Zoen aandeelhouders voor Freddy Heineken 'Eerste gouden uur, daar gaat het om /)Rc\\Qoi\ Explosieve groei boekingen Amerika Zaanstad kent hoogste gemeentelijke woonlasten Randstad ZONDER MEERPRIIS! VRIJDAG 28 APRIL 1995 Bij ons is er keuze uit ruim 200 streepdessins Erkend lid van Romazo Zonneschermen en Dekzei lenfabriek Oudshoorn van Eg mond Anno 13 NU INARCHEON EEN SPANNEND SPEL VOOR ALLE KINDEREN GA OP ZOEK NAAR DE VERDWENEN ZILVEREN HANDSCHOEN EN JE MAAKT KANS OP EEN GRATIS ARCHEON-JAAR-ABONNEMENT VOOR HET HELE GEZIN Alle kinderen die van 29 april t/m 7 mei 1995 Archeon bezoeken kunnen meedoen aan een héél spannende speurtocht. De Schout van het middeleeuwse Gravemlarn te-wjn felbegeerde zilveren handschoen kwijt! Los het mysterie op en je maakt kans op een ^|S| gratis Archeon-jaar-abonnement voor het hele gezin. Of een van de andere leuke prijzen. Bij binnenkomst krijg je een plattegrond van Gravendam en de speurtocht kan beginnen. Archeon is een archeologisch themapark met echte huizen en mensen uit de prehistorie, de Romeinse tijd en de middeleeuwen. In Archeon is van alles te beleven j (ook voor je ouders), want in Archeon komt het verleden wel héél dichtbij. ARCHEON, ARCHEOLOGISCH THEMAPARK ALP HEN A/D RIJN, INFORMATIETELEFOON: 01720 47744 Vervolg van voorpagina Ze zijn hij Heineken wel wat gewend aan hartelijkheden van de kant van aandeelhouders. Al vijftien jaar achter een presenteert het brouwerijconcern stijgende winsten. Daar houden aandeelhouders van. Niet voor niets con stateert één van hen dat er geen aandeelhoudersvergade ring zo vrolijk is als die van Heineken. Zij stapt vervol gens met een groot boeket bloemen naar voren om met zoenen afscheid te nemen van Freddy Heineken die voor het laatst als voorzitter mocht fungeren. Het draaide gisteren dan ook ei genlijk alleen om het aftreden van Heineken - wegens het be reiken van de wettelijke leef tijdsgrens van zeventig jaar - als president-commissaris. Dat ging gepaard met kwinkslagen en wat weemoed. „We hebben even overwogen de heer Heine ken weer een functie in de raad van bestuur aan te bieden", grapte zijn mede-commissaris en opvolger als voorzitter R. Ha- zelhoff. Heineken zelf nam alle complimenten uiterlijk onbe wogen, zelfbewust in ontvangst. „Bedankt voor alle vriendelijke woorden, die kloppen." Over zijn gedwongen afscheid zei hij bitterder: „De wet is gek. Je wordt prematuur seniel ver klaard." Maar helemaal afscheid neemt hij ook weer niet van de brouwerij waar hij ruim vijftig jaar in actief is en die nu de op een na grootste ter wereld is. Hij blijft aan als voorzitter van de raad van beheer van de Heine ken holding. Ook informeel blijft hij betrokken bij de onder neming die door de huidige topman K. Vuursteen nog eens werd getypeerd als diens 'kind'. Direct daarop gevolgd door een gemompeld 'Ja, pa' vanuit de rijen van commissarissen. Tevreden De aandeelhouders toonden zich vooraltevreden over het behaalde resultaat in 1994. Een winst van 662 miljoen, die 27 procent hoger is dan in 1993. Eén aandeelhouder merkt op dat het bezit van aandelen Hei neken net zo behaaglijk is als het nuttigen van een glas bier van dat merk. Voor Vuursteen reden om te zeggen dat werken bij Heineken ook heel behaag lijk is. Zelfsde anders zo kritische Vereniging van Effecten Bezit ters beperkt zich tot compli menten en technische vragen. Een enkele vragensteller is be zorgd over de dollarkoers. Vuur steen: „Voor de korte termijn hebben we ons ingedekt. Over de gevolgen van een verdere da ling kan ik geen voorspellingen doen. Maar dat kan ik ook niet als het om het weer gaat. Voor de langere termijn geloven we niet in opnieuw grotere dalin gen." Waarop Heineken hem aanvulde met: „Als we dat kon den, zaten we niet hier maar thuis aan de telefoon." Ernsti ger was Vuursteen toen hij kort inging op de situatie in Rwanda. „We kampen daar met situaties die we ons niet kunnen voor stellen. Het vergt grote moed Hoewel de nieuwe voorzit van de raad van commissar sen R. Hazelhoff de bijeenkon omschreef als bijzonder, w het afscheid van Freddy Heir ken gisteren geen reden voor aandeelhouders om massa dan anders te verschijnen in 1 gebouw aan de Amsterdan Stadhouderskade. Een van h merkt na afloop van de verj dering op dat Heineken m schien formeel wel terugtree maar feitelijk zijn bemoeiei wel houdt. Uiteindelijk is ook de bezitter van iets mt dan de helft van alle aandelf Maar aandeelhoudster U. Sta lander, dezelfde die Heinek met bloemen huldigde, vir het na afloop wel een bee jammer dat alle aandacht vc het vertrek van Freddy Heirj ken eventuele kritiek op het 1 stuur heeft ondergesneeuw „Er was minder kritiek dan a ders." „Maar", zo weet ze o< „de vergaderingen bij Heinek zijn altijd vrolijk. Iemand Freddy Heineken, die de' nat van het bedrijf draagt, geeft c chet aan een bedrijf." schiphol J3ILL Meyeren daardoor geconfronteerd wordt met ho- voor derden en leveren de dochters ook e Ook AZL neemt deel aan ANWB-project met ambulancehelikopter Afscheid gaat gepaard met kwinkslagen en wat weemoed ge afschrijvingen en rentelasten. Schroder benadrukte in zijn presentatie dat Martinair allang niet meer de traditio nele charter-luchtvaartmaatschappij van weleer is. „Tegenwoordig bestaat 76 pro cent van ons produkt uit lijndiensten. Alle vluchten naar de VS zijn lijndiensten. En dat zijn er deze zomer, heel wat. Vergeleken met het ad-hoc karakter van chartervluch ten bieden lijndiensten ons het voordeel van commerciële stabiliteit. Desondanks moeten wij ervoor waken in bureaucratie te vervallen. Daar heb ik een broertje dood aan. Bij ons duurt een studie hooguit één dag." Het geheim van het succes van Martinair ligt volgens Schroder in risicospreiding. Een deel van de ultra-moderne vloot is van de ene op de andere dag om te toveren van vracht- tot passagiersvliegtuigen en visa versa. Bovendien doet Martinair veel werk bijdrage aan de omzet. De afgelopen zomer was op het gebi van passagiers een topper voor Martina Vooral het Middellandse Zee gebied en Canarische Eilanden waren in trek. Teg alle verwachtingen in kochten de tourop rators op deze markt veel meer stoelen dan was begroot. Schroder: „Niemand, o ik niet, begrijpt waar die enorme vraag pit seling vandaan kwam." Schroder denkt er dit jaar op de Middellandse Zee-bestei mingen 8 procent minder wordt geboe Hij houdt rekening met zo'n 1 miljoen p< sagiers, hoewel er nu reeds meer vlie tuigstoelen en hotelbedden zijn ingekoc door de touroperators. De verre vliegvakanties lopen als e trein. Vorig jaar voerde Martinair 1157 i tercontinentale passagiersvluchten uit n 584.000 passagiers. Dit jaar verwacht Schi der 1430 vluchten met 744.000 passagiers. CPD In een halljaar tijd rukte hij niet minder dan 250 keer per heli kopter uit. Soms twintig keer per dag. Binnen dertig secon den tot maximaal één minuut in de heli en géan. Hij wist vaak niet eens wat er precies aan de hand was. En welke ellende hij zou aantreffen. Maar dat was in Duitsland, Hannover om precies te zijn. Daar volgde Victor de Ridder, chirurg van het Haagse West einde Ziekenhuis, een opleiding tot spoed-arts op een helikop ter. De Ridder is als lid van het traumateam betrokken bij Me dical Air Assistance, het heli kopterproject van de ANWB. Deze week landde het hef- schroefvliegtuig voor de eerste maal op het dak van het Haagse Westeinde Ziekenhuis. Het ging om een proefvlucht. Er moest onder meer worden bekeken welke aanvliegroute het beste kan worden genomen. Ook de andere deelnemende zieken huizen, AMC (Amsterdam), AZU (Utrecht), AZL (Leiden), MC Alkmaar en het Brandwon dencentrum Beverwijk, komen aan de beurt. De standplaats is het VU-ziekenhuis in Amster dam. Deze levert in principe ook de medische bemanning: een chirurg of anesthesist en een verpleegkundige met inten- sive-care ervaring. De overige ziekenhuizen hebben een reser- Het experiment van de ANWB en de zorgverzekeraars heeft slechts één doel: in hoeverre kan een gespecialiseerd team, dat per helikopter soms sneller bij een ongeval kan zijn, meer levens redden of een betere ge zondheidsprognose bieden dan een ambulance. Verstikking In landen als Noorwegen, Oos tenrijk, Italië, Zwitserland, Groot-Brittannië, België, Ameri ka en Duitsland is deze vorm van hulpverlening al heel nor maal. Kijk alleen al naar de oos terburen, waar de Notarzt in het Westduitse deel 24 helikopter- Luchtvaartmaatschappij Martinair voorziet voor dit jaar een explosieve groei van het aantal vliegvakanties naar de VS, Canada en de Caribbean. Tot nu noteerde de maat schappij 49 procent meer boekingen dan vorig jaar. Honderdduizenden Duitsers en veel Belgen en Zwitsers vliegen vanaf Schip hol met Martinair naar de VS. Florida is de absolute topbestemming. Martinair gaat het hele jaar door twee keer per dag naar deze zonnige staat vliegen. President-directeur Martin Schroder van Martinair presenteerde gisteren de jaarcij fers van het bedrijf. De maatschappij sloot het boekjaar 1994 af met een netto-winst van 50 miljoen gulden en een omzet van ruim een miljard gulden. Voor 1995 voor ziet Schroder een forse stijging van de om zet. Een winstprognose was moeilijker te geven vanwege het feit dat de maatschappij veel nieuwe vliegtuigen in gebruik, neemt Onderzoek onder 30 grotere steden (meer dan 100.000 inwoners plus provinciehoofdsteden) toont aan dat Zaanstad dit jaar de koppositie in neemt bij de woonlasten die het zijn inwoners in rekening brengt. Aan onroerende-zaakbelas- ting (ozb), rioolrechten en reinigingsrechten/af valstoffenheffing is een inwoner van Zaanstad dit jaar gemiddeld 1208,85 kwijt. Den Haag, vo rig jaar nog op de eerste plaats, zakte naar plaats twee met gemiddeld 1194,99 gulden. Dat blijkt uit het Belastingoverzicht grote steden dat de 'club van honderd', het Belastingoverleg van de grote gemeenten, gisteren presenteerde. Den Haag noteerde dit jaar de procentueel minst sterke lastenstijging van 0,03 procent. Dat is te danken aan een verlaging van de reini gingsheffing met 7 procent. Alleen in Utrecht daalden de woonlasten. De inwoners waren ge middeld 1085,79 gulden kwijt, 4,5 gulden min der dan vorig jaar. Vooral de stijging van milieubelastingen (rioolrecht, reinigingsrecht en afvalstoffenhef fing) joeg in de meeste gemeenten de woonlas ten op. In Maastricht stegen de reinigingsrech ten 25 procent en in Ede zelfs 46 procent. Ede vertoonde de grootste stijging van woonlasten (1995 28,44 procent) en steeg daardoor van de 25e naar de achtste plaats op de ranglijst van 'dure'gemeenten. Victor de Ridder: „Hoe eerder je erbij velden heeft die elk een cirkel van tachtig kilometer verzorgen. Nu zijn deze landen een stuk groter. Vandaar dat altijd wat aarzeling bestond om zo'n pro ject ook in Nederland te begin nen. De Ridder: „In ons land is er altijd wel een ziekenhuis op redelijke afstand van een onge val. Daar komt bij dat het am bulancepersoneel goed is opge leid. Ze kunnen veel doen, zoals beademen of een infuus inbren gen." Madr net dat laatste beetje specialistische spoedei sende hulp, dat in het eerste 'gouden uur' van levensbelang kan zijn, mogen de ambulance verpleegkundigen niet geven. De Ridder heeft het dan over een amputatie van een verbrij zeld been van een zwaargewon de die beklemd zit in de auto. Of een snede in de luchtpijp (tracheotomie) maken om ver stikking te voorkomen. Duitsland heeft al zo'n 25 jaar ervaring met de helikopters. En in Amerika is het niet minder. Uit ervaring in deze landen is gebleken dat het medische heli kopterteam alleen een verbete ring in levensverwachting of ge zondheidstoestand biedt bij zware ongevalllen. Bij mensen die niet zwaargewond zijn, is geen sprake van toegevoegde waarde in vergelijking met de ambulances. Deze feiten zijn bekend. Waarom moet in Ne derland dan wéér eerst een ex periment worden gehouden? De Ridder: „Omdat er jaarlijks door ongevallen ongeveer 3500 mensen overlijden. Dat is te veel." Het werk vindt de chirurg van het Westeinde spannend, uitda gend en altijd onverwacht. „Kijk, bij een gewone patiënt stel je een diagnose: laten we zeggen een blindedarm-ontste king. Vervolgens opereer je h en wenst hem beterschap. M bij een zwaar ongeval moei alles tegelijk doen. Tijdens stellen van de diagnose han je eigenlijk al. Er zijn bijvo beeld meerdere bloeding Welke stop je het eerst? Wan ligt iemand dood te gaan. móet iets doen. En snel." Daarom is De Ridder gein resseerd in ongevallen. „I zijn complexe problemen di< vlug dient op te lossen. Als patiënt eenmaal in de ambul; ce of de helikopter ligt, m ons werk klaar zijn."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16