Grote daling in het aantal overvallen Binnenland Minister wijst collectieve gratie aan gevangenen af De fles voor Jos Laatste afscheid VVD en D66 steunen Duisenberg in kritiek over terugdringen tekort Replica van beroemd vliegtuig Eis van acht jaar en TBS voor doden buurjongen Elke knaap met aansteker op zak was verdacht' INSDAG 25 APRIL 1995 [Burgemeester Eibergen vertrekt bbergenH. ter Laak (CDA) vertrekt als burgemeester van Eiber- |en. De gemeenteraad zegde al op 14 februari het vertrouwen in hem op. Gisteravond keurde de raad achter gesloten deuren een kfvloeiïngsregeling met de burgemeester goed. Dat was een van pijn voorwaarden geweest om op te stappen. Ter Laak treedt af bmdat hij de gemeenteraad informatie heeft onthouden, notu- t van commissievergaderingen heeft veranderd en beleid eft gedwarsboomd. Van der Valk nodigt Canadezen uit Iiuland Gerrit van der Valk (67) van het gelijknamige horeca- i haalt 35 Canadese oud-militairen naar Nederland die en geld hebben om hier de bevrijding mee te vieren. De fami- s Van der Valk biedt de oud-strijders onderdak voor twee we en rijdt hen rond naar de diverse festiviteiten. Het was een r Canada geëmigreerde oud-serveerster die een beroep deed lp Van der Valk. Ze vond het niet eerlijk dat het altijd dezelfde, rijke Canadezen zijn die naar Nederland kunnen reizen. Van der l/alk voelde zich geroepen 'die arme stakkers te helpen'. LU wil Nederlandse mediafusie toetsen Jrussel Europees commissaris Karei van Miert (concurrentieza- Iten) heeft positief gereageerd op een verzoek van Nederland om mediafusie van RTL4, CLT, VNU, VOO en Endemol te toet ien. Gisteren sprak Van Miert met minister Wijers (economische aken) in Brussel. Hoewel Nederland niet verplicht is de media- lamenwerking aan Brussel voor te leggen, achtte Wijers toetsing i de Europese wetgeving verstandig. Hij wil weten of de fusie zo'n sterke positie van de Holland Media Groep leidt dat van Concurrentie op de markt van de televisiereclame nauwelijks r sprake is. ïrand Lelystad verwoest drie loodsen |f lystad De brandweer van Lelystad heeft vanmorgen vroeg i uitslaande brand op het industrieterein Oostervaart weten e bedwingen. Het vuur vernietigde een drietal opslagloodsen, t een autobedrijf, een motorclub en een decorbouwer wa- en gevestigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. r oorzaak alsmede schade kon de politie nog geen medede lingen doen. )ode en zwaargewonde bij botsing itadDoor een auto-ongeval tussen Lelystad en Dronten, is [isteren een 45-jarige man uit Lelystad om het leven gekomen. 120-jarige man uit Doornspijk raakte zwaar gewond. Twee sonenauto's botsten frontaal op elkaar. De politie vermoedt jq dat de automoblist uit Doornspijk de controle over zijn auto ver por en de herm inreed. Toen hij vervolgens zijn auto dé weg op f Lvilde sturen, kwam hij op de verkeerde weghelft terecht en bots- fo IrAnt'inl I QfrQII a ,1^ inrinn rtlnn ilit <il, rrfod frontaal tegen de 45-jarige r t Lelystad. Akkoord over CAO voor schilders 'aorijswuk» Bonden en werkgevers in het schildersbedrijf hebben 3 dekinnacht een principe-akkoord bereikt over een tweejarige jgenpAO. Die geldt voor 30.000 werknemers in vijfduizend bedrijven jDe Bouw- en Houtbond FNV, de Hout- en Bouwbond CNV en Hijjdo werkgevers, verenigd in de Fosag, zeggen gezamenlijk dat is g hd?ekozen voor maatregelen om de seizoenswerkloosheid zoveel isteiriiogelijk tegen te gaan. j defet pakken tegelijk werden de rzoeken de afgelopen weken riet jezorgd op het ministerie van dan driedui- :nd gevangenen hebben om blij\fatie gevraagd ter gelegenheid heitpn de 50ste herdenking van de e jevrijding. Maar het is verspilde loeite, zo blijkt uit een brief de brievenbus de Vereniging van Ge- ingenisdirecteuren. Minister irgdrager, die al eerder had la- veten niet te voelen voor volgens haar achterhaalde iwoonte, wil definitief niets k~d(teten van collectieve gratie. ,,Het is uit de tijd", verklaart tuss 'oordvoerder W. Alkema op het epartement. „Sinds 1987 is er gratiewet waarin zeer zorg- uldige procedures zijn opge- •n. Elk verzoek wordt keurig gewogen. Dan past liet meer alle gedetineerd- De Bond voor Wetsovertre ders (BWO) is niet verbaasd over de afwijzing. „Ambtenaren op het ministerie hebben zich al eerder negatief uitgelaten over collectieve gratie", zegt voorzit ter E. van der Maal. „We had den nog een sprankje hoop dat Sorgdrager bij zou draaien. Dat is dus niet gebeurd." Het argument dat een collec tieve gratie 'uit de tijd' zou zijn, noemt de BWO-voorzitter on zin. „Zo ken ik er nog wel een paar. De meeste deskundigen zijn het erover eens dat het hele gevangenissysteem uit de tijd is. Maar zonder gekheid: de wet houdt de mogelijkheid van een collectieve gratie nadrukkelijk open. Als Justitie daar anders over denkt, kunnen ze de bepa ling beter schrappen." Kamelenmoeder Lesther kijkt nieuwsgierig toe als haar pasgeboren zoon Jos de fles krijgt. Haar zoon werd vrijdag ii Artis geboren. Omdat moeder plaatselijk werd verdoofd, kan ze dit moment zelf geen melk geven, foto lelystad Brandweerlieden uit het hele land hebben gisteren in Lelystad plechtig afscheid genomen van hun twee omgekomen collega's van 47 en 31 jaar oud. De een werd begraven; de ander gecremeerd. Vandaag is een derde, 45-jarige brandweerman in zijn woonplaats Almere met dezelfde korpseer begraven. De drie brandweerlieden kwamen vorige week woensdagavond om het leven bij een brand in een voddenloods in Amsterdam- Noord. Onder de aanwezigen in Lelystad bevonden zich ook de Amsterdamse burgemeester Patijn en brandweercommandant Ernst. foto gpd Tien maanden cel voor seksueel misbruik kinderen rotterdam anp Een 37-jarige man door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot vijftien maan den gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, voor seksu eel misbruik van kinderen. De man moet na het uitzitten van de straf een behandeling volgen bij de Dr. Van der Hoevenkli- niek in Utrecht. Tegen de Rot terdammer was door het open baar ministerie twee jaar geëist. De i i de i gen verdachten in de ontucht- en kinderpornozaak waarin pe doseksuelen uit Rotterdam en Limburg jarenlang onderling fo to's en videobanden maakten en uitwisselden. De Rotterdamse hoofdver dachte werd enkele weken gele den al veroordeeld tot negen jaar en TBS met dwangverple ging. Hij zou zijn drie stiefkin deren jarenlang hebben mis bruikt en bedreigd. De hoofd verdachte stelde ook twee van zijn stiefkinderen beschikbaar aan de 37-jarige man uit Rotter dam. De laatste heeft toegegeven dat hij de twee meisjes onder het toeziend oog van hun stief vader heeft misbruikt, maar ontkende dat hij hiervan video opnamen had gemaakt. Officier van justitie mr. C. van Beunin- gen besloot dit punt te laten vallen omdat op grond van de huidige wet het maken van kin derporno lastig te bewijzen is. Bovendien staat op het maken en verspreiden van kinderporno een maximum gevangenisstraf van drie maanden. Op misbruik van minderjarige kinderen staat een straf van maximaal twaalf jaar. Bijna 200 man weg bij school in Leeuwarden De kritische woorden van president-directeur Duisenberg bij het verschijnen van het jaarverslag van De Nederlandsche Bank (DNB) krijgen steun van WD, D66 en de (grote) werkgevers van VNO/NCW. Volgens Duisenberg is het kabinet enerzijds niet ambitieus genoeg met het verlagen van het tekort en de staatsschuld en worden anderzijds de lasten van burgers en bedrijven juist te enthou siast verlaagd. De PvdA vindt dat het kabinet ook andere zaken dan het tekort aandacht moet ge ven. De vakcentrale FNV noemt Duisenbergs waarschuwingen 'schro mei ij k overdreven PvdA-woordvoerder Jan van Zijl wijst erop dat het kabinetsbeleid niet alleen gericht is op het 'Resultaat is gezamenlijk succes Het aantal overvallen daalt spectaculair. Vorig jaar zelfs met 8,2 procent. In totaal registreerde de politie deson danks nog bijna 2.500 overvallen. Dat is wel minder dan de 2.700 van 1993. Voor dit jaar ligt een verdere daling in het verschiet. In de eerste drie maanden van 1995 waren er bijna tweehonderd overvallen minder dan in dezelfde periode een jaar eerder. nooit alleen terugdringen, maar de samenwerking met justitie is goed. Alle daders die we oppak ken, verdwijnen achter de tra lies. Ook de medewerking van bedrijven en geldinstellingen groeit. Er wordt meer en meer geïnvesteerd in preventie, waar door de daling van dit soort cri minaliteit een gezamenlijk suc- De detailhandel is het meest in trek bij overvallers. De wat kleinere winkels, zoals tabaks zaken, supermarkten, videothe ken, kledingzaken, juweliers en slijterijen moeten het vaak ont gelden. Volgens Graëve maken vooral jongere criminelen zich meer en meer schuldig aan overvallen. „Wij onderscheiden drie types: de professional, de amateur en de beginner. Vooral de laatste groep is actief. Het zijn vaak jongeren vanaf onge veer vijftien jaar die snel een paar honderd gulden willen pakken met een overval. Opval lend is dat zij veel meer geweld gebruiken dan de echte profes sionals." Die cijfers maakte de Amster damse politiecommissaris R. Graëve, leider van het pro jectteam overvalcriminaliteit, gisteren in Ede bekend tijdens de studiedag Criminaliteit en detailhandel. Het landelijk ope rerend projectteam werd twee jaar geieden geformeerd om een eind te maken aan de ex plosieve groei van het aantal overvallen. „Dat lijkt te lukken zegt Graëve voorzichtig. „Vorig jaar voor het eerst nam het aan tal overvallen af." De Amsterdamse commissa ris erkent dat de daling niet al leen het gevolg is van verhoog de inspanning van de politie. „Vooral in de dertien regio's waar een roofovervalteam is op gezet, is het succes groot. De pakkans na een overval is daar in vergelijking met vijf jaar gele den verdubbeld. Eén op de drie overvallen lost de politie inmid dels op. In sommige regio's ligt dat zelfs op bijna vijftig procent. De politie kan dit probleem verlagen van het tekort, maar ook op sociale sa menhang en meer banen. Die drie zaken kunnen niet los van elkaar worden gezien. Ook MKB-Ne- derland, de werkgevers in het midden- en klein- bedrijf, vinden meer lastenverlichting voor meer banen goed te verdedigen. r D66 steunt in principe extra inzet om het tekort MCIH eerder Veroordeeld VOOf ClJperSUlg terug te brengen, maar kon gisteren nog niet op het rapport reageren. Financieel specialist De Korte van de WD meent dat de adviezen van Duisenberg niet genegeerd kunnen worden. Vol gens De Korte moeten, na wat het kabinet afgelo pen vrijdag besloot over de koppeling en lasten verlichting, alle verdere groei meevallers dit jaar naar een lager tekort. Dat is ook de lijn die het ka binet gekozen heeft. m bosch Bijna tweehonderd medewer kers van de Noordelijke Hoge school Leeuwarden verliezen per 1 september hun baan. Dit is het gevolg van de bezuiniging van 13 miljoen gulden die de hogeschool moet doorvoeren. De banen verdwijnen vooral bij het onderwijzend personeel. In totaal werken nu nog 1.050 mensen bij de NHL. Voorzitter van de Raad van Bestuur F. Kuipers spreekt van een zware slag voor de onder wijsinstelling. „Het hing ons al een hele tijd boven het hoofd. We hebben zoveel mogelijk ge probeerd op materiaal te bezui nigen. Maar daarna kom je toch uit op personeel." Van de 195 mensen die hun baan verliezen, maken er 69 ge bruik van regelingen voor vrij willige uitdiensttreding. Voor degenen die in de wachtgeldre geling komen, moet de school in totaal een paar miljoen gul den aan boete betalen. Minister Ritzen (onderwijs) heeft name lijk juist bepaald dat er geen on derwijzend personeel ontslagen mag worden. Geld voor de boe te heeft de instelling volgens voorzitter Kuipers niet. „Zo ko men we van de regen in de drup." De hogeschool heeft ie mand aangetrokken die de die op straat komen te helpt bij het zoeken van 3 baan. delft» Ruim zes jaar lang hebben 150 studenten eraan gewerkt: de replica van de Lambach HL 11. Het origineel won in 1936 het wereldkampioenschap kunstvliegen. De studenten van de Technische Univer siteit presenteerden het vliegtuig gisteren aan het publiek. foto anp ed oudenaarden gaan. In 1994 werd hij opnieuw gearresteerd op grond van ver klaringen van mensen met wie hij gevangen had gezeten. De zaak tegen de man is gro tendeels op 20 februari behan deld, maar duurde door getui genverhoor zó lang, dat requisi toir en pleidooi moesten wor den uitgesteld. Advocaat mr. Van Dijk vroeg gisteren om vrij- spraak. Volgens hem is er sinds het onderzoek in '93 geen feite lijk bewijs tegen zijn cliënt bij gekomen. De verklaringen van de medegedetineerden vond hij onbetrouwbaar. De kroongetuige, aan wie de verdachte in de gevangenis ge detailleerd zou hebben verteld over de dood van de jongen, is een man uit Den Bosch. Hij ver telde de rechtbank in februari dat de verdachte had gezegd dat hij de jongen vergeefs seksueel benaderde en hem daarna onder bedreiging met een gaspistool aan handen en voeten vastbond. Hij smoorde het geschreeuw van de jongen met tape en een kussen. Toen de jongen overleden was, ver stopte hij hem in een vrieskist en maakte het geplande uit stapje naar IJ muiden bij wijze van alibi, 's Avonds begroef hij het stoffelijk overschot in tie zandverstuiving. Surveillerende agenten spraken hem daar nog aan omdat zijn auto er zo lang geparkeerd stond. Verdachte ontkende dat hij ooit iets aan zijn medegevangene heeft ver teld. Uitspraak op 8 mei. Tegen een 44-jarige man uit Rosmalen is gisteren bij de rechtbank in Den Bosch acht jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist en TBS met dwangverpleging. De man ont kent dat hij zijn 15-jarige buur jongen in november 1991 van het leven beroofde en hem be groef. Het stoffelijk overschot is in maart 1993 in een zandver stuiving bij Rosmalen opgegra- De man ging regelmatig met zijn buurjongen en zijn eigen kinderen erop uit. Op de dag van de verdwijning zou hij met hem naar IJmuiden gaan. Na de vermissing verhoorde de politie de man, maar hij leek toen vrij uit te gaan. In juni 1992 kreeg de man achttien maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf voor een poging de ouders van de jongen 40.000 gulden af te persen door hen anoniem informatie te be loven over hun vermiste zoon. Hij zou dat hebben gedaan om dat zij hem hadden laten weten geen prijs te stellen op zijn con- doléancebezoeken. In maart 1993 meldde de buurman de politie dat een me degedetineerde hem had ver teld waar de jongen begraven was. Op zijn aanwijzingen is het lichaam toen gevonden. De vol gende dag werd hij aangehou den. Het Pieter Baan Centrum in Utrecht kwam tot de conclu sie dat de man verminderd toe rekeningsvatbaar is. De kans op herhaling zou aanzienlijk zijn. Justitie kreeg het bewijs echter niet rond en moest hem laten Politie had wekenlang handen vol aan Edese brandstichter Met de aanhouding van een 21-jarige man uit Ede is mogelijk een eind gekomen aan de reeks brandstichtin gen in deze plaats. De aanhouding en huiszoeking ko men na een wekenlange periode van onzekerheid. Er werden bijna veertig branden gesticht; politie, brand weer en beveiligingsdiensten maakten overuren. De aanhouding had gisteravond om elf uur plaats. Het is het tijdstip waarop de afgelopen weken een legertje scannerluisteraars paraat zat, om soms vier maal op één avond achter de brandweer aan te gaan. Tegen Pa sen was hun aantal zo gegroeid dat brandweercom mandant P. Joosten een 'radiostilte' in acht nam: de plek des onheils werd niet meer genoemd. „Het werd te gek, de weg zat pp zeker moment verstopt met scannerluisteraars." De massa nieuwsgierigen werd geobserveerd door poli tiemensen. Rechercheurs zochten naar die ene man, die bij elke brand aanwezig was en gefascineerd in de vlammen staarde. Een jongeman van zeventien tot der tig jaar, waarschijnlijk dronken genoeg om moed te hebben brand te stichten. Zo luidt het algemeen gel dende profiel van pyromanen. Politiewoordvoerder Munniksma kan niet zeggen of de aangehouden Ede- naar in dit profiel past. Een vast patroon in zijn doen en laten was moeilijk te ontdekken. De pyromaan was sinds begin maart aan de gang, maar in de afgelopen vier weken was sprake van reeksen branden op één avond. Eerst waren het kleine branden, afvalcontainers die soms tegen een gebouw waren geschoven. Later werden de branden groter en half april ging de brandstichter voor het eerst een ge bouw binnen en ging een loods met vijftien caravans in vlammen op. Na ruim twintig branden ging zaterdag 8 april een ban denopslag in een woonwijk in Bennekom in vlammen op. De beelden kwamen op het NOS-journaal en Brandpunt besteedde er vervolgens aandacht aan. Van af dat moment kreeg de politie van Ede versterking van een observatieteam. Maar de rechercheurs behaalden niet meteen resultaat. Ook al omdat het die week rela tief rustig bleef, afgezien van wat stapels brandende kranten bij schuurtjes en een auto in een carport die uitbrandde. Elke brand bracht niet alleen de scannerluisteraars in beweging, maar ook de camerateams van RTL, die op zeker moment zelfs voor de brandweerkazerne hadden postgevat. De voortdurende aandacht van de media wakkerde de maatschappelijke onrust aan. Het onder zoeksteam van de politie, na Pasen uitgebreid van acht tot twaalf mensen, hulde zich in stilte over de resulta ten. Na verloop van vier weken begon zich enigszins een patroon af te tekenen. De meeste branden werden tus sen negen uur en middernacht gesticht, vaak op woensdag- en zaterdagavond. Verder was het om de week op dinsdag- en donderdagavond raak. De zondag was lange tijd taboe, waardoor de pyromaan de bij naam 'Kortjakje' kreeg. Was dit de actie van die eenling, die nu is aangehouden, of van een groep, die elkaar op die avonden ontmoette? Politiewoordvoerder Munniks ma wil er op dit moment nog niets over vertellen. De politie kreeg tips, maar slechts mondjesmaat. „De bevolking begint eindelijk wat alerter te worden", zei Munniksma na Pasen, toen bij drie branden de miljoe- nenschade aan bedrijven weer honderdduizenden gul den hoger was geworden. Maar de 'gouden tip' zat er niet bij, niemand kon met zekerheid zeggen dat hij de brandstichter had gezien. De opsporing, zo bleek de af gelopen week, zou een kwestie van lange adem wor den. Informatie die rechtstreeks naar de dader leidde, ontbrak. Er kwam hooguit wat informatie van mensen die iets gezien hadden. „Waaronder de onvermijdelijke tip van de dronken man die in een lollige bui een brief schrijft", zegt Munniksma. De informatie van publiek en technische recherche kwam binnen als stukjes van een puzzel, die tenslotte samen in een bepaalde richting wezen. „Het enige dat bekend is", verzuchtte Munniksma vorige week nog, „is een werkwijze waarbij afval dat voorhanden is wordt aangestoken. Dat maakt dat elke knaap met een aan steker in de zak een potentiële verdachte is."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3