'Bonden kunnen meer dan Melkert' Feiten &Meningen Internationaal Tribunaal krijgt tanden De asperge wordt niet gegeten, maar gevierd DINSDAG 25 APRIL 1995 .152 FÊ pol^SW sip^en pb r^/jzeN hiér S^ONMIWÊÜIPK /MÉ£ Al? Vt VAA\y HöUPejO WW P£ PftJZöO V OEL'PIC- Economen Heertje en Rabbae kruisen de degens over winst en werk GIJS SCHREUDERS juridisch medewerker Het internationale strafrecht heeft laten zien dat het toch tanden heeft waarmee het misschien kan bijten ook. Met de overbrenging naar Den Haag van Dusan Tadic, verdacht van in Bosnië gepleegde oorlogsmisda den, kan een eerste berechting van start gaan. Eindelijk heeft men iemand te pakken en het belang daarvan be perkt zich niet tot het geval-Tadic. Het Internationale Tribunaal in Den Haag krijgt nu de kans helderheid te scheppen over allerlei juridische problemen. Zo bestaat nogal wat onduidelijkheid over de bevoegdheid van het Tribunaal, maar ook over de toe te passen bewijsregels en de mogelijke juridische verweren van de verdachten. Pas door een feitelijke berechting kunnen de twijfels worden weggenomen, want het Internationale Tribu naal mag geen veroordeling uitspreken buiten de lijfe lijke aanwezigheid van de verdachte bij het proces. Dat het nu tot een proces komt - ook al betreft het nog maar een enkeling die toevallig in het buitenland is gegrepen - kan dus als een doorbraak worden be schouwd. Belangrijker nog is echter een tweede door braak die tegelijk met de aankomst van de eerste ver dachte werd aangekondigd. De openbare aanklager bij het Internationale Tribunaal, de Zuidafrikaan Richard Goldstone, stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar oorlogsmisdaden van de voornaamste politieke en mili taire leiders van de Bosnische Serviërs. Of dit onder zoek op afzienbare termijn zal leiden tot een formele aanklacht, moet natuurlijk worden afgewacht. Maar het toont wel aan dat Goldstone niet van plan is de mogelijke berechting van de leiders on dergeschikt te maken aan poli tieke afwegingen. Dit kan een impuls betekenen voor de ge loofwaardigheid van het Tribu naal. Door de leiders aan te pakken, kan het Tribunaal dui delijk maken dat het werkelijk de bedoeling is het internatio nale recht te handhaven. Tot dusver overheerst in brede kring een zeker cynisme. Een befaamde Amerikaanse geleer de in het volkenrecht, Anthony d'Amato, heeft vorig jaar zelfs geopperd dat de Verenig de Naties het tribunaal maar beter kunnen opdoeken in ruil voor een vredesregeling. Volgens herri hadden de VN dat zelfs al in geheime onderhandelingen met figu ren als Karadzic toegezegd. Als de grootste schuldigen bij voorbaat vrijuit gaan, blijft er echter weinig over van de pretentie dat de handhaving van mensenrechten, strafrechtelijk kan worden afgedwongen. De instelling van het Internatio nale Tribunaal zou dan een betekenisloos gebaar blij ven. Vandaar dat de openbare aanklager onverwacht ruchtbaarheid heeft gegeven aan het onderzoek naar Karadzic en zijn companen. Volgens het internationale recht zijn politici en gene raals die het vuile werk door ondergeschikten hebben laten opknappen, strafrechtelijk volledig aansprakelijk. Ieder individu, of het nu een militair of een burger is, kan persoonlijk als oorlogsmisdadiger ter Verantwoor ding worden geroepen. In het statuut van het Interna tionale Tribunaal wordt zelfs uitdrukkelijk bepaald dat een positie als staatshoofd, regeringsleider of ambte naar geen afbreuk doet aan de individuele verantwoor delijkheid. In een afzonderlijk artikel in het statuut wor den de Jeiders bovendien aansprakelijk gesteld voor het 'plannen' van oorlogsmisdaden. Deze bepalingen zijn erop gericht te voorkomen dat de superieuren hun handen in onschuld kunnen was sen voor oorlogsmisdrijven die in de praktijk door hup ondergeschikten zijn uitgevoerd. Omgekeerd geldt voor de ondergeschikten dat zij zich niet kunnen beroepen op bevelen van hogerhand ter verontschuldiging van hun eigen misdrijven. Als het onderzoek naar oorlogs misdaden van figuren als Karadzic en generaal Mladic leidt tot een officiële strafvervolging, zal het nog niet zo eenvoudig zijn hen voor het gerecht te brengen. Tegen hen wordt dan een internationaal arrestatiebevel uitge vaardigd, wat voor alle lidstaten van de Verenigde Na ties een volkenrechtelijke verplichting inhoudt om hen aan het Tribunaal over te leveren. Zij zullen niet vrijwil lig verschijnen, maar het betekent wel dat zij het door hen beheerste grondgebied niet meer kunnen verlaten. Voorlopig komen de consequenties van een aan klacht tegen de Bosnisch-Servische leiders eerder op politiek dan op juridisch terrein te liggen: de vredeson derhandelingen worden er ongetwijfeld door bemoei lijkt. De Verenigde Naties kunnen bezwaarlijk onder handelen met mensep die worden gezocht voor inter nationale berechting. En juist hierdoor toont het Tribu naal dat het een onafhankelijk gerechtshof is, ingesteld óm ervoor te zorgen dat inbreuken op het oorlogsrecht en misdaden tegen de menselijkheid niet straffeloos blijven. De economie leeft op en dat vertaalt zich in torenhoge winstcij fers. Gek genoeg ook in het massaal schrappen van banen. Investeren in werkge legenheid, wie gelooft daar in? Bedrijven zijn toch geen maat schappelijk werkers! Hoe komen de werk lozen dan aan de slag, dat is de vraag. Twee economen, twee vi sies: Professor Arnold Heertje gelooft heilig in een streng finan cieel beleid als banen- motor. Mohammed Rabbae, de econoom binnen de kamerfrac tie van Groen Links, is cynisch. „Het is ge vaarlijk te blijven ge loven in volledige werkgelegenheid. Ik doe dat al tien jaar niet meer". Sinterklaas zit in Spanje endaar mag hij van Heertje voorlopig ook blijven. Het uitdelen van douceurtjes vindt hij pure verspilling en dus onaanvaardbaar. In het debat met Rabbae diept hij een voor beeld uit het verleden op. Het was na de oliecrisis in 1973. Den Uyl was premier en Wim Duisenberg beheerde de schat kist. „Om de werkloosheid aan te pakken kwam het kabinet met een extra beste dingsimpuls van twee miljard. Ik heb dat toen veroordeeld. De werkloosheid was namelijk structureel en dat los je niet op door wat geld in de economie te pom pen. Ik zei dan ook tegen Wim: die twee miljard helpt volgens mij voor geen klap. Je mag raden wat Duisenberg zei. 'Dat weet ik wel, maar we moeten wat doen'. Dat respecteer ik. Maar in feite was het een Stükje verspilling en bedrog. Geld stoppen in werk dat er niet is, is immo reel. Als er geen werk is, moet dat ook duidelijk zijn". Heertje vindt dat minister Zalm van fi nanciën zijn knip stevig moet dichthou den. De PvdA-hoogleraar pleit ervoor het financieringstekort terug te brengen tot nul. „Het vertrouwen in het Nederlandse financiële en monetaire beleid zal daar door groeien. Dat is goed voor de positie van de gulden, het tempert de inflatie en het zorgt ervoor dat de lange rente kan dalen". Voor Heertje is een stabiele, lage rente een essentiële voorwaarde voor investe ringen. „De koopkracht kan dan ook ver beteren zonder dat de lonen stijgen. Het werkgelegenheidsaspect daarvan is naar mijn gevoel veel groter dan alle andere maatregelen". Heertje fronst als Rabbae zijn hoofd schudt. „De gulden is al jaren zeer sta biel. Hij is zelfs te hard geworden. Een ex tra verharding kan alleen maar negatief werken voor de export en de economi sche bedrijvigheid hier. Ondernemers ko pen met die harde gulden graag machi- WIM STEVENHAGEN Nee, pit HeEfTeezwK, V& VAL V/W VB M1Ar 15 HeiEAMU A XT Ni<1 V VOOR 0>tt£. -fuS*. 6&IA0/Y)lE"j Aspergetelers hebben het liefst Polen 'om te steken' Het is dat ze drie asielzoekers uit het dorp bereid vond om asperges te steken, anders had ze het land omgeploegd. „Echt waar." Het is ieder jaar wat. De Ie ren die ze te logeren heeft gehad deden zich te goed aan drank, de gestuurde uit keringsgerechtigden meldden zich ziek en de Groningse studenten van vorig jaar wentelden zich in lamlendigheid. „Jammer dat de Polen niet mogen. Dat zijn de beste werkers. Ze zijn gemoti veerd en zetten zich voor honderd pro cent in. Ze zijn alweer twee keer bij me aan de deur geweest, maar ik doe het niet meer. Ik ga geen boete van duizen den guldens riskeren." De asperge steekt de kop op. Polen scharrelen rond, telers zoeken naarstig naar arbeidskrachten, de inspectie oe fent de omsingeling en de kok zijn nieu we gerecht. „We bedenken nu wat met gebakken asperges in de wok. Maar het lekkerste zijn ze nog aliijd gekookt, met beenham, hardgekookte eieren een bo- tersausje." Grote gevulde man, eendjes op zijn das, goeroe van asperges. Pieter Smits, president voor de broederschap i de asperge (de e derland die door eer wordt gekoesterd) c lige groente in Ne- broederschap patron van restau- rant De Hamert in het Limburgse Wel- lerlooi, is een tilqe zenuwachtig. Niet over de komst van de asperge, maar zijn cliëntele. Van zijn jaarlijkse verdiensten wordt veertig procent omgezet in de maanden mei en juni. Honderdtwintig gasten per dag. Op asperge-bedevaart. Smits laat ze het 'witte goud' smaken, bestookt ze met wetenswaardigheden, leert ze desgewenst asperges steken, stropt aspergedassen en stuurt op ver zoek de beste kwaliteit asperges thuis. „Een asperge wordt niet gegeten, maar gevierd." tot zeshonderd gulden (maximaal procent) op hun uitkering mogen bijvf dienen. Van de 150 mensen die werde aangeschreven, reageerden 22 positie! Andere jaren, toen er sancties in he vooruitzicht werden gesteld, lieten slechts drie, vier uitkeringsgerechtigde van zich horen. Als dè Polen hier niet mogen werken, men wij naar ze toe was het motto va aspergeteler Leijser uit het Brabantse meren die vertrok. Over enkele weken zullen zijn 30 hectare asperges worden geoogst. Pas als de oogst aan de man i gebracht, weet hij of zijn ondernemin| een succes is. Dat hij daarbij Nederlan se asperges uit de markt zal prijzen, ga hem niet aan het hart. De tuinbouwbond vreest dat mee vertrekken naar het buitenland of hun land omploegen voor prei of broccoli, „Als de overheid niet snel zorgt dat m sen premievrij kunnen bijverdienen, zal het areaal aspergegrond verder ten lopen en daarmee ook de werkgelegen heid. Over tien jaar is er op deze i niet veel over", zegt woordvoerder Var den Berg. Daar gelooft de Voedingsbond FNV n van. De tuinders zouden deze zwarte scenario's gebruiken als drukmiddel o zaken in Limburg geregeld te krijgen. Districtsbestuurder J. van der Horst: „Wegvluchten naar het buitenland ge tuigt van een korte termijnvisie. Binne afzienbare tijd zullen ook in Polen de zelfde arbeidsvoorwaarden gelden als hier. Wat mopperen die telers toch? V( rig jaar waren de arbeidskosten per kil drie gulden minder dan het jaar ervoo En als ik zie hoe die telers leven, heb ook geert medelijden met ze." DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT Heertje en Rabbae: 'Laat de machines onze nes in het buitenland". De econoom binnen de fractie van Groen Links wijst op de schamele inves teringen in ons eigen land. In het buiten land worden de guldens grif uitgegeven. Daar breiden de Nederlandse bedrijven fors uit. „De winsten stijgen gigantisch, maar het werkloosheidsprobleem blijft. Het is rrtooi hoor als we straks monetair de eerste van de klas worden. Een harde gulden, een begrotingstekort van nul, een lage rente, een kleine idflatie. Maar soci aal staan we helemaal achteraan in de rij. Wat schieten we daar mee op?" Heertjes antwoord is duidelijk. „Niets, dat zou heel slecht zijn. Mijn visie is juist ingegeven door een grote zorg met name over de werkgelegenheid en alle ellende die dat - maatschappelijk en individueel - teweegbrengt". „Precies", kaatst Rabbae terug, „daarom moeten we de meevallers gebruiken om de werkgelegenheid te stimuleren. VooraL voor de mensen die kansloos zijn, die uit gesloten dreigen te worden in de samen leving. Die mensen krijgen wij met een renteverlaging niet terug op de markt". Eventjes nipt Heertje aan zijn tomaten sap en doceert vervolgens onverdroten verder. „Men denkt dat als de guldén harder wordt, dit slecht is voor de export. Er zijn aanwijzingen dat het wel eens omgekeerd kan zijn. Landen met een sterke valuta doen het op de internatio nale markt beter dan landen met een zwakke munt. Ze moeten harder knokken voor hun exportpositie. Ze moeten met produktverbeteringen komen, betere dienstverlening. In landen met een zwak ke munt zie je ondernemers maar al te vaak achterover leunen omdat ze denken dat de orders vanzelf binnenkomen. Je moet dus voorzichtig zijn met de gedach te dat een harde gulden slecht is voor de export". Hij onderschrijft de stelling van Rabbae dat de mooie bedrijfswinsten nog onvol- AOW maar financieren als er toch minder mei doende geleid hebben tot investeringen en helemaal niet tot meer werkgelegen heid. Zegt: 'het gaat te langzaam', maar ziet een mager zonnetje gloren aan de horizon. „Er zijn al wat bewegingen op de arbeidsmarkt. De ondernemers vullen de gaten op met uitzendkrachten. Dat willen we uiteindelijk niet. Maar het is niet erg als het begint met lossere ver banden". Rabbae zegt 'bang' te zijn voor Heertjes benadering. De automatische piloot van de economie Werkt niet meer. „Irt theorie is wat u zegt sluitend. Het merkwaardige is dat in Nederland de groei op dit mo ment meer té verklaren is dóór de export)1 terwijl de binnenlandse koopkracht zwakker wordt. Dat komt door de loon matiging, maar ook door een grote popu latie aan uitkeringsgerechtigden die de eindjes aan elkaar moeten knopen. Ik vind het een onevenwichtige ontwikke ling wanneer onze economie steeds meer gaat steunen op het buitenland en de in terne stabiliteit van de koopkracht ver waarloosd wordt" Heertje reageert verbaasd. „Ik waag toch te betwijfelen dat de koopkracht af zwakt". Rabbae: „Dat zegt het Centraal Planbu- Heertje: „Ja, dat kan wel zo zijn. Maar als er meer export is en wij groeien dan moet je dat toch ook merken aan de inkomens en de koopkracht?" Rabbae: „Ja, aan de winsten". Heertje: „Maar toch ook aan de koop kracht..." Rabbae: „Als wij de lonen matigen dan komen er daardoor toch geen extra ba nen?" Heertje: „Nee". Rabbae: „Dus gaat het naar de winsten!" en aan de slag kunnen'. Heertje geeft zich gewonnen. Althans, heel even. „Akkoord. Irt'eerste instantie komt dat de winsten ten goede. Dat is een grote vrucht van de loonmatiging. Je mag echter niet verwachten dat de vak beweging dat onbeperkt lang doet. Hele maal niet als de werkgevers zich niet veel meer inzetten om die matiging voor een deel om te zetten in werkgelegenheid. Dat leidt op een bepaald moment tot ex plosies, maatschappelijk maar ook in de Rabbae is er niet gerust op. „Onderne mers maken hun keus steeds meer bij een rendementsberekening. Ze zijn niet getrouwd met Nederland. Het zijn ook geen maatschappelijk werkers. Je gaat geen werkgelegenheid creëren omdat het land dat van je wenst."' EIGEN BORD Heertje knikt. „De ondernemers moeten tot het inzicht worden gebracht dat de maatschappelijke kosten van grote werk loosheid zodanig zijn dat die op een be paald moment op hun eigen bord te rechtkomen". Hij refereert aan de crisis jaren voorafgaande aan de Tweede We reldoorlog. „Ik weet wat onder invloed van massale werkloosheid voor ver schrikkelijke processen zich kunnen 'af spelen. De ondernemers moeten besef fen dat die maatschappelijke effecten ook binnen hun eigen onderneming komen en dat ze er dan! beter aan doen om in derdaad mee te helpen meer mensen aan de slag te krijgen". Rabbae onderschrijft dat volledig. „We moeten desnoods met zachte dwang werken ain een betere arbeidsverdeling. Zo zou je de belasting op arbeid kunnen verlagen en de belasting op kapitaal kun nen verhogen. Dan moeten de machines onze AOW maar financieren als er toch minder mensen aan de slag kunnen". Een aspergesteker meet hoe diep de groe Voor de telers is de asperge geen feest meer. Het 'witte goud' van weleer is vooral 'Pools goud'. In twee maanden tijd kunnen ze hier net zoveel verdienen als in een jaar noeste arbeid thuis. Telers hebben de goedkope werkwillige Polen graag,'maar het mag niet meer. Ze moe ten zich bedienen met Nederlanders, Ie ren of Portugezen eventueel, maar niet met werknemers van buiten de Europese Gemeenschap. Belachelijk, vindt een boer uit Duitsland waar het goed gaat met de asperge. Duit sers lusten er wel pap van. De acht 'Spar- gelhauser' (aspergerestaurants) in het dorpje Walbeek zitten over een maand overvol. Het areaal aspergegrond in Duitsland'groeit, terwijl het in Nederland jaarlijks met tien procent afneemt. Het kost de Limburgse telers steeds meer moeite om de oogst van het veld te krij gen. Wat vroeger veelal familie-arbeid was, moet nu voor de helft worden uit besteed. En leuk is aspergesteken niet. te zit. FOTO GPD MARCEL VAN DEN BERCH „Je moet doorzettingsvermogen hebben en geen last van je riig. En je moet ze le ren zien. Soms verraadt een asperge zich door een barst in de aarde, dan weer door een bultje. Als je dat niet weet, steekje een worm in plaats van een as perge", zegt een Limburgse vrouw die ze Jaren h'eeft geoogst. Van de ongeveer achtduizend mensen die nodig zijn om de Limburgse asperge- oogst binnen te halen, kunnen er dui zend moeilijk worden gevonden. Vorig jaar is in Horst een speciaal arbeidsbu reau voor argrarische seizoensarbeid op- gérieht om werklozen aan de asperges te krijgen, maar dat was geen succes. Van de 3.412 werkzoekenden belandden er 188 in de aspergeteelt, slechts 37 hielden het vol tot het eind. Dreiging met strafkortingen heeft geen enkele indruk gemaakt op de onwillige uitkeringsgerechtigden. Een beloning heeft meer effect zo blijkt in de gemeen te Helden waar uitkeringsgerechtigden ver wil Heertje niet gaan. „Ik geloof t in het automatisme: de overheid moet wetten maken en dan regelen w dat wel eVen. Ik laat het veel liever ovi t de bonden. Die zijn veel inventievi Kijk bijvoorbeeld naar de banken-CAO De vakbonden zijn daar vier jaar op de nul-lijn gaan zitten om de werkgelegen! heid in stand te houden". Pe Er klinkt bewondering in zijn stem. Hijpe ervan overtuigd dat de vakbeweging h«el veel beter kan dan J^lelkert, de ministeirtK i sociale zaken. De arbeid zal beter moeten worden verdeeld en dat moet q de vloer tof stand worden gebracht. Rabbae denkt dat het tijd is eerlijk te gen dat het tij niet meer valt te keren r geen werk is yoor iedereen. „Waaroi zouden we daar dan nog naar streven? Het is nu eenmaal de prijs van de m economie. Je kunt er alleen geen hebben als we bereid zijn de hoe veelheid werk die er is met elkaar te defet len". Heertje veert op. „Dat kunnen we niei maken. Misschien geldt dat voor een i de werklozen van nu, maar toch z ker niet voor de jeugd. We moeten blij\f£ jven naar volledige werkgelegenheic111 anders heb je de dood in de pot. We moeten de jongeren voorhouden dat z zich goed laten opleiden. Dat ze hun ta len ontwikkelen, culturen bestuderen. Zorg datje kunt uitwaaieren. Waarom je allemaal hier aan de slag moeter orl is genoeg werk in de wereld te doenfr Ontmoedigen werkt desastreus' Rabbae: „Het is gevaarlijk te blijven geljpw i in volledige werkgelegenheid. Ik d( dat al tien.jaar niet meer". Heertje: „Ik wel. Dat is het verschil tusi

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2