Serviërs in Kroatië vechten onderling Tudjman speelt met vuur Buitenland Gevangenen weer aan de ketting netland blaast gehate ussische radarbasis op it Racisme doodt, Nationaal Front is schuldig' Mandela vastbesloten Inkatha in KwaZulu fors aan te pakken XDERDAG4MEI 1995 jlivia laat vakbondsleiders vrij Bolivia heeft ongeveer 200 van de 374 twee weken gele- -I, kort voor het afkondigen van de noodtoestand, opgepakte bondsleiders vrijgelaten. De vrijlating komt na het zaterdag de vakcentrale COB ondertekende 'vredesakkoord'. Prési- jt Gonzalo Sanchez de Lozada beloofde de noodtoestand te jsoepelen'. De COB verklaarde bij wijze van tegenprestatie de -- -4s half maart ter ondersteuning van de protesterende onder iers uitgeroepen algemene staking voor beëindigd. fsongeluk Turkije eist 21 doden ftRAEen en twintig mensen zijn om het leven gekomen jreen busongeluk in de buurt van het toeristencentrum [rum aan de Turkse westkust. Onder de slachtoffers zijn en- buitenlandse toeristen. Achttien inzittenden raakten ge- ^d. Het ongeluk gebeurde gisteravond. Waarschijnlijk heeft 1 juschau fleur te hard gereden. De bus, die op weg was naar slipte en reed in een greppel. T otief bomaanslag Frankfurt onbekend :furt De politie van Frankfurt tast nog in het duister over jerkomst van een pakketbom die gisteren aan een 36-jarige :beambte het leven heeft gekost. Bij de ontploffing van de in de sorteerafdeling van het postkantoor werden verder mensen zwaar- en negen licht gewond. Een politiek motief j -ld niet aannemelijk geacht. „We zoeken vooral in de crimine- ter", aldus een woordvoerder. uw hq - ^chtmacht Argentinië erkent misdaden É&é&£"l|ios aires Na het leger heeft nu ook de luchtmacht van Ar- ^^^tinië publiekelijk toegegeven dat tijdens de militaire dicta- 13t r van de jaren zeventig een groot aantal linkse dissidenten en 6É de strijdkrachten is vermoord. Volgens generaal Paulik is 'leiding van de luchtmacht zich volledig bewust van de foute poden die zijn gebruikt, evenals de gruwelijkheden die zijn pan in de strijd tegen het terrorisme." De ambtenarenbonden in Duitsland zijn akkoord tan met een aanbod tot salarisverhoging van 3,2 procent. De leenkomst werd gisteren na tien uur onderhandelen bereikt, nieuwe CAO voor de 3,4 miljoen ambtenaren in Duitsland met terugwerkende kracht in per 1 mei. rkse minister bekogeld Een boze Griekse menigte heeft gisteren de jrdvoerder van de Turkse regering bekogeld met stenen en jenen toen deze het Turkse consulaat in de Noordgriekse J Thessaloniki wilde binnengaan voor een diner. Yildirim Ak- 4, die tevens onderminister is, had de Griekse gemoederen pit met uitspraken over de islamitische (volgens Aktuna rkse') minderheid in Tracië, in het noordoosten van Grieken- p vlak bij de Turkse grens. chters willen hoofddoekjes toestaan Iatsburg Een Franse administratieve rechtbank in Straats- bheeft achttien islamitische meisjes die hoofddoekjes dra- nveer toegestaan naar school te gaan. Ze waren daar eind vo- par weggestuurd omdat zij weigerden zonder hoofddoek de en te volgen. De rechters waren van mening dat het dragen hoofddoekjes niet indruist tegen de laïcité, de scheiding van ij en staat op de openbare scholen. Ook heeft de schoollei- |niet aannemelijk gemaakt dat de hoofddoekjes hebben ge- tjtot ordeverstoring, aldus de rechters. Het Franse ministerie ponderwijs had de scholen opdracht gegeven het dragen van jfddoekjes te verbieden. Bestand tussen Zagreb en opstandige Senders Offensief Kroatië kan leiden tot kettingreactie op Balkan Radio Zagreb heeft vanmorgen gemeld dat de Kroatische Serviërs in West-Slavonië onderling slaags zijn geraakt. Servische strijders zouden hebben geschoten op soldaten uit de eigen rijen die zich wilden overgeven. Daardoor raakten vele soldaten gewond. geen nieuwe terroristische aan vallen op de burgerbevolking te doen. In een televisietoespraak riep hij de opstandelingen op tot een vreedzame terugkeer onder de Kroatische soevereini- ZAGREB-BOEPAPEST DPA-Rtr-GPD De schermutselingen hadden plaats in de bossen bij Pakrac, honderdvijftig kilometer zuid oostelijk van de Kroatische hoofdstad Zagreb. Het gaat om het gebied waar het Kroatische leger maandag een offensief be gon tegen de Servische opstan delingen. De Kroaten en de Kroatische Serviërs, die hun eigen 'repu bliek' hebben (Krajina), waartoe ook het nu heroverde gebied in West-Slavonië behoorde, zijn het gisteren eens geworden over een staakt-het-vuren. Daarmee moet een verdere escalatie van het weer opgelaaide conflict in Kroatië worden vermeden. De Kroatische president Fran- jo Tudjman waarschuwde gis teravond de Krajina-Serviërs Beide partijen kwamen over een dat zowel Servische solda ten als ook burgers de de door de Kroaten veroverde gebieden (VN-sector west) vanaf vandaag mogen verlaten. Zagreb bood de internationale gemeenschap ondertussen aan, waarnemers naar de heroverde Servische ge bieden in West-Slavonië te stu ren. Met het door de speciale VN- gezant, Yasushi Akashi, bereikte akkoord zou een einde moeten komen aan de raketaanvallen op Zagreb. De Kroatische Ser viërs vuurden dinsdag en woensdag raketten af op de Kroatische hoofdstad. Daarbij stierven zes mensen en raakten er meer dan 170 gewond. Ondanks het bestand liet de Servisch-Kroatische 'president'. Milan Martic, dreigende taal horen. Na een ontmoeting met de Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic zei hij dat 'Zagreb weer ons doel zal zijn' als de Kroaten opnieuw aanval len op door Serviërs bezet ge bied uitvoeren. De Kroatische president Franjo Tudjman zei op zijn beurt dat bij een her nieuwde aanval op de hoofd stad Kroatië 'zeer besliste stap pen zal ondernemen'. Het gevaar blijft groot dat het opgelaaide conflict in Kroatië overslaat naar andere delen van ex-Joegoslavië. Om dat te voor komen heeft EU-bemiddelaar Lord Owen de leiders van de strijdende partijen gevraagd morgen (vrijdag) naar Genève te komen voor vredesonderhan delingen. Beide partijen hadden hierop gisteravond nog niet ge reageerd. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT OOST-EUROPA Heeft de Kroatische president Franco Tudjman maandag de zoveelste lont in het kruitvat dat Balkan heet gestoken door een offensief tegen de Kroati sche Serviërs in West-Slavonië te ontketenen? Het is nog te vroeg om die vraag te kunnen beantwoorden, maar zeker is dat Tudjman met vuur speelt. Strikt militair gezien gezien was het offensief tegen de Kroati sche Serviërs in West-Slavonië een duidelijk succes voor de Kroaten. Maar het is de vraag welke prijs Kroatië voor de ge boekte terreinwinst, enkele honderden vierkante kilome ters, moet betalen. De beschietingen van Zagreb met fragmentatiebommen door de Kroatische Serviërs, die in de regio Krajina hun eigen 'repu bliek' hebben uitgeroepen, zijn mogelijk nog slechts het begin van de rekening die Tudjman gepresenteerd krijgt. Het is ver re van denkbeeldig dat het Kroatisch offensief en de daarop volgende vergeldingsacties leidt tot een kettingreactie die voert tot een grotere en vele malen gevaarlijkere oorlog dan de rela tief lokale oorlogen die in 1991 in Kroatië en een jaar later in Bosnië uitbraken. Als de Serviërs in de Krajina doorgaan met het beschieten van Zagreb en andere Kroati sche steden die binnen hun be reik liggen, rest Tudjman, ge dwongen door de publieke opi nie. niets anders dan het leger opnieuw op pad te sturen. De kans bestaat dat de Serviërs in Bosnië een nieuw offensief van betekenis tegen hun broeders in de Krajina niet over hun kant zullen laten gaan. En het hoeft dan nog maar een heel kleine stap te zijn naar een volgende fase. waarin rest-Joe- goslavië (Servië en Montenegro) zich direct in de strijd mengt. Het uiteindelijke resultaat kan een grootschalige en zeer bloe dige oorlog zijn waarin Servië het met de 'broeders' in Bosnië en Kroatië opneemt tegen de Bosnische en Kroatische rege ringslegers. Weliswaar probeert de Servi sche president Milosevic, die met zijn uiterst nationalistische retoriek de Servische minderhe den in Bosnië en Kroatië tot re bellie aanzette, zich al maanden als vredesduif te profileren in de i< id heeft vanmorgen een 'an een Russisch radarsta- n Skrunda opgeblazen om onafhankelijkheidsverkla- vijf jaar geleden, te her in. Het voornemen heeft itatie van de Russische in- es gewekt. e blazen een gebouw op le Sovjet-militaire macht 'enwoordigde", aldus dvoerder Rihard Mucins iet ministerie van buiten- e zaken. Het 19 verdiepin- ïoge gebouw van gewa- beton torende boven het vlakke Letse platteland uit bij het dorpje Skrunda. Het Russi sche leger gebruikt de rest van de radarbasis nog. Tijdens de rechtstreeks door de TV uitge zonden ceremonie noemden president Ulmanis en premier Gailis het gehate gebouw een symbool van een halve eeuw Sovjetbezetting. De Letten herdenken vandaag de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van 4 mei 1990. Pas op 21 augustus 1991, enkele dagen na de mislukte Sovjet- coup, werd Letland ook daad werkelijk weer onafhankelijk. huntsville De Amerikaanse staat Alabama heeft een gro te stap teruggezet met de herinvoering van de kettingen waarmee gevangenen met de enkels aan elkaar zijn vastge maakt. Ongeveer 400 gevangenen in het plaatsje Athens worden in groepjes aan elkaar geketend. Vervolgens wor den ze naar de snelweg gebracht om in de berm vuil te ra pen. De herinvoering van de kettingen is onderdeel van een decreet van gouverneur Fob James. James voerde de dwangarbeid weer in, verbood de gevangenen nog langer televisie te kijken en schrapte ook andere voorzieningen. Het doel is het verblijf in de gevangenis zo onplezierig te maken, dat niemand er nog terug wil keren. Foto reuter terrand brengt vermoorde Marokkaan eerbetoon CEES VAN ZWEEDEN le dagen voor het einde rijn presidentschap heeft fois Mitterrand een eerbe- gebracht aan de jonge kkaan die maandag door r\ leads werd vermoord. Het >e staatshoofd begaf zich ren naar de plek waar im Bouarram in de Seine [egooid, nam een ogenblik in acht en wierp een boe- lies in het water. na Mitterrands dramati- gebaar stonden op dezelf- ik in Paijs meer dan 10.000 ien, die betoogden tegen ieo-fascistische Front Na- Racisme doodt; het Na- ktmet^ Front 's schuldig', was ,e est op een spandoek. 29-jarige Bouarram was van twee kinderen. De A Jieads maakten deel uit van 2jL groep die zich had losge- t van een grote demon- e van het Nationaal Front, rider van de partij, Jean- Le Pen, waste zijn han- an onschuld. Hij omschreef loord als een 'betreurens- Üg incident'. (enstanders van Le Pen LEU ven de moord echter toe tie racistische retoriek van Nationaal Front, dat alle danders over de grens wil De scheidende Franse president herdenkt met een dramatisch gebaar de in de Seine verdronken Marokkaan Jacques Chirac en Lionel de twee overgebleven 'enters aan de race naar Bouarram. het presidentschap, brachten een eerbetoon aan de Marok kaan. Beide politici stuurden delegaties naar de betoging van anti-racisten. Gisteren werd ook duidelijk dat de moord op Bouarram niet het enige incident was tijdens de demonstratie van het Natio naal Front. Een grote groep met ijzeren staven gewapende skin heads had ook een drietal Ara bieren nagejaagd, om de ach tervolging pas te staken toen zij merkten dat ze gefilmd werden. Daarop eisten de skinheads de film op van de twee man sterke filmploeg. Toen die dat weiger den, werden zij door de skin heads tegen de grond gewerkt. Mitterrand zat gisteren zijn laatste ministerraad voor. De socialistische president heeft tij dens zijn politieke leven meer dan 1.200 van die ministerraden bijgewoond, de eerste in 1947 foto epa pierre verdy als minister. Mitterrand blijft formeel nog enige dagen presi dent, nadat de natie zondag zijn opvolger heeft gekozen. Maar hij was met Balladur overeenge komen dat gisteren zijn laatste ministerraad zou zijn. Jean-Marie Le Pen heeft giste ren gezegd dat hij zondag noch voor de conservatief Chirac, noch voor de socialist Jospin zal kiezen, maar een blanco stem zal uitbrengen. 'Desnoods staat van beleg eenheid kan alleen functioneren als de minder heidspartijen niet het gevoel hebben dat ze slechts een aanhangwagen zijn. Maar als de situ atie in KwaZulu-Natal voortgaat, zal ik niet aarze len, en ik wil dat iedereen dat weet, om alles te doen om het leven van onschuldige mensen te beschermen. En als ik daar nu niet de legale mo gelijkheden voor heb, zal ik de grondwet veran deren". „In mijn hele carrière heb ik altijd vermeden om in termen van macht te denken bij het bena deren van problemen", zei Mandela. „Wat we be reikt hebben in dit land, en dat is toch een bijna- wonder, is bereikt dankzij onderhandelingen, dankzij overreding. Maar als je toestaat dat de. spanning oploopt, drijven de verkeerde mensen naar boven. Mensen met talent functioneren niet in een klimaat van onrust. Daarom is het mijn plicht te zorgen dat de spanningen verdwijnen". Stopzetting van de financiering van de provin cie heeft daarbij duidelijk zijn voorkeur. „IFP-lei- der en minister van binnenlandse zaken Buthele- zi heeft de oproep aan de Zulu's gedaan om de centrale regering omver te werpen. En daarvoor worden de fondsen van de provincie gebruikt. Geen regering ter wereld kan dat tolereren". Als de wet hem nu niet toestaat KwaZulu-Natal fi nancieel af te knijpen, dan moet de wet volgens Mandela maar worden veranderd. Hij zegt zich te realiseren dat ook onschuldige mensen van een dergelijke politiek de dupe wor den, omdat ook zaken als onderwijs en gezond heidszorg in gevaar komen. „Dat is spijtig, maar de overweging om mensenlevens te sparen, gaat boven alles". Dat hoort bij regeren, meent hij. En de financiële drooglegging heeft de voorkeur bo ven een staat van beleg, die te zeer doet denken aan de maatregelen die dé apartheidsregering ook nam. „Maar als het niet anders kan, dan moet het", aldus Mandela. CORRESPONDENT „Het politieke geweld is een diepe tragedie en ik ben vastbesloten alles te doen wat in mijn macht ligt om die slachting te stoppen. En als ik daar voor de staat van beleg moet verklaren, zal ik dat doen, al probeer ik dat te vermijden". Al zijn haast spreekwoordelijke mildheid ver dwijnt als de Zuidafrikaanse president Mandela over de situatie in KwaZulu-Natal komt te spre ken. Twintigduizend doden door politiek geweld in de afgelopen tien jaar, sluipschutters rond een stadion in Umlazi waar de president op 1' mei een toespraak hield en onlangs een toespraak van In- katha-leider Mangosuthu Buthelezi die de Zulu's opriep om de centrale regering omver te werpen: de maat is voor Mandela duidelijk vol. Critici hebben hem de afgelopen dagen aange vallen op de harde wijze waarop hij afgelopen maandag uitviel naar IFP-voorman Buthelezi en dreigde de geldstroom naar de provincie stop te zetten. Zo'n houding is ongrondwettelijk en brengt volgens parlementaire oppositieleiders al leen maar de breekbare vrede in Zuid-Afrika in gevaar. Maar tijdens een bijeenkomst van de Kaapse Persclub maakte Mandela gisteren duidelijk dat hij zich van die kritiek weinig aantrekt. „Orde en recht moeten overheersen. Sinds ik uit de gevan genis kwam, heb ik met de IFP gepraat hoe we het politieke geweld kunnen stoppen. Maar ik heb jarenlang geen antwoord gekregen van dege nen die verantwoordelijk zijn voor dat geweld. Ik kan deze situatie niet langer toestaan". Als het nodig is, is Mandela bereid de sterke positie te gebruiken die het ANC in het parlement en de re gering heeft. „Ik heb tot nu toe geaarzeld mijn meerderheid te gebruiken, want een regering van nationale hoop de internationale sancties legen Servië ingetrokken te krij gen. Maar zijn strategie is door gaansonvoorspelbaar. In kringen rond Milosevic wordt dezer dagen opnieuw gefluis terd dat hij het met Tudjman op een akkoordje heeft gegooid. Hij zou zijn grote rivaal het nu veroverde terrein in West-Slavo nië hebben gegund in ruil voor andere, voor Servië belangrijke re gebieden. Maar geruchten over dit soort 'deals' doen gere geld de ronde. Zelfs als die geruchten op waar heid berusten, blijft Milosevic een potentieel gevaar voor Tud jman. Als de vijandelijkheden tussen het Kroatische leger en de Krajina-Serviërs niet snel ge staakt worden, en vooral als de Serviërs aan de verliezende hand zijn. kan Milosevic onder druk komen te staan van Servi sche ultra-nationalisten als Vo- jislav Seselj. Die riep dinsdag al op om diverse Kroatische ste den met de grond gelijk te ma ken. Aan Kroatische zijde dreigt Tud jman met een soortgelijk proces te maken te krijgen. Hoewel de Kroatische president van begin af aan geroepen heeft dat het offensief tegen West-Slavonië van beperkte aard was, groeit in Zagreb de druk om voor eens en voor altijd een einde te maken aan de mogelijkheid dat Kraji na-Serviërs met hun raketten dood en verderf kunnen zaaien in de Kroatische hoofdstad. Tudjman speelt kortom met vuur en het risco van een uit slaande brand op de Balkan is groter dan ooit. Conservatieven staan voor grote nederlaag LONDEN DPA De Britse Conservatieven moet vandaag ernstig rekening hou den met zware verliezen bij de gemeenteraads- en districtsver kiezingen in Engeland en Wales. De jongste peilingen laten een duidelijke winst zien voor de oppositionele Labourpartij en de Liberaaldemocraten. Volgens politieke kringen kan de positie van John Major als premier en partijvoorzitter in gevaar komen. Zijn partij moest ook al een zware klap incasse ren bij de lokale verkiezingen op 6 april in Schotland. De eer ste uitslagen volgen naar ver wachting in de loop van de nacht. 'Tsjetsjenen openen op 9 mei offensief MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De pogingen van de Russische president Jeltsin om tijdens de festiviteiten rond 9 mei in Tsjetsjenië de wapens te laten zwijgen, lijken te mislukken. Steeds vaker worden uit het opstandige gebied schendin gen van het eenzijdig door Moskou algekondigde bestand gemeld. Volgens het persbu reau Tass is het bestand dat vorige week donderdagnacht van kracht werd, al 92 keer ge schonden door de Tsjetsjenen. De aanhangers van de Tsjetsjeense leider Doedajev voeren volgens de Russen da gelijks overvallen uit op Russi sche eenheden. Een militaire zegsman verklaarde tegenover het persbureau Reuter dat de Tsjetsjenen op 9 mei een grote aanvaJ op de hoofdstad Groz ny willen uitvoeren. Zij zou den ten zuiden van de stad 19 tanks en artillerie hebben ge concentreerd en 800 man de stad binnen hebben gesmok keld. Volgens de Russische voor lichtingsdienst heeft Doedajev gezworen dat de negende mei, wanneer meer dan 50 staats en regeringsleiders in Moskou zijn, een 'nacht van de lange messen' zal worden. Aan Rus sische zijde wordt gevreesd dat de aanhangers van Doe dajev inderdaad tot terreur aanslagen zullen overgaan om op die manier de aandacht van de wereld op de oorlog te vestigen. Moskou wil juist alles doen om te voorkomen dat het conflict in Tsjetsjenië de plechtigheden ter herdenking van de ondergang van nazi- Duitsland zal overschaduwen. In en rond Bamoet, het laatste bolwerk van Doedajev, zouden zich nog tussen de 2.000 en 5.000 gewapende strijders be vinden. Volgens het Russische persbureau Interfax wordt hier het staakt-het-vuren wel nage leefd.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5