Mes in subsidie veertig organisaties Binnenland Liftende bacteriën opgepast Te veel aandacht voor )roblemen met drugs' Vreemdelingendienst is reddeloos en stuurloos' Europol-verdrag binnen handbereik reruggekeerde Molukkers hebben heimwee naar Nederland Artsen zien douceurtje van patiënten best wel zitten _^jONDE iNDERDAG 20 APRIL 1995 ^Tussentijds rijvaardigheid testen haag Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) cgint 1 september een proef om mensen met rijles tussentijds g toetsen op hun vorderingen. De proef heeft plaats in Noord- Irabant en Limburg. Volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) ieeft de toetsing het voordeel dat de examinator, de instructeur n de leerling met elkaar de vorderingen kunnen bespreken en ventueel tussentijds kunnen 'bijsturen'. Antilliaanse oud-politicus Godett dood WILLEMSTADDe Antilliaanse oud-politicus Wilson 'Papa' Godett (gisteren op 62-jarige leeftijd op Curasao overleden. Godett peelde een leidende rol in de verwikkelngen rond de opstand -an 30 mei 1969. Woedende arbeiders stichtten toen brand in de linnenstad, na een volkomen uit de hand gelopen vakbondsac- ie. De schade bedroeg ruim 200 miljoen gulden. Godett richtte lestijds het Verenigd Arbeiders- en Bevrijdingsfront op, dat als lolitieke partij invloed verwierf op de Antillen. Godett was enke- e jaren minister. jonden gaan actie voeren bij Shell gtterdamDe CAO-onderhandelingen voor de werknemers 'an Shell in Pernis en Moerdijk zijn opnieuw gestrand. De in- ■rtustriebonden van FNV en CNV deden een vernieuwd eindbod Ufals 'gemillimeter in de zijlijn' en zeggen nu daadwerkelijk in jjHctie te zullen gaan. De bonden denken vooralsnog aan milde ^■ctievormen als stipt werken en actievergaderingen tijdens de |jB/erkuren. 1 traniërs beëindigen hongerstaking kewolde De hongerstaking in het opvangcentrum voor asiel- li oekers in Zeewolde is voorbij. De Iraanse hongerstakers heb- ten gistermiddag een gesprek gehad met het hoofd van het Ne- fi lerlandse bureau van het Hoge Commissariaat voor vluchtelin- ;en. Daarin hebben ze gevraagd ervoor te zorgen dat Nederland ;een gevluchte landgenoten meer terugstuurt. De Iraniërs gin- ;en in hongerstaking nadat de politie vorige week een landge- toot uit het asielzoekerscentrum ophaalde om hem naar Iran lit te zetten. CDA vindt dat Terpstra bezuiniging op 'laffemanier invult Staatssecretaris Erica Terpstra van VWS gaat ruim 32 mil joen gulden bezuinigen op veertig welzijnsorganisaties. Ze krijgen minder of helemaal geen geld meer. Dat heeft ze gisteren aangekondigd. De organisaties hebben boos gereageerd. Oppositiepartij CDA vindt dat Terpstra de bezuiniging op een 'laffe' manier heeft ingevuld. den haag anp-gpd Het CDA-Kamerlid Esselink be schuldigt Terpstra ervan vooral clubs te pakken die geen asser tieve achterban hebben en niet massaal op radio en TV ge steund worden. „De sport ont ziet ze, maar de echte zwakken worden niet in bescherming ge nomen". De CDA'er vindt dat Terpstra zich met deze bezuiniging 'in de hoek heeft laten drukken waar de klappen vallen' en nu probeert daar rationeel invul ling aan te geven. „Dat doet ze heel beredeneerd, maar zodanig dat de tegenwind het minst is. Heel politiek en handig, maar ik vind het laf om op die manier met zwakke groepen om te gaan". Regeringsfracties PvdA en D66 kunnen zich in grote lij nen vinden in de bezuinigin gen. Terpstra (WD) zelf zegt in een brief aan de Tweede Kamer dat de keuze niet eenvoudig is geweest. „De bezuinigingen zullen pijn doen". Ze schrijft vooral te hebben gelet op het landelijke belang vah instellin gen, maar ook te hebben geke ken of de bekostiging niet via particulier inititatief, hogere ei gen bijdragen of andere geld bronnen geregeld kan worden. Ontzien zijn patiënten- en con sumentenorganisaties, gehandi capten en ouderen en sportin stellingen. Organisaties en instellingen waarvan de subsidie geheel wordt stopgezet zijn onder'an dere Stichting De Ombudsman. Cinemien, Defence for Children International Nederland, de be langenvereniging voor (ex- )prostituées De Rode Draad en het Platform Organisaties voor Alleenstaanden. Organisaties en instellingen die het met minder moeten doen zijn onder andere de jon gerenorganisaties van FNV en CNV, de Vereniging Vluchtelin gen Werk Nederland, de Neder landse Gezinsraad, het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn, het Instituut voor Pu bliek en Politiek, de Rode Hoed en De Balie. Zes organisaties moeten het weliswaar voortaan doen zon der structurele subsidie maar komen wel in aanmerking voor financiering van speciale pro jecten. Het gaat onder andere ■V —MD: drank en gokken worden vergeten tsterdam anp wat met drugs te maken left krijgt te veel aandacht, ïardoor raken problemen die lortvloeien uit drinken en gok- in op de achtergrond, terwijl e net zo groot, en soms zelfs iter zijn dan drugproblemen, at stelt het Nederlands Insti- ut voor Alcohol en Drugs HAD). In het jaarboek Verslaving 194 constateert het NIAD dat gevolg'van al die aandacht, jaren negentig in het teken ken te staan van de criminali zing van verslaafden. Dat ge urt onder druk van het bui- nland, de overlast die de ver- lafden veroorzaken en het il- gale karakter van drugs. instituut waarschuwt voor een verwaarlozing van an dere probleemgroepen. Het aantal alcoholverslaafden bij voorbeeld was tot twee jaar ge leden altijd groter dan het aan tal gebruikers van soft-, hard drugs en medicijnen bij elkaar. Pas in 1993 kenterde dat. Dr. I. Spruit van het NIAD waarschuwt voor het gevaar van een vicieuze cirkel. „De toene mende drugcriminaliteit en de steeds hardere aanpak daarvan stuwen elkaar als het ware op. Doordat de vervolging feller wordt, zoeken verslaafden naar nieuwe wegen om eraan te ont komen." Zij'dringt er op aan dat de discussie over de aanpak van het drugprobleem meer vanuit kennis, in plaats vanuit emotie plaatsvindt. om Stichting Omroep Allochto nen, NIVON en Stichting Natio naal Jeugdfonds. De drie landelijke ouderenor- ganisaties Unie KBO, ANBO en PCO, samen goed voor een sub sidie van 3,8 miljoen gulden, worden tot 1998 gespaard. In dat jaar krijgen ze een half mil joen gulden minder. De instellingen en organisa ties krijgen tot 24 mei de tijd om te reageren. Terpstra verwacht rond 1 juni van dit jaar defini tieve beslissingen te kunnen ne men over de bezuinigingen. Ee n op zeven Nederlanders is een ambtenaar den haag anp Van de 827.000 ambtenaren In Nederland verdient 28 procent meer dan 70.000 gulden per jaar. De helft heeft een jaarin komen van meer dan 53.000 gulden. De rest komt thuis met minder dan 44.000 gulden. Dit staat in het gisteren versche nen jaarboekje Kerngegevens overheidspersoneel 1994. De grootste overheidssector is die van het onderwijs. Daar werken 334.000 mensen, 40 procent van het totale aantal ambtenaren. De gemeenten hebben 186.000 mannen en vrouwen in dienst, het rijk 117.000. De politic telt 36.000 beambten. Een op de drie ambtenaren is vrouw, maar in het onder wijs is de helft van het perso neel van het vrouwelijk ge slacht. Een duidelijke overver tegenwoordiging van mannen bestaat nog bij de politie en de defensie-onderdelen. Het Ne derlandse ambtenarenkorps bezet 13 procent van de totale werkgelegenheid. Anders ge zegd: van iedere zeven mensen met een baan is één in dienst van de overheid. delft De schoonste operatiekamer van Nederland is gis teren in Delft geopend. Geopereerd wordt er niet. De ruim te is bestemd voor onderzoek naar stofdeeltjes. Bacteriën liften hier op mee en kunnen zich zo verpreiden in de hele operatiekamer en dus ook in de open wond van de patiënt. Jaarlijks lopen duizenden mensen tijdens een operatie een infectie op. TNO-Delft gaat onderzoeken hoe dit aantal omlaag kan. De komende jaren vinden in de schoonste operatiekamer van TNO verschillende onderzoeken zoals een rook- proef, om de luchtstromen in kaart brengen (foto) plaats .naar stofdeeltjes, bacteriën en de inrichting van de ruimte. foto anp hans steinmeier lamer vraagt Schmitz om opheldering e Kamer wil volgende* week ,«j pheldering van staatssecretaris chmitz van justitie over de -Ti roblemen bij de vreemdelin- J endienst. Volgens een rapport in Justitie zijn er nog steeds W ote achterstanden bij de af- rikkeling van aanvragen voor siel en verblijfsvergunningen, ndanks alle pogingen de pro- 'Jedures te versnellen. De ver- ntwoordelijke vreemdelingen- ienst zou traag, slecht en cha- tisch werken. Het actualiteitenprogramma Nova kwam gisteren met een rapport over het IND, de immi gratie- en naturalisatiedienst die namens Justitie de asielaan vragen beoordeelt en procedu res voorbereidt. Daaruit zou blijken dat de dienst traag en slecht werk aflevert waardoor onnodig veel zaken bij de rech ter terecht komen. Bovendien worden zaken door slechte voorbereiding soms nog voor de behandeling door de rechter weer ingetrok ken. De stapel zaken die op een uitspraak van de rechter wacht, zou met de dag groeien. Het duurt minstens een half jaar voordat ze aan bod komen. Het WD-kamerlid Korthals zei gisteren 'geschokt' te zijn door het rapport. Volgens Kort hals is de dienst 'reddeloos en stuurloos'. Hij vindt dat er na een 'breed debat' een geheel nieuwe start gemaakt moet worden met de uitvoering van asiel- en vreemdelingenwetten. Het CDA is ook geschrokken en vindt dat het kabinet na deze informatie niet moet instem men met een hoger beroep voor asielzoekers. Dat gaat de PvdA echter te snel, die wil eerst tekst en uitleg van haar staatssecreta ris. Volgens het ministerie van justitie gaat het om een eerste tussenrapportage over de nieu we vreemdelingenwet (die vorig jaar in werking trad). Het wijst erop dat het aantal asielaanvra gen vorig jaar is verdubbeld. Het personeelsaantal groeide weliswaar van 800 naar 1.300, maar de termijn voor het afhan delen van asielaanvragen moet terug van elf naar zeven maan den. Volgens Justitie ligt het knelpunt nu bij de rechters, maar krijgen die inmiddels as- Het kabinet spreekt deze week over maatregelen van een speciale 'taskforce' om te bezui nigen door de afwikkeling van asielaanvragen te versnellen. Minister Zalm (financiën) ver wacht dat de opvang van asiel zoekers volgend jaar 500 mil joen gulden meer kost, oplo pend tot een miljard in 1997. Dat komt omdat de procedures nu te lang zijn en de doorstro ming niet snel genoeg gaat. parus aly knolEuropol moeten worden bediend. Dat betekent dat een Nederlander, Duitser of Oostenrijker bij de politie kan opvragen wat zij van hem weet, maar een Fransman niet. Hen Fransman wordt volgens de Franse wet ieder recht op informatie over zijn politiedata ontzegd. Hij krijgt niet eens te horen óf er een dossier over hem bestaat. Het Franse voorstel betekent overi gens wel een formele vastlegging van de rechts ongelijkheid die op dit punt in de Europese Unie bestaat. Met een regeling van de toegang tot de F.uro- pol-gegevens is het Europol-verdrag overigens nog niet rond. Vóór de top in Cannes moet nog worden bepaald welke bevoegdheden het Euro pees Parlement krijgt, welke controle de Europese Rekenkamer mag uitoefenen en of er een rol voor het Europese Hof van Justitie is weggelegd bij het oplossen van geschillen tussen Europol en EU- burgers. Het wordt steeds waarschijnlijker dat Europol, de Europese politie-informatiedienst, eind juni op de Eurotop in Cannes zijn beslag krijgt. Tot nu toe functioneert het eerste 'filiaal' van Europol, de drugeenheid in Den Haag, zonder formeel verdrag met voorschriften en gedragsco des. De ministers van binnenlandse zaken en jus titie van de Europese Unie bereikten gisteren op een extra bijeenkomst in Parijs echter een door- braakje, waarmee het verdrag na twee jaar debat teren binnen handbereik komt. De ministers werden het in principe eens over het gevoelige punt van de toegang van de burger tot de gegevens die Europol over hem of haar heeft opgeslagen. Frankrijk, dit halfjaar voorzitter van de EU^ stelde als compromis voor dat de EU- burgers elk op basis van hun eigen nationale wet geving over toegang tot politiegegevens ook door mbon-stad anp )e Molukse predikant Reawaruw wilde altijd terug iaar Ambon. Maar na veertig aar wonen en werken in Ne- lerland valt het leven op het lolukse eiland hem en zijn touw zwaar. In hun woning het dorpje Waai klinkt her- laaldelijk de verzuchting: we rillen terug naar Eist. En ze rijn de enigen niet, al valt on er teruggekeerde Molukkers ok een successtory te beluis eren. De Molukse predikant S. Reawaruw wilde altijd terug naar Ambon. Maar na veertig jaar wonen en werken in Nederland valt het leven op het Molukse eiland hem en zijn vrouw zwaar. foto anp athur bastiaanse dienst deed in het KNIL, zegt dat zijn ex-collega's heel goed moeten weten waar zij aan be ginnen. Teruggekeerde Moluk kers bezitten voor plaatselijke begrippen een heel fortuin, waar de grote en doorgaans zeer hechte familie graag op af komt. En de gezondheidszorg op het eiland is slecht en duur, zegt hij klagend. Hij keerde in 1991 samen met zijn vrouw terug omdat het va derland toch blijft trekken. Een praktische aanleiding was dat zijn hoogbejaarde vader verzor ging nodig had. Nu deze is overleden, is er nog maar wei nig wat de Reawaruws aan Am- bon bindt. Zijn vrouw ergert de stevig drinkende jeugd pro duceert en verlangt terug naar het rustige Nederland, waar bo vendien hun kinderen wonen. Terug wil ook Margriet Manu- passa (52) uit Piru, op het nabij gelegen eiland Ceram. Zij is een Nederlandse afkomstig uit Den Bosch, getrouwd met een Mo lukse ex-KNIL-militair. Haar man maakt het prima in zijn ge boortedorp, maar zij zelf zou na vijf jaar Ceram het weinig op windende eiland het liefst van daag nog ontvlieden. En ze kan zo vijf teruggekeerde Molukse stellen opnoemen die haar daarbij graag zouden vergezel len. „Ik ken heel wat Molukkers die vandaag dan morgen teruggaan naar Nederland. Maar omdat ze hun gezicht niet willen verlie zen, geven ze dat tegenover el kaar niet toe. Tegen mij als Ne derlandse zeggen ze het wel", aldus de vrouw. Tot haar grote verdriet kan ze op Cerapi geen Engelse krant of aardige jurk kopen en ontbeert ze bioscoop, museum 'en zulke dingen'. „Ik mis hier heel veel." Voor de meeste teruggekeerde Molukkers is geld het grote pro bleem, zegt ze. „Je komt hier en hebt opeens een groot huis. Veel mensen hebben dat niet. Dat wekt jaloezie. Iedereen denkt: die zijn rijk. En de uitge breide familie komt er als van- men bij haar pas na het eerste jaar. „Je wordt bewerkt door de familie. Die is hartstikke ja loers." „Hier heb je geld, maar je kan er niks mee", zegt ze. Zelfs veel ge wone levensmiddelen zijn er niet te koop of schreeuwend duur, omdat nagenoeg alles uit het verre Java moet worden in gevoerd. „We eten elke dagvis." Op een van haar laatste verjaar dagen kreeg ze twee kippen, terwijl ze toch vele keren liever een lekker geurtje had ontvan gen. „We zijn erg verwend ge raakt in Nederland." Dat beaamt Paulien Farera (40) uit het schilderachtige dorpje Kusu Kusu Sereh in de bergen van Ambon, maar behalve drop en sneeuw mist ze in haar rian te woning tussen de palmbo men niet veel. Ze is geboren in een van de barakken van het woonoord Schattenberg (Wes- terbork) en woont sinds eind 1988 met man en kinderen tot grote tevredenheid in het land dat hun ouders gedwongen ver lieten. Ze geeft toe dat niet iedereen het zo getroffen heeft. Haar va der, een oud-KNIL-militairdie enkele jaren eerder met zijn vrouw terugkeerde, behoorde tot de grootgrondbezitters van Ambon. Op de uitgestrekte des- sa van de familie wonen onge veer vijfhonderd gezinnen. Sinds de dood van vader Parera zwaait Pauliens moeder de scepter over het vruchtbare grondgebied. Verder heeft Pau lien een goede baan, iets wat op len haar niet kunnen nazeggen. Die baan heeft ze te danken aan haar opleiding in Nederland. „Dankzij die opleiding zijn wij zo geworden", zegt ze met ge paste trots. In 1978 ging ze op huwelijksreis naar Ambon en ze was meteen verliefd op het ei land. „Als ik ooit nog eens in de WW kom te zitten, dan gaan we hier heen", zei haar man. En zo gebeurde het. Ook de aantrek kingskracht van het vaderland speelde uiteraard mee. „Je bent bij je eigen mensen." Het ideaal van een eigen repu bliek, de RMS die op 25 april precies 45 jaar geleden werd ge proclameerd, speelde in hun overwegingen geen rol. Vroeger toen ze zestien waren, deden ze natuurlijk mee aan 'dat RMS- gedoe' in Nederland, maar gaandeweg is het gesleten. „Op de Molukken zelf merk je er maar weinig van", zegt ze. „De RMS leeft alleen in Nederland, hier niet", vult haar moeder aan. „Vooral in het begin voelden we ons vreemd. Onze achtergrond is toch heel anders. Wij hebben de Nederlandse mentaliteit", zegt Paulien. „Die uitte zich on der meer in een andere, effec tievere manier van werken die op de Molukken geen kwaad kan. Wat dat betreft is er voor andere Nederlandse Molukkers nog heel wat te doen hier. Al moeten ze goed weten waaraan ze beginnen." den haag gpd KNMG: Geld accepteren mag niet satie controleert niet of de arts uiteindelijk toch het geld in zijn zak steekt. Wel kan een specia- list die ten onrechte een belo ning aanneemt voor de tucht rechter worden gedaagd. De KNMG wijst in principe iedere gift af, maar het Burger lijk Wetboek hanteert iets soe peler regels. Een arts mag bij voorbeeld in principe geld ac cepteren als de patiënt ten ge volge van een andere ziekte overlijdt dan waarvoor hij door de arts is behandeld. Maar ook dan stroomt het geld niet zo maar binnen. Zo mocht een huisarts van het hof geen erfenis van een Parkinson-patiënte aannemen. De huisarts beweerde dat de patiënte ten gevolge van een hartstilstand was overleden, niet omdat ze aan Parkinson leed. Het hof oordeelde echter dat de ziekte van Parkinson de kans op overlijden zodanig had verhoogd, dat deze ziekte wèl de oorzaak was van de plotse linge dood. De arts mocht daar om niet erven. De Jong is niet verbaasd dat artsen vragen of ze geld van pa tiënten mogen aannemen. „Ei genlijk weten ze wel dat het niet mag, maar ze wagen een kansje. En net als ieder ander mens is ook een dokter teleurgesteld als hij hoort dat hij die financiële beloning niet in z'n zak mag steken". Bij de artsenorganisatie KNMG komen steeds meer vragen bin nen van specialisten en huisart sen die willen weten of ze een financiële beloning mogen ac cepteren van een patiënt. Het gaat hier soms om duizenden guldens die patiënten vaak na hun dood aan hun arts willen schenken. „Niets mense lijks is een arts vreemd. Ook een dokter is blij als hij zo maar ex tra geld kan krijgen", zegt E. de Jong, juridisch medewerker van de artsenorganisatie KNMG. De KNMG wijst echter iedere financiële gift, geschenk of erfe nis af. Er is dan sprake van be langenverstrengeling: een zui vere relatie tussen arts en pa tiënt is dan niet meer mogelijk. Zo vroeg een arts onlangs of hij een financiële gift mocht aannemen van een patiënte bij wie hij euthanasie had toege past. Jaren eerder had hij haar echtgenoot ook aan een zachte dood geholpen. De Jong: „Hij mocht dat geld uiteraard niet accepteren. Hoe hoog het be drag was, is niet bekend. Vaak zwijgen artsen daarover. Maar zeker bij euthanasie is een fi nanciële beloning zeer gevaar lijk. Het idee kan ontstaan dat de patiënt de arts heeft omge kocht". Specialisten zijn echter niet verplicht om het tjdvies van de

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5