Strop voor Leiderdorp Noord-Hofland: weer vrachtwagens 'Vertrouwenscrisis tussen burgers en de gemeente' Leiden Regio remeenten mogelijk kringloophandel Riolering voor laatste huizen Weer acht maanden cel in Leidse moordzaak ISDAG 25 APRIL 1995 is koenekoop. 071-1 i ibraak in school sstgeest Een school aan de Hazenboslaan in Oegstgeest is ndagnacht doelwit geweest van inbrekers. De daders braken ruit open van de fietsenstalling, waardoor ze toegang kregen de hal. Daar braken ze een munttelefoon open, waar onge- er 150 gulden in zat. De schade van de inbraak bedraagt onge- 1500 gulden. monica wesselinc 3 a; omt een onderzoek !;elijkheid om alle grofvuil de Leidse regio gezamenlijk erwerken in één groot gloopbedrijf. Acht n Gevulei-gemeenten zien JAfèd in een dergelijk initiatief, bleek gisteren tijdens [adering van het algemeen uur van de Gevulei, het verwerkingsbedrijf voor Lei en omstreken. Alleen de ge- ;nte Wassenaar vindt een ionale kringloopwinkel' taak van de gemeenten, jvendien is de verwerking grofvuil volgens Wassenaar ncieel onaantrekkelijk. ,,Als economisch aantrekkelijk val had iemand anders het al ■nagedaan", aldus A. Pruijs van jemeente Wassenaar, eel grofvuil komt nu nog op ifvalhoop terecht. Er zijn 'erschillende gemeenten ulei wel kleine gebruikte spullen ielen en weer een nieuwe temming te geven (kring- oude appara- zoals koelkasten, televisies omputers (het zogeheten n- en witgoed), bestaat nog i 'circuit'. De Gevulei, naast. Leiden de ge nten Leiderdorp, Oegst Warmond, Alkemade, isenaar, Zoeterwoude, Sas- Voorschoten zitting Iben, gaat nu onderzoeken een groot kringloopbedrijf :lar kans van slagen heeft. Het 'bo- vengemeentelijk' bedrijfje moet vooral het bruin- en witgoed gaan ophalen, eventueel repare ren en weer verkopen. Het pessimisme van Wasse naar over de financiële kant van het kringloopbedrijf deelt Ge- vulei-voorzitter J. Laurier abso luut niet. Volgens hem kan het juist financieel aantrekkelijk zijn om zo'n bedrijf op te zetten. Het ophalen en verwerken van grofvuil kost veel geld. De kring loopbedrijvigheid voorkomt het ontstaan van afval en vermin dert dus de kosten van grofvuil- verwerking. Het grote kring loopbedrijf mag, zo benadruk ten de gemeenten gisteren, de plaatselijke initiatieven abso luut niet in de wielen rijden. De kleinschalige kringloopbedrijf jes die in veel gemeenten door particulier initiatief zijn ont staan, zijn niet alleen belangrijk voor het milieu, maar hebben vaak ook een sociaal doel. Ze le veren werkgelegenheid en zijn veelal ook actief voor de Derde Wereld. Het onderzoek naar de tech nische en financiële haalbaar heid van een grootschalig kring loopbedrijf kost dik 70.000 gul den. De negen gemeenten moe ten dit gezamenlijk ophoesten. Naarmate een gemeente meer grofvuil produceert, moet er meer worden betaald. Overi gens moeten de gemeenteraden van de negen gemeenten deze extra uitgave nog goedkeuren. (IJ E TIJD Gemeente dreigt subsidie mis te lopen Leiderdorp dreigt duizenden guldens aan rijkssubsidies mis te lopen voor sociale woningbouw op het Kwikstaart plein en aan de Splinterlaan. Er doemen zoveel proble men op dat wethouder A. van Dijk (ruimtelijke orde ning/BBL) bij het Rijk een jaar uitstel heeft gevraagd van de termijn waarbinnen de woningen klaar moeten zijn. Nu is dat eind 1996. ,,Ik weet niet honderd procent zeker of we uitstel krijgen. Komt het niet, dan hebben we een probleem." irpEN luwengroep. In vrouwengezondheidscentrum HARA begint in een begeleide Robin Norwood-groep. De groep is bedoeld voor p uwen die niet voldoende voor zichzelf opkomen en zichzelf weg- Iren. Informatie: 071-213959 op maandag van 10-12 derdag van 13-15 u"~ der. De feministische vrouwengroep 'Loeder' is woensdagavond pril te gast bij het vrouwentrefpunt EVA in het Leidse Volkshuis, aantal leden van Loeder geeft een lezing óver de visie van ex- m-rechts op vrouwen, vroeger en nu. De zaal is open om 20 uur; oegang is gratis. go. Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 organiseert op nsdagavond 26 april een bingo. De zaal is open om 19 uur. Om lur begint de eerste ronde. Informatie: 071-217222. ositie. De Leidse verzamelaar Jan Boogerd laat van donderdag ipril tot vijdag 23 juni een deel van zijn verzameling tweede v loorlog-spullen zien in het Stadsbouwhuis. De collectie i: itigen tijdens kantooruren. Tijdingsfeest. In buurthuis Stevenshof wordt donderdagmiddag nsiipril gevierd dat Nederland 50 jaar bevrijd is. Het feest begint c kljiur en is speciaal georganiseerd voor iedereen van 55 jaar e De entree is gratis. Informatie: 071-315251 of 071-312651. rel ïiek. De band 'Panic in Detroit' treedt op vrijdag 28 april op bij de □d dse Vereniging van Popmuzikanten aan de Middelstegracht. Het A2 reden begint om 23 uur en is alleen toegankelijk voor leden i >cf i introduce'es. Een lidmaatschap kost 40 gulden per jaar. ikfSSENAAR ir< lenvergadering. De Historische Vereniging 'Oud Wassenaer' v< idt op dinsdag 25 april haar 31e ledenvergadering. De vergade- wordt gehouden in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam c )tii ji ('HEN AAN DEN RIJN kl perventilatie. Het thema van de voorlichtingsavond op dinsdag k april in De Bron is hyperventilatie. Ingegaan wordt op onderwer kt i als 'wat is hyperventilatie', 'wat zijn de oorzaken' en 'wat kun je t an doen'. Deelname aan de bijeenkomst is gratis. Aanvang: 20 De Meer informatie bij De Bron, Troubadourweg 2, telefoon 01720- dr 134/26119. leiderdorp» judy nihof De plannen voor woningbouw aan de Splinterlaan hebben vol gens Van Dijk 'redelijk wat ver traging opgelopen'. Met name rond de aanbouw van muziek vereniging Tamarco zijn proble men. De vleugel aan gebouw Zijlkwartier, die het eerst klaar had moeten zijn, was aanvanke lijk gepland op een plek waar kabels onder de grond liggen. Daar bouwen bleek verboden te zijn. De aanbouw schuift nu een eindje op, maar dat betekent dat de gemeente allerlei reeds doorlopen trajecten opnieuw moet doen. Zo is weer een ge- luidsonderzoek nodig. Het ge volg is dat Tamarco blijft zitten in het huidige pand aan de Splinterlaan. Slopen En dit gebouw moet nou juist gesloopt worden om plaats te maken voor gesubsidieerde wo ningbouw. Volgens Van Dijk is het nog niet gelukt om de muzi kanten tijdelijk elders onder te brengen. Er zijn volgens hem nog gesprekken gaande. Aan de Splinterlaan zijn 69 woningen gepland in diverse categorieën, van sociale huurwoningen tot koophuizen. Ook boven het Kwikstaart plein hangen donkere wolken, lijkt het wel. Hier moet een complex met 21 seniorenwo ningen en een aantal commer ciële ruimten verrijzen. Wet houder Van Dijk maakt zich hier met name zorgen over de afhandeling van de bezwaar schriften van de omwonenden. Volgens hem zou de provincie wel eens moeilijk kunnen gaan doen. ,,Ik vraag me af hoe de provincie de bezwaren gaat be kijken nu we met de opmerkin gen van de bewoners niet zo gek veel hebben gedaan." Tegemoetkomen Van Dijk zelf had graag veran dering in het plan willen bren gen om de omwonenden tege moet te komen. Want hij vond dat er in een vorige collegepe riode maar slecht naar hen was geluisterd. Zo wilde hij het complex draaien en de com merciële ruimten op een andere plek situeren zodat er een etage van het complex afkon. De wet houder vond hiervoor echter geen meerderheid binnen het college, dat in de race tegen de klok om rijkssubsidies binnen te halen koos voor het doorzetten van de bestaande procedure. Jojo O. Reijers (D66) vond dat de wethouder zijn actie beter ach terwege had kunnen laten. „Jammer, om een actie te on dernemen die bij voorbaat ten dode is opgeschreven omdat er binnen het college geen draag vlak voor was." CDA-burgerlid G. Hogervorst sprak van 'jo-jo- en'. Van Dijk benadrukte dat zijn actie niet had gezorgd voor vertraging. „De procedures lie pen ondertussen gewoon door." Langs de Korte Vliet aan de kant van Voorschoten zijn er diverse gevaren voor wandelaars e voorschoten frank buurman De bewoners van Noord-Hofland hebben genoeg van de vrachtwagens, die in hun wijk worden geparkeerd. Dat bleek tijdens een bezoek van het gemeentebestuur aan Noord-Hofland. Wethouder J. van de Poel (verkeer) kreeg de meeste kritiek. Behalve de vrachtwagens bleken ook groenonder houd, het sluipverkeer op de Baron van Ghentlaan en het onderhoud van ouderen woningen stenen des aanstoots. Voorschoten is al langer met het vracht wagenprobleem bezig. „We hebben een no ta laten opstellen over deze problematiek. De gemeente is van plan om parkeerstro- ken aan te wijzen voor vrachtwagens, bij voorbeeld op de De Ruytersingel. Vrachtwa genchauffeurs moeten daar dan parkeren, personenauto's mogen er weer niet parke ren", zegt wethouder Van de Poel. Vrachtwagens zijn ook ongewenst op de Baron van Ghentlaan. Volgens de bewoners wordt de straat als sluiproute gebruikt door vrachtverkeer dat de winkels in Noord-Hof land bevoorraadt. Maar ook van personen auto's is er overlast. De bewoners willen verkeersdrempels om de straat voor verkeer minder aantrekkelijk te maken. Van der Poel is daar geen voorstander van. „We hebben bij de Leidseweg-Noord geleerd dat drempels niet altijd de beste oplossing zijn. De vrachtwagens vielen daar van de drem pels af. Ik heb voorgesteld contact op te ne men met de winkeliers. Die kunnen hun bevoorraders er op wijzen dat ze een ande re weg moeten nemen", stelt van de Poel. Bewoners van de ouderenflats aan Zaan- dreef en Van Gelderdreef vinden dat er nu snel iets aan hun flats moet gebeuren. De complexen zijn hard aan renovatie toe. De voorbereidingen voor die renovatie zijn overigens in volle gang, maar Van de Poel is het met de bewoners eens dat er nu snel iets moet gebeuren. De fusie tussen de wo ningbouwverenigingen in Voorschoten zou dat proces niet mogen ophouden. „Ik hoor de zelfs dat er stenen van het balkon loslie ten. Ik weet niet of dat bericht juist is, maar in dat geval zou de gemeente natuurlijk di rect actie ondernemen om te voorkomen dat er slachtoffers vallen", aldus de wethou der. Het groenonderhoud ergernis voor sommige bewoners van De Hooghkamer. De bermen aan de Korte Vliet worden volgens deze bewoners niet goed bijgehouden en zijn een verzamelplaats van hondepoep geworden. Sommigen zijn de berm zelf gaan maaien, een actie die ken nelijk ook helpt tegen de hondepoep. Zij stellen de gemeente Leiden, eigenaar van de bermen aan de overkant van de korte Vliet, als voorbeeld. Daar zijn de bermen wel netjes gemaaid. Een andere irritatie zijn de racefietsers op het fietspad langs de Kor te Vliet. Die rijden zo hard dat de wande laars erdoor worden opgeschrikt. Volgens Van de Poel is het niet de bedoe ling dat bewoners het natuurlijk groenbe- heer van de gemeente Voorschoten door kruisen. „Dat heb ik ook tegen de bewoners gezegd toen we daar waren. En het is daar een hondenuitlaatplaats, dus tegen die hondepoep valt in eerste instantie niet zo veel te doen. Net zomin als tegen de fiet sers, we kunnen daar moeilijk het fietsen gaan verbieden", stelt de wethouder. De ge meente zal de zaak niettemin nader bekij ken. Voorschotenaar wint prijs in olympiade voorschoten De achttienjarige Voorschote naar Jan Niestadt is derde ge worden in de Nationale Infor matica Olympiade. De 6 VWO- leerling van de Rembrandt Scholengemeenschap werd al leen verslagen door een jongen uit Tiel en een leerling uit Ede. De winnaars van de eerste drie prijzen mogen deelnemen aan de Internationale Olympiade in Hongarije volgend jaar. „Maar ik mag niet naar Hongarije. Dan zit ik niet meer op school, maar studeer ik", constateert Nie stadt spijtig. De olympiade bestond uit drie rondes die bij de Techni sche Universiteiten in Delft, Eindhoven en Enschede werden gehouden. De deelnemers moesten onder meer een com puterprogramma schrijven waarmee een kruisgetalpuzzel kon worden opgelost. Ook moesten de leerlingen een pro gramma schrijven voor de aan- Vragen over financiering leiderdorp» judy n In totaal 112 panden in Leiderdorp zijn nog steeds niet aangesloten op het riool. Volgens in genieursbureau DSBV, dat in opdracht van de ge meente een rioleringsplan heeft gemaakt, moe ten deze woningen en bedrijven in de periode van 1996 tot 1998 een aansluiting krijgen. De meeste panden (83) bevinden zich gewoon bin nen de bebouwde kom: aan de Hoofdstraat en de Doeslaan. Afvalwater wordt nu nog rechtstreeks geloosd op de Oude Rijn, wat verboden is. Vol gens DSVB moet aansluiting van de panden in dit gebied dan ook als eerste gebeuren. Volgens wettelijke bepalingen zijn gemeenten verplicht een rioleringsplan vast te stellen. Daarin staat wat er moet gebeuren aan onderhoud aan het rioolstelsel en welke woningen of bedrijven er nog aangesloten moeten worden. Het rioolstelsel in Leiderdorp is volgens J. Poppen van DSBV óver het algemeen redelijk tot goed. „Dat komt omdat Leiderdorp een vrij jong stelsel heeft", aldus Pop pen. „Het leeuwedeel is aangelegd in de laatste 25 jaar." Dat neemt niet weg dat er volgens Pop pen maatregelen nodig zijn. Daarbij valt te den ken aan onderhoud, reparatie, renovatie, vervan ging en verbetering. Het rioleringsplan van DSBV riep gisteren tij dens een commissievergadering zoveel vragen op dat de politiek het plan nog niet wilde vaststellen. De fracties wensten eerst meer duidelijkheid, met name over de financiering. De huidige rioolbelas ting levert namelijk niet genoeg op om de kosten van het plan te dekken. Als de gemeente uitgaat van de twee scenario's van DSBV dan gaan inwo ners van Leiderdorp volgend jaar óf 79 gulden óf 89 gulden betalen. Nu betalen zij 54 gulden. Vol gens berekeningen van DSBV loopt dat bedrag geleidelijk aan op tot respectievelijk 129 gulden of 159 gulden in 1998. J. Holsberg (Burgerbelangen) miste bij die som metjes de samenhang met de belasting van het hoogheemraadschap. „Wij gaan kosten in reke ning brengen om de kwaliteit van het water te verbeteren. Dat leidt weer tot minder kosten voor het zuiveren van het water en dus tot lagere las ten." CDA-fractievoorzitter A. Roest vroeg zich af of de maatregelen niet over een langere termijn uit gesmeerd konden worden. „Voor het hele plan is 7,3 miljoen nodig. We komen 4,2 miljoen tekort." Ook maakte DSBV volgens Roest niet genoeg duidelijk wanneer precies de gemeente de plicht heeft om panden aan te sluiten op het riool en wanneer het een zaak is van de eigenaar van het pand. Een 54-jarige man uil de Lier, die door het openbaar minis terie verdacht werd van mede plichtigheid aan de moord op de Leidse Trineke van Esch in september 1993, heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag acht maanden celstraf gekregen. De procureur-gene raal had twee weken geleden twaalf jaar celstraf geëist. De man uit De Lier kreeg van het I lof dezelfde straf, die de rech ter hem in maart vorig jaar op legde wegens verboden wa penbezit. De rechter» achtte destijds medeplichtigheid niet bewezen, het hol gisteren haar auto. De kroongetuige, de vrouw die naast de Leidse in de auto zal, heeft altijd gewei gerd om een getuigenis af te leggen. Zij raakte bij de schiet partij overigens ook zwaarge wond. De moordzaak speelde ziel af tegen een achtergrond vat familie - intriges en dramós De man uit De Lier is de vade in de toorde de Het is nooit helemaal duide lijk geworden wat er zich in september 1993 op de provin ciale weg precies afspeelde, waar de 33-jarige Trineke van Esch werd doodgeschoten in 'UW. Zijn zoon cn diens vrouw hadden twee kin deren. Na de scheiding begon nen de moeilijkheden over de omgangsregeling. Juist over die familiekwesties zou de kroongetuige een aardig hoek je kunnen opendoen. Zij durf de echter niet voor de recht bank te komen omdat ze be dreigd zou zijn. Indertijd werd overigens ook gespeculeerd over een afrekening in het cri minele circuit. ve ze boerderij is te er den aan de Hoofd- g1479 in Abbenes. Wilhelmina Hoeve ermoedelijkrond DO gebouwd an een bepaald De vader van de dige bewoner is de Tweede reldoorlog in de erderij neergestre- a Daarvoor de familie Rooden- euwijk, die r w I de scepter zwaait 11 de boerderij, ver- Ouwt voornamelijk langewassen. De 1 este hiervan ge- Pe likt hij voor de r logbloemindustie. 1 thele bedrijf is der- 1 hectare groot, ld ld ir 'ze fotograaf Wim kman doorkruist da- ijks een groot deel de streek om het iws voor de krant Jeeld vast te leggen >je lens die ritten komt langs allerlei 'beeldi- plekjes die niet di- thot news vormen, 't tar het zeker waard wi 'om te presenteren. Groen Links: Leiclerdoip niet klantvriendelijk genoeg leiderdorp» judy nihof Het bestuur van Groen Links in Leiderdorp heeft zich geërgerd aan uitlatingen van wethouder Van Dijk, die vindt dat de ge meente klantvriendelijker is ge worden en dit als een verdienste van zijn partij Burgerbelangen beschouwt. „Als het allemaal zo goed was, zou die discussienota bestuur lijke vernieuwing er niet zijn ge komen. Van Dijk heeft echt zo'n houding van ik kwam, zag en overwon. Het is niet zo dat hij in alle opzichten heeft gefaald, maar het toontje dat Van Dijk nu aanslaat, staat in geen ver houding tot wat hij lot nu toe heeft bereikt", zegt Serge Del fos, .secretaris van het bestuur van Groen Links. Klachtenbalie Het ontbreken van een ge meentelijke klachtenbalie was enkele maanden terug voor Groen Links aanleiding om een eigen klachten- en ideeënlijn in te stellen. Het was en is, volgens de fractie, de hoogste tijd dat er een ombudsfunctie komt om het vertrouwen tussen 'de bur gers enerzijds en gemeente en politieke partijen anderzijds op te vijzelen. „Andere fracties zullen het nooit zo zeggen maar wij spre ken van een vertrouwenscrisis. Er is een opeenstapeling van een aantal zaken, waaronder het ontslag van een aantal amb tenaren burgerzaken, waardoor de burgers een houding krijgen van 'de politiek doet maar wat'." Blij Groen Links is dan ook blij dat het college onlangs op de prop pen is gekomen met een discus sienota 'bestuurlijke vernieu wing' met ideeën voor een refe rendum en een klachtenrege ling. De fractie wil het promo ten van de eigen 'klachtenlijn' daarom even opzijzetten. Tot dusver heeft Groen Links het bekend ge naakt bij belangenorganisaties. ,We krijgen de indruk dat de jp dit gebied actie Het i Groen Links voor negentig pro cent achterstaat. Maar als het lang gaat duren, dan gaan we.er zelf weer mee aan de slag." Handjevol Overigens heeft slechts een handjevol mensen tot dusver geheld met de speciale tele foonlijn van Groen Links. De lijn, die in december werd inge steld. is bedoeld voor Leider dorpers met ideeën, brandende vragen of kritiek op de fractie van (iroen Links of de Leider- dorpse politiek in het algemeen. „De, i po sitief. Zo van: het is prettig te horen dat een politieke partij zo'n initiatief neemt. Er was ei genlijk maar een klacht. Over de overlast van Schiphol en waar om de gemeente daar niks aan deed", aldus Delfos.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13