De politie laat zich niet in de maling nemen Welvarend Japan dobbert stuurloos rond Jeltsin wil extremisten slag voor zijn Premie op koopwoning fiscaal gunstig behandeld p Feiten &Meningen VRIJDAG 28 APRIL 1995 Tweede-Kamervoorzitter Wim Deetman had eigenlijk een behoorlijk positief gevoel overgehouden aan de vele gesprekken die hij met Russische politici had gevoerd. „Vijf jaar geleden was ik hier in de Op perste Sovjet, zoals het parlement toen nog heette, en er waren zeker door de perestroj ka van Gorbatsjov duidelijke veranderingen merkbaar. Nu is het parlement, de Doema, nog opener en onbevangener geworden. Dat proces is van grote betekenis", zei hij begin deze week in de Russische hoofdstad Moskou. „Het is een groot misverstand de Doema te identificeren met figuren als Zjirinovski", zei Deetman. Maar het was hem ook opge vallen dat men het in Moskou met de in Nederland normale strikte scheiding tussen wetgevende en uitvoerende macht niet zo Dinsdag bevestigde de Russische presi dent Boris Jeltsin Deetmans these met de mededeling dat er twee nieuwe grote poli tieke blokken zullen worden gevormd. Het ene zal worden aangevoerd door minister president Viktor Tsjernomyrdin, het andere door parlementsvoorzitter Ivan Roebkin. „We hebben besloten op deze manier de extreem linkse en rechtse krachten de pas af te snijden bij de verkiezingen van decem ber", liet Jeltsin weten. Het is in een democratie, hoe pril ook, nogal ongebruikelijk dat een staatshoofd beslist dat er twee nieuwe partijen komen en en passant ook maar meteen de lijsttrek kers aanwijst. Jeltsin heeft zich gebaseerd op de overweging dat premier Tsjernomyr din goed ligt bij het volk en respect geniet bij de machtige financiële en industriële kringen. Nog belangrijker lijkt dat de premier zich buiten de omstreden Tsjetsjeense operatie heeft weten te houden. Sinds 1992 is de man, die carrière maakte in de energiesec tor, minister-president en hij is zonder meer loyaal aan Jeltsin. Hij wordt gezien als een garantie voor stabiliteit en een rustig hervormingsbeleid. Tsjernomyrdin wil een blok vormen van „mensen die een stabiel, machtig en zelfbe wust Rusland willen. Ons land heeft al ge noeg schokken en revoluties moeten ver werken". De wat liberale hervormers en de iets meer links staande democraten zouden in de beweging rond parlementsvoorzitter lvan Roebkin een politiek thuis moeten vin den. De vroegere communist heeft al jaren geleden afscheid genomen van zijn dogma tische vrienden uit vroeger dagen. Hij speelt nu een pragmatische rol in de Russische politiek. Roebkin is een uiterst in telligent politicus, die respect heeft afge dwongen door de manier waarop hij de vaak tumultueuze vergaderingen van de Doema in goede banen weet te leiden. Jeltsin en Tjsernomyrdin lijken de les van de parlementsverkiezingen van 1993 te hebben geleerd. Toen hielden ze zich afzij dig, in de verwachting dat de hervormings- gezinden van de toenmalige premier Gaidar een daverende verkiezingsoverwinning zouden behalen. Het waren echter de extre misten rond Vladimir Zjirinovski en de communisten die er met de buit vandoor gingen. Thans heeft het Kremlin blijkbaar beslo ten Ruslands politieke toekomst te garande ren door de verkiezingstouwtjes zelf in han den te nemen. Maar of dit draaiboek, dat er zo veelbelovend uitziet, ook in de praktijk zal werken wordt door menigeen betwijfeld. Er zijn te veel tegenstrijdige belangen en een van bovenaf opgelegde partijen-demo cratie heeft nog nooit gewerkt. moskou hans hoogenduk BELASTING BELICHT Als gevolg van een uit spraak van de Hoge Raad van een jaar geleden moeten gehuwde eigena ren van een premiekoop woning voortaan hun jaarlijkse premie in de meeste gevallen gesplitst opgeven voor de aangifte inkomstenbelasting. Voor de meeste mensen brengt deze uitspraak een leuk fi nancieel voordeeltje mee. Maar, zoals ik al eerder in de rubriek heb aange kaart, kan het ook wel eens nadelig uitpakken. Voor deze gevallen heeft staatssecretaris Vermeend van financiën nu een re geling getroffen die de na- het arrest voor een deel weg neemt. Maar wat waren de voordelige gevolgen van de uitspraak van de Hoge Raad? Die doen zich voor al voor bij mensen die enerzijds in gemeenschap van goederen zijn ge trouwd en anderzijds reeds voor of op de eerste datum vein bewoning van het huis waren getrouwd. De heer De Vries, de be lastingbetaler die van de Hoge Raad gelijk kreeg, bevond zich in zo'n posi- Zijn subsidie van 3.600 gulden wilde hij gesplitst aangeven. Zijn vrouw en hij gaven dus beiden 1.800 op. Het voordeel is dat de premie van 1.800 bij mevrouw De Vries on belast blijft vanwege de zogeheten invorderings vrijstelling waardoor ze onbelast tot een mille of negen kan bijverdienen. Als ze maar niet in loon dienst is. Dat levert in dit geval een belastingvoor deel van bijna zevenhon derd gulden op, want op geteld bij hetinkomen van de heer De Vries zelf had er gewoon belasting over moeten worden be taald. Daarbij komt dat me vrouw De Vries inclusief de premie een inkomen van onder de 6.074 gul den (de belastingvrije som van 1995) had, waar door zij haar belasting vrije som nog steeds aan haar man kan overdra gen, die daardoor minder belasting hoeft te betalen. Een van de nadelen van het arrest was echter dat als het inkomen van de minstverdienende door de bijtelling van de helft van de premie boven de belastingvrije som van 6.074 gulden uitkomt, de belastingvrije som van de vrouw niet meer kan wor den gebruikt bij het druk ken van het belastbare in komen van de man. Dit pakt ongunstig uit. We nemen als voorbeeld weer de heer De Vries, «7 belastingbetaler van net. Stel dat zijn vrouL die er als alfahulp jaarlijp vijf mille bijklust er doL' bij telling van de helft vaic de premie een inkomt van in totaal meer dan 6.074 gulden (de belaL tingvrije som van 199) krijgt. De premie is ingL volge de invorderingsvrL stelling bij mevrouw iT Vries nog steeds onbela#^ Dat levert haar dan oif3 een voordeel van t<F minste zevenhondef1 gulden op. r Het nadeel is echter dr mevrouw De Vries een in' komen krijgt dat hoger [e dan 6.074 gulden, en da^ kan je je belastingvrij som niet meer overdrk gen. Dit betekent voor (P heer De Vries een nade6§ van ten minste 2.300 gi|c den, omdat hij nu nijfe meer kan profiteren vajj een dubbele belastingvrij som. Het echtpaar gaat k dan 2.300 min 700 guldat is per saldo 1.600 gulda op achteruit. L Zoals hiervoor al opg merkt, heeft Vermeen' hier echter wat aange daan. Hij vindt het namr lijk niet bevredigend dr mensen achteraf word# geconfronteerd met dj1 nadelige gevolgen van dj1 uitspraak van de Hojf Raad. Daarom heeft Ir goedgekeurd dat men r voor de jaren 1992 tot ei mét 1994 voor kan kiezeL om de premie niet gö splitst aan te geven. In dii gevallen moet dan gfi woon diegene die op d' toewijzingsbeschikking van VROM staat vermeld (in ons voorbeeld de hef De Vries) de hele premjé aangeven. Men moet dajk wel over de hele premiii belasting betalen, ma? men kan daarnaast dal wel profiteren van de h» gere belastingvrije aangezien de minstvefe dienende haar belasting vrije som dan aE meestverdienende overdragen. Het is wat jammer d$> Vermeend nu pas met dé ze regeling is gekomeije Niemand heeft hier namelijk met het invullejc van het aangiftebiljet c 1994 rekening mee 1 nen houden. Heeft i de aanslag nog niet thu gestuurd gekregen kan men een aanvullin| op de aangifte sturen daarbij vragen of diegenl die op de beschikkinj staat vermeld alsnog F hele premie mag aangel ven. De belastinginspeq teur zal dit verzoek zekd inwilligen. Is de aanslag 1 wel opgelegd dan men verzoeken de slag te verminderen. WIM STEVENHAGEN De stad Kobe lag in puin na de aardbeving één van de ontwikkelingen die het schip van de Japanse samenleving uit het roer deden lopen. foto Reuter meer gepraat, laat staan over partijpro gramma's. Volgens sceptici is dit de wortel van alle kwaad. Hadden de politici niet alleen aan eigen gewin gedacht, dan was er geen corruptie. Was er geen corruptie, dan was er geen politieke onrust. Was er geen politieke onrust, dan zat er nu geen incompetente regering. En dan was er ook geen slecht financieel-economisch beleid. En dan was ook niet sprake van wantrouwen en ontevredenheid onder het volk. Teleurstelling in en verachting van de gevestigde orde vormen een uit stekende voedingsbodem voor spirituele sekten (a la Aum Shinrikyo) en andere vormen van extreem gedrag, zo gaat de redenering. Anderen zien de gewelddadige uitspat tingen van de laatste tijd als een normaal rijpingsproces. Japan is een welvarend en geïndustrialiseerd land geworden en vertoont net als andere landen dezelfde kwetsbare plekken: geld, politiek, na tuurkrachten en criminaliteit. Japan kan zich niet meer verschuilen achter het imago van het unieke eilandenrijk: veilig, homogeen, met een eigen cultuur. Het is eenvoudig op weg een normaal land te worden. Maar eerst moet Japan zich nog bevrij den van de vaderlijke hand van de Vere nigde Staten. Niet alleen beschermt het Amerikaanse leger de Japanse archipel tegen eventuele vijanden. De VS hebben Japan ook min of meer zijn binnen- en buitenlandse politiek voorgeschreven. De VS willen en kunnen deze rol niet ger meer spelen. Japan heeft nu veel economische invloed, dat het r ook zelf zijn politiek moet bepalen. De Japanse leiders weten daar echter niet z veel raad mee. Het ontbreekt aan ideeën] De rampen van de laatste tijd brengen de stuurloosheid duidqfijk aan het licht. Er is geen organisatie die in werking treedt bij een grote natuurramp, zoals dé trage reddingsacties na de aardbeving ii Kobe bewijzen. Er is geen degelijke bin nenlandse veiligheidsdienst die poten tiële terroristen opspoort, getuige het fei dat Aum Shinrikyo zich massief kon be wapenen en jarenlang criminele praktij ken uitoefenen. Er is geen economische visie die het beste voor heeft met de Ja- i panse consument en tegelijkertijd een eerlijke wereldhandel voorstaat. En er ontbreekt een politiek systeem waarbij i niet functionerende regering door alternatief kan worden vervangen. Politiek Japan bestaat uit individuen die t elke prijs allemaal een keer mi president willen zijn. Het wordt tijd dat persoonlijke belangen plaats gaan maken voor een echte par- tijenpolitiek. Want instabiele regeringen zijn niet in staat harde maatregelen t nen. Het is te hopen dat dit democra tische rijpingsproces snel uitkristalli seert. Hier en daar hoort men al de roep een sterke leider. Iets dat grote weer klank kan vinden onder een bevolking vol angst en onzekerheid. Dat gebeurde ook in de jaren '30. We weten vijftig na W02 maar al te goed waar dat absolute autoritaire stelsel toe heeft ge leid. TOKYO «JUDITH STALPERS correspondent Minister Dijkstal wil onder meer VUT en FLO afschaffen „Het land is in een crisis", zegt Hiromu Nonaka, Japans minister van binnen landse zaken en daarmee voorzitter van de commissie voor binnenlandse veilig heid. Hij is de laatste tijd vaak, te vaak, op de Japanse TV te zien. Hij moet na melijk de premier op de hoogte houden van de wederopbouw van het door een aardbeving verwoeste Kobe; van het on derzoek naar de gifgasaanslag in de me tro van Tokyo; van de bevindingen naar de moord op de directeur-generaal van de Nationale Politie; of men al weet wie welk gas in het station van Yokohama heeft verspreid en wat de ware motieven zijn van de moord op een Aum-leider. Geen wonder dat de arme minister wat wanhopig is. Tot voor kort was zijn de partement het summum van rust en or de. Japan was immers het schoolvoor beeld van veiligheid op straat en de tech nologische meester over de natuur. Dat is allemaal verleden tijd. Natuurram pen, terrorisme en moordaanslagen heb ben Japan bereikt. Deze ellende gaat ge paard met economische onrust. De pijl snel stijgende yen werkt moordend op het bedrijfsleven en bedreigt de werkge legenheid. Het land komt maar moei- Tel daarbij de al twee jaar durende poli tieke instabiliteit. De veertig jaar duren de hegemonie van de Liberaal-Demo cratische Partij ging ten onder aan een opeenstapeling van corruptieschanda len. Daarmee verdween het vertrouwde politieke plaatje. Politieke partijen vielen uit elkaar, nieuwe partijen werden ge vormd, weer opgeheven, geallieerd, weer opgeheven, enzovoort, zodat nu nie mand meer weet wie bij wie hoort. Over politieke ideeën wordt al helemaal niet De politie voelt zich gepakt door minister Dijkstal van binnenlandse zaken. Voor al het dreigende verlies van de vaste maandelijkse toelage voor nacht- en week endwerk is de agent in het verkeerde keelgat geschoten. 'We krijgen stank voor dank', wordt er op de bureaus geroepen. Dijkstal is op zoek naar een bemidde laar in het conflict met zijn werknemers. De burgemeester van Groningen waar schuwde zijn ambtgenoten deze week te waken voor escalatie. /Hoêjen «coieu Ais ve soezen tfA<qEf\) W Pt OCéfiT PgEföT V\J6É} TtftTTEKJ »E£?- N°U, 4 AS Moer STexöt _..7AT ZE lt0P€NW4<q GAHbUMVAT HUM üB/ejjKJejSKoSTje Mier meefl -TE K£l" AMpekS EEVJÊ JS KWlTT,,- ,Q0 IS...' eo AAkVApfELEM V 0EU 2e PAAR wier.. Het zal voor de burger vermoedelijk niet zonder gevolgen blijven, de dreigende achteruitgang in arbeidsvoorwaarden en/of volume bij de politie. Onrust is er al volop in de diverse korpsen. Gaan de bezuinigingen in volle omvang door? In dat geval moet rekening worden gehou den met een herhaling van de gerucht makende actiejaren 1987 en '88. Ze ga ven een ongemotiveerde politie te zien, die voornamelijk met haar eigen rechts positie bezig was. De politiezorg ver schraalde. De burger betaalde het gelag. Dat risico zit er nu weer in. Zeker zo kort na de ingrijpende fusie tussen rijks- en gemeentepolitie. Die haalde veel over hoop; leidde ook hier en daar tot grote persoonlijke teleurstellingen. Politie mensen zijn net bezig weer hun draai te vinden. „Navrant is het dat de overheid ons meteen na de omschakeling laat vallen als een baksteen", schreef een lid uit Pa- pendrecht aan de Algemene Christelijke Politiebond ACP in Leusden. Hij was ge schokt over de mogelijke inkomensach teruitgang. „En dat in een steeds harder wordende maatschappij, in een samen leving die steeds meer onder druk komt te staan van de zware criminaliteit. Ze maken het er in Den Haag zelf naar dat we gillend weglopen". Minister Dijkstal zou volgens geruchten vanuit Den Haag op zoek zijn naar een bemiddelaar om de patstelling in de CAO-onderhandelingen met de bonden te doorbreken. Intussen adviseerde de Groningse burgemeester H. Ouwerkerk deze weekzijri collega-korpsbeheerders per brief, er met elkaar op toe te zien dat het conflict tussen overheid en politie de komende weken niet verder escaleert. Ouwerkerk is voorzitteT van de commis sie arbeidsvoorwaarden van het beraad van korpsbeheerders. Krachtens het regeerakkoord moet de minister van binnenlandse zaken op jaarbasis zo'n 90 miljoen gulden op de politie bezuinigen. Daarnaast heeft hij voor de individuele politieman of-vrouw enkele impopulaire maatregelen in ge dachten. Zoals afschaffing van de vaste maandelijkse toelage voor werkzaamhe den 's nachts en in de weekenden. Dat zou een teruggang in inkomen beteke nen van bruto 1500 tot 5000 gulden per jaar. Beleidsadviseurs bij de korpsen spreken in dit kader van 'dom' en 'kortzichtig'. Ze wijzen erop dat de politie als gevolg van de recente reorganisatie de laatste jaren sterk in beweging was. En naar binnen gericht. De onzekerheden onder het per soneel waren groot. Menig agent moest tegen zijn zin naar een andere werkplek verhuizen. Vaak met ingrijpende veran deringen voor het gezin, dat elders in Nederland woonruimte moest zoeken. En al jaren merkte men bij de politie weinig van prijscompensatie. Bezuini gingen die het politiepersoneel in de portemonee voelt, zouden de betrokken heid tot onder het nulpunt kunnen doen dalen. Het is 1988; bij de dies-natalisviering van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit v den op de gerezen problemen te wijzen. Die consequentie zal door de burgers worden gevoeld, van wie inwoners in kleinere gemeenten zich toch al gedu peerd weten door de fusie bij de politie. Het aantal agenten verminderde er, ten gunste van de gebieden met een grotere bevolkingsdichtheid. De politiebureaus zijn nog maar beperkt open. De politie laat met voorrijden inmiddels langer op zich wachten. Hoe gaat dat straks als de politie alle vertrouwen in zijn werkgever verloren heeft? Dat belooft weinig goeds, oordelen de bonden. De politiebond ACP laat zich momenteel extern adviseren over de vraag of zij een gerechtelijke procedure tegen de minis ter van binnenlandse zaken moet begin nen of zich zal wenden tot de advies- en arbitragecommissie-Albeda voor een bindende uitspraak in het CAO-conflict. De beslissing valt binnenkort. De Algemeen Christelijke Politiebond is zó ontstemd over de opstelling van mi nister Dijkstal in de onderhandelingen dat ze de hulp van derden wil inroepen. Verder praten met de werkgever van de politie is er voorlopig niet bij. Dat geldt ook voor de andere politiebonden. En op de diverse politiebureaus neemt het ver zet snel toe. „Het is stank voor dank", meent landelijk voorzitter P. Kruizinga van de ACP. „De politie mist cle maat schappelijke waardering. Van alles en nog wat krijgt de politie de schuld. De laatste tijd is het helemaal raak. Lang niet altijd is de kritiek terecht. En nu moet de diender ook nog inleveren. Dat is slecht werkgeverschap", stelt hij. De bonden hebben hun leden opgeroe pen voorlopig het hoofd koel te houden en niet het bijltje er bij neer te gooien. Ze wijzen op de publieksfunctie van de poli tie. Op 1 april jl. liep de collectieve arbeids overeenkomst officieel af die de politie bonden in 1993 met toenmalig minister Dales afsloten. Voor de onderhandelin gen over een nieuwe CAO stelden de bonden onlangs 2 procent loonsverho ging voor, en 2 procent erbij voor werk gelegenheid en secundaire arbeidsvoor waarden. Wat de minister daar inmiddels tegen over heeft gesteld, kan de bonden vol gens hun respectievelijke voorzitters niet eens meer met hem om de tafel brengen. Dijkstal moet volgens het regeerakkoord op jaarbasis 1,5 miljard gulden op de rijksoverheid bezuinigen. Het aandeel van de politie is 6 procent ofwel 90 mil joen gulden. Dijkstal wil de VUT en het functioneel leeftijdsontslag (FLO) afschaffen. Twee ATV-dagen zouden er bovendien per jaar af moeten. En verder meent de bewinds man een streep te kunnen halen door de vaste vergoeding voor werkzaamheden 's nachts en in de weekenden. Maar die in casseerde de politie destijds als verkapte loonverhoging. De variabele vergoeding zou volgens het kabinet iets omhoog kunnen gaan, maar per saldo betekent dat toch altijd nog een verlies. „In één woord schandalig", vindt H. van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Po litiebond NPB. „We zijn er nog lang niet uit hoe onze acties er uit zouden moeten zien", geeft hij 'met spijt' toe. Maar er broeit duidelijk iets. „We hebben op ons hoofdkantoor in Amsterdam in korte tijd 625 brieven binnen gekregen van veront ruste leden. Van die 625 wezen er 560 zelfs èlle voorstellen van Dijkstal af. Ze zijn zó te mobiliseren".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2