Turks parlement stelt misstanden aan de kaak Bom maakt 'einde aan onze onschuld' Eind van een droom: niemand in VS is veilig Buitenland ETA-bom mist Spaanse oppositieleider maar net Gas in Yokohama was geen sarin of fosfeen Europol-verdrag lijkt nu binnen handbereik Joe DONDERDAG 20 APRIL 1995 rs Diensten RTR Reuter UPI Tadic komt naar Joegoslaviëtribunaal münchen/den haag Er zijn geen juridische belemmeringen meer voor de overdracht van de vermeende Servische oorlogsmisda diger Dusko Tadic aan het internationale tribunaal in Den Haag. Dat tribunaal is belast met het berechten van mensen die mis daden hebben gepleegd in het voormalige Joegoslavië. Het Beierse ministerie van justitie meldde gisteren dat de in Mün- chen gevangen zittende Serviër instemt met zijn overbrenging. Rechter: Documenten zijn waardeloos pEN haag De documenten die de overgelopen Servische ge heim agent Cedomir Mihailovic aan het VN-Tribunaal over oor logsmisdaden in het voormalige Joegoslavië heeft overhandigd, hadden geen enkele waarde. Daarom heeft het Tribunaal in de cember vorig jaar besloten de betrekkingen met de Servische overloper te verbreken. Dat heeft de aanklager van het Tribu naal, de Zuidafrikaanse rechter Richard Goldstone, gisteren la ten weten. Portugeesjes beschuldigd van moord lissabon Twee broertjes van 11 en 6 jaar zijn gisteren formeel in staat van beschuldiging gesteld inzake de moord op een 6-ja- rige medescholier. De politie zei dat het lichaam van het slacht offer, Nuno Filipe Augusto, zondag door zijn moeder was gevon den nadat hij enkele uren eerder zijn woning in Oporto had ver laten om met beide broertjes te gaan spelen. Het jongetje lag met zijn gezicht in een modderpoel en een telefoondraad was om zijn nek gedraaid. Volgens een deskundige van de politie is sprake van een gewelddadige dood. Rwanda ontruimt vluchtelingenkamp kigali Rwandese militairen hebben gisteren het grootste vluch telingenkamp in het land ontruimd en de meer dan 100.000 be woners opgedragen terug te keren naar huis. De ontruiming ver liep zonder geweld, nadat dinsdag tien mensen om het leven waren gekomen toen er bij het begin van de legeractie in het kamp in Kibeho in het zuidwesten van Rwanda paniek was uit gebroken. Rapport: Staat heeft geen gezag meer in zuidoosten van het land ISTANBUL.JESSICA LUTZ „De Turkse staat heeft geen gezag meer in het zuidoos ten van het land." Dat is de schokkende conclusie van de Turkse parlementaire commissie die zich over 1.209 on opgeloste moorden in Zuidoost-Turkije heeft gebogen. Gisteren ontstond onenigheid tussen de leden van de on derzoekscommissie over de uiteindelijke formulering van het rapport. Een deel van hen weigerde zich achter de beschuldigingen aan het adres van de staat te scharen. ning aan het elektriciteitsbe drijf, banken durven de afbeta lingen van leningen niet op te eisen uit angst voor geweld. Burgers durven niet naar het politiebureau te gaan omdat ze daar uitgescholden worden en beschuldigd van PKK-lidmaat- schap. De uitzonderingstoe stand (noodtoestand onder bur gerlijk gezag) die in de regio van kracht is, dient nergens anders toe dan ambtenaren een hoger salaris verschaffen. Deze situa tie moet onmiddellijk opgehe ven worden". Gehekeld wordt ook het dorpswachtensysteem, waar- CORRESPONDENT „Naar de Koerdische provincies in Zuidoost-Turkije worden sinds jaar en dag ambtenaren gestuurd die in West-Turkije onbekwaam verklaard of ge straft zijn. Zij proberen hun gram op de lokale bevolking te halen. De burgers hebben dan ook geen vertrouwen in de au toriteiten", aldus het 200 pagi na's dikke rapport. Het is de eerste serieuze poging van deze regering om de situatie te ana lyseren en liegt er niet om. „Niemand betaalt zijn reke- door burgers een wapen en een salaris van de staat krijgen om aan de zijde van leger en gend arme tegen de PKK te strijden. „Veel dorpswachten zijn be trokken bij wapen- en drugs smokkel, of ze vechten hun ei gen bloedvetes uit. Vaak ontrui men zij dorpen om die zelf in te pikken. Of ze werken samen met de PKK. Maar hun misda den worden door de autoritei ten in de doofpot gestopt." Dat geldt ook voor de misda den van spijtoptanten van de PKK, die in ruil voor informatie strafvermindering of kwijtschel ding krijgen. Velen van hen ver blijven illegaal in de politieloge- menten en houden zich onledig met het afpersen van de lokale middenstand. Andersom maakt de PKK gretig gebruik van de misstanden om propaganda te gen de Turkse staat te maken. Het gebeurt dat strijders zich vermommen als soldaat of ge ndarme en wandaden begaan om dit negatieve imago te ver sterken. Wat de geheime inlichtingen dienst van de gendarme uit spookt is volstrekt onduidelijk. Deze luistert niet naar de natio nale geheime dienst MIT. Sterke geruchten dat de gendarme de fundamentalistische terreuror ganisatie Hezbollah de hand boven het hoofd houdt, konden niet bevestigd worden omdat de gendarme weigerde informatie te verstrekken aan de onder zoekscommissie. Het verslag is een treurige op somming. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de enige par tij die unaniem achter het rap port staat, (fillers sociaaldemo cratische coalitiepartner CHP is. Deze overweegt, niet voor het eerst, om uit de regering te stappen als er geen stappen on dernomen worden om de toe stand in de Koerdische provin cies te verbeteren. Rus: BND zette atoomsmokkel zelf op touw BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Een hoge Russische functiona ris heeft de Duitse inlichtingen dienst BND er van beschuldigd een geruchtmakende smokkel van plutonium zelf te hebben georganiseerd. In een artikel voor het Duitse weekblad Die Woche heeft de woordvoerder van het Russi sche ministerie voor kernerner- gie, Georgi Kaurov, ook ten stel ligste ontkend dat het materiaal uit Rusland afkomstig was. Des kundigen gaan er echter nog steeds van uit dat het plutoni- waarmee kernwapens kun- nen worden gemaakt, in Russi sche laboratoria is geprodu- 26ceerd. Een woordvoerder van "bondskanselier Kohl heeft de beschuldigingen van Kaurov een 'kwaadaardige en valse 'oorstelling van zaken' ge noemd. Op 10 augustus van het vorig jaar onderschepte de politie op de luchthaven van München een koffer met ruim 363 gram plutonium. Ze arresteerde twee Spanjaarden en een Colum- biaan die met een Lufthansa- vlucht uit Moskou waren aan gekomen. .De vangst van de grootste hoeveelhejd illegale plutonium die ooit in beslag is jenomen, werd gevierd als een groot succes in de strijd tegen de Russische 'atoommaffia'. Vorige week publiceerde het weekblad Der Spiegel een arti kel wdaruit zou blijken dat de smokkel op touw was gezet door de BND. Egypte wacht met sturen vliegtuigen voor pelgrims CAIRO AFP/DPA De Egyptische luchtvaart maatschappij Egypt Air heeft 'als gevolg van de laatste ont wikkelingen' besloten voor lopig geen vliegtuigen naar Libië te sturen voor het transport van Libische pel grims naar Mekka. De maat schappij wacht totdat de si tuatie duidelijk wordt, aldus een medewerker van Egypt Air die anoniem wilde blij ven. De directeur van de lucht vaartmaatschappij had enke le uren eerder aangekondigd dat donderdag de eerste vluchten met pelgrims vanaf de luchthavens van de Libi sche steden Tripoli en Benghazi naar Jeddah in Saudi-Arabië zouden begin nen. De sanctiecommi§ie van de VN-Veiligheidsraad gaf gisteren vergunning voor 45 vluchten via de Egypti sche maatschappij. Daarmee zouden 6000 pelgrims naar Saudi-Arabië kunnen reizen. Het vliegverbod tegen Libië werd voor deze ene keer op geheven. Maar de Libische televisie liet beelden zien van jube lende pelgrims die met twee Libische vliegtuigen naar Jeddah zouden zijn gevlogen. Dat zou in strijd zijn met het vliegverbod. In Washington wordt echter gezegd dat de Libische vliegtuigen wel zijn opgestegen, maar kort daar op op Libisch grondgebied zijn geland. Een overzicht van de chaos die gisteren werd veroorzaakt door de bomaanslag op het kantorengebouw in Oklahoma City. FOTO REUTER Een brandweerman brengt een kind in vei ligheid dat gewond is geraakt door de bom aanslag op het kanto rengebouw in het hart van Oklahoma City. FOTO AP WASHINGTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT „Ik dacht eerst dat het een aardbeving was", zei een man die werkte in het kantoor op de hoek van Robinson Street en Fifth Street in het hart van Oklahoma City. Het gebouw schudde op zijn grondvesten, daarna kwam het plafond naar be neden en stortten de muren in. Negen verdiepin gen zakten op elkaar. Maar de aarde beefde niet, al was de dreun van de explosie die het Alfred Murrah Building ver woestte tot vijftig kilometer verderop te voelen. Terroristen maakten gisterochtend om negen uur plaatselijke tijd, net nadat iedereen aan zijn werk was gegaan, 'een einde aan onze onschuld', zoals een van de overlevenden het cynisch noemde. En een einde aan het leven van tientallen, mo gelijk zelfs honderden mensen. „Ik zat in mijn kantoor op de zevende verdieping", vertelde een vrouw. „Plotseling werden de ramen naar binnen geblazen. Het werd heel donker en toen begon het plafond naar beneden te komen." Zij kon zich nog maar net in veiligheid brengen. Een man vertelde hoe hij vijf verdiepingen naar beneden was gevallen. Maar hij overleefde het. Een andere man was minder gelukkig. Hij viel ze ven verdiepingen, recht in de krater die de auto bom in de straat had geslagen. Voor de deur van het gebouw kwam een vrouw om in haar auto. Duizenden renden de straat op, sommigen be bloed en met gescheurde kleren, anderen onge deerd maar in paniek. Straten ver van het gebouw verwijderd waren de bloedsporen op het wegdek te zien. „Wie dit op zijn geweten heeft zou een hele pijnlijke dood moeten sterven", zei een rade loze man. Vooral de beelden van baby's en peuters die dood of zwaar gewond uit de puinhopen werden gehaald, maakten diepe indruk. Zij bevonden zich in een kinderdagverblijf in het gebouw en waren net door hun ouders afgezet. Een voor een werden ook volwassen slachtoffers uit het puin lij een vrouw moest haar onderbeen worden geamputeerd om haar onder het beton vandaan te kunnen halen. Langer wachten was wegens het instortingsgevaar onmogelijk. Vier verdiepingen hoger zat, duidelijk zichtbaar vanaf de straat, een dode man op een stoel. Reddingswerkers hadden een laken over hem gelegd. Die reddingswerkers hadden grote moeite om zich in het gebouw te bewegen, omdat elk mo ment muren konden instorten. Overal troffen zij lichamen en lichaamsdelen aan. Toen kwam het bericht dat een nieuwe bom was ontdekt en moesten de redders zich noodgedwongen terug trekken, soms gewonde mensen achterlatend. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De bomaanslag van ruim twee jaar gele den op het World Trade Center in New York had de Amerikanen al doen besef fen dat terreuracties niet alleen meer buiten de grenzen van de VS gebeuren. „Maar in Oklahoma?", vroeg de vertwij felde gouverneur van die staat, Frank Ke ating, zich gisteren af. De vraag hoe zoiets kon gebeuren in de oersaaie hoofdstad van de even saaie staat in Amerika's midden-westen hield gisteren iedereen bezig. New York of Washington zijn wereldcentra met volop doelwitten voor terreur, daar kun je zo iets verwachten. Maar gisteren werd dui delijk dat heel Amerika niet meer veilig is. Tegelijk met de aanslag ging een schokgolf door de VS. Miljoenen Ameri kanen zullen er steeds meer rekening mee moeten houden dat dit ook hen kan overkomen, onaangekondigd, op plaat sen waar je het niet verwacht. De Amerikanen hebben lang gedacht in eigen land gevrijwaard te zijn van ter reuracties. Bomaanslagen gebeurden in maar niet in Amerika. Zij voelden zich veilig, ook al waren elders in de wereld vaak Amerikaanse installaties en mensen het doelwit van terroristen. Zoals in 1983, toen Palestijnse zelfmoordcom mando's een bomaanslag uitvoerden op het hoofdkwartier van de Amerikaanse mariniers, die in de Libanese hoofdstad Beiroet probeerden vrede te stichten. In een op die van Oklahoma City lijkende puinhoop kwamen toen 245 mariniers om. Maar dat waren soldaten in een oor- log. Amerika is een open samenleving, waar in, ondanks de ogenschijnlijk strenge immigratieregels, jaarlijks honderddui zenden illegaal hun toevlucht zoeken. Vuurwapens zijn net zo gemakkelijk te koop als een broodje bij de bakker. Aan vuurwapengeweld zijn Amerikanen al lang gewend. Maar niet aan bomaansla gen. Het misplaatste gevoel van veiligheid werd in 1993 voor het eerst geschokt, toen islamitische extremisten een bom aanslag uitvoerden op het World Trade Center in New York. Daarbij kwamen zes mensen om en raakten er duizend ge- torens liepen voor meer dan een miljard dollar schade op. De daders van die aansfag staan nog steeds in New York terecht. En vorige maand werd in Pakistan het meester brein achter die aanslag, Ramzi Ahmed Youssef, aangehouden. Hij werd meteen aan de Verenigde Staten uitgeleverd. Aanhangers zworen wraak tegen de VS. Uiteraard werd dus gisteren meteen druk gespeculeerd over Palestijnse of an dere islamitische terroristen. Oklahoma City heeft een grote islami tische gemeenschap, die vooral uit stu denten bestaat. In de stad zijn de laatste maanden diverse bijeenkomsten ge weest van extremistische islamitische groeperingen, waarbij vertegenwoordi gers van de Islamtische Jihad en de Ha- mas-beweging aanwezig zouden zijn ge weest. In 1992 werd in Oklahoma een bijeen komst van islamitische extremisten ge houden, waar zesduizend mensen schreeuwden om de dood van alle joden en alle 'ongelovigen'. Een terreur-expert noemde Oklahoma City gisteren 'een centrum voor radicale islamitische acti- MADRID/DEN HAAG DPA/AFP/Rtr/ANP In Spanje is met verontwaar diging gereageerd op dé zwa re bomaanslag gistefochtend in Madrid op oppositieleider José Maria Aznar van de con servatieve Volkspartij (PP). Volgens de Spaanse veilig heidsdiensten heeft de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA de aanslag gepleegd om te voorkomen dat Aznar pre mier zou worden. De PP-lei- der raakte slechts licht ge wond bij de aanslag. Door de aanslag en door de ontploffing erna van de vluchtauto raakten zeker zes tien mensen gewond. De bom van 25 kilo vernielde Aznars gepantserde auto vrijwel to taal. De artsen vroegen Aznar enkele uren ter observatie in het ziekenhuis te blijven, maar zij maakten zich geen zorgen over zijn gezondheids toestand. De PP doet het heel goed in de opiniepeilingen. De kans op vervroegde verkiezingen is aanwezig omdat de regerende socialistische PSOE van pre mier Gonzélez (53) door cor ruptieschandalen wordt ge teisterd. De regionale en ge meenteraadsverkiezingen op 28 mei vormen een belangrij ke test voor de politieke krachtsverhoudingen in Spanje. De ETA legde eerder al een voorkeur voor aansla gen in verkiezingstijd aan de dag. Aznar behoort tot de politi ci die er eerder dooi de ETA van zijn beschuldigd het ge wapende conflict rond Bas kenland door hun onbuigza me houding te laten voortdu ren. Aznar wil dat alle ETA-le- den in de gevangenissen hun straf uitzitten, terwijl Gonzé- lez voorstander is van het weer in de samenleving inte greren van gedetineerde ETA- leden. Ook is Aznar minder dan Gonzalez geneigd de Bas- ken en de Catalanen meer au tonomie te geven. De 42-jarige Aznar was op weg naar een partijcongres in het centrum van de Spaanse hoofdstad. De bom ontplofte toen de oppositieleider langs reed. Een bejaarde vrouw raakte zwaargewond toen door de enorme explosie een muur van haar woning in stortte. Zij ligt in coma. Een cafetaria bij een naburig zie kenhuis stortte in. In een om trek van 300 metêr sprongen de ruiten. De daders vlucht ten in een auto, die zij later opbliezen, waarschijnlijk om sporen te vernietigen. Een Spaanse politieman is gisteren omgekomen door <fc ontploffing van een bom in een voormalige kazerne van de Guardia Civil in de plaats Endarlatza (Navarra). Aange nomen wordt dat de 38-jarige politieman het slachtoffer is geworden van een val van de ETA op het moment dat hij de kazerne wilde inpecteren. Japan in staat van alarm na aanslagen TOKYO JUDITH STALPERS CORRESPONDENT De politie is er nog niet in ge slaagd te bepalen welk gas gis teren is verspreid in een trein in de Japanse stad Yokohama. In totaal 466 mensen werden on wel; twaalf van hen liggen nog in het ziekenhuis. Aanvankelijk werd gemeld dat het ging om het zeer vluchtige gifgas fosfeen, dat tijdens de Eerste Wereldoorlog werd ge bruikt. Die verklaring werd ech ter ingetrokken. De angst van de Japanners voor nieuwe aan slagen na de aanslag met het gifgas sarin in de metro van Tokyo op 20 maart, is daarmee nog niet weggenomen. Toen kwamen twaalf mensen om het leven en moesten meer dan 5.500 mensen in ziekenhuizen worden behandeld. Of er een verband bestaat tus sen het gas in Yokohama en de sarin-aanslag in Tokyo, is nog onduidelijk. Aanvankelijk ging de politie uit van een defect in het luchtverversingssysteem. Er werd verband gelegd met een vergelijkbaar incident op 5 maart dit jaar, toen ook enkele treinpassagiers in Yokohama onwel werden van een aceton- achtige lucht. Het onderzoek toen leverde niets op. De politie zei nog niet te we ten hoe de gaswolken zijn vrij gekomen. Niemand heeft de verantwoordelijkheid opgeëist. Reizigers zeiden niets verdachts te hebben gezien, maar volgens andere berichten zou de brand weer zakjes hebben aangetrof fen met een witte vloeistof. Japan verkeert sinds het weekeinde in een hoge staat van alarm uit angst voor een tweede gifgasaanslag. De politie heeft een sterk vermoeden dat de religieuze sekte Aum Shin- rikyo achter de metro-aanslag in Tokyo zit. Sinds 22 maart doet de politie massale invallen in gebouwen van de sekte, waarbij tonnen chemische stof fen in beslag zijn genomen. Bij de invallen is de politie ook op een chemisch laboratorium en een wapenfabriek gesttiit. Met dit materiaal kon Aum in prin cipe sarin-gas en andere biolo gische wapens produceren, ge noeg om vele miljoenen men sen om te brengen. Aum Shinrikyo gaf gisteren direct een verklaring uit waarin elke betrokkenheid bij het inci dent in Yokohama werd afge wezen. Meer dan 100 leden van de sekte zijn inmiddels gearres teerd. Gisteren arresteerde de politie de nummer twee van de sekte, Kiyohide Hayakawa, offi cieel wegens een inbraak die Hayakawa zou hebben ge- pleegd. den daar geen flauw benul van. De methode - een autobom - deed ook aan Palestijnse terreur denken. Maar er zijn meer mogelijkheden. Zo bevond zich in het gebouw het regionale kantoor van het Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens, de federale politie-eenheid die vooral jacht maakt op wapensmok kelaars en mensen die illegale vuurwa pens bezitten. Het was gisteren op de dag af twee jaar geleden dat een einde kwam aan de be legering van de boerderij van de sekte van de 'Branch Davidians' in Waco in Texas. De sekteleden, onder leiding van David Koresh, verschansten zich daar twee maanden lang zwaarbewapend te gen een politiemacht van honderden agenten. Op 19 april eindigde de belegering toen de politie de boerderij wilde bestormen en de sekteleden het complex in brand staken. Daarbij kwamen 85 sekteleden om het leven. Eerder hadden sekteleden vier ATF-agenten gedood. Aanhangers van de sekte beschuldigden de politie er van de dood van de 85 op hun geweten te hebben. opgeslagen. Frankrijk, dit half jaar voorzitter van de EU, stelde als compromis voor dat de EU- burgers elk op basis van hun ei gen nationale wetgeving over toegang tot politiegegevens ook door Europol moeten worden bediend. Anderhalve maand geleden had de Franse minister van bin nenlandse zaken Charles Pas- qua Nederland, Duitsland en Oostenrijk nog tegen zich in het harnas gejaagd met een voorstel om de toegang tot de Europol- gegevens geheel op Franse leest te schoeien. Een Fransman wordt ieder recht op informatie over zijn politiedata ontzegd. Hij krijgt niet eens te horen ófer een dossier over hem bestaat. Hem wordt hooguit meege deeld dat de autoriteiten niets fouts met zijn al o-f niet bestaan de gegevens hebben gedaan. PARUS ALY KNOL CORRESPONDENT Het wordt steeds waarschijnlij ker dat Europol, de Europese politie-informatiedienst, eind juni op de Eurotop in Cannes zijn beslag krijgt. Totnutoe functioneert hel eerste 'filiaal' van Europol, de drugseenheid in Den Haag, zonder formeel verdrag met voorschriften en gedragscodes. De ministers van binnenland se zaken en justitie van de Eu ropese Unie bereikten gisteren op een extra bijeenkomst in Pa- rijs echter een doorbraakje, waarmee het verdrag na twee jaar debatteren toch binnen handbereik komt te liggen. De ministers werden het in principe eens over het gevoelige punt van de toegang van de burger tot de gegevens die Eu ropol over hem of haar heeft FRANKFURT-AP 'Bommen op Japan vergissing' dere ontwerpers van de atoom bom kwalijk te nemen de toen malige president Harry Truman geen technisch alternatief gebo den te hebben. Tijdens een ceremonie in het museum van de Amerikaanse luchtmacht op de luchtmacht basis Wright-Patterson in Ohio verdedigde de piloot van het toestel dat de tweede atoom bom op Nagasaki wierp die ac tie als noodzakelijk om een ein de aan de oorlog te mpken. Edward Teller, de ontwerper van de waterstofbom, heeft de atoombombardementen op Ja pan in 1945 een vergissing ge noemd. De Amerikaanse lucht macht had de bom voor de kust van Japan moeten afwerpen om de Japanners de werking ervan te demonstreren en zo tot capi tulatie te dwingen, zei Teller gisteren in Frankfurt. Teller zei het zichzelf en an-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7