VERA LYNN De stem van de vrijheid Vera Lynn. Voor eeuwig en altijd 'Sweetheart of the Forces'. Maar ook de zangeres die tijdens de oorlog de burgers van bezet Europa een hart onder de riem stak. 'We'll meet again some sunny day'. Dame (geridderd in 1975) Lynn werd onlangs 78 jaar en staat nog steeds - zij het niet vaak - op het podium. En ook nog steeds: ontroering - tot tranen toe - bij haar publiek. Vera Lynn horen is emotie verwerken. „Ik weet echt niet hoe dat komt. Nostalgie kan het niet zijn. Maar wat dan wel...? Ik heb me daar eigenlijk nooit zo mee bezig gehouden." De 'Sweetheart of the Forces'. Vera Lynn en 'de jongens'. FOTO Omslag van het boek 'We'll meet again. A personal social history of World War Two'; Uitgever: Sidgwick Jackson, Londen. 'Ik ben nog steeds verbaasd over mijn succes' iMMMrtrMHèliiaaiSnaBM Vera Lynn woont in Ditchling, niet ver van de Engelse badplaats Brighton. Maar daar komt ze nau welijks. Waar in Groot-Brittannië trouwens wel?! Engelands beroemdste zangeres 'ever', mag op 20 maart dan 78 jaar zijn geworden, onbekommerd winkelen is er voor haar nog steeds niet bij. You are Vera, aren't you? Ze heeft het in haar leven duizenden en duizen den keren moeten horen.'„Tja...", zegt Vera Lynn „mijn noodlot is nou eenmaal dat ik in derdaad verschrikkelijk veel op haar lijk..." Daarom mijdt ze tegenwoordig de menigtes en snoeit ze liever rozen in haar tuin. Het huis dat Vera Lynn samen met haar man en manager Harry Lewis bewoont, heet Hampers Croft en is net zo Brits als de naam belooft. Bakstenen mqtselmuren, dichte klimop, erkertjes met glas-in-lood ramen, door storm en bliksem gemaltraiteerde eiken, gestofzuigerd gazon, bloeiende narcissen en een oprijlaan vol knerpend grind. De voor- jaars-idylle wordt pas verstoord als het be zoek niets vermoedend de poort doorstapt. Een luidruchtig joelend luchtalarm wordt on dersteund door een batterij aanfloepende derde-graads-verhoor-lampen; de neiging om dekking te zoeken dringt zich op. De ont vangst is niettemin allerhartelijkst. Vera Lynn mag zich sinds 1975 Dame (Commander of the British Empire) noemen, maar dat belet de geridderde niet de koffie zelf te zetten en te presenteren. Porseleinen kopjes, zilveren lepeltjes en een trommeltje vol kaakjes dragen bij tot een feestelijke stemming. Vera Lynn is warempel precies zoals iedereen dénkt dat ze is. Gezelligheid kent geen tijd. 'Een wolkje melk misschien?' Buiten breekt het voorjaar door. Interviews geeft ze zelden, zingen doet ze nog af en toe. Drie, vier nummers per optre den. Het gekende repertoire: 'The White Cliffs of Dover', 'Yours'Bless them all' en 'We'll meet again' vooral. De vrouw die op 17 april 1940 door de Britse soldaten werd uitge roepen tot Sweetheart of the Forces en die eretitel nooit meer afstond, komt nog altijd geen toneel af zonder de beroemde regels van Ross Parker en Charles Hughie zingend te hebben voorgedragen: We'll meet again, don't know where, don't know when But I know we'll meet again some sunny day, Keep smiling through just like you always do Till the blue skies drive the dark clouds faraway. Ze toont zich oprecht verbaasd als 'r wordt gevraagd of dat eeuwige verzoeknummer haar niet geweldig de keel is gaan uithangen. Vera Lynn: ,,Oh nee, het is toch een prachtige song?! Zo worden ze tegenwoordig niet meer gemaakt. Toen ik het in 1939 op mijn reper toire nam, schreef een journalist dat het wel eens een evergreen zou kunnen worden. Dat had ik hem van tevoren al kunnen vertellen. Je kunt nooit voorspellen wat een nieuw lied je gaat doen, maar 'We'll meet again' is een uitzondering. Zelfs na vijftig jaar gaat het nog net zo in me tintelen als toen ik het voor de eerste keer zong. Dat komt: het is dan wel sentimenteel, maar het is ook zo optimis tisch." Vera Lynn, de stem van de vrijheid. Een symbool dat werd opgebouwd in een radio programma waarin zij haar gesprekken af wisselde met zang. „Ik heb me tijdens de oorlog nooit gereali seerd, dat ik zo populair was in de bezette ge bieden. Dat werd me pas na de bevrijding duidelijk. Opeens moest ik overal optreden. Scandinavië, Frankrijk, Nederland... Ik was stomverbaasd, want dat radioprogramma dat ik in de oorlog presenteerde, was zuiver op onze soldaten gericht. Niet op de mensen in Europa." Sincerely Yours heette Vera's uitzending, een radiobrieven-rubriek. die als tegenhan ger moest fungeren van de Duitse Lili Marie ne. Ze babbelde wat. ze zong wat en ze zocht vrouwen op die net een kind hadden gekre gen en van wie de man aan het front lag. Dat werk. 'Lieve kanonnier Jones, hallo hallo, ik sta hier bij het kraambed van uw vrouw in Londen en ik kan u vertellen dat ze zojuist is bevallen van een zoon, James junior. Mister Jones, het is werkelijk een pracht van een ba by en...' Ergens in de loopgraven van Noord- Afrika barstte een kanonnier prompt in snik ken uit. En niet alleen hij. Een onzichtbare band bond op die legendarische zondag avonden alle geallieerde soldaten bijeen, waar ook ter wereld. Zeker als Vera Lynn op speciaal verzoek van de vrouw van kanonnier Jones ook nog eens het lied 'Yours' inzette. Echtgenoot Harry Lewis denkt een verkla ring te hebben voor de geweldige populariteit van z'n vrouw. „Lili Mariene was sexy, ge vaarlijk; Vera het aardige meisje van om de hoek. Niet alleen de boys in the army hielden van haar, maar ook hun sweethearts. Ik be doel: ze wekte geen jaloezie op." Vera Lynn lachend: „Behalve dan bij die mevrouw die me belde bij een optreden in het Colisseum. Ze was woedend. Haar man was er vandoor gegaan en ze had een brief gevonden met mijn foto. Ik vertelde haar dat ik elke week duizenden van zulke brieven en foto's ver stuurde en toen werd ze gelukkig wat beleef der. Ik had erg met haar te doen, maar aan de andere kant beschouwde ik haar boosheid als een compliment. Die brieven hadden blijk baar toch een heel persoonlijke toon. Boven dien ondertekende ik ze persoonlijk. Ik heb nooit een handtekeningstempel gebruikt. Ze noemt '40-'45 met enige afschuw 'het hoogtepunt van haar loopbaan' en citeert de grap van een Britse komiek die ooit beweerde dat de oorlog was begonnen door haar agent: 'Ze hebben er wel -verdomd veel voor over gehad om mevrouw Lynn populair te ma ken'. De zangeres kan er nu om lachen. Te meer daar zij, hoe vreemd dat ook lijkt, en hoe verwerpelijk dat misschien ook klinkt, toch met een zekere nostalgie terugkijkt op die dark years. Net als haar fans trouwens. Waarom vragen die anders altijd om 'Yours', 'White Cliffs of Dover' en 'We'll meet again'? Vorig jaar in Antwerpen nog, tijdens de be vrijdingsfeesten op de Grote Markt, zong ze op een rollend podium opnieuw die drie nummers; de tranen stroomden de samenge dromde Belgen over de wangen. Hoe het komt dat haar stem zoveel emo ties oproept, weet Vera Lynn niet. „Nostalgie kan het niet zijn. Het zou belachelijk zijn te beweren dat iedereen naar die tijd terugver langt. Maar wat het dan wel is... Ik heb me daar nooit zo mee beziggehouden. Ik ging achter de microfoon staan en ik zong. Met heel m'n hart, met alles wat ik had. Dat sloeg aan. In de oorlog, maar ook daama. Dat heeft me trouwens wel verbaasd. In 1945 dacht ik echt dat mijn loopbaan voorbij was." Een toekomstbeeld waarmee ze overigens geen enkele moeite had. Ze koesterde nooit de ambitie een beroemd zangeres te worden. Ze zong graag, maar dat kon - meende ze - net zo goed tijdens het afstoffen als op het to neel. Good Old England, 1946. Hoe heerlijk was het leven op het land. Vera Lynn en Harry Le wis kochten een huis in Sussex Downs, kre gen een dochter (Virginia), maaiden het gras, knipten de haag, molken de drie geiten, kortom: een overzichtelijk bestaan in de rust van het 'buiten' wonen. Hoe wreed ging hun droomwereld aan scherven toen bleek dat Vera een platencojptrqQt, had ondertekend waaraan ze zich onmogelijk aan kon onttrek ken. Van het een kwam het ander. In februari 1947 keerde 'The Sweetheart of the Forces' terug op de planken. Here she is... Publiek op de stoelen, programma op de radio. En, een onafzienbare stroom invitaties voor concer ten op het Europese continent waaronder een optreden in Nederland dat ze nooit meer vergeet: Grand Gala du Disque, 1962. Iemand was op het even verrassende als luisterrijke idee gekomen de avond te besluiten met 'Land of Hope and Glory'. De zangeres: „Ik beschouw die avond nog steeds als een van de indrukwekkendste uit mijn hele loopbaan. De uitzending liep veel te ver uit, het was al middernacht geweest. Ik had het lied nog nooit gezongen; vlak voor de uitzending heb ik de coupletten nog moeten leren. Veel nuances kon ik er niet inleggen, ik bracht het gewoon recht-op-en-neer. Maar het publiek was totaal ondersteboven. Net als ik trouwens. De volgende dag wilde iedereen in Nederland die plaat kopen. Maar die be stond dus niet. Mijn platenmaatschappij zag dat nummer niet zo zitten. Pas een half jaar later is het toch nog opgenomen en werd het een gouden plaat. In Nederland tenminste. In andere landen deed het niets. Net als 'From the Time You Say Goodbye'. Alleen in Vera Lynn thuis, in Ditchling. „Vreemd toch, dat het altijd maar goed ging...?! Waar heb ik dat aan te danken?" FOTO HANS VAN WEEL Nederland wordt er nog wel eens om ge vraagd." Hoe ouder ze werd - zegt ze - hoe meer ze tegen de optredens ging opzien. „Vanwege de spanningen. Nog steeds denk ik voor elk optreden: 'Als ik nou maar geen flater sla'. Die onzekerheid maakt me nerveus. Hoe dat komt? Waarschijnlijk omdat bij mij alles van zelf is gegaan. Ik heb nooit ergens moeite voor hoeven doen. Ik ben nog steeds ver baasd over mijn succes. Vanaf het moment dat ik voor het eerst op toneel stond - ik was acht - heb ik er rekening mee gehouden dat het eens mis zou gaan. Maar dat moment is nooit gekomen. Vreemd toch, dat het altijd maar goed ging...?! Waar heb ik dat aan te danken?" Aan haar dictie wellicht. De stem van Vera Lynn was en is fameus: vast, letterlijk te ver staan, trillingvrij. Komt - vermoedt ze - om dat ze leerde zingen zonder microfoon. Ro mantische zielen verwijzen liever naar de re citals die ze op het hoogtepunt van the Battle of Brittain gaf in het Palladium te Londen. Luchtalarm of niet, Vera Lynn zong door. Als de bommen links en rechts insloegen nog een stukje luider. Ze zegt: „Op het laatst werd het humoris tisch. Duitsers zijn precieze mensen. De bommenwerpers kwamen altijd op een mo ment dat ik het langzame gedeelte van 'A Nightingale Sang in Berkely Square' zong. Dan was het van Boemmmmmm! Soms pre cies op de maat! In het begin keek ik dan om, later niet meer. Dat lijkt heroïsch, maar zo heb ik het nooit ervaren. Het was in de gege ven omstandigheden het beste dat je kon doen. Business as usual. Heeft ze dan alleen maar goeie herinnerin gen aan de oorlog? Ze kauwt even op de vraag, lijkt ietwat verbaasd en aarzelt. „Wat moet ik déér nou op antwoorden? Het was natuurlijk geen leuke tijd... Maar aan de an dere kant... Ik bedoel: er was zó'n groot saamhorigheidsgevoel onder de mensen. Dat weegt bij mij het zwaarst. In Birma, op toer- nee langs het front, heb ik in de ziekenhuizen afschuwelijke dingen gezien. Maar ik denk liever aan die mannen die de armen over el- kaars schouder sloegen en huilden als ik zong. De oorlog werkte als een vergrootglas. De kleinste gebeurtenis kon je diep verdrietig maken, maar ook zielsgelukkig." Zoals? Vera Lynn na even te hebben nage dacht: „Het was winter 1944 en ik kwam net terug van het Arakan front in Birma. Ik had een tros bananen meegenomen en stond bij een station te wachten op iemand die me naar huis zou brengen. Dat was natuurlijk een vreemd gezicht in het Londen van die tijd: een vrouw met een tros bananen onder haar arm terwijl die dingen nergens te krijgen waren. Op een gegeven moment kwam er een jonge moeder met een kind naar me toe. 'Neemt u me alsjeblieft niet kwalijk' zei ze, 'maar mag mijn zoon een banaan van u, hij heeft er nog nooit een geproefd'. Ik gaf er een en ik zie nog het gezicht van dat knulletje toen hij een hap had genomen. Hij vond het verschrikkelijk en spuugde alles uit. Anderen zegt zo'n story waarschijnlijk niets: twee vrouwen die op een Londens station in oor logstijd een huilende baby proberen te troos ten nadat ze 'm eerst zo'n vieze banaan in z'n mond hebben gestopt. Maar voor mij is het een heel dierbare herinnering." Ze lacht zachtjes en veegt een traan weg.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35