Vuist tegen afgesloten wegen en enge mannen Bergwandelen kun je niet uit een boekje leren n de voetsporen van Graaf Floris gedragen tot de popularisatie van een sport, die in Nederland tot voor kort een 'truttig' imago had. Alleen de de LAW al heeft zo'n 3500 kilometer - verdeeld over circa 30 verschillende routes - uitgezet en (met de bekende wit/rode strepen) gemarkeerd. Ruim 1500 kilometer is nog in voorbereiding. Van alle officiële LAW- trajecten zijn topogidsen (routebeschrijving, topogra fische kaart, beschrijving van landschap en omgeving en informatie over open baar vervoer en logiesmogelijkheden) uitgebracht. Bekendste tracé's zijn LAW 9 (Pieterpad van Pieterburen naar Maastricht), LAW 8 (Zuiderzeepad - rondom de voormalige Zuiderzee), LAW 5-2 (Visserspad - Hoek van Hol land-Haarlem) en LAW 1 -2 (Flevopad - Steenwijk-Muiden). Net geopend: de nieuwe versie van LAW 1 -3 (Graaf Flo- rispad - Muiden-Bergen op Zoom). Info: Stichting LAW, Postbus 846, 3800 A-V Amersfoort. Telefoon: 033-653660 De totale lengte van het Nederlandse wandelpadennet is in de loop der jaren opgelopen tot 4500 kilometer. Daar wordt gebruik van gemaakt door naar schatting zo'n 600.000 wandelaars. Vooral de met veel publiciteit omgeven activiteiten van de Stichting Lange-Af- stand-Wandelpaden (LAW) heeft bij- iergwandelen: Over het algemeen mag je zeggen dat je niet Voorzichtig genoeg kunt zijn. foto rob van den dobbelsteen 'Draai om als je merkt dat de tocht te hoog gegrepen is... over het algemeen mag je zeggen dat je niet voorzichtig genoeg kunt zijn... Aan de andere kant is overdreven voorzichtigheid ook niet op zijn plaats'. Dat zijn aanwijzingen waar je wat aan hebt, zou ik zeggen. Ik haal ze uit het boekje 'Berg- Wandelen. Voorbereiding/Uitrusting/Tech niek' geschreven door Robert Weijdert en Lilian Peters. Wandelen in de bergen is de laatste jaren enorm populair geworden. Dat wil zeggen: honderdduizenden gaan weliswaar de ber gen in - en dan vooral de Alpen - maar be perken zich dan toch tot de allerbekendste plekjes en de allerplatst getreden paden. Het is niettemin een bekend beeld: dames op halfhoge hakjes en heren op uitgelub- berde gymschoenen op een kale 2800 meter hoge graat. Nog vaker zie je op die plaatsen mensen op modieuze bergschoenen, die in korte broek en T-shirt en hoogstens een zonnebril erop zijn uitgetrokken 'omdat het toch mooi weer is' en die zich doodlachen omdat jij een ijspickel bij je hebt en een re gencape. Als ze ter plaatse worden overval len door een onweersbui, die van de terug tocht een survivaltocht van de eerste orde maakt, dan vergaat het lachen hen natuur lijk wel. Met die laatste categorie in het achterhoofd is het boekje 'Bergwandelen' kennelijk ge maakt. Maar het citaat aan het begin maakt toch meteen ook duidelijk, dat je bergwan delen net zomin uit een boekje kunt leren als bijvoorbeeld het besturen van een vlieg tuig of het bedienen van een computer. Niettemin: je moet toch ergens beginnen. De uitgebreide waarschuwing dat een be hoorlijke conditie en een dito uitrusting on ontbeerlijk zijn is dan ook nuttig en op'zijn plaats. De bergen zijn op veel plaatsen een vijandige wildernis die niet met zich laat spotten - daar zit hem vaak ook de aantrek kelijkheid in. Maar de bergen zijn ook als ecologisch sys teem erg kwetsbaar, en daar laat het boekje te weinig van zien. Het beste advies aan de bergwandelaar is immers: beperk je tot ge bieden waar weinig meer te verpesten valt en laat de rest van de bergwereld onbewan- deld. Nee, het boekje geeft zelfs uitgebreide aanwijzingen voor wandelen buiten de pa den, over puinhellingen, over alpenweiden en grashellingen. Hen voor de hand liggend aspect van het bergwandelen met kinderen wordt vrijwel buiten beschouwing gelaten: de beveiliging. Een kind van vier tot tien jaar kan - de au teurs bevelen dat ook aan - best wandelen in de bergen. Maar het is noodzakelijk voor het kind een alpinisten'harnas' mee te ne men, dat met een paar karabinerhaken en ■een stuk bergtouw aan je eigen riem kan worden vastgemaakt. Wie helemaal groen tegenover het berg wandelen staat, zal wellicht iets hebben aan dit boekje. Bijvoorbeeld om er toch maar van af te zien en zich voortaan te beperken tot laaglandwandelingen. Wie serieus over weegt te beginnen met bergwandelen, zal toch de behoefte voelen aan vervolglitera- tuur. Nog beter misschien: de eerste berg wandelingen te maken onder leiding van een ervaren gids. En bovenal thuis te zor gen voor een (zeer) goede conditie... 'Bergwandelen, Voorberciding/Uitrusting- /Techniek' geschreven door Robert Weij dert en Lilian Peters en uitgegeven door de Nederlandse Bergsportvereniging, Van Aerssenstraat 178, 2582 JT Den Haag. Prijs f30,- Joost Dijkerman, auteur van en kele routeboekjes, wandelt nog niet zo lang. De Wageninger be gon er tien jaar geleden mee. Om stress en cholesterol uit het crisis-lijf te lopen. Nu is het wandelen voor hem ontbijt. El ke morgen stapt hij om zeven uur het huis uit om anderhalf uur later verkwikt terug te ke ren. Dan pas kan de dag echt beginnen. Dijkerman heeft let terlijk maar zeker ook figuurlijk vele stappen gezet om tot de oprichting te komen van de nieuwe wandelvereniging 'Te Voet'. Belangenbehartiging. Daar gaat het Joost Dijkerman uit Wage- ningen om. Een vuist tegen al die afgesloten wegen, doodlo pende straten, bordjes verbo den toegang, drukke wegen... Kortom: het gaat om het be houd van het wandelplezier. Want dat komt lelijk in de ver drukking in een land, dat steeds automobieler wordt. Dat er al heel wat wandelorganisaties be staan geeft Joost Dijkerman grif toe. Maar er is er - zegt hij - niet één, die zich de maatschappelij ke relevantie van het wandelen aantrekt. Of die bij gemeenten aanklopt om straat, buurt of streek eens wat wandelvriende- lijker te maken. Actie Landbouw-ingenieur Dijker man (een topografische kaart kent geen enkel geheimen voor hem): „We zijn hier in Wage- ningen actie gaan voeren tegen een bestemmingsplan, dat op nieuw enkele wandelmogelijk heden dreigde te versperren. Met de plaatselijke werkgroep heb ik toen een traject uitgezet voor de Wageningse Eng. Twee 'ommetjes' van elk zes kilome ter: De Zoom-route en de Brink-route. Daarin heb ik aan gegeven wat de toekomstige knelpunten zouden kunnen zijn en vervolgens is de gemeente zo vriendelijk geweest daar zoveel mogelijk op in te spelen." Omdat Joost Dijkerman ver moedt dat veel meer gemeen ten de wandelaars op dergelijke wijze tegemoet zouden kunnen treden, is Te Voer opgericht, een initiatiefgroep die in het voor jaar een begin heeft gemaakt met het bundelen van de krach ten. Bovendien wordt samen werking gezocht met andere wandelorganisaties zoals Op Le men Voeten, de stichting Lange Afsta'nds Wandelpaden (LAW), de Nemo voor vrije wandelaars, de Rugzaklopers, Lopende Za ken, het Nivon, de NNWN, de NLAWB, de NWB, de KNBLO, de NUW... Dijkerman grijnzend: 'Er zijn in ons land inderdaad meer wandelsportbonden dan omroepen." Medaillelopers Maar dat Te Voet daarom over bodig zou zijn, bestrijdt Dijker man. „Wat de meeste organisa ties doen - en goed doen - is het uitzetten van wandelroutes voor zowel recreatieve wandelaars als sportlopers. De wandelvere nigingen organiseren marsen voor medaillelopers; de stich tingen houden zich meer bezig met het in kaart brengen van mooie en landschappelijke wandelroutes. Wat wij voor staan is vooral belangenbeharti ging. Te Voer wil in de breedste Elke ochtend om zeven uur stapt Joost Dijkerman zijn huis uit voor een wandeling van anderhalf uur. Niet zelden begeleid door jeugdig talent. Joost Dijkerman van Te Voet': 'Wandelplezier komt lelijk in de verdrukking' zin opkomen voor het wandel genot, of dat nu sportwande- laars betreft, recreanten, wan delaars in clubverband of vrije wandelaars". De nieuwe vereniging spiegelt zich aan het werk van de alter natieve fietsbond, de ENFB, die op lokaal en regionaal niveau de belangen van de fietsers is gaan behartigen. In twintig jaar heeft die Fietsers Bond (33.000 leden inmiddels) via een groot aantal acties flink wat kunnen berei ken ten dienste van de fietsers. Die functie wil Te Voer gaan ver vullen voor wandelaars. Passief de waakhond spelen en actief kijken, bepraten en activeren waar wat te bereiken valt. Hier een recht van overpad bewerk stelligen, daar een kerkepad heropenen, soms een doodlo pende weg door middel van een verbindingspaadje op te nemen in het wandelpaden-net en el ders een bord 'verboden toe gang' legaal laten verdwijnen. Daarnaast wil 'Te Voet' service gaan verlenen aan wandelende leden. Bijvoorbeeld door op kaart en floppy een overzicht samen te stellen van alle wan delmogelijkheden in ons land. Ook wordt gedacht aan een contactblad, waarin leden een wandelmaat kunnen vragen. Dat is volgens Dijkerman tame lijk hard nodig. Niet alleen uit oogpunt van gezelligheid, maar ook om wille van de veiligheid. Hij denkt daarbij met name aan vrouwen, die het steeds griezeli ger gaan vinden alleen te wan delen in bijvoorbeeld een lom merrijke omgeving. Veel wan delpaden immers, worden ge kruist door 'enge types'. Neem Sylvia Borg uit Amster dam, mede-oprichtster van Te Voet. Ze trekt er bij voorkeur met enkele gezellen op uit. Voor de ambiance, maar zeker ook voor de veiligheid: „Ik zou niet graag alleen aan de wandel gaan. Ik heb genoeg van andere wandelende vrouwen gehoord. Vooral de Kennemerduinen zijn berucht. Je wordt er voortdu rend lastiggevallen door verve lende mannen". Een ander vrouwelijk lid van de initiatiefgroep Te Voet, Liesbeth van Weelden uit Zutphen, zal ook niet gauw alleen op stap gaan: „Als jong meisje ben ik ooit eens achterna gezeten door een man en niet zo lang gele den ben ik ook snel rechtsom keer gegaan vanwege een en gerd. Vrouwen zijn nu eenmaal kwetsbaarder en voelen zich ook eerder bedreigd. Het zal deels wel ingebeeld zijn, maar vaak genoeg ook is er werkelijk gevaar". Na een eerste oproep meldden zich voor Te Voet direct al een tweehonderd toekomstige leden en inmiddels worden hier en daar de mouwen reeds opge stroopt. In Gelderland en Zuid- Holland zijn kerngroepen ope rationeel; in Zeeland, Brabant en Utrecht zoeken contactper sonen naar medestanders. Joost Dijkerman vult tijdelijk zijn da gen met het structureren van de nieuwe club. De Wageninger, net 58 jaar geworden, kon ver vroegd zijn docentschap neer leggen. Wandelen is zijn passie sinds hij er tien jaar geleden een crisis mee overwon. Een zwerf tocht over de Veluwe bracht hem de innerlijke rust en ge zondheid terug en nu dus be gint hij geen dag zonder een wandeling van anderhalf uur. Info: Ir. Joost Dijkerman, Churchillweg 112,6706 A£, Wageningen, telefoon: 08370- 15734. ollandse landschappen in het Graaf Florispad. gen, langs rivieren, vaarten en molens en door historische stadjes wordt een groot deel van de oude en nieuwe Hollandse waterlinie gevolgd. De uitgegeven routegids voor de tocht geeft steeds kleine stukken aan van ongeveer 5 km, want de route leent zich ervoor om in vele etappes af te leggen. De brochure geeft een schema aan van zeventien wandelda- gen, waarbij steeds geëeindigd wordt bij een goede openbaar- vervoersverbinding. De afstan den variëren dan van 12 tot 21 km per dag. Ook zijn veel over nachtingsadressen opgegeven voor de weekeinde-wandelaars. Voor de stevige doorstappers is een week voldoende om deze landschappelijk fraaie töcht te maken. Verwacht mag worden dat nog deze zomer het voet- veer over de Lek van Jaarsveld naar Ameide (nabij Salmsteke) in de vaart komt. De wandel tocht kan daardoor ook via dit tracé worden gevolgd. Bergen op Zoom niet 'het einde' Het ligt in de bedoeling het Graaf Floris-pad in de toekomst verder door te trekken en te combineren met Belgische en Franse wandel routes. Die hoop wordt althans uitgesproken door president Hu- bert van de Europese Wandel- bond. Als de wens bewaarheid wordt ontstaat een noordzuid- route, die vier grote steden ver bindt: Parijs, Brussel, Antwerpen en Amsterdam. Het nieuwe Graaf Floris de Vijfde-pad is geheel be- wegwijzerd met de bekende roodwitte signaalstickers. De rou te-gids is verkrijgbaar bij ANWB, VW, boekhandel en stichting LAW in Amersfoort (ISBN 90.71068.218), kost f 28,90 en bevat 42 kaarten en 136 pagina's beschrijving van zowel de route als de karakteristieken van het landschap dat wordt gepasseerd. raaf Floris de Vijfde kan verder prukken naar het zuiden. Tot oor kort liep het naar hem ge- oemde pad vanaf z'n sterf- i laats Muiden naar Schoonho- en. Nu is het lange-afstands- 'andelpad over de Lek zuid aarts doorgetrokken tot aan 1 ergen op Zoom. De 225 kilo- ïeter lange tocht voert de wan- elaar langs puur Hollandse i ndschappen als die van de Al- lasserwaard en de Holland- he Biesbosch. et volgen van het Graaf Floris- ad. mag dan veel raakpunten met onze geschiedenis, Tnoderne recreant heeft iorgaans meer eigentijdse be- felingen: wandelen op een htrekkelijk en rustig traject. St 'spoor' van Floris liep aan- nkelijk van Amsterdam (later ëmen, weer later Muiden) via Vechtstreek en het westelijke fidegebied naar Schoonhoven n de Lek. De route was jaren rug al uitgezet door Alex Wijs an, lid van de Ollandse Lange [stands Tippelaars (OLAT). De msterdammer kreeg veel eer in zijn werk, want het werd en veel gelopen wandeltour. lengs groeide de belangstel- ig verder te trekken op het ad dat ooit door Graaf Floris eVijfde werd begaan en waar in het beginpunt nu ligt bij het- ïlijknamige, in Muiden gele- fn café, niet ver van de plek aar 'Der Keerlen God' door de delen werd vermoord. Walter Itadhouders en Peter Zwang jerhoorden de roep en trokken iet pad door tot Bergen op foom. Daarvoor moest bij iclioonhoven de Lek worden Overgestoken om via Alblasser- ^aard en West-Brabant ten [lotte de Zuidnederlandse ves- fingplaats te bereiken. jDe route werd onlangs officieel |eopend door een als graaf ver klede middeleeuwse wandelaar, [nder anderen in gezelschap ran voorzitter Ype Jansen van Ie in Amersfoort gevestigde lichting Lange Afstands Wan- Ipaden. Via dijken, tiendwe-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25