Kwam prins door fouten twee maal in levensgevaar? immi VVD handelt puur opportunistisch inzake Betuwelijn Feiten &Meningen 'Een kind heeft recht op goede ouders' Sociale diensten blaken weer van zelfvertrouwen ZATERDAG 29 APRIL 1995 Soms is het aardig om terug in de tijd te gaan. Naar 15 oktober 1993 bijvoorbeeld. De Tweede-Kamerfractie van de WD ver zette zich toen opeens tegen de aanleg van de Betuwelijn. Woordvoerder Blaauw wierp vele vragen op, vooral over de noodzaak en rentabiliteit van de spoorlijn. En de slotsom was: er moest nog maar eens goed over worden na gedacht, dan kon er intussen een oplossing worden bedacht voor de knelpunten. De regeringspartijen CDA en PvdA ont staken in grote woede. De liberalen hadden een half jaar voor de verkiezingen ge woon geen zin in een 'publieksonvriende- lijk' besluit, zo oordeelden CDA en PvdA. De verkiezingen zijn achter de rug. De WD zit niet meer in de oppositie, maar in de regering. En de liberalen hebben wèèr een draai gemaakt. Het gewraakte 'prestige object met een armoedig financieel jasje' van weleer is nu het bijna-succesverhaal van WD-minister Jorritsma. Waarom is de WD nu eigenlijk voor de Betuwelijn? In ieder geval niet omdat de li beralen inmiddels overtuigd zijn van de noodzaak van het spoor. Het positieve ad vies van partijgenoot Hermans die in op dracht van het kabinet de noodzaak van de Betuwelijn onderzocht, kon de WD begin dit jaar niet over de streep trekken. Sinds dien is er niets gebeurd dat de noodzaak van de Betuwelijn wèl onomstotelijk heeft aangetoond. Sterker nog. De partij werd in haar twijfels over noodzaak en rentabiliteit van de Betuwelijn zelfs gesteund door tal van deskundigen. Maar eentje was juist heel positief: de Rotterdamse hoogleraar Bomhoff. Die juichte op 30 maart dat de Betuwelijn bin nen dertig jaar maar liefst 52 miljard zou opleveren, heel wat meer dan het CPB voorspelde. Zijn rekensommetjes waren nog niet eens gecontroleerd, of Blaauw ba zuinde al rond dat hij nu toch niet meer kon volhouden dat de Betuwelijn alleen maar 'een stuk oud ijzer' is, zoals Bolkestein hem eens had genoemd. Talloze deskundigen hebben het cijfer- werk van Bomhoff de afgelopen maand ge kraakt, met als apotheose deze week het Centraal Planbureau dat het Rotterdamse rapportje naar de prullenbak verwees. Het CPB was somber en bleef somber over de opbrengsten van de spoorlijn. Blaauw plaatste 'Bomhoff daarna dan ook in het juiste licht: die van excuus- Truus. Want de WD blijkt helemaal niet zo zwaar aan 'Bomhoff te tillen. Prognoses over de opbrengsten in de verre toekomst zijn ineens „eigenlijk niet te berekenen". De fractie is akkoord gegaan omdat de waarheid over de rentabiliteit „wel ergens in het midden zal liggen". En dat de rege ring in de sombere CPB-gegevens geen re den ziet de Betuwelijn niet aan te leggen, vindt de WD ineens heel overtuigend. Met andere woorden: de WD heeft geen poot om op te staan. Waarmee de conclusie kan worden ge trokken dat de WD zich in de hele discus sie over de Betuwelijn heeft bediend van gelegenheidsargumenten. Toen de partij in de oppositie zat en er veel maatschappelij ke weerstand tegen de Betuwelijn bestond, kwam het beter uit om tegen te zijn. Nu de partij in de regering zit, en in ieder geval het Zuidhollandse deel van de maat schappelijke weerstand is weggemasseerd door de eigen minister, kan het geen kwaad om voor te zijn. De ontevreden Gelderse bewoners en bestuurders zijn immers voor al boos op D66. En er staan geen verkiezin gen voor de deur. DEN HAAG ANS BOUWMANS 4*4*J5. TP. Ml W. «SS»- ÏTM*.- Mb3-\ Vlak na zijn thuiskomst maakte prins Bernhard een wandelingetje door de zuilengalerij van paleis Soestdijk. ARCHIEFFOTO Van het begin af aan is de aan doening van de prins hij moest geopereerd worden aan een kwaadaardig gezwel in de darm door de Rijskvoorlich- tingsdienst (RVD) en AZU als een staatsgeheim behandeld. Medewerkers van het AZU die hun mond open doen over de toestand van de prins, lopen nog steeds het risico op staande voet te worden ontslagen. Het had er alle schijn van dat de RVD de prinselijke operatie niet eens of pas na afloop naar bui ten wilde brengen. Toen het nieuws uitlekte, moest de RVD het behandelteam wel commu niqués laten maken over de gang van zaken. Daaruit bleek al snel dat er iets met de prins aan de hand was, dat niet nor maal was na zo'n tamelijk veili ge operatie. Was er misschien een hele stomme medische na latigheid of zelfs fout begaan? Het waren verontwaardigde AZU-medewerkers die stukje bij beetje vertelden wat er gebeurd was. Pas nu valt uit diverse (ver trouwelijke) bronnen de volgen de reconstructie te maken. Na zijn geslaagde darmoperatie kreeg de prins een maagsonde door de neus ingevoerd. Dat is een irritant ding, maar de eerste dagen absoluut nodig om bra ken te voorkomen. De sonde zuigt de sappen uit de zwaar- verstoorde maag weg, die an ders bij braken in de longen te recht kunnen komen. Patiënten die erg last hebben van de son de worden vaak met sterke kal meringsmiddelen onder zeil ge houden. Prins Bernhard is in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) niet eenmaal, zoals tot nu toe bekend is geworden, maar tweemaal in een levensbedreigende situatie geraakt. De prins lag van eind november tot eind maart in het AZU. Beide keren betrof het zulke ernstig adem halingsstoornissen dat alleen snel ingrijpen zijn leven redde. In beide gevallen vragen deskundigen, die overigens nadrukkelijk anoniem willen blijven, zich af of er sprake is van medische behandelfouten door het professorale team dat de prins behandelde: chirurg prof. Th- van Vroonhoven, anesthesioloog prof. dr. J. Knape en geriater prof. dr. S. Duursma. Het Academisch Ziekenhuis weigert elk commentaar vanwege de 'privacy van ook deze patiënt'. Al voor de operatie had de prins kort en krachtig aangegeven dat hij de sonde niet verdroeg en niet wilde, en als het toch moest, zo kort mogelijk. De be handelend artsen zijn daar niet krachtig tegen opgetreden. De prins staat bekend als een ei genwijze man. Artsen die hem tot iets vervelends willen over halen, moeten van goeden hui ze komen. Bekend is dat een specialist eens tegen de prins heeft gezegd: „Koninklijke Hoogheid, wilt u een koninklij ke thuiskomst of een koninklij ke begrafenis?" Daarop salueer de de prins glimlachend ën gaf zich gewonnen met een 'Aye aye Sir." AANGETAST Maar de behandelaars in het AZU gaven de prins ditmaal zijn zin. De gevolgen van dit optre den, of liever gezegd het ontbre ken daarvan, hadden fataal kunnen zijn. Zondag al, een dag na de oparatie, lieten de artsen de maagsonde weg. Normaal zou die er verscheidene dagen in zijn gebleven. In de nacht van zondag op maandag braak te de prins en verslikte zich in het bijtende maagzuur. Gevolg: officieel een longontsteking, in werkelijkheid een ARDS (Adult Respiratory Distress Syndrome), ofte wel ernstig aangetaste lon gen. Acute en permanente kunstmatige beademing hield de prins nog in leven. Vanaf dat moment had de prins niets meer in te brengen, omdat die beademing onder een stevi ge verdoving wordt toegepast. Het duurde enkele weken, tot tegen kerstmis, voor hij uit de chemische sluimer mocht bij komen en stukje bij beetje weer zelf kon ademhalen. Al die we ken kon niemand voorspellen of hij daartoe ooit nog in staat zou zijn. Voor oudere patiënten is de prognose bij ARDS ronduit slecht, de sterfkans door bijko mende complicaties ver boven de vijftig procent. Het AZU noch RVD gaven aan vankelijk toe dat de prins er be roerd aan toe was: de commu niqués waren een abacadabra van 'zorgwekkend' en 'zorge lijk', en dat verschil moest dan iets betekenen. Nimmer is offi cieel het maagzuur in de longen en de term ARDS gemeld. GEVOCHTEN Medici weten weinig tot niets van wat er gebeurt met een zwaar verdoofde patiënt: vecht het onderbewustzijn tegen de dood, helpt dat? Hoort de pa tiënt iets, is hij daardoor beïn vloedbaar? Ook de patiënt weet dat niet. De prins wist wel één ding: hij moest en zou op 5 mei bij zijn oorlogsvrienden in Wa- geningen zijn. Hij kon het abso luut niet maken er voor die tijd stilletjes tussenuit te knijpen. Dat zou, wist hij tot in het diepst van zijn vezels, de bevrij- dingsherdenking voor de oud strijders om hem heen volko men verpesten. Erger nog, het zou de dood door verdriet van andere veteranen kunnen bete kenen. Dus Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard heeft zeker gevochten voor zijn leven, met dezelfde eigenwijzigheid als waarmee hij dat slangetje weigerde! Maar opnieuw werd hij getrof fen door de koninklijke behan deling. Enkele weken later, toen hij bij tijden zelf weer ademde en bij kennis was, vroeg de prins om een slaapmiddel. Hij kreeg een op speciaal recept ge maakte dosis en raakte daar van bewusteloos. Net als de eer ste keer, na het braken, trof de verpleging hem blauw van ademnood aan. De eerste op welling hem een zuurstof masker opdrukken mislukte omdat de prins nog een trache- atomie in de keel had, een buis voor beademing. Het zuurstof masker dreigde zijn maag op te blazen. Pas toen werd de juiste techniek toegepast, via het buis je. Eenmaal weer bij zijn positie ven en uit de acute gevarenzone heeft hij als 83-jarige opnieuw moeten leren lopen, ademen, dingen vasthouden. Vakmensen staan versteld van het tempo waarmee die revalidatie is ge gaan: aanvankelijk kon hij nog geen.theekopje aanpakken, let terlijk. In amper vier maanden bracht de prins het van een menselijk wrak tot een wande laar. Daarover zijn kenners in en buiten het AZU het in ieder geval eens: de hoogbejaarde prins heeft misschien zijn leven, maar in ieder geval zijn revali datie en herstel te danken aan zijn wilskracht. 'Adoptieprofessor' Hoksbergen: Hoksbergen: 'Er zijn echtparen genoeg die een kind willen adop teren. Dus waarom zouden we genoegen nemen met minder?' FOTO GPD „Dat gezeur van belangengroeperingen over gelijke f rechten. Niemand heeft recht op een kind. Kindereu' hebben recht op goede ouders. Liefst twee. Een vader en een moeder. Al het andere betekent een verlaging van de kwaliteit van het bestaan". De telefoon van professor Hoksbergen van het Adoptif[ centrum in Utrecht stond de afgelopen dagen rood gloeiend. Een uitspraak van het Amsterdams Gerechd hof heeft alleenstaanden en homoseksuele paren hooi gegeven op een adoptiekind. Ten onrechte, meent Hoksbergen. Het gaat om i ridische adoptie en niet om een plaatsing: de vrc zorgde al zeven jaar voor het kind. En dan vindt ook Hoksbergen het niet meer dan billijk dat de vrouw jur| disch adoptiemoeder wordt. Hoksbergen kent tientallen voorbeelden waarin juridip sche adoptie door alleenstaanden is gewenst. Allemaal zijn het voorbeelden waarbij door een samenloop v; omstandigheden geen weg meer terug is. Maar als e kind nog moet worden geplaatst, dan zal Hoksbergen [t nooit kiezen voor een thuis bij alleenstaanden of ho moseksuelen. En dat is nu juist waarop belangengroe peringen, maar ook de Emancipatieraad, de Gezinsrad en hulpverleningsorganisaties als het FIOM hopen. Volgens de Gezinsraad en Emancipatieraad zijn kindeL ren bij alleenstaanden of homoseksuele paren helemaf niet slechter af. Hoksbergen bestrijdt dit. Hij hecht w nig waarde aan onderzoeksresultaten op dit gebied omdat kinderen uit loyaliteit tegenover hun moeder nooit zullen bekennen dat ze een vader missen of an- T dersom. „Iedereen wil bij zijn eigen vader en moeder opgroeien. Voor adoptiekinderen is het extra belangrijf dat ze bij een echtpaar opgroeien omdat ze door hun L adoptie al een uitzondering zijn. Moeten ze dan nog L extra uitzondering vormen door bij een alleen staande of homopaar te worden geplaatst?" Natuurlijk kent Hoksbergen alleenstaanden die hun kinderen beter opvoeden dan sommige niet goed fund tionerende echtparen, maar gemiddeld blijft een echt- d paar het gunstigste ouderpaar. Alleen al uit praktische overwegingen, meent de adoptieprofessor. „Ik zou noj>! eerder een kind plaatsen bij een fatsoenlijk homopaar dan bij een alleenstaande. Dan kan ér nog iemand ziel worden of dood gaan en er bestaat onderlinge control» en correctie van verkeerde opvoedingspraktijken. Maa kinderen zitten niet te wachten op twee moeders of twee vaders, die willen gewoon een papa en een mamji En dat kén ook. We hebben echtparen genoeg die kind willen adopteren. Dus waarom zouden we genoe gen nemen met minder?" Dat alleenstaanden en homoseksuele paren wel de mc gelijkheid hebben om via allerlei bevruchtingstechnie ken een kind te krijgen, is voor Hoksbergen geen reden ook adoptie toe te staan voor deze groepen. „Het kwaad rechtvaardigt niet het andere". Ronduit vreselijk vindt hij het bestaan van een sperma bank die het mogelijk maakt vrouwen door kunstmati ge inseminatie een kind te bezorgen van een anoniem^ donor. „Er wordt uitsluitend aan het eigen belang ge- dacht en niet aan dat van het kind. Kinderen hebben het recht te weten wie hun vader is, moeders de plicht om dat te vertellen. Ik Zie bij adoptiekinderen hoeveel belang zij hechten aan kennis over de biologische ou ders. Volwassenen inmiddels, die hier in tranen uitbar sten. Ze houden van hun adoptie-ouders maar gaan toch opzoek. Hetzelfde zie je bij bevrijdingskinderen .die willen weten wie hun vader was". Hoksbergen zelf heeft op 9-jarige leeftijd zijn moeder verloren. Zijn der hertrouwde met een vrouw, waarvoor Hoksbergen niets dan lof heeft. „En toch was het anders, minder". De paarse fracties in het parlement hebben inmiddels laten weten zich sterk te maken voor een wet waardoo adoptie door alleenstaanden en homoparen mogelijk wordt. Hoksbergen: „Als Nederland de wet verandert, wil dat nog niet zeggen dat er ook kinderen uit het bui; tenland beschikbaar zijn. Andere landen bepalen de ei sen waaraan adoptie-paren moeten voldoen. Ik ben er, van overtuigd dat ze heel terughoudend zullen zijn in plaatsing van kinderen bij alleenstaanden. Homoparer zijn al helemaal niet aan de orde. Zeker niet zolang voldoende echtparen beschikbaar zijn". UTRECHT MONIQUE DE KNEGT Wie betaalt, regisseert. Het is een waar heid als een koe. En toen die stelling donderdag werd geprojecteerd op het metershoge scherm in het Haarlemse concertgebouw, staken dan ook vrijwel alle aanwezige directeuren van sociale diensten blijmoedig hun groene ja- stembiljet in de lucht. Het ging er ontspannen aan toe in het concertgebouw, waar de vereniging van directeuren van sociale diensten Divosa zijn jaarlijkse congres hield. Geen won der, want de sociale diensten zijn uit de vuurlinie. Ruim anderhalfjaar geleden liet de commissie-Van der Zwan in een onthutsend rapport geen spaan van de sociale diensten heel en kwamen ze zwaar onder vuur te liggen. Maar de so ciale diensten hebben zich knap ge weerd. In tegenstelling tot wat voor de hand zou liggen, krijgen de sociale dien sten per 1 januari in de nieuwe Bij standswet aanzienlijk méér ruimte voor eigen beleid. Hoe anders is dat bij de twee grote an dere clubs in het land van Werk&Uitke- ring, de bedrijfsverenigingen en de ar beidsbureaus (RBA's). Die werden ge knipt en geschoren door respectievelijk de commissie-Buurmeijer en de com missie-Van Dijk, maar zij zitten nog al tijd in het defensief. Terwijl de directeu ren donderdag in Haarlem aangenaam verpoosden, kreeg bijvoorbeeld de ar beidsvoorziening tijdens een hoorzitting over het rapport-Van Dijk in Den Haag nog eens alle hoeken van het kamerge bouw te zien. De bedrijfsverenigingen en met name hun uitvoerders (GAK, SFB/GUO en De- tam/BVG) krabbelen iets op. Na de ko mende privatisering van Ziektewet en WAO en de WAO-herkeuringen dreigen de bedrijfsverenigingen en uitvoerings organen grote huizen met lege kamers te worden. Voor hen blijven alleen de WW en een langzaam wegebbend contingent WAO'ers over. Eigenlijk kunnen we de bedrijfsverenigingen wel opheffen, zei FNV-Industriebondbestuurderen GAK- topman Peperkamp onlangs. Voor de uitvoerders liggen nog wel kansen. Flet SFB presenteerde onlangs al een plan om als commerciële sociale verzekeraar verder te gaan. Het GAK wil ook die kant op, Detam/BVG kan en zal dan waar schijnlijk niet achterblijven. De arbeidsbureaus staan nog aan het begin van die weg, met aanzienlijk onze kerder perspectieven. Sinds ze vorig jaar hardop zeiden dat er een grote groep werklozen is waarvoor zij niets kunnen doen, brak de hel los. En Divosa zaagt nog altijd met volle overtuiging mee aan de stoelpoten. Een paar dagen voor de hoorzitting van donderdag schreef Divo sa de kamerleden nog eens dat 'bij veel gemeenten grote ontevredenheid be staat over de inzet van de arbeidsvoor ziening voor moeilijk plaatsbare werklo zen'. En let wel, dames en heren kamer leden, dat wordt echt niet beter, want 'op dit moment constateren wij dat de bezuinigingen bij de arbeidsvoorziening ten koste gaan van deze groep werklo- Er stond nog wel iets in de brief over 'in tensieve samenwerking' op een 'gelijk waardige basis' met de arbeidsvoorzie ning, maar dat vernisje hield precies één alina stand. Daarna volgde wat de direc teuren van de sociale diensten willen: de macht. Ze willen (een groot deel van) het geld van de arbeidsbureaus en dan zelf kunnen beslissen wie ze in de arm ne men om hun klantjes aan werk te hel pen. Dat kunnen de arbeidsbureaus zijn, maar ook anderen. En als de arbeidsbu reaus al mogen werken voor de sociale dienst, dan toch alleen op contractbasis, liet Divosa weten. Niks gelijkwaardig heid dus. De arbeidsvoorziening reageert voorals nog als een geslagen hond. CBA-voorzit- ter De Boer heeft zijn vertrek deze week aangekondigd. En tijdens een paneldis cussie in het concertgebouw over die 'samenwerking' toonde voorzitter Rinus Haks van het RBA Kennemerland, een toch in de strijd geharde CPN'er, zich de meegaandheid zelf. Contractbasis? Beta ling naar resultaat? U vraagt, wij draaien. Vooralsnog zitten die pot met geld en die regiefunctie nog niet in de nieuwe Bijstandswet. Desondanks hebben de sociale diensten alle reden om zich zelf bewust op te stellen. Want nu de ar beidsbureaus langzaam uit beeld ver dwijnen, is er domweg niemand anders dan de sociale diensten aan wie de zorg voor langdurig werklozen kan worden toegewezen. Alle onweerlegde kritiek van Van der Zwan ten spijt. Vandaar dat de Rotterdamse wethouder van sociale zaken Simons en de Bredase directeur sociale zaken Van Boxmeer donderdag hardop herhaalden wat de arbeidsbureaus eerder de das om deed: dat de helft van de huidige bijstandsont vangers nooit meer aan de bak komt. Vandaar dat de oud-staatssecretaris van volksgezondheid zelfs zei dat Rotterdam schouderophalend voorbij zal gaan aan de in de nieuwe wet opgenomen sollici tatieplicht voor bijstandsmoeders met lagere-schoolkinderen. Beter had hij het herwonnen zelfvertrouwen van de socia le diensten niet kunnen uitdrukken. HAARLEM SJAAK SMAKMAN TOM JANSSEN „(I KAP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2