Volle, krachtige wijn uit stroomgebied van Douro Smaak Mirakel föfoÊStt .n VRIJDAG 28 APRIL 1995 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG BIEFSTUK TARTAAR SPINAZIESALADE (zie onderstaand recept) KRIELAARDAPPELEN YOGHURT MET MUESLI Was 100 g spinazie. Snijd 1 gewassen vlees tomaat in parten. Snijd 1 zomeruitje in fijne ringen. Maak een saus van 1 eetlepel olie, 2 eetlepels azijn, 1 theelepel gembersiroop, peper en zout. Meng de groente met de Per persoon: 265 kilojoulcs, 64 kilocalorie ën, 2 g eiwit, 5 g vet, 3 g koolhydraten. KERRIESOEP OOSTERSE RUSTSCHOTEL (zie onderstaand recept) COURGETTESALADE Kook 150 g rijst volgens de gebruiksaanwij zing op de verpakking gaar. Fruit 1 kleinge sneden ui in 1 eetlepel olie. Bak 125 g in reepjes gesneden varkensschnitzel mee. Voeg 1 in ringen gesneden prei, 100 g in plakken gesneden champignons,in blok jes gesneden paprika en 1 eetlepel en 1 eet lepel tomatenpuree toe en stoof dit 10 mi nuten op een zacht vuur. Snijd 1 'h nectari ne in blokjes. Roer de rijst en het fruit door de groente en maak op smaak met een mes puntje sambal, ketjap en peper. Strooi er 1 eetlepel geroosterde geschaafde amandelen Per persoon: 1945 kilojoules, 465 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 10 g vet, 72 g koolhydra- GEGRILLEERDE HAMBURGER KOOLRABI MET TUINKRUIDEN AARDAPPELPUREE RUSTPUDDING MET ABRIKOZEN (zie onderstaand recept) Kook 50 g snelkokende dessertrijst in 2 7dl magere melk volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking gaar. Laat 7 blik abriko zen uitlekken. Maak de vruchten in de keu kenmachine fijn. Maak de saus op smaak met citroensap en voeg eventueel wat vocht toe. Verdeel de warme rijst over 2 met koud water omgespoelde kopjes, druk de rijst wat aan en stort hem op twee bordjes. Giet een gedeelte van de saus er over en serveer de rest er apart bij. Per persoon: 755 kilojoules, 180 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 0 g vet, 39 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT 1 let wordt weer aardbeientijd en WILLEKE VAN OIJEN UIT HEEMSKERK heeft een heerlijk toetje met deze zomerkoninkjes. AARDBEIEN- AMANDELTOETJE Maak de aardbeien schoon. Houd er Nodig: 1 doos aard beien; 7< liter gar deroom; suiker naar smaak; scheut sherry; 2 eetlepels geschaaf de amandelen. prak de rest fijn. Klop de garderoom. Doe er de sherry en suiker door en spa tel daarna de aarbeienmóes door het geheel. Verdeel deze moes over vier glazen coupes. Garneer de coupes met de achtergehouden aardbei en wat geschaafde amandelen. Zet de coupes nog even in de koelkast en je hebt een heerlijk fris toetje. Nederlanders drinken meer port dan Britten Port is een met extra alco hol versterkte wijn uit Por tugal, die vooral door En gelsen wordt gedronken, zo heet het. Inderdaad be staan er al eeuwen hechte banden tussen Engeland en Portugal, en tussen Britten en port. Maar sinds 1991 importeert Neder land jaarlijks méér port dan het Verenigd Konink rijk en dat is sindsdien zo gebleven. Al die wijn komt uit het stroomgebied van de Douro, een flinke rivier die vanuit Spanje zo'n 250 km door het noorden van Por tugal stroomt en bij de stad Oporto de Atlantische Oceaan bereikt. Alleen langs de bovenloop groei en druiven voor port. Het is een ruig gebied met steile hellingen waardoor heen, diep ingesneden in het landschap, de rivier slingert. Een van de mooi ste wijnstreken van Euro pa, lastig te bereiken maar met spectaculaire panora ma's. Al in 1761 heeft men nauwkeurig afgebakend waar precies die volle, krachtige Dourowijn ge maakt mag worden die we De wijnstokken groeien op in de leisteen uitgehakte terrassen die de contouren van de steile berghellingen volgen, zodat ze het mees te profijt van zonlicht en regenval hebben. De bui tengewoon suikerrijke, rij pe druiven oogst men van eind september tot begin oktober, ze worden ge kneusd en daarna laat men ze gisten. Tijdens die gisting worden de suikers in alcohol omgezet. Door het op het juiste moment toevoegen van extra alco hol stopt de gisting en ont staat een jonge wijn met een alcoholgehalte van 17 tot ongeveer 21%. Die jonge wijn gaat in gro te vaten en die vervoert men naar Gaia, de nieuwe stad ten zuiden van Opor to aan de monding van de Douro. Alleen daar, in het officiële entrepot, mag de portwijn tot perfectie rij pen. Maar 58 bedrijven houden zich hiermee be zig. Vanuit de Engelse tra ditie heten ze nog altijd 'shippers'. Eenvoudige, nog jonge en fruitige rode port is van het type Ruby. Deze zoete, uit verschillende s mengde wijn is donker rood. Witte port wordt uit witte druiven gemaakt, is ook vrij jong en soms min der zoet, droger dus, dan rode. Port die Tawny wordt ge noemd is eveneens een mengwijn, samengesteld uit soorten van verschil lende oogstjaren die zeer lang op houten fust heb ben gerijpt. De kleur is enigszins geelbruin en ta nig, vandaar die naam, en het karakter is zacht en elegant. De beste Tawny'svermel den op het etiket niet al leen de gemiddelde leeftijd van de gebruikte mengwij- nen, maar ook de datum waarop ze werden gebot teld. Dit type duidt men wel aan met de Portugese naam colheita(oogst). Port van een uitzonderlijk goede partij druiven wordt niet gemengd en vermeldt, behalve de botteldatum, ook het oogstjaar op het etiket. Dergelijke port heeft OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. legervoeruig; 5. kleur; 9. meisjesnaam; 10. moment; 12.. drinkgerei; 13. deel van een Franse ontkenning; 14. mal; 16. voorzetsel; 17. haardracht; 19. slotwoord; 21, losplaats; 23. bergplaats; 24. bevel; 26. mo ment; 27. item; 28. jongens naam; 30. muzieknoot; 31. wild zwijn; 32. eens; 33. nachtspie gel; 34. onwillekeurige spiersa- mentrekking; 36. ingenieur; 38. jongensnaam; 40. tijdperk; 41. grasland; 42. rijstbrandewijn; 44. verlangen; 45. geestelijke; 48. rooms-katholiek; 50. pook; 51. familielid; 52. electrisch ge laden deeltje; 54. schil; 55. be wonderaar; 56. foedraal; 57. kle dingstuk. Verticaal: 1. maand; 2. een zekere; 3. boom; 4. primadonna; 6. af standsmaat; 7. bedorven; 8. tok- kelinstrument; 10. gewicht; 11. Nederlandse rivier; 14. echtge noot; 15. glansverf; 17. afraste ring; 18. schaakterm; 20. vallen de ster; 22. telwoord; 24. broei kas; 25. geur; 28. dwaas; 29. hoogste punt; 33. boomloze grasvlakte; 35. handelsvoorwerp; 37. gevaarlijk; 39. wasgelegen heid; 41. barenspijn; 43. mos- selnet; 44. bevestiging; 46. om slag; 47. troefkaart; 49. armoe dige woning; 51. identiteitsbe wijs; 53. momenteel; 55. ijzer. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. kuras; 2. panel; 3. konijn; 4. gala; 5. galop; 6. steur; 7. sitar; 8. zeis; 9. demon; 10. nevel; 11 folie; 12. koper; 13. daas; 14. april. Het citaat is van C. Dickens: Ie dere baby die ter wereld komt is mooier dan de vorige". DE RECHTER 7 jaar op fust ge rijpt. Als ze garrafeiraheet, betekent dit dat ze daarna ook nog langdurig op fles rijpte. Wanneer een bepaald jaar officieel tot uitzonderlijk goed oogstjaar wordt ver klaard, hebben portship- pers het recht zogenaamde Vintage port te produce ren. Deze heeft altijd zeer langdurig op fles gerijpt. Het is de koning van de ports en een wijn met veel kleur, kracht en smaak. Vintage port laat onder in de fles veel bezinksel ach ter en kan daarom het best heel voorzichtig in een ka raf worden overgeschon- ken (decanteren). Om aan de wensen van het publiek tegemoet te ko men, maakt men sinds 1970 ook zogenaamde Late Bottled Vintage port, kort weg LBV genoemd. Ook dit is port van goede oogstja ren, hoewel niet van de al lerbeste jaren. Net als Vin tage is het ongemengde port van één bepaald S T oogstjaar. Maar zoals de naam al aangeeft laat men de wijn niet op fles rijpen, jaar op fust. Deze port komt daarna in de fles snel tot ontwikkeling, heeft een iets lichter karakter en kenners ruiken het hout. De fles vertoont nauwelijks bezinksel, want dat is al in het fust achtergebleven. Restaurants bieden hun gasten na het diner graag een port per glas te koop aan. Het bedienend perso neel rolt een wagentje na derbij waarop een aantal verlokkelijke flessen Vinta ge prijken. De meeste er van zijn al dagen tevoren ontkurkt, sommige zelfs weken geleden. Dat kan ei genlijk niet. Een eenmaal geopende fles Vintage moet direct worden uitge dronken, want de port gaat snel achteruit. Dit komt door de rijping op fles. Een Late Bottled Vintage' is ge opende nog dagen houd baar. Alhoewel Amsterdam praktisch naast de deur ligt en ik er regelmatig ver toef, kom ik toch steeds weer voor verrasingen te staan. Zo was ik laatst te gast in Park Plaza, onderdeel van de vroegere kapel Terheylighen Stede. Het champagnehuis Mumm had deze schitterende locatie uitgezocht voor het traditionele Gala des Etoiles Mondiales de la Gastronomie; de jaarlijks uitreiking van een onder scheiding aan de nieuwe stenenres taurants in de Michelingids. Een gids waarnaar met name restaurateurs ie der jaar opnieuw reikhalzend uitkij ken. Voor Nederland mochten maar liefst zes restaurant-eigenaren en chef-koks de Trophee uit handen van Max Bourgelle, van Mumm Champagne te Reims, in ontvangst nemen. Cees Hel der van het Rotterdamse Parkheuvel voor zijn tweede ster. John Kern van de Hooge Heerlijkheid in Middelhar- nis voor de ster die enige jaren is weg geweest, maar vanaf dit jaar weer straalt. Tineke Nieuwenhuizen van de Vergulde Wagen te Heemskerk mocht, als tweede ladychef, de bekroning op haar gastronomische carrière ontvan gen. Jan Klein, die ooit de ster voor de Brave Hendrik in Hendrik Ido Am bacht verwierf, heeft nu de ster gekre gen voor zijn Hermitage in Zwijnd- recht. Ook het hoge noorden is een ster rijker. Jean-Michel Hegge van Mulder te Groningen heeft deze ster mogen plukken, evenals vader en zoon Herman van restaurant Oud Sluis in Sluis in Zeeuws-Vlaanderen. Na deze culinaire ronde door Neder land neem ik u weer even mee terug naar Amsterdam, want de opmerkelij ke geschiedenis rondom de in de Kal- verstraat gelegen kapel Terheylighen Stede, wil ik u niet onthouden. In 1345 vond hier de befaamde gebeurtenis het 'Mirakel van Amsterdam' plaats. En dat had alles te maken met de ern stig zieke Amsterdamse poorter Ys- brand Dommel, die het Sacrament der Stervenden toegediend kreeg. Enige tijd later werd hij onwel en moest overgeven. Zijn schoondochter die bij hem waakte ving het braaksel op en wierp het, met inbegrip van de Heilige Hostie, in het vuur. En toen voltrok zich een wonder, want de hos tie verbrandde niet. Toen de hostie tot drie keer ongeschonden'in het huis van de poorter werd aangetrof fen, begreep men dat er sprake moest zijn van een wonderlijk feit. In 1347 werd in de poorterswoning de kapel Terheylighen Stede gesticht ter herin nering aan het 'Mirakel van Amster dam'. Na een bedevaart naar deze ka pel genas de Rooms-koning, later Kei zer Maximiliaan van Oostenrijk, van een ziekte. Uit dankbaarheid schonk hij Amsterdam in 1489 het recht de keizerskroon boven het wapenschild te plaatsen. Zo ziet u dat een feestelijke avond ook verrassend leerzaam kan zijn. JOHNBEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal. Mr. Jesse van Muylwijck DAT VJECT iK. OOK. WEU AtAAR. DAT VROE6 iK NJiET. HEINZ cpU ZEEMAN UIT VAREN, AfAAP 'TSCNEEPJE PZZ*. VLOO& IN FIN. |^!J I^WAM W&nom PA JAREN WANT PIÉ zeefan n PATRAS H T WEER DOOR HANS VAN ES Koude lucht, die vanaf Scandina vië en de Noordzee over ons land spoelde, bracht gisteren een ge voelige daling van temperatuur teweeg. Het kwik bleef bij 9 a 10 graden steken, ruim tien graden frisser dan tijdens de voorgaande dagen. Het koufront passeerde weliswaar droog, maar wolkenvel den en kille noordenwind maak ten het er niet aangenamer op. Alleen aan zee kwam de zon er 's middags door; maar dat was slechts voor even. De wolkenvelden van het type stratocumulus, waarmee we te maken hebben, kunnen in de voorjaarsmaanden erg hardnek kig zijn. Dat heeft te maken met de voorkeur voor noordenwinden in deze tijd van het jaar, dikwijls in combinatie met hogedruk bo ven de Britse Eilanden of op de Weersvooruitzicht ZATERDAG 29 APRIL Neerslagkans Onder deze condities vormt zich vaak een temperatuursinversie, waarbij op een niveau van ca. 150( meter een (relatief) warme luchtlaag te vinden is. De vochtige luch massa, die boven de Noordzee opstijgt, wordt op die hoogte in zijn waartse beweging gestuit. Er vindt dan condensatie plaats; er word wolken gevormd, die zich zijdelings uitspreiden tot grote stratocu- mulusvelden. Op sommige plaatsen wordt de inversie-laag doorbroken; dan wordt er wolken van het cumulus-type (stapelwolken) gevormd of er ont staan brede opklaringen. Een dergelijk weertype met sombere wol kenvelden of onverwachts brede opklaringen houden we vandaag o nog. Een uitloper van een Groenlands hogedrukgebied ligt over de Noordzee en houdt de wind in de frisse noordhoek. Op Koninginnedag zien we een kleine verschuiving in ons voordeel. De hogedruk breidt zich uit over Noord-Europa en Duitsland. De str ming draait hierdoor van noord naar oost en eventueel nog aanwezi; wolkenvelden lossen steeds meer op. Met een beetje geluk krijgt de oranjezon de overhand. De van oorsprong koude lucht kan dan v wat aanwarmen tot 14 a 17 graden in de middag. Ook op wat langere termijn heerst optimisme. De luchtdruk boven West-en Noord-Europa blijft hoog. Op zondag moet nog er wel e zwak front passeren, maar dat geeft naast wat bewolking weinig of geen regen. Begin volgende week komt uit het zuiden nog iets warn re lucht naderbij; het kwik loopt verder op naar 18 tot 21 graden. Naast zon is er slechts een kleine kans op een regen-of onweersbui E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: ilijke helft vei regen, vooral in gen ook sneeuw. N; noorden toe flir nige perioden, t toenemende plaatselijk sneeuw of re gen. Vandaag in het noor den, en morgen in het zui den, overwegend droog en enkele opklaringen. Maxi ma van rond nul graden in het noorden tot rond 5 in het zuiden. Morgen in het zuiden iets hogere tempe- Denemarken: Wolkenvelden, maar vrij wel overal droog. Vooral morgen ook zonnige perioden. Maxima vandaag cir ca 7 graden, morgen ongeveer 11. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst nog flink wat zon, vooral in Engeland. Later op de dag van het westen uit meer bewolking en vooral morgen enige tijd regen. Later van het westen uit weer opklaringen. Middag- temperatuur tussen 8 en 14 graden. België en Luxemburg: Vandaag drot Morgen van h bewolking en later mogelijk wat regen. Vandaag maxima rond 14 graden; mor gen iets warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij rustig weer met flinke zonnige perio den en in de ochtend kans op mist. Mor gen wolkenvelden en vooral in het noordwesten mogelijk wat. regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 19 graden, maar aan de Kanaal-kust vooral vandaag aanmerkelijk lager, .Wolkenvelden en vooral vandaag eerst nog af en toe regen. Morgen vooral in het binnenland flinke opklaringen en droog. Middagtemperatuur oplopend tot iets boven 20 graden. Madeira: gen ook wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtemperatuurongeveer 20 graden. Spanje: Vandaag wolkenvelden en plaatselijk buiige regen, in het oosten ook kans op onweer. Van het westen uit opklaringen en vooral morgen flinke zonnige perio den en droog. Oplopende temperaturen. Morgen meest tussen 20 en-25 graden maar langs de Golf van Biskaje iets koe- plaatselijk wat Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Vandaag in het noorden eerst nog wolkenvelden en kans op regen. In het zuiden, en morgen ook elders, flinke zonnige perioden en droog. Midagtem- peratuur uiteenlopend van rond 20 gra den bij Tanger tot ruim boven 25 graden Tunesië: Eerst half tot zwaar bewolkt en enkele langs de oostkust veel wind, later op de dag van het westen uit opklaringen en geleidelijk droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 22 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig weer met zonnige perioden en in de nacht en ochtend mogelijk hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog 9s™' d !n«„ L ij, H hogeiirt ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en ee kans op een lokale regen- of c bui. Middagtemperatuur ongeveer graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en vooral van Cyprus kans op een regen- of c bui. Maxima tussen 20 en 25 gradeni Duitsland: Perioden met zon maar ook wolken den. Op de meeste plaatsen droog. I dagtemperatuur uiteenlopend van graden in het noorden tot 17 in het i den en zuiden. Morgen hogere maxir Zwitserland: Af en toe zon maar ook wolkenvelder vandaag, vooral aan de zuidflank va Alpen, kans op een regen- of onwf bui. Middagtemperatuur iets oploj tot ongeveer 20 graden op morgen. Oostenrijk: op buiige regen. Ook af en toe zon. dagtemperatuur iets oplopend en tot geveer 20 graden op morgen. ZATERDAG 29 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder 20 Maan op 06.06 Maanonder20 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 04.25» 16.40 03.58 16 Laag 00.16» 12.25 23.57 Weerrapporten 28 april 08 uur: op een regen- of onweersbui. Stijging van temperatuur; morgen uiteenlopend van 18 graden bij Biarritz tot plaatselijk 25 in de Provence. Mallorca en Ibiza: Vandaag half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. Morgen meer zon en waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur op vandaag ongeveer 20 graden; morgen iets warmer. Italië: 18 10 11 8 I 15 10 Perioi kans op een bui, mogelijk met on weer. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden; morgen iets warmer, Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en kans op een bui, mo gelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Malta: Perioden met zon, maar vooral morgen ook wolkenvelden en kans op regen, mo gelijk ook onweer. Middagtemperatuur 14 j

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8