'Politieke gevolgen geen zaak tribunaal' Berlusconi nog meer in het nauw gedreven Buitenland n =Voorzitter stelt zitting parlement Suriname uit Demonstranten bij opslag kernafval Treurig overleven Juppé: EU steunt Nederland wel in conflict met Turkije Amnesty: Snel onderzoek naar moorden in Rwanda Tamil-rebellen beschoten -f lINSDAG 25 APRIL 1995 Minister start overleg met Sinn Fein londen Een Britse minister begint binnenkort verkennende ge- 'sprekken met de Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Deze baanbrekende stap in het Noord- ifd, ierse vredesproces maakte de Britse regering gisteren bekend. Het gaat om het eerste officiële contact op dit niveau sinds 23 jaar. Armeniërs herdenken massaslachting ;erevan Armeniërs uit de gehele wereld hebben gisteren in de Armeense hoofdstad Jerevan herdacht dat in 1915, tachtig jaar geleden, een groot deel van het Armeense volk door het Turkse leger is gedeporteerd. Volgens de Armeniërs ontaardde de de portatie in een massamoord, die in de periode van 1915 tot 1923 anderhalf miljoen Armeniërs het leven kostte. Bikini's in ongewoon warm Moskou moskou Vorig jaar op 24 april moesten de Moskovieten nog het ijs van hun autoruiten krabben. Nu is het barbecue-seizoen begonnen, zijn de bikini's uit de kast gehaald en wordt de rivier de Moskva overspoeld door zwemmers. De recordbrekende april-warmte heeft de Russische hoofdstad in één klap van de winter in de lente doen belanden, met gisteren temperaturen |van rond de 25 graden Celsius. Het Hydrometeorologische Cen trum wist te melden dat het in '120 jaar wetenschappelijke I waarneming' nog nooit zo warm is geweest eind april. Winnie Mandela verlaat ziekenhuis Johannesburg» Winnie Mandela is gisteren ontslagen uit het [ziekenhuis in Johannesburg, waar zij vorige week was opgeno- Imen met suikerziekte. Een woordvoerster van het ziekenhuis zei Idat Mandela het goed maakt en onder controle van de artsen >93 blijft, ir ii ^Weduwe Marcos wordt uitgesloten h01 manila» De Filipijnse kiescommissie heeft gisteren de weduwe van voormalig president-dictator Ferdinand Marcos uitgesloten ®van de op 8 mei te houden verkiezingen voor het huis van afge- rk^ vaardigden. Imelda mag niet meedoen omdat ze niet lang ge- elenoeg in het district woont waar ze zich verkiesbaar had gesteld. de,llmelda werd in 1993 tot een celstraf van maximaal 24 jaar ver- va<oordeeld wegens corruptie tijdens de regeerperiode van haar echtgenoot, maar blijft op vrije voeten hangende een hoger he rroep. Mandela: Boesak verdient hoge post Johannesburg» DeZuidafrikaanse president Nelson Mandela heeft gisteren gezegd dat Allan Boesak een hoge diplomatieke Ipost verdient. „Boesak is een van de meest getalenteerde jonge Xj mannen in dit land. Ik ben heel blij dat hij onschuldig is ver- ■klaard", aldus Mandela. Zaterdag wees een onderzoek van een Igerechtelijke commissie uit, dat de voormalige kerkleider zich I niet schuldig heeft gemaakt aan financiële malversaties. NAVO genomineerd voor Nobelprijs de osio» Het NAVO-bondgenootsch^p is genomineerd voor de Nobelprijs voor de Vrede 1995 wegens zijn vredeshandhavende ieke rol in Europa na de Tweede Wereldoorlog, hebben twee Noorse parlementariërs gisteren onthuld. „Deze lente zullen wij geze gend zijn met een halve eeuw zonder oorlog tussen de naties in Europa. Historisch gezien is dit uniek, zeker in de moderne ge- schiedenis. Geen gebeurtenis of natuurwet, geen individu of an dere organisatie heeft daartoe meer bijgedragen dan de NAVO", aldus een schriftelijke verklaring van de twee parlementsleden. Oproep tot afzetten van Venetiaan 'ARAMARIBO ANP )e Surinaamse parlements- 'oorzitter Lachmon heeft giste- en de zitting van vandaag tot lader order uitgesteld. Dit na ten verzoek van twee van de regeringspartijen, KTPI en •PA. Die deden dit kennelijk als ;evolg van spanningen binnen le regeringscoalitie Nieuw :ront. Die bestaat verder uit de (HP (Vooruitstrevende Hervor- ningspartij) van Lachmon en le NPS (Nationale Partij Surina- ne) van Suriname's president (enetiaan. Op de agenda van de zitting 'an vandaag stond onder ande- n interpellatie van de op- lositie over de voortgang van zogeheten structureel aan- lassingsprogramma en de mo- jelijke rol van het IMF daarbij. Vooral over dat laatste liggen le VHP en de president al ge- uime tijd in de clinch. Voorzit- er Radashkishun van de VHP- ïdviesraad riep in de afgelopen zelfs op tot afzetten van (enetiaan. In een verklaring wees de KHP gisteren Venetiaans be- correspondent De Duitse politie maakt zich op voor een con frontatie met demonstranten tegen kernenergie die zich bij een opslagplaats voor kernafval in Gorleben hebben samengetrokken. De betogers protesteren al een paar dagen te gen het transport per trein van uitgebrande reac torstaven die volgens plan gisteravond om 20.10 uur van de kerncentrale bij Philippsburg, in de deelstaat Baden-Württemberg, is vertrokken. De trein met de speciaal beveiligde 'Castor-contai- ner' is inmiddels in de buurt van Gorleben, ten zuiden van Hamburg, gearriveerd. Ernstige inci denten hebben zich de afgelopen nacht niet voor- Ruim 5.000 politiemannen zijn ingeschakeld om de operatie tot een goed einde te brengen. Het geldt als een van de grootste politie-optre- dens sinds de Tweede Wereldoorlog. De kosten worden geraamd op ruim 50 miljoen mark, onge veer 55 miljoen gulden. Activisten hebben in de nacht van zondag op maandag op het waarschijnlijke traject diverse bovenleidingen gesaboteerd en rails doorge zaagd. Daarbij werd voor miljoenen guldens schade aangericht. Met name in de deelstaat Hes sen, met het belangrijke spoorwegknooppunt Frankfurt, werden reizigers geconfronteerd met langdurige vertragingen. De leider van de milieupartij de Groenen, Fi scher, veroordeelde de acties van de demonstran ten, maar noemde de opstelling van de regering om het transport nu hoe dan ook door te zetten, een 'provocatie'. De grootste oppositiepartij, de SPD, overwoog uit protest het overleg met de re gering over een gezamenlijk energiebeleid, dat gisteravond zijn tweede ronde inging, af te zeg gen. De sociaal-democraten, die 'zo snel moge lijk' de kerncentrales willen sluiten, besloten ten slotte toch aan het beraad deel te nemen. De demonstranten verzetten zich tegen een op slag in Gorleben, omdat de opslaghal niet bevei ligd is tegen rampen. Ook kunnen defecte opslag- vaten niet gerepareerd worden. Politie verwijderde gisteren Onderzoek kan bom onder vredesonderhandelingen leggen De bekendmaking van het VN-Oorlogstribunaal voor ex- Joegoslaviërs in Den Haag om een onderzoek in te stellen naar de vermeende oorlogsmisdaden van de Bosnisch- Servische leider Radovan Karadzic en de commandant van de Bosnisch-Servische troepen, Ratko Mladic, kan een bom leggen onder de toch al uiterst moeizame vre desonderhandelingen over Bosnië. Daarin zijn Karadzic en Mladic namens de Serviërs de rechtstreekse gespreks partners van het Westen. den haag gppstone gisteren op vragen van die strekking. „De politieke conse- „Het zij zo", reageerde open- quenties zijn niet onze taak en baar aanklager Richard Gold- niet onze deskundigheid." Hij zei dat vooraf geen andere VN-instellingen, zoals de VN- vredesmacht in Bosnië, of rege ringen zijn geconsulteerd, doch slechts geïnformeerd. Op de vraag of mogelijk in ruil voor een vredesakkoord immuniteit (onschendbaarheid, red.) kan worden verleend aan Karadzic - indien aangeklaagd - of andere verdachten, zei Goldstone dat dat een beslissing van de politi ci zal zijn. Mocht het tribunaal besluiten om Karadzic, Mladic en Miso Stanisic (voormalig minister van binnenlandse zaken van de 'Servische republiek in Bosnië') in een later stadium formeel aan te klagen, dan kunnen zij gevangenen in eigen land wor den. Het is niet aannemelijk dat zij zichzelf bij het tribunaal mel den of dat zij worden uitgele verd. Als het tribunaal zou be sluiten een internationaal arres tatiebevel tegen hen uit te vaar digen, is elk land waar zij naar toe zouden reizen verplicht hen te arresteren. Als hij zou worden aangeklaagd voordat er een vre desakkoord is, kan Karadzic bij voorbeeld niet meer naar Genè- ve om besprekingen te voeren. Goldstone onderzoekt ook de 'individuele misdadige' verant woordelijkheid van Karadzic, Mladic en Stanisic voor misda den waarvoor het tribunaal eer der al 22 Bosnische Serviërs heeft aangeklaagd. Tot die mis daden behoren genocide, mar teling, verkrachting en mishan deling van burgers. Het tribu naal gaat ervan uit dat degenen die opdracht hebben gegeven voor het plegen van oorlogsmis daden, meer schuld dragen dan degenen die die bevelen opvol gen. Goldstone doet tevens onder zoek naar de betrokkenheid van de drie Bosnisch-Servische kop stukken bij de 'aanhoudende' belegering van Sarajevo en de 'systematische' beschieting van onschuldige burgers door sluip schutters, de 'onwettige aanval len' op personeel van humani taire organisaties, leden van de VN-vredesmacht, voedselkon vooien en VN-vliegtuigen. schuldiging van de hand als zou ze streven naar een herstel van de koloniale verhouding met Nederland. Zij beval de presi dent aan zich te beijveren voor een 'richtige' naleving van het raamverdrag met Nederland. Achtergrond is dat de VHP graag zou hebben gezien dat het IMF wordt ingeschakeld als monitor van 'het structureel aanpassingsprogramma, zodat Nederland geen beperkingen hoeft te stellen aan overmaking van de ontwikkelingshulpgel den naar Suriname. Het Nieuwe Front bepaalde in augustus 1993 in consensus echter, dat Suriname niet met het IMF als monitor in zee gaat. Venetiaan had Lachmon vrij dag verweten in de kwestie van de uitvoering van het econo misch aanpassingsprogramma een 'sterk pro-Nederlands standpunt' in te nemen. Vol gens Venetiaan wil Lachmon eventueel in samenwerking met de oppositiepartij DA'91 bij de verkiezingen van 1996 de leuze 'terug naar het koninkrijk' pro pageren. KiBEHOEen Australische VN-soldaat brengt een verweesd Hutukind in veiligheid. De moeder was een van de slachtoffers van het bloedbad dat in het vluchtelingenkamp in zuidwest Rwanda is aangericht. Er zouden nu nog zo'n duizend Hutu's in het kamp zijn achtergebleven. foto epa brussel» ANP De Europese Unie heeft Neder land wel degelijk ruggesteun ge geven in het conflict met Tur kije over de oprichting van het Koerdische parlement in bal lingschap. Dat heeft de Franse minister van buitenlandse za ken, Alain Juppé, gisteren ge zegd. Frankrijk is momenteel voorzitter van de EU. Drie ambassadeurs van Unie lidstaten hebben Turkije twee weken geleden gevraagd zich te matigen. De ambassadeurs van Frankrijk, Duitsland en Spanje vroegen Ankara af te zien van sancties tegen Nederland. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wilde alleen bevestigen dat na Europees overleg besloten is tot een offi ciële diplomatieke stap, een de marche. Minister Van Mierlo is de af gelopen weken bekritiseerd om dat hij de Turkse verontwaardi ging over het parlement in bal- Tientallen doden bij bioscoopbrand Bij een brand in een vijf verdie pingen tellend vermaakcentrum in de Westchinese stad Urumqi, in de provincie Xinjian, zijn ze ker 51 mensen omgekomen en honderd personen gewond ge raakt. Dat heeft een lokale func tionaris vandaag gezegd. De brand ontstond in een kleine bioscoop op de tweede etage, waar bezoekers naar een pornofilm keken. Volgens een lokale krant deugden de veilig heidsvoorschriften niet en had de eigenaar geen gehoor gege ven aan een gebod de zaak te sluiten. Nooduitgangen ontbra ken en de doorgangen waren veel te nauw. lingschap zou hebben onder schat. Ook zou hij zich onvol doende hebben verzekerd van de steun van Nederlands bond genoten. Juppé maakte melding van de Europese ruggesteun aan Ne derland in reactie op vragen van de socialistische Europarlemen tariër Leonie van Bladel (PvdA). Het Koerdische parlement in ballingschap is twee weken ge leden in Den Haag opgericht. Turkije dringt aan op een ver bod omdat de parlementariërs zich voor het karretje zouden laten spannen van de radicale Koerdische Arbeiderspartij (PKK). Uit hel diplomatieke conflict blijkt volgens de Franse minis ter ook de noodzaak de bestrij ding van het PKK-terrorisme in EU-verband beter te coördine ren. De PKK is momenteel al leen in Duitsland en Frankrijk verboden. Eurocommissaris Hans van den Broek wilde zich gisteren niet uitlaten over het diploma tieke conflict tussen Den Haag en Ankara. Wel toonde hij zich optimistisch over de mogelijk heden voor verzoening. Van den Broek liet blijken dat hij nog steeds vertrouwen heeft in de douane-unie met Turkije. Volgens het persbureau AP hebben Turkse troepen bij ge vechten met de Koerdische Ar beiderspartij (PKK) in Noord- Irak gisteren zeker 41 rebellen gedood. Het leger sprak van de zwaarste botsing met de PKK sinds het met 35.000 man schappen vijf weken geleden Noord-lrak binnentrok. Onder de soldaten vielen twee doden, aldus een communiqué. Sinds op 20 maart het offen sief tegen de PKK in de Koerdi sche enclave in Irak begon, zijn daar volgens officiële Turkse cij fers 505 rebellen gedood en 58 soldaten gesneuveld. Het Turk se leger voerde ook de operaties tegen Koerdische guerrillastrij ders in zuidoostelijk Turkije op. CORRESPONDENT De zondag in Italië gehouden regionale verkie zingen hebben, zeer verrassend, een overwin ning opgeleverd voor de verschillende centrum linkse allianties, maar geen politieke duidelijk heid. Zeker lijkt echter dat parlementsverkiezin gen, zoals geëist door ex-premier Berlusconi, niet op korte termijn zullen plaatsvinden. Het voortbestaan van het zakenkabinet van premier Dini is daarmee gegarandeerd. De teleurstelling is groot voor Silvio Berlusco ni. Vanwege het uitblijven van vervroegde parle mentsverkiezingen en in de overtuiging dat zijn 'Pool van de Vrijheid' kon rekenen op meer dan vijftig procent van de stemmen, had de media magnaat de verkiezingen voor de besturen van vijftien regio's gepromoveerd tot een beslissende test voor de landelijke politiek. Gisteravond laat werd duidelijk dat de Pool van de Vrijheid zes regio's in de wacht heeft ge sleept, drie minder dan de centrum-linkse alli anties. De partijen van de Pool behaalden 42 procent van de stemmen en bleven zo ver ver wijderd van de vijftig procent. Berlusconi moest echter ook toezien dat zijn erfvijand, de ex-com- munistische PDS, zijn Forza Italia naar het twee de plan verwees. De PDS is met 25,4 procent van de stemmen de grootste partij geworden, terwijl Forza Italia niet verder komt dan 22,2 procent. Ook de 'post- fascistische' Nationale Alliantie, een andere steunpilaar van het rechtse blok, bleef met veer tien procent ver onder de verwachtingen. Ver rassend waren ook de 6,5 procent van de Lega Nord en de 8,6 procent van de communistische partij PRC. Beide partijen zijn tegenstanders van Berlusconi's Pool, maar kunnen niet echt wor den gerekend tot het centrum-linkse blok. De Lega presenteerde zich alleen bij de regionale verkiezingen, terwijl PRC slechts in enkele re gio's een lijstverbinding aanging met centrum links. De verkiezingen voor de regionale besturen tonen aan dat het rechtse blok van Berlusconi niet onoverwinnelijk is. De mediamagnaat en de leider van de Nationale Alliantie, Fini, lieten gis teren weten dat de Pool nog steeds beschikt over een relatieve meerderheid, maar hun onderhan delingspositie is aanmerkelijk verzwakt. Berlus coni loopt het risico met het blijven eisen van verkiezingen in juni een roepende in de woestijn te worden. Het rechtse blok moet zich bezinnen op een nieuwe strategie, maar hetzelfde geldt voor de centrum-linkse alliantie. Gebleken is dat er in Italië een zeer groot electoraal potentieel bestaat voor de partijen die zich keren tegen de Pool van de Vrijheid, maar de vorming van een homo geen progressief blok dat zich kan presenteren als alternatief voor Berlusconi zal niet eenvoudig zijn. De PDS en een serie kleine centrumpartijen hebben op basis van de regionale verkiezingen meer dan veertig procent van de stemmen, maar om Berlusconi te verslaan, is de steun nodig van de Lega Nord en de communistische PRC. Lega- leider Bossi zei gisteren dat zijn partij zich wil aansluiten bij centrum-links, maar op voorwaar de dat op het programma een groot aantal insti tutionele en electorale hervormingen wordt ge zet. Ook de leider van PRC, Bertinotti, bood gis teren aan een 'electoraal pact' te vormen, maar de aanwezigheid van de communisten zal zeker leiden tot protest van de centrumpartijen. De leider van de PDS, Massimo D'Alema, zeer in zijn nopjes met het verkiezingsresultaat, zei dat het moment is aangebroken om de krachten te verenigen. „Links heeft voor het eerst serieus uitzicht op regeringsmacht en moet nu intelli gentie tonen", aldus D'Alema. De PDS-secretaris liet wejen dat de ex-christen-democraat Roma no Prodi de juiste persoon is om de centrum linkse alliantie vorm te geven en te leiden. Prodi zei gisteravond een programma te willen opstel len dat de partijpolitieke verschillen zal over bruggen. Zowel D'Alema als Prodi onderstreepte dat het kabinet-Dini zijn taak moet volbrengen en dat de Italianen in oktober naar de stembus zullen gaan voor het kiezen van een nieuw parlement. Tot de taken van Dini worden gerekend de her vorming van het staatspensioenstelsel, de op stelling van de begroting van 1996 en een anti trustwetgeving toegesneden op de media. Dit laatste punt is een doorn in het oog van Berlusconi, wiens TV-imperium ook wordt be dreigd door een referendum, dat, als er geen ver kiezingen worden gehouden, in juni zal plaats vinden. Berlusconi, die spreekt van een komplot dat erop is gericht zijn holding Fininvest te ver nietigen, voelt zich na het resultaat van de regio nale verkiezingen nog meer in het nauw gedre ven en zal zijn huid duur willen verkopen. Van de door velen gewenste rust en sereniteit zal in de Italiaanse politiek voorlopig geen sprake zijn. LONDEN-KIGALIRtf-AFP-DPA-ANP De mensrechtenorganisatie Amnesty International pleit voor een onafhankelijk onder zoek naar de moord op duizen den Rwandese vluchtelingen in Kibeho. De organisatie meent dat haast is geboden, omdat an ders cruciaal bewijsmateriaal zal verdwijnen. De moorden van april vorig jaar zijn evenmin onderzocht en de daders zijn niet berecht. Amnesty vreest dat moordpartijen ingegeven door wraak zullen aanhouden als niet snel duidelijk wordt dat de daders op vervolging kunnen rekenen. Rwandese troepen van de nieuwe regering in Kigali om singelden zaterdag een vluch telingenkamp en openden met diverse soorten wapens het vuur op de bewoners. Gewon den en overlevenden werden vervolgens met slag- en steek wapens aangevallen. Het door Tutsi's beheerste leger zei de vluchtelingen te willen dwingen naar hun eigen dorpen terug te keren. Waarnemers menen evenwel dat de militairen plan matig de Hutu-vluchtelingen om het leven brachten. Tachtigduizend Hutu's heb ben de slachting ontvlucht. Am nesty heeft de internationale gemeenschap opgeroepen hen bescherming te bieden. Hon derden Hutu's weigeren even wel het kamp te verlaten en hebben zich in een schoolge bouw verschanst. De regerings soldaten hebben hun bevolen het kamp te verlaten, maar zijn vooralsnog niet opgetreden te- gén deze laatste inwoners van Kibeho. De Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking, Pronk, veroordeelde zondag de gebeurtenissen als 'een plan'. Hij zei dat de moordpartijen lo gischerwijs consequenties voor de hulp van het Middenafri kaanse land hebben. In Kigali verliezen leden van internatio nale organisaties en hulporga nisaties de hoop dat een ver zoening mogelijk is tussen Hutu-bevolking en de minder heid van Tutsi's, die sinds juli vorig jaar aan de macht is. Honderdduizenden Tutsi's werden tussen april en juli vorig jaar afgeslacht door soldaten en milities van de toenmalige rege ring. Dit gebeurde nadat onbe kenden president Juvénal Ha- byarimana hadden vermoord. De verdediging van het land zakte evenwel ineen. De Tutsi- strijders veroverden binnen vier maanden de macht. Zij vormen nu de veiligheidstroepen en verrichten talrijke arrestaties onder Hutu's en maken zich schuldig aan willekeurige en bloedige wraakacties onder de bevolking. COLOMBO AP van het eiland, nadat de rebel len een brug hadden opgebla zen die het eiland Manning met het vasteland verbindt. Volgens bewoners zijn bij de beschietin gen drie Tamil-kinderen en een bejaarde vrouw omgekomen. Vliegtuigen van de Srilankaanse luchtmacht hebben gisteren be schietingen uitgevoerd op ver moede schuilplaatsen van Ta mil-rebellen in het noordoosten

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5