Wim Jonk voor vier jaar naar PSV ijax: hoe eerder kampioen, hoe beter VVSB moet na nederlaag nog een jaartje wachten Sport ma Afdeling Leiden zoekt fluitende veteranen EEN VERZORGER/ [ERZ0RGSTER Volleyballers beginnen aanloop struikelend *4 Favoriet Ralph Kok afgeserveerd VIDERDAG 4 ME11995 CHEF «WHlTM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Itior opent tegen MMO Altioropent zondag de nacompetitie der periodewin irsvan de vierde klasse A met een thuiswedstrijd tegen MMO. Xerliezer ontmoet zeven dagen later LFC. Op 21 mei vindt Volgens de confrontatie tussen LFC en de winnaar van dat kteduel plaats. e Sleutels en LFC delen |N_; De Sleutels en LFC deelden gisteravond in hun eerder af- fstë laatste competitiewedstrijd de punten: 2-2. In dit vierde ;-duel om des Keizers baard (Sleutels was al veilig, LFC gedegradeerd) nam De Sleutels tot twee keer toe de lei- Afrim van Es en Patrick de Graaf scoorden. LFC kwam st Jhzovele malen (via Dave van de Berg en Eric van Doeselaar) 'ani° 8e''jke hoogte. n uick Boys bekert tegen WSV er los' ar staÉÜi Quick Boys speelt in de voorronden om de Amstel Cup daa egen tweedeklasser WSV uit Wormerveer. FC Lisse ontvangt Haarlemse DIO. Bij die club was Melbi Raboen begin dit sei- i trainer. De winnaar van de derde periode in de zaterdag rkl iteklasse A, ARC heeft daarvoor goede papieren, speelt ook !7 mei tegen hoofdklasser Panningen. ïf'AlF8' lil gei geld n LV ontvangt zondag Kon. HVV n» SVLV speelt zondag de laatste comptitiewedstrijd thuis n HW. Ook FC Lisse komt in het veld bij RCD. Een deel van programma werd afgelopen zondag naar aanleiding van mo- itie van een scheidsrechter door een speler van RCD opge- irt. SVLV maakt bij winst kans op de derde periodetitel. Bij 9' jes wacht wellicht degradatie, aa ngenent stapt over naar andere ploeg n de ;nsw innei ug he kken jj en aan den run» Henk Angenent verlaat de Alphense Schaats- lj iden (ASV). De Alphense schaatser is opgenomen in de ster- fPS-formatie. Daarin vindt Angenent in het winterseizoen 1995/96 Arend-Jan Veenhof, Jan Eise Kromkap en Haico aan zijn zijde. ?n tot sche iretigjdc 1 Aji gestij)! ïbklefo iVit) uster eist straf voor Becker i vierjjkt. is. Ei ou d; et ku chen Thomas Muster en zijn manager Ronald Leitgeb wil- lat de vakbond van tennisspelers ATP Boris Becker een straf Het duo heeft zich ernstig gestoord aan uitlatingen van luitser na de finale van Monte Carlo, die de Oostenrijker af- ipen zondag van Becker won. De Duitser verklaarde in be- termen dat zijn opponent wel eens dope kon hebben ge- leiderdorp» loman leefmans Alle 2600 bij de KNVB Afdeling Leiden aangesloten voetballers tussen de 30 en 35 jaar krijgen een persoonlijk briefje van de bond. Daarin wordt in uiterst vriendelijke bewoordingen de mogelijkheid geopperd om scheidsrechter te worden. Wij kunnen je in ieder geval een pri ma opleiding en begeleiding ga randeren en voor de kosten hoef je het niet te laten, een scheids- rechtersciusus kost 25 gulden. Als je eenmaal wedstrijden fluit, is er een reis- en onkostenvergoe ding van de KN\Ü, zo staat in de brief te lezen. En wie de bij behorende antwoordkaart bin nen twee weken instuurt, maakt kans op twee kaartjes voor het Nederlands elftal. ..Het is bekend dat er een schrikbarend tekort aan scheidsrechters is en we probe ren al jaren aHe mogelijkheden uit om het aantal te verhogen. Deze actie is al eens door een andere afdeling uitgevoerd en het leek ons aardig hier ook mee te beginnen", aldus afde lingsmanager Cor van Steijn. De bond heeft voor dertigers gekozen omdat met name in deze leeftijdsgroep veel spelers hun actieve voetballoopbaan beëindigen. De KNVB vindt het jammer dat daarmee een hoop ervaring voor de sport verloren gaat. Nog een citaat: We zoeken geen doetjes en ook geen kaar- tenwapperaars maar mensen die stevig in hun schoenen staan en ook kunnen incasseren. In de regio zijn nu pakweg 180 officiële arbiters actief en nog een aantal zogeheten club- scheidsrechters. Bij elkaar in ie der geval lang niet genoeg. Van Steijn vindt het moeilijk om in te schatten wanneer de actie is geslaagd: „Als ik zeg honderd en het worden er twintig, heet het een tegenvaller. Is het omge keerde het geval, dan zijn we spekkoper. laten we maar ho pen op het beste." Inter krijgt optie op Ronaldo Ronaldo blijkt een belangrijke rol gespeeld te hebben tij dens de onderhandelingen tussen PSV en Inter over Wim Jonk. Dinsdagnacht kwam die langverbeide transfer rond: Jonk tekent vandaag voor vier jaar bij PSV, Inter ontvangt minder dan vier miljoen voor de spelverdeler en een optie op Ronaldo. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever Volgens penningmeester Harrie van Raaij van PSV is het aan trekken van Jonk een kwestie geworden van geven en nemen. „Het waren moeilijke onder handelingen. De vijf miljoen die Inter vroeg wilden wij zeker niet betalen. Het is uiteindelijk een prijs van minder dan vier mil joen geworden met een optie op Ronaldo, die overigens pas op zijn vroegst over twee jaar gelicht kan worden. Voor die tijd is er over Ronaldo zeker niet te praten". Het probleem voor Van Raaij was dat PSV een speler wilde kopen die na afloop van zijn contract in Eindhoven geen stuiver meer zal opbrengen. Van Raaij: „We hebben met Jonk gesproken over een ver bintenis van drie of vier jaar. Jonk zelf wilde vier jaar, dus is het vier jaar geworden". Een eventuele transferopbrengst van de bijna 29-jarige middenvelder was er immers óok na drie jaar niet meer geweest. In Eindhoven wordt vandaag met Jonk inmiddels wel de zo veelste ex-Ajacied gepresen teerd, om precies te zijn de tien de in tien jaar tijd. Jonk bij PSV is echter vooral het verhaal van Jonk bij Advocaat. Zijn beste wedstrijd speelde hij bijvoor beeld enkele jaren geleden: 14 oktober 1992, Nederland-Polen 2-2. Fantastisch was hij die avond tijdens zijn debuut in de basis van Oranje, de ene na de andere perfecte pass vertrok van zijn schoen. Zijn trainer toen: Dick Advocaat. Zijn trai ner straks: Dick Advocaat. Als Advocaat ook nog vier jaar blijft, lijkt Jonk voor diezelfde periode verzekerd van een ba sisplaats. De spelverdeler heeft in zijn loopbaan tot nu toe re gelmatig te maken gehad met trainers die het niet in hem za- .gen zitten. Bij Volendam werd zijn talent al betwijfeld: Jonk kwam in het tweede terecht. Ajax zag dat en bood het mis lukte talent Richard Sneekes aan in een ruil om Jonk naar Amsterdam te halen. Volendam zag die deal wel zitten, Jonk ook. Ook bij Ajax moest Jonk ech ter voor erkenning vechten. Pas onder Van Gaal werd hij basi- speler. Dat was in '91. Een jaar later al voetbalde hij bij Inter na een monstertransfer met Berg kamp. Naar verluidt betaalde :els ii even en het eerste Ajax- e kan losbarsten. Als de erdammers uit de komen- ;ee (thuis)wedstrijden drie pakken is de 25ste titel een feit. Als Roda zon- :én misstap maakt tegen 'n trecht kan de kampioens- „Het koniende woensdag al in n de'Gisteren werd de laatste el met eenvoudig gemak dan ir,k ^nen. Een ontstellend zwak had niets in te brengen te- ijax: 0-3. 'a8eile eerder kampioen, hoe vai|, is nu het motto in 'De Een kampioensfeest vlak de ontknoping in de ?t vei ïpions League moet ver in worden. De gedachte le rctjen kampioensduel op 18 in De Kuip tegen Feye- af or ie he j doet het Ajax-kamp gru- „Binnen korte tijd kam- i, dat geeft rust in de aan- naar de finale tegen AC ,e m' i", schetste Danny Blind er vi oop het Amsterdamse ide- 'e'ij kaatje. dat gaat lukken lijkt bijna ism .Tweeënhalve week was er eken tussen de laatste litiat (etitiewedstrijd van Ajax bre 6 april tegen FC Gronin- J'88c en die van gisteravond, inati de vorm heeft er niet on- Sp° geleden. Dartel als altijd rem »elden de Ajacieden over ci'ell'eld, de spelers van MW ichti >jj degraderend tot tafel- ?allers. enige dat trainer Louis z,tte Gaal z'n volgelingen kon jten was dat er wel erg laks de kansen werd omge- hgen. Liefst vijftien maal knie een Amsterdammer in wien ijke positie voor MW-kee- Rein van Duynhoven, lts' drie keer hoefde de )ost de bal uit het net te eerste keer gebeurde dat linuten voor rust. Net toen uisclub dacht dat het on- 01 londen de rust zou halen, i wonder op zich, sloegen t* asten toe. Jari Litmanen I le bal voor, Ronald de Boer te de bal via z'n lichaam op t waarna Finidi George de Star, )or het inlopen had. Na de pauze was er helemaal geen houden meer aan voor MW. Twee pterfect uitgevoerde counters deden de thuisploeg de das om. In de 58ste minuut rondde Mare Overmars een aanval af die door Edgar Davids en Danny Blind was ingeleid, een Jcwartier voor het einde was Davids het stralende middel punt van een Ajax-feestje. De - dit keer - ongebrilde Ajacied, voor het eerst na z'n oogblessu re weer in de basis-elf, pikte handig een steekballetje van George op en liet Van Duynho ven kansloos. De MW'ers ston den erbij en keken er naar. MW was tot dit seizoen een aantrekkelijk voetballend elftal, altijd in de sub-top te vinden met kans op Europees voetbal. JZoals de laatste twee seizoenen, toen het Ajax in De Geusselt twee keer een punt afsnoepte. Deze jaargang is alles anders. MW is momenteel een zwal kende formatie op zoek naar vorm en vooral zelfvertrouwen. Daarbij is de ploeg van Sef Ver- goossen niet gewend om degra datievoetbal te spelen. Dat leidt tot frustratie. Het recordaantal gele kaarten dat dit seizoen werd geïncasseerd, 69, spreekt wat dat betreft voor zich. Nie mand hoeft verbaasd op te kij ken als de Limburgers straks in de nacompetitie belanden. Jan Reker, de nieuwe hoofd trainer volgend seizoen, zal vooral op zoek moeten naar een aantal capabele verdedigers. Aanvallend valt er weinig te kla gen met spelers als Richard Roelofsen en Maurice Hofman in je elftal, achterin liggen de problemen. In die linie lijken de spelers enkel uitgezocht op lengte, niet op voetbalcapacitei ten. Mannen als Roberto Straal, Reginald Thai en Armand Ben- neker werden constant met de simpelste bewegingen het bos ingestuurd. Ajax profiteerde slecht van de zeëen van ruimte die het aange boden kreeg. „Dat is inderdaad het enige minpunt dat ik kan ontclekken vandaag", aldus Louis van Gaal. „We lieten veel te veel kansen liggen." De teller had veel verder kun nen oplopen als Van Gaal de beschikking had gehad over z'n topschutters Nwankwo Kanu en Patrick Kluivert. De laatste was echter geschorst, de Nigeriaan- se aas lag gisteravond nog bij te komen van een enerverende in terland met het Nigeriaanse olympisch elftal tegen en in Ke nya. De spits zou dinsdag terug komen, maar het vliegtuig van de een of andere duistere Afri kaanse luchtvaartmaatschappij weigerde dienst. Van Gaal: „Toen hebben we zelf nog ge probeerd om Kanu op tijd uit Nairobi te krijgen, maar dat luk te ook niet. Vandaar dat hij van daag pas terugkwam." De afwezigheid van Kanu schaadde Ajax niet. In vloeiende stijl werd afgerekend met MW met bij vlagen zelfs 'verbluffend goed voetbal' (citaat Van Gaal). Zijn elftal stevent nu niet alleen rechtstreeks op prolongatie van de landstitel af, maar ziet ook een eredivisierecord aan de ho rizon gloren. Als het komende woensdag thuis van Utrecht wint, evenaart het de zegereeks van Feyenoord uit het seizoen 1,eDe W Ter Leede „loekt voor haar damesselektie Jjoe j voor de maandag en de woensdagavond plus de «geleiding op zaterdag. Schriftelijke reakties t.a.v. de secretaris R. Gerrits, Baartmanstraat 42 2171 DC Sassenheim. maaseik anp De Nederlandse volleybalselec tie is de aanloop naar de serie wedstrijden om de World Lea gue (WVL) gisteren in Maaseik begonnen met een struikelpas- je. België, al voorbereid op en bezig aan het kwalificatietoer nooi voor het EK, gaf het onver mijdelijke huisorkest amper ge legenheid adem te halen. Dat resulteerde tegen de nummer twee van de wereld in een ecla tante overwinning van 3-0 (15- 10 15-7 15-13). Bondscoach Joop Alberda nam de uitslag voor kennisge ving aan, en wilde pas nadere uitleg geven na een onderhoud met zijn spelers achter gesloten deuren. Zinnen deed de wed strijd hem en zijn assistent Toon van de Burgt allerminst. Daarvoor ging er wel erg veel fout. De verklaringen waren na tuurlijk bij de hand en overvloe dig. Alberda is nog maar net be zig met zijn groep uitverko renen en Reeft de afgelopen da gen hard getraind, een uurtje of zes per dag. Bovendien mist hij enkele belangrijke pionnen voor de WVL. Bas van de Goor mag nog enkele weken het Italiaanse kampioenschap vieren, Rob Grabert meldt zich pas voor de duels met Brazilië (15-16 mei) en de spelverdelers Jeroen Bijl en Misha Latuhihin zijn gebles seerd, maar gaan wel vooruit. Aan Peter Blangé, die voor al les heel gehouden moet worden voor de Olympische Spelen van Atlanta en die dus na de WVL- duels tegen Griekenland rust krijgt tot de voorbereiding op het EK, was echter niet te mer ken dat hij last blijft houden van een voetblessure. Mits fit is hij onveranderd eerste keus als set- upper. Gisteren hield hij het drie sets ogenschijnlijk pro bleemloos vol, al profiteerden dev Oranje-aanvallers onvol doende van zijn werk. Inter twaalf miljoen voor Jonk. Ook in Milaan moest Jonk trou wens weer knokken voor zijn plaats. Hij won met Inter de UEFA Cup, maar een door slaand succes werd het avon tuur niet. PSV is er goed mee, Advocaat ook. Onder de kleine coach werd Jonk eerst een vaste waarde in Oranje, vervolgens een be schermde speler. Advocaat liep zo weg met Jonk, dat hij op het WK van vorig jaar zelfs Wouters offerde om Jonk maar in de as van zijn elftal te houden. Pikant genoeg komt Advocaat straks - bij leven en welzijn van Wouters - voor dezelfde vraag te staan: de ene ex-Ajacied of de andere centraal in het elftal. Het zal Jonk wel worden. Overigens zal Milaan volgend seizoen nog zeker een keer van Jonk kunnen genieten. In de overeenkomst met Inter werd ook de afspraak gemaakt dat PSV en Inter twee keer tegen el kaar gaan spelen. Een keertje in Eindhoven, een keer in Milaan. Wim Jonk: terug bij Advocaat. archieffoto anp Roberto Straal v^n MW wint hier een duel van Ajacied Mare Overmars. Veel meer viel er voor de Maastrich tenaren gisteravond niet te winnen. foto anp heiloo rob van der zanden Voor WSB werd Heiloo gister avond Waterloo. Op het neutra le terrein van HSV verloren de Noordwijkerhouters de slag om de tweede plaats in hun klasse. Het beslissingsduel tegen ZAP eindigde in een teleurstellende 1 -3 nederlaag waardoor WSB in de ranglijst derde wordt. Het ge volg is geen vervangende perio detitel en dus geen nacompeti tie. De ploeg van trainer Paul van der Zwaan debuteerde dit sei zoen in de tweede klasse. Brons is eigenlijk zo gek nog niet voor de Voetbal Vereniging Sint Bavo die nog nooit op dit niveau uit kwam. Maar toch zal de club na gisteravond met gemengde ge voelens constateren dat het uit stekende seizoen op een af- knappertje uitdraaide. Want in Heiloo ging WSB vooral door een paar defensieve bloopers onderuit. Na een half uur spelen had WSB aanvallend nog geen vuist gemaakt, maar waren wel de ei gen glazen ingegooid. Al in de eerste minuut werd het 0-1 om dat Simon Laros uit een voorzet de bal volkomen verkeerd op zijn pantoffel kreeg. In de 26ste minuut grabbelde keeper Hans Laros (de neef van Simon) hul peloos naar een stuiterschot dat weliswaar lastig maar alleszins houdbaar was: 0-2. Het familie drama in twee bedrijven was compleet. Paul van'der Zwaan, die zelf in zijn «actieve loopbaan onder de lat stond, wilde zijn doelman na afloop niet afvallen. „Ik weet hoe dat gaat. Zulke momenten heb je als keeper wel eens, ver velend dat het vandaag moest gebeuren. Het ergste was dat we na die twee goals achter de fei ten aanliepen en geen moment aan ons favoriete spel toekwa men. Het was meteen pompen geblazen." In de laatste minuut voor rust bracht Theo Aanhane de hoop terug in de Noordwijkerhoutse harten. De no-nonsense-spits, die niet van nadenken en calcu leren houdt, maar in balbezit meteen keihard op doel schiet, was veruit de gevaarlijkste WS- B'er. Een paar seconden voor zijn doelpunt had hij al rake lings overgeschoten en na zijn treffer was hij (kort na rust) heel dicht bij de gelijkmaker. Na zijn verwoestende uithaal moest de reddende goalie van ZAP, Nico Kramer, aan zijn vingertoppen worden behandeld. Dat was al lemaal in een fase dat WSB sterk aandrong en de Zwaluwen uit Anna Paulowna alle zeilen moesten bijzetten. Nadat Albert Warmerdam met het hoofd een opgelegde kans miste, leek de 2- 2 een kwestie van tijd, maar het cdunterende ZAP maakte legen de verhouding in 1-3. WSB kon weer van vooraf aan beginnen. Hoewel er toen nog een half uurtje restte, leek de tweede plaats in de competitie (ZAP en WSB waren samen als runner up geëindigd achter kampioen KBV en hadden beide 29 pun ten en eenzelfde doelsaldo) heel ver weg. WSB knokte voor elke meter, maar voetbalde tegen een stug verdedigende ploeg en niet te vergeten tegen de klok. Omdat er ook nog een paar belangrijke spelers totaal niet in de wedstrijd zaten (Paul War merdam, Rober Marijnen) was WSB geen schim van de ploeg die dit jaar imponeerde in de tweede klasse. De passing was matig verzorgd en ondanks het voortdurende inschuiven van John Janssen en Jan van den Berg (het centrale verdedigings duo en tevens de leiders van het team) kreeg de ploeg nauwelijks serieuze doelkansen in de slot fase. Van der Zwaan: „Derde wor den is niet slecht, maar er had natuurlijk meer in gezeten. We moesten vandaag te veel karak tervoetbal spelen en hoewel de jongens formidabel hebben ge streden zijn we niet aan ons normale niveau toegekomen. Volgend jaar een nieuwe kans, want deze groep kan in potentie naar de eerste klasse." WSB - ZAP 1-3 (1-2). I Simon l-aros (e.d 26. van der Sluoi 0-2, 44. Aanh» ne 1-2, 63. Dick Tjmtncr 1 -3. Geel: Van den Be ra (WSB),'Slam (ZAP. Scheids rechter: Blom. Toeschouwers: WSB: Hans laros; Nulkens (Bader). Van den Berg, Janssen, Dijkstra; Simon Laros (Albert Warmerdam). Paul War merdam, Zandvliet; Aanhane, Marij nen, Van der Meer. '69-70. De Rotterdammers ble ven toen 31 wedstrijden op rij ongeslagen. Leuk, zo'n record, maar het is slechts bijzaak. Het gaat Ajax nu om het veroveren van de lands titel. En het liefst zo snel moge lijk. MW: Van Duynhoven; Straal, t hai (46. Libregts) en Van As; Delahaye, Benne- ker, Lanckohr en Joordens; Hofman, Scheepers (64. Balarabe) en Hoelofsen. Ajax Van der Sar; Reiziger, Rijkaard, Blind en Frank de Boer; Seedorf, Lit manen en Davids; Finidi. Ronald de Boer en Overmars. amsterdam anp Het was bij lange na niet ge noeg voor uitzicht op winst, zelfs niet van een set. Alleen in de derde set leek iets van vuur te ontstaan, het bleef echter bij enkele sprankjes. Natuurlijk stond het partijtje tegen de Bel gen. een meer dan behoorlijke tegenstander, in het teken van het oefenen, maar wel met een duidelijke bedoeling. Alberda liet zijn basiszestal - Robert van Es, Ronald Zoodsma, Blangé, Richard Schuil, Henk-Jan I leid en Guido Görtzen - bijna intact. Alleen Martin van der Horst, dinsdag pas gearriveerd, en Mi ke van de Goor mochten even een handje toesteken. Ralph Kok is gisteren bij het toernooi om de nationale ten- nistitels niet verder gekomen dan het voorgerecht. De als eer ste geplaatste kampioen van 1992 was op het Amsterdamse Amstelpark in de openingsron de niet opgewassen tegen Eddy Schol: 4-6 2-6. De nummer twee van de rangschikking, Rogier Wassen, geldt nu als favoriet voor de titel. Hij gunde Bernd Lenten slechts twee games: 6-1 6-1. Kok en Schol zijn eigenlijk te genwoordig vrije-tijdtennissers. Schol stopte vorig jaar om uit eenlopende redenen met zijn profloopbaan die weinig opval lend verliep. Kok heeft het te druk met de verkoop van zijn zelf ontworpen tennisracket om al te veel ambities te kunnen koesteren. Tot die conclusie kwam hij drie jaar geleden al. Soms bereikt hij nog een aardig resultaat, zoals vorig jaar in de eerste ronde van Rotterdam een zege op de Duitser Kühnen. Het heilige vuur is echter al een tijd je gedoofd. De keuken van Kok had giste ren bitter weinig te bieden. Slechts weinig slagen kwamen goed van zijn racket. Op de spo radische oplevingen had Schol een passend antwoord. Boven dien ontbrak het bij de 26-jarige Rotterdammer aan een uitge kiend strijdplan. En juist dat on derdeel was bij Schol, vroeger niet bepaald een knap tacticus, goed verzorgd. Keer op keer fopte hij Kok met verraderlijke dropshots. Kok kon er alleen maar naar kijken, het hoofd schudden en wachten op niéu we kansen die er niet kwamen. „De spanning is er bij mij af', gaf Schol, een speler in de volop draaiende hoofdklasse, als ver klaring voor zijn toch verrassen de winst op de oud-kampioen. „Vorig jaar ben ik gestopt met mijn pogingen een redelijke klassering op de wereldranglijst te bereiken. Ik had te weinig mogelijkheden om door te sto ten." De 'faciliteiten die hij in zijn profjaren ontbeerde, heeft hij momenteel merkwaardig ge noeg wel. De bank waar Schol een part-time baan heeft, werk te volop mee om hem deze week vrij te geven voor de partij tegen Kok. „Ik moet nu even bellen dat ze donderdag weer wat voor me regelen. Want hier hadden we niet op gerekend." Bij de vrouwen, die de kwartfinale afwerkten, bleven verrassingen uit. De nummer één van de lijst, Stephanie Rot tier, kwam tegen Lsmir Hoog- endoorn geen moment in de problemen: 6-3 6-4. Ook de nummers twee en drie, Yvette Basting en Kim de Weille, waren duidelijk te sterk voor respectie velijk Linda Niemantsverdriet (6-2 6-2) en Maaike Koutstaal (6-1 6-3). Het duel tussen Heieen van den Berg en Petra Kamstra was de confrontatie tussen de natio nale kampioenen van 1992 en 1993. Kamstra, door het wegens regen niet uitspelen van de edi tie van vorig jaar nog steeds re gerend kampioene, zegevierde met speels gemak: 6-1 6-0.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23