ERDAG 29 APRIL 1995 Het (gewapende) verzet neemt toe. De Duitsers antwoorden met steeds har dere acties. Verzet kost in de oorlog duizenden mensen Het leven. Intussen is in Europa de tijd van grote Duitse militaire overwinningen voorbij: de slag bij het Russische Stalingrad loopt op een nederlaag uit en de Duitsers wor den uit Noord-Afrika verdreven, waarna geallieerde troepen in Italië lan den. Öp 6 juni begint D-Day. Een gealli eerde troepenmacht landt, komend uit Engeland, op de stranden van Norman- dië. De bevrijding van bezet West- Europa begint met zware strijd. Neder-- land verwacht een snelle bevrijding en viert op 5 september 'Dolle Dinsdag'. De opmarS loopt echter vast tijdens de Slag om Arnhem. De gevolgen zijn dra matisch: het zuiden is bevrijd, in de rest van Nederland begint de Hongerwinter. De Hongerwinter zorgt voor de donker ste maanden van de bezetting. Naar schatting 20.000 Nederlanders komen om door de ontberingen. Intussen stort het Duitse rijk door toedoen van gealli eerde en Russische troepen steeds ver der in. Op 5 mei wordt Nederland officieel bevrijd. In Wageningen (hotel 'De Wereld') geven de Duitsers zich over. Met name voor de Randstad duurt het nog enkele dagen eer de geallieerden ter plaatse zijn. Een nieuwe oorlog begint in Europa. Adolf Hitler, sinds 1933 in Duitsland aan de macht, laat zijn leger begin sep tember onverhoeds Polen binnenvallen. Engeland en Frankrijk roepen daarop de oorbgstoestand uit. Nederland ver wacht net als in de Eerste Wereldoor log (1914-1918) neutraal te kunnen blijvenDuitsland garandeert dat ook in een officiële schriftelijke verklaring. Joden moeten vanaf april een gele Davidster dragen. Enkele maanden daarna beginnen massale deportaties. In totaal verblijven er in Nederland bij het het begin van de oorlog zo'n •A7\:' 160.000 joden De meesten verdwij- NL/ nen via kamp Westerbork (Drenthe) naar Duitse vernietigingskampen. Min der dan een kwart van de Nederlandse joden overleeft het nazi-regime. In april bezetten de Duitsers Noorwe gen en Denemarken, Ondanks de afge geven garantie blijkt vervolgens ook Nederland aan de beurt. Op 10 mei trekken de eerste Duitse troe pen binnen. De Nederlandse tegenstand blijkt feller dan ver wacht. O.p 'i 4 mei slaan de Duitsers hard toe: het bombar dement op Rotterdam. De bin nenstad wordt totaal verwoest. Nederland capituleert de vol gende dag. De bezetting begint. Op 25 februari is er een massale daad van verzet in Amsterdam en omgeving. De 'Februaristaking' breekt uit. Aanlei ding vormen de steeds verder gaande maatregelen tegen joden. Zo wordt door de Duitsers de jodenbuurt bij de Nieuwmarkt afgegrendeld. Als vierhon derd joodse Amsterdammers worden opgepakt en weggevoerd, ligt het openbare leven twee dagen plat. Leiden officieel uit oorlogstijd. Op 8 mei 1945 trokken de Canadezen binnen via de Korevaartstraat (links op de foto het toemalige pand van De Gruyter).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 29