Leiden |2| Angst in Zijloever ongegrond Rennen achter Kulker aan of schuifelen in de meute "Soms gaat ook een makelaar verhuizen... Veel animo voor vlaggenactie op Haarlemmerstraat Leiden Dienstverlening voor broers ATERDAG 29 APRIL 1995 IEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PIV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 ANNO 1895 Maandag 29 April Wij ontvingen heden het verslag van den toestand en de werking der stedelijke Gasfabriek gedurende het jaar 1894. Gelijk men weet, zijn van October af op den Stationsweg, alsmede een ge deelte van de Breestraat en het Rapenburg, een 50-tal gloeibran- ders van Auer geplaatst. In genoemd verslag nu onthouden commissarissen zich vooralsnog van een oordeel omtrent de meerdere of mindere kosten daarvan. Zij zeggen alleen dat de verlichting der straat evenwel ontegenzeglijk beter is met deze branders. ANNO 1970 woensdag 29 april Andere bestemming voor Waaggebouw. Als de gemeenteraad van Leiden akkoord gaat, komt het Waaggebouw ter beschikking voor andere doeleinden mits de op vrijdag plaatsvindende we ging van kaas naar elders wordt overgebracht. De reorganisatie is wenselijk met het oog op de omlegging van de vaarweg om Leiden, de verplaatsing van de veemarkt naar de Groenoordhal en de pensionering van de directeur van de Markt- en Haven dienst. Burgerzaken donderdagavond 4 mei en vrijdag 5 mei gesloten De loketten van de afdeling Burgerzaken waar u normaal op donderdag avond van 17.30- 20.00 uur terecht kimt, zijn gesloten op donderdagavond 14 mei. Op die avond vindt de nationale Dodenherdenking plaats. Op vrijdag 5 mei, nationale Bevrijdingsdag, zijn de loketten van Burgerzaken ook gesloten. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een vlaggenactie, twee toe gangspoorten en vijf pendels busjes voor af- en aanvoer van het publiek naar de diverse par keergarages en -pleinen. Als een moderne Don Quichote blijft winkelier Peter Labruyère vech ten voor een beter verblijfskli- maat, een betere bereikbaar heid en meer onderlinge saam horigheid van de winkeliers op 'zijn' Haarlemmerstraat. De eerste actie is inmiddels een succes, circa 110 winkels heb ben de vlag uitgestoken. ,,Toch de moeite waard dacht ik zo", aldus Labruyère. De eigenaar van de veredelde dumpzaak maakt deel uit van de werkgroep Breestraat/Haar- lemmerstraat van het zogehe ten Leidse city-management ,,Daar heb ik gewoon een paar plannetjes losgelaten die in goe de aarde vielen bij de rest. Als de gemeente nou een beetje meehelpt, wordt het misschien weer wat in de binnenstad", zegt de robuste ondernemer. Labruyère is een van de win keliers die probeert om de 'ou de' winkeliersvereniging nieuw leven in te blazen. Zo regelde hij tijdens de onlangs gehouden koopzondag een pendel bus dienst tussen het tijdelijk als parkeerterrein dienstdoende Van Gend&Loos-terrein en de binnenstad. Dat initiatief wil hij in de toekomst vaker herhalen en daarbij wil hij ook andere parkeerlocaties betrekken, zoals de garages aan de Hooigracht en Ir. Driessenstraat en de ter reinen bij molen de Valk en de Meelfabriek. Het is de bedoeling dat vijf busjes voor de pendel dienst worden ingezet. Permanente boog Dat laatste voorstel moet nog worden uitgewerkt en er is nog overleg met de gemeente nodig. Dat geldt ook voor het idee om bij de entree van de twee be kendste Leidse winkelstraten een soort permanente boog, haag of poort te maken waar door wordt benadrukt dat een winkelgebied wordt betreden. De eerste schetsen voor dit plan liggen reeds op Labruyères bu reau. ,,Iets in Jugendstil met daarin het oude sleutellogo van Leiden verwerkt", verklapt hij. Een derde 'voorzetje' van de winkelier was reeds succesvol. Nu de uitstallingen in de Haar lemmerstraat op last van de ge meente zo goed als verdwenen zijn, is hij een vlaggenactie be gonnen. Via een inschrijfformu lier konden zijn collega's opte ren voor een of meer vlaggen die Labruyère zelf in de afgelo- De eenmans promotie-actie van Peter Labruyère in beeld gebracht. Ge wapend met boor en trap gaat hij de Haarlemmerstraat van vlaggen voorzien. foto hielco kuipers pen dagen heeft opgehangen, dag bedoeld maar iedereen niet in de laatste plaats vanwege heeft ze al eerder uitgehangen de komende feestdagen. ,,Het en het ziet er meteen een stuk was eigenlijk voor koninginne- leuker uit." /Iensen die in de Leidse wijk Zijloever wonen hebben liet meer klachten aan de luchtwegen dan mensen el- lers in de stad. Het is dan ook niet aannemelijk dat die lachten te maken hebben met een mogelijke verontrei- ïiging van de bodem waarop de wijk is gebouwd. Dat :oncludeert W. Bronkhorst, medisch adviseur van de }GD, na een kort onderzoek in Zijloever. EIDEN. HERMANJOUSTRA )at onderzoek werd uitgevoerd >p verzoek van de afdeling nilieu van de gemeente. Wijk- >ewoonster J. de Wolf had bij le gemeente aan de bel getrok- cen, omdat zij de indruk had 'onclusie onderzoek van GGD naar longklachten dat er de laatste tijd relatief veel kinderen met longklachten naar het ziekenhuis waren geweest. Ook zouden veel volwassenen klagen over hoofdpijn en misse lijkheid. Bovendien zouden de bomen in de wijk niet meer wil len groeien. Zij vroeg zich daar om af of de bodem eind jaren tachtig wel grondig genoeg is gesaneerd. De Wolf overhandig de de gemeente onlangs een lijst met handtekeningen van verontruste bewoners. Volgens Bronkhorst is er geen reden aan te nemen dat de grond onder de huizen tot ademhalingsklachten leidt. De GGD onderzocht de afgelopen tijd onder meer de registratie van schoolartsen van de Jeugd gezondheidszorg. Slechts 1 van de 46 kinderen van rond de 6 jaar uit Zijloever die zo'n arts bezochten had klachten aan de luchtwegen. Dat is ruim 2 pro cent. Het gemiddelde percenta ge voor heel Leiden ligt op 4 procent. ,,We hebben juist naar die groep gekeken, omdat juist op die leeftijd kinderen vaak klachten hebben aan de lucht wegen", zegt Bronkhorst. Ook bij volwassenen kwamen niet meer klachten voor dan 'normaal'. Dat bleek na raad pleging van twee huisartsen met relatief veel cliënten in de wijk. Die konden geen hoger klachtenpercentage ontdekken. „De relatie tussen bodemge steldheid en klachten aan de luchtwegen wordt sowieso bijna nooit gevonden", zegt Bronk horst. „Klachten aan de lucht wegen hebben relatief vaak te maicen met het zogeheten bin nenmilieu. De vochtigheid en de ventilatie in een woning." Om die reden is de afdeling milieu van plan te kijken hoe het met de vochtigheid en ven tilatie in de woningen is gesteld. De woningen zijn een jaar of vijf geleden gebouwd op een voormalig industrieterrein dat tot 1920 bij de gemeente Lei derdorp hoorde. Op dat terrein waren vroeger onder meer aan nemersbedrijf Zitman, metaal verwerkingsbedrijf Gijzenij en een scheepswerf gevestigd. De provincie meldde het terrein in 1982 aan als vervuilde locatie. Leiden kocht een groot deel van de grond eind jaren tachtig op. Een paar jaar later begon de sa- dem kostte ruim zes miljoen gulden. Gijzenij liet in de grond een grote hoeveelheid zware metalen (koper, lood, cadmium en zink) en vluchtige stoffen (benzeen en tolueen), olie en puin achter. In duizend ritten werd met vrachtwagens de 16.000 ton vervuilde grond afge voerd en evenveel schoon zand gestort. .EIDEN TIM BROUWER DE KONING iERTJAN VAN GEEN Weggeschoten worden door een levende legende lis Fanny Blankers-Koen. Dat overkomt een Sin- relloper waarschijnlijk maar één keer in zijn le ren. Voor haar zijn topatleten en recreanten ge- ijk. Die twee soorten melden zich op de laatste /rijdag van april voor de 6,1 kilometer lange ron- le door Leiden. Voor het gemak heet de (schrij- rende) atleet A en de (schrijvende) recreant B. A: Moeilijk om je in te houden, als je het voor echt geniet om tussen de 'snelle jongens' te mo- ;en starten. Want van die ruggen van Han Kulker in Joost la Lau wil iedere zichzelf respecterende itleet zo lang mogelijk genieten. B: Ik wil me niet inhouden maar ik moet wel. De start van de recreanten als ik gaat schuifelend, (an ook niet anders tussen zo'n menigte. Mijn itartnummer (2531) verraadt mijn bescheiden cwaliteiten. A: Kulker en La Lau zijn inmiddels uit het zicht /erdwenen. Wellicht kap hun trainer Bram Was- ienaar hen nog inhalen, maar hij zigzagt dan ook ier fiets door het lange lint van lopers. Hij moet xouwens aardig doortrappen, want deze jongens affelen de singels af met een constante snelheid van zo'n twintig kilometer per uur. B: Twintig kilometer per uur. Daar kan ik alleen naar vap dromen. Tien per uur vind ik zat. Dan doe ik er twee keer zo lang over, maar kom wel Dinnen mijn eigen gestelde limiet. Ik passeer cafe t Spoortje. De eerste kroeg op de route. Nog zes dlometer voor de boeg. Binnen hebben ze reeds zes kilometer bier de huig laten passeren. Ik houd me groot. Op de Zoeterwoudse singel is een ravi- tailleringspost. Het water is lekker koud. A: Bij het oude gebouw van het Leidsch Dag blad staat behalve een grote menigte toeschou wers ook de beruchte man met de hamer. Vroe ger, minimaal twee jaar geleden, lag daar name lijk de eindstreep. Psychologisch een moeilijk moment, dat bij twee atleten tot bewustzijnsver nauwing leidt. Eén van hen is Henk van Velzen, de beste veteraan van Nederland, die weigert de Weddesteeg in te lopen en het Noordeinde rich ting de Breestraat afrent. Foutje ook van meneer agent, die het duo nooit had mogen laten ont snappen. B: Ver voor het Leidsch Dagblad-gebouw pas seer ik een grootheid. Op de Witte Singel, vlak na De Tregter, laat ik Dirk Maassen Van den Brink mijn hielen zien. Oké, hij is aan het snelwande len, maar het geeft een kick. Dan nader ik de Rembrandtsbrug, vlak voor Huis de Bijlen. Met de fiets al een obstakel en nu lijkt het met de ha ven in zicht wel een Alpen-col. A: Eindelijk terug bij het EWR-terrein. Niemand weet de tijd van winnaar Joost la Lau. De grote klok had het begeven en Joost zelf had ook wel wat beters te doen dan op zijn horloge te kijken. La lau loopt zelfs het meisje met de bloemen straal voorbij. De meute moet nog komen. B: En daar hoor ik bij. De laatste meters gaan gemakkelijk, alsof ik vleugels heb. De mensenme nigte langs de kant schreeuwt je naar de meet, die ik dan ook lachend passeer. Tweeëndertig mi nuten, ik kan het niet geloven. Het stukje sinaas appel neem ik met grote dank in ontvangst. Dat smaakt goed. Maar nu eerst een sigaret. Ik blijf recreant. Unieke fusie o Voorschoten krijgt een unieke I J fusieschool. 'De Vink', die ontstaat na het samengaan van een openbare en een katholieke basis school, krijgt een dubbele indentiteit. WATERIG {Het is tot mij nooit doorgedrongen, maar volgens anderen ben ik een rijk man. Ik ben namelijk in het bezit van drie ka vels grond waarop onder meer mijn huis staat. Voor het Hoogheemraadschap van Rijnland val ik zowel in de catego rie 'ongebouwd' als 'gebouwd'. Het is daarom dat het deze bejaarde heer - het schap is zo verschrikkelijk oud dat zelfs de Batavieren niet wisten waar het vandaan kwam - heeft behaagd mij uit te nodigen twee keer mijn stem uit te brengen bij de verkiezingen voor een nieuw algemeen bestuur van het Hoogheemraadschap. Voor het eerst mag dat per post. De stembiljetten zijn keurig naar alle adressen gestuurd, tenminste naar mensen die ei gen grond of een eigen huis hebben. Per post stemmen kost geen cent teveel. Het is zelfs goedkoper voor het Hoog heemraadschap, omdat 'vroeger' het bemensen van al die stembureaus - waar overigens niemand kwam - veel duur der was. De stembiljetten gaan vergezeld van een briefje van mijn heer de dijkgraaf. Die moedigt mij aan te gaan stemmen, zodat ik toch vooral van mijn democratische rechten ge bruik kan maken. „U kunt hier zonder Rijnland niet wonen, werken en recreëren," zo zegt deze baron Van Tuyll tot Serooskerken. Of ik al dan niet zonder 'Rijnland' kan, daar wil ik op een ander moment nog wel eens een boom over opzetten. Nou is het ongetwijfeld goed bedoeld van die man, maar als het 'Hoogheemraadschap' hel woord democratie gebruikt, krijg ik daar geen warm gevoel van. Ik heb, geloof ik, nog nooit gestemd op die club en ik heb niet het idee dat ik iets gemist heb. Flet instituut kan bovendien niet echt bogen op een rijke democratische traditie en cultuur. Zo mogen de meeste bewoners van Rijnland - de huurders van woningen - niet rechtstreeks stemmen. Ze brengen wel heel veel geld in voor de enkele honderden miljoen gulden kostende werkzaamheden van het schap, maar ze zijn slechts indirect vertegenwoordigd, namelijk via gemeente raadsleden. Dat gaat overigens gelukkig veranderen. Straks mag u allemaal stemmen. De vraag is of u daarmee blij moet zijn. Van de acht kandidaten in de categorie 'onge bouwd' bijvoorbeeld, zijn er zes die op een of andere ma nier belang hebben in de landbouw en veeteelt. Helaas wil ik noch koeien noch bloembollen op mijn grond, dus mijn privébelangen liggen niet bepaald bij die zes. In de categorie 'gebouwd' zijn daarentegen weer heel veel kandidaten. Voor de meesten van u moet het een waar le gioen van onbekende mannen en vrouwen zijn. In de toe lichting wordt ook niet veel meer vermeld dan hun namen en hun dagelijkse werkzaamheden. Geen flauw idee waar die mensen dus voor staan. Het wekt bij mij de indruk dat ik word gebruikt als stemvee. Niet de kwaliteit van mijn stem is belangrijk, maar de 'opkomst'. Het is een belediging van mijn intelligentie. Ik wens het Hoogheemraadschap op deze manier geen breed democra tisch fundament te verschaffen. Stemmen is inderdaad een democratisch recht, maar het verliest zijn kracht als het een loterij wordt. Ik ben geen rijk man. Mijn 3 kavels grond hebben slechts een totale oppervlakte van ongeveer 115 vierkante meter. Ik betaal keurig mijn verontreini gingsheffing. Maar stemmen? Nee, dat niet. Mijn stembiljet ten zijn te koop en desnoods te geef. Dat kan trouwens zon der problemen. Elke kandidaat voor het bestuur van Rijnland kan ze (met de bijpassende envelop) huis-aan-huis opha len of uit de vuilnisbakken vis sen en ze vervolgens zelf in vullen en insturen. Daarop is namelijk geen enkele controle. Het is welhaast uitlokking tot fraude. Het houdt het demo cratische gehalte van het Hoogheemraadschap waterig. dan", antwoordden de broers, „je gaat niet bij die man aanbel len." DEN HAAG MARIEKE MITTELMEIJER De politierechter in Den Haag heeft twee Leidse broers van 23 en 29 jaar veroordeeld tot resp. 134 en 174 uur dienstverlening. Tegen het duo, dat werd be schuldigd van twee inbraken, was respectievelijk drie en vier maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De broers waren bijna drie jaar ge leden op het dievenpad gegaan. Bij twee inbraken, één in augus tus 1992 en een in november van hetzelfde jaar, waren 64.000 en 20.000 gulden, sieraden en autopapieren meegenomen. De officier van justitie kon maar niet begrijpen dat het duo geen enkele poging had gedaan een betalingsregeling te treffen met de man van wie ze 64.000 gul den hadden gestolen. „Jullie hebben per persoon 16.000 gul den opgefeest en het is niet in je hoofd opgekomen om een schadevergoeding te regelen?", sprak hij ontzet. „Wat moet je Fanny Blankers-Koen had in Lelden een drukke avond. Voordat de 77-jarige startschot loste voor de Singelloop, werden haar voetafdrukken in gips gezet om in tegelvorm op het terras van de Leidse roadrunners terug te keren. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11