Bedrijven positief beveiliging brood op plank voor boeren 'Die jongen kan toch niet de dader zijn?' Rijn Veenstreek Diverse kandidaten voor aanleg monorail Historische vondsten bij Hoogmade het beste I.D. voor uw nieuwe keuken piJDAG 28 APRIL 1995 chef henny van egmond. 071 - 356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Oosterwegterrein krijgt uitvalsweg leimuiden liesbeth buitink Het nieuwe bedrijventerrein aan de Oosterweg in Leimuiden krijgt een nieuwe ontsluitings- weg via de Burgemeester Bak- huizenlaan. Dat besldfot de Ja- cobswoudse gemeenteraad gis teravond, met alleen de stem men van Gemeentebelang en wethouder L. Bruins tegen. De raadsleden herhaalden alle ar gumenten die voor of tegen een nieuwe uitvalsweg pleiten. De veiligheid wanneer het verkeer via de Burgemeester Bakhui- zenlaan rijdt, de 300.000 gulden die de weg meer kost dan het opknappen van de Oosterweg en de overlast voor de bewoners passeerden allemaal opnieuw de revue. Gemeentebelang be nadrukte opnieuw dat er teri gunste van de nieuwe weg wordt gerekend. „Die weg is niet 300.000 gulden duurder, maar 775.000 gulden omdat de Oosterweg en het bruggetje dan alsnog opgeknapt moeten wor den.'' Burgemeester W. van Beek noemde dat 'een totaal verkeerde beeldvorming'. I loe- wel CDA'er C. Vink zich de afge lopen maanden tegen de aanleg van een nieuwe ontsluitingsweg heeft gekeerd, veranderde hij na de discussie toch van gedach ten. „Ik kom met het lood in mijn schoenen tot de constate ring dat ik omga en meestem met mijn fractie", verklaarde Vink. Voor de uitkomst van de stemming maakte zijn omme zwaai niet uit. Alphense constructiebedrijf Grimbergen bereid bleek om de lijn aan te leggen voor een be drag dat ver onder de kostprijs zou liggen. Dat andere bedrijven nog een kans kregen om op het project in te schrijven, had dan ook niets te maken met het streven een zo goedkoop mogelijke aannemer te vinden. Net pro ject moest eenvoudigweg op grond van de Europese regelge ving Europees worden aanbe steed. Die regel geldt voor alle bouwprojecten die duurder zijn dan 5 miljoen ecu (ruim 11 mil joen gulden). Holland Monorail wilde weliswaar voor 10,5 mil joen bouwen, maar dat bedrijf was bereid een flink deel van de ontwikkelingskosten voor eigen rekening te nemen, in de hoop het systeem in de toekomst va ker te kunnen toepassen. Projectleider Bot wil niet zeg gen welke bedrijven allemaal hebben ingeschreven op de bouw van de Alphense mono rail. Het is overigens nog steeds de bedoeling dat de hangbaan in april volgend jaar operatio neel is. De baan zou dan bij de start van het derde seizoen Ar cheon in gebruik moeten wor den genomen. alphen aan den run ruud sep Naast Holland Monorail uit Al phen, zijn nu ook andere bedrij ven in de running voor de aan leg van de monorail die hel ar cheologisch themapark Ar- cheon met het Alphense NS- station moet gaan verbinden. Dat meldt projectleider C. Bot van busmaatschappij Zuid West Nederland (ZWN), de toekom stige exploitant van de lijn. Bot hoopt dat eind deze maand het project kan worden aanbesteed aan één van de geïnteresseerde aannemers. De laatste tijd was Holland Monorail de enige onderne ming die werd genoemd als mogelijke bouwer van de futu ristische openbaar-vervoersver- binding. Enkele jaren geleden was het echter Siemens waar mee werd onderhandeld. Sie mens bouwde begin jaren tach tig al een monorail in de Duitse stad Dortmund. Het Duitse be drijf bleek uiteindelijk te duur, zodat de plannen voor een mo-, norail in Alphen in de ijskast werden gezet. De plannen werden pas weer actueel toen een samenwer kingsverband van Hollandia uit Krimpen aan den IJssel en het Sporen langs Oude Rijn vallen tegen hoogmade/runwoude ruud sep Bij oriënterend bodemonder zoek in het spoor van de HSL door het Groene Hart zijn ar cheologen in de buurt van Hoogmade gestuit op sporen van prehistorische bewoning. Op een oude oeverwal, die nog steeds als een lichte verhoging in het landschap valt waar te nemen, werden houtskoolres- ten gevonden. Nader onder zoek moet meer duidelijkheid verschaffen over de betekenis van de vondst. Het prehistorische houtskool is één van de meest spectacu laire vondsten die archeologen in de voorbije maanden op en langs het Groene-Harttracé hebben aangetroffen. Mede werkers van de stichting Regio naal Archeologisch Archive- rings Project (RAAP) onder zochten begin dit jaar de bo dem in het geplande tracé van de hogesnelheidslijn. Daarbij werd relatief weinig gevonden, zo blijkt uit informatie van het projectbureau HSL. Met name voor het gebied rond de Oude Rijn (Hazerswoude-Rijndijk en Kou dekerk) waren de verwachtin gen hoog gespannen. Hier, op de grens van het oude Romein se rijk, hadden de archeologen veel resten uit het begin van onze jaartelling verwacht. De opbrengst bleef echter beperkt. De meest opzienbarend^ vondst was nog wel een oude Romeinse weg die volgens ou de archieven aan de zuidkant van de Oude Rijn moest lopen, maar nog nooit daadwerkelijk was gevonden. Bij onderzoek even ten zuiden van de wijk Groenendijk stuitten de onder zoekers op een strook met kie zels en zeeschelpen. Volgens de archeologen is het voor 99 pro cent zeker dat het hier inder daad gaat om de bewuste weg. Maar omdat er in dit gebied langs de Rijn erg veel klei is af gegraven. zijn de Romeinse sporen in de loop der eeuwen bijna volledig verdwenen. Ook bij andere vondsten in Hazerswoude-Rijndijk en Kou dekerk waren de klei-afgravin- gen de grote spelbreker. In de buurt van de Vierheemskinde- renweg in I lazerswoude en aan de andere kant van de Rijn in de polder Achthoven werden nog wel sporen van bewoning aangetroffen. Maar de bodem is zo zeer omgewoeld dat de ar cheologen het niet lonend vin den om hier verder onderzoek te doen. Een nader onderzoek zal daarom zoals het zich nu laat aanzien alleen bij Hoogmade plaatshebben. Op de plek van de vondst groeit al eeuwen lang alleen maar gras en is de grond nooit omgeploegd. Als er op deze plek ooit iets in de bodem verdwenen is. moet het er nu nog zitten. En omdat de vind plaats in een ver verleden aan de oever lag van een zijtak van de Rijn, verwachten de archeo logen hier heel wat informatie naar boven te kunnen halen. De planning is om tegen het eind van het jaar opnieuw te graven. "v Verbazing bij slachtoffers roofovervallen alphen aan den rijn» )e natuur vooruit helpen, meer tl hebben in je werk en uitein- elijk ook nog meer verdienen, let is bijna te mooi om waar te ijn. Toch kunnen onder gunsti- e omstandigheden boeren zo- 'el milieuvriendelijker en pret- ger werken als hun inkomen ergroten. Dat blijkt uit de be- rijfseconomische studie naar e productie van veenweide- aas die gisteren in Zegveld is epresenteerd. Veenweidekaas is sinds vorig aar te koop bij sommige boe- en en kaaswinkels in de regio. )e kaas is gemaakt van de melk an koeien die grazen op de lollandse en Utrechtse veen- veides. Om het officiële keur- nerk van de stichting Streekei- |en Produktie in het westelijk 'eenweidegebied te krijgen, noeten de boeren hun land mi- limaal bemesten waardoor al- neerlei kruiden op het land een ;ans krijgen. De kaas wordt ver- 'olgens op de boerderij op am bachtelijke wijze geproduceerd >m uiteindelijk tussen de ze ventien en negentien gulden aer kilo op te leveren. luperhefïingen n een tijd van superheffingen, en mestquota kan de pro- luctie van een milieuvriende- ijk, ambachtelijk kaasje een nanier zijn om als boer het ïoofd boven water te houden. )oor de melk zelf te verwerken ot kaas en die kaas ook nog :ens zelf te verkopen, kan de jpbrengst per liter melk be- ïoorlijk toenemen. Vooral voor deinere boeren kan dat erg t. lantrekkelijk zijn. Voorwaarde s dan wel dat er voor de pro ne luctie en de verkoop van de caas geen extra personeel wordt ngehuurd. Een boer die samen net vrouw en kinderen kaas naakt en verkoopt, kan al met j :en relatief klein aantal koeien ?en aardige boterham verdie- - Jen. Het inhuren van personeel wordt echter pas lonend wan- icer de kaas op echt grote ichaal wordt geproduceerd en verkocht. jet idee om gezamenlijk een beveiligingsbedrijf in te hu- in voor de bewaking van de Alphense bedrijventerrei- en Rijnhaven en Molenwetering lijkt aan te slaan bij de idernemers. Van de ondernemers die gisteren aanwe- g waren bij de presentatie van de plannen, liet tweeder- na afloop weten graag nadere informatie te willen ;bben. Met de gezamenlijke aanpak moet de criminali- it op de bedrijventerreinen drastisch worden vermin- zijn gehoor van Alphense on dernemers trots de resultaten die zijn bedrijf op het industrie terrein Moerdijk heeft behaald. In één jaar tijd liep het aantal aangiftes van diefstal en vernie ling terug met meer dan 75 pro cent, terwijl de animo om na een misdrijf bij de politie aan gifte te doen juist toenam. Dat resultaat werd bereikt door be veiligingsbeambten 's avonds, 's nachts en in het weekeinde continu op het industriegebied te laten posten en intensief con tact te laten onderhouden met de politie. Daarnaast werden aan de randen van het gebied videocamera's en slagbomen geplaatst. Hierdoor werd het it een enquête onder de on- irnemers blijkt dat de bedrij en allesbehalve gespaard blij- n van criminaliteit, maar de isdaad in vergelijking met an- g :re gebieden niet extreem oot is. Desondanks is er vol- ns de gemeente, de politie, de van Koophandel en de idernemersorganisatie VOA le reden om de krachten te indelen. Dat heeft vooral te iken met de gunstige resulta- i die elders zijn behaald met it gezamenlijk inschakelen beveiligingsbedrijven. Hoekstra van de Neder- idse Veiligheidsdienst meldde Ian met hand in asfaltmachine alphen aan den rijn» Een 30-jarige Rotterdammer is gistermiddag bewond geraakt toen hij aan de Zaagmolenweg in Alphen aan uen Rijn met zijn hand in een asfalteermachine terechtkwam. Hij is overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. toezicht groter, werden de aan- rijtijden bij een alarmmelding korter, nam de pakkans voor criminelen sterk toe en begon uiteindelijk het dievengilde de Moerdijk te mijden. Voor de ondernemers hangt er wel een prijskaartje aan de grotere veiligheid. Afhankelijk van de grootte van het bedrijf en de aantrekkelijkheid van de vestiging voor inbrekers moet voor de service van de beveili gingsdienst tussen de 750 en 6250 gulden per jaar worden neergeteld. Daar staat tegen over dat de verzekeringspre mies door alle maatregelen om laag kunnen. De bedrijven die gisteren ex pliciet hebben aangegeven ge in teresseerd te zijn, krijgen de komende weken bezoek van de Nederlandse Veiligheidsdienst. Maar ook de anderen worden nog benaderd. Als er uiteindelij ke voldoende bedrijven hun handtekening onder het con tract zetten, wil het beveili gingsbedrijf in oktober in Al phen aan de slag gaan. Jacobswoude: geen heffing voor toeristen jacobswoude» Jacobswoude wil voorlopig nog geen toeristenbelasting invoeren. De gemeente hoopte dat de belasting een forse inkomstenbron zou be tekenen, maar de kosten blij ken niet op te wegen tegen de opbrengst. „De opbrengst blijkt gering en de kosten voor de invoering en de con trole is erg hoog. Toeristen belasting is dus niet iets waarmee we onze inkomsten gigantisch kunnen verho gen", aldus gemeentesecre taris T. Meester. ie Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 „Wat, is dat de dader? Maar dat is een heel jong jochie. Die kan het toch niet gedaan hebben; hij kwam altijd bij mij in de zaak vpor een kroketje. Zo n aardige en nette jongen. We noemden hem de dominees zoon. Zo n jongen berooft toch niemand?" Ontzetting, afgrijzen en ver bazing, maar ook opluchting gisteravond tijdens een slacht offeravond op het politiebureau in Alphen aan den Rijn. De dik twintig slachtoffers van de ne gen roofovervallen zijn ontdaan als ze de foto zien van de dader en zijn medeplichtige. „Einde lijk weet ik wie er achter die bi vakmuts zat", verzucht een vrouw. Ook de man bij haar is opgelucht; „Je piekert je suf over wie het zou kunnen zijn. Iedereen komt verdacht over. Maar je begrijpt er niets van. Die medeverdachte had grote praatjes en de dader was een stille jongen. Nooit bravour, nooit rotzooi. Zo'n ideale schoonzoon." Gisteravond waren vrijwel alle slachtoffers en getuigen van de negen gewapende overvallen op benzinestations en snackbars in Alphen in de periode van april 1994 tot april 1995, bijeen. De overvallen zijn inmiddels opge lost en twee Alphenaren van 20 en 21 jaar oud zitten in een Haagse cel te wachten op hun rechtszaak op 18 juli. De bijeen komst was georganiseerd door het bureau Slachtofferhulp en de politie Hollands Midden. Ze had tot doel de slachtoffers van de overvallen te informeren over het onderzoek maar vooral ook de gelegenheid te geven hun hart te luchten. Dat 'luchten' vlotte in het be- Het zelf op de boerderij ver kopen van de kaas is sowieso niet voor iedereen weggelegd. Om te beginnen moet de thuis verkopende boer goed met zijn klanten kunnen omgaan. En daar ontbreekt het nogal eens aan volgens de onderzoekers van het Proefstation voor de Rundveehouderij. Bovendien moet de boerderij goed bereik baar zijn voor de klanten en niet aan een doodlopende weg kilo meters buiten de bewoonde wereld liggen. Maar rijk zullen de boeren wel nooit worden aan de veen weidekaas. Jos van Egmond, voorzitter van de coöperatieve veenweidekaasproducten wist te melden dat zelfkazende melkveehouders tot drie .maal zoveel verdienen als wanneer ze de melk aan.de fabriek leveren. Dan nog komen ze nog maar aan een bruto uurloon van om en nabij de 25 gulden, terwijl een gemiddeld CAO-loon op bijna 30 gulden per uur ligt. „Je wordt er niet rijk van", stelde Van Egmond, „maar je bedrijfs zekerheid neemt er wel van toe, je krijgt meer genoegen in je werk en het is goed voor het imago van het boerenbedrijf." I Fietser gewond L alphen aan den run Een 16-jarige Alphenaar is gisteravond ge- kvond geraakt toen hij door een auto werd geschept op de Presi dent Kennedylaan in Alphen. De fietser werd geschept door een ied? 1 -jarige automobilist uit Alphen bij de oversteekplaats naar de dabportlaan. De automobilist kon niet tijdig stoppen. Volgens de reed de man mogelijk te snel. De fietser is overgebracht het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp, d "Hardrijders op de bon Jalphenaan den run» Bij snelheidscontroles op secundaire wegen sj|n Alphen, Ter Aar en Aarlanderveen zijn gisteren 299 automobi listen bekeurd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 121 kilo- dimeter waar 80 was toegestaan. ei arJ gin niet zo. De slachtoffers in formeerden zakelijk naar de mogelijkheden en onmogelijk heden van schadevergoeding en het verdere verloop van de rechtszaak. De emoties keurig onder controle en goed wegge stopt. Maar een roofoverval gaat je niet in de kouwe kleren zitten en een avond eraan terugden ken dus ook niet. De ruim twin tig mannen en vrouwen hebben allemaal oog in oog gestaan met een man met bivakmuts die hen met een wapen bedreigde en dwong geld te geven. Een wapen dat, zo vertelde de re chercheur, niet meer bleek te zijn dan een plastic pistooltje. Verbazing alom. Waren ze dan echt zo dom geweest om daarin te trappen? Een vraag die re chercheur Rademacher heel snel te wereld uit hielp. „Ook wij hebben vaak moeite met het onderscheid tussen echt en on echt." De jongens zitten vast en offi cier van justitie Kuipers verze kerde de slachtoffers dat ze ze ker een paar jaar cel zouden krijgen. Na die tijd echter ko men ze weer op straat en dat zit de meeste slachtoffers absoluut niet lekker. „Gaat de politie dan heel goed op ze letten als ze vrij zijn en waarschuwt u ons dan? Dan kunnen we extra oppas sen", vroeg een vrouwelijk slachtoffer zich af. Nee, de offi cier waarschuwt niet en de poli tie let ook niet extra op: „Daar kunnen we niet aan beginnen". Een paar jaar straf lijkt heel wat maar is zeker voor een aan tal van de slachtoffers bij lange na niet genoeg. „Ze moesten zo'n dader eens laten zien wat hij ons aandoet. Waar wij nu mee zitten. Sommigen van ons komen hier nooit meer over heen. Houdt zo'n rechter daar nou ook maar een beetje reke ning mee?" Dat doet hij wel, kon recher cheur Rademacher, de man - slachtoffer van drie overvallen - verzekeren. „Die rechter weet in welke misère de overvaller u ge bracht heeft. Schrijf hem of de officier van justitie maar een brief. Dan kan hij er nog eens extra rekening mee houden." De Alphense boer Cees van Gaaien, voorzitter van de stichting Streekeigen Produktie in het westelijk veenweidegebied, is één van de bedenkers en producenten van de veenweidekaas. FOTO BEN DE BRUYN Een roofoverval in Leimuiden. Het werk van een andere dader, maar daarom niet minder traumatisch.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15