Trollen, watervallen en biertjes van 13 gulden New York 'Special' jzTOERKOOP Toerisme Noorwegen Reisboek met veel, heel veel tips Alpen verliezen terrein De Alpen en dan in het bijzonder Oos tenrijk en Zwitserland zullen de komen de tijd als toeristische bestemming aanmer kelijk aan populariteit inboeten. Dat blijkt uit het jongste rapport van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek, dat is geba seerd op een enquête waarin Nederlanders onder meer is gevraagd naar hun vakantie plannen voorde periode 1995-1999. Be langrijkste oorzaak voor de terugloop is de verminderde interesse voor wintersport, die als 'veel te duur' wordt ervaren. Ook Duits land, Oost-Europa, Turkije en Zweden zul len zij het minder terrein verliezen. Landen als Ierland, Zuid-Afrika, Thailand en de Verenigde Staten daarentegen wor den gezien als 'grote groeiers'. Nieuw-Zeeland: meer toeristen Nieuw-Zeeland heeft vorig jaar 12.151 Ne derlandse toeristen ontvangen. Dat is 1.401 (13 procent) meer dan in 1993. Het eilan denrijk is daarmee de grootste groeier in de Azië/Pacific-regio. Consumenten vakantiegids De Consumentenbond heeft een speciale Consumenten-vakantiegids uitgebracht on der de titel 'Trips en vakanties om de hoek'. Er staan vakanties en uitstapjes in Neder land. Duitsland, België en Luxemburg in beschreven. Ook worden de prijzen van bungalowparken, attractiepark en dieren tuinen met elkaar vergeleken. Een grote uit- vouwkaart van de beschreven gebieden completeert de gids, die voor 12,50 gulden in de boekhandel ligt, maar ook bij de Con sumentenbond kan worden besteld (leden 10,90 gulden). info: telefoon 070 - 3 84 78 47. Grenzeloos fietsen Onder de titel 'Onbegrensd fietsen van Am sterdam naar Rome' geeft cartograaf en en thousiast toerfietser Paul Benjaminse uit Amsterdam in delen een zeer uitvoerig rou- teboek uit. Het eerste deel, Maastricht - Basel, verscheen vorig jaar februari. I let tweede deel beschrijft het traject van Bazel naar Florence (850 km). Deze route is vol gens de auteur geschikt voor alle fietsers en loopt zoveel mogelijk over fietspaden en stille landwegen. Bij de gids met toeristi sche beschrijvingen en tips (hotels, jeugd herbergen, campings, restaurants, fietsen- makers'enzovoort) horen 32 detailkaarten en stadsplattegronden. Volgend jaar ver schijnt het laatste deel, tot Rome. Info: Carto Studio, telefoon: 020 - 4 22 04 52. Michelin-gids De rode Michelin-gids 1995 voor Europa is uit. De gids geeft informatie over 2575 ho tels en 2030 restaurants in 65 grote steden van 18 landen en bevat 106 plattegronden. Vierhonderd restaurants kregen één of meer sterren voor een uitstekende keuken. Drie sterren ('de reis waard') verwierven 34 restaurants, twee sterren ('een omweg waard') geeft de gids aan 112 gelegenheden en één ster ('uitstekende keuken') aan 254. De gids ligt in de boekhandel en kost 39,90 gulden. Toertocht per auto Fotojournalist Peter Mastenbroek uit Lely stad organiseert al sinds enige jaren tochten voor automobilisten. Twee keer per maand biedt zijn organisatie 'Recreatieve Toer tochten', een grondig uitgestippelde rit aan. De ritten gaan over minder bekende maar wel verharde wegen in gebieden die rijk zijn aan natuurschoon. Er zijn vier routes be schikbaar: de Veluwe-route van 145 km, de Kastelenrit van 137 km door de Achterhoek, een meerdaagse Ardennenrit en een rondje Ijsselmeer. Overnachtingen kunnen wor den geregeld. De deelnemers krijgen een uitgebreide routebeschrijving. De Veluwe- en de Kastelenrit kosten veertig gulden per auto, ongeacht het aantal inzittenden, de Ardennenrit die vijf keer per jaar wordt ge reden, komt op 125 gulden per persoon. Prijs van de nieuwe IJsselmeer-rit op aan vraag. Overnachtingen zijn niet inbegrepen. Info: telefoon 0 32 00 - 50 38 2. Wereldreis Rotterdam Het cruiseschip Rotterdam van dq Holland Amerika Lijn, zal in 1996 een wereldreis maken waarop in honderd dagen dertig ha vens op vijf continenten worden aange daan. De trip begint op 18 januari in Los Angeles en eindigt op 26 april in New York. Tussentijds wordt afgemeerd in oorden als Tahiti, Auckland, Sydney, Bali, Hong Kong, Singapore, Phuket, Sri Lanka, Bombay, Sey chellen, Mombasa, Zanzibar, Kaapstad, Rio de Janeiro, Barbados en Fort Lauderdale. Het is ook mogelijk een hut te reserveren voor een deel van de reis. Prijzen voor de hele wereldtour vanaf 30.685 gulden, maar wie vroeg boekt (tot een maand voor de afvaart), ontvangt twintig procent kor ting. Info: ANVR Reisbureau. 5 Dagen New York ,.ncn incl. vlucht en hotelv a. 1 Uu U Met gratis Manhatten Street Walker en Bonus Boekje voor kortingen. Verlengen is mogelijk. Vraag de TOERKOOP New York brochure. Reisburo Van Limburg Heemstede: Binnenweg 199,280155 Hillegom: Meerstraat 13,24643 In het Noorwegen Reisboek ook informatie over het Briksda de mooiste valleien van Scandinavië. foto noors verkeersbureau kTERDAG 29 APRIL1995 T 1EISBERICHTEN )uitsland 1995 "iet Duits Verkeersburo heeft voor het Leede achtereenvolgende jaar een Vakan- i:boek uitgegeven. Het werkje kost 8,95 ilden en is verkrijgbaar bij de tijdschrif- nhandel en verstrekt de gebruiker infor- latie over 'Vakantie in Duitsland' in de jimste zin van het woord. t m sterdam -1J m u i de n giet ingang van woensdag 3 mei organi- lert het Gemeentevervoerbedrijf elke Jaand een toeristische tocht waarbij met «n uit 1927 stammende IJ-veerpont van -psterdam naar IJmuiden wordt gevaren. 4e trossen worden om 10 uur losgesmeten de terugreis wordt gemaakt per bus. De ip kan ook omgekeerd worden gemaakt, an is het vertrek om 13 uur. Bovendien ordt er op die tocht in Amsterdam nog ?n ritje gemaakt per antieke tram. ifo over vertrekplaatsen en dergelijke: i lefoon 020 - 6 83 16 91. Terr naar België j i het weekeinde van 12 tot 14 mei debu- 1 ërt de nagelnieuwe Haarlemse Stichting err (Ontmoeten, Ervaren, Ritme en Rust) 3 iet een reisje naar België. Vanuit een her- erg worden wandelingen gemaakt waarin 3 enoeg gebeurt om de fantasie te prikke- n'. Na het diner en voor het slapen gaan, ertelt de 'gekende sprokenist' Ab Kok uit eemstede een verhaaltje onder het motto Vie zich openstelt voor een ander, die ont- j ioet/Wie zich openstelt voor nieuwe bele- ?nissen, die ervaart'. ïfo: Stichting Oerr, postbus 5572, 2000 N Haarlem. )ntsnappingslij nen ijdens de bezetting ontsnapten vanuit Ne erland duizenden joden, verzetsmensen, emanningsleden van neergestorte gealli- jj èrde vliegtuigen en ontsnapte krijgsgevan- enen via een lange omweg naar de vrij- eid. Dat gebeurde met hulp van het Ne- erlandse, Belgische en Franse verzet. Hoe o'n illegale reis verliep is tot en met 27 au- ustus te zien op de tentoonstelling '...en an daar de grens over; ontsnappingslijnen 940-1945' in het Verzetsmuseum aan de j ekstraat 63 in Amsterdam. De bezoeker imt in een nagebouwd Brussels café, be- j indt zich in een treincoupé op weg naar irijs, loopt een barak van een opvang- imp in Zwitserland binnen en neemt een ijkje in een Spaanse gevangenis. Ook zijn il van voorwerpen te zien, waaronder valse ientiteitsbewijzen en een vouwkano waar- ïee de overtocht naar Engeland is ge taakt. Een authentiek filmfragment uit 944 laat zien hoe drie Nederlandse vluch- j ;lingen in een bootje op de Noordzee wor- i en opgepikt door een Amerikaans marine chip. Het museum is geopend van dinsdag lm vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag en ondag van 13 tot 17 uur. nfo: 020 - 6 44 97 97. Wandeltochten )e Utrechtse wandelorganisatie Thema ours organiseerde komende maanden ier thematische wandeltochten op zon- lagochtend. Langs de routes staan gidsen lie bijzonderheden vertellen over het land- chap. Op 7 mei voert de tocht langs de Lin ie van Geldermalsen naar Leerdam (start JS-station Geldermalsen), op 21 mei van )riebergen naar Langbroek, over de Itrechtse Heuvelrug en door het Kromme (ijn-gebied (start NS-station Driebergen- 'eist) en op 4 juni van Hilversum naar Ireukelen door de Gooi- en Vechtstreek start NS-station Hilversum-Noord). Op 18 uni wordt er gewandeld over de oude andgronden, heidevelden en esgronden ussen Ede en Wolfhpze (start NS-station Ïde-Wageningen). Elke wandeling bestaat lit een korte en een langere route, in lengte 'ariërend van 12 tot 25 kilometer. Vooraf lanmelden is niet nodig. Deelneming kost ien gulden. Na afloop worden de deelne- ners teruggebracht naar het startpunt, nfo: 030 - 73 06 08. Varend naar museum let Rijksmuseum en het rondvaartbedrijf fanal Bus/Canal Bike spelen met een ar- angement in op het themajaar 'Amster- lam, stad aan het water'. Aan de hand van ien speciale brochure maken de deelne- ners een ontdekkingstocht door het Rijks- nuseum. De route wordt buiten voortgezet net een tocht door de 17e eeuwse grach- engordel met naar keuze de Canal Bus of :en Canal Bike (waterfiets). Het combina- ie-ticket is voor 25 gulden te koop bij het Rijksmuseum en de kiosken van de Canal lus/Canal Bike bij onder meer het Centraal itation). nfo: 020 - 6 26 55 74 of 020 - 6 24 10 33. Het Noors Nationaal Verkeersbureau geeft al een flink aantal jaren het Noorwegen Reisboek uit. De editie '95 bevat de nieuwste gegevens en be palingen over bijvoorbeeld de invoer van huisdieren, zomercursussen, autoveren, tolwegen, tunnels en veel, heel veel tips. Alle belangrijke in Noorwegen te houden evenementen zijn in het 250 pagina's dikke en in kleur uitgevoerde boek te vinden, alsmede de adressen en telefoonnum mers van de plaatselijke en regionale Noorse VW kantoren. Het boek be vat verder een aantal sfeerverhalen over Noorwegen. Onlangs verscheen eveneens de kleurenbrochure 'Noorwegen 1995 het hele jaar door', met veel vooral feitelijke informatie en alle veerverbindingen. Dezq folder is gratis. Het Noorwegen Reisboek kost 17,95 gulden en is verkrijgbaar bij alle ANWB-winkels en bij veel boekhandels. Het kan - evenals de gratis kleurenbrochure - ook worden besteld via de Noorwegenbrochurelijn te lefoon 020 - 6758976. Verdere info: Noors Nationaal Verkeersbureau: Saxen Weimarlaan 58, 1075 CE Amsterdam, telefoon 020 - 6710061 en Hemsedal Turistkon- tor. N-3560 Hemsedal. telefoon (vanuit Nederland): 0047 - 32060156. Voorjaar. Stralend mooi weer in Oslo. De zon schijnt uit bundig. De temperatuur is naar Noorse begrippen met 15 a 16 graden al aardig hoog opgelopen. De Karl Johan- gate is met zijn winkels, bioscopen en promenades het middelpunt van het uitgaansleven in Oslo. Alle terrasjes zitten propvol. De mensen gedragen zich alsof het snik heet is en zien eruit als Nederlanders op een warme zo merdag: T-shirtjes, korte broeken, blote voeten in sanda len en hier en daar zelfs een ontbloot bovenlijf. Wij doen toch nog maar even een vestje aan, wij vinden het frisjes. De Sognefjord, de koning der fjorden, ligt niet ver van het Hemsedal. foto noors verkeersbureau Hoewel op doorreis, gaan we de volgende morgen toch eerst naar het Frognerpark met daar in onder meer het zogenoemde Vigelandsanlegget. Het kost niets om de 192 sculpturen met 650 figuren, het levenswerk van de beeldhouwer Gustav Vige- land te zien. Anderhalf uur later rijden we Oslo uit. Na enkele kilometers neemt de verkeersdrukte reeds af en na Sundvollen wordt het zelfs heel stil op de weg. De smalle weg slingert en slingert en slingert. Na elke bocht een meer of meertje. Bij de boerde rijen, verspreid op de groene hellingen, staan de fruitbomen in volle bloei. In de groene wei landen bloeien de pinkster blommen en de wegbermen zijn een waar lustoord. Het lijkt wel alsof de natuur na de lange, barre, Noorse winter een in haalmanoeuvre is begonnen. Van Oslo naar Hemsedal is het slechts een kleine 220 km, maar haast moet je in Noorwe gen niet hebben. Want wie op de slingerende wegen een ge middelde wil halen van zestig kilometer per uur, moet rijden als een coureur op Zandvoort. Een deel van de route voert door de prachtige provincie Buskerud, die reikt van de Os lofjord tot ver in het westen van Noorwegen, bijna tot aan de Sognefjord. Hier in Buskerud zijn ze nog: de trollen en elfjes, de dwergen en watergeesten. Ze verbergen zich in de donkere bossen of leven bij klaterende watervallen en bulderende ri vieren. Er zijn maar weinig mensen die ze kunnen zien, maar wie door Noorwegen trekt voelt ze wel. Paradijsje Als we bij Gol het Hemsedal in rijden, verandert de natuur langzaam. Bloeiende fruitbo men zijn er niet meer en als we wat verder komen, krijgt het landschap zelfs een winters aanzien. Grote plekken sneeuw bedekken gras waarin nog geen leven zit en de berkebomen wachten op blad. Een paradijsje voor de actieve vakantieganger, dat Hemsedal. Er zijn zeker twintig gemarkeerde wandelpa den uitgezet, in lengte variërend van enkele kilometers tot trajec ten waarover een hele dag kan worden gedaan. Uitgezette rou tes voeren naar bijvoorbeeld watervallen als de 18 meter ho ge Rjukandefossen met zijn hangbrug en de werkelijk impo sante Hydnefossen (140 meter). Wie wat meer wil presteren, zou de zogenoemde 'Toppen- wandelingen' kunnen doen. Soms zijn dat eenvoudige trip jes naar het hoogste punt van de berg, soms ook komt er meer voor kijken. Op alle toppen staan door mensenhanden ge bouwde torentjes. Niet zelden heel flinke, want elke wandelaar die de top bereikt legt er een steen bij. Het schijnt geluk te brengen. Over geluk gesproken: een va kantie in Noorwegen duurt lan ger dan elders in Europa en dat heeft te maken met de Midder nachtzon; ofte wel de zon die Iedere wandelaar die een bergtop 'nooit' ondergaat. Met name in het noorden van Noorwegen wordt het in de periode tussen half mei en eind juli niet don ker. Ook in Hemsedal is het we kenlang bijna 24 uur per dag licht. Het klimaat is er ook heel wat aangenamer dan veelal wefdt gedacht. Het zuiden van Noorwegen, waaronder ook Buskerud en Hemsedal, heeft een prettig klimaat. De gemid delde temperatuur ligt er in juni (de warmste maand) rond de 17 graden. Hoewel het aantal Nederlan ders dat in Noorwegen op va kantie gaat, in vier jaar tijd is verdubbeld, betekent dat niet dat je erover struikelt. In 1994 ontving Noorwegen uit ons land een kleine honderdduizend gas ten. De maanden juni t/m au gustus zijn het populairst. Toch is Noorwegen een bestemming voor alle seizoenen: het land is ook bijzonder aantrekkelijk in ïikt legt - om het geluk af te zowel het vroege voorjaar als de herfst. Noorwegen is niet meer zo extreem duur als voorheen. Wel moet voor met name groenten en fruit vaak veel worden be taald en wie nog een beetje va kantiebudget over wil houden moet van de drank afblijven. Het goedkoopste flesje bier kost in de supermarkt in de aanbie ding Patilbudaltijd nog vier- en-halve gulden. Veel restau rants (ook Hemsedal) bieden een 3-gangenmenu aan voor 30 tot 50 gulden. Daar moet voor een pils al gauw dertien gulden worden neergeteld. Vanuit het Hemsedal zijn ook dagtochten mogelijk naar bij voorbeeld de gletsjers. De Sog nefjord - of wel de koning der fjorden - ligt slechts op 85 km afstand. Deze langste en diepste fjord ter wereld (204 km lang en 1308 meter diep) is twee keer per dag vanuit Hemsedal met - een nieuwe steen bij de andere. foto bert fturi een lijnbus bereikbaar. Elandensafari Overal langs de wegen staan de borden die de automobilist at tenderen op overstekende el- ken. Wie ze echt wil zien kan mee op elandensafari. Anneli Rosberg van de VW Hemsedal garandeert dat je er tenminste tien zult zien. Een familie uit Hamburg was al de hele week op zoek naar elanden, maar had er nog niet één gezien. Anneli gaf ze de tip om zo tegen een uur acht 's avonds met de auto de weg naar het Storevatn een hooggelegen bergmeer te ne men. Ze zouden gegarandeerd elanden zien. Nou dat klopte. Pas heel laat die nacht kwamen ze met een verfrommeld Golfje terug. Een kudde overstekende elanden had hun autootje niet gezien.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23