/EIDEN )e Sleutels wendt inanciële ramp af Rode wangen in de Witte Singel Overname Leidse uitgeverij Groen rond Sterbus ziet heil in fusie met het ouderenwerk 0 15 [otorrijschool lijdt ider parkeerbeleid Ook op Bevrijdingsdag zijn wij open! ^intratuin B Ne, iNDERDAG4MEI 1995 henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Herinneringen A /I Wout>mggenaar I f Van Leerdam leeft Karig Gemeenten in de Rijnstreek geven met herinneringen aan de slechts de helft van hun Tweede Wereldoorlogen budget uit voor gehandi- politionele acties. trporatie bijna uitgesloten van leningen ningbouwvereniging De Sleutels heeft een financiële ip op het nippertje kunnen afwenden. Een besluit van Waarborgfonds Sociale Woningbouw (WSW) leidde lijna toe dat de Leidse corporatie geen cent meer kon in. Maar na een indringend gesprek met directeur A. elaar besloot het WSW dat De Sleutels, zij het onder nge voorwaarden, nog wel kredietwaardig is. De fi- iciële positie van de corporatie blijft zwak, maar daar ipelaar niet mee. ,,We hoeven niet rijk te worden, we geen spaarbank." aad rietveld schrik sloeg De Sleutels om hart, toen onlangs het oor van het Waarborgfonds haar financiële positie be- l werd. Het fonds plaatste .eidse corporatie in catego- de categorie van woning- wverenigingen waarvoor WSW niet borg wil staan. n kom je voor leningen niet ir in aanmerking en kun je wbouw, groot onderhoud woningverbetering - alles !je als corporatie geld voor lenen - verder wel verge- corporaties zijn over een e op het Waarborgfonds [ewezen, omdat de ge- inte van plan is te stoppen het geven van garanties op rigen. Leiden heeft de wo ningbouwverenigingen geadvi seerd zich bij- het fonds aan te melden en staat zelf alleen nog borg voor kortlopende leningen. Voor De Sleuteis was de over stap al bijna slecht afgelopen. ..Want een indeling in categorie C was een dikke streep geweest door onze beleidsvoornemens", zegt Lepelaar. „Met funeste ge volgen." Met het beleidsplan in de hand - waarin staat dat de huur van de vierduizend huizen van De Sleutels jaarlijks met gemid deld vier procent wordt ver hoogd - heeft Lepelaar het WSW kunnen bewegen tot een minder negatief oordeel. De corporatie is nu ingedeeld in ca tegorie B. Lepelaar: „Dat bete kent dat we die gemiddelde mi nimale huurverhoging van vier procent moeten halen en bij el- ronken man slaat agenten [den» De politie heeft gisteren de grootst mogelijke moeite [had om een dronken Leidenaar op te brengen. De 31-jarige Jan, die al om kwart voor vier op de Herenstraat tegen de pkte ging, schold omstanders.die hem overeind probeerden Ihelpen uit. De agenten die daarop werden gewaarschuwd legen geen betere ontvangst. Scheldend, slaand en tegen- ibbelend werd de man meegevoerd naar de GGD en vervol- snaar de cel. VNO 1895 Zaterdag 4 Mei I Kweekschool voor Zeevaart, alhier, viert in dit jaar haar lertigjarig bestaan. De herdenking daarvan is voor den direc tor, den luitenant ter zee 1ste klasse C.H. De Goeje, aanleiding Tveest om de geschiedenis van deze school aan belangstellen- Jnie vertellen. Hij heeft het gedaan in prettig-leesbaren vorm. jtboek is verschenen bij de firma S. C. Van Doesburgh alhier. I opbrengst zal worden gebruikt in het belang van oude en prekkige zeelui. 5-78NNO1970 - 12 2213 maandag 4 mei ke kredietaanvraag goed moe ten beargumenteren hoe wij het geld denken terug te verdienen. Anders gaat de kraan alsnog dicht." De Sleutels is al sinds haar ontstaan - uit een fusie van de de Protestant Christelijke Wo ningbouwvereniging, Óns Be lang en De Tuinstadwijk in 1988 - een financieel zwakke vereni- - ging. „En dat zal voorlopig ook wel zo blijven", zegt Lepelaar. „Het algemeen bestuur had voor dit jaar graag een gemid delde huurverhoging van iets meer dan vier procent gehad. Maar de bewonersraad heeft ons heel nadrukkelijk geatten deerd op de inkomensposities van de laagst betaalden. En dat heeft in de vaststelling van de huurverhoging een grote rol ge speeld. Maar die vier procent is echt een minimum; die is hei lig" Met vier procent is de huur verhoging bij De Sleutels dit jaar overigens de laagste van al le Leidse corporaties. Zijl en Vliet komt op een gemiddelde huurverhoging van 4,2 procent, de woningbouwverenigingen Leiden en Ons Doel verhogen beide de huren met gemiddeld 4,6 procent. Vier inbraken, geen buit Een inbreker had gisteren op het Alexandrine Tinneplein een slechte dag. Vier inbraken in flatwoningen leverden, voorto ver de bewoners konden over zien, geen enkele buit op. De inbreker zorgde wel voor een forse schadepost. De voordeu ren van de vier huizen werden zwaar beschadigd. De roodwangschildpad in de Witte Singel lijkt het, badend in het zonnetje, best naar de zin te hebben. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Eigenaar 'Schuitje Vaart' signaleert schildpad leiden» johan zwaan Van oorsprong komt-ie uit Amerika, waar hij langs de Mis sissippi rivier leeft. Deze week is hij in de Witte Singel ter hoogte van de Sterrenwacht door rond vaartboot-eigenaar K.D. Par- mentier ontdekt. In de weten schap bekend onder de Latijnse naam Chrysemys Cripta Elegan ce, in Nederland als de rood wangschildpad. Navraag leert, dat niet de schildpad, maar'de eigenaars of beter gezegd éx-ei- genaars rode wangen zouden moeten hebben. Van schaamte. Bij Stichting Schildpaddenop- vang in Alphen aan den Rijn weten ze er alles van. Vorig jaar kregen ze in totaal dertig schild padden binnen. „Mensen ko pen deze schildpadjes als huis dier, maar staan er niet bij stil dat ze uiteindelijk een centime ter of 35 groot kunnen worden," zegt een woordvoerster. „Bij aankoop zijn ze vaak net vijf centimeter. Maar dat is niet het enige. Ze zijn de dieren na een jaar of twee vaak al zat. De schildpadden willen nog wel eens poepen of plassen in het water waarin ze gehouden wor den en dat moet natuurlijk schoongemaakt worden. Een goede pomp in het leefwater zou al veel problemen voorko men, maar dat hebben de men sen er niet voor over. Dan dum pen ze het dier." De overlevingskans van de roodwangschildpad hangt af van de plaats waar hij of zij (dat is bij schildpadden vaak moei lijk te zeggen) gedumpt wordt. Het exemplaar in de Witte Sin gel lijkt het prima naar de zin te hebben in zijn zon- en waterrij ke omgeving. Bovendien staat hij meer keren van de dag in de belangstelling van rondvaart- klanten die op zijn aanwezig heid worden gewezen. Soortge noten treffen het evenwel vaak veel slechter, zoals Ineke van der Goorbergh van de dierenbe scherming in Leiden vertelt. „We hebben ze wel in duinen gevonden, totaal uitgedroogd, of langs de kant van de weg, ge woon gedropt. De zomer kun nen ze eventueel wel doorko men, maar in de winter is over leven moeilijker. Mensen moe ten ze eigenlijk niet in huis ne men, daar zijn die dieren niet geschikt voor." Geschikt of niet, de rood wangschildpad behoort niet tot de beschermde diersoorten en kan daarom vrijelijk worden verkocht. „We hebben er vorig jaar een paar duizend ver kocht," zegt een verkoper van dierenspeciaalzaak Vlieland aan de Oude Rijn. „De beestjes wor den vaak als verjaardagscadeau tje voor kleine kinderen ge kocht. Die zijn er gek op. Veel langer dan twee jaar houdt de schildpad het vaak. als huisdier niet uit, terwijl hij in het wild 40 tot 60 jaar kan worden." Geen gevolgen voor personeel balans van het vreemdelingbezoek tijdens het 1 mei-week- ide is opgemaakt. Naar schatting waren er van 1 mei tot en :t 3 mei 610.000 toeristen over de weg ons land binnengeko- in. Het overgrote deel zette koers naar de Duin- ën Bollen- ik. Daar was het dan ook mudvol. Dank zij de grote mede- ing van de burgerij heeft men echter iedereen aan een :sje kunnen helpen, zodat niemand gedwongen de nacht in auto heeft hoeven doorbrengen. Wel moest gebruik worden naakt van logeeradressen meer het binnenland in. Keuken- in Lisse boekte dit weekeinde ongeveer 125.000 bezoekers. De Perscombinatie Meulenhoff neemt de Leidse uitgeverij Spruyt, Van Mantgem en De Does (SMD) over. SMD, een dochteronderneming van de Leidse uitgeverij en drukkerij Groen Beheer, geeft schoolboe ken uit. De overname heeft geen gevolgen voor de 70 perso neelsleden van het Leidse be drijf. De beide uitgevers zijn het Volgens directeur A. Nieu- wenhuizen Segaar van het aan de Rooseveltstraat gevestigde Leidse bedrijf is de overname gunstig voor zijn uitgeverij. „Wij hebben een goed lopend bedrijf met nieuwe vestigingen in Duitsland en Engeland en we voeren besprekingen in Rusland over een vestiging daar. We ge ven voornamelijk schoolboeken uit voor MBO, HBO en ver- pleegkunde-opleidingen. En we zijn marktleider van examen bundels en samenvattingen voor het voortgezet onderwijs." „Maar de educatieve markt is sterk in beweging: in de nabije toekomst worden nieuwe elek tronische uitgaven zoals cd-rom belangrijk. Dat vergt enorme in vesteringen. Daarvoor hebben we een sterke partner nodig. De Perscombinatie Meulenhoff heeft bovendien veel kennis in huis op dit gebied." Volgens Nieuwenhuizen Se gaar kunnen zijn Leidse werk nemers profiteren van de over name. „Het betekent dat zij meer mogelijkheden hebben op andere posities binnen het gro tere bedrijf. En dat is gunstig voor de interne mobiliteit. De overname heeft overigens geen invloed op onze bedrijfsvoering in Leiden dus wat dal betreft verandert er niets voor onze mensen." SMD had vorig jaar een om zet van ongeveer 30 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat het overname-contract deze maand wordt getekend. Hoe veel geld er met de overname is gemoeid is niet bekendge maakt. pneente moet leven en laten leven loman leefmans gemeente moet leven en leven. Ik heb berekend dat illing van mijn lesmotoren pakweg 10.000 gulden per extra gaat kosten en ik weet of ik dat kan opbrengen. Zo :n ze me nog eens de nek Aan het woord is Walter bijna vier jaar eigenaar lotorrijschool Walter Pe- de hoek van Langegracht tolmolengracht. Nu dat stuk 'in sinds 1 april ook binnen 'betaald parkeren gebied' dreigt voor hem een strop, t nieuwe systeem dreig ik ivoor fors te worden aange- a tn." p de brede stoep voor het rijfspand zijn een paar mo de k n keurig in slagorde gegroe- r 'd, wachtend op het lesuur roe het volgende clubje kandi- in. De 'Japanners' worden al jaren gestald, zonder dat maar iemand er een pro- m mee heeft. Dat is sinds 1 1 anders geworden. De afde- parkeerbeheer controleert nde hele binnenstad. - lotoren mogen in het hele I al jaren niet meer op stoe- staan, dat weet Bauer ook Maar als hij ze naar de stgelegen parkeervakken wil 'laatsen, is hij volgens zelf- laakte calculaties een ver mogen kwijt aan vergunningen. Zestig gulden per tweewieler per kwartaal, net als een auto, en daarbij nog eens 360 gulden per maand voor de huur van twee parkeerplaatsen per maand. „Ik wil best betalen, dat hoort. Voor mijn auto heb ik ook keu rig een bedrijfsvergunning. Maar ik heb de motoren nodig voor mijn werk en dus zou graag een speciale regeling wil len treffen", zegt de rijschool houder. „Als ik vier jaar geleden had geweten dat dit zou gaan gebeuren, had ik nog de keuze gehad om me elders te vestigen. Nu niet. Ik heb onlangs nog met iemand gesproken die een ruimte voor mij had aan de Touwbaan in Leiderdorp. Maar ik heb' nu eenmaal op deze plaats naam gemaakt en mijn zaak opgebouwd. En daar zou ik helemaal opnieuw moeten beginnen. Kortom, ik hoop op een beetje soepelheid van de gemeente." Volgens woordvoerder B. den Boef van de afdeling parkeerbe- heer zijn de kansen klein voor ^3 Bauer en andere bedrijven die ;f|J met motorische tweewielers te maken hebben dat de gemeente haar hand over haar hart strijkt. „Voor het parkeerbeleid zijn motoren gelijk aan auto's." Walter Bauer voor zijn rijschool aan de Volmolengracht waar de moto ren als het aan de gemeente ligt moeten verdwijnen. FOTO HIELCO KUIPERS leiden hans koenekoop Voorzitter R.J. van Cruijsen van de Leidse Stichting Sterbus heeft met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd. De voorzitter is als enige van het bestuur tegen een fusie tussen de Sterbus en de Stichting Ou derenwerk in Leiden (SOW). Hij meent dat als gevolg van de fu sie een groep gebruikers van de Sterbus, de abonnementhou ders, buiten de boot zullen val len. Van Cruijsen voerde al enige tijd namens de Sterbus gesprek ken met vertegenwoordigers van de SOW en de gemeente Leiden over samenwerking. De Sterbus vervoert jaarlijks dui zenden ouderen en gehandi capten die niet met het open baar vervoer kunnen reizen. De SOW, die in het kader van het zogeheten flankerend ouderen beleid al dankbaar gebruik maakt van de diensten van de Sterbus, wil graag nog nauwere banden en het liefst de Sterbus inlijven. Vooral nu op basis van nieuwe wetgeving individuele taxivergoedingen worden ver strekt aan ouderen en gehandi capten, is een samengaan tus sen SOW en Sterbus zeer prak tisch. „Het scheelt ons een ad ministratieve rompslomp die onze enige betaalde kracht niet kan behappen", zegt bestuurs lid A. Galjaard, die de functie van Van Cruijsen tijdelijk be kleedt. Voorzitter Van Cruijsen verzet zich niet tegen samenwerking, maar is fel tegen een fusie. Er zijn veel ouderen die geen aan spraak kunnen maken op een taxi vergoeding en toch gebruik van de Sterbus. Dat zijn de zo geheten abonnementshouders. Van-Cruijsen is bang dat deze groep mensen bij een fusie ach tergesteld zal worden bij de ge subsidieerde passagiers. Over het verloop van die ge sprekken is de voorzitter zeer teleurgesteld, zo blijkt uit een brief aan wethouder Koek van zorg. „De heer Verlaan (afge- vaardigede SOW, red.) is uitslui tend geïnteresseerd in een over name van de Sterbus. Van de onpartijdige rol, die in deze van de gemeente mag worden ver wacht, is helaas weinig te mer ken. Het tegendeel is eerder het De overige leden van het be stuur van de Stichting Sterbus achten dé samenwerking nood zakelijk. Zij steunen Van Cruij sen niet. Ook de vrijwilligers van de Sterbus staan achter een fusie. „We respecteren het ont slag van de voorzitter, maar hij staat alleen", zegt Galjaard. „Ook wij zijn van mening dat in de toekomst de groep abonne mentshouders niet tussen wal en schip mag vallen. De SOW heeft ons toegezegd dat dat niet zal gebeuren en dat is voor ons genoeg. In de verdere gesprek ken zal blijken wanneer en hoe de fusie zijn beslag krijgt." capten voorzieningen FEESTPROGRAMMA Op het 5 mei programma in Leiden zijn op de valreep wat aanvullingen binnengekomen. De meeste onderdelen van het feestprogramma stonden ver meld in deze krant van woens- dag 3 mei. 9.00: Aubade van 55-plus- sers op het Stadhuisplein ge volgd door een feestelijk ontbijt in de open lucht voor de deel nemers aan de aubade Vismarkt en het tegenover gelegen ge deelte van de Nieuwe Rijn. Mu zikale omlijsting bij de aubade door de Brass-band Leiden en het ontbijt door Oerkest, vanaf een vlot in de Nieuwe Rijn. Toe gang ontbijt op vertoon van toegezonden toegangskaart. (De inschrijving is reeds gesloten.) 9.00-12.00: Start wandeltoch ten vanuit het Waaggebouw. In schrijven vanaf 9.00 uur. Afstan den 5 t/m 25 km. Voorts enkele wandelingen onder geleide van Gilde Leiden. De routes voeren door het cen trum van Leiden langs aan dachtspunten uit de oorlog. De ze wandelingen starten bij het Koetshuis om 10.00 en 11.00 uur. 10.00: roeitocht, georgani seerd door Roeivereniging Die Leithe, door de grachten van de Leidse binnenstad. 10.00-12.30: Kinderspelen in enkele stadswijken, o.m. Ste venshof, Vogelwijk, Zuiderkwar tier. Tussen 9.00 en 11.00 uur in enkele wijken een muzikale ochtendgroet van Leidse mu ziekkorpsen. 11.00-18.00: Feestelijk pro gramma in sportpark Mont- gomerystraat georganiseerd door Korfbalvereniging KZ Lei den. Onderdelen zijn o.m. ge kostumeerde korfbalwedstrijd, ballonnenwedstrijd, diverse kin derspelen, rommelmarkt, play- backshow, rad van avontuur, etc. ZONDAG 7 MEI 10.00: Vrijheidsdienst 1 in Hooglandse Kerk, m.m.v. de Leidse cantorij 12.00: Vrijheidsdienst 2, idem. 14.00-17.00: Elk uur start een rondleiding bij het Monument voor de Vrijheid in de Hoog landse Kerk m.m.v. kunstenaar Dabaruch. 20.00: Turbo-lezing in Hoog landse Kerk met diverse spre kers 20.30-22.30: Concert in Hoog landse Kerk m.m.v. Nieuw le ven, in Glen Miller stijl. NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste oplossing zoekt voor: RAMEN EN DEUREN WAND-EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES.ETC. Maatwerk voor nieuwbouw en renovatie, uitgevoerd in onverwoest baar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlncK - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom pratenl KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. UI AC/*_ mi riA;eu Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. 01713-15361 - fax 01713-15202 deceunlncK Op vrijdag 5 mei zijn wij geopend van 9.00-18.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen uit al die tuinmeubelen, uitbundig bloeiende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer! Voorschoten Leidseweg 518, tel. 071 - 763748 HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13