Trafalgar Square Boedapest, een stad vol muziek Van de Sacre Coeur binnen drie uur met de Eurostar naar [Is je vakantie had, bracht je die bij Óorkeur niet door in een stad. Of êt moest Parijs zijn. Of Londen. Aan ndere metropolen werd niet ge acht. Maar daar is met de introduc- e van de 'tussendoor-vakantie' da- ig verandering in gekomen. Steden- lizen zijn voor de Nederlandse tour- perators zo belangrijk geworden, at er zelfs aparte gidsen aan wor- en gewijd. 'olgens een NIPO-onderzoek, (aakten in 1944 circa 600.000 Ne- erlanders een trip naar een buiten- tndse stad. Parijs (30 procent) en (19 procent) liggen nog (eeds ver op kop, maar het aantal ïensen dat voor Praag, Rome, Ber- jn en Brussel boekt (alle hadden vo- gjaar een marktaandeel van onge- eer 4 procent, wat gelijk staat aan 4.000 trips), groeit gestaag. In de i )p-twintig zijn Parijs, Praag en oedapest de snelste stijgers. Parijs ankt dat aan de enorme aantrek- ngskrachtvan Disneyland Parijs; iFaag en Boedapest aan het feit dat i' pas de laatste jaren eenvoudig te greiken zijn. Andere steden die om oog kruipen zijn Florence en Rome. >e belangrijkste bestemming buiten u.ropa is volgens het NIPO sinds jaar n dag New York. The Big Apple waarvoor de interesse flink groeit) ómt weliswaar nog niet voor bij de érste twintig, maar scoort met 1 rocent (6.000 reizen) een ruime oldoende. De gemiddeldereisduur por Parijs bedraagt 5,8, voor Lon- len 6,6 en voor andere steden zelfs 9 dagen. Als het om transport ;aat, kiest de helft van alle stedenbe- oekers voor de auto en als accom- lodatie is het hotel (60 procent) fa- oriet. Ruim 45 procent van de ste- enreizen wordt geboekt door men- en tussen de 15 en 34 jaar. Bij de - roep 65-plussers is dit soort trips Tinder populair (10 procent), en nieuwe trend zijn de combinatie- j ?jzen van onder meer Arke en Hol- ind International; twee steden in ^hVaWantie. Lohdëh/Parijsïs eën i oorbeeld; Wenen/Boedapest en röme/Florence twee andere. Ook urmen er paketten worden geboekt 1 iet bezoeken aan musicals, toneel tukken en shows en dergelijke. NZH Haarlem gaat nog verder: per bus litinnen in een enkele reis alle Scan- J Inavische hoofdsteden (Kopenha- En, Oslo, Stockholm en Helsinki) 'flus de Noordkaap worden bezocht. De Sacre Coeur, een van de vele symbolen van Parijs. Hiphoppen tussen drie wereldsteden. Of noem het een vakantietriootje dat ook bij de strengste zedenmeester door de beugel kan. Met Amsterdam (luchthaven Schiphol) als vertrekpunt, Parijs en Londen 'doen' in een paar dagen; is er een spannender drie hoeksverhouding denkbaar? Blijkens statis tische gegevens van het onderzoeksbureau NIPO gaan jaarlijks rond 600.000 Nederlan ders als 'stedentrippers' de vakantiemarkt op. En of ze nu georganiseerd (40 procent) of op eigen gelegenheid hun bestemming kiezen, sinds jaar en dag zijn Parijs en Lon den als reisdoel voor een stedenvakantie het meest in trek. De 'Eurotunnel' heeft een brug geslagen tussen beide steden; in beginsel zijn Parijs en Londen als twee werelden van verschil sinds 6 mei vorig jaar nader tot elkaar ge bracht. Maar feit is dat na de officiële ope ningshandeling door de Britse koningin Eli sabeth en de Franse president Francois Mitterand hooguit eenvijfde deel van het gemotoriseerde verkeer tussen het platge slagen Calais en de White cliffs of Dover on der de zeebodem duikt. De meerderheid zweert onveranderd bij de veerboot. Vertaald in geld gaat het thans van 'au' bij de exploiterende onderneming. In 1994 werd 387 miljoen pond (ongeveer een mil jard gulden) verlies geincasseerd bovenop het reeds geïncasseerde déficit. Voorlopig lijkt er weinig kans dat aan het einde van de tunnel licht gloort. In een brief aan de aan deelhouders sloeg Alastair Morton als be stuursvoorzittervan 'Eurotunnel' onlangs alarm. Er wordt aangehikt tegen een schul denlast van 20 miljard. Het streven van 'Eu rotunnel' is nog dit jaar 50 procent van het passagiersvervoer in handen te krijgen. Eurostar Van eminent belang is daarbij de stoelbe- zetting van de 'Eurostar', de hoge snel heidstrein die sinds 14 november tweemaal daags en sinds 3 april 6 maal daags door de Kanaaltunnel davert om in nog geen drie uur de verbinding tussen het Gare du Nord en Waterloo Station te onderhouden. Aan Franse kant gaat het zilverkleurige snel heidsmonster, op de rails gezet door de Eu ropean Passenger Service (EPS), de Société Nationale des Chemins de Fer (SNCF) en de Belgische spoorwegen op plein vitesse. Futurisme in de tegenwoordige tijd. Laag vliegen met een gang van 300 kilometer per uur zonder dat de passagier er veel van merkt. Comfort rijdt mee met de 400 meter lange trein, plaats biedend aan 794 passa giers. Van wie de eerste klassers 195 pond betalen voor een retourtje Londen-Parijs en de 'eenvoudige' treinreizer 155 pond. Na de-obscure sensatie van twintig minuten duisternis in de Kanaaltunnel 'boemelt' de 'Eurostar' het Verenigd Koninkrijk in met een vaart van 140 kilometer per uur. Een vaste verbinding met 'the Continent' was nog daaraantoe, het besef dat het tijdperk van 'Brittannia rules the waves' voorgoed voorbij is, begint zo langzamerhand immers foto maison del'a France Admiraal Nelson waakt vanaf z'n sokkel over Trafalgar Square. De futuristische trein die het vliegtuig nu ook op het traject Parijs-Londen concurrentie gaat aandoen. ook aan gene zijde door te dringen. Maar beslissen over aanpassing van het Britse spoorwegnet aan 'Eurostar' behoort nog al tijd tot het onvervreemdbaar recht van het Verenigd Koninkrijk'. Vooralsnog dus geen opgefokte 'Eurostar' door het bedaagd glooiende landschap van het Graafschap Kent. Kalm aan, dan breekt het lijntje tus sen Parijs en Londen niet. Wie Jim Rowe, media relations manager van European Passenger Services, op z'n woorden gelooft kan bijna niet anders con cluderen dan dat binnenkort vrijwel nie mand het straks nog in z'n hoofd zal halen de oversteek anders dan via de Eurotunnel te wagen. Rasoptimist Rowe laat de finan ciële perikelen rond de Kanaaltunnel voor wat ze zijn. Het komt allemaal wel goed, daar komt in het kort zijn betoog op neer. „Een half miljoen mensen hebben sinds no vember gebruik gemaakt van de 'Eurostar'. Maar nog tijdens het vakantieseizoen zal voor menigeen de verbeelding werkelijk heid worden. Onder het Kanaal door met de 'Eurostar', van Londen naar Parijs, van Lon den naar Brussel of van Londen naar Am sterdam. Waarschijnlijk komt die lijn via Brussel naar Holland er in 1996. Een retour tje gaat 95 pond kosten, me dunkt een pret ty generous offer." En zo gaat Rowe nog even door met zo veel mogelijk mensen de 'Eurostar' in te praten. Volgens zijn bespiegelingen moet het mo gelijk zijn uiterlijk 1997 op jaarbasis 6 7 miljoen passagiers binnen te halen. „En be gin volgende eeuw kunnen er toch zeker 14 tot 15 miljoen enkele reizen verkocht wor den. Als het een beetje meezit kan het met de 'Eurostar' dus in dubbel opzicht snel gaan. 'Treinen' van Parijs naar Londen, oftewel een lijn tussen narcistisch chauvinisme en beheerst ingehouden eigendunk. Binnen drie uur van de ongemanierde ober aan de Champs Elysées die een bak slappe koffie serveert voor een woekerprijs naar de stijf upperlip, nippend aan de tea. April in Paris. Ach, hoe dikwijls is de wulps in de lentezon flirtende Lichtstad niet be zongen met al haar allure en poeha? Welge daan, poenig vlak onder de Are de Triomp- he, studentikoos in het Quartier Latin en schilderachtig platvloers in Montmartre. Bezienswaardigheden te over. Waarbij het meer dan een aanbeveling is de Tour Eiffel voor de verandering te mijden en La Cité des Sciences et de l'Jndustrie met een bezoek te vereren. Geopend in 1986 in de toen lou che quartier La Vilette; inmiddels is het ge spuis verdwenen en heeft de wijk mede door de vestiging van de toeristische attrac tie een ware opknapbeurt ondergaan. Een dorado voorkinderen trouwens, la Cité des Sciences et de l'Inclustrie. Spelenderwijs kunnen ze kennis maken met de ins- and outsvan de produktieprocessen. En in een TV-studio hun eigen programma regisse ren. En what's new in London? Weinig eigenlijk. Ja, dat Docklands zijn opgekalefaterd lot hoogst modern zakelijk trefpunt in wat eens een gehavend havengebied was. Dat de Britse reisconsulent Footsteps Sherlock Holmes-speurtochten en wandeltochten or ganiseert in de omgeving die Jack the Rip per ooit onveilig maakte. Dat op gezette tij den de tegenwoordig belastingplichtige Eli sabeth 'uit arremoe' de poorten van Buckingham Palace opengooit voor het toe risme. En dat de 'House of Detention', een vroegere ondergrondse gevangenis uit de tijd van Charles Dickens ook door de BBC veelvuldig als toeristische trekpleister wordt gepousseerd. De gidsen lopen er in Victori aanse klederdracht rond. Maar verder heeft Londen met Parijs ge meen dat ook het zoveelste bezoek nooit een déja vu-gevoel opwekt. Alles is in feite al gezegd over Sacre Coeur en l ower Brid ge, over Place Pigalle en Picadilly Circus. Maar de verrassing blijft. Parijs en Londen zien is het doen van een ontdekking; een weerzien met Parijs en Londen bevestigt dat elke herinnering slechts een replica is van de fascinerende werkelijkheid. In het komende winterprogramma van Arke Stedenvakantie zal de gecombineer de trip naar Parijs en L,onden voor het eerst worden aangeboden. Informatie: het ANVR-reisbureau. Interieur van de Opera in Boedapest, waar je op de trappen zomaar ver- zeild kunt raken in een groepje muisgrijze landgenoten. foto Hon gaars verkeersbureau Traag komt het paardenhoofd omhoog, een gekwelde blik in de ogen. Dan zakt de kop en ondergaat het dier gedwee de luide knal len van de zweep en het gewicht van de rui ter. Even later zit het paard als een hond op zijn staartstuk, de achterbenen keurig gebo gen. In de paardenshow van Almavira'g SzakszöVetkezet is niks te dol. Paarden ho ren bij de poesta, de Hongaarse laagvlakte, die van oudsher een voedingsbodem is voor verfrissende witte wijnen. Hier kan de bui tenlandse bezoeker zich onderdompelen in de folklore van de Magyaren, de woeste avonturiers die vanuit het verre Azië naar het hart van Europa trokken. Hier spelen de zigeunerorkestjes het mooist, hier smaakt de goelash het best, hier zijn man en paard broeders en speelt de vrouw de tweede viool. Wie Hongarije wil zien als cliché kan nergens beter terecht dan in de streek rond Kecskemet (wat zo veel als geiteplek betekent) en Lajosmizse. Maar zoals Volendam en Marken niet meer zijn dan een klein kanten zakdoekje uit de Hollandse uitzet, zo is de poesta niet meer dan een tipje van de sluier van Europa's verborgen schat. Met die kreet afficheert het Hongaars ver keersbureau zich en dat is zo gek nog niet. Flongarije heeft toeristen heel wat meer te bieden dan rodeo's en rode wijn. Een van de grote trekkers van Hongarije is de mu ziek. En dan gaat het niet om een zigeu nerstrijkje, dat overigens vaak van grootse kwaliteit is, maar om concerten en recitals in het klassieke genre. Boedapest bijvoorbeeld steekt met zijn pro grammering Wenen en Salzburg naar de kroon. Het lentefestival boekt jaarlijks top orkesten en dansgroepen, die honderddui zenden liefhebbers naar de Flongaarse hoofdstad lokken. In juli en augustus doet de stad het - deels in de open lucht - nog eens dunnetjes over, om het jaar af te slui ten met een lange reeks concerten in no vember. Of het nou gaat om kamermuziek of opera, de uitvoeringen zijn harmonieus, de zalen schitterend en van goede akoestiek en de prijzen zeer schappelijk. Hoogüit is het tijdens de pauze even dringen voor een glaasje Tokajer wijn. Bruggen Boedapest. Eigenlijk twee steden: Boeda en Pest. Ze liggen elk aan een kant van de Do- nau en zijn door acht machtige bruggen met elkaar verbonden. Die bruggen zijn al een attractie op zichzelf. Alle acht werden verwoest aan het einde van de Tweede We reldoorlog, toen de Duitsers een enorme ra vage aanrichtten in de Flongaarse hoofd stad. Zeven van de acht bruggen werden in oude stijl herbouwd. Alleen de ranke Erzse- bet- (Elisabeth)brug is modern. De witte stalen bogen voeren het verkeer via de hoofdaders van hartje Pest direct naar de Boedaheuvels aan de overkant. Even ver derop brengt de Szabadsag- ofwel Vrij- heidsbrug het befaamde Gellerthotel met zijn bronnenbaden op loopafstand van het museum van hedendaagse kunst en de fraai gerestaureerde overdekte markt aan de Vamhaz korut (boulevard) in Pest. Een stukje stroomopwaarts ligt de stoere kettingbrug, de oudste hangbrug van Euro pa, nederig aan de voet van de heuvel waar op de burcht boven stad en rivier uittorent. Wie geen fut heeft voor de honderden trap treden naar het kasteel kan eenmaal over de brug meteen omhoog met een kabel baantje. Het kasteel biedt ondermeer on derdak aan het historisch museum en de schatkamers van de koningshuizen, waar aan met Habsburgers abrubt een einde kwam. Drukte En dan is er de Margit- (Margriet)brug, waarover elke bezoeker van Boedapest toch op zijn minst één wandeling zou moeten maken. Want al kun je terecht in de oudste metro van het continent en slingeren vrolijk bellende trammetjes zich door de straten, Boedapest is, zoals zoveel steden, geknipt om wandelend te ontdekken. De Margit- brug maakt in het midden een knik van vijf tig graden bij de toegang tot het Margitei land, met de beboste heuvels van Boeda het recreatiegebied voor de Boedapestesters. Verkeer komt hier niet, alleen een stadsbus die zwemmers of baders afzet. Boedapest alleen al telt 123 bronnen en 27 badhuizen. Fenomenaal is het Gellerthotel, aan de voet van de Gellertheuvel met zijn marmeren pilaren waartussen de penetran te zwavellucht hangt. Dat het ook zonder luchtje kan, bewijst het hypermoderne He- liahotel, gebouwd naar Scandinavische ad viezen, met veel licht hout en glas, waar een complete staf van dokters, fysiotherapeu ten, zweminstructeurs en masseurs de bui tenlandse gasten verwent. Het Helia bestaal pas enkele jaren en richt zich op de gezond heidstoerist, die een vakantie benut om te kuren en indien nodig vanuit zijn rolstoel in de behandelbaden wordt gehesen. Maar of het nou wordt vergoed door de zorgverzekeraar of niet, een tripje naar Hongarije is sowieso niet compleet zonder een bezoek aan een badhuis. Opgefrist en schoon tot in de poriën smaakt een Hon gaars maal des te beter. Restaurantjes zijn soms spotgoedkoop, maar van de opge diende schotels is dan weinig te verwach ten. Vanaf de middenklasse is dat echter geen probleem. Over het algemeen kun ie voor beduidend minder geld dan in Necler-. land in Hongarije uitstekend eten. Gerbe- aud aan het Vörösmartyplein is een aanra der voor een kopje koffie met een puntje taart. Een absolute must is New York aan de Terez körut: een prachtig art nouveau-de- cor, vol hoekjes en nisjes, ballustrades en balkonnetjes. Een simpele bestelling staat hier borg voor minstens een half uur kijk plezier. Vrijwel alle Nederlandse touroperators hebben Hongarije in hun pakket, veelal busreizen. Afhankelijk van bijvoorbeeld duur en accommodatievorm kosten die trips een paar honderd tot ruim duizend gulden per persoon. Vliegtuigmaatschap pij Malev vliegt een keer per dag op en neer tussen Boedapest en Amsterdam. Een retourticket kost 559 gulden (599 in het hoogseizoen). De KLM vliegt twee maal daags voor minimaal 880 gulden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21