nu „Of ik hier of in het buitenland, het kost me niks." Bolkestein: D'Ancona en Maij mislukte ministers pin 'Hij is nog zo scherp als een scheermes, hoor' In hoger beroep twaalf jaar geëist voor moord in café vc Binnenland lanr1"" Wiesenthal: Zelfverwijten Nederlanders niet terecht Pronk: 'Datum van inval in Kibeho was bekend' Melkert: 'Asperge-oogst kan zonder hulp Polen' JERDAG 4 ME11995 ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Peis Diensten rijdit^.de man in Edese zaak opgepakt pl^zube politie heeft een vierde verdachte van de reeks brand- L JVV-A^gen in Ede en omgeving aangehouden. Het gaat om een Jge inwoner van die plaats. De man is een vriend van twee O-p/Hr aangehouden broers. De jongste van hen heeft inmiddels ^4rtigtal brandstichtingen bekend. Hij zou daartoe zijn aan- en zijn geholpen door twee vrienden, die nu dus ook alle- iroepen krijgen 67 miljoen extra op orri 'rjaardafUM Commissariaat voor de Media mag ruim 67 mil- 145 te gilden extra over de landelijke publieke omroepen verde Pep 8e'd wordt gebruikt om de programma's te verbeteren. „Wij nsecretar's Nuis (media) heeft daarvoor toestemming gege- ae extra miljoenen zijn het resultaat van meevallende nederi°pbren8s,en in 1994- Het 8e'd wordt per 1 september be- Deneiwaar gesteld- Op die datum verlaat Veronica het publieke olpen af zo st ezettinp overleden na val uit raam hotel )riog gel Een 74-jarige Duitse toerist is overleden na een val uit gecopm van een hotel in Delft. De man zat in zijn kamer achter ajhr'jftafel die op een podium stond. Toen hij opstond, ver conjhet afstapje en viel ruggelings het raam uit. De man werd Hijgewoncl naai' het ziekenhuis gebracht. Hij overleed kort rloop vjï- hebbe iegesd|t jaar „eëist voor verkrachtingen ?t enige J lappelef Officier van justitie mr. E. van de Vliert heeft gisteren driedtje rechtbank in Assen acht jaar cel geëist tegen een 39-jari- tse gevn- Hij was eigenaar van een Egyptisch restaurant en wordt 90 prjverdacht tussen 1991 en 1994 negen vrouwen te hebben end micht. De meeste vrouwen werkten in het restaurant. Som- erd, zijl had hij eerst een cocktail gegeven waardoor ze bedwelmd Froesjn. Eén vrouw had daarna maar liefst 33 uur geslapen. Eén land. pffer zou ook door twee andere werknemers van het res- le Duit$t zijn verkracht. Tegen hen eiste de officier dertig maan- voedsévangenisstraf. de pi 1940rgriet en Pieter naar Canada e vier |ag» Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven brengen Noorvtf mei tot en met 22 mei op uitnodiging van de Canadese het aaig een bezoek aan Canada. Het bezoek hangt grotendeels izetter ji met de herdenking van de bevrijding. De prinses werd in oeverejlog in Canada geboren en is erevoorzitter van het Neder- )ricus. Canada Comité, dat de speciale band tussen de twee lan- ver hefeoogt te versterken, die in !jn' gevate commissariaat voor Lubbers Puits^pAMOud-premier Lubbers wordt toezichthouder bij een or%it Beheer (uitzendbureaus en opleidingen). Op 19 mei tten." pen de aandeelhouders over zijn benoeming als lid van de :en benan commissarissen. Het wordt het eerste commissariaat 3or oppers in het bedrijfsleven. rootscl Britse hobo|t"twelvideo's niet voorkinderen' ca dril or dezp anpHeijden. Videotheekhouders mogen nu weliswaar geen por nofilms aan kinderen verhu ren, maar op het gebied van geweld is alles toegestaan. Aanleiding voor de kamer vragen was de videofilm Faces of Death, een aaneenschake ling van beelden van echt ge béurde moorden, executies, ongelukken en andere weer zinwekkende gebeurtenissen. Vooral onder scholieren is de film populair. VVD-leider deelt angst Van Mierlo over in gevaar komen coalitie niet groningen anp Hanja Maij-Weggen en Hedy d'Ancona zijn 'mislukte mi nisters', waar CDA en PvdA 'mee gezegend zijn'. Dat zei WD-fractieleider Bolkestein gisteren voor de NOS-radio. Met deze felle uithaal reageert de liberale leider op kritiek van beide politica op zijn vermeende 'racistische' hou ding in het debat over vreemdelingen en asielzoekers. den haag gpd-anp Bolkestein reageerde ook op de kritiek van minister van buiten landse zaken Van Mierlo. Die verweet Bolkestein gisteren in een interview met NRC Han delsblad een 'provocerende stijl'. Volgens Van Mierlo brengt de provocerende stijl van Bolke stein, met name over het vreemdelingenbeleid, de paarsè coalitie in gevaar. „Ik zie geen enkele reden voor zijn vrees", zei Bolkestein. „Het gaat erom dat we alle drie in de coalitie voorkomen dat de ander in verlegenheid wordt gebracht. Als een van de drie dat toch doet, dan loopt de coalitie structureel gevaar", zei Van Mierlo. „Door zijn provoce rende stijl brengt Bolkestein de andere partijen in verlegenheid. Tegenover zijn spandoeken waarheid in de vreemdelingen discussie staat namelijk geen andere spandoekenwaarheid van ons. maar alleen een ver haal, een verhaal over bescha ving, ontwikkeling en educatie. De latente angst voor de vreem deling bestaat in iedere ge meenschap en kan alleen door de beschaving beheerst worden, zoals andere dierlijke instinc ten. Iemand die die zenuw toch raakt, krijgt een schokeffect." Volgens Van Mierlo is Bolke stein zeker geen racist, maar speelt hij met zijn uitspraken wel met vuur. Men kan de Nederlandse bevol king niet verwijten dat in de Tweede Wereldoorlog te weinig is gedaan om de joden te red den. Zowel geografisch als poli tiek gezien was het voor Neder land in de oorlog veel moeilijker om joden te helpen dan in an dere Europese landen. Dat be toogde nazi-speurder Simon Wiesenthal gisteravond in Gro ningen. Hij sprak in het Martinihal centrum waar commissaris der koningin Vonhoff hem inter viewde. Volgens Wiesenthal was het in Nederland in die tijd rela tief zeer moeilijk om joden te helpen. Er zijn geen bergen om joden te verbergen en in tegen- fers oipn beneden de zestien in gei geen videofilms met de dollende moordscènes Dat vindt minister een iger van justitie en gaat ze laten uitzoe d( de wet op dit punt kan vijanoi uitgebreid; ;n. ssecretaris Terpstra van stelijkh schrijft dit aan de ;ktake£ Kamer in antwoord op de 5! van CDA'er Van der noj het ij et lani 1 :er dai roene ede d lijnt oi de z< die losgei sen c raai h i de at i. Zijv de be ussen sabt 3.172 I Voedseldroppers defderen voor weer genezen prins Bernhard soestduk» anp Ongeveer tweehonderd voed seldroppers uit zes landen heb ben gisteren op Paleis Soestdijk een bezoek gebracht aan de hierdoor zeer ontroerde prins Bernhard. De nu 83-jarige prins heeft zich in de oorlog, net als zijn schoonmoeder koningin Wilhelmina, sterk gemaakt voor de geallieerde voedselhulp aan het verhongerende westen van het land. De veteranen, afkomstig uit Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten, waren de eer ste buitenstaanders die de prins van dichtbij te zien kregen na zijn ernstige ziekte. „Het was wel te zien dat hij het voor zijn kiezen heeft gehad en hij loopt nog wat moeilijk. Maar hij is zo scherp als een scheermes, hoor", aldus woordvoerder On derwater van de Stichting Voed sel en Vrijheid. De prins, die volgens Onderwater nu een baard heeft, was een uur lang onder de veteranen en onder hield zich met tien tot vijftien oudstrijders persoonlijk. De voedseldroppers hielden in de achtertuin van het paleis een klein défilé voor de prins. Op de veteranendag op vlieg basis Soesterberg kwamen gis teren 3.500 veteranen en 75.000 bezoekers. De vijfde dag van de manifestatie '50 Jaar bevrijding' Veteranen uit zes landen gaven in de tuin van Paleis Soestdijk gisteren een défilé voor prins Bernhard. toegesproken door staatssecre taris Gmelich-Meyling van de fensie, die beloofde dat hij bij het bedrijfsleven zal proberen Man wordt ook verdacht van lidmaatschap Bende van Venlo niet, 's nachts niet, in het week end niet. Terwijl u met precies dezelfde pas ook kunt pinnen in het buitenland. den bosch anp presi zijn e e ma te ijst n iet So ?nva linóe niet: :/hoii 3e rii W( an), ndg pr< n ton en v( Is hij rvies, djed an Ai neeë ankiers precies waar ze aan toe zijn. doei ip w( Omdat de Postbank niet houdt in mitsen en maren, weten thuis- Dus als de Postbank zegt dat lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen met de gratis giromaatpas. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag n ha eta'en en gel<d opnemen voor particu- Thuisbankiers weten waar ze aan Ook weer kosteloos, ook weer op gK elk gewenst moment. Én zelfs als u uw pas on- verhoopt kwijtraakt, door verlies of diefstal bijvoorbeeld, dan krijgt I u bij ons gewoon gratis een I nieuwe. Zo is dat. En niet anders. Met uw hulp (zoveel H mogelijk gebruik maken van 9 machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, zonder maxima. POSTBANK toe zijn. De procureur-generaal bij het hof in Den Bosch heeft gisteren twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 33-jarige Turk uit Venlo. Hij is eerder door de rechtbank tot tien jaar cel veroordeeld voorde moord in december 1993 op een 51-jarige landgenoot. De man ging in beroep; hij houdt vol onschuldig te zijn. De verdachte is tijdens zijn voorlopige hechte nis in het Huis van Bewaring aangehouden om dat de politie hem er ook van verdenkt lid te zijn van de inmiddels beruchte Bende van Venlo. Hij zou betrokken zijn geweest bij de executie van drie illegale Turken, van wie de lichamen overi gens nog niet zijn gevonden. Justitie verdenkt de bende van ten minste acht moorden en circa 250 andere misdrijven. De moord op de 51-jarige Turk werd gepleegd in een café in het centrum van Venlo. Een man in een rode trui of colbert vuurde vijf kogels op het slachtoffer af. Hoewel er ongeveer honderd be zoekers in het café zaten, kon niemand een goede beschrijving van de schutter geven. Aanvankelijk waren er naast de 33-jarige Turk nog twee andere Turkse verdachten. Zij zouden eerder op de avond door het slachtoffer met een Kamer kritisch over rol VN in Rwanda vuurwapen zijn bedreigd. Een van de twee ex- verdachten zou later voor een discotheek enkele kogels in de lucht hebben afgevuurd. De 33-jarige heeft steeds volgehouden dat hij wel iets van commotie heeft gemerkt, maar niet wist waar die over ging. Hij zou in het café zijn gekomen met enkele Duitsers die hij eerder op de avond in een andere bar had ontmoet. Tegen de man pleit niet alleen dat hij geen waterdicht alibi heeft, maar ook dat hij in de nacht van de moord tegen enkele mensen zou hebben gezegd dat hij de 51-jarige Turk had omgebracht. Zijn raadsman, mr. Noordhuis, voerde aan dat geen van de rode kledingstukken van zijn cliënt kruitsporen vertoonden en dat diverse voor hem belastende verklaringen later weer zijn ingetrok ken. Hij meende dat de rechtbank ten onrechte verklaringen van de aanvankelijke medeverdach ten als bewijs heeft gebruikt tegen zijn cliënt, ter wijl een van die medeverdachten zichzelf een kennelijk vals alibi heeft verschaft en meer dan eens zijn verklaringen heeft gewijzigd. De advo caat vroeg daarom om vrijspraak voor zijn cliënt. stelling tot de rest van Europa hebben de Nederlandse huizen ook minder kelders. Wiesenthal zei dat Nederlan ders hem vaak vragen of zij in de oorlog wel genoeg voor de joden hebben gedaan. „Deze vraag wordt mij alleen in Ne derland gesteld. In geen enkel ander land vraagt men zich dat zo vaak af als in Nederland. Volgens hem is het niet te recht om de Nederlandse bevol king ervan te beschuldigen dat zij in de oorlog veel te weinig deed voor de joden. „Zulke be schuldigingen worden vaak vooral geuit door mensen die na de oorlog zijn geboren." Aanhang VVD gehandhaafd op zelfde niveau hilversum anp De WD lijkt zijn verrassend grote aanhang van de statenver kiezingen de afgelopen maand te hebben behouden. Volgens een enquête van het bureau In terview in opdracht van het te levisieprogramma NOVA zou de WD, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, mo gen rekenen op 41 zetels in de Tweede Kamer. Dat zijn er slechts twee minder dan de uit slag van de statenverkiezingen aan kamerzetels zou hebben opgeleverd. Op dit moment be schikt de WD over 31 kamerze tels PvdA en D66 komen volgens de enquête nu uit op respectie velijk 33 en negentien zetels te genover 37 en 24 nu. Bij de sta tenverkiezingen was het verlies van deze beide partijen aan zienlijk groter. Het CDA zou op dit moment 31 kamerzetels kunnen halen, drie minder dan de 34 waarover de christendemocraten thans beschikken. De ouderenpartijen zouden hun huidige zeven ze tels kunnen handhaven. Croen- Links en de kleine christelijke partijen boeken lichte winst, terwijl de Centrumdemocraten één van hun huidige drie zetels zouden verliezen. FOTO ANP PAUL STOLK extra faciliteiten voor de vetera nen te verkrijgen. Ministerie: 'Geen deal regering en Koerdische PKK' den haag anp-gpd Het ministerie van buitenlandse zaken ontkent dat Nederland vertegenwoordigers van de van de terroristische arbeidersbewe ging PKK heeft toegelaten bij de oprichting van het Koerdische parlement op 12 april in Den I laag, in ruil voor de toezegging dat zij zouden afzien van ge welddadigheden. Die indruk bestaat bij de vijf Turkse organi saties, die gistermiddag overleg den met minister Dijkstal van binnenlandse zaken. Dijkstal zei na het overleg be zorgd te zijn over de nasleep van de oprichting van het Koer disch parlement in ballingschap en de Turkse bqosheid daar over. Discriminerende uitlatin gen na de grote Turkse demon stratie van anderhalve week ge leden, scherpere tegenstellingen binnen de Turkse gemeenschap en mogelijke afpersingen door de Koerdische PKK baren de be windsman zorgen. De extra aandacht van de politie voor mogelijke Turkse 'doelen', inge steld na de brandstichting in een moskee in Hengelo vorige maand, blijft voorlopig gehand haafd. den haag gpd-anp Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft de Rwandese vice-president Kaga me al op 6 april gewaarschuwd dat de ontruiming van het vluchtelingenkamp Kibeho op een bloedbad kon uitlopen. Kagame sloeg die waarschu wing echter in de wind. Mede daarom heeft de Nederlandse regering na de massamoord op 18 april meteen krachtig gepro testeerd. Dit zei Pronk gisteren in een overleg met de Tweede Kamer. Pronk bestreed dat de inter nationale gemeenschap over vallen en overrompeld werd door de gebeurtenissen in Kibe ho. „De datum was bekend: 18 april. Kagame zei mij op 6 april: I'm going in (ik ga het kamp binnen, red.). De datum die hij noemde; 18 april. We hebben continu op hem ingepraat: doe het correct. Als het met geweld verloopt, verlies je je geloof waardigheid. We hebben alle mogelijkheden uitgebreid door genomen". De Tweede Kamer liet zich uiterst kritisch uit over de rol van de Verenigde Naties. Op het moment van het bloedbad wa ren er 250 blauwhelmen aanwe zig. Die grepen niet in. Volgens CDA-woordvoerder Verhagen en mevrouw Sipkes van Groen- Links waren zij daartoe wel de gelijk gerechtigd. PvdA en WD stelden dat het beeld van VN- soldaten die met de handen op de rug toekeken bij de gewelda- dige ontruiming van het kamp. weinig bijdraagt aan de geloof waardigheid van de organisatie. Het mandaat van de VN-vre- desmacht moet na het aflopen ervan in juni in ieder geval wor den versterkt, aldus de Kamer. den haag gpd-anp Minister Melkert (sociale za ken) denkt dat de asperges dit jaar zonder hulp van Polen kunnen worden geoogst. In Limburg, het belangrijkste as- pergebied, overtreft het aan bod yan werkwilligen op dit moment het aantal vacatures. Ook in Brabant zijn er volgens Melkert vooralsnog geen pro blemen. In geval van nood echter kunnen arbeidsbureaus heel snel werkvergunningen verle nen aan Polen. Dat geldt ech ter alleen voor tuinders die 'hun uiterste best hebben ge daan' om in hun arbeidsbe- hoefte te voorzien. Minister Melkert steunde gisteren tij dens een spoeddebat een mo tie van vrijwel de hele Tweede Kamer (CDA, PvdA. WD. D66 en SGP). Daarin staat dat al leen tuinders die minimaal de helft van hun vacatures zelf hebben ingevuld, snel in aan merking komen voor een ver gunning. De Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) is 'zeer ingenomen' met de uit komst van het aspergedebat. De bond kan zich goed vin den in de voorwaarden voor de vergunningen. De LLTB wijst er ook op dat de perso- neelswerving voor de asper ge-oogst al aanzienlijk beter is dan vorig jaar, vooral door ex tra inspanningen van de te lers en door speciale wer vingsprojecten. Ook de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft verheugd gerea geerd. Door het standpunt van de Tweede Kamer is nu een oplossing gevonden voor de jaarlijkse tweehonderd tot 250 nauwelijks opvulbare va catures in Oost-Brabant, al dus de bond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3