Pronk kijkt nu Vat anders' tegen drama Rwanda aan Het genadebrood van de president Buitenland Duitse president belijdt schuld Vier doden op Dag van de Vrijheid in Zuid-Afrika Surinaamse iresident bnder druk Berlusconi eens met uitstel verkiezingen feiJDAG 28 APRIL 1995 sraël onteigent land in Jeruzalem ruzalem De Israëlische regering heeft besloten op twee ver- iifchillcnde locaties in het Arabische deel van Jeruzalem 53 hecta- grond te onteigenen. Het ministerie van huisvesting wil op die laatsen huizen voor Israëliërs bouwen en het hoofdbureau van ilitie uitbreiden. Het gaat om gebieden in Oost-Jeruzalem, dat 1967 door Israël is bezet en in 1980 geannexeerd. gt 5 ,10 Asiel voor vrouwen met sluiers' raatsburg Seksuele discriminatie van vrouwen, zoals het ver- licht dragen van een sluier, moet een reden kunnen zijn voor et krijgen van asiel in de 34 lidstaten van de Raad van Europa, lit verlangden de parlementariërs van de organisatie gisteren jdens hun lentebijeenkomst in Straatsburg. De vergadering oemt meer discriminerende omstandigheden die voor vrou wen een asielverzoek rechtvaardigen, zoals het verbod voor rouwen onderwijs te volgen of bepaalde beroepen uit te oefe- /N verontrust over organendiefstal enéve De VN zijn verontrust over de mogelijke diefstal van or- anen uit geëxecuteerde gevangenen in China. Maar Peking ntkent de beschuldigingen dat gevangenissen in het land orga- en uit criminelen verwijderen zonder toestemming. Tijdens en vergadering in Genève vernamen VN-delegaties dat artsen it Hong Kong nieren kregen aangeboden, die mogelijk van Chi- gevangenen stamden. L [ournalist Sprenkels verongelukt en haag De Nederlandse journalist Rob Sprenkels is woens- ag bij een verkeersongeval in Mexico om het leven gekomen, 'lij is 38 jaar geworden. Van 1979 tot 1991 was hij correspondent oor Midden- en Zuid-Amerika voor de GPD, waarbij deze krant k i aangesloten. Sprenkels vertrok naar Mexico in een periode dat e burgeroorlogen in Nicaragua en El Salvador intens in de Ne- erlandse belangstelling stonden. Hij maakte naar deze landen iverse reportage reizen. sraëlische leger doodt twee mannen n feuzALEMEen Israëlische soldaat heeft gisteren bij een wegver in Jeruzalem een Palestijnse man doodgeschoten, zo Jieldde de Israëlische radio. Het leger onderzoekt de zaak. In het hlrabische dorp Kalansua in Israël werd eveneens een man ge door een soldaat. Het slachtoffer reed in een gestolen auto in weigerde te stoppen bij een wegversperring. De man vluchtte :n verborg zich in een huis. Een soldaat die de auto had achter- folgd, betrad het huis en schoot de man dood. )onoren verkleinen Palestijns tekort Israël, de Palestijnen en diverse donorlanden hebben hsteren in Parijs een overeenkomst gesloten die het financie- ingstekort van de Palestijnse Autoriteit moet verkleinen. De af- praken voorzien in een bevriezing van de lonen tot het einde 5 jan dit jaar, in een verbetering van het belastingsysteem maar Hok in versoepeling van het grensverkeer tussen de Palestijnse gebieden en Israël. Platform stort in: vijftien doden tvELUNGTON Door het instorten van een uitzichtplatform op een pif aan de Nieuwzeelandse westkust zijn vandaag vijftien stu denten omgekomen. Het ongeluk gebeurde op een afgelegen plek in het Paparao National Park bij de plaats Greymouth op net Zuid-Eiland van Nieuw-Zeeland. Sobere herdenkingsplechtigheid Bergen-Belsen BONN PETER VAN NUUSENBURG De herdenkingsplechtigheid in Bergen-Belsen werd ook bijgewoond door Helmut Kohl (derde van links), pre sident Roman Herzog en de Israëlische ex-president Chaim Herzog. foto reuter reinhard krause CORRESPONDENT Voor 500 overlevenden en 4.500 andere toehoor ders, heeft de Duitse president Roman Herzog gisteren in een sobere plechtigheid het voormali ge concentratiekamp de schuld van de Duitsers beleden aan de grootste georganiseerde massa moord in de geschiedenis. „We keken de andere kant op toen onze joodse medeburgers werden weggehaald en hebben ons nooit afgevraagd waarom ze niet terugkeerden. Laat dit de les zijn die we nooit mogen vergeten. We zijn niet alleen verantwoordelijk voor wat we doen, maar ook voor wat we nalaten", zei Herzog. Het was een ondubbelzinnige afrekening met de verklaring die vele oudere Duitsers nog vaak voor hun passiviteit wensen af te leggen: 'We hebben het niet geweten'. Bergen-Belsen werd op 15 april door het Britse leger bevrijd, maar de joodse gemeenschap in Duitsland wilde gisteren haar doden herdenken. dezelfde dag dat in Israël de zes miljoen slachtof fers van de holocaust worden herdacht. En het thema dat zowel Herzog als de leider van de Cen trale Raad der Joden. Ignatz Bubis, aanroerde, was: de ons komende generaties mogen nooit vergeten wat er gebeurd is. In Bergen-Belsen zijn ongeveer 40.000 mensen om het leven gekomen. Onder hen was Anne Frank, die een paar weken voor de bevrijding net als vele lotgenoten aan typhus is overleden. Een monument en de begraafplaats moeten in een idyllische omgeving de herinnering aan de trage die levend houden. Nederlanders die in Bergen-Belsen gevangen zaten, hebben gisteren in Tröbitz, op zestig kilo meter van Leipzig, hun bevrijding herdacht. Het ging om mensen die door de Duitsers vanuit Ber gen-Belsen op een trein waren gezet. De Russen bevrijdden hen. Velen waren zo ziek dat ze bin nen enkele maanden overleden. Aan deze her denking namen 180 Nederlanders deel. Minister hoopt financiële steun spoedig te hervatten Minister Pronk voor ontwikkelingssamenwerking hoopt de financiële steun aan de regering van Rwanda spoedig te kunnen hervatten. De minister liet de Tweede Kamer maandag in een brief weten de hulp op te schorten naar aanleiding van de slachtpartij het voorgaande weekeinde in het vluchtelingenkamp Kibeho. Maar inmiddels kijkt hij wat anders tegen dat drama aan. Washington/Amsterdam/Nairobi ste instantie door Artsen zonder anp/dpa/afp Pronk zei gisteren in Washing ton, waar hij was voor de half jaarlijkse vergadering van de Wereldbank: „Wat er is ge beurd, is werkelijk afschuwelijk, maar uit gegevens van de afge lopen dagen blijkt dat het Rwandese regeringsleger niet volledig verantwoordelijk is. Mensen die het kamp wilden verlaten zijn door milities en jeugdbendes in de rug gescho ten of met messen vermoord. Wel is er daarna een overreactie geweest van het leger", aldus Pronk. Volgens de minister blijkt bovendien dat het in eer- Grenzen genoemde aantal slachtoffers van 8.000 veel te hoog is. „We horen nu cijfers rond 2.000." Pronk was eerder deze week in New York om te praten over de hulp aan de regering van Rwanda via een fonds van de Verenigde Naties. Nederland heeft langs die weg al een mil joen dollar gegeven. Toevallig werd maandag, pal na de slach ting, een akkoord getekend voor nog eens elf miljoen dollar aan Nederlandse steun via de VN. Daarvan heeft Pronk de helft in gehouden. Volgens directeur De Milliano van Artsen Zonder Grenzen vanmorgen op een persconfe rentie op Schiphol is het bloed bad in Kibeho geen incident ge weest. Hij arriveerde vanmor gen rechtstreeks vanuit Rwanda. De Milliano zei dat vanaf vo rige week dinsdag „een opbouw van terreur" plaats had gevon den in het kamp. „Het bloedbad is niet plots gebeurd. Het was te verwachten dat er iets stond te gebeuren", zei de AZG-direc- teur. De hulporganisatie gaat er vooralsnog van uit dat bij het bloedbad zeker 5.000 doden zijn gevallen, tenzij er harde be wijzen zijn dat het aantal slachtoffers geringer is. De vol kerenorganisatie sprak van 2.000 doden, de Rwandese rege ring houdt het op 300 slachtof fers. De regering van Rwanda wil de overgebleven groep van on geveer 2.000 vluchtelingen in het kamp Kibeho uithongeren. De autoriteiten hopen dat de groep Hutu's met dat vooruit zicht het opgeheven kamp ver laat en terugkeert naar huis. President Bizimungu en ver scheidene ministers probeerden gisteren tevergeefs de vluchte lingen tot een aftocht te bewe gen. Minister van binnenlandse zaken Seth Sendashonga sprak een half uur met de Hutu's, maar de groep jouwde hem uit eindelijk uit, meldde de Britse omroep BBC. De groep, onder wie vrouwen en kinderen, krijgen sinds da gen geen levensmiddelen en water. Temidden van ontbin dende lijken leeft de groep van een geringe voedselvoorraad en regenwater. De vluchtelingen verlangen een vrijgeleide naar Zaïre, maar de regering weigert dat. Volgens de autoriteiten be staat een deel van de overgeble ven kampbewoners uit extre mistische Hutu-strijders. Zij zouden de vluchtelingen als le vend schild gebruiken. Opvallende rust a wapenstilstand Tsjetsjenië itePSKOU HANS HOOGENDIJK itepRRESPONDENT ie eenzijdig door Rusland afge- indigde wapenstilstand in de itepstandige republiek Tsjetsje- •fë wordt behoorlijk* nageleefd, inmorgen was slechts sprake Sn incidentele schotenwisse- gen, zo deelde het Russische lk iperbevel in Grozny mee. Het persbureau Interfax eldde vanochtend dat Russi- he en Tsjetsjeense comman- 29inten in de loop van de dag jeen zullen komen om te pra- n over de mogelijkheid het Onzijdige Russische staakt-het- 0 iren om te zetten in een tijde- k bestand. De door president Jeltsin af- o^kondigde wapenstilstand is gelopen nacht ingegaan en zal 161 12 mei duren. Dan zijn de 1 estelijkheden rond de herden- ng van de capitulatie van na- Duitsland afgesloten. 31 iramaribo» anp let bestuur van de Vooruitstre- gj ;nde Hervormings Partij (VHP) 46 loet het parlement vragen aan looi dringen op het aftreden van onald Venetiaan als president 94 an Suriname. De adviesraad 86 an de VHP heeft zich daar in 26 en motie voor uitgesproken. e VHP heeft negen vertegen- si 'oordigers in de regeringscoali- !04 e Nieuw Front die in het parle- lent kan rekenen op 30 van de 3^1 zetels. De adviesraad van de VHP wil ok dat het bestuur zich inzet tor algemene verkiezingen innen vijf maanden. Die moe- is :n worden georganiseerd door "en andere regering dan de hui- si ige. 90 Het ambt van president moet 'olgens de adviesraad uit de 96 artijpolitieke sfeer worden ge en aald. Hiermee doelt hij kenne- 5;jk op een wijziging van de g irondwet. In de samenleving is 6i aker kritiek geuit op het feit dat enetiaan geen afstapd heeft edaan van het voorzitterschap an de Nationale Partij Surina- te (NPS). In die hoedanigheid hij ook één van de leiders van regeringscoalitie Nieuw ront. De Nieuw-Frontleiding reedt op als 'superregering'. PRETORIA AP Terwijl de rest van Zuid-Afrika op de nationale Dag van de Vrij heid een jaar democratie her dacht, zijn bij incidenten in de Zuidafrikaanse provincie KwaZulu-Natal vier mensen ge dood en evenveel mensen ge wond geraakt. De gewelddadigheden von den plaats nadat zo'n 20.000 aanhangers van de Inkatha Vrij heidspartij met schilden, knup pels en zwepen in een demon stratie voor autonomie voor de Zulu's door de straten van de oostelijke stad Durban mar cheerden. Volgens de politie werd bij een van de incidenten vanuit een trein vol terugkeren de demonstranten geschoten en werd ook op een politiewagen geschoten. Zuid-Afrika vierde een nationale feestdag, omdat een jaar geleden voor het eerst in de geschiedenis van het land multiraciale verkiezingen wer den gehouden. „Als een dag de overgang markeert van het con flict en de verdeling van het ver leden naar de mogelijkheid van eenheid en vrede, van de onge lijkheid naar gelijkheid, van een geschiedenis van onderdruk king naar een toekomst van vrij heid, is het 27 april 1994", zei president Nelson Mandela in een speech voor de deur van de Union Buildings in Pretoria. De president beloofde ter ge legenheid van de Dag van de Vrijheid strafkwijtschelding of - ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT In de Italiaanse politiek lijkt de vrede uit te breken als gevolg van het verlies dat het rechtse blok leed bij de lokale verkie zingen van afgelopen zondag. Ex-premier Berlusconi heeft zijn obstinate houding laten varen en, voor het eerst, toege geven dat parlementsverkie zingen in juni niet haalbaar zijn. Berlusconi zei gisteren ook een 'constructieve oppositie' te willen voeren en niet langer de positie van president Scalfaro ter discussie te zullen stellen. De klap is hard aangekomen bij de 'Pool van de Vrijheid'. Niet alleen werd verlies gele den in de regio's (zes van de vijftien besturen gingen naar het rechtse blok), maar ook in de provincies en de gemeen ten. Van de 21 provincievoor zitters die bij de eerste stem ronde werden gekozen dankzij een absolute meerderheid, zijn slechts twee afkomstig uit Berlusconi's gelederen. Bij de burgemeesterverkie zingen ging het niet veel beter: centrum-links veroverde in de eerste ronde tien provincie hoofdsteden tegen de 'pool' een. De gelukkige, zittend bur gemeester van de Zuiditali- aanse stad Sorrento, vierde overigens zijn overwinning in de gevangenis, waar hij was beland vanwege het aanne men van steekpenningen voor de aanleg van een kerkhof. De leiders van de 'pool' zijn onge rust, ook omdat centrum-links de beste papieren heeft om in de overige steden en provin cies op 7 mei de ballotage te winnen. Berlusconi en zijn 'post-fascistische' partner Fini lieten gisteren tijdens een persconferentie weten een meer gematigde koers te zul len varen. „We zijn wat de ver kiezingen betreft niet van ge dachten veranderd, maar we zijn realistisch", aldus Berlus coni. De ex-premier wil 'zo snel mogelijk' naar de stem bus, maar lijkt akkoord te zul len gaan met een dag in okto ber, zoals secretaris D'Alema van de linkse PDS heeft voor gesteld. Berlusconi zei het zaken-ka binet van premier Dini, dat gesteund wordt door centrum links, te zullen gedogen tijdens de afwerking van zijn beperkte programma. Dini kondigde deze week aan dat hij na de hervorming van de staatspen sioenen - het heetste hangijzer - bereid is af té treden. Berlus coni liet gisteren weten dat hij, in plaats van het zakenkabi net, een 'electorale' regering, eventueel onder leiding van Dini, wenselijk acht. Hij toon de zich ook bereid te onder handelen over een anti-trust- wet voor de media om zo het in juni geplande referendum te voorkomen. Berlusconi hoopt in de ko mende maanden terrein terug te veroveren, maar kreeg gis teravond een nieuwe, per soonlijke tegenslag te incasse ren. De door hem zo gehate magistraten van Milaan stuur den hem een dagvaarding vanwege geconstateerde be lastingontduiking bij de aan koop van grond voor een van zijn villa's. Berlusconi zei dat hij niets met deze operatie van doen heeft gehad. Getuigen zagen hoofdverdachte van aanslag VS wegracen el rondo-oklahoma city vermindering aan iedereen die explosieven of munitie. Daaren- kindermishandeling, een straf- Een Zuidafrikaan viert feest voor vóór 6 december 1993 is veroor- boven krijgen alle gevangenen, vermindering van 25 procent, de Union Buildings in Pretoria, deeld wegens het om politieke met uitzondering van degenen met een maximum van zes foto»epa redenen bezitten van wapens, die zijn veroordeeld wegens maanden. De FBI heeft getuigen, die hoofdverdachte Timothy McVeigh en een andere man kort voor de aanslag op het fe derale overheidsgebouw in Oklahoma City acht dagen gele den zagen wegracen in een au to. Dit verklaarde een agent van de Amerikaanse federale re cherche gisteren voor de federa le rechter in El Reno. Volgens de onderzoekers huurde McVeigh de bestelwagen waarmee de aanslag is uitgevoerd en zijn sporen van explosieven op zijn kleding gevonden. Door de aan slag vielen volgens de jongste gegevens zeker 104 doden. Het aantal vermisten blijft 94, hel aantal gewonden 467. Rechter Ronald Howland vond dat voldoende bewijs be staat voor McVeighs betrokken heid bij de aanslag. Hij beval een vooronderzoek tegen hem voor een zogeheten Grand Jury, wat in de VS gebruikelijk is bij ernstige strafzaken. De vermoedelijke daders van de aanslag wilden gelijktijdig in andere Amerikaanse steden ex plosies veroorzaken. Dit blijkt uit het dagboek van hoofdver dachte Timothy McVeigh. Een Texaanse krant meldde gisteren de vondst van de aan tekeningen door de politie. De autoriteiten spraken het bericht tegen. In het dagboek schreef de ex treemrechtse McVeigh over aanslagen in onder meer Phoe nix (Arizona) en Omaha (Ne braska). De daders bleken ech ter over te weinig tijd te be schikken om voldoende spring stof te vergaren. Zij besloten zich te concentreren op Oklahoma-City, waar zij vorige week een overheidsgebouw ver woestten. Wetteloosheid op Franse wegen grenst dezer dagen aan anarchie PARUS CEES VAN ZWEEDEN correspondent Een leider die zijn onderdanen liefheeft, kastijdt ze. Op die regel vormt de Franse president geen uitzondering. Maar de tradi tie wil dat hij in de begindagen van zijn re gime eerst wat genadebrood aan het gepeu pel verstrekt. Om te beginnen kondigt de nieuwe heer ser een groot feest aan, waarvoor hij enkele duizenden belastingbetalers uitnodigt. Dan geeft hij naar het wijze voorbeeld van Gis- card en Mitterrand de vele tienduizenden onderwijzers en leraren een extraatje door een jaarlijkse vrije dag in te stellen, waar mee hij tegelijkertijd de sympathie verwerft van enkele miljoenen toekomstige kiezers. Maar het ruimhartigst betoont de nieuwe president zich ten aanzien van het gevange nispersoneel. Om hun werkdruk te verlich ten, opent de nieuwe president de poorten van de Bastille, en laat duizenden crimine len ontsnappen. Zoals alles in Frankrijk werd ook deze bi zarre traditie ingevoerd door 'le grand gé- néral' (1.90 meter). Maar alle presidenten sinds De Gaulle hebben na hun verkiezing zijn voorbeeld gevolgd, en ook de huidige kandidaten voor het hoogste ambt hebben weer een amnestie in het vooruitzicht ge steld. Mitterrand liet in 1981 6.000 criminelen ontsnappen, toen hij genade toonde voor gevangenen die waren veroordeeld tot cel straffen van een half jaar of minder. Uitge zonderd waren slechts een paar categorie ën, zoals bijvoorbeeld verkrachters. Zijn ruimhartigheid werd hem niet in dank afgenomen door rechtse politici, zo dat hij na zijn herverkiezing in 1988 iets voorzichtiger te werk ging. Uitgezonderd waren nu ook terroristen en drugshandela ren, en de amnestie gold alleen nog voor lieden die tot maximaal vier maanden cel straf waren veroordeeld. Niettemin stroom den 5.000 criminelen naar buiten. Vanzelfsprekend is het ondemocratisch om verkrachters en bankrovers vrij te laten, maar tegelijkertijd wel foutparkeerders en wegpiraten hun boetes te laten betalen. Dus scheldt de president naar goed gebruik mil joenen burgers ook maar hun boetes kwijt. Maar het gevolg is dat de maanden voor de verkiezingsdag worden gekenmerkt door een wetteloosheid die zelfs naar Franse maatstaven grenst aan anarchie. Rechts in halen, accelereren bij nadering van een ze brapad, snijden, andere weggebruikers de middelvinger laten zien; alles komt uit de kast. En zoals in 1981 en 1988 is ook dit ver kiezingsjaar het aantal verkeersdoden scherp gestegen. De kwijtscheldingvan boetes behoort echter tot de populairste decreten die een president kan uitvaardigen. En een presi dentskandidaat die de traditie niet wenst hoog te houden, moet rekening houden met de mogelijkheid het presidentieel pa leis nooit van binnen te zien. Voor dit jaar heeft Jacques Chirac derhal ve de kwijtschelding toegezegd van straffen voor 'kleine delicten'. Jospin beloofde een 'strikte voortzetting van de republikeinse traditie'. SLA*T MNTINÊ KORT KZXIN Vie KAN WEL TtUlTON N/IAR Z N CARRlCRO Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.bi 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7