Priesters Haarlem accepteren Punt Van muziekhuis tot muziekverzamelgebouw Kerk Samenleving Confessionele Vereniging wil 'werkelijke pauze' SoW Leiden Wereldwinkel legt accent nu op mode Plan voor wal naas Zijlpoort vertraagd DINSDAG 25 APRIL 1995 BUITENLAND KORT Kerkendag De Duitse kerken houden volgend jaar juni in Erfurt een gezamenlijke oecumeni sche kerkendag in het kader van het conciliair proces. Daartoe heeft de Duitse Raad van Kerken opgeroepen Hierin werken de twee groot ste kerken, de Evangelische Kerk en de RK Kerk, en enke le kleinere kerken samen. De vierdaagse bijeenkomst is bedoeld als voorbereiding op de tweede Europese Oecu menische Bijeenkomst in 1997 in Graz. In de jaren 1988-89 werden op verschil lende plaatsen in de DDR en in de Bondsrepubliek bijeen komsten gehouden die wa ren gewijd aan gerechtig heid, vrede en het behoud van tie schepping. Bevruchten In de oproep wijst de'Duitse Raad van Kerken erop dat Duitsland een van de groot ste wapenproducenten en - exporteurs is. Andere proble men waaraan de kerken aan dacht zouden moeten beste den, zijn hel economische en sociale onrecht in het land. De Raad uit ook kritiek op het 'onvruchtbaar naast el kaar leven van de kerken in plaats van dat ze elkaar we derzijds bevruchten'. De plaatselijke oecumenische kerkendag in de Duitse hoofdstad Berlijn, die tijdens Pinksteren zou worden ge houden, gaat niet door. Geldgebrek is hiervan de oorzaak. Wetteloosheid De problemen die Xuid-Afri- ka teisteren doen niets af aan het wonder van de overwin ning op de apartheid. Wette loosheid en anarachie liggen echter op de loer. Dat zei de Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu in een artikel in de Johannesburg Sunday Times ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het de mocratische Zuid-Afrika. „Nu Zuid-Afrika het tweede jaar van bevrijding ingaat, is er veel om over te moppe ren". aldus de Nobelprijs winnaar. „Ondanks onze problemen moeten we ons blijven vergapen De priesters en pastorale werk(st)ers in het bisdom Haar lem zijn bereid om met de nieuwe hulpbisschop, mgr. J. Punt, samen te werken. Dit bleek gisteren tijdens een ex tra-vergadering van de priesterraad met de nieuwe hulp bisschop. De benoeming van Punt, indertijd naaste me dewerker van bisschop Gijsen in het bisdom Roermond, leidde in het Noordhollandse bisdom tot veel ongenoe gen. die geen priesterwijding hebben ontvangen - een belangrijke rol vervullen. Deze situatie is uit gangspunt voor zijn werkzaam heden. Wel verwacht hij dat 'in het bisdom Haarlem de sacra mentele structuur van de kerk gegarandeerd blijft'. Daarmee bedoelt hij dat pastorale werk (st)ers geen functies uitoefenen die uitsluitend aan priesters zijn voorbehouden. In Haarlem bestond de vrees .dat Punt geen voorstander zou zijn van de pastorale werker die in opdracht van de bisschop werkt. Het bisdom Roermond kent alleen pastorale werkers die in opdracht van bij voor beeld een ziekenhuis werken, „We kijken of we kunnen sa menwerken", aldus J. Stam, woordvoerder van de priester raad. r,Zoiets moet toch uit da den blijken. Aan mooie woor den hebben we niets." In een 'stevig' gesprek hadden de priesters hun ongenoegen over de gang van zaken uiteengezet. Daarbij is volgens Stam recht gedaan aan de vele bezwaren die er onder de leden van de priesterraad leefden. Er zijn vol gens hem geen valse compro missen gesloten. In het gesprek erkende Punt dat in het bisdom Haarlem pas torale werk(st)ers - theologen maar geen pw's met een kerke lijke zending. De priesterraad concludeerde verder dat het ongenoegen over de procedure van Punts benoe ming er niet toe mag leiden dat Punt zelf het mikpunt van deze kritiek wordt. Ook mag het on genoegen over de vertrouwens crisis in het bisdom hier geen aanleiding toe geven. In een volgens Stam goed inleidend woord had bisschop Bomers voor openheid gepleit, maar ook gevraagd eikaars overtui ging te respecteren. Punt die zich op dit punt naï ef noemde, had er geen mo ment aan gedacht dat hij als lid van de inmiddels opgeheven adviescommissie van het bis dom Haarlem over vertrouwelij ke informatie beschikte. „Wat vertrouwelijk is, blijft vertrou welijk. Ik had verwacht dat mij zou worden verweten dat ik het bisdom te weinig, maar zeker niet dat ik het te veel zou ken nen", zo wordt hij in een com muniqué geciteerd. NUKERK ANP De hervormde Confessionele Vereniging heeft er moeite mee dat ondanks de pauze in het Samen op Weg-proces op synodeniveau, het fusieproject van de Hervormde. Gereformeerde en Lutherse Kerken gewoon doorgaat. Dat zei voorzitter ds. I. ter Steege gisteren op de voorjaarsconferentie van zijn vereniging in Nijkerk. Ter Steege is verontwaardigd dat de voorzitters van de drie synoden, 'dus ook onze synodeprae- ses", hebben besloten dat de drie kerken door werken aan de structuur van de toekomstige ar beidsorganisatie, terwijl de voor mei geplande triosynode acht maanden is uitgesteld. Dat ge beurde op verzoek van 24 hervormde classes (re gionale kerkvergaderingen). Zij vinden dat pas verder gewerkt kan worden aan een Verenigde Protestantse Kerk, nadat de hervormden onder ling overeenstemming hebben bereikt over hun visie op het fusieproces. Vooral de Gereformeerde Bond binnen de Her vormde Kerk doet haar uiterste best om het sa mengaan van de drie protestantse kerken te dwarsbomen. De wat gematigder Confessionele Vereniging staat 'kritisch-positief ten opzichte van het SoW-proces. Net als de Bond is zij voor stander van federatie in plaats van fusie, omdat de meerderheid van haar leden grote aarzelingen heeft bij het fusieproces. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Heinkenszand en Óve- zande (SoW): H.J. Damstra en mevr. C.H. Damstra-Schreuder (beiden part-time), kandidaten te Leiden, die dit beroep hebben aangenomen; te BEROEPINGSWERK Arriemuiden (toez dr. P Vermeer te Huizen; te IJsselstein (UtrJ.C Schuurman te Capelle aan den IJssel; predikant met een-bepaalde op dracht: mevr. J.M.T. van der Spek, kandidaat aldaar; naar Hellevoetsluis: H. Onderstal te Schiedam. Bedankt: voor Hollandscheveld (b.w P.J.Teeuwte OudeTonge. DE SPITS Het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag: de rooms-katholieke St. Jeroenskerk in Noordwijk. HHHHHHHBHHHHBBHHHHI i O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Rooseveltstraat 82 071-356356 Familieberichten: 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) H. G. van der Post (adjunct) REDACTIE Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst V. van Egmond, chef red. Groot Leiden .B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio Slok, chef eindredactie algemeen F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek Redactie 071- Hoofdredactie: 071- ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE BAN) Voor mensen die moeilijk lezen, slecht' hebben of blind zijn (of een andere Ie dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagb qeluidscassette beschikbaar. Voor inforrjv 360-82345 (Centrum voor Gesproken i ZIEKE ONGEVALLENDIENST N H U I Z n dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, de dienstdoende i 18.30-19.30 uur, klasse j i 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21 uur). e Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). t Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord i (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasj en II daarnaast ook 1115-12.00 uur. t Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 19.00-20.00 li leen Partners/echtgenoten n Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitd voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, ne kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; o< heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-11 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Leidse Oort-lezing over donkere materie heelal De Leidse Oort-lezing wordt dit jaar gehouden door de Ameri kaanse sterrenkundige Vera Ru bin. Zjj spreekt op vrijdag 28 april in liet Academiegebouw van de I.eidse universiteit over de donkere materie in het heel al. De Oort-lezing is een jaarlijks terugkerend evenement van de Stichting Jan Hendrik Oort Fonds en de Leidse Sterrewacht. ter herinnering aan deze be roemde sterrenkundige. De le zing wordt in het Engels gehou den en is bedoeld voor een breed publiek met M123 treeclt uit de schaduw van LVC Professor Rubin is verbonden aan het Carnegie Institution of Washington. Zij heeft veel on derzoek gedaan naar de bewe ging en de structuur van galac tische (melkweg) systemen. Ru bin i de derzoekers die inzag dat deze systemen worden overheerst door donkere materie. De aard van deze onzichtbare massa is nog steeds niet bekend. Uit bewegingen van zichtbare materie in het heelal is af te lei den dat er méér materie moet zijn dan wij kunnen waarne men. Deze zogeheten donkere materie kan alleen worden be studeerd door de aantrekkings kracht die zij uitoefent op na bije objecten, want er is geen straling meetbaar. Astronomen breken zich al vele jaren het hoofd over de vraag waaruit de ze donkere massa bestaat. Duidelijk is inmiddels dat sterrenstelsels in het heelal wor den omgeven door een mantel van donkere materie. Waar schijnlijk is dat deze donkere materie maar liefst 90 procent van de totale massa in het heel al uitmaakt Meer inzicht in de aard van de donkere massa is daarom van groot belang voor de oplossing van vele actuele sterrenkundige vraagstukken. De Oort-lezing wordt op 28 april om 20.00 uur gehouden in het Groot Auditorium aan het Rapenburg 73 in Leiden. Gratis toegangskaarten kunnen wor den besteld bij de Sterrewacht, telefoonnummer 071 - 275832 (alleen 's morgens). Het Muziekhuis M123 van de Leidse Vereniging van Popmu zikanten (LVP) groeit in de plannen van Fifï Effert en Mi chael van der Putten uit tot een 'muziekverzamelgebouw' dat uit de schaduw kan treden van het Leids Vrijetijdscentrum. De twee benadrukken dat niet con currentie het doel is. LVC en LVP zijn en blijven verschillen de instellingen die elkaar juist moeten aanvullen. Effert, voorzitter van de stich ting die verantwoordelijk is voor de exploitatie van M123 en Van der Putten, lid van de raad van toezicht en in 1988 één der op richters van de stichting, geven met hun bouwplan van ruim een miljoen gulden de Leidse popmuziek misschien wel de grootste impuls die ze ooit heeft gehad. De Financiering komt voor een groot deel via een bankle ning tot stand. Daarvoor is ge meentegarantie nodig én toege- zegd. In het gebouw aan de Middel stegracht heeft de LVP nu nog alleen de bovenste verdieping in gebruik. Door een faillisse ment van de onderburen, een aannemersbedrijf, kwam het pand geheel leeg te staan. Daar door is ruimte ontstaan om het aantal oefencabines van vijf op veertien te brengen en kan de ontmoetingsruimte, waar LVP- bands voor elkaar optreden, maar liefst zes keer zo groot worden. Zo'n 250 mensen kun nen deze concerten bijwonen. Een groot deel van de bezoekers is zelf muzikant en bij de LVP aangesloten maar dat is geen voorwaarde om te worden bin nengelaten. Op het LVP-podium spelen vooral lokale en regionale bands, zeggen Effert en Van der Putten. Het LVC, dat incidenteel Leidse groepen programmeert, is en blijft het poppodium voor de duurdere (buitenlandse) for maties. De twee beschouwen het ver grote LVP-podium meer als een compensatie dan als een uit breiding. Veel Leidse cafés zijn immers weggevallen als moge lijkheid om op te treden. Door de flinke aanscherping van de hinderwetvergunningen kun nen alleen kroegbazen die zich EMITTELMEUER De Wereldwinkel heeft het ac cent in haar assortiment ver legd. Eerst lag de nadruk voor al op de verkoop van koffie en andere levensmiddelen, maar de komende twee jaar vullen kleding, sieraden en accessoi res een belangrijk deel van de schappen. De verschuiving is een gevolg vaïi de campagne 'Mode met Motief die de Lan delijke Vereniging van Wereld winkels in maart samen met de Fair Trade Organisatie is begonnen. Een aantal Leidse gemeenteraadsleden toont de ze collectie op 7 mei tijdens de Eerlijke Kledingmarkt in het Leidse Volkshuis. „De omzet in kleding is door de campagne 'Mode met Mo tief beter geworden", vertelt Anne Jacobs van dë Wereld winkel Leiden. „Eerst merkte ik dat veel mensen vooral het gevoel hadden voor het goede doel te kopen. Nu de collectie wat modieuzer is en aangepast op westerse maten en de wes terse smaak, vinden mens< het ook echt leuk om de kl ding te dragen." De Fair Trade Organisati de importeur van de Werel winkel, benadert kleine prod centengroepen in Afrika, Ai en Latijns-Amerika reef streeks. Óp die manier hof de organisatie geen gebruik I maken van tussenhandelar^ die stuk voor stuk een deel va de winst vasthouden. De naam 'Mode met Motie heeft een dubbele betekeni Op de eerste plaats slaat d naam op het motief in de kl| ding, maar het heeft ook l maken met het motief acht de kleding, namelijk dat c kleine producenten in de De de Wereld een redelijk bedn krijgen betaald. Twee on werpsters zijn speciaal afg reisd naar de produ,centen o: advies te geven over de we terse smaak en de westen maten. „En dat is ook metee een extra steun in rug om c de reguliere markt terecht komen", meent Jacobs. Fifi Effert en Michael van der Putten: „Concurrentie is niet het doel." hoge investeringen in geluids- werende maatregelen kunnen veroorloven, hun klandizie le vende muziek voorzetten. Om het vernieuwde MJ23 goed te kunnen runnen, is voor de al vijftien jaar op louter vrij willigers draaiende LVP een be roepskracht 'een absolute ver eiste'. meent Effert. Het welslagen van de plannen staat of valt bij de prestaties van deze functionaris, zegt Van der Putten. De LVP w il haar dien stenpakket uitbreiden en nieu we doelgroepen aanboren en de beroepskracht speelt daarin een cruciale rol. Nu nog is de LVP een belan genorganisatie 'voor de begin nende muzikant die wil door stromen naar het professionele circuit'. Hij kan er repeteren, in strumenten en apparatuur hu ren en er live- en studiodemo's maken in de lti-sporengeluids- studio. De LVP heeft zo'n 50 bands onder haar hoede en kampt met wachtlijsten van een jaar. In Leiden en omgeving zijn naar schatting zo'n 150 groepen actief. Voor een gezonde exploitatie zal M123 intensiever moeten worden gebruikt. Effert en Van der Putten denken onder meer aan scholen. „De helft van de tijd van het muziekonderwijs wordt aan lichte muziek be steed. In dit muziekhuis kunnen schoolkinderen popmuziek in al haar facetten van heel dichtbij meemaken." Met de afdeling lichte muziek van de streekmuziekschool zijn al besprekingen gaande over een huurovereenkomst. Voor de folk- en jazzclubs Horus en Hot House geldt iets dergelijks. De beroepskracht, die wordt geacht zichzelf terug te betalen, moet de drempel zo laag moge lijk zien te houden voor al die uiteenlopende doelgroepen. Van der Putten heeft in dit ver band hoge erwachtingen van muziekmakende allochtonen en de onmiskenbare opmars van de zogenaamd wereldmuziek, ook wel 'world' genoemd. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Hij verklaart zich nader: „Een cyclus van een band is altijd hetzelfde. Zè begint als vrien denclub. De bandleden sluiten een soort huwelijk. Na verloop van tijd wordt de groep ontbon den en gaan alleen de muzikan ten die écht willen door. Maar voor hun verdere ontwikkeling hebben ze impulsen nodig die ze alleen maar krijgen door s pel weg andere muzikanten gen te komen. Ze worden bete door van anderen af te kijken Als ze in het muziekhuis al lochtonen of asielzoekers ont moeten, ontstaat op een heel natuurlijke wijze een hoogst in teressante verbreding van het begrip popmuziek.' LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Het plan is zeker nog niet dood. Er zijn net nieuwe teke ningen door een architect inge diend, maar over de uitvoering kan ik nog niets zeggen. Mis schien nog dit jaar, misschien volgend jaar. Het wordt inder daad een langdurig geheel." Dat zegt R. Hekert van de gemeen telijke afdeling Gebouwen over het twee jaar oude idee om naast de Zijlpoort een aarden wal te bouwen waarin een hore- ca-gelegenheid moet komen. Leiden kocht de historische stadspoort drie jaar geleden van de Belgische zakenman Melkert. Vervolgens ontspon zich bij de gemeente de discus sie wat de nieuwe bestemming van het monument moet wor den. Een nieuwe ontvangst ruimte voor officiële gelegenhe den bleek niet nodig. Uiteindelijk werd op initiatief van onder meer voormalig vi houder T. van Rij (PvdA) en instigatie van vereniging 0 Leiden in april 1993 een sche plan gemaakt waarin naast poort op het huidige spf plaatsje aan het water, een r gras begroeide aarden i stond afgebeeld. De wal worden uitgehold en de ond aardse ruimte zou in verbind worden gebracht met de eei verdieping van de poort. Zo een unieke, tweedelige hore gelegenheid ontstaan met ter op de wal, waarvoor wel een ploitant te vinden zou zijn. Inmiddels twee jaar later van dit idee dat de gemee: zelf zou ontwikkelen nog ni terechtgekomen. „De proje groep van de gemeente die z om de Zijlpoort bekommerde opgegaan in de projectgroep de opknapbeurt van de Verve buurt coördineert. Dat w heeft voorrang", aldus Heken

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12