep die onder andere bouwmaterialen produceert. Bij het bedrijf werken 225 mensen. De voormalige bestuursvoor zitter Degans blijft ook als com missaris betrokken bij het Kou dekerkse bedrijf. Zijn opvolger als voorzitter van de raad van bestuur bij Spanbeton is H. Kui per. Laatstgenoemde wordt te gelijk bestuursvoorzitter bij de zusterondernemingen Schokbe- ton in Zwijndrecht, Verenigde H. Kuiper vertelt desgevraagd dat de herschikking van be stuursfuncties te maken heeft met een andere marktbenade ring door de Partek Groep. „We werken nu met landenorganisa- ties, waarbinnen we alle activi teiten op elkaar afstemmen." De herschikking brengt volgens Kuiper vooralsnog geen reorga nisaties binnen de bedrijven met zich mee.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11