§mei Gemeenten karig voor gehandicapte 'Ze komen terug om je nieuwe spullen te halen' Plan voor windmolen aan Hazerswoudse Gemeneweg V ïoopy peilt interesse ïitenschoolse opvang el voor ontuchtpleger een feestelijke WEEKMARKT ï- in VOORSCHOTEN Regio Leiden/Rijn Veenstreek lkemade het meest trek bij dieven Jaar celstraf voor straatrovers Hoogspanningskabels Leyhof niet ondergronds Publiek steunt Kleine Oase intratuin ÜDERDAG4ME11995 breker deelt klap uit «bwoude-runduk» Een 67-jarige man uit Zoeterwoude heeft nacht een klap op zijn hoofd gekregen van een inbreker. De lerwoudenaar werd in zijn slaap verrast en kreeg een klap [een hard voorwerp. Daarna verliet de dader de woning aan 023 laslanle'aan- man "eP verwondingen aan het hoofd en 071-lasop. Hij nam de portemonnee met enkele honderden gul- 071-L van het slachtoffer mee. pen liesbeth buitink ïimuidense kinderdagver- inoopy onderzoekt de ko- ie maanden of de oprich- in buitenschoolse opvang ;ieel haalbaar is. Uit een >te die Snoopy onder ou- Ivan scholieren heeft ge- »n, blijkt dat ten minste gezinnen direct hun kind buitenschoolse opvang jn plaatsen. Op termijn 22 gezinnen de moge- id overwegen en 54 gezin - lebben zelf de opvang na schooltijd geregeld. „We hebben in het kinder dagverblijf aan de Griede een ruimte over, maar de vraag is nog of die voor dit doel geschikt is", aldus woordvoerster Jolan- da van Tol. „Het is mogelijk dat we al met een groep beginnen als we eigenlijk nog niet vol doende kinderen hebben, want in de praktijk blijkt vaak dat de aanloop groot is als de moge lijkheid eenmaal bestaat. Dus wellicht beginnen we na de zo mervakantie met een proef- groep." uziekspektakel Voorschoten 1, voo! 19.30 treetparade met bijna vijfhonderd muzikanten zorgt op 5 mei orschoten voor een uniek muzikaal spektakel. Op initiatief e Voorschotense Oranjevereniging en muziekvereniging Lau- is worden tien muziekkorpsen uit de regio samengevoegd tot iot orkest. Het eerste muziekkorps vertrekt om 10.15 uur het parkeerterrein aan de Oranjeboomstraat, via de Einstein- liaar de Leidseweg. Daar wordt voor de Laurentiuskerk het muziekkorps opgesteld. Tussen 12.15 en 12.30 uur trekt het orkest samen met de oude legervoertuigen van de optocht them rolling' over de Leidseweg en de Koningin Julianalaan le Schoolstraat. )orp monica wesselinc antal inbraken in wonin- het politiedistrict Rijn en em is het afgelopen jaar estegen. In 1994 werd 460 ngebroken in een huis te- 70 het jaar daarvoor. Alke- kende de sterkste stijging: 7 in 1993 naar 97 in het larop. Leiderdorp is met ïbraken binnen het Rijn- isemgebied nog steeds heest in trek bij de inbre- steeds meer bedrijven 'kennis' met het inbre- lde. Waren er in 1993 nog ïbraken in bedrijven, het rop was dat gestegen tot Ook hierbij is Leiderdorp iet'. Een en ander blijkt uit larverslag van de politie- ddrei ;e mo i oim nnea ?t het uiik ,f iureau cerberus Haagse rechtbank heeft :ren een 35-jarige Alphe- veroordeeld tot vijftien indep cel wegens het ple- van ontucht met drie :rs uit een Alphens gezin le jaren 1987 tot en met e rechtbank sluit zich rmee aan bij de straf die de :icr van justitie twee gele tijdens de terechtzitting geeist. ig-mo :n m eken. ïapal Piet hard' taag/alphen aan den run De raadsman van de Alphe- naar had vrijspraak voor zijn cliënt bepleit. De jongens zou den volgens hem vrijwillig hebben meegewerkt aan de uitvoering van de seksuele ver langens van de man en er zich zelfs voor hebben laten beta len. Uit schaamte zouden zij heni achteraf de zwarte piet hebben toegespeeld. Het is nog niet bekend of de Alphenaar, die in Zwitserland woont en werkt in hoger be roep gaat. handicapte redt drenkeling (ragt, een 33-jarige Roelo- dsvener, heeft een 69-jari- an uit Hoofddorp van de 't'J inkingsdood gered in Bur- en. De Hoofddorper reed met zijn fiets over de Lei- erdijk ter hoogte van de bij Leimuiden toen hij ling met rijwiel en al het van de Ringvaart in dook. zag dit gebeuren en ig pardoes het water in. Hij le drenkeling op de kant te p,«< e, M t gezll peciaal op 5 mei voor al uw gezellige op i oodschappen gewoon in de Voorstraat ds an 8.00 uur tot 16.00 uur. CHEF «HENNY VAN EGMOND.071 356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP.071-356429 'Op een goede plek is het een verantwoorde investering' runwoude ruud sep De top van de mast komt op achtenveertig' meter en de wie ken reiken zelfs tot zeventig meter de lucht in. De windmo len die vader en zoon Reyneveld aan de Hazerswoudse Gemene weg willen bouwen, is zeker geen kleintje. De hypermoderne molen - op 350 meter van zijn zeventiende eeuwse voorvader de Rooie Wip - past niet in het bestemmingsplan. Toch zijn zo wel burgemeester en wethou ders als gedeputeerde staten van Zuid-Holland bereid om se rieus over het verzoek na te denken. Vader. Teun en zoon Dik Reyneveld liepen een paar jaar geleden al rond met het idee een windmolen te bouwen om elektriciteit op te wekken. Des tijds waren ze van plan een mo len neer te zetten achter de boerderij aan de Koudekerkse Lagewaard; voor elektriciteit voor eigen gebruik en voor leve ring aan het elektriciteitsbedrijf. Maar door de hoge kosten en de lage stroomprijs bleek de inves tering niet rendabel, zodat de plannen werden afgeblazen. Investering De situatie is nu anders, vertelt zoon Dik. „In januari kondigde het energiebedrijf EWR aan de terugleververgoeding voor elek triciteit te verhogen. Daardoor werd het aantrekkelijker om een molen neer te zetten. Op een goede locatie is een molen nu een verantwoorde investering." „Daarnaast vergroot het de zekerheid van je bedrijf vult Reyneveld senior aan. „In de toekomst zullen ze niet echt moeilijk kunnen gaan doen over het opwekken van schone energie. Terwijl je als melkvee houder steeds meer te maken krijgt met allerlei beperkende regelgeving. Zo'n windmolen is een tweede poot onder je be drijf." Voor de plaating van de mo len kwamen in principe drie plekken in aanmerking waar de district Rijn en Braassem over het jaar 1994. Ook de vijf gemeenten van het district, Alkemade, Leider dorp. Rijnwoude, Jacobswoude en Zoeterwoude, ontkomen niet aan vandalen. Het aantal geval len van vernieling liep op van 665 naar 725. In Leiderdorp werd er verleden jaar minder vernield, in Rijnwoude bedui dend méér dan het jaar ervoor. Op de plattelandswegen is hardrijden eerder regel dan uit zondering. Er werd nogal wat mankracht op ingezet waardoor er bijna 4000 processen-verbaal 'konden worden uitgeschreven'. Rijden onder invloed blijft ook een probleem. De politie hield 110 verdachten aan we gens gebruik van alcohol in het verkeer. trekken. De reddingsactie van de Veender was opmerkelijk omdat hij lichamelijk gehandi capt is. „Maar daar sta je niet bij stil. Op zo'n moment doe je al les wat in je vermogen ligt." De drenkeling is imiddels al ontslagen uit het Spaarnezie- kenhuis in Haarlem waar hij ter observatie was opgenomen. De man lijdt aan een hartkwaal. De politie van de Haarlemmermeer sluit dan ook niet uit dat het on geluk met die kwaal heeft te maken. hazerswoude-runduk ruud sep Drie inbraken in één maand tijd. Drie keer de voorpui met een auto ingeramd en de kapi tale computers die het hart van het bedrijf vormen meegeno men. Bedrijfsleider Raymond Nulle van de slechts zeven maanden oude litho studio Co lour World in Hazerswoude- Rijndijk wordt er een beetje moedeloos van. „Ik hoop dat het nu voorbij is. Je slaapt zo weinig op deze manier." Het Hazerswoudse bedrijf doet de vormgeving voor glossy tijdschriften en brochures. Daarvoor beschikt Colour World over speciaal opgetuigde Apple computers. Gisternacht gingen de inbrekers er vandoor met slechts één computer on der de arm, maar wel één met een waarde van ongeveer 50.000 gulden. „Ze hebben in die drie keer inmiddels voor ongeveer twee ton meegenomen", vertelt Nul le gelaten. „Ik heb vanmorgen de verzekering gebeld en die begon nu wel wat moeilijk te doen en te praten over eigen ri sico's van tienduizenden gul den." De eerste inbraak bij het jon ge bedrijf werd zondag 3 april gepleegd. Alle dure computers werden in een paar minuten meegenomen. Waarde van de buit toen: 120.000 gulden. Bijna op de minuut een week later was het weer raak. „Dat is bij dit soort inbraken niet ongebruike lijk", weet Nulle. „Ze weten dat je niet zonder je computers kunt. Ze komen daarom weer langs op het moment dat je nieuwe spullen hebt staan, maar nog niet de tijd hebt ge had om de beveiliging te verbe teren." De tweede keer kwamen de inbrekers echter net een dag te vroeg. „De nieuwe computer werd pas de volgende dag gele vérd. Daarom hebben ze toen uit frustratie alleen wat oude machines meegenomen en wat kabels doorgesneden." Het bedrijf had dus in zekere zin nog een bezoekje tegoed. Het zware ijzeren hekwerk waarmee de voordeur sinds kort is opgetuigd, had -het bezoek deze keer buiten moeten hou den. Maar de verstevigde deu ren werden dit keer zo'n beetje met sponning en al naar binnen gereden. Nulle is ervan over tuigd dat hij zeker niet met klei ne jongens te maken heeft. „Dit is allemaal goed georganiseerd. Het zijn jongens die snel wer- katwu k/den haag peter van der hulst De smeekbedes van een 23-jari- ge Katwijker en een 25-jarige Leidenaar hadden weinig effect. De twee worden verantwoorde lijk gehouden voor straatroven, bedreigingen en mishandelin gen. Ze vToegen om een voor waardelijke straf en verplichte plaatsing in een drugskliniek om af té kicken. In plaats daar van kregen zij van een jaar cel straf. De officier van justitie eis te onvoorwaardelijke gevange nisstraffen van vijftien maanden en in het geval van de Leidenaar twee jaar geëist. Beide mannen stonden twee familie Reyneveld grond heeft. De boerderij aan de Lagewaard en een plek aan de Hondsdijk in Koudekerk vielen af omdat ze te veel in open, onaangetast ge bied liggen. „Daar krijg je dus nooit een vergunning om zo'n molen te bouwen", weet Reyne veld junior. Aan de Gemeneweg ligt dat anders. Hier komt de molen vlakbij een knooppunt in de toekomstige Rijksweg 11 te liggen. Volgens de gemeente is een molen weliswaar 'een be duidende ingreep in het open landschap', maar zou 'een forse windmolen op die plaats niet detoneren'. Reyneveld legt uit waarom de molen zo enorm groot moet zijn. „I Iet is hier wat windsterk te betreft geen superlocatie, zoals bijvoorbeeld aan de Wad- denkust waar al hele windmo lenparken staan. Om hier vol doende wind te hebben, moet je de lucht in. De molen wordt dan wel duurder, maar doordat de opbrengst sterk toeneemt, is het toch aantrekkelijk. Een lage re molen is gewoon niet renda bel." De molen die de Koudeker- kers willen bouwen gaat in to taal een slordige 1,3 miljoen gulden kosten. Daarvoor levert het apparaat een vermogen van 600.000 Watt: schone energie voor 350 huishoudens. Maar het liefst zouden de Reynevelds twee van die molens bouwen, naast elkaar in het verlengde van de geplande carpoolplaats bij de oprit naar Rijksweg 11. „De kosten voor aansluiting en dergelijke worden dan lager. Maar als gemeente en provincie twee molens te gek vinden, gaan we gewoon met één ver der." Of de molen (of molens) er daadwerkelijk komen, hangt vooral af van de reacties van de politiek en van de mensen die eventueel last zouden kunnen hebben van het bouwwerk. De politiek zal in ieder geval over anderhalve week haar oordeel geven. Gemeenten in de Rijnstreek hebben vorig jaar gemiddeld nog niet de helft van hun budget voor gehandicapten voorzieningen uitgegeven. Rijnwoude hield 55 procent over van de ruim zes ton die het kreeg voor de uitvoering van de wet voorzieningen gehandicapten (WVG), Ja cobswoude hield van een kleine vier ton tweederde over, en Ter Aar had aan het eind van vorig jaar nog 81 procent van haar vier ton WVG-geld in kas. Alphen gaf van zijn budget van 3,4 miljoen gulden vorig jaar 1,9 miljoen uit. Dat blijkt uit een overzicht van de budgetten en uitgaven over vorig jaar. runstreek «ruud sep Voorzitter H. Emmelot van de regionale werkgroep WVG is al lesbehalve verbaasd over de enorme overschotten. „Wij heb ben dat een jaar geleden al ge zegd, maar toen werden we niet geloofd", aldus Emmelot. DeWVG werd vorig jaar april ingevoerd. Vanaf die datum konden alle gehandicapten bij hun gemeente terecht voor aan- Y gepast vervoer, aanpassingen aan hun woning en voorzienin gen als rolstoelen. De gemeen ten ontvangen van het Rijk een vast bedrag voor de uitvoering van de WVG. Komen de ge meenten te kort, dan moeten zij zelfbijpassen. Om die reden zijn ze vanaf het begin erg voorzichtig ge weest bij de toekenning van bij dragen uit de WVG-pot. Het be drag dat gehandicapten kunnen krijgen voor aangepast vervoer is dit jaar met tien procent ver laagd en zou ook volgend jaar met eenzelfde percentage ver laagd moeten worden. Maar volgens Emmelot zijn die kor tingen onverkoopbaar nu de ge meenten tonnen overhouden op hun budget. „De korting van 1995 moet worden terugge draaid en de korting van '96 moet gewoon niet worden doorgevoerd." Volgens de voorzitter van de Bedrijsleider Raymond Nulle (links) van de Hazerswoudse litho studio Colour World neemt samen met zijn medewerkers de schade op van de volledige ontwrichte voorpui. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Derde inbraak in één maand in Hazerswouds bedrijf ken en nergens voor terugdein zen." De koevoet en het tange tje dat de dieven op hun weg naar buiten achterlieten, vor men de stille getuigen van de haast waarmee is gewerkt. In het bedrijf staat nog een aantal goedkopere computers die de dieven hebben laten staan en waarop het meeste werk gewoon doorgaat. Maar voor het gestolen apparaat moet meteen al een vervanger komen. „Ik heb werk dat af moet en dat ik niet op een an der apparaat kan maken. De le verancier is bezig een computer voor ons op te tuigen." Gezien het werkpatroon van computerdieven verwacht Nulle de komende maanden gespaard te blijven van nachtelijke bezoe kers. En voordat de inbrekers weer eens een poging willen wagen, wil hij zijn bedrijf om bouwen in een zo moeilijk mo gelijk neembare vesting. Met een betonnen paal voor de deur en een rolluik onderaan de trap. „Kijk, binnen komen ze altijd. Maar je moet zorgen dat ze er langer over doen. Want met vijf minuten is de politie ter plekke. Als je ze zo lang bezig weet te houden, gaan ze met lege han den de deur uit." vrij moet blijven. Wethouder Van Dijk deelt de kritiek dat de kabels de wijk ontsieren. Boven dien zit hij opgescheept met een stuk grond dat hij niet voor woningen kan benutten. Van Dijk zegt dat voor ver plaatsing drie miljoen gulden is gereserveerd. Het noodzakelijke onderzoek dat daaraan vooraf zal moeten gaan, slokt daar al twee tot drie ton van op. Het blijft de vraag of het gereser veerde bedrag voldoende is. Van Dijk: „Het lijkt me heel moeilijk, maar ik denk dat we een eind in de richting komen." weken geleden terecht omdat zij op 14 januari een geestelijk labiele man geld afhandig had den gemaakt. Naast het voorval in de Kat- wijkse snackbar stond de Kat wijker terecht voor enkele klei ne diefstallen en bedreiging van een medewerker van de Leidse McDonalds vestiging. leiderdorp jaap van sandijk Dé hoogspanningsleiding in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof wordt niet ondergronds aangelegd. „Dat is een te dure aangelegenheidzegt wethou der A. van Dijk, die met het Energiebedrijf Zuid-Holland in onderhandeling is over de ka bels. Volgens de wethouder lijkt alleen verplaatsing richting pro vinciale weg haalbaar. Zoals de kabels nu geplaatst zijn zouden zij de wijk in twee- en splitsen, omdat onder de lei dingen een strook van 55 meter Warmondse pleegt uitkeringsfraude Een 51-jarige inwoonster van Warmond is door de sociale re cherche betrapt op uitkerings fraude. De vrouw had niet op gegeven dat ze samenwoonde met haar ex-man en dat ze werkte via een uitzendbureau. Sinds 1989 ontving zij ten on rechte een uitkering van de ge meente Warmond, die nu bena deeld is voor een bedrag van 80.000 gulden. De gemeente heeft haar uitkering inmiddels stopgezet en zal het bedrag te rugvorderen. Milieudefensie Alkemade voert actie tegen Schiphol roelofarendsveen De Vereniging Milieudefensie Alkemade houdt zaterdag 6 mei een actie tegen de uitbreiding van Schiphol. Vanaf 11.00 zullen medewerkers van de ver eniging op het Noordplein in Roelofarendsveen en aan de Meerkreuk in Oude Wetering rondfietsen met bakfiets, tan dem ep kinderfiets en een actie krant uitdelen onder het winke lend publiek. Desgewenst geven ze een mondelinge toelichting op hun bezwaren tegen de uit breiding van de luchthaven. Ge luidsbanden met het lawaai van vliegtuigen moeten de actie kracht bijzetten. WVG-werkgroep zijn de over schotten overigens niet alleen te wijten aan een wel erg zuinige overheid. „Veel mensen hebben nog net voor de invoering van de WVG rolstoelen en zo be steld. Onder de oude regeling was dat namelijk een stuk voor deliger. Zelf heb ik ook twee da gen voor de invoering van de nieuwe yvaM een rolstoel voor mijn dochter aangevraagd", vertelt Emmelot en hij rekent voor: „Zo'n stoel gaat een jaar of vijf mee. Daardoor zal de vraag naar rolstoelen en andere zaken op grond van de WVG over vier jaar enorm toene men." Om ervoor te zorgen dat de gemeenten over een paar jaar niet ineens geld tekort komen, moeten de overschotten van deze jaren gereserveerd blijven voor gehandicaptenvoorzienin gen, vindt Emmelot. Volgens hem zijn de meeste gemeenten daar wel toe bereid, maar hij blijft waakzaam. „Wij hebben er steeds op aangedrongen dat het geld voor gehandicapten be schikbaar moet blijven. Het kan toch niet zo zijn dat gemeenten het geld van de WVG uit gaan geven aan straatlantaarns!" Poliklinieken Diaconessenhuis vrijdag 5 mei gesloten. In verband met de viering van Bevrijdingsdag, zijn de poliklinieken van het Diaconessenhuis Leiden op vrijdag 5 mei aan staande gesloten. Houtlaan 55 2334 CK Leiden leimuiden liesbeth buitink Het Leimuidense zwembad de Kleine Oase heeft dit jaar zo'n dertig procent meer abonne menten in de voorverkoop ver kocht dan vorig jaar. Gingen er in 1994 bijna 300 abonnemen ten over de toonbank, dit jaar verkocht De Kleine Oase 378 jaarkaarten voordat het zwem bad de deuren opende, hoewel de prijzen van de abonnemen ten met 35 tot 40 procent zijn gestegen. De opbrengst komt daarmee op bijna 40.000 gul- „Het ziet ernaar uit dat de Leimuidenaren hun beloften waarmaken", verwijst burge meester W. van Beek naar de enquête die de Vrienden van de Kleine Oase onder de dorpelin gen hield om te peilen of ze meer geld over hadden voor het behoud van het zwemhad. „Wc willen dit jaar 50.000 gulden aan abonnementsgelden binnenha len. Alleen de voorverkoop is al bijna goed voor dat bedrag." De gemeenteraad praat waar schijnlijk in juli over de renova tie van het zwembad. VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748. HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15