Einstein gaat de ruimte in Wetenschap Techniek Ander web Zoeken naar andere stof botten in Irian Jaya DONDERDAG 4 ME11995 10 >ND REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-150265 1 D M O E T E K L 2 K R L E A U C R 3 H C T U R V 1 E 4 D A I N V A D N 5 P R E A C L H T 6 U S I P T O A F 7 B A L O R O T D 8 E L N I G E G L 9 A L T L 1 E E N 10 D K O E R V E N 11 K R A R E A F E 12 U N S 1 V E O K 13 B O A R K H E R 14 O N E T B M 'j T OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regèl de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De reste rende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. logement; 2. tint; 3. pauselijk hof; 4. rustbank; 5. praal; 6. weefsel; 7. naakt; 8. hemelgeest; 9. laan; 10. graan; 11 tafelfles; 12. enig in zijn soort; 13. kraamverzorgster; 14. och tendmaaltijd. KRUISWOORDRAADSEL -signaal- zede-smid ino-e-ase n-oogst-e kelp-tien -g-zee-n- code-ezel 1-etage-e ier-f-ven orde-wens - fervent- DE RECHTER S T R I vjeuuTM A N/ery OL-D MAM MOW... Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES W R Weersvooruitzichi HET DOOR HANS VAN ES De maand mei, die dit jaar tame lijk warm van start gegaan is, roept herinneringen op aan de vele thermische hoogstandjes van de laatste jaren. Sinds 1988, het jaar waarin ons klimaat plot seling een volle graad warmer werd, heeft de meimaand met re gelmaat zomers weer opgeleverd. Topper was de bloeimaand van 1992, de warmste van deze eeuw met een gemiddelde tem peratuur van 15.6 graden (nor maal 12.3). In de Bilt werden maar liefst 12 zomerse dagen van meer dan 25 graden geteld. Ook de meimaan den van 1988, 1989, 1990 en 1993 leverden veel stabiel en warm weer op. In 1990 startte mei nog uitbundiger dan nu met ook in de kuststrook een reeks van vijf zomerse dagen. Voor een echte hittegolf in deze tijd van het jaar moeten we terug naar de fantastische zomer van 1976, toen er van 7 tot 10 mei tropische d gen met meer dan 30 graden werden genoteerd. Op de laatste dag van deze reeks trok een zeewindfront landinwaarts. De temperatuursverschillen aan weerszijden waren spectaculair: Ir Brabant werd 's middags 31 graden-bereikt; op het zelfde moment 3r was het te IJmuiden niet warmer dan 13 graden. De ervaring leert, dat vroege warmte in mei vaak later in de zomer wordt voortgezet. I tber hete zomer van 1976 is daar een mooi voorbeeld van, maar ook in ,d°< 1947, de topzomer van deze eeuw, werd de basis al in de meimaar gelegd. teil. In 1993 ging het echter heel anders: de mooie voorzomer, die duuinge: van eind april tot begin juli, werd gevolgd door een natte hoogzomelagd die niet meer in staat was zomerse dagen te produceren. De huidige warme en zonnnige periode lijkt het nog wel even vol te houden. De temperaturen zijn met extreem hoog en liggen tussen I tot 26 graden. Aan de kust staat er in de middag een wind van zee. Het kwik kan daar dalen tot ca. 16 graden. Toch blijft het aange naam, want de zon schijnt volop. Het grote Europese hogedrukgeb 15 handhaaft zich nog enkele dagen, maar wordt geleidelijk wat mind Mi robuust. Zwakke onweersstoringen liggen gereed van Spanje via West-Frankrijk naar het zuiden van Engeland. Vanaf zaterdagavond is er kleine kans op een regen- of onweersbui zonder dat het fraaie weer daar echt onder te lijden heeft. Pas begi volgende week beginnen storingen op de oceaan zich weer te roere de kans op wat regen of een bui wordt dan groter en het kwik zakt ;dec leidelijk tot onder de 20 graden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Aan de bewolkte kant en vooral aan de kust af en toe regen. In.het zuidelijke binnenland veel droger en geregeld zon. Middagtem- peratuur van 8 in het noor den tot 20 in de omgeving van Oslo. Zweden: Wolkenvelden en kans'op wat regen. Naar het zui den toe meer zon end roog. Middagtemperatuur van 9 graden in het noor den tot 19 in het zuiden. Denemarken: Perioden" Tnët'"zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland en Schotland soms wat wolkenvelden; verder flinke perioden met zon. Bijna overal droog. Maxima van 17 tot 22 graden, maar in Ierland en Schot land plaatselijk lager. België en Luxemburg: Zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig. Middagtemperatuur onge veer 25 graden, langs het Kanaal iets onder de 20. Portugal: Naast zon soms ook wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweers bui Middagtemperatuur aan zee van 24 tot 27 graden, landinwaarts lokaal dicht bij de 30. Madeira: Wolkenvelden afgewisseld door zon'en vandaag kleine kans op buiige regen, misschien met onweer. Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 25 graden. In het algemeen veel zon, maar soms ook wolkenvelden en morgen in het noordwesten wellicht een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur aan'de stranden meest tussen 20 en 25 gra den, in het binnenland van 25 tot 30. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur meest 25 graden of hoger. Marokko: Westkust: Flinke zonnige perioden, soms ook zon. Morgen misschien een re gen- of onweersbui. Maxima tussen 27 en 32 graden, bij zeewind koeler. Tunesië: Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig weer. Mid dagtemperatuur tussen de 24 en 28 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Vrij zonnig, in het uiterste zuiden ook kans op enkele wolkenvelden en op een lokale regen- of onweersbui. Middag temperatuur vandaag van ongeveer 18 graden in de zuidelijke helft tot 24 plaatselijk in het noorden; morgen overal iets warmer. Corsica en Sardinië: Zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Malta: Flinke perioden met zon. Zeer waar schijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Naast zon ook geregeld wolkenvelden en met name vandaag op het Griekse vaste land enkele regen- of onweersbuien. Op de eilanden in de Egeische Zee en op Kreta soms een frisse noordelijke wind. Middagtemperatuur op veel plaatsen tussen de 17 en 20 graden. Turkije en Cyprus: Veel stapelwolken en een goede kans op enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur meest tussen 17 en 22 graden. Duitsland: Zonnig, vandaag in het noordoosten ook kans op wat bewolking. Droog. Middag temperatuur vandaag van 19 graden in het uiterste noorden tot plaatselijk 24 in het Rijndal; Morgen maxima een fractie. Zwitserland: Zonnig. Middagtemperatuur rond 24 graden. Oostenrijk: Zonnig. Morgen in het noordoosten mis schien ook enkele wolkenvelden. Droog. g|~ £l,h inig Middagtemperatuur van 21 tot 24 Int< oej den. Polen: Vandaag met name in het noorden licht enkele wolkenvelden. Verder zon. Droog. Maxima vai^ 17 grade rv)i het oosten tot 21 in het westen. Tsjechië en Slowakije: Zonnig, vandaag misschien ook enL wolkenvelden. Droog. Middagtemj tuur rond 21 graden. Hongarije: Zondag, morgen misschien ook en oe wolkenvelden. Droog. Maxima eerst Qijj onder de 20 graden, morgen iets VRIJDAG 5 MEI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.03 Zon onder Maan op 10.18 MaanonderO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.45* 20.06 07.18 Laag 03.36* 15.55 03.17 Weerrapporten 03 mei 20 u licht bew zo 2 licht bew. nno4 licht bew, o 2 licht bew. licht bew licht bew. licht bew. halt bew, licht bew. half bew Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maas'richt Aberdeen Athene Barcelona Boedapest onbew. Bordeaux licht bew. Cyprus onbew. Dublin half bew Frankfurt onbew. Genéve licht bew. Helsinki zwaar bew Innsbruck onbew Istanbul half bew Klagenfurt onbew Kopenhagen half bew. LasPalmas licht bew half bew. half bew. licht bew. licht bew Zünch onbew. Bangkok licht bew Buenos Aires licht bew. Casablanca licht bew Johannesburg onbew Los Angeles licht bew New Orleans half bew New York zwaar bew. 21 15 "J 18 8 Bl- 22 10 >r Tel Aviv Tokyo 26 1' en 20 f Ji 26 12 p 8 h 23 I! 'ei 2 3IWS 10 ,v De onderdanige glimlach De glimlach is ooit een te ken van onderwerping ge weest. Dat valt af te leiden uit het promotieonder zoek van drs. Signe Preuschoft bij verschillen de apesoorten. Sommige apesoorten glimlachen nog steeds als teken van angstige onderdanigheid. Andere apen glimlachen net als mensen in de bete kenis van een 'kleine lach'. Bij alle apen komt de volle lach, het 'ontspannen wijd-open-mondgezicht', voor. Dit gezicht verschilt niet echt van het mense lijk lachen. Bij deze uit drukking blijven de tan den meestal bedekt. Ba vianen, makaken en mensapen lonen soms ook een 'stil ontbloot tan- dengelaat', dat ook weer veel lijkt op de menselijke glimlach. Deze voorouderlijke vorm van glimlachen kan een heel andere betekenis hebben: namelijk angstige onderdanigheid. Het dient om de onverdraagzame, sterkere soortgenoot te kalme ren en mild te stemmen. Bij de langstaart- en berbermakaak is dit nog altijd de enige functie. Bij enkele andere soorten heeft de glimlach een bredere beteke nis gekregen. Bij de tonkenma- kaak is het vooral een zelfverze kerde uitdrukking van vriende lijkheid. Bij de baardmakaak Het ontspannen wijd-open-mondgezicht. komt deze uitdrukking tegelijk voor met die van de angstige onderdanigheid. Volgens de onderzoekster van de universiteit van Utrecht laat de studie zien, dat de mens niet de enige soort is waar lachen en glimlachen samengevloeid zijn. Daardoor ziet glimlachen eruit als een 'kleine lach'. De samen smelting hangt sterk af van de gedragspatronen binnen groe pen apen. Vooral waar er sprake is van sterk leiderschap en hië rarchie komt de angstige onder danigheid voor. NASA wil computerprogamma's maken om aan de hand van de vorm die een spin aan zijn web geeft de giftigheid van stoffen te bepalen. Dit is vooral van be lang voor het onderzoek naar nieuwe medicijnen. De bouwstijl van een web ver schilt door de stof die de spin is toegediend, zo ontdekten on derzoekers van het Amerikaan se ruimtevaartbureau. Bij marijuana begint de bouw behoorlijk, maar verliest het dier halverwege zijn concentra tie. Cafeïne leidt tot niet meer dim een paar onsamenhangen de draden. Speed zet aan tot passie voor het werk, maar veel planning is er niet meer: er val len grote gaten in het weefsel. En soortgenoten die onder in vloed van een ingrediënt voor slaapmiddelen verkeren, vallen neer zonder ook maar een draad te hebben gemaakt. Hoe giftiger de substantie, hoe mismaakter het web, conclude ren de wetenschappers van NA SA in een artikel in de New Scientist. Dit betekent volgens hen dat spinnen kunnen wor den gebruikt om geneesmidde len te testen. Twee archeologen van de Rijks universiteit Groningen gaan in Irian Jaya op zoek naar mense lijke botten die iets zouden kun nen zeggen over de volkeren die als eerste de zee tussen Azië en het Australisch continent over staken. Dit gebied, het Vogelkopgebied in het voormalige Nieuw-Gui- nea, is belangrijk voor archeolo gen, vooral voor de studie naar de Oude Steentijd (50.000 jaar geleden en vroeger). Het lijkt het landingspunt te zijn geweest voor de mensen die als eersten de zee tussen Azië en Australië bvëhsfakeri. Door bot- en DNA- onderzoek hopen de Groninger wetenschappers inzicht te ver krijgen in de verplaatsing van de bevolking tienduizenden ja ren geleden. Tot nu toe is weinig onderzoek gedaan in De Vogelkop. Het grootste deel is overdekt met tropisch regenwoud. Het ar- cheologisch onderzoek op Irian Jaya maakt deel uit van een on derzoeksprogramma waarbij wordt samengewerkt met ar cheologen uit Indonesië. Controle Tijd en Zwaartekracht per satelliet Equivalence Principle, Quantum Interference, Al gemene Relativiteit, het opsporen van mini-ver- snellingen via supergelei ding. En dat alles dan ook nog eens bij elkaar in een satelliet gepropt. Abracadabra, gooi het maar in mijn pet. Wat is hier nu eigenlijk aan de hand? Wel, iets heel sim pels: zwaartekracht. «BEN APELDOORN Nou ja, simpel. Het enige dat we erover weten is dat het er is, het 'trekt'. Alles wat massa heeft 'trekt', heeft aantrekkingskracht. Dank zij dat fenomeen wegen wij hier op aarde een aantal ki logrammen. De aarde trekt aan ons, met een kracht die nauw verband hoüdt met haar totaal massa. Maar wat is zwaarte- of aantrek kingskracht? Het is net zo on grijpbaar als het begrip Tijd. Ie kunt het niet vastpakken, het is er gewoon. Elk levend organis me lijdt eronder: ontstaan, bloei, afbraak, teloorgang, voor jaar, zomer, herfst, winter. Zeg gen wij immers niet dat een stokoude grijsaard 'gebukt gaat onder de last zijner jaren'? Na verloop van Tijd eist de Zwaar tekracht een steeds zwaardere tol: lopende organismen wor den door de kracht van de tijd gedoemd tot sloffen en strom pelen. Gedurende de periode 1912- 1915 dacht Einstein vooral na over de door hem uitgedokterde gevolgen van het begrip zwaar tekracht. In 1915 kwam hij tot een wereldschokkende uit spraak: „Zwaartekracht is min der als een kracht te beschou- deerd in het onaantastbaar ge achte wereldbeeld van Newton en Maxwell, waarin ruimte en tijd golden als absoluut onver gankelijk en onaantastbaar. Een ander gevolg van de theo rieën maakte Einstein al spoe dig tot een levende legende: bij zeer hoge snelheden, die dat van het licht naderen, verloopt de tijd anders dan op aarde. Met andere woorden: een ruim tereiziger die gedurende een jaar met 280.000 kilometer per seconde een reis door het heelal maakt, komt niet een jaar later weer op aarde terug maar in een totaal andere tijd, ver in de toekomst (van de aarde!). Vooruitziend Er is niemand die dat spook achtige verschil-effect echt be grijpt, laat staan inzichtelijk kan maken, maar waarschijnlijk zal ook geen mens ooit zó snel kunnen reizen. Met 'STEP' moet blijken of er niet toch een verschil is te bespeuren in de wijze waarop de zwaartekracht met verschillende massa's èn stoffen (metalen in dit geval) omgaat. Dat zou zich dan verra den als minieme, onderlinge verschillen in de standaardver snelling, die zich als het ware op sub-atomaire schaal zouden af spelen. Met de SQUlD-sensoren kunnen die, zo verwacht men. worden opgespoord. Om alle aardse onrechtmatigheden in de heersende zwaartekracht te vermijden, heeft het experiment in een uitgekiende baan om de aarde cirkelende satelliet plaats. Over tien jaar weten we of 'STEP' de vooruitziende blik van Einstein, precies 80 jaar ge leden tot stand gekomen, zal corrigeren. Of: hoeveel gelijk deze eminente geleerde weer eens blijkt te hebben gehad. Als het een beetje meezit weten we over tien jaar, in het jaar 2005, hoeveel gelijk de natuurkundige Albert Einstein 1879-1955) had met zijn speciale en algemene relativi teitstheorieën. Natuurkundigen van de Schotse Strathcly- de-universiteit denken nu zo ongeveer de laatste horde te kunnen nemen om Ein- steins algemene relativiteitstheorie tot in de finesses te kunnen testen: het feit dat zwaartekracht alle voorwerpen, van mon sterachtig groot tot piepklein, met precies dezelfde versnelling (het aantal meters dat de snelheid per seconde toeneemt) naar zich toe trekt. Dat wordt ook wel het 'gelijkheids-beginsel'genoemd. Twee en een half jaar zijn de onderzoekers er al mee bezig en nu moeten ze dan toch nog een compleet decennium wachten voordat ze weten of het alle moeite waard is geweest. Dat komt doordat hun geestes kind pas in het jaar 2004 met een satelliet mee omhoog zal gaan. Want het experi ment ('Satellite Test of the Equivalence Principle', kortweg STEP) heeft niet hier op aarde plaats maar in de ruimte. p '1 'J Albert Einstein deed het nog met een gewone telescoop. Nu moet zijn theorie gecontroleerd worden met het Gravity Probe Shuttle Flight Ex periment (foto boven). Begin volgende eeuw moet het GPSFE daar uit sluitsel over geven. foto's anp/gpd wen. Het is meer een buiging in ruimte en tijd. Het is die bui ging die het ene hemellichaam om het andere doet bewegen." Alsof dat nog niet genoeg was voegde Einstein er nog aan toe: „Zwaartekracht oefent invloed uit op de tijd. Klokken in een sterk zwaartekrachtveld zullen langzamer lopen dan soortgelij ke in een zwakker veld." De stormen van kritiek ver stomden toen Arthur Eddington in mei 1919 tijdens een totale zonsverduistering aantoonde dat licht inderdaad door. de zon (een 'massa') werd afgebogen. Dat nog nooit waargenomen fe nomeen volgde namelijk uit Einsteins berekeningen. Ont steltenis alom in fysische en as tronomische kringen: langzaam drong het tot de geleerden door dat er een bom was geëxplo- HOW iS »T To BE ÏK/ HOU-ADD AGAiM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10