Rijnsburgse Boys wil er zelf weer uitkomen Rijnsburgse Boys uit' pverd steeds minder lastig Hooman: 'Voorbereiding zonder ruzie is een verademing' Sport 'Met 25 spelers kweekje geen team' Kurver: 'Kiebert liegt' RIJDAG 28 APRIL 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF R08 ONDERWATER, 071-356463 h het seizoen '78-79 promo- eerde Rijnsburgse Boys met Jainer Herman Wijnands naar je eerste klasse. In de slotfase an de competitie werd in een jerby tegen Katwijk de titel ver- jverd en de oranje-hemden de- pdeerden door de nederlaag jaar de derde klasse. Rijnsburg leeft daarna altijd op het hoog te niveau gespeeld. In het sei- '13-'84 werd de club voor ;t eerst kampioen in de eerste |asse, onder Arie Lagendijk die m Quick Boys kwam. In het kampioensjaar speelde agendijk een heel seizoen met iijwel een vast elftal en hij ver- slechts twee keer. In het tam stonden spelers als Huug andewiel (gekomen van Quick jys, toentertijd reden voor een ïorme rel), Martin Toet, Johan Kroon, Wim Driebergen, larcel en Paul van der Blom en JackManuputty. Na vijf jaar Lagendijk kwam Arie Kurver. Hij begon in 1986 op sportpark Middelmors en is er eigenlijk tot op de dag van vandaag niet meer weg te den ken. Onder Kurver haalde Rijns burg in de eerste drie seizoenen respectievelijk een vierde, twee de en nog een tweede plaats. In de jaargang '89-'90 was het prijs, mede omdat Quick Boys het er lelijk bij liet zitten rond de Paasdagen. De geel-zwarten pakten de afdelings- en zater- dagtitel, maar werden vervol gens door Geldrop om de alge hele titel verslagen. In die jaren sprak Rijnsburg (dat als eerste en enige club in de regio spelers van buitenaf haalde) ook nationaal tot de verbeelding. Vooral omdat be taalde clubs met angst en beven naar het bloemendorp afreisden als ze Rijnsburg lootten voor de KNVB-beker. Zo verloor Willem II als eredivisionist ooit op Mid delmors en ook Veendam en Cambuur werden er uitgescha keld. In '88 kwam Barcelona met lohan Cruijff naar Rijns burg voor een afscheidsduel van Martin Toet. In '90 kwam zelfs het Nederlands Elftal (op weg naar de WK in Italië) nog 'goed weg' met een gelijkspelletje in Rijnsburg: 1-1. „Rijnsburg uit, altijd lastig," zei bondscoach Leo Beenhakker toen. Maar Rijnsburg uit werd van af dat moment steeds minder lastig. Na de titel in '90 ging het bergafwaarts met de trots van het dorp. Kurver werd in de drie seizoen die volgden zesde, acht ste en en twaalfde. Die laatste prestatie, in '93, leidde tot een beslissingsduel voor lijfsbehoud tegen Spijkenisse. Kuvers laatste kunstje eindigde met een be langrijke overwinning: 1-0 in de verlenging. Rijnsburg zette een streep on- successen werden behaald. Johan de k der Kurver, zijn rechterhand Bert Clavan en het verleden. Een jonge trainer kwam, Rob Kiebert, en vele nieuwe gezich ten verschenen binnen de lij nen. Anno nu lijkt er echter niets veranderd. Kurver, na een jaar al weer teruggekeerd als technisch coordinator, verving afgelopen week de ontslagen Kiebert en zit samen met Cla van weer op de bank. En Rijns burg is opnieuw in degradatie gevaar. Kurver moet het kunstje op nieuw flikken. De Bergschen- hoeker - die steeds zegt dat hij nog nooit is gedegradeerd, maar in het seizoen '85-'86 moest hij met hoofdklasser CW afdalen - zal volgend seizoen geen coach zijn, zo heeft hij aangekondigd. Hennie Koet, zeven jaar lang speler op Middelmors en nu nog regelmatig toeschouwer, denkt dat Rijnsburg het dit sei zoen niet redt in de eerste klas se. „Zoals het nu gaat, halen ze het niet. Ze spelen probleem voetbal. Ik heb het trouwens een half jaar geleden al voor speld: Rijnsburg zal voor degra datie spelen." Volgens Koet is de selectie groot, maar allesbehalve uitge balanceerd en eensgezind. „Met 25 spelers kweek je geen team. Sommige gasten kennen eikaars voornaam volgens mij niet eens. In mijn tijd werden er ook spelers gehaald, maar dat ging dan om twee namen per sei zoen, dat was te overzien. Ik vind het wel jammer dat het zo loopt. Het pijnlijkst vind ik nog de gelaten houding, je hoort op de tribune niet eens gemopper meer. Dan is het wel heel erg ver heen. In mijn tijd was een gelijkspelletje reden voor een extra bestuursvergadering op maandag." Aanvoerder Dick Heemskerk - al tien jaar in het eerste spelend - denkt dat na de vette jaren, de magere jaren van Rijnsburg te zwaar zijn gevallen. „We namen drie jaar geleden afscheid van de generatie Driebergen, Aan- dewiel, Koet, Carli. Die stap te rug en de wederopbouw, dat hele proces is allemaal te snel gegaan. Het evenwicht is nu zoek. Daarbij lopen te veel spe lers te zoeken, er is geen duide lijkheid. We hebben acht spit sen. Maar ze weten dat als ze een mindere dag hebben, ze er volgende week weer naast staan. Zo krijg je geen vertrou wen, teamgeest en al helemaal geen automatismen. Ik kan me de periode niet meer herinne ren dat we drie weken achter el kaar hetzelfde elftal hadden. Je kunt nog zo veel individuele kwaliteiten binnenhalen, daar mee heb je nog geen collectief. Ik geloof dat Rijnsburg nog nooit zo diep heeft gezeten." \estuur trekt boetekleed aan: 'Als we degraderen, zijn wij mede schuldig' t de jaren tachtig gaf Rijnsburgse Boys de toon aan in de ;gio. Noordwijk had zijn beste tijd gehad, Quick Boys >n maar geen kampioen worden en Katwijk en FC Lisse lden als derdeklasser nog niet mee. Rijnsburg had allu- ambitie en uitstraling, tot ver buiten het blöemen- )rp. Nu is de club van Middelmors voorbijgelopen door concurrentie. Zowel op het veld als op de 'spelers- arkt'. Rijnsburgse Boys is van landelijke amateurtopper 'k regionale sub-topper geworden. Waar ging het fout dit voetbalbolwerk dat voor de tweede keer in drie ar vecht tegen degradatie? Een confrontatie met de ma- %rs van het technische beleid bij de clubv secretaris Ge- rd van Zuylen, elftalleider Bert Clavan en bestuurslid i Bos, samen de technische commissie. NSBURG ROB VAN DER ZANDEN rard van Zuylen - sinds men- nheugnis het geweten van jnsburgse Boys - is er stellig in overtuigd dat Rijnsburgse )ys niet kan degraderen. „Be- fjaat niet." Het klinkt volkomen Waarheidsgetrouw uit zijn ond, ook al is het de werke- kheid niet. Van Zuylen weet ht de voortekenen nog nooit slecht waren. De ploeg staat borlaatste. „Als Rijnsburgse degradeert is dat een wan- estatie. Anders kan ik het niet jemen. Ik vind dat wij als chnische commissie en be- uur in dat geval ook een wap- estatie hebben gelevérd. Wij mede schuldig en mogen op worden aangesproken met onze routine en ervaring." Twee jaar geleden speelde jnsburg zich in een beslis- ngsduel tegen Spijkenisse ter- luwernood veilig. Het was de atste wedstrijd van trainer ie Kurver, elftalbegeleider I srt Clavan en een aantal oud- f :dienden in het veld. Rijns- lirg maakte een nieuwe start, ob Kiebert werd als coach aan trokken en met hem versche m vele nieuwe spelers op iddelmors, al dan niet ge- Nu, precies twee seizoe- later, staat Rijnsburgse oys weer op degraderen. Vori- iweek werd Rob Kiebert de an uitgestuurd en inmiddels a tten technisch coördinator rurver en Clavan weer samen t de dug out. Rijnsburg is twee jaar verder, kreeg een andere trainer en negentien andere spelers, maar is niets opgescho ten. Van Zuylen: We hebben hier vaker jónge, ambitieuze trainers naar toe gehaald. Dat werkte. Met Kiebert dachten we er weer zo over. We wilden bouwen aan een nieuw Rijnsburgse Boys. Ooit is in een beleidsplan ge schreven dat deze club eens in de vijf jaar kampioen moet wor den. We werden het in '79, in '84 en in '90. Dat klopte aardig en halverwege de jaren negentig zou er weer een kampioens- ploeg moeten staan. Maar van die hele opbouw is niets terecht gekomen." Ed Bos: „Ik denk dat we na onze topjaren iets te gemakke lijk hebben doorgeleefd. Mis schien zijn we ook een beetje in slaap gesust vorig jaar. Kiebert begon met twaalf uit zes en we sloten in het eerste jaar met hem af als nummer vier. Dit jaar zou het allemaal verder omhoog gaan, we moesten al leen nog een paar posities in het elftal invullen." Het ging echter bergafwaarts met het elftal. Toch werd het contract met Kiebert halverwe ge dit seizoen verlengd. Van Zuylen: „Daar zijn we fout ge weest. We hadden eerder in moeten grijpen, maar achteraf is het altijd makkelijk praten." Rijnsburg heeft vorig seizoen ne gen nieuwe spelers gekregen en dit seizoen tien. Is dat niet een beetje te veel van het goede ge weest? Er lijkt vooral kwantiteit in plaats van kwaliteit te zijn binnengehaald? Van Zuylen: „Ik vind die verha len over nieuwe spelers bij Rijnsburg zwaar overdreven. Veel spelers zijn zelf naai- Rijns burg gekomen en niet gehaald door ons. En veel spelers heb ben niet eens het eerste bereikt. De top vijftien in de selectie is nagenoeg gelijk gebleven. Laat ik het zo zeggen: we hebben niet die voetballers gehaald die we graag wilden. Ik noem geen Gerard van Zuylen: ook wij hebben inschattingsfouten gemaakt. FOTO ARCHIEF namen, maar ik durf keihard te stellen dat negentig procent van de spelers die de laatste jaren bij Katwijk, Lisse, Quick Boys en Noordwijk zijn aangetrokken eerst hier op gesprek waren. Maar wij konden die concur rentieslag niet meer aan. Je praat tegenwoordig over voor waarden en bedragen die wij niet meer verantwoord von den." Clavan: „Ik heb hier iemand gehad, die had vier overschrij vingsformulieren in zijn bin nenzak. Zo gaat het tegenwoor dig." Van Zuylen: „En dan zegt ie dereen dat Rijnsburg toch geld genoeg had en heeft, maar dat is een misvatting. Jaren geleden trokken wij wel eens spelers aan en toen waren we trendsetter, we hadden de naam. Maar dat kostte echt niet veel geld. Dat dubbeltje van toen is nu twee gulden geworden, zo ligt de ver houding." Maar Rijnsburg kan nog steeds twee eerste-klassewaardige teams opstellen en heeft een paar ex-profs als Aad Leenheer en Ed Roos in de gelederen. Ge zien het materiaal en de presta ties is er sprake van falen. Clavan: „Inderdaad. Ik vind ook dat wij met dit materiaal hoog mee moeten kunnen draaien. Onder Katwijk. Er loopt genoeg kwaliteit rond. Maar we missen juist iemand die de zaak corri geert. Het verantwoordelijk heidsbesef bijbrengt. Wim Drie bergen had altijd een verschrik kelijke grote bek, maar die zou deze groep wel eens een keer wakker hebben geschopt. Hij zou de helft op het trainingsveld doormidden hebben gezaagd en wie niet wilde zou onder de douche ook nog een knal heb ben gekregen. Het is allemaal te lief, we hebben geen smeerlap jes meer die de boel op scherp zetten. Hennie Koet was ook zo iemand. Het kan niet zo zijn dat deze groep degradatievoetbal speelt. Geef trainer Melbi Ra- boen elf strontvoetballers en hij smeedt een homogeen team." Arie Kurver en Bert Clavan in betere tijden. Clavan: „Zo bedoel ik dat niet. Ik zeg altijd zo: de club geeft vijf procenQde trainer twintig en de speler zeventig. Dat laatste werd niet altijd gehaald door de spe lers hier. Kiebert heeft hier als trainer een hoop gedaan gekre gen. Er is hier nog nooit een trainer geweest die op een speelveld trainde. Hij deed het." Dat heeft zijn vruchten niet af geworpen. Het elftal werd weke lijks gewijzigd, er trad geen ver betering op en jullie hebben na maandenlange onrust en ge ruchten pas vier wedstrijden voor het einde de trainer ontsla gen. Dat is bepaald geen toon beeld van daadkracht en geloof waardigheid. Van Zuylen: „We hebben in schattingsfouten gemaakt en niet optimaal gefunctioneerd. Maar achteraf is het allemaal makkelijk praten. We hadden het contract met Kiebert ver lengd en dachten dat met assis tentie van Kurver de zaak beter zou gaan draaien. Waarbij ik overigens moet zeggen dat ik als Kiebert nooit had geaccep teerd dat Kurver naast me kwam zitten." Het bestuur kwam naar buiten toe met de mededeling dat in goed overleg cle samenwerking met Kiebert was beëindigd en dat de mening van de spelers was gepolst. Vemolgens zei Kie bert dat het geen 'goed overleg' was geweest en de spelers ont kenden dat zij waren gehoord. Dat heeft de onrust en chaos al leen maar vergroot. Van Zuylen: „Dat had inder daad duidelijker gekund. Dit verdient allemaal niet de schoonheidsprijs. Ik vind het sowieso a-sociaal zoals het alle maal moest gaan met Kiebert. Met hem was de afspraak ge maakt dat we het op deze ma nier zouden brengen, dat was voor alle partijen het prettigst. Later wilde hij het niet zo in de publiciteit. Toen hadden we op eens een meningsverschil. Maar we wisten wel degelijk wat er onder de spelers leefde, ook al hebben we ze niet persoonlijk naar hun mening gevraagd. Bij ons was de overtuiging dat er voor Kiebert vanuit de groep geen zeventig procent steun meer was." Nu is zowel Kiebert als Rijns burgse Boys beschadigd en moet de club nog drie hele belangrijke wedstrijden spelen. Van Zuylen: „Dit is de meest hectische periode die ik ooit foto'Archief heb meegemaakt bij Rijnsburg. Alles is nu negatief en wordt ne gatief uitgelegd." Wat kost een degradatie voor Rijnsburgse Boys? Van Zuylen: „De sponsorgroep heeft al gezegd te blijven als Rijnsburg in de tweede klasse belandt." Dat geldt ook voor de technische leiding? Van Zuylen: „We hebben lering getrokken uit deze periode. We hebben fouten gemaakt, maar willen er ook zelf weer uitko- 'ELDOORN GPD s et medische dossier van Mir- Hooman-Kloppenburg edijvert in omvang met haar Eerbaarste plakboek vol kiekjes verhaaltjes uit haar tafelten- isleven. Het eerste heeft de 29- i rige tafeltennisster thuisgela- rj n, het tweede moet in Tianjin dorden verrijkt met een nieuw aDofdstuk. slijmvlies. „Ik kon met veel moeite eten en dat kwam gelijk weer omhoog. Ik kon maar klei ne beetjes per keer naar binnen werken, maar daardoor namen wel mijn krachten af. Ik viel vijf, zes kilo af en mijn vetpercenta ge lag veel te laag." Te lang liet ze de kwaal onge moeid. „Omdat ik me niet echt ziek voelde wilde ik wel gewoon de trainingen bij mijn club in Duitsland blijven volgen. Dat ging natuurlijk niet goed. Ten slotte ben ik me toch maar op mijn herstel gaan concentre ren." Wat Hooman van die innerlij ke onrust heeft geleerd is dat ze nog meer op haar lichaam moet letten. Geen polonaise meer aan haar lijf. „Volgend seizoen ga ik alleen nog maar voor wed strijden naar Duitsland. Trainen doe ik in Nederland." Helemaal terug naar eigen land, dat vindt de Eindhovense nog een te grote concessie. „Ik blijf in ieder geval nog een jaar bij Tüs Glane. De competitie in Nederland is wel een stuk leu ker geworden, maar een over winning op Struse, Nemes, Ba- torfi of een Chinese zegt mij meer dan winnen van Gerdie Keen of Emely Noor. In Neder land win ik van de twintig par tijen er vijftien met mijn ogen dicht. Als ik terug zou komen, wil ik ook het liefst weer bij de mannen meespelen." Hoomans honger is nog niet gestild. Verre van dat. „Ik wil per se stijgen op de wereldrang lijst. Op het WK kan ik punten scoren. Ik moet op de Europese ranglijst nog vijf plaatsen stij gen, dan sta ik weer bij de eer ste tien. Ik vind dat ik daar mi nimaal hoor te staan. Met een plaats bij de eerste tien dwing ik ook rechtstreekse toelating tot de Olympische Spelen af." Ze zegt het met eerlijk en thousiasme. „Ook de frisheid in mijn kop is terug. Het is een „verademing om nu eens zonder ruzie, gekrakeel en al dat opge blazen gedoe naar een WK toe te leven. De komst van Peter Engel, iemand die niets met al les wat er is gebeurd te maken heeft gehad, heeft de gemoede ren gesust." Bij de Duitser vindt Hooman een gewillig oor. „Ik ben tegen hem ook erg duidelijk geweest en gezegd dat ik bij belangrijke toernooien over Frits Kante been, mijn eigen coach, wilde beschikken en dat ik anders niet meer voor de Nederlandse ploeg zou spelen. Dat had niets met geen vertrouwen in Engel te maken. Zo hard heb ik het gespeeld. Engel heeft daar heel volwassen op gereageerd. Hij heeft zelf gespeeld en weet dat zo'n iemand belangrijk voor je kan zijn. Ik heb iedere keer weer voor Frits moeten knokken. Bij de Top 12 in Den Bosch (1989) ging het goed, daarna was het gewoon altijd kloten." Hooman en Kantebeen zijn nog altijd twee handen op één buik. Tot zes jaar terug voer de, van origine Achterhoekse, blind op haar vader Jan, die op dat moment vond dat zijn dochter wel haar eigen boontjes kon doppen. Hooman trok naar het westen des lands en liep in Lei den bij Scylla Frits Kantebeen tegen het lijf. De twee zijn nu nog onafscheidelijk. „Voor mij is Frits nog net zo belangrijk als zes jaar terug. In mijn relatie met hem is niet veel veranderd. Het is prettig dat hij er nu 'le gaal' bij is en niet ergens stie kem op een tribune zit, waar anderen in de gaten houden hoe hij met mij contact heeft." RUNSBURG ROB VAN DER ZANDEN ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN. Arie Kurver is des duivels. Hij voelt zich belazerd door Rob Kiebert, de vorige week ont slagen trainer van Rijnsburg se Boys. „Ik heb nooit gelo gen tegen en over Rob Kie bert. Hij doet dat nu wel en wekt de indruk dat ik op zijn stoel wilde gaan zitten. Ter wijl ik nota bene een maand geleden nog heb voorkomen dat hij werd weggestuurd." Kurver wil de feiten even op een rijtje zetten, 'want heel Nederland denkt nu dat Kurver Kiebert weg heeft ge kregen en dat is niet zo'. „In december vorig jaar vroeg Rijnsburg mij tils technisch coordinator een rapport te maken. Dat deed ik en twee belangrijke conclusie waren: er moeten drie jeugdtrainers uit en Rob Kiebert ook. Dat heb ik keihard gesteld, om dat het niet functioneerde bij de club. Toen kwam Kiebert laaiend bij mij op de zaak. Ik heb gezegd: Bobbie, het loopt niet goed, ik heb de meningen gepolst en ben tot deze conclusie gekomen." „Vervolgens ging het be stuur alleen akkoord met het vertrek van de jeugdtrainers, niet van Kiebert. Ik zeg: okay, dat accepteer ik maar dan wil ik verder geen gelazer en steun ik als coordinator de hoofdtrainer. „Inmiddels was het con tract met Kiebert. voor ko mend seizoen getekend, maar ging het nog slechter. Toen moest ik bij het bestuur komen, dat was in de week na de thuisnederlaag tegen Quick Boys, vier weken gele den. Er werd gezegd: we gaan Kiebert ontslaan. Ik zeg: dal had je toen moeten doen, als jullie hem nu ontslaan ga ik ook weg. Toen is er geko zen voor een tussenoplos sing. Ik zou naast Kiebert gaan zitten. Dal was ak koord, ook voor Kiebert. Fan tastisch, hoor ik hem nog roepen." „Vorige week vrijdagmid dag heb ik met Kiebert nog de opstelling voor de wed strijd tegen Volendam door genomen. 's Nachts word ik door het bestuur gebeld: Kie bert is weggestuurd. Toen ben ik verschrikkelijk boos geworden, waar zijn jullie nou mee bezig, riep ik. Zater dagochtend moest ik op mijn bedrijf zijn en was daarom niet eens bij de groep die ging eten voor de wedstrijd. Vlak voor hel duel ben ik pas gekomen. Nu wekt Kiebert de indruk dat Kurver en Cla van er achter zitten, maar hij liegt. Kiebert wilde zelf hal verwege het seizoen niet ver- der met Ed Bos als elftalbe geleider en heeft Bert ge vraagd, meermalen zelfs. Nu geeft-ie Bert een schop." „Afgelopen dinsdag stond de groep klaar om te trainen, maar ik heb ze in de kleedka mer gehouden. We hebben drie uur gesproken en niet meer getraind. Als ik naar buiten breng wat daar is ge zegd over Kiebert dan wordt hij de komende 25 jaar ner gens trainer meer, maar ik blijf fatsoenlijk. Dat had Kie bert ook moeten doen: zijn salaris van anderhalf jaar op strijken en zijn muil hou den."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 35