Milieu Giftige dampen oorzaak verdwijningen Van slak tot vraatzuchtig monster Hennep ideale plant tegen knobbelaaltje DONDERDAG 20 APRIL 1995 157 SASKIA STOEUNGA IN 'T VELD Bruin of groen Een paar weken geleden toen het nog even echt dreigde te gaan winteren kreeg ik elke dag een reiger op bezoek. Aan vankelijk begreep ik die eer niet zo goed. want ik heb geen vis sen in de vijver onder de appel boom. 's Zomers is het namelijk toch te schemerig onder het dichte bladerdek. Wat valt er dan te halen voor een reiger? Heel naïef dacht ik nog even dat hij hier water kwam drinken. Maar dat was natuurlijk onzin: een reiger drinkt waarschijnlijk nooit water, dat krijgt hij vanzelf wel binnen. Toen zag ik hem toeslaan op een vroege morgen. I lij had op zijn bekende wijze met scheve kop heel lang in het water staan turen, toen plotse ling die speersnavel bliksemsnel uitschoot. Het duurde even voor ik ontdekte, wat er tussen de weerhaakjes in de lange gele snavel heen en weer spartelde, maar toen zag ik het duidelijk: een dikke kikker. Eerst dacht ik: hoe kan dat nu, kikkers zitten in het vroege voorjaar toch nog diep in de modder wegge kropen te wachten op betere tij den? Ik maakte de fout die zo vaak wordt gemaakt: ik verwisselde de groene en de bruine kikker. Voor de meeste mensen is een kikker groen en kwaakt hij op zomeravonden in een boeren sloot. Nu doen sommige kikkers dat inderdaad: groene kikkers om precies te zijn. Maar de bruine kikker is een heel ander heerschap. Om te beginnen moet er niet worden afgegaan op de kleur. Er zijn namelijk groene kikkers die van top tot teen bruin zijn, en bruine kikkers die een behoor lijk groene kleur hebben. Het verschil zit hem in de levensstijl, bruine kikkers zijn vooral land dieren, terwijl de groene vrijwel zijn hele leven in het water ver blijft. De bruine gaat zijn eigen gangetje, stil en geruisloos, een groene kikker houdt meer van gezelligheid en verblijft altijd in de buurt van soortgenoten. En dan het kwaken. Groene kik-' kers kunnen je behoorlijk uit je 1 E E P N 0 D E S 2 W B A O A 0 R S 3 s V P I 0 N E L 4 D C T L U A B L 5 S T P I 'j 0 N D 6 K E L E O N K N 7 O M G A G A R G 8 B O R A T A F E 9 R W E A Z D I G 10 S W P A 'j A T S 11 D P L I E A H N 12 K E O 0 M R B E 13 W G O E I N T D 14 S E P R A A T N OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg. die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. huisdier; 2. gereedschap; 3. klos-, 4. vereniging; 5. verspieder; 6. uurwerk; 7. inwendig orgaan; 8. zoet; 9. vaag; 10. berouw; 11. voornemen; 12. zanggroep; 13. herkauwer; 14. houtafval. KRUISWOORDRAADSEL kras-mist aal-g-kar 1--pat--u fa-ala-si -caramel- fuik-beer -uniform- st-ere-pi t--ter--d rum-1- zee oker-loge China is weer een raadsel armer. Giftige dampen van rottende planten zijn waar schijnlijk de oorzaak van mysterieuze ver dwijningen van tientallen mensen en die ren in het Zwarte Bamboe Ravijn in Zuid- west-China. Volgens deskundigen moeten ze bedwelmd zijn geraakt en in de peilloze afgrond zijn gevallen. Vijftig Chinese wetenschappers hebben deze conclusie getrokken na grondig on derzoek in het ravijn, dat vierduizend me ter boven zeeniveau ligt in de provincie Sichuan. „Rottende planten produceren er schadelijke gassen die zich opeenhopen in de lucht, waardoor mensen stikken en in de afgrond vallen." In 1950 is een groep van ongeveer hon derd soldaten van de nationalistische Kwomintang in het gebied verdwenen. Op de vlucht voor de communisten zijn zij in de zomer van dat jaar de bergkloof bin nengegaan en van hen is nooit meer iets vernomen. De deskundigen stellen dat de natuurlijke gesteldheid van het terrein zeer ingewikkeld is. „Het kan mensen ge makkelijk op een dwaalspoor brengen en hen mogelijk in verborgen rivieren doen vallen". Ook is het magnetische veld in het gebied zo sterk, dat het kompassen onklaar maakt. Daarin kan een verklaring liggen voor het verongelukken in 1950 van een privé-vliegtuigje in het gebied. In 1962 zijn vijf Chinese geologen en een van hun twee gidsen verdwenen. Volgens het relaas van de overlevende gids gingen zij over een pas heen en raakten zij omringd door dik ke mist. Toen de mist optrok, bleken zijn reisgenoten er niet meer te zijn. Enige tijd geleden losten Chinese geolo gen al het raadsel op van de Duivels Vallei in de provincie Qinghai in Noordwest- China. Plaatselijke boeren en herders durfden zich niet in het dal te wagen om dat er veel doden vielen door plotselinge, heftige weerlichten. De experts troffen er grote voorraden mineralen aan met sterke magnetische velden, die de bliksem uit lokken. Zij stellen nu een programma op om gebruik te kunnen maken van deze uitzonderlijke natuurlijke omstandighe den. slaap houden met hun onafge broken concerten in de zomer. Van bruine zult u weinig last hebben, want zij hebben geen kwaakblaas en produceren uit sluitend een zacht geknor of ge brom. En dan alleen nog in de paartijd. Die vindt bij de bruine ook veel vroeger in het jaar plaats dan bij de groene. In fe bruari, maart is het al zover, of er nu wel of geen sneeuw of ijs ligt. Van heinde en verre trek ken ze net als padden naar het poeltje of de vijver waar ze ooit zelf uit het kikkerdril kropen. En dat is minstens drie jaar geleden, want zo lang duurt het voor een bruine kikker oud genoeg is voor de voortplanting. Je vraagt je af hoe zo'n kikker die plek terug weet te vinden. Onderzoekers houden het er maar op dat ze de geur van het water en de beplanting kunnen herkennen. Maar het blijft na tuurlijk een enorm wonder. De mannetjes arriveren het eerst. Met het oog op de komende bruiloft hebben zij zich een blauwe borstrok aangemeten. De vrouwtjes komen wat later en hebben een rozerode bruids jurk aan. Als er een vrouwtje op het stadhuis aankomt, wordt ze onmiddellijk door het eerste het beste mannetje beklommen. En mooi dat hij niet meer loslaat. De stevige houdgreep stimu leert het vrouwtje tot het afzet ten van de eitjes in het water, zo'n drieduizend tot vierdui zend stuks, die door het man netje na het afzetten pas wor den bevrucht. Langzaam maar zeker zwellen de eitjes op tot het bekende kik kerdril. Drie maanden later ver trekken de piepkleine, maar ge heel complete kikkertjes de wij de wereld in. Op sommige da gen krioelt het er van op het grasveld. En dat hebben 1001 rovers ook dóór. Zoals die ene blauwe huisreiger die zich dan helemaal in luilekkerland waant. HANOI Acht slakken eten per Een slak die als delicatesse in Viet nam is geïntroduceerd heeft zich ontwikkeld tot een vraatzuchtig monster dat al 31.000 hectare bouw land heeft verorberd. Toen de uitZuid-Amerika afkomstige slak zes jaar geleden werd geïmpor teerd als een potentieel luxe export artikel waarschuwden wetenschap pers al voor een ramp als de dieren uit hun kweekplaatsen zouden ont snappen. Dat is precies wat er is ge beurd. De slakken verspreiden zich over het land en hebben inmiddels de Mekongdelta, de rijstschuur van Vietnam, bereikt. Er is bijna geen houden aan, want een vrouwtjesslak kan 40 miljoen eieren per jaar leggen, terwijl acht slakken per dag een vier kante meter rijst soldaat kunnen ma ken. Het kweken van slakken werd enkele jaren geleden door het ministerie van wetenschap, technologie en milieu verboden en toen dat niet hielp gaf premier Vo Van Kiet in september persoonlijk opdracht tot ontmante ling van de kwekerijen. Juist in die tijd werd het noorden van Vietnam echter geplaagd door zware overstro mingen, die de slakken over een jiog groter gebied hebben verspreid. Dezelfde slakkesoort heeft in de Fili- pijnen, Taiwan en Indonesië ook al tienduizenden hectaren bouwland vernield. WACENINCEN Hennep en oliehoudende gewassen kunnen eraan bijdragen de akkerbouwer uit de eco nomische malaise te helpen, maar boven dien blijkt de teelt van deze nieuwe gewas sen bodemziekten te onderdrukken. Hier door hoeft er minder te worden gespoten met landbouwgif. Het Instituut voor Plan- tenziektekundig Onderzoek (IPO-DLO) concludeert dat na vier jaar studie. Hennep en crambe zijn gunstig in de strijd tegen het maiswortelknobbelaaltje. Op hen nep vindt namelijk geen vermeerdering plaats; het aantal aaltjes loopt zelfs terug. Crambe daarentegen is wel een waardplant, een plant die gastheer is voor parasieten, maar door het vroege oogsttijdstip van het gewas wordt de ontwikkeling van de tweede generatie geremd. Uiteindelijk resultaat is een kleinere eindpopulatie in het perceel. Bekergoudsbloem en kruisbloemige wolfs melk blijken goede gastheren voor het maiswortelknobbelaaltje. Toch ligt de eind- besmetting van het veld lager dan na een teelt van aardappelen. In een kasproef met de schimmel Verticilli- um Dahliae, die verwelkingsziekte veroor zaakt bij aardappel, blijkt crambe een goe de waardplant. Hennep, bekergoudsbloem DE RECHTER en wolfsmelk lieten echter een lage besmet ting achter. Schimmelsporen kunnen welis waar op de bovengrondse delen van hen nep ontstaan, maar door het gewas groen te oogsten wordt de vorming sterk onder drukt. Alle gangbare gewassen zoals bieten, graan en aardappelen zijn zeer vatbaar voor aal tjes en schimmels. Door de nieuwe gewas sen in te passen in de vruchtwisseling van de akkerbouwer kan er flink worden be spaard op de spuitkosten, aldus de onder zoekers. Mr. Jesse van Muylwijck WAT ZA6 U T"OEN U OP JULi NAAR BuiTEN KEEK. iK ZA<£» DAT iEWAND DE keukendeur \/am De BUREN iMTRAPTE. EN WAT DEED IK RiEP "BENT U TOEN U /vJiSSC-HiEN DE METER- T_ OPNEMER ToEN RiEP DiE MAN NEE iK VERKOOP KEUKEM- DEURBNJ/" FF/TSf SLO&& 'M OP FE Jj EEPSTE HOLE //V KlAPPEM B/£D/£? I M£T S££CHT £U &£ST 1'AH D£ BOES H T W R Weersvooruitzicht VRIJDAG 21 APRIL Neerslagkans DOOR HANS VAN ES In de zeer heldere lucht van arc tische oorsprong, die zich nog steeds boven ons land ophoudt, was woensdag een fraaie dage lijkse gang in de bewolking te ontdekken. Inde ochtenduren hielden zich vooral boven zee massieve stapelwolken op, die daar in de voorgaande nacht wa ren ontstaan. Boven land, waar het licht had gevroren, was vrij wel geen bewolking aanwezig. Naarmate de zon hoger aan de hemel kwam, veranderde het beeld drastisch. Boven land werd de lucht bin nen enkele uren zodanig opge warmd, dat er stapelwolken ont stonden, die tegen het middag uur het buienstadium bereikten. De opstijgende luchtkolommen boven land moesten elders ge compenseerd worden door dalen de luchtbewegingen. Dat gebeur de voor de Hollandse kust, waar de buienmassa, die eerder op de dag nog zo dreigend leek, als het w. re opdroogde. Zo kon de westelijke kuststrook 's middags van een weldadige zonneschijn genieten. Ondanks een temperatuur van 9 gri den voelde het soms warm aan, wat natuurlijk te danken was aan de vrijwel afwezige wind. Landinwaarts, oostelijk van de lijn Amsterdam - Rotterdam zat de lucht vol met buienwolken, die soms hagel en sneeuw loslieten bij een temperatuur van maar 5 a 6 graden. Ook vandaag kunnen we weer groteske bloemkoolvormige wolken aan de hemel bewonderen met kans op een regen-of hagelbui. Veel warmer dan eenn graad of 10 wordt het nog niet. De grens met veel warmere lucht (20-25 graden) houdt zich nog steeds boven Duitslan op. Er zijn sterke aanwijzingen, dat deze markante weergrens in de loop van vrijdag onze kant op gaat bewegen. In eerste instantie dring warme lucht in de hogere luchtlagen door, wat zichtbaar is aan de toenemende sluierbewolking. Zaterdag komt het warmtefront ook aan de grond door. Uit de dik kere bewolking kan dan enige tijd regen vallen. Het kwik loopt al wat op naar 12 tot 14 graden. Uiteindelijk kan het zondag of maandag nog een paar graden warmer worden. De situatie is echter verre van probleemloos. De warme luchtmassa, afkomstig van het Middelland se Zeegebied is vochtig en onstabiel. Het ligt voor de hand, dat de op warming overdag - wellicht tot 18 of 19 graden - het ontstaan van buien, mogelijk met onweer zal bevorderen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen nu en dan regen, in de bergen ook sneeuw. Maximum temperatuur uiteenlopend van ongeveer 3 graden in Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen, eerst plaatselijk ook sneeuw. Middagtemperatuur onge veer 6 graden, kele buien.Mor gen, later op de dag, het zuidoosten uit m bewolking gevolgd door gen. Maxima oplopend ongeveer 11 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Af en toe zon en enkele buien, vooral in het noorden soms met hagel of sneeuw, mogelijk ook onweer. Fris met maxima van 6 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en enkele regen- of hagelbuien, in de Ardennen mogelijk ook sneeuw. Morgen eerst droog en wat zon, later van het oosten uit regen. Mid dagtemperatuur van 11 graden in west- Vlaanderen tot rond 7 in de Ardennen, morgen iets zachter. Noord- en Midden-Frankrijk: In de oostelijke departementen veel be wolking en perioden met regen, in de hoger gelegen gebieden ook sneeuw. Meer naar het westen af en toe zon en vooral vandaag enkele regen- of hagel buien. Maxima ongeveer 10 graden, morgen in het westen iets hoger. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en vooral aan de kust t morgen mogelijk i Algarve af overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, in de Algarve enke- Madeira: Af en toe zon en enkele buien. Middag temperatuur rond 17 graden. Spanje: In het noorden geregeld wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. In het zuiden overwegend droog en aan de Costa's zonnige perio den. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 10 graden, aan de Costa's in het oosten en zuiden maxima tussen 15 en 20 graden. Canarische Eilanden: In het noorden flink wat wolkenvelden en kans op een paar buien. Aan de zuidstranden droog en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den, aan de zuidstranden circa 21. Marokko: Westkust: Af en toe zon en enkele bui en. Middagtemperatuur tussen 14 en 18 graden. Perioden met zon, vooral morgen ook kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 24 graden, mor gen enkele graden lager. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met veel bewolking en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Middagtemperatuur meest tus sen 10 en 15 graderr, in het zuidoosten lokaal 15 tot 20 graden. Mallorca en Ibiza: Af en toe zon, ook wolkenvelden en kans op buiige regen. Middagtemperatuur vandaag rond 20 graden, morgen iets la ger Italië: In het noorden half tot zwaar bewolkt en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Vooral in de Alpen en Dolomie ten valt plaatselijk erg veel neerslag. In het midden en zuiden droog en zonnige perioden, morgenmiddag kans op een regen- of onweersbui. I ma ongeveer 20 graden, in het not op veel plaatsen lagere temperature Middagtemperatuur rond 20 graden. Malta: Vandaag waarschijnlijk nog droog en zonnige perioden. Morgen meer bewol king en kans'op buiige regen. Middag temperatuur ongeveer 20 graden, mor- kleine kans op een bui. Middagtemper; tuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, op Cyprus ook stapelwolkei maar waarschijnlijk droog. Middagten peratuur ongeveer 20 graden. Duitsland: In het oosten en zuiden veel bewolkin en van tijd tot tijd regen, in de hoger g< legen gebieden ook sneeuw. Plaatselij kan veel neerslag vallen. In het noorc westen vandaag af en toe zon en een er kele regen- hagel-, of sneeuwbui, moi gen eerst droog en wat zon, later vanu het oosten regen. Middagtemperatui ongeveer 12 graden, bij langdurig neerslag een stuk lager. Zwitserland: Veel bewolking en langdurig regen, in d hoger gelegen gebieden ook sneeuw Maxima van 9 tot 12 graden. Oostenrijk: In het noordoosten overwegend droog e vooral morgen zonnige perioden. In he westen van tijd tot tijd regen of sneeuw Plaatselijk kan veel neerslag vallen Maxima van 10 graden in Vorarlberg to 24 graden morgen in de omgeving va Wenen. VRIJDAG 21 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 05.31 Zon onder 20.4; Maan op 02.28 Maan onder 11.41 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 08.41 21.36 08.14 21.0! Laag 04.16 16.50 03.57 16.3 Weer/apporten 20 april 0 Bordeaux Madrid 8 Malaga Stockholm Wenen 12 2 81 5 1 II 18 6 0.1 14 10 0.1 17 8 0.1 6 2 0.1 23 18 O.C 19 10 O.C 14 9 OC 12 -1 02 6 0 IOC 23 O.C 28 15 0.C 22 8 O.C 19 10 O.C 22 10 O.C r. 1 10 2 0.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8