San Antonio: ploeg van tegenpolen -F wrnQTRi m Van Dijk: olympisch perspectief op ATB t i«J?frDIADORA Sport rif Van Harskamp expert bij Warmunda-Kickers,69 Klassement topscorers '94-'95 Gerard Désar rekent op Jansen en Van Orssagen TERDAG 29 APRIL 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 nas favoriet in playoffs van National Basketball Association (ïarles Barkley hield het in de Tonight Show op NBC op een serie tussen zijn Phoenix uns en de Chicago Bulls van Michael Jordan, een herhaling van 1993. In Orlando, New prk, Indiana, San Antonio en nog een handvol steden zal ongetwijfeld een andere in- ulling worden gegeven aan de finale van de National Basketball Association. Vannacht nze tijd begonnen zestien teams aan de lange weg, waarop aan het einde ergens knd 20 juni de kampioensringen klaarliggen voor de opvolger van de Houston Roc- fts. spreekt van coach Bob Hill en Kevin Johnson niet honderd (DEN JAN VAN DER NAT titelhouder, die in een wei- g memorabele finalereeks vo- g jaar de New York Knicks ver peg, behoort niet tot de favo- feten. De Rockets wisten zich is als zesde in de Western inference te plaatsen en het u geen verbazing wekken, anneer Hakeem Olajuwon en n mannen er al in de ope- ngsronde uitgeknikkerd wor- n door de Utah Jazz. Maar er zijn slechts weinig ngen lastiger dan het voor- eïlen van het verloop van de ayoffs in de NBA. Niet voor ets spreekt men over 'a whole w season'. Hoe goed het ook ïgaan is in de reguliere reeks n 82 wedstrijden, het geeft ten enkele garantie voor een iccesvol verloop van het post- ason. Vraag dat maar eens aan de ielers van de Orlando Magic of Seattle Supersonics. De ster- n uit Florida (Shaquille O'N- il, Anfernee Hardaway) sneu- tlden vorig jaar in de eerste inde tegen de Indiana Pacers in Rik Smits, die vervolgens als ark horse' de halve finale talden. Seattle begon toen aan playoffs met de meeste over- inningen op zak van alle 27 ams, maar ging in de eerste inde op het gezicht tegen de enver Nuggets, de nummer :ht van 'west'. Diezelfde Denver Nuggets aan ook dit jaar in de eerste nloop tegen de ploeg met het :ste resultaat van het reguliere tizoen, de San Antonio Spurs, e ploeg uit de gezellige stad in et zuiden van Texas heeft iardoor het thuisvoordeel in le ronden die er gespeeld heeft voor een politieke loop- loeten worden en dat is be- baan in zijn homestate Alaba- igrijk, zeker in de enorme ma, geldt dat het einde van zijn amodome, waar de Spurs van sportleven nadert en hij nim- oning' David Robinson reside- mer kampioen was. De Suns lij ken echter kwetsbaar zonder de Een favoriet dus, die San An- door een knieblessure uitge- mio Spurs? Ja, hoewel de ge- schakelde Danny Manning en :hiedenis niet in het voordeel door het feit dat spelverdeler zijn mannen. Te vaak werden de Spurs eerder uitgeschakeld dan op basis van kwaliteit werd verwacht. Maar het zou best eens kunnen dal de stukjes van de puzzel nu wèl in elkaar val len bij de ploeg, die bewijst dat tegenpolen elkaar aantrekken. David Robinson, een devoot christen, een gentleman met een gedegen (marine)opleiding, speelt zij-aan-zij met Dennis Rodman, misschien wel de grootste querulant uit de ge schiedenis van de NBA. Alles wat 'normaal' is, doet Rodman anders. Hij kleedt zich in grunge-stijl in plaats van Ar- mani-pakken, draagt een pet achterstevoren, hangt tijdens een TV-interview onderuitge zakt in een stoel, heeft lak aan alle regels binnen de ploeg en zou geen slechte indruk maken op een tatoo-feest. Rodman is echter al vier seizoenen lang de beste rebounder van de NBA. Niet door zijn lengte, want met zijn 2.03 komt hij ten opzichte van velen nog wel iets te kort. Nee, het is zijn 'ik-wil-die bal hebben-mentaliteit' die hem dit seizoen gemiddeld bijna 17 te rugkaatsers per wedstrijd ople verde. Naast de Spurs moet terdege rekening worden gehouden met de Utah Jazz, de ploeg van het beste 'één-twee-boem'-duo: Karl Malone en de ongekroonde koning van de assist John Stock ton. Beiden naderen het einde van hun carrière en hebben nog altijd geen kampioensring om de vinger. Derde kandidaat is toch Phoenix, al missen de Suns een echte center. Ook voor Charles Barkley, die plannen procent fit is. In de Eastern Conference lig gen de zaken zo mogelijk nog moeilijker dan in het westen. De Orlando Magic is thuis bijna niet te kloppen (slechts twee nederlagen op 41 duels dit sei zoen en dan nog tegen teams uit 'west'), maar uit werd veel meer verloren dan gewonnen (18-23). De eerste ronde tegen Boston mag geen problemen opleveren, maar daarna wacht vermoedelijk Chicago, dat zou moeten kunnen winnen van Charlotte. De Bulls mogen na de terugkeer van Michael Jor dan rustig tot de favorieten wor den gerekend. Had de kam pioen van 1991, 1992 en 1993 zonder Jordan een record van 34 overwinningen en 31 neder lagen, na de terugkeer op aarde van 'Air' werden 13 van de 17 wedstrijden gewonnen. In de 'onderste helft' van het schema in 'oost' zitten de New York en Indiana. De Pacers, voor wie Rik Smits het beste sei zoen uit zijn loopbaan speelde, waren vorig jaar dè verrassing van de playoffs en hebben in potentie een ploeg die ander maal ver kan komen. Maar...na Atlanta wachten de New York Knicks, die in dat geval het thuisvoordeel hebben. En de Pacers spelen, evenals Orlando, 'uit' aanzienlijk minder dan in de eigen Market Square Arena. De Nederlandse ogen zijn na tuurlijk gericht op Rik Smits, want zelfs in de NBA bestaat een heel klein beetje 'oranjege voel'. Er is echter één man, die niet hoopt op succesvolle playoffs voor Indiana: bonds coach Toon van Helfteren. Wat hem betreft mogen de Pacers er al in de eerste ronde uit. Dan namelijk is Smits beschikbaar voor het nationale team. En dat scheelt een slok op de borrel in de 'altijd lastige' wedstrijden te gen Ierland, Albanië en Noor wegen... SCOREBORD IAARSSENBROEK CPD en andere sport, .een andere eer. ATB'en, rijden op een ïountain-bike, het is volgens anessa van Dijk niet te verge- jken met koersen op de weg. e kan 't weten. De Maarssen- roekse reed ooit aan de zijde an Leontien van Moorsel in de ationale selectie en won twee tappes in de Tour Féminin. an Dijk kreeg last van haar nieën, knapte bovendien af op et oncollegiale gedrag in het rouwenpeloton en koos voor en sport in opkomst. Met lympische perspectieven. a In Nederland staat ze inmid- f els op eenzame hoogte. Vanes- a van Dijk (24) stapte twee jaar leleden op de mountain-bike, 'erd binnen zes weken natio- aal kampioen maar kon het af- elopen seizoen in World Cup wedstrijden slechts Figureren jssen Italiaanse, Amerikaanse n Canadese grootheden. „Ik eed hier iedereen op vijf, zes ïinuten. Maar werd er in het uitenland simpel afgereden." )aarom zocht ze de afgelopen weken het aangename trai- lingsklimaat van Mallorca op. en investering in de toekomst. Het ATB-seizoen is inmiddels legonen. Van Dijk liet de eerste Vorld Cupwedstrijd lopen, aistralië was net te vex, te duur tok, want sponsor Giant Neder- and vergoedt slechts het mate iaal. In Nederland reed ze een wedstrijdje in Lemelerveld. „Ik was ziek geweest de week er- 'oor, maar ik won nog met twee ninuten voorsprong." Vorige veek maandag was ze de sterk te in Oss. Het is typerend voor le overmacht van Van Dijk. Na laar eerste nationale titel („Op ten fiets die drie maten te groot was") won ze afgelopen seizoen laast het NK ook de Topcom- letitie, een serie van vijf wed- trijden. De uitdaging ligt in het bui- enland. Een intensief trainings- irogramma moet Van Dijk bin- ïen afzienbare tijd bij de nondiale top brengen. De ko- nende weken zijn daarvoor van xuciaal belang. Er staan, na de Vorld Cup-wedstrijd in Spanje, twee WB-wedstrijden op iet programma: in België en longarije. „Als ik na die drie wedstrijden bij de beste vijftien n het WC-klassement sta word k opgenomen in de ATB-ploeg 'an Giant Europa. Dat vergroot I f *77 Mp Wim van Harskamp is zondag deskundige bij de wedstrijd in de nacompetitie van de afdeling zondag tussen Warmunda en Kickers'69. Van Harskamp, die trainer is van Oegstgeest, beoor deelt de taktische en technische kwaliteiten van beide ploegen, deelt cijfers uit aan spelers en scheidsrechter en wijst ook een 'Man van de Wedstrijd' aan. Deze 'Man of the Match' ont vangt een paar Asics-voetbal- schoenen, beschikbaar gesteld door Wijnand Sloos Sport. Warmunda en Kickers'69 zijn twee van de vier deelnemers aan de nacompetitie, waarin een plaats in de vierde klasse van de KNVB te vergeven is. Zondag ontmoeten ook de twee andere deelnemers Alkmania en Alphen elkaar. De beide wedstrijden in de nacompetitie beginnen om 14.30 uur. Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Niels Karremans (SVLV) 4 0 Dennis Stuifzand (Docos) 0 31 2) Hans Zwaan (Katwijk) 1 20 3) Mark Ens (FC Lisse) 3 18 4) Niels Karremans (SVLV) 4 18 5) Fred Bloem (Noordwljk) 0 18 6) Maurice van Berkel (Leiden) 1 16 7) Theo Aanhane (VVSB) 0 16 8) Peter Kruit (Quick Boys) 0 16 9) Marco de Ridder (Katwijk) 0 16 Ruud Bos (ARC) 1 15 Vanessa van Dijk: „Ik reed hier iedereen op vijf, zes minuten. Maar werd er in het buitenland simpel afgereden." mijn mogelijkheden enorm." Op de weg was geen droog brood te verdienen. Terwijl ze toch meer dan gemiddeld geze gend was met talent. Ze debu teerde pas op achttienjarige leeftijd in de Hel van het Mer gelland. Voor De Volharding. Een paar weken later reed ze een etappekoers in Frankrijk, waar met name haar klimcapa- citeiten werden opgemerkt door bondscoach Piet Hoekstra. Een uitnodiging voor een trainings stage volgde. Even later hoorde ze bij de nationale selectie. „Ik won een rittenkoers in de voor malig DDR en ging mee naar het WK. Het was de tijd dat Leontien van Modrscl al hard fietste, maar bergop niet mee kon omdat ze te zwaar was." „Hoekstra stelde mij als voor beeld. Ik had een laag vetper centage en kon goed klimmen. De hele ploeg moest vermage ren. Zes meiden bij elkaar. Dan krijg je een competitie. Het wer den nog net geen anorexia-toe- standen. Niet overgeven, maar je at gewoon niet. Waardoor je je vet, maar ook je reserves kwijtraakte. De balans was zoek. Ik had een vetpercentage van 10, 11 procent, de gemiddelde Nederlandse vrouw zit net bo ven de twintig procent. Van Moorsel schoot ook door. Eén jaar, haar topjaar zat ze op 13, 14 procent. Het jaar erop werd ze te mager, kon ze het in de bergen nog wel bijbenen, maar verloor ze in vlakke etappes omdat ze te weinig inhoud had." Na een jaar waarin ze twee etappes won in de Tour Fémin in („Van Moorsel pakte de eind zege, maar we verdienden nog geen 3.000 gulden") raakte Van Dijk geblesseerd aan beide knieën. Kraakbeen was losgeko men door overbelasting. Het kostte haar een jaar, waarin ook de motivatie voor het fietsen op de weg verdween. „Ik had een beetje genoeg van het sfeertje onderling." „Tijdens wedstrijden ben je concurrenten. Dan ben ik ook een tijger. Maar na afloop moet je toch normaal met elkaar om kunnen gaan? Dat gebeurde niet. Het was haat en nijd. De nationale selectie was een open ploeg. Je kon er dus zo buiten vallen. Die concurrentie leidde tot oncollegiaal gedrag. Ik heb ook nog even in de ploeg van Monique Knol gereden, maar daar merkte ik dezelfde instel ling. leder voor zich." Op de All Terrain Bike vond ze wel de juiste sfeer. En een sport bovendien die meer varië teit bood, die haar knieën ook minder belastte. „Op de weg fietsen is drie, vier uur één be weging. Staat je fiets ook maar een milimeter verkeerd afge steld, lijden je knieën daar vre selijk onder. Het ATB'en is veel gevarieerder. Klimmen, dalen, rechte stukken. Het vereist souplesse, concentratie, kracht en coördinatie. Vorig jaar kwam ik kracht tekort voor de hellin gen en verloor ik te veel tijd in de afdalingen. Daar heb ik deze winter aan gewerkt. Medisch begeleid doorTopfit in Lelystad, waar ik ook terecht kan voor krachttraining. Nee, daar ko men geen verboden stoffen aan te pas. In het vrouwenwielren- nen zullen zeker spierverster- kende middelen gebruikt wor den, maar ik wil niet het risico lopen dat ik me later iedere week moet scheren." Een cleane sport bestaat niet, volgens Van Dijk. „Het is toch logisch dat een wielrenner in de Tour testosteron krijgt toege diend. Dat moet bij zulke in spanningen. Het is een lichaamseigen stof die je nodig hebt om te presteren. Als ik twee miljoen per jaar verdiende, mochten ze het mij ook toedie nen. Gebeurt het niet deugdelijk dan loop je alleen een keer te gen de lamp. Dat is het risico." Half december begon de voorbereiding op het huidige seizoen. Kilometers maken, een enkel crossje („puur als trai ning, ik won er drie") en fietsen op de rollerbank als het te koud was. In Mallorca kon ze wel al tijd de weg op. Drie tot zes uur per dag. Het verblijf was gratis, omdat ze groepen toerfietsers begeleidde. De overige kosten waren voor haar rekening. Een investering: „De komende we ken moet ik een plekje afdwin gen bij Giant Europe. Ik blijf dan dit seizoen nog amateur, maar word volgend jaar ver moedelijk prof." Lucky Ten "8 UF.„. i-38-40-55-56-58-65-66-76- 78. (Onder voorbehoud) Mersin (Tur). Efes Open driebanden Achtste finales: Blomdahl (Zwe) Habra- ken 3-0 (15-10 15-5 15-6), Van Uum - Kurultay (Tur) 3-0(15-2 15-4 15-2), Say- giner (Tur) - Havermans 3-1 (15-11 15-12 11-15 15-6). Jaspers - Celenk (Tur) 3-0 (15-8 15-9 15-1) Sheffield WK, halve finales: Hendry (Sch/1) - White (Eng/4) 16-12 TENNIS Monte Carlo Kwartfinales: Becker (Dui/2) - Krajicek (10) 6-2 7-5, Ivanisevic (Krp/4) - Schalier (Oos) 4-6 7-6 7-5, Gaudenzi (lta/14) - Bruguera (Spa/5) 7-6 6-2, Muster (Oos) - Wheaton (VSt) 6-4 6-4 Halve finales: Muster-Gaudenzi, Becker-Ivanisevic Seoul Kwartfinales: Rehmann (Dui) - Wekesa (Ken) 6-3 6-4, Bing Pan (Chi) - Mronz (Dui) 4-6 7-6 7-6, Rusedski (Can/8) - Volk- ov (Rus/1) 7-5 3-6 7-5, Carlsen (Den) - Ho (Vst) 6-3 7-6 Vrouwen Kwartfinale: Meier (Dui) Kochta (Dui) 6 1 6-0, Appelmans (Bel) - Rittner (Dui) 3-6 6- 2 6-4 tegui (Arg/5) 6-3 6-0, Coetzer (ZAf/4) - Tauziat (Fra/6) 6-2 7-5. Nowak (Pol) - Dra- gomir (Roe/8) 6-3 6-1 VOETBAL EREDIVISIE NAC FC Twente 2-1 (1-1) 14, Lammers 1-0, 19. Mols 1-1, 67. Lammers 2-1 Scheidsrechter: Blankenstem. Toeschou wers: 9548. Rode kaart: 66. Hoogma (FC Twente). Gele kaart: Gaasbeek (NAC), Vu rens, Bruggink (FC Twente) EERSTE DIVISIE FC Zwolle - Fortuna S. 0-3 (0-0) 58 Rick- sen 0-1, 76. Van der Weert 0-2. 87. Ham ming 0-3. Scheidsrechter: Van Dijk. Toe schouwers: 2650. Rode kaart 54. Sink- graven (FC Zwolle). Gele kaart: Plug (FC Zwolle) Diadora stelt voor de topscorer van de week een Marco van Basten T-shirt beschikbaar. De meest produktievo voetballer van do maand ontvangt oen paar Diadora Rosse Nero voetbalschoenen t.w.v. 169,95. Lan het einde van het seizoen krijgt de winnaar van het klassement een Diadora-trainingspak, coachjack, shirt, broek, kousen, een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. De nummer twee verdient een Diadora-trainingspak, een paar voetbalschoenen, tas en een voetbal. De derde plaats is goed voor een paar Diadora voetbalschoenen, tas en een voetbal. leiden kan tegen de ploeg uit üostzaan niet beschikken over Marco UVS heeft de hoop nog niet op- Akerboom (schorsing), Edwin gegeven. Als de Leidse hoofd- Robbers en Dick van der Hei- klasser morgen in de thuiswed- den, die beiden zijn gebles- strijd tegen OSV kan beschikken seerd. Het meespelen van Edgar over de routiniers Gerry Jansen van Tol is twijfelachtig, en Arthur van Orssagen, dan Het al gedegradeerde Alphen- ziet trainer Gerard Désar het se Boys beschouwt de thuis- nog niet zo somber in. Zonder wedstrijd tegen Tonegido als dat duo zou het hoofdklasse- een voorbereiding op het •aan- avonluur wel eens snel afgelo- staande seizoen in de eerste pen kunnen zijn. Jansen ver- klasse. Trainer Bahlmann werpt wacht dat de behandeling van de jonkies Patrick Kalkema, Ri- zijn rode kaart van afgelopen chard Nieuwendijk, Jimmy zondag tegen AFC een opschor- Crawford en Frank Tilt morgen tende werking heeft. Van Orssa- voor de leeuwen. Eerder deze gen hoopt defintief te zijn ver- week moest de Zoeterwoudse lost van een slepende blessure. vierdeklasser SJZ er met 6-0 aan „Als we één van de vier reste- geloven. Bahlmann mist de ge rende finales verliezen, zijn we blesseerde Frank Bakker en de gedegradeerd", stelt Désar. Hij 'geschorste Ed Laros. Zaterdag 29 april nacompetitie TER LEEDE - A.S.W.H. Aanvang: 18.00 uur. SPORT OP TV FRANKRIJK, Saslia - Sochau* 1-0 Ronde van Trento. Tweede etappe: 1. Imboden (Zwi) 196 km 5.08 15, 2. Piccoli (Ita) 1.04, 3 Tonkov (Rus) 1.05, 4. Frattmi (Ita) 1.19, 5. Gotti (Ita) 2.57, 6. Podenzana (Ita). 7 Cattei (Ita). 8. Zama (Ita). 9. Berzin (Rus) 4.17, 10. Noe (Ita) Klassement. 1 Imboden 9.47.23, 2. Piccoli 1.06, 3. Tonkov 1.09 ZATERDAG 08.30-09.30 EURO: Autosport: formule l.GP van San Marino vanuit Irnola. le kwalificatie 10.30-12.00 EURO: IJshockey-, WK A-poule 13 15-18 15 BBC 1Grandstand: Football Fo cus (voetbalmagazine met Premier League voetbal), Rugby League (tmale van de Challen ge Cup), WK Snooker in Sheffield, autosport (GPvan San Marino) en voetbaluitslagen. 14.30-14.45 BRT 2. Sport extra: wielrennen, samenvatting van de wedstrijd Dwars door Bel gie 14 45-15.00 BRT 2 Sport extra autosport, rechtstreeks verslag van het New Race Festival te Zolder WIELRENNEN 15 00-18 00 BRT 2: Sport extra volleyba rechtstreeks verslag van de EK wedstrijd. Bel- 15.00-18.30 EURO: I Jshockey: WK A-poule vanuit Zweden (Canada-ltaliéen Finland-Oos tennjk) 18 20-19 50 BBC 2 WK Snooker in Sheff.el 18.40-18.48 Ned 2 NOS-Sportjournaai 18 45-19 10 RTL» Sport 19.10-19 50 Did 1Sportschau: Bi iga- Stockholm/Gavle. WK A-landen, zesde dag Groep A: Rusland - Duitsland 6-3 (0-1 5-1 1-1), Frankrijk - Zwitserland 3-2 (1-0 1-1 1-1) Stand: 1. Rusland 4-8, 2 Frankrijk 4-6, 3. Canada 3-4, 4. Italië 3-4, 5. Duits land 4-0, 6. Zwitserland 4-0 Groep B: Verenigde Staten Zweden 2-2 (1-2 0-0 1-0) Stand: 1 Verenigde Staten 4-7. 2 Zweden 4-5, 3. Tsjechié 3-4, 4. Finland 3-4. 5. Noorwegen 3-0, 6 Oosten rijk 3-0 IJSHOCKEY 19 30-23.00 EURO: IJshockey: WK A-poule vanuit Zweden (Tsiechie-Noorwegen) 22 00-00 00 BBC 2 WK Snooker samenvat tingw. 22 16-22 59 Ne<1 3 NOS-Stud.o sport 22 35-23 35 BRT 2 Match 1: sportmagazme 23.05-23.25 BRT 1 Sport op zaterdag. 23.40-00.45 BBC 1Match of the day: voet balmagazine, samenvatting van de Londense derby Arsenal-Tottenham Hotspur, en ander Premier League voetbal ZONDAG 11 30-13 30 Ned 2 TV Sport magazine 12 30-13.00 BRT 1 Sportmiddag 13.30-15 40 RTL 5 Autosport: GP San Mari- 13 30-16.00 EURO; Autosport: (ormule 1, GP van San Marino 13.30-18.25 BBC 2 Sunday grandstand au tosport (GP van San Marino), WK Snooker (finale), basketball (play-offsvanuit Wembley) 13 45-17.00 Did 1 Sport extra: WK ijshockey (Duitsland-Zwitsedand) en autosport (GP van San Manno voor Formule 1 -wagens) 15.55-16 10 RTL Motorsport extra, verslag van de Super Toerwagen Cup 1995 vanuit Zol 16.00-23.00 EURO: IJshockey: WK A-poule vanuit Zweden (live: VS-Fmland. Rusland-Ca nada en Zweden-Tsiechiè vervolgens hoogte punten Ouitsland-Zwitser land 17 10-17 40 Ned 2 TV Sport N.ke Lad.es run, samenvatting vanuit Hilversum. 17.45-19.30 Filmnet Voetbal: Belgische com petitie, Anderlecht-Slandard. 18.00-19.00 Super: Wielrennen, wedstrijden in Australië en Tour OuPont vanuit de VS. 20 15-23 00 BBC 2 WK Snooker: finale 22.05-22 15 Did 2. Sport Hei'te: Bundesliga- voetbal (Emtracht Frankfurt-Werder Bremen) 22 15-23.02 Ned 2. Studio Sport: Italiaanse en Spaanse voetbalcompetitie. MAANDAG 13 07-15 14 Ned 2: Studio sport. 14 00-15 30 EURO Wielrennen wereldbeker. Rund urn den Henninger Turm vanuit Frank furt 14 00-15 30 BRT 2 Sport extra wielrennen, wereldbekerwedstrijd Rund urn dem Henninger Turm in Franklurt. 14.00-16.00 Ned 3: Wereldbeker wielrennen: ger Turm vanuit Frankfurt 15 00-16 00 Did 1 Sport Extra wielrennen, wereldbekerwedstrijd Rund urn dem Henninger Turn 15.30-18.30 EURO IJshockey WK A-poule vanuit Zweden (ltalie-Frankri|k en Noorwegen- Oostenrijk)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21