Leidsch Dagblad 'Bevrijdingsdag ook in toekomst blijven vieren' f 38.' 91 Voormalig hoogleraar geeft SS-verleden toe Kamer al eerder niet ingelicht over Schengen VANROYC.S. Lint van Singellopers slingert door Leiden Froger zingt niet voor Rijnsburgse Oranjevereniging Burgemeester Goekoop in rol van Rembrandt GOED NIEUWS V ÏATERDAG 29 APRIL 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40761 LOSSE NUMMERS 1,85 —Medische apparatuur uit Leiden gebruikt voormalige rector van de Technische Hogeschool van Aken is ontmaskerd als een ho- SS-functionaris, die wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op gevangenen het concentratiekamp Da chau. De 85-jarige Hans Schwerte heeft toegegeven dat hij eigen lijk Hans-Ernst Schneider heet tijdens de Tweede Wereld- rlog als Hauptsturmführer pok actief is geweest in Neder land. Na de oorlog heeft hij een andere identiteit aangenomen, ontmaskering van Schnei- s vooral het werk van de TV-rubriek Brandpunt van de KRO. Schneider, die destijds tot taak had de 'Arische cultuur' te verspreiden, heeft zich inmid dels bij de politie aangegeven. Als Hans Schwerte heeft de voormalige SS'er na de oorlog Canadese bevrijders rijden Leiden binnen. Het Zaterdags Bijvoegsel staat deze week in het te ken van de bevrijding. Vera Lynn. 'Ik blijf ver baasd over mijn succes'. Nog steeds niet bevrijd. Het trauma van Joop Co- hen Rodrigues. Onderwijs en oorlog. Veranderingen in de ge schiedenislessen. Denkwijzen Werkelijke oorlogshelden. 'Duitsland bij de Benelux en Beatrix als staatshoofd'. Een pleidooi. Onze Taal: Woorden uit de oorlog. De bevrijding in beeld. Foto-herinneringen van lezers. Bernhard 2 Deskundigen vragen zich af of prins Bern hard door fouten in het ziekenhuis twee keer in le vensgevaar is geweest. Ontslagen Philips 3 Bij Philips Terneuzen verliezen 340 van de 670 werknemers hun baan door reorganisatie. De bonden zijn geschokt. Vietnam 3 De Vietnamezen wor den twintig jaar na de oorlog tegen de Verenigde Staten nog altijd achter volgd door mijnen. Egypte yi gr In een expositie wil I ij het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden een zo volledig mogelijk beeld geven van Egypte. Omstreden yt q Een omstreden rode I «7 kaart van scheids rechter John Blankenstein helpt NAC aan zege op FC Twente. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden M (071)122362. Onderzoek in opdracht van deze krant wijst uit: Kabinet houdt vast aan plan Ziektewet/WAO den haag gpd Nederland moet in de toekomst bevrijdingsdag gewoon blijven vieren. Dat vindt driekwart van de bevolking in deze regio. Slechts 7 procent vindt dat de viering com pleet kan worden afgeschaft. Dit zijn de opmerkelijke re sultaten van een opinie-onderzoek van bureau Solution, dat in opdracht van Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad en IJmuider Courant is gehouden aan de vooravond van de 50e bevrijdingsdag sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. De angst voor een herhaling van de geschiedenis leeft bijna onder de helft van de onder vraagden; 47 procent meent dat een herhaling van de verschrik kingen van de Tweede Wereld oorlog mogelijk is, 44 procent acht dat uitgesloten. Van de ou deren zegt 57 procent daadwer kelijk angst te hebben voor een herhaling van de gebeurtenis sen. Onder angstgevoel iets haarlem. theo v Uit het onderzoek, dat onder 907 personen in het versprei dingsgebied van de kranten is gehouden, blijkt verder dat zelfs 84 procent van de bevolking vindt dat de jaarlijkse doden herdenking in dezelfde vorm moet blijven bestaan. Slechts 5 procent is voor afschaffing. speelt dit ir dan bij Voor bijna een kwart van de ondervraagden neemt de bete kenis van de bevrijding af. Dat gaat het meest op voor jongeren van 18 tot 35 jaar. Voor de meeste ouderen blijft de bete kenis onverminderd bestaan. Voor 25 procent van alle onder vraagden, en dan vooral de ou deren, is bevrijdingsdag een emotionele aangelegenheid. Voor iets meer dan de helft van de bevolking zijn de Duit sers welkom in Nederland bij de viering van de bevrijding, jon geren hebben daar over het al gemeen minder moeite mee dan ouderen. Als reden geven veel mensen aan, dat moet wor den gestreefd naar het vergeven van oorlogsmisdaden en naar vrede. Op dodenherdenking zijn de Duitsers minder welkom dan op het bevrijdingsfeest. Tegen eventuele Duitse aanwezigheid is 47 procent. Van deze mensen is 59 procent ouder dan 56 jaar. Ook hier zeggen de voorstan ders dat er moet worden ge streefd naar vrede en vergiffenis van de gebeurtenissen. Ook stelt men dat de Duitsers van nu niet verantwoordelijk mogen worden gesteld voor wat des tijds is gebeurd. Op de tweede pagina van de Bevrijdingsbijlage zijn alle re sultaten van de enquête te vin den. Het kabinet blijft bij zijn plan nen de Ziektewet en WAO in grijpend te veranderen. Afwij zende adviezen van de Sociaal Economische Raad (SER) en de Raad voor het Overheidsperso neelsbeleid (ROP) veranderen daar niets aan. De kabinets ellen bez carrière gemaakt in het univer sitaire onderwijs in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Behalve rector aan de TH-Aken was hij speciale vertegenwoordiger van SPD-minister Johannes Rau uit deze deelstaat bij de universitei ten van België en Nederland. Hij heeft ons land in die hoeda nigheid regelmatig bezocht. Rau heeft vrijdagavond in een fax aan KRO's Brandpunt zijn excuses aangeboden aan het Nederlandse volk. Schwerte is drager van hoge Duitse en Bel gische onderscheidingen. Tijdens zijn verblijf in bezet Nederland zou Schneider, die lid was van de staf van SS-leider Himmler en van diens zetbaas in ons land, Rau ter, medische apparatuur van de universitei ten van Leiden en Utrecht in beslag genomen hebben. De apparaten werden naar Dachau gebracht, waar ze onder leiding van dr. Sigmund Rasscher wer den gebruikt voor medische ex perimenten op gevangenen. Daarbij zijn honderden mensen om het leven gekomen. Volgens officier van justitie Dressen uit Ludwigsburg, die het onderzoek naar nazi-misda den coördineert, wordt onder zocht of ook Schneider zich me deplichtig heeft gemaakt aan de moorddadige experimenten. In een interview met de Aa- chener Volkszeitung heeft Sch neider vrijdag elke persoonlijke verantwoordelijkheid van de hand gewezen. ,,Ik droeg een uniform dat verantwoordelijk was voor de onbeschrijfelijke dingen die in Europa gebeurd zijn. Maar zelf heb ik niemand gedood. Ik werkte alleen aan de culturele kant van de zaak. In echt Germaanse stijl." niging van 1,65 miljard gulden opleveren. Het Centraal Plan bureau betwijfelt de haalbaar heid van dat bedrag. Premier Kok benadrukte gis teren na afloop van de minister raad dat de SER geen eenduidig alternatief heeft aangedragen en dat het kabinet dus wel moet bezuinigen. Staatssecretaris kinschoten (sociale zaken) waarschuwde dat anders ook de koppeling tussen lonen en uit kering onder druk komt te staan. De kabinetsplannen, die nu naar de Raad van State gaan, hebben op hoofdlijnen de steun van de regeringspartijen. Om het ziekteverzuim en het aantal WAO-uitkeringen terug te dringen, wil het kabinet dat de werkgever vanaf 1 januari zelf het ziektegeld van de werk nemer gedurende één jaar be taalt. Nu geldt die verplichting alleen voor de eerste twee (klei ne bedrijven) of zes weken (gro te ondernemingen), daarna neemt de bedrijfsvereniging de betaling over. Voor werknemers waarvan het bedrijf failliet gaat, tijdelijke krachten en zwangere vrouwen blijft de huidige Ziek tewet bestaan. leiden Bijna 2500 hardlopers, in beweging gezet door Fanny Blankers-Koen, hebben gisteravond Leiden onveilig gemaakt. De deelnemers aan de negentiende Singelloop liepen 13.500 gulden bijeen voor het goede doel, de Leidse Christelijke Kampeervereniging. Blankers-Koen behoorde tot de duizenden toeschouwers van het loopevenement van Leidsch Dagblad, Leidse Politie Sportverenigingen EWR. foto holvast/mark lamers Al ruim 1.700 gulden voor McDonald Huis De eerste puzzel ten bate van het Ronald McDonald Huis in Leiden heeft ongeveer 700 reacties opgeleverd. Dat be tekent dat ongeveer 1.750 gulden binnen is voor het goede doel. Deze uitslag is voorlopig, omdat oplossin gen nog tot en met woens dag (14 uur) mogen worden ingestuurd. De eindstand van de eerste ronde, alsmede de prijswinnaars, wordt in de krant van zaterdag 6 mei ge publiceerd. Vandaag de tweede puzzel voor het McDonald Huis, waarvoor weer tal van onder nemers en particulieren prij zen beschikbaar hebben ge steld. De Tweede Kamer is meer dan eens onvolledig, danwel onjuist, DNV ISO 9002 65 AUTODIESELOLIE 95 prijzen v.a.; excl. btw KRUIJFF BUNKER SERVICE Tel.: 02230-34567 02945-3795 02550-34567 geïnformeerd over de persoons controle op Schiphol. Al medio 1993 was bij de ministeries van buitenlandse zaken en justitie bekend dat het pasjessysteem voor passagiers uit de zogehe ten Schengenlanden 'duidelijk fraudegevoelig' was. Dit heeft oud-staatssecretaris Dankert van buitenlandse zaken tegen over deze krant toegegeven. Dat is echter nooit aan het parle ment gemeld. President-directeur van Schiphol. H. Smits schetste gis teren tijdens een persconferen tie wat Schengen nu precies voor Schiphol betekent. Hij ont kende dat Schiphol op enige manier de invoering van het Schengen-verdrag heeft probe ren te saboteren. Vanaf het mo ment dat Schengen op tafel lag, is er volgens Smits voortdurend overleg geweest tussen Schiphol en de vijf betrokken ministeries. Alle partijen gingen reeds in 1993 akkoord met de invoering van het omstreden pasjessys teem. Alle partijen wisten toen al dat het systeem fraudegevoe lig was, aldus Smits. René Froger komt niet naar de Rijnsburgse veilinghallerl. De Nederlandse artiest zou de ga la-avond opluisteren ter gele genheid van het 50-jarig be staan van de Rijnsburgse Oranjevereniging. Hij werd daarvoor 2,5 jaar geleden al geboekt. Hij heeft het optreden op 2 juni echter afgezegd om dat hij dan moet zingen voor de Duitse televisie. De Oranjevereniging heeft te leurgesteld en woedend op het bericht gereageerd. „René Fro ger laat Rijnsburg vallen", con cludeert het bestuur. ,,We staan nu met lege handen en de rug tegen de muur." De vereniging is naarstig op zoek naar vervanging voor Fro ger, wat niet meevalt omdat alle grote namen meestal lang tevo ren zijn geboekt. D. van Eg- mond, voorzitter van het jubile umcomité: „Eerst hebben we nog geprobeerd de afzegging ongedaan te maken. Maar dat lukte niet. Nu hopen we volgen de week een nieuwe naam be kend te maken." De vereniging heeft al de helft van de meer dan 3000 plaats- kaarten verkocht. „Het publiek heeft veertig gulden neergeteld en dacht daarvoor een optreden van drie kwartier te krijgen van Froger. We moeten alles doen om te voorkomen dat de men sen hieraan de dupe worden." Het jubileumcomité kreeg de onheilstijding van Total Rocket Management, het bureau dat de belangen van Froger behartigt. „Zo'n bericht gaat je niet in de kouwe kleren zitten. We hebben hier echt wakker van gelegen", aldus Van Egmond. „Het kwam als een donderslag bij heldere hemel." Op het moment dat de afzeg ging van Froger kwam, waren zojuist de aanplakbiljetten met de foto van de Amsterdamse zanger erop van de drukpers ge rold. De voorverkoop van kaar ten onder de leden van de Oranjevereniging was namelijk net afgesloten, terwijl vorige week met de vrije verkoop van plaatsbewijzen was begonnen. Volgens B. de Leeuw van To tal Rocket Management is het 'heel normaal' dat een artiest van het formaat van René Fro ger een optreden afzegt omdat hij voor promotie-doeleinden ergens anders moet zijn. „Als je een artiest boekt, wie dat ook is, dan staat er altijd in de leve ringsvoorwaarden dat het con tract verbroken kan worden als de platenmaatschappij de ar- HET WOORD IS AAN Dom Helder Camara Waar blijven de christen met de toepassing van hun godsdienst? VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Infó Programm, Randstad - Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME HET WEER Verwachting van het KNMI Eerst zon, later kans op regen Perioden met zon. In de middag toenemende bewolking en in de avond mogelijk wat regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 gra den. Zwakke tot matige oosten wind, rond kracht 3. LEEN GOED LEEN GOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur, donderdagavond van 17.30-19.30 uur. f~NK GOED VOOR kJTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax071-167158 kihNÉ" 1L^MÜ tiest nodig heeft voor promo- Dat de boeking al 2,5 jaar stond, maakt volgens De Leeuw niets uit. „Al was het tien jaar geleden, dan nog kon het con tract ontbonden worden. Fro- gers nieuwste cd is net uit in Duitsland en hij kan nu optre den in een enorm grote televi sie-show van de ARD, Flittera- bend. Hij is verplicht daar te verschijnen, ook al zou hij zelf misschien ook liever ergens in het land optreden waar hij geld kan verdienen." I.ammenxchansweg 130 Leiden PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. leiden erna straatsma Burgemeester C. Goekoop kijkt toe. passende kledij. Kunstschilder J. Kanbier (rechts) In passende kledij zette de Leidse burgemeester C. Goe koop gisteren enkele 'historische streken' op het doek. Bij de opening van het Rembrandt-atelier bleef het van zijn kant overigens bij een beetje geklieder. „Heerlijk om te doen hoor, maar ik kan er natuurlijk geen ene moer van." Het Rembrandt-atelier is gehuisvest in de voormalige Stadstimmerwerf aan het Galgewater en ligt op een steen worp afstand van het - niet meer bestaande - woonhuis van de 17de eeuwse schilder. Geheel in de stijl van de oude meester wil de Leidse kunstschilder Jacob Kanbier hier por tretten gaan maken. VW-directeur C. Hugens, initiatiefnemer van het project, hoopt dat het atelier een belangrijke toeristische trekpleis ter wordt. „Ik ben blij dat Leiden weer iets heeft dat tast baar maakt dat Rembrandt hier heeft gewoond. Tenslotte is Leiden Rembrandt-stad, al mag ik dat geloof ik niet meer Ja, dat is goed nieuws. Dus r ii een proefabonnement. Nr. bank/girt I Mandtekenir lop. zonder postzegel. foto hielco kuipers zeggen om marketing-strategische redenen.. OF BEL 071-12 80 30 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1