Horeca mag extra flipper kast plaatsen Portret Wühelmina na vijftig jaar boven water LWO wil de rust in 't Spoortje herstellen Leids promotieplan ontmoet veel kritiek (RIJDAG 28 APRIL 1995 HEF* HENNY VAN EGMOND.071-356414. PLV -CHEF HANSKOENEKOOP, 071-356429 Balkons q Ouderenwoningen I J in Voorschoten zijn zeer slecht onderhouden. Kozijnen zijn rot en de bal kons dreigen naar bene den te storten. Meisje breekt been leiden Bij een ongeval op de Zweilandlaan heeft gisterochtend een 16-jarig meisje uit Leiden haar been gebroken. Zonder rich ting aan te geven, sloeg zij op haar fiets linksaf de Kagerstraat in. Een 16-jarige Leidse bromfietser kon haar niet meer ontwijken. Het meisje is overgebracht naar het AZL. Achtervolging met ambulance leiden Dankzij het doortastende optreden van een 24-jarige medewerker van een winkel aan de Haarlemmerstraat heeft de politie gisteren drie mannen kunnen aanhouden van 22, 27 en 30 jaar, die betrokken zouden zijn geweest bij een inbraak in Baarn. Twee van hen kwamen rond half zes een stereoset kopen van 1200 gulden. De verkoper wilde de girobetaalkaarten con- troleren waarop het duo haastig de winkel verliet. De verkoper 'hield buiten een ambulance aan waarmee de achtervolging werd ingezet. De twee waren in een gereedstaande auto inge stapt. Vanuit de ambulance werd de politie ingeschakeld. Bij de Papengracht werden de drie aangehouden. Ze hadden nog meer gestolen girobetaalkaarten bij zich. Gebroken voet na val leiden Een 20-jarige man uit Utrecht heeft gisteren bij de •spoorlijn ter hoogte van de Dr. Lelylaan een gebroken voet op gelopen doordat hij van vijf meter hoogte naar beneden viel. De man werkte daar aan de bovenleiding van het spoor. Hij is voor behandeling naar het AZL gebracht. •ANNO 1895 Horecazaken in Leiden mogen, als het aan burgemeester C. Goekoop ligt, binnenkort een extra flipperkast plaat sen. Dat deelde hij gisteravond tijdens een commissie vergadering mee. Sinds het aantal gokbakken uit veel snackbars en cafe's is verdwenen of verminderd, klagen eigenaren over een forse daling van inkomsten. Goekoop wil daarom de komst van nog één behendigheidsspel per zaak overwegen. 27 April 5 De veemarkt alhier was heden buitengewoon druk bezocht. Er 5 waren o.a. niet minder dan 2222 runderen aangevoerd, een getal 5 dat tot de zeldzaamheden behoort. 5 Naar wij vernemen, circuleert er bij de bewoners van de Hoog- 1 7 ewoerd een adres, ten einde te voorkomen dat het „Leger des "jHeils" zijne oefeningen in een op genoemde straat aangekocht y perceel zal houden. I ANNO 1970 dinsdag 28 april jj Men richt in Alphen aan den Rijn terecht de blik op de verre toe- 3 komst, want deze „stad" aan de Oude Rijn zal dan een zeer be ll langrijke verzorgende functie gaan vervullen. Belangrijker dan i nu het geval is. Het streekplan Rijn en Gouwe noemt Alphen één 9 van de plaatsen, die sterk zullen groeien. Alphen zal omstreeks J{ 1980 aan ongeveer 78.000 inwoners plaats kunnen bieden, zodat bij een aanhoudende groei verondersteld mag worden, dat tus- 6 sen 1990 en 2000 de 80 a 90.000 zielen zullen zijn bereikt. leiden loman leefmans „Ik heb de laatste tijd diverse ondernemers gesproken die be gonnen te piepen dat de maat regelen van de gemeente tot faillisementen leiden. Een defi nitief standpunt van het college is er nog niet, maar in een extra flipperkast zie ik geen kwaad", aldus Goekoop. Leiden besloot onlangs stren ge maatregelen te nemen tegen het fenomeen fruitautomaten. Deze gokmachines moesten uit alle club- en buurthuizen, snackbars en shoarmazaken verdwijnen terwijl cafés er nog maar één mochten overhouden. Ter vervanging konden er wel elektronische behendigheids spelletjes zoals flipperbakken worden geplaatst, maar maxi maal een per gelegenheid. Goe koop wil toestaan dat dit aantal wordtverdubbeld. „De GGD is er niet voor, om dat door het plaatsen van meer speelautomaten in snackbars jongeren zouden worden aan gemoedigd om slechter te gaan eten. Daar geloof ik dus niet in. Speelhallen blijven uit den boze maar een flipperkast meer, zie ik niet als een probleem", aldus de burgemeester. Bij een controle is gebleken dat twaalf voornamelijk snackbars de nieuwe richtlijnen van de ge meente aan hun laars lappen. Volgens gemeentelijk jurist J. Olivier wordt een dwangsom opgelegd. Als de fruitautomaten niet verdwijnen, moet er een boete van 500 gulden per dag worden betaald met een maxi mum van 25.000 gulden. Een tweede controle van de ge meente leverde nog eens vier overtreders op. „De verwach ting is dat een aantal overtre ders naar de rechter stapt. Wij hebben in elk geval zeven be zwaarschriften ontvangen", al dus Olivier. HUWELIJK - Het Leidse echtpaar Woudstra heeft gisteren het 60- jarig huwelijksfeest gevierd. De nu 80-jarige A. Woudstra en G. de Bes (nu 82) trouwden in 1935 na een verloving van één week. Het echtpaar kreeg twee kinderen en vijf kleinkinderen. •J)e Leidse Welzijns Organisatie ]|LWO) heeft besloten om voor lopig tien uur extra per week uit ,le trekken om de rust in buurt huis 't Spoortje te herstellen. In iSiet buurthuis in het Noorder- 13cwartier is onrust ontstaan na- Éat een aantal grote groepen 2®ebruikers vertrok vanwege on vrede met het beleid van de IWO. V. Kokke, stadsdeeimana- ger in Leiden-Noord, verklaarde gisteravond tijdens een overleg met buurtvertegenwoordigers fiit dit stadsdeel de tien extra 'uur uit te trekken om onder an- pere de vrijwilligers meer on dersteuning te bieden en nieu- g\ve activiteiten te ontwikkelen. - De buurtvertegenwoordigers luit zowel het Noorderkwartier als De Kooi namen gisteren genoegen met de maatre die de LWO wil treffen. M.e eisten in feite een knieval Bvan de organisatie, die na de fu- iie tussen de Stichting Welzijn Leiden en Sociaal Kultureel Werk in Leiden begin dit jaar, de leiding heeft gekregen over de buurthuizen. Volgens de buurtorganisaties zet de LWO het oude beleid reeds bij de vuilnisbak terwijl het nieuwe beleid nog moet worden door gevoerd. Ze verwijten de LWO dat de gebruikers en de vrijwilli gers in de buurthuizen de deur worden uitgejaagd door een verhoging van de buffetprijzen en doordat er niet naar hun wensen wordt geluisterd. Wanhopig Volgens Cock Lafeber, vertegen woordiger uit de Kooi, wordt sinds de LWO in de buurthui zen 'aan de macht is gekomen' de mening van de vrijwilligers volkomen genegeerd. „De men sen voelen zich tekortgedaan door de LWO omdat ze geen enkele inspraak hebben", be weerde hij. Kokke trok gisteren weliswaar het boetekleed niet aan,'maar hij wordt zo langza merhand knap wanhopig van de situatie. „In het Spoortje gaat het momenteel niet echt zoals het moet gaan, maar het loopt daar beslist niet leeg. Er zijn nog veel activiteiten. Ik stel me zo langzamerhand wel de vraag of we als LWO sowieso nog iets goeds kunnen doen", doelde hij op de aantoonbaar verstoorde verhoudingen. Volgens Kokke moeten de huidige gebruikers en vrijwilli gers van de buurthuizen in Lei den-Noord 'pas op de plaats maken' om ruimte te bieden aan nieuwe initiatieven. „Dat betekent niet dat mensen wor den weggejaagd. Klaarblijkelijk is er een schokeffect opgetreden na de fusie. Daar moet aan ge werkt worden maar dat bete kent niet dat alles van de ene op de andere dag vlekkeloos zal verlopen." Hij verklaarde verder dat de buurtbewoners en -organisaties voor de plannen voor het vol gend jaar ruimschoots de mo gelijkheid krijgen om commen taar en advies te geven. Volgens de buurtorganisaties uit het Noorderkwartier en de Kooi is dat echter niet snel genoeg. „Ik zou eerst maar eens proberen om het vertrouwen te herstel len", verklaarde een van de ver tegenwoordigers. „Door bij voorbeeld de verhoging van de buffetprijzen weer terug te draaien en nu alvast eens te luistêren wat wij willen." leiden liesbeth buitink De Leidse kunstschilder H. Bon te had zijn portret van koningin Wilhelmina precies op tijd klaar om het op bevrijdingsdag 1945 in de etalage van zijn fotowinkel aan de Korevaarstraat te kun nen hangen. Binnen een jaar verkocht hij het portret en het schilderij verdween uit het zicht van de familie. De dochter van de inmiddels overleden Bonte ondekte Wilhelmina onlangs op een steenworp afstand van de oude fotowinkel in een winkel voor tweedehands spullen aan de Hogewoerd. Na een zwerf tocht van een halve eeuw is het schilderij terug bij de familie Bonte. De fotograaf en schilder Bon te kreeg de kriebels aan het eind van 1944, toen duidelijk werd dat de bevrijding van Nederland niet lang meer op zich zou laten wachten. „Hij greep zijn zo zorgvuldig bewaarde schilders kist, zette een fors doek op de ezel en begon aan een profiel portret van koningin Wilhelmi na", omschrijft zijn dochter Els Bonte. De schilder moest zijn werk in het diepste geheim voltooien, want de Duitse bezetters kon den uitingen van Oranje-ge zindheid bepaald niet waarde ren. „Nu en dan moest het schilderswerk hals over kop ge staakt worden als Duitse solda ten de fotowinkel binnenstap ten." Daarna zette hij volgens zijn dochter echter weer 'onver schrokken' het schilderswerk voort. Het doek was op 5 mei 1945 klaar en Bonte kon zijn kunstwerk dus meteen voor de hele stad tentoonstellen in zijn etalage, om het kort daarop te verkopen. Els Bonte was één jaar oud bij de bevrijding en wist niet van het bestaan van het doek af. Snuffelend naar spullen voor haar antiekwinkeltje aan de Diefsteeg zag zij het schilderij hangen in een tweedehands - winkeltje aan de Hogewoerd. Vooral de handtekening van haar vader trok de aandacht. Els wil nu op haar eigen manier de bevrijding herdenken. „Op 5 mei 1995 is Wilhelmina weer in een Bonte-bevrijdingsetalage te bewonderen!" stichting mei comité Leiden Leiden viert op 5 mei met tal van activiteiten de bevrijding. In een korte serie wordt de komende tijd een aantal van deze festiviteiten belicht. Vandaag een gesprek met Tom Bakker (37) van de Stichting Taptade. Deze stichting organiseert op bevrijdingsdag een grote optocht door de Leidse binnenstad. „Iedereen heeft wel beelden igezien van hoe het is geweest. |De intochten van de geallieerden en de grote bevrijdingsfeesten. Overal 'juichende, feestende mensén trotse geallieerde militairen. Dat sfeertje, dat willen wij ook creëren met onze optocht. Wij proberen dat te doen met 1'ondermeer 150 figuranten, twee 'Engelse militaire muziekkorpsen, oud-strijders en oude legervoertuigen. Mensen moeten het gevoel krijgen van 'Oh ja, zo was het. Zo ging het toen ook'. Een soort feest van herkenning. De jongeren kunnen zich misschien een beetje voorstellen hoe het is geweest. [Zo van 'zo hebben mijn opa en oma of vader en moeder dit beleefd'. Het is natuurlijk onzin om te zeggen dat het exact hetzelfde zal zijn, maar we r roberen het gevoel een beetje terug te halen. iDe bevrijdingsoptocht krijgt een jchronologische volgorde. We beginnen met de voedseltochten, zoals die er tijdens de oorlog ook uitzagen. Mensen met bossen hout, kinderwagens met suikerbieten. Maar het ziet er niet zo schrijnend uit. We willen alleen maar laten zien hoe moeilijk het was voor mensen om aan eten te komen. Verderop lopen de mannen van de Binnenlandse Strijdkrachten, de BS. Net zoals ze dat vijftig jaar geleden ook gedaan hebben. Ook lopen er geallieerde oud-strijders mee. Canadezen, een paai' Amerikanen en wel vijftig Engelsen. Mannen die vijftig jaar geleden Leiden bevrijd hebben. Ja, en dan het echte feestgedeelte. Dat is echt heel erg leuk. We hebben vrachtwagens met hossende mensen, jonge meiden met Canadezen. Trees met een Canadees, je kent het wel. Allemaal figuranten, gekleed in de kleding en uniformen van Kaas f- Boeren kunnen in I deze tijd van super heffingen een aardige bo terham verdienen aan de produktie van Veenweide- kaas. Raad: twee cafés V rouwenkerkplein is echt te veel leiden aap rietveld Twee cafés aan de noordrand van het Vrouwenkerkplein is dc meeste politieke partijen in de Leidse gemeenteraad echt te veel. En dat is toch precies wat de projectontwikkelaar en de architect willen. Reden voor verantwoordelijk wethouder R. Hillebrand (PvdA) om het plan gisteren nog eens met de be langhebbenden te bespreken. De buurtverenigingen Mare- dorp en De Camp zijn blij dat de noordkant van het Vrouwen- kerkplein eindelijk wordt aan gepakt. Maar dat er twee hore- cavestigingen zouden moeten komen vinden zij onzin. „Wij hebbben cafés, een broodjeszaak, een filmhuis", zei een vertegenwoordiger van de buurt. „Wij hebben geen be hoefte aan nog meer stappers die nog meer lawaai maken, die autospiegels en ruitewissers ombuigen, op auto's lopen en vuilnisbakken omgooien. De politieke partijen bleken vervolgens zeer begaan met het lot van de binnenstadsbewo ners. „Wij hebben grote moeite met twee cafés die tot midder nacht open zijn, zei R. van Opijnen (PvdA). Ook CDA, D66 en WD hadden hun twijfels hij uitbreiding van horeca in de binnenstad. En dus beloofde de wethouder de uitbreiding van de horeca nog eens met de initi atiefnemers te bespreken. Wethouders maken excuses voor slechte voorlichting over Noorderpark leiden aap rietveld Met uitzondering van klein rechts en klein links ging de Leidse gemeenteraad gister avond akkoord met de bouw van 69 ouderenwoningen in het Noorderpark. Maar de manier waarop de gemeente het plan aan de buurt heeft gepresen teerd verdient niet de schoon heidsprijs, oordeelde de VVD. De wethouders Laurier (Groen Links/wijkbeheer) en R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) betuigden hun spijt voor de slechte voorlichting. Het plan voor zorgwoningen in het park leidde pas dit voor jaar tol protesten uit de huurt. Logisch, vond actievoerder I). Young. In eerdere publikaties van de gemeente stond, dat er ouderenwoningen gebouwd zouden worden op het terrein van de voormalige basisschool Noorderkring. En dat had bij omwonenden geen belletje doen rinkelen. Het was misschien beter ge weest, zei wethouder Hille brand, om het over de locatie Noorderpark te hebben. „Dat is niet gebeurd en dat is spijtig", zei zijn collega Laurier. Tegen de kap van 34 bomen in het Noorderpark zijn meer dan honderd bezwaren inge bracht. Maar zorgwoningen scoren bij de meeste politieke partijen hoger dan bomen. Al leen Leiden Weer Gezellig/De Groenen, de SP en de van de CD afgescheiden lijst-Hoog- eveen stemden tegen. Tom Bakker van de Stichting Taptade: „We proberen met onze bevrijdingsoptocht de sfeer van toen een beetje te laten herleven." foto dick hogewoning toen, met alles erop en er aan. Kinderen lopen ook in de optocht. Leidse schoolkinderen gekleed in de kleding van toen. Met vlaggen en hoepels trekken ze al zingend door de straten. We hebben ook twee look- alikes. Een Wilhelmina en een Churchill. Zij zitten samen in een gouden koets. Dat is in het echt niet zo gegaan hoor. Churchill heeft Leiden wel bezocht, maar niet met Wilhelmina erbij. Maar toch is het wel leuk, want ze lijken echt sprekend. Bovendien zijn het twee belangrijke figuren uit de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Alles is dus helemaal in de stijl van toen. Maar een ding kan je niet regelen. Het enthousiasme van de toeschouwers. Zoals het toen ging, mensen met vlaggen, juichend. Ik zou het zo leuk vinden, ook voor de oud strijders die meelopen, dat de mensen nu ook een beetje 'uit hun dak gaan'. Maar ja, ik denk dat als rpensen zien hoe mooi en indrukwekkend alles eruit ziet, dat dat vanzelf wel goed komt. Wat mij betreft zou 5 mei elk jaar wel een nationale feestdag mogen zijn. En dan elk jaar zo'n optocht als deze. Dit soort evenementen trekt altijd veel jeugd en dat is goed. Ze kennen de verhalen van de oorlog wel uit de geschiedenisboekjes, maar om zo deze optocht te zien, zoals het toen ook was, dat is natuurlijk veel leuker. Dan kunnen ze een beetje meemaken wat hun grootouders ook hebben meegemaakt." De bevrijdingsoptocht vertrekt om 13.00 uur van de Burggravenlaan. De verdere route is: Hoge Rijndijk, Plantage, Levendaal, Korevaarstraat, Breestraat, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht en St. Jorissteeg. valerie leenheer» leiden loman leefmans 'Er gaat niets boven Groningen' en 'Amsterdam heeft 't'. Door dachte slogans die door slimme reclamejongens zijn bedacht om de betreffende gebieden te promoten. Leiden wil ook zo'n zinnetje of koosnaampje. Maar een voorlopig rapportje - waar in staat hoe Leiden 'als produkt' te promoten - dat burgemeester C. Goekoop gisteravond presen teerde, kwam onder een sper vuur van kritiek te liggen. "Wat een blah-blah verhaal. Als de WV in het verleden ge woon goede ideeën had gehad, was dit niet allemaal niet nodig geweest", stelde W. Egels van D66. „H.et is een modieus mar keting gedoe. Maar probeer een stad met diverse kwaliteiten nou niet te verkopen als één produkt. Dat zou rampzalig zijn", meende M. Vlasveld (Groenen/Leiden Weer Gezel- lig). De gemeenteraad nam on langs een motie aan waarin stond dat Leiden zich nationaal en internationaal beter moest profileren. Leiden heeft belang rijke musea, attractieve evene menten (3 oktober en de 3M- marathon), een prachtige histo rische binnenstad en een uni versiteit. En dat zou meer toe risten, economische bedrijvig heid en werkgelegenheid moe ten opleveren, vonden de raads leden. J. Maat, hoofd afdeling com municatie van de gemeente, ging aan de slag en kwam tot de conclusie dat alle deelthema's van Leiden zoals stad van vluchtelingen, museumstad, waterstad, Rembrandtstad enz. beter onder een pakkende noe mer kunnen worden gebracht. Verder zouden organisaties en instanties als de VW, universi teit, 3 October Vereeniging, winkeliersverenigingen en eve nementenfondsen moeten sa menwerken. „Coördineren van de promo tie vind ik best, want dan heb je bijvoorbeeld niet meer dat de kelder van het Gulden Vlies vol ligt met ongebruikte folders. Maar verder betwijfel ik of die organisaties wel willen samen werken", vroeg PvdA-er S. de Vreeze zich af. Goekoop verde digde zich door te zeggen dat er meer tijd nodig is voor de defi nitief plan en dat er slechts richtlijnen waren opgesteld. Maar de kritiek verstomde niet. „Sport ontbreekt in zijn ge heel. Toen Parker Leiden op het hoogste niveau speelde, heeft dat veel voor de promotie van stad betekend. En de 3 October vereeniging doet veel goeds, maar om die nou onder te schoffelen bij een grote organi satie lijkt me niet juist", aldus Egels. Ondanks dat de plannen werden afgekraakt, mogen Goe koop en Maat voorlopig door gaan op de ingeslagen weg. Een vervolgnotitie wordt na de zo mer verwacht. Leiden krijgt geld voor lessen Nederlands den haag/leiden De gemeente Leiden krijgt ook de komende twee jaar extra geld voor Nederlandse les aan bui tenlanders. Staatssecretaris Ne telenbos van onderwijs heeft daarover gisteren afspraken ge tekend met de wethouders van 27 gemeenten. In totaal stelt het Rijk 34 miljoen gulden beschik baar voor het anderwijs in het Nederlands als tweede taal (NT2) aan leerplichtige al lochtone leerlingen. Ook de afgelopen jaren heb ben deze steden al geld gekre gen voor dit soort onderwijs. Het nu beschikbaar gestelde be drag dient voornamelijk voor het verbeteren van de al gereali seerde opvang. Daarnaast zul len de gemeenten nog meer aandacht gaan besteden aan het NT2-onderwijs. Het NT2-onderwijs richt zich op de eerste opvang van leer plichtige nieuwkomers, het ver groten van de deskundigheid van het onderwijspersoneel, het aanpassen van het onderwijs programma en het geven van speciale aandacht aan allochto ne meisjes.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11