Leiden asten Stijgen door 'foutje' Reclamezuil moet verdwijnen Wapenbroeders kijken toe bij huzarenstukje Het is goed wonen in Lage Mors Vernielzuchtige vrouw moet meewerken aan onderzoek -2 JSDAG 25 APRIL 1995 971 11 'lassen leidt tot wapengekletter Epen» Hen opmerking over urineren op straat heeft gisteravond de Lange Sint Agnietenstraat geleid tot wapengekletter. Een l-jarige Leidenaar bekritiseerde de plassende man, die kwaad n zei dat hij zijn tegenstander 'voor de kop zou schieten'. Den de 44-jarige man vervolgens zei dat hij dat maar moest trok de andere man een pistool en richtte dat op zijn te- instrever. Die sloeg op de vlucht. Zeevervoerders gecontroleerd ete ipen De politie heeft vannacht op de veemarkt in Leiden al- ihol- en milieucontroles uitgevoerd. De politie schreef 28 pro- ;s-verbalen uit voor onder meer het rijden zonder rijbewijs en et ontbreken van een goedkeuring om dieren te vervoeren, laast werden 35 waarschuwingen voor technische gebre- itjen uitgedeeld. oggende man gered Muziekhuis Het Muziekhuis van I JL de Leidse Vereni ging van Popmuzikanten groeit uit tot een muziek- verzamelgebouw dat zich kan meten met het LVC. Peter Stuyvesant y\ gr Alphenaar Poelen I J wil Peter Stuyvesant herdenken. Stuyvesant, de grondlegger van New York, blijkt in Alphen zijn vrouw te hebben ontmoet. Oorlogsmonument Haagse Schouwweg verplaatst iden Een 75-jarige Leidenaar is gistermorgen door tijdige rea- de dood ontsnapt. De man was aan het joggen op Brahmslaan, toen hij een hartstilstand kreeg. Twee voorbij- angers sloegen aan het reanimeren, terwijl een derde de politie :1de. Die nam de reanimatie over, waardoor ademhaling en artslag weer op gang werden gebracht. Het slachtoffer is naar et AZL gebracht. (NNO 1895 25 April zijne vergadering van Maandag 11., heeft het Collegium Civ. cad. Lugd. Bat. Supremum de opdracht aanvaard van eene impositie van den heer Joh. Oostelaar alhier. Dit muziekstuk is •n „Feestgroet" bij gelegenheid van het 64ste Lustrumfeest der eidsche Hoogeschool. Genoemd Collegium heeft zich bereid erklaard dit muziekstuk op de repetitie van Stafmuziekcorps an het 4de regt. infanterie, morgen te komen aanhooren. iNNO 1970 erdag 25 april Leiden gehouden proef met televisie-colleges voor de on- :veer 600 eerstejaars studenten in de rechten, is positief ge- ouraardeerd. Meer dan de hqlft van deze eerstejaars maakten ge- ruik van de gelegenheid om via een tv-monitor de twintig mi- durende herhalingscolleges van twee Leidse hoogleraren volgen. Een enquête wees uit, dat 46 procent deze herhalings ■gelijkheid „bruikbaar" achtte, terwijl 38 procent van de eer stejaars ze „zeer bruikbaar" vond. Vijf medailles pronken op zijn borstzak. Waarderingen voor heroïsche handelingen in de Koreaanse oorlog van 1950. „Heldendom, dat is flauwekul", schampert Leidenaar J. Mark, drager van de medailles. „Ik heb daar gevochten met een nat kruis en een bruine broek. Be vend van angst en biddend dat ik mijn lief en mijn ouders zou mogen terugzien." Soldaat zijn is geluk hebben'. Wie dat niet heeft, sterft roemloos. „En de gelukkigen krijgen een lintje. Zo is het en niet anders." Spektakels tukje Oorlogsveteraan Mark is een van de Wapenbroeders die gis teren ooggetuige waren van een spektakelstukje. Het 50 ton zware herdenkingsmonument bij begraafplaats Rhijnhof werd uit de grond gelicht en dertig meter verderop neergezet. Hijs kranen en graafmachines waren uren bezig met het stenen ge vaarte. De verplaatsing was no dig omdat op de huidige plek aan de Haagse Schouwweg een rotonde wordt aangelegd. Leden van de Bond van Wa penbroeders zijn altijd present als er iets gaande is bij het mo nument, dat de 51 jonge militai ren eert die in de meidagen van 1940 het leven lieten in de slag om de Haagse Schouwbrug. De bond bestaat uit veteranen die hebben gevochten in de Twee de Wereloorlog, Indië, Nieuw Guinea, Korea en Libanon. „Wc zijn kameraden. Elke maand komen we bij elkaar. Praten over de oorlog doen we dan meestal niet. We kaarten, biljar ten of schieten", zegt secretaris L. Righart van Gelder van de Leidse afdeling. Maar heel soms komt die oor log toch weer ter sprake. Als ze weer horen en lezen over de massale slachtingen i lig Joegoslavië of Rwanda. In de wetenschap dat VN-soldaten er met hun neus bovenop zitten en niet mogen ingrijpen. „Dat moet zo frustrerend zijn. Zo zou ik geen soldaat willen zijn. Bij ons was dat anders, je kreeg op dracht om een einde te maken aan een oorlog", zegt wapen broeder B. Kromhout. „De VN moeten een keuze maken: in grijpen en anders vertrekken. Zo als het nu gaat is het niks", valt Mark hem bij. Aandacht De belangrijkste bezigheid van de Bond van Wapenbroeders is nog steeds het herdenken van gesneuvelde Nederlandse mili tairen, waar ook ter wereld. Vanaf 1985 verzamelen de Leid se broeders zich elk jaar op He melvaartsdag bij het oorlogs monument aan de Haagse Schouwweg. „Ik hoop dat de herdenking dit jaar een beetje aandacht krijgt en niet wegvalt in het geweld van de bevrij dingsfeesten. De belangstelling valt de laatste jaren toch al zo tegen", laat Righart van Gelder weten, terwijl hij toekijkt hoe een 500-tons hijskraan het mo nument in de kabels zwachtelt. De strijd in de meidagen van '40 was een ongelijke. Jonge re- cruten uit de Morspoortkazerne en de Kaasmarktschool moes ten de Duits parachutisten aan vallen die zich hadden ver schanst bij de Haagse Schouw brug. De brug was voor de Duit sers van groot belang, het was destijds de enige verbinding naar Den Haag. I. Smittenaar was een van die jonge soldaten. Voor hem is het monument meer dan een brok steen. Met handgebaren geeft hij aan waarom het vechten tegen de Duitsers onbegonnen werk was. „Wij hadden ook wel mitrail leurs, met van die trommels waar honderd patronen in gin gen. Maar die waren veel lang zamer dan die wapens van de Duitsers. Dat rikketikte maar door." Dik vijftig Nederlandse mili tairen kwamen om in het ge vecht. Het was de zware tol voor een klein succes. Want de Ne derlandse bataljons wisten de brug te heroveren. En ook slaagden de Duitsers er niet in vliegveld Valkenburg in bezit te c y leiden loman leefmansheeft ook van die borden. Het is „De zuil is daar neergezet zo stadsbestuur besloot on- igs precariorechten in reke- ig te brengen bij het Haagse tsbedrijf DZH, dat op zijn s urt deze kosten in het water- rief doorberekent zodra de erdracht van het waterbedrijf de EWR een feit is. Dat be- cent een verhoging van ge- T )rank liden heeft op grond van verkeerde informatie de lasten tor de burgers met een miljoen gulden verzwaard. Dat gistermiddag duidelijk geworden tijdens de vergade- ïg van de algemene aandeelhoudersvergadering van de WR. middeld zes gulden per jaar per huishouden. Tijdens de behandeling van ■de voorjaarsnota moesten de raadsleden niet zo veel hebben van de inning van de precario rechten. De lasten voor de Leid se burgers behoren al tot de hoogste van het land, sputter den ze tegen. Toch wilden de Leidse raadsleden dat DZH voor de waterleidingen in Leidse bo dem precario gaat betalen om dat de gemeente Den Haag het nutsbedrijf daarvoor ook aan slaat. De vrees was dat Leidenaars langs een omweg mee zouden betalen aan de Haagse preca riorechten. De Leidse CDA-wet- houder J. Walenkamp (financi en) zei dat hij in dat geval liever zelf de Leidse burgers een hoge re waterrekening stuurt. Dan ziet de gemeente Leiden ten minste nog wat terug van dat geld, redeneerde hij. Met dat ar gument trok de wethouder de tegenstribbelende raadsleden over de streep. In de aandeelhoudersverga dering van de EWR werd giste ren de overdracht van het wa terbedrijf aan DZH besproken. Duidelijk werd dat Leidenaars niet hoeven mee te betalen, ook niet langs een omweg, aan de precariorechten die de gemeen te Den Haag bij het Haagse nutsbedrijf in rekening brengt. Walenkamp liet na afloop we ten dat het Leidse besluit aJs het aan hem ligt, niet wordt terug gedraaid. „Als we die miljoen gulden niet binnenhalen, moe ten we in Leiden weer heel moeilijke discussies beginnen over bij voorbeeld sluiting van clubhuizen of bibliotheekfilia len. Het enige wat er veranderd is dat we de verantwoording voor deze lastenverzwaring vol ledig voor onze eigen rekening moeten nemen." WD-fractieleider A. Geertse- ma wil daarmee niet direct ge noegen nemen. Hij wil van Walenkamp horen hoe nu pre cies het misverstand is geboren. De WD houdt vast aan haar standpunt dat de hogere water rekening voor de Leidse burgers ongedaan moet worden ge maakt door de onroerend-goed- belasting te verlagen. „Het is nou ook weer niet zo dat we met dit reclamebaken mid den in de historische binnen stad staan. We hebben ons tankstation zo mooi mogelijk vernieuwd en de concurrentie heeft ook van die borden. Het i beetje triest wat hier ge beurt." Dat is de reactie van commercieel directeur Melcher de Leeuw van Total Nederland op het bericht dat het tanksta tion aan de Dr. Lelylaan zijn re clamezuil moet weghalen. is goed wonen in de Lage s. Uit een telefonische en- e van de PvdA onder zo'n nderd bewoners blijkt dat de eerderheid te spreken is over wijk bij de Vondellaan. Voor bereikbaarheid, openbaar rvoer, de ligging nabij het nkelcentrum en uitvalswe- i, de rust en de dorpsachtige er worden gewaar deerd, enquête is verricht door een speciale PvdA-werkgroep die bezoeken van de afdeling aan Leidse wijken voorbereidt. De uitslag van de onderzoeken moeten de gespreksstof voor de bijeenkomsten opleveren. Het wijkbezoek in de Lage Mors is hedenavond vanaf 20.00 uur in het gebouw van de speeltuin vereniging De Morschkwartier aan de Lage Morsweg 14A. Op de wensenlijst van de geën quêteerden staat 'saamhorig heid' op de eerste plaats. Hoe dat is te rijmen met het feit dat veel bewoners de-dorpsachtige sfeer zo prettig vinden, moet hedenavond blijken. Hoewel het prettig toeven is in de Lage Mors is het er niet de hemel op aarde. Belangrijkste problemen in hun wijk zijn vol gens de bewoners verkeer, par keeroverlast, straatvuil, de tun nels en de jeugd. Volgens veer tig procent van de responden ten is de verklaring voor de overlast van jongeren dat voor deze groep niet veel is te doen. Over de speelmogelijkheden voor de jongere jeugd zijn de meningen verdeeld. Een grote groep is van oordeel dat het aanbod voldoende is, een grote groep klaagt over de afgenomen hoeveelheid activiteiten in va kantieperiodes en de honden poep op de kinderspeelplaats aan de Van der Wetstraat. NAGERECHT rank, drank en nog eens drank s, at de klok slaat bij de politie- is ichter in Leiden. In groten ge- ln tie komen ze opgedraafd: de - ippers, de keilers, de kante- lars, de kroegtijgers, de bam- iers en de boonhakers. Slo- bier op en dan in de auto. Je et hen de kroeg verlaten met nvaste tred, terwijl ze de kaste- jolig toeroepen:'Schrijf het laar even op, Kobus!' Je ziet met hun autosleutels in de ■fand staan wankelen. O, na- ïurlijk kunnen ze nog best rij en! Met zeven borrels op rij- ze nog als een streep! Als streep, meneer! Juist, ja. ir laar waarom zoeken ze het it tuur dan in de kofferbak? Yaarom ligt dat kind dan op at zebrapad? in de kastelein, die schrijft wel. laar de politie ook. Daarvoor taan ze nu hier. Op maandag, iet vrolijke avondje is in de ne- el der tijden verdwenen. De arde werkelijkheid grijnst hen Ich, de rechter zal ook wel eens i koppige Bourgogne langs huig laten walsen, maar nee, - lit kan toch allemaal niet. Offi- E ier van justitie Den Os drukt J ens Zielig Het eerste geval is een zielig ge val. Een man in een geruit col bertje moet zich verantwoorden vóór een te hoog promillage. Maar er zijn wel verzachtende omstandigheden. Moeder de ment, werkloos, huwelijk bijna op de klippen. Je zou er 'hoorn dol' van worden, zoals de advo caat van de verdachte al aan geeft. En ja, dan wil je wel eens in de kelken kruipen. En dan heeft meneer ook nog eens een sociale fobie, wat betekent dat hij het Spaans benauwd krijgt van zijn medemensen. De man zit doodstil op zijn stoeltje voor de rechter. Het zweet loopt hem tappelings van het voorhoofd. Hij zit in de hel. Zijn vrouw, die enkele rijen ach ter hem wacht op het vonnis, kijkt met een mismoedige blik naar haar schoenen. Wat een schande! Ze heeft haar man ge dreigd met een scheiding. Als hij alleen nog maar aan een kroonkurk durft te ruiken, gaat ze al van hem af. De rechter is mild. De zondaar komt er vanaf met 12 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid, waarvan 7 maanden voor waardelijk. En 1500 gulden boe te. De man heeft iets aan zijn been. Hij loopt weg alsof hij dit niet allemaal zelf meemaakt, alsof hij vanuit de verte radio grafisch wordt bestuurd. Vastberaden Heel wat anders dan die rijzige man uit Leiderdorp. Met hoge borst, alsof hij een medaille van het oud-strijderslegioen in ont vangst komt nemen, marcheert hij de rechtszaal binnen. Zijn stappen klinken hard en vastbe raden op het parket. Met zijn hoofd fier rechtop staat hij voor rechter Uittenboogaard. Een paar portjes op en toen heeft-ie, bij het achteruitrijden, een ge parkeerde wagen een zoentje gegeven. Nog nooit eerder is hij met jus titie in aanraking geweest en nu staat hij daar dan ineens. Het liefst heeft hij een boete, want hij doet nog veel in het vereni gingswerk. Dus zijn rijbewijs is hij liever niet kwijt. 'Hoeveel verdient u?', vraagt de officier. Vijfenzeventigduizend per jaar. De officier eist vijfentwintig honderd gulden boete. Nader hand, in een onderonsje met de rechter, die hem vraagt waarom hij zo'n hoog bedrag eiste, zegt de officier: 'Dat kan die man met zo'n jaarsalaris toch best betalen.' Het is gek. Als de officier of de rechter de verdachten naar de hoogte van hun salaris vragen, aarzelen ze allemaal. Reageren ze een beetje gestoken. Alsof hier iets heel intiems wordt ge- Commando Een geklofte man met bruine, gevlochten, schoenen aan, neemt zijn straf zonder veel omhaal en spijtbetoon in ont vangst. Hij heeft een peper- en zoutkleurige hangsnor v de punten nog nat lijken van het bier. Hij behoort tot de commando's onder de drinkers. Dat zie je aan het net van ge sprongen adertjes op zijn wan gen. Tien tegen een dat hij te gen de kastelein van zijn stam kroeg heeft gezegd: 'Zet hem maar vast koud, Kobus, ik ben zo terug.' Paardestaart En hé, kijk nu eens lijke kunne laat zich vanmorgen ook niet onbetuigd. Voor de rechter staat een keurig dametje met een paardestaart. Kon een bibliothecaresse zijn die alleen maar zo af en toe een glaasje Pleegzuster Bloedwijn neemt, maar nee, ook zij is na het nut tigen van enkele portjes teveel aangehouden. Haar man was kort daarvoor overleden maar ze wil een en ander niet met el kaar in verband brengen. 'Dat vind ik zo goedkoop'. De rech ter eist 1500 gulden boete of dertig dagen zitten. 'Hoeveel dagen?', vraagt het paarde- staartje. 'Dertig dagen' zegt de rechter. 'O', zegt het paarde- staartje, 'dat vind ik bijna een uitdaging!' Het gewraakte reclamebaken aan de Dr. Lelylaan. FOTO HIELCO KUIPERS ,De zuil is daar neergezet der vergunning. De welstands commissie vindt dat die te groot en te dicht is en dus wegmoet. Op een aanschrijving van de ge meente is door Total niet gerea geerd. Inmiddels is er wel een alternatief door Total ingediend waarover de welstandscommis sie zich nog buigt", aldus een medewerker van de afdeling bouw- en woningtoezicht. Achter de balie van het bezine- station kijkt men verbaasd op. „Daar weten we niets van. Maar wij doen de exploitatie. Recla me en dat soort zaken gaat via het hoofdkantoor in Rotterdam" aldus de pomphouder. In Rotterdam zit Melcher de Leeuw en die weet niet wat de gemeente Leiden bezielt. „Die bakens staan door heel Neder- Lind en zijn onlangs vervangen omdat ons merk van kleurstel ling is veranderd. In de Stevens hof staat precies dezelfde. Om dat we toch proberen dit soort zaken in harmonie te regelen, hebben we Leiden voorgesteld om een nieuwe, kleiner baken op één poot neer te zetten, maar daar schijnt die commis sie ook weer problemen mee te hebben. Dat vind ik geen goede zaak, zo trek je geen investeer ders naar je stad", aldus de commercieel directeur. „Dat tweede ontwerp is van hetzelfde laken een pak", zegt T. Rasser hoofd van de afdeling bouw- en woningtoezicht. „Maar de welstandscommissie geeft slechts een advies. Nu moeten we als gemeente bekij ken of we het toestaan of niet en zeker moeten we de situatie vergelijken met wat er elders in Leiden gebeurt", aldus Rasser die nog niet weet wanneer een definitieve beslissing valt. Het huidige baken aan de Dr. lely laan mag in afwachting daarvan voorlopig blijven staan. N HAAG/LEIDEN Een psychiatrisch rapport moet helderheid verschaffen over de aanpak van een 60-jarige Leidse vrouw, die al jaren vernielingen pleegt. Dit heeft de Haagse poli tierechter mevrouw E. Timmer mans gisteren besloten. Aan de hand van het psychiatrisch rap port buigt de rechter zich in september opnieuw over de zaak. De vrouw, die een alcohol probleem heeft, stond terecht omdat zij in Leiden op 24 maart van het afgelopen jaar een kassa vernield heeft in het r van V&D. Aanleiding voor de ruzie was de waarschuwing van een serveerster dat zij de dron ken vrouw door de politie uit het restaurant zou laten opha len. Op 8 juli was het opnieuw raak. Tijdens een straatfeest in de Leidse binnenstad sloeg de vrouw met een bierflesje tegen een vrachtwagen, die haar in de weg stond. In november werden twee fietsen vernield. „Ik werd kwaad omdat de fietsen in de weg stonden en ik viel", ver klaarde de vrouw haar gedrag. Om van de drank af te komen is de vrouw al eerder behandeld in een ontwenningskliniek. Om dat deze behandeling niet het gewenste resultaat heeft opgele verd, stelde advocaat W. Kalk- de op nieuw op te nemen. De vrouw heeft dan meteen onderdak. Vandaag dient voor de kanton rechter in Ix*iden een kort ge ding, waarin de woningbouw vereniging eist dat de vrouw uit haar huis vertrekt omdat zij veel overlast veroorzaakt. Advocaat Kalkman houdt er serieus reke ning mee dat de rechter de vrouw inderdaad uit huis zet.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11