„Of ik nu hier pin of in het buitenland, het kost me niks" CNV-bond wil eigen sociale verzekering Binnenland Moorddadige motorrijder niet vervolgd voor doodslag me1 wwm Hands up CPB: Sociaal minimum lager Procureurs vlooien opsporingsmethoden na VNO/NCW: EU is nog lang niet één markt Van Mierlo: VS hebben uitlatingen bijgesteld jpERDAG 20 APRIL 1995 (eiivve brand schrikt Ede op J Een vuilnisauto in Ede en een boekenhandel in het nabij- [fcen Barneveld zijn gisteravond in vlammen opgegaan. Vol- e politie is de brand in Barneveld aangestoken op dezelfde ier waarop in de regio Ede al ruim dertig keer brand is ge it: de dader schoof een container gevuld met oud papier te lde achtergevel en stak die aan. De winkel heeft grote schade jelopen. De brand in Ede werd een uur later uur ontdekt. Het tof een oude vuilnisauto die geparkeerd stond. anse burgemeester onder curateje ikeLtTADBurgemeester Bruinsma-Kleijwegt is als korpsbeheer- enjjvan de politieregio Zaanstreek/Waterland onder curatele ge- Bruinsma krijgt een driemanschap naast zich, bestaande op[je burgemeesters Van Dam (Purmerend) en Groen (Oost- Ni i) en hoofdofficier Monster. Het drietal zal samen met insma een dagelijks bestuur (DB) vormen van het regionaal 'oo tiecollege. Officieel heet het dat het drietal Bruinsma bij sse it staan om de verstoorde relatie met de politie te herstellen, et: irde drie nemen ook taken over met betrekking tot het be- van de politie en de toekomstige overgang van het re- orps naar de stadsprovincie Amsterdam. Bruinsma ligt S] ar onder vuur sinds ze zei dat de Zaanse hoofdcommissaris Es 'er geen hout van kan'. Tot dusverre heeft ze van die zij nden niets teruggenomen. De vrouw uit Nijeveen die politiebureaus nagenoeg lam- n e met haar telefonades, moet haar telefoon onmiddellijk la- V afsluiten. Elke keer dat ze de getergde politieposten belt, kost rdat honderd gulden, zo heeft de Asser rechtbank gisteren ald. De politie was ten einde raad, omdat sommige bureaus niet bereikbaar waren als de vrouw haar persoonlijke pro- nen telefonisch uitleefde op de politie. Over het stopzetten ,Uj rvan viel met haar niet te praten. De politie eiste daarom in ^kort geding dat zij haar telefoonaansluiting voor een jaar moeten opzeggen. De rechter heeft daar een halfjaar van aakt en voegde daar een dwangsom aan toe voor het geval ia andere telefoons de politie blijft bestoken. ouw moet politie met rust laten ld voor psychotherapie is bijna op haag Minister Borst van volksgezondheid moet meer geld rekken voor de psychotherapie. Zo niet, dan moet deze vorm zorg uit de AWBZ gehaald worden en moet iedereen zich 'au rvoor maar aanvullend gaan verzekeren. Voorzitter Wiegel en Zorgverzekeraars Nederland zei dat vanmiddag in antwoord Ie noodkreten van de psychotherapeuten dat er te weinig f lis. Patiënten worden geweigerd en alleen mensen die het he kunnen betalen, krijgen nog hulp. Begin dit jaar stelden top- itenaren Borst voor de psychotherapie buiten een toekom- ebasisverzekering te laten. Het kabinet wil deze zorg echter ele wege de nauwe relatie met de psychiatrie binnen de AWBZ den. Ibylstraf voor maker kinderporno ktricht De 51-jarige hoofdverdachte in de zogenoemde derpornozaak' blijft een zodanig gevaar voor kinderen, dat pg inder alle omstandigheden achter slot en grendel moet blij- g jDaarom ook heeft de rechtbank in Maastricht de man ver- 3ta deeld tot zes jaar cel en TBS. De man heeft vele kinderen be- :lmd daarna seksueel misbruikt, de handelingen op video enomen en de banden verspreid onder andere pedofielen, .gjjman moet volgens het vonnis worden vastgehouden tot het zijn onweerstaanbare drang naar omgang met kinderen te eersen. Gedragsdeskundigen sluiten niet uit dat hij dan le- slang blijft opgesloten. prestatie na vergiftigen roofvogels warden De politie heeft een 69-jarige man uit Boörhbef- °1 n Opgepakt voor het vergiftigen van veertien roofvogels. De ze, en die leefden ih de omgeving van Bëetsterzwaag, vonden in deze maand'dé'döód. Bij de Verdachte thüïs Zijfi'död'é die gevonden die als aas kunnen worden gebruikt. De vergifti- g zorgde voor grote beroering in kringen van vogelbescher- rs. De verdachte stond in de omgeving bekend als fervent ja- Industriebond wil betere sociale zekerheid en leden winnen utrecht anp-gpd De Industrie- en Voedingsbond CNV gaat volgend jaar de sociale zekerheid in eigen hand nemen. De bond heeft gisteren concrete plannen bekendgemaakt. Werknemers moeten dan via de bond een veel betere regeling kunnen treffen dan de uitgeklede huidige sociale zekerheid. De leden krijgen daarbij extra korting op het verzekerings pakket. De bond wil zo niet alleen de afbraak van de hui dige sociale zekerheid stoppen, maar ook leden winnen. Ie premies meer betaalt, maar het geld daarvan direct aan de werknemers overmaakt. Met dat geld plus hun eigen sociale premies kunnen die zich vervol gens individueel verzekeren. Dat kan via een particuliere ver zekeraar, maar beide industrie bonden werken momenteel hard aan een eigen pakket dat zo aantrekkelijk moet worden dat veel werknemers voor een bondsverzekering zullen kiezen. Aanvullende verzekeringen voor vakbondsleden bieden vol gens CNV-bestuurder Swart tal van voordelen. Het komt tege moet aan de toenemende be zwaren van werkgevers om in CAO's steeds vaker afspraken te moeten maken over aanvullen de regelingen. Ook worden De vakcentrale CNV is al langer voorstander van een geprivati seerde sociale zekerheid waarbij de bonden een veel bepalender rol gaan spelen in hoogte en duur van de uitkeringen bij ziekte en arbeidsongeschikt heid. Onlangs liet de Industrie bond FNV, de grootste bond in de marktsector, weten daar eveneens plannen voor te heb ben. Het CNV is echter de eerste die plannen concreet heeft uit gewerkt. De premies voor het boven wettelijke deel van de sociale zekerheid worden nu betaald door werkgevers en werkne mers. Beide bonden willen dat de werkgever straks geen socia- den haag anp de man bij de huidige aanklacht van roekeloos verkeersgedrag met dodelijk gevolg een jaar cel kan krijgen plus vijfjaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Advocaat Van der Laan noemt het besluit 'heel triest voor de ouders'. Hij wijst er op dat de actie wel wat heeft losge maakt. De Tweede Kamer heeft mede naar aanleiding van de actie laten weten dat mensen als de 32-jarige wegpiraat wel degelijk terecht moeten kunnen staan voor doodslag. „Door ge woon voor de kick op 400 meter een snelheid van 150 kilometer te bereiken, met groot gevaar voor iemand die daar toevallig op het fietspad rijdt, trek je je zelf uit de sfeer van de wegen verkeerswet", herhaalde Van der Laan gisteren nog eens het argument van de ouders en de Kamer. Het ministerie van justi tie heeft laten weten de conclu sie van de procureurs-generaal verantwoord te vinden. De motorrijder uit Vrouwenpol der die op Koninginnedag vorig jaar een 7-jarig meisje uit Vlis- singen doodreed, kan geen doodslag ten laste worden ge legd. Na uitgebreide bestude ring van het ongeluk stelt het parket van procureurs-generaal in Den Haag dat justitie de 32- jarige motorrijder geen opzet kan verwijten. De motorrijder reed zeker 150 kilometer per uur waar 50 kilo meter was toegestaan. Hij ver loor de macht over het stuur en botste frontaal op het meisje. De ouders, wilden dat de man doodslag Voor doodslag terecht zou, istaan en niet slechts vftor een overtreding van de wegen verkeerswet. De Haagse procu reur-generaal Myjer stelde gis teren dat opzet niet bewezen kan worden, waardoor vervol ging wegens doodslag niet mo gelijk is. Hij wees er op dat dat niet, 's nachts niet, in het week end niet. Terwijl u met precies dezelfde pas ook kunt pinnen i het buitenland. Omdat Ook weer kosteloos, ook weer op elk gewenst moment. En zelfs als u uw pas on verhoopt kwijtraakt, door verlies of diefstal bijvoorbeeld, dan krijgt u bij ons gewoon gratis een nieuwe. Zo is dat. En niet anders. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk m opdrachten insturen in één Si envelop en uw girobetaalkaarten de Postbank niet houdt lieren gratis is, dan is het ook gratis. op zak houden als het contant kan of van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Zonder één mits, zonder één maar. pinnen mogelijk is) willen we het graag Neem nou geld opnemen met zo houden. Zonder beperkingen, 'zonder Dus als de Postbank zegt dat de gratis giromaatpas. Welke giromaat u voorwaarden, betalen en geld opnemen voor' particu- ook gebruikt, het kost u niks. Overdag zonder maxima. Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. POSTBANK werkgevers bij het uitblijven van dergelijke afspraken niet langer geconfronteerd met langlopen de verplichtingen. Verder kun nen eigen verzekeringen inspe len op de mobiliteit op de ar beidsmarkt. Bij verandering van baan kan de verzekering ge woon doorlopen. Werknemers met flexibele en uitzendbanen kunnen ook zonder problemen worden verzekerd. In de visie van Swart is een dergelijke ver zekering ook een antwoord op toenemende individualisering: werknemers kunnen de vorm kiezen die bij hen past. Meer of minder dekking, meer of min der eigen risico. De CNV-verzekering staat ook open voor niet-leden, maar zij moeten wel meer premie beta len. Met name daardoor ver wacht de CNV-bond veel leden te winnen. „We hebben veel te veel ingezet op het algemeen belang. Met deze verzekeringen kun je veel leden winnen", al dus Swart. De werkgeversorga nisatie VNO/NCW is positief over de plannen. Paraguay pakt ontvoerder van Heineken op ascuncion afp Als begin van een uitleverings procedure heeft de Paraguay- aanse politie zondag een daar al jaren wonende Nederlandse Heineken-ontvoerder opgepakt. De man vluchtte in 1985 uit een TBS-kliniek waar hij w.erd on derzocht. Hij was veroordeeld tot twaalf jaar cel. De ontvoerder bleek zich in Paraguay te hebben ingeschre ven onder de valse naam Rudolf Doves en runde een restaurant bij de hoofdstad. Hij heeft ver klaard een groot deel van het losgeld dat bij de ontvoering werd buitgemaakt, te hebben gegeven aan protestantse kerk genootschappen. Alfred Heineken en zijn rrie- dewerker Doderer werden op 30 november 1983 vrijgelaten, na dat de firma Heineken een aan zienlijke som losgeld had be taald. De hoogte van het bedrag is nooit bekendgemaakt. Eind 1984 werd de veroordeelde man overgebracht naar een psychia trische inrichting. Hij ontsnapte daar en vestigde zich eerst in Brazilië en vervolgens in Para guay. De aanhouding vond plaats op verzoek van de Nederlandse justitie, die een uitleveringsver zoek wil indienen. Het verzoek de man op te pakken werd eind vorig jaar ingediend toen een journalist de man had opge spoord. De procedure tot uitle vering wordt nu in gang gezet, aldus Justitie. Het kan nog wel een paar maanden duren voor de man in Nederland is. Groningen Al doende leert men, ook het vak van verkeersagent. Deze agent in opleiding kreeg gisteren praktijkles in het hart van Groningen. Bij de arm genomen door een oude rot in het vak moest ze het verkeer op een kruispunt regelen met de weidse armgebaren die daarbij horen. foto anp karel zwaneveld 'Lager minimumloon alleen levert weinig op den haag anp Het Centraal Planbureau lieeft gisteren het debat over een la ger minimumloon verder aan gewakkerd. Alleen een verlaging van het minimumloon zet vol gens het CPB weinig zoden aan de dijk. Als ook de bijstand wordt verlaagd, levert een in greep in het minimumloon pas echt banen op. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maak te gisteren bekend dat de werk loosheid de afgelopen maanden niet is gedaald, maar ongeveer stabiel blijft rond het half mil joen. Het CPB kwam gisteren met de nieuwe computerberekenin gen over verlaging van het mi nimumloon. Volgens het CPB levert een verlaging van het mi nimumloon met 10 procent slechts 10.000 nieuwe banen op. Volgens CPB-onderzoeker Cjraafland komt dat omdat vrij wel geen uitkeringsontvanger, bereid zal zijn aan dc slag te gaan voor een salaris dat lager is dan zijn uitkering. Als de mini mum-uitkeringen (bijstand, RWW) meedalen, d^n levert een verlaging van het minimum loon met 10 procent 80.000 ba nen op. Dat effect kan nog gro ter worden als niet alleen het 'minimumloon, maar ook de laagste CAO-schalen zakken. Voor een groot deel van de ar beidsmarkt geldt immers dat niet het minimumloon, maar de laagste CAO-schalen bepalend zijn voor de laagste salarissen in een bedrijfstak. Verlaging van die laagste schalen levert vol gens Graafland nog eens 20.000 banen op. In tie politieke reacties staan VVD en PvdA lijnrecht tegpn- over elkaar.' VVD-kamcrlid Van Hoof is voor een verlaging en wil via een straf sanctiebeleid' uitkeringsontvangers prikkelen om aan de slag te gaan.' Ook denkt hij dat voor alleenstaan den het minimumloon met nog wel meer dan 10 procent om laag kan. Voor PvdA-kamerlid Van Zijl zijn een verdere aantas ting van uitkeringen en het mi nimumloon onbespreekbaar. „Alles wat werk oplevert, moet je bekijken, maar een verlaging van het sociale minimum met 10 procent is een te hoge prijs. Wat je wint, verlies je weer doordat je vele honderdduizen den mensen de armoede in jaagt." brussel peter de vries den haag-anp-gpd Het college van procureurs-ge neraal heeft alle hoofdofficieren van justitie opgedragen de op sporingsonderzoeken van de re cherche met een stofkam na te pluizen op ontoelaatbare me thodes. Voorzitter Docters van Leeuwen is laaiend over het feit dat na een eerder verzoek daar toe 'kennelijk niet alles op tafel is gekomen', aldus zijn woord voerder gisteren. Hiermee doelt de hoogste lei ding van het openbaar ministe rie (OM) op de dinsdag in de publiciteit gekomen Rotterdam se IRT-affaire, waarbij de politie grote partijen softdrugs op de markt heeft laten komen om zo drugsbendes te ontmantelen. Het vijfhoofdige college van PG's heeft advocaat-generaal Zwerver van het Leeuwardense gerechtshof belast met de lei ding over een speciaal onder zoeksteam. Zwerver heeft blan co bevoegdheden gekregen om 'alles tot op het bot te kunnen uitzoeken'. „Er zijn geen gren zen aan het onderzoek", aldus de woordvoerder van Docters van Leeuwen. Minister Sorgdrager van justi tie heeft gisteren gezegd dat ze zich 'niet meer kan herinneren' of het Rotterdamse OM haar vorig jaar heeft ingelicht over de werkwijze van de recherche. Haar voorganger Hirsch Ballin zegt dat hij nooit geweten van de Rotterdamse IRT-actie. correspondent De invoering van het Eurovig net voor vrachtwagens is in Eu ropa uitgedraaid op een rom meltje. De snelheidsbegrenzer staat op Engelse vrachtwagens afgesteld op 96 kilometer per uur, terwijl hetzelfde apparaat in Nederland 80 kilometer toe staat. Het zijn twee voorbeelden die volgens de werkgeversvereni ging VNO/NCW aantonen dat het idee van een ongestoorde handel in de Europese Unie in de praktijk nog altijd niet gerea liseerd is. Maar liefst negentig procent van de Nederlandse be drijven uit de bouw, bank- en verzekeringswereld of trans portsector loopt bij export bin nen de EU regelmatig legen muren op, aldus een studie die de werkgeversvereniging VNO/NCW eind deze maand presenteert. Vooral bij de handel met de zuidelijke EU-landen klagen Nederlandse bedrijven over handelsobstakels. Volgens VNO/NCW-voorzitter Rinnooy Kan is dat het gevolg van 'cul tuur- en mentaliteitsverschillen' en een eigen uitleg van Brussel se voorschriften. Overigens heeft ook Den I laag volgens hem de neiging 'Europese wet ten nog met allerlei toeters en bellen aan te kleden'. Het Ne-' derlandse rijtijdenbesluit gaat uit van diensttijden, waardoor de uren die een chauffeur in de file stil staat eveneens tellen en beboet kunnen worden. De meeste andere ElJ-landep reke nen enkel de tijd dat er werke lijk wordt gereden. Over oprichting Koerdisch parlement den haag gpd De Verenigde Staten hebben volgens minis ter Van Mierlo van buitenlandse zaken geen moeite meer met de Nederlandse opstelling rond de oprichting van het Koerdische par lement in ballingschap, vorige week in Den Haag. „Ik heb ze gevraagd wat zij ervan zouden vinden als wij hen vragen hun eigen grondwet niet serieus te nemen. Zij hebben de boodschap begrepen en hun uitlatingen bijgesteld", aldus Van Mierlo gisteren na te rugkeer van een VN-conferentie over kern wapens in New York. De D66-bewindsman is laconiek over de Turkse dreigementen om alle banden met Nederland te verbreken. Van Mierlo heeft de oprichting van het Koerdische parlement van tevoren doorgesproken met zijn collega Dijkstal van .binnenlandse zaken, in ver band met mogelijke gevolgen voor de open bare orde. In het kabinet is de zaak pas ach teraf aan de orde geweest. De CDA-fractie wil van Van Mierlo weten of hij wel goed heeft nagedacht over gevol gen van het Koerdische parlement voor de openbare orde op de lange termijn. Het CDA vraagt zich ook af waarom Van Mierlo niet eerder dan vorige week vrijdag met een verklaring kwam, een dag later na premier Kok, en of Amerika verzocht heeft de op richtingsvergadering te verbieden. Turkije heeft gisteren geëist dat Neder land harder optreedt tegen het afpersen en intimideren van Turkse en Koerdische mid denstanders door de Koerdische verzetsor ganisatie PKK. Dat verzoek kwam van de tij delijk zaakgelastigde in Den Haag, Derya Kanbay. De Turkse ambassadeur Celikkol is vorige week voor nader beraad naar Ankara., teruggeroepen. Volgens de Turkse ambas- sade perst de PKK vooral in de Duitse grensstreek, Arnhem, Delft en Rotterdam, jaarlijks minstens vier miljoen gulden af. De Binnnelandse Veiligheids Dienst hield het eerder op twee miljoen. De PKK zou er wa pens van kopen voor de strijd tegen het Turkse leger in Zuidoost-Turkije. Turkse particulieren doen ook een duit in het zakje. Turken in Nederland zouden, massaal geld hebben overgemaakt voor het i Turkse leger na een oproep van de Turkse staatszender TRT. Volgens de zender in Ankara is er wereldwijd al ruim twintig mil joen gulden binnengehaald. TRT tekent er- bij aan dat de actie niets heeft te maken met de oprichting van het Koerdische par lement in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3